FW Mr. Willem Nieupoort werd in 1607 geboren Vijf werelddelen ontmoetten elkaar bij ons VVV flinke werkkrachten Laatste eigenaar van het kasteel de Polderhurgh - xpö Uit het politierapport AT d? AAR, ANNEËR. Baas Frans in het goud Concert van Gusto's muziekvereniging Kampioenschap 2e Idas libre Finale geeft bijsonder matig spel te zien Met de Hernhutters in Suriname Gemeentewerken kampioen in bedrijfsklaverjas SZC 1 VERLOOR MET 2—3 TEGEN RZC Woningbouw in buurt Lage Weide zonder straataansluiting De mens in opstand Uit het politierapport nette jongen BAG6LADR£E£AME FeestMokken Toneelavond voor Friezen Agenda WOENSDAG 3D JANUAKI 1957 HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 9 ms*Nv*»*x*»ivv^ Redactie en hooftlagenisehap Broers vest 3, tel 68091 TTET IS OP 30 JANUARI precies 350 jaar geleden, dat mr. Willem Nieupoort, een van ■"de grootste staatslieden, van zijn eeuw, hier in Schiedam het licht heeft gezien. Hij itudeerde in Frankrijk en werd toen benoemd tot ontvanger-generaal van Holland, ver volgens tot schepen en daarna tot pensionaris van onze stad en tot gezant in Engeland, Hij onderhandelde in 1653 met Cromwell over de vrede, maar werd onder het bewind van jacobus II teruggeroepen; het was immers bekend, dat hij alsWriend van Johan de Witt niet veel ophad met vorstenhuizen. Geen wonder, dat, toen er in 1672 een beweging ont- itoad om prins Willem II tot stadhouder uit te roepen, men Willem Nieupoort er als lid van de vroedschap van verdacht, deze benoeming tegen te werken. Men nam geen halve maatregelen, maar zette hem eenvoudigweg gevangen, zodat het stadsbestuur zich spoedig daarop ongehinderd voor de verheffing van de prins uitsprak. Later echter werd hij door de stadhouder ontzet en niet lang daarna, n.l. op 12 mei 167S is hij in Schiedam overleden. J<f>V ^TWINTIG jaar daarvoor, p.l. in 1858, was ■*- hij eigenaar geworden van het over schot van de „Polderburgh" met de om liggende landerijen. Hij zou de laatste eige naar worden. De oude bouwval sprak zijn eleen taal: „Ik schutte vijand af eer Delft mij quam verrassen. En bragt tot niet. Er barm! Nu pronk ik met mijn asschen, Al leydt mijn slot temeer, de grond is noch gebleven; Heer Nieupoort mij vernieuwt, dus werd ik weer verheven." x WTAAR dit slot lag? Daarvan spreken de oude kronieken: „Halverwege Schie dam en Delft onder de Ketel op een hoog stuk land ten zuiden van de Poldervaart, waar deze in de Scliie uitmondt." In 1656 werd een gevelsteen gevonden, waarop mem las: Polderburch aatio SICCCXIII. Dank zij Ph, van Bourgondië werd het slot m 1313 gebouwd door Philip van Was senaar, Hoer van Ketel. Deze ..hoekse" eigenaar haalde zich het ongenoegen van graaf "Willem V op de hals en al in 1351 kraaide op zijn verblijf de rode haan. Dat ook buiten de bewoners de boeren met have en goed bij overstromingen er een onder dak zochten, bliikt uit de volgende regels: „Ik ben van w' gebout om yedereen te bergen wanneer de watersnood mijn pol- dershty quam tergen." hi de Jonker Fransenoorlog overrompel den de Delftenaren het kabeljauwse Over sell ie (anno 1489), maar toen van Hadenpijl Walraven en Antonie van Brederode met 400 ruiters en 600 voetknechten aanvielen, trokken zij al plunderend terug, waarbij wederom het kasteel door brand werd ver woest. T)A7 HET in de loop der eeuwen van burggraven verwisselde, spreekt van- re1?. Als bijzonderheid willen we nog Mar- «aretha van Wassenaer vermelden. Zij trouwde in 1534 met Jan van der Mark. Heer van Lumey, en werd de moeder van Willem Lumey v. d. Mark, de innemer van Den Brfel, Toen echter waren de goederen (n.1 1523) al in handen gekomen van Vin- Ten nadele van de heer 7. de J. is dins dagmiddag in de Lange Kerkstraat een bromfiets gestolen, die niet op slot stond. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 18- Sange zeeman J< L. S. uit Botterdam, dl? een buddvseat op zijn bromfiets bevestigd had betreen niet is toegestaan. cent Kornz. van Mierop, rekenmeester van Holland en heer van Ketel. Uiteindelijk kwam het in bezit van Mr. Willem Nieupoort. Dat deze familie zich al eerder met Kethel vereenzelvigde blijkt wel uit een oude verzegelde brief, in bezit van ons gemeente-archief, d.d. 1621 van Schout Willem Nieupoort. In hét lakstempel zien we hun wapen, een dwarsbalk met een he raldische vogel zonder snavel en poten, ge plaatst tussen hengsel en pot, het wapen van Kethel. J. DE R. WOENSDAG 30 JANUARI. Musis Sacrum: 8 uur Kees Manden cabaret- revue. irenc; 8 uur wijk V NH Gemeente-avond, to neel. Cbr. Soc. Bel.: 30.45 uur jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Amstelbron: 8 uur jaarvergadering Ncd. Bond van oud-sUiiders. Aula sted. Museum: 8.15 uur conservator P. Janssen „Glimlach van de Mona Lisa". DONDERDAG 31 JANUARI. Passage: 8 uur Gusto's Muziekvereniging, concert en variété. Gcb. chr. Belangen: 7 uur Hervormde jeugd clubs, feestelijke jaarvergadering. Irene: 7 uur Pr. Beatrtxschool, viering ver jaardag Prinses Beatrix. BIOSCOPEN. Passage Theater: Gevcchtskiaarl Aanvang: 2 en 8.13 uur: donderdag alleen 2 uur. Monopol e Theater: De bandelozen. Aanvang z, 7 en 9 uur. MUSEA. Galerie CCC, Lange Kerkstraat 34: tot 31 ja nuari, dagelijks van 10—5 uur, zondags van 113 uur: expositie \V- l. Bouthoorn. Stedelijk Museum, Hoogstraat 122, Schiedam: „Hiroshima 1345'' tentoonstelling, 26 januari tot en met 20 februari, dagelijks van 10—5 uur, zondags van 2—5 uur. LEESZALEN. R.K. Leeszaal en Bibliotheek Dam: Geopend elke morgen 10—12 uur [behalve maandag, woensdag en vrijdag) tedere middag (behalve maandag) van 2—5 uur; iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7—8.30 uur- Zon dags gesloten. Openbare Leeszaal, Dr. Wibautpleln: dinsdag 14—18.30 uur; woensdag 1416 uur: donderdag 10—12 uur eci vrijdag 19—21 uur Openbare leeszaal en bibliotheek; geopend maandag n.m. 7—3.30 uur, dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.30—4.30 uur en van 7—8.30 uur, woensdag en zateidag van 9.30—4 30 uur. MEDISCHE DIENST. Voor spoedgevallen Apotheek T. H, Backer, St. Lldumastraat 58. Voor aangifte van ongelukken belle men de GG en GD tel. S323D. Politie 63333. Alarmnum mer Politie 64S68. Brandweer 89123. 31 Januari wassende Maan Zon op 8.22 uur, onder 17.26 uur Maan op 8,06 uur, opder 18.33 uur Op 1 februari a.s. hoopt de heer F. J. v. Wingerden de dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar in dienst trad bij da fa. Gatel- lier Co, cognac- en wijnhandel te dezer stede. Velen zullen hem beter kennen als „baas Frans", daar hij sedert vele jaren als meesterknecht werkzaam is en aldus bekend staat. Door zijn grondige vakkennis en be kwaamheid alsmede door zijn joviaal karak ter heeft hij 2ich vele vrienden gemaakt, zowel bij leveranciers als bij afnemers. Daar hij nu de leeftijd van 67 jaar heeft bereikt, zal dit jubileum tevens een af scheid betekenen, en gaat hij thans een wel verdiende rust tegemoet. Velen van zijn vrienden zullen zeker deze gelegenheid te baat nemen, om hem de hand te komen drukken; hiertoe zal des namiddags van 3 tot 5 uur ten kantore van de c.v. Gat eiker Co. Van Cleeffstraat 16 te Schiedam, ge legenheid worden gegeven. Ook in. het afgelopen jaar heeft de VVV Schiedam haar levensvatbaarheid en haar betekenis voor onze stad weer ruimschoots bewezen. Uit de cijfers blijkt dat de VVV zelfs in een uitgesproken behoefte voorziet. Het aantal aanvragen bedroeg nl. in 1956 met minder dan 5612 tegen 4347 in 1955, het geen een toename betekent van 29.1%, het totaal aan bezoekers was 6625 tegen 5062, d.w.z. bijna 31% meer dan in 1955; hiervan kwamen 4771 uit Schiedam, 1333 <v.j. 834) uit het binnenland, en 521 (v.j. 333) uit het bui tenland. Er werden 6844 inlichtingen ver strekt tegen 4805 in 1955 (toename 42.6%), waarvan 2522 aan Schiedammers, 3328 aan mensen uit het binnenland en 184 aan bui tenlanders. Over jeugdherbergen en kampe ren werden 810 maal inlichtingen ingewon nen. Er werden 199 nieuwe leden geboekt voor de Jeugdherberg Centrals (d.i. 39% Gusto's Muziekvereniging onder leiding van de dirigent Jac. Wo Iters geeft op mor gen. donderdagavond, in het Passage Thea ter een concert, afgewisseld door cabaret Het programma omvat Sousa's, Sempre Fide lia. Heitere Ouverture van E. Tulling, Drie fantasieën op Franse volksliedjes van V. Kalkman, de Kaiser Walzcr van Joh. Strauss, de Suite Oriëntale van Fz. Popy en Melodieën uit The Desserts Songs van S. Romberg. Het variété-programma wordt verzorgd door het gezelschap Harry Bordon en omvat mu2iek, acrobatiek, een equili brist etc. Ket is Joop Walvis, die daarbij het orgel bespe.elt De tweede wedstrijdavond van'1'de finale om de titel 2e klas libre-kampioen van het district Schiedam is evenmin als de eerste avond rijk aan hoogtepunten geweest. Merkten we over de eerste avond op, dat tie spelers zich op het biljart in De Mör- naan kennelijk nog moesten inspelen, op de tweede avond werd er zo mogelijk nog slechter gespeeld. Wat to denken van de partij Hartog- De Koning, die 59 beurten vorderde en waarin beiden met een moyenne van 2.54 uit de trns kwamen. Wat te denken van het feit, dat Nico Hartog thans de ranglijst aanvoert met een alge meen moyenne van 2.83, terwijl het mo yenne voor 2e klassers loopt van 3—4. 5! Slechts Reindersbof en Van der Lee blaakten hun partijen beneden do 40 beur ten uit, waarbij zij boven een moyenne van uitkwamen. De Schiedammer Reindersbof noteerde met 31 beurten -de kortste partij van de avond. Hiermee herstelde hij zich vr.n de nederlaag, die hij do eerste avond tegen zijn stad- en clubgenoot De Koning <*t>.iep. Heizelfde deed Van der Lee, die de eerste avond verrassend was verslagen door zijn clubgenoot Bredius, maar thans de Büaassluizer Van Straelen, die met een zege was begonnen, geen schijn van kans gar. Een slopende partij leverden Bredius «n. Van Gendt met elkaar. Bredius, die met een zege op de gewestelijke kampioen van vorig seizoen. Van der Lee. deze finale veelbelovend was begonnen, kon het tegen tie. Muassluizer Bredius juist niet bolwer ken. Nadat hij vrijwel de gehele partij een kleine voorsprong had gehad, kwam hij t ca*ambo>ts tekort. Van Gendt her- stei.de zich hiermee van de nederlaag tegen clubgenoot Van Straelen. Maar dit her stel miste, met een moyenne van 3.13, alle elans. Nico Hartog maakte zijn marathon- party tegen de Schiedammer De Koning het eerst uit. Doch De Koning scoorde in de nastoot de hem nos ontbrekend© 6 ca ramboles bijeen, waardoor deze partij on beslist eindigde, Het gevolg van deze resultaten is, dat na twee we dat rijda vonden alle spelers reeds verlfespunten hebben opgelopen. Niet Van der Lee en Van Gendt, die we op grond van hun. resultaten in de voorweö- strijden als favorieten hadden aangemerkt, voeren de ranglijst aan, maar Nico Hartog en de Schiedammer De Koning. We zijn er echter van overtuigd, dat na de eerste schermutselingen, het beeld van de ranglijs een grondige wijziging zal ondergaan. Voor het district Schiedam is het te hopen, dat de favorieten hun vorm spoedig zuilen her vinden. want anders zal er voor dit district hij de gewestelijke kampioenschappen wei nig eer zijn ic behalen. De resultaten van gisteravond waren: Bredius 147 48 14 3.06 Van Gendt 150 48 27 3.13 Relnderehof 150 31 21 4.84 Van der Velden 98 31 21 3.16 Hartog 150 59 22 2.54 De Koning 150 59 22 2.54 Van Straelen 130 85 13 3.33 Van der Lee 150 36 27 4.16 De huidige stand luidt: Hartog 3 300 108 22 2.83 De Koning 3 300 107 22 2.80 Van der Lee 3 374 69 27 3.97 Van Straelen 2 370 69 20 3.91 Bredius 2 297 81 33 3.07 Van Gendt 2 296 SI 27 3.65 Reindershof 2 242 79 21 3.08 Van der Velden 0 193 78 21 2.47 meer dan in 1955). Ten slotte werden er 605 plattegronden, gidsen cn spoorboekjes ver kocht. Dit aantal is, vergeleken met 1955 met 07.6% gestegen. Als bijzonderheid moge worden vermeld, dat de 521 buitenlandse bezoekers uit 33 verschillende landen kwamen. Alle vijf we relddelen hebben elkaar in Schiedams VW ontmoet. Er waren Chllenen en Chinezen, onderdanen van Nasser en Indiërs, Venezo- lanen en Australiërs, bewoners van het land van de Rijzende Zon en Libanezen. Voor een veel te gering aantal toehoor ders heeft gisteravond in het gebouw voor Christelijke belangen de heer XJitenbroek als propagandist der Evangelische Broe derschap voor de zending der Hernhutters in Suriname verteld van het ontstaan van dit zendingswerk, dat reeds bestond tijdens de West-Indische Compagnie en waaraan de slavenhandel niet vreemd is. Hoe moei lijk dit werk is, niet alleen door het on begaanbare land, doch ook door de vele verschillende stammen met elk hun eigen taal. werd door spreker uitvoerig behan deld. En ook hoe moeilijk het voor die be woners is zich over te geven aan het Chris tendom. Dit ging steeds gepaard met uit sluiting uit de stam, zodat men op die dor pen of gehuchten, welke door de zending waren bewerkt, een scherpe scheiding had tussen de bewoners. Desondanks wordt toch succes geboekt en het zijn. vooral de door deze zending gestichte ziekenhuizen, welke daartoe bijdragen. Een pracht van een kleurenfilm welke alleen al de moeite beloonde, liet ons daar na zien niet alleen de pracht van het land van Suriname, doch ook de enige verbin dingsweg in die oerwouden, een door wa tervallen snel stromende rivier, bezaaid met levensgevaarlijke rotsblokken. Met een opwekking het werk te steunen werd de bijeenkomst gesloten. HUISVROUWEN KOMEN BIJEEN Da afdeling Schiedam van. de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen komt op 6 februari bijeen voor haar jaarvergadering en wel in Maison Wesihuis om kwart over 2. Verdér komt mej. A. M. Hoekendijk op vrijdag 15 februari een lezing houden over „Vrouwen in donker Amsterdam"', die even eens 's middags om kwart over 2 begint. „DE BAAS" EN DE MORELE HERBEWAPENING Het bekende toneelstuk ,.De Baas" van Peter Howard, de auteur van „Ideeën heb ben Benen", dat in talrijke steden van ons !and al duizenden bezoekers heeft getrok ken, zal ook in Schiedam worden vertoond. Dit stuk, waarmee de Morele Herbewape ning door Nederland trekt en met suc ces wordt dinsdag 5 en vrijdag 8 februari a.s. vertoond in gebouw „Arcade", Lange Haven 71. Kaarten voor dit stuk kan men o.a. be stellen bij ir. D. J. Adriaanse, Hoofdstraat 215a, op wiens postrekening 59445 ook bij dragen kunnen worden overgeschreven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, z.v. J. C. W. van Demen en P, J Franks; Antonetta J., d.v. J. A. Jansen en A. M. L. Koole; Marianne, d.v. I M. In 't Hout en A. B. Pansier; Trijntje, d.v. M. Faasse en J. J. Boender; Marianne P„ d.v. J, v d. Vijver en W. M. de Kwaadste- met. Overleden: G. J. v. d. Winkel, 85 jr, wed, v. J, J. van Yzendoorn; A. A. Drijfhout, 81 jr, wed. v. W. Backhuijs; G. Zwep, 61 jr, In de bedrijfsklaverjascompetitie werden dezer dagen de volgende resultaten geboekt: Dinsdagavond zijn de laatste wedstrijden gespoeld, Na een zeer spannende competitie is hot Gem. "Werken gelukt beslag te leggen op de titel in afd. A. In de B-atd. was de strijd a) beslist, eveneens ten gunste van Gem. Werken. De prijsuitreiking zal ge schieden op de grote feestavond, die op 9 februari gehouden zal worden in de kan tine van Excelsior. Eindstand afd, A is. Gem. Werken gesp. 1863 punten; Excelsior 18—67: Hoek 1858; GTB 1855; Standaart IS55; D. Baron 18—54'"DES 18—53; SCF 18—49; Roelants 1841; Hof en Jongepier 18—38 Eindstand afd. B: Gem. Werken 1244; Excelsior 1239; "Roel ants 12—37; Hoek 1235; Standaart 1234; D. Baron. 1233; DES 12—30. Waterpolo Het eerste herenzevental van de Scnic- damse Zwem Club speelde gisteravond m het Sportfondsenbad alhier zijn eerste po lowedstrijd m het nieuwe jaar tegen het tweede he ren te am van RZC uit Rotterdam. In het begin speelden zowel de Schie dammers als dc Rotterdammers een sterk verdedigend spel, waarin de zwakke plek ken in de tegenpartij terdege bekeken wer den. Al spoedig ging SZC tot de aanval over. De tegenpartij ging echter onder deze druk over tot een ruwer spel, waarbij da spelers het zwaar te verduren kregen. De zwakke leidmg van de scheidsrechter bleek hiertegen met opgewassen te zijn. Toen echter opnieuw een. speler van SZC. dit maal Rinck ZijLstra, binnen de vier meter zwaar werd aangevallen, stuurde de scheidsrechter eindelijk een speler het wa ter uit; een straf worp volgde. De bal werd door de keeper uit het doel geslagen, waar op Zijlstra de bal ving en hem ditmaal in schoot: 10. Na de rust kwam de tegen partij sterk opzetten. Echter wist Jan Roe link de bal haarscherp op de voor-speler Nico Kolmeyer te plaatsen, die keihard in schoot: 2—0. Dit werd de Rotterdammers te erg. Alle spelers rukten op naar het vijandelijk doel en na veel "heen en weer gespeel kwam het eerste doelpunt: 2—1. Hierna ontwikkelden de spelers een zeer hard spel, waarin de leiding van de scheidsrechter volkomen ontbrak. Zelfs ioen de SZC-keeper Goede- rond, die iets uit zijn doel was gekomen, door twee spelers onder water werd ge duwd, binnen de twee meter zelfs, en hier uit een doelpunt ontstond, liet de scheids rechter het spel normaal doorgaan alsof er niets gebeurd was. Hij kende dit doel punt zelfs toe. De stand was nu 2—2, De Schiedammers, hierdoor ontmoedigd, konden geen succesvolle aanval meer op bouwen. Twee minuten voor het einde scoorde RZC het derde en winnende doel punt. KOSTELOZE INENTING Op vrijdag 1 februari 1957 des namiddags van 2 iot 3 uur bestaat gelegenheid tot kos teloze inenting tegen difterie, kinkhoest en tetanus, voor kinderen vanaf 6 maanden oud, in het gebouw van de G.G, en G.D. Tumlaan 80 DE SCHEPPINGSLEER VAN KAKI, BARTH Op een bijeenkomst van de Theologische Studiekring, die sinds oktober van het vo rig jaar, eens per maand in bet gebouw Tuinlaan 53, pleegt te vergaderen, behan delde ds. H. W. Hommes dezer dagen de scheppingsleer van Karl Barth. Spreker zette uiteen dat het in de bij belse scheppingsgeschiedenis niet gaat om een natuurwetenschappelijke verhandeling. Z.i. moeten daarom ook alle pogingen om Genesis 1 in overeenstemming te brengen met de resultaten van het -wetenschappe lijk onderzoek betreffende het ontstaan en de ouderdom der aarde, als mislukt wor den beschouwd. In dit hoofdstuk legt de gelovige Israëliet, die de Zich in Zijn heils werk openbarende God heeft leren kennen, getuigenis af van zijn geloof in Hem, door' Wiens woord alles is geschapen. Volgens Barth moet ook dit schriftge deelte verstaan worden vanuit de openba ring, d.i. vanuit Jezus' Christus, het woord dat ïn den beginne bij God en zelf God ivas. De schepping is de uitwendige grond van het verbond, terwijl het verbond de mneriüke grond der schepping is. Aan de hand van Barth's uitleg van Ge nesis 1. zoals de Bazeler hoogleraar die in zijn kerkelijke dogmatiek (III, 1) heeft ge geven, werd dit door de inleider nader toe gelicht. JAN MIJN' ZOON IN IRENE OPGEVOERD Gisteravond werd door wijkgemeente V dei Ned. Herv. Kerk in gebouw „Irene" de tweede wijkavond van deze maand belegd. Deze bijeenkomst werd geopend door de wijkpredikant ds. Jansen, die echter spoedig het woord gal aan de christelijke toneel groep DIO uit Overschie. Dit gezelschap heeft een uitstekende ver tolking gegeven van „Jan, mijn zoon", een spe] in vier bedrijven. Dit toneelstuk, dat een familie-geschiedenis tot onderwerp heeft, werd door alle medespelenden op vlotte eo boeiende wijze op de planken ge bracht. Speciaal moeder Petera en haar zoons Jan en Herman verdienen extra ver melding voor het vertoonde spel. Ir. de pauze was er de traditionele tom bola, waarvan de t ekking aan het einde van. deze overigens zeer geslaagde avond werd gehouden. Hedenavond tweede opvoe ring v^n voornoemd toneelstuk. PROGRAMMA VAN FEEST DER KLAVERJASSERS In de kantine van Excelsiors Buizenfa- brlek aan de Buitenhavenweg houdt de Schiedamse Bedrij{sklaverjascompetitie za terdag 9 februari een feestavond waarbij ook de prijsuitreiking 2al plaatsvinden. Het programma omvat sketches, Zuidamenkaen» se muziek en het optreden der drie zingen de cowboys. Na afloop is er bal met muziek van de Rock and Roll Band. Vrijgesproken Enige tud geleden werd bij het overste ken van de Gerrit Verboonstraat een voet ganger aangereden, ten gevolg© waarvan deze de heer G. van Nlolen later is overleden. De verkeerskamer van de recht bank te Rotterdam heeft thans de 24-jarige P. R. uil Rotterdam vrij gesproken. Er was tegen R. een geldboete van J 100 geëist. Smalle Havenstraat 1 W.v.v tot 19.30 uur. Tel 2959. Redactie tel. 54a3. Temidden van de verlatenheid van do Aaikeetbuif en polder, waar de buurt Lage Weide van dc Westdijk. zal verrijzen, ver heft zich ccn complex womngen-in-aan- bouw. Een bijzonder schouwspel, omdat dit bouwwerk rond 1.5 kilometer ligt verwij derd van een bestrate weg. Men kan het slechts bereiken via de zandbaan van bijna I kilometer lengte, die het traject van de toekomstige Floris de Vijfdelaan aangeeft. Aan het einde van deze baan gekomen, moet men nog enkele honderden meters afleggen over pas gestort 2and, dat zich als een lint uitstrekt, temidden vaa blank staande percelen voormalig weiland. Dan is men aan clit bouwwerk aangeland. Maar zonder laarzen is dit niet te doen. Het de monstreert wel op zeer treffende wijze de haast, die gezet wordt achter de woning bouw in de Westwijk. We troffen er de heer J. Roogewerff aan. Een Vlaarcüngse aannemer, die daar 6 vrije woningen met 8 garages in de vrije sector aan het bouwen is. Daarvoor werd in no vember van het afgelopen jaar de eerste paal geslagen. Alle woningen met garages waren in tnei. 1956, dus lang voordat met de bouw werd begonnen, reeds verkocht. De heer Hoogewerff verwacht de wonin gen eind mei of begin juni te kunnen ople veren. We hebben ons afgevraagd hoe de bewo ners dan hun woningen zullen moeten be reiken. We hebben ons licht bij gemeente werken opgestoken. Daar sprak men de verwachting uit, dat met de aanleg van de Floris de Vijfdelaan In maart zal worden begonnen. Of bij het gereedkomen van dit complex womoggen de bestrating dan reeds tot dit complex zal reiken, kon men Ds lezing, die de schrijfster Anna Blaman gisteren voor de leden van het Humanistisch Verbond hield, was gewijd aan het werk van Albert Camus. Camus heeft evenals zijn landgenoot Sartre een aantal romans, maar ook filo sofische werken op zijn naam staan- Het boek De Vreemdeling, dat hij als 29-jarige schreef, zal later wellicht als tijdsdocument worden beschouwd, waarin de geestesge steldheid van de 20e eeuwse mens wordt belicht Anna Blaman ging in haar inleiding uit van drie hoofdstukken uit Camus' boek „De mens m opstand". Hierin wordt het men selijke verzet in enkele facetten belicht. Uitvoerig tekende spreekster, dat het verzet behoort tot de kern van de menselijkheid. Zonder menselijkheid te bezitten is geen veraet mogelijk. Wanneer men ergens neen tegen zegt, zal men vóór iets moeten kiezen. Aan de hand van een aantal voorbeelden verklaarde spreekster, dat het verzet steeds positief is ingesteld cn niet egoïstisch kan zijn. Vervolgens besprak spreekster het ver zet in de historie, \yaarbij als keerpunt wordt genomen de Franse revolutie. De mens onderwierp zich niet meer aan de genade, waardoor steeds meer gezocht moest worden naai een eigen levenshou ding. Tegenover het geloof werd de reden gesteld. De vraag wat de zin. van het leven is, komt hierdoor eveneens sterk naar voren. Tenslotte ging Anna Blaman na wat het vei zet m de kunst omvat De kunstenaar zal in zijn werk steeds trachten een correc tie te geven op het dagelijkse leven- Na de pauze heeft mevr. Blaman enkele vragen uitvoerig beantwoord. In. de stencilkamer van het pand Oost- havenkade 31, alwaar de Sociale Raad is gevestigd, is dinsdagmiddag een begin van brand ontstaan. Een pak papier is vermoe delijk tegen de gaskachel gevallen, waar door het papier :n brand geraakte. Perso neel heeft het vuur met eigen middeLen ge blust. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Twee personenauto's kwamen dinsdag avond op het kruispunt v. Hogendorplaan —Mr. L. A. Kesperweg met elkaar m bot sing. De bestuurder van de auto, komende uit de richting Schiedam, verleende geen voorrang aan de auto, komende van de v Hogendorplaan. Door de aanrijding werden beide auto's zwaar beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. PRIJSKL.4 VERJAS In het clubgebouw van De Hollandiaan, park 't Nicuwelant wordt donderdag weer een klaverjaswedstrljd met attracties ge houden, Aanvang 20 uur. Op donderdag 7 februari is er prijsklaverjassen uitslui tend voor leden van de KJV De Hollan diaan. Ge vraag a voor het bezorgen van oïosmwerk en opleiding in. het vak Goed loon en pret tig werk Bloemenmagazijn „De Lelie". Mesdaglaan 2. Schiedam Is niei te vervongex De N.V. Branderijen van dc Erven Lucas Bols en A. de Koning vraagt voor haar afdeling branderijen Aanmelden St. Anna Zusterstraat 16, Schiedam (na 18 uur op nr. 14), ons met verzekeren. De heer Hoogewerff is bij de bouw met alleen verstoken van een stiaatverbmdmg. maar ook van stroom en riolering. Maar de heer Hoogewerff cn zijn personeel bouwen rustig verdei", zon der al te veel te mopperen over het ont breken van deze voorzieningen. Hij is overi gens niet de enige, die daar in de toekomsti ge buurt Lage Weide aan het bouwen is. Reeds voor hem nam de combinatie Muwi- Oura dc bouw ter hand van een compléx van 175 woningwetwoningen. Maar daarvoor is men nog bezig met het heien van de paalfundenng. De foto geeft zowel van het een als het ander een duidelijk beeld. Op ce voorgrond een deej van het m aanbouw z:jnde complex van aannemer Hoogewerff, met op de achtergrond de heistelling, bezig met het slaan van Vibropalen voor het complex woningwetwoningen. Een en an der temidden van de verlatenheid van het polderlandschap van de Aalkeetbuilenpol- der en verstoken van enige straataanslui ting. Ter gelegenheid van de verjaaJ"dag van H.K.H. Prinses Beatrix, donderdag 31 ja nuari, zal de sfcadsbesaardier Cor Don des middags van 2 tot 3 uur het Oranje-Ca rillon in de Grote Kerk op de Markt be spelen. De heer Don opent met het Wilhelmus en het Prinsesselied, beide van Ferd Tim mermans en speelt daarna Hollandse feest dag (4 boerendansen), Ferd. Timmermans; Lied van Nederland, H. J. den Hertog; Vlaggelied en Kent gij het land? van ~W. Smits; Allegro, B. Schepers; Mooi Holland, G. Beyerle; De Kabels los, J. J. Viotta; Een draaiers jongen, R. Hol; Sonatina voor beiaard, "Wouter Paap. Drie liederen uit Valerius Gedenck Clanck: a) Gelukkig Va derland, b) Waar dat men zich al keert of wendt, c) Wilt heden nu treden. Tot slot Mars van Hartop. Voor de leden van de Friese vereniging Lyts BogjJn zal de toneelgroep van -de Rotterdamse Friese Vereniging Friso vrij dag, 1 februari, in de Harmonie „De Gou- dene Kouwe" van Hein Cats opvoeren. Behalve de leden zijn alle Friezen, ïn Vlaardingen woonachtig, van harte wel kom. Ds toneelvoorstelling begint 's avonds 8 uur. K.J.V. OUDE MARKT Een persoonlijk klaverjastoncours, met als inzet een brommer, is georganiseerd door de KJV Oude Markt, Markt. De strijd begint op 2 februari en eindigt op 9 april. SUNLIGHT CONTACTAVOND Het bestuur van de L2M vereniging Sunlight biedt eijn leden zaterdag weer een amusementsprogramma in de Stads gehoorzaal. Men begint om 20 uur en be sluit met een hal in de Harmonie. Musicus Van Dijk recipieerde Dinsdagmiddag was het een komen en gaan van gasten, die _de gelegenheid aan grepen om de familje L. J. van Dijk hun gelukwensen aan te bieden bij het zilveren jubileum van de heer L. J. van Dijk als musicus. De heer Van Dyk, temidden van zijn fa milie gezeten in de zaal Muzanda. had het druk met-handen drukken. Vrienden, col lega's, leden van zijn mttzlekclubs en vele relaties trokken tussen vier en zeven uur voorbij. Links en rechts getuigden veis bloemstukken, en kostbare geschenken van de waardering, die de jubilaris en zijn familie in brede kring genieten. Des avonds volgde :n deze zaal een feest, hem aangeboden door zijn collega's. WOENSDAG 30 JANUARI. Luxor Theater: 20.13 uur „Marceha, een circus- ktnd" (14 Jaar). Concordia: 17.00 uur al&iag woonhuizen. Stadsgehoorzaal: 20.00 uur „Frasquila, het pi kante avontuur" <X3 jaar). Muzanda: 20.00 uur feestelijke buitengewone ledenvergadering NOV. Clubhuis Kuiperstraat 60: 20.30 tiuf Rrot. Jongerengroep, spreker de heer Th. L, NieuwenhuJjzen. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Bureau Hotte rdamseh Nieuwsblad, Smalle Havenstraat l, telefoon 3,2.2.9. Na 17.30 uur tot 19J0 uur. Boterbloemstraat 4i. tel. ZAS-i, Redactie 5.4.s,3^ Politic cn Brandweer 2.3.4.S. enn, Moriaan 7. tel. 2.5.4.1. Geopend: Apotheek Wairave, Schicdamse- weg 1, telefoon 2053. LEESZALEN. Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Oostha- V en kade 38, beneden cn boven Openingsuren Bibliotheken elke werkdag van 14.3017.30 (uitgezonderd woensdagmiddag); maandag-, woensdag- en vrijdagavond van ia.00—21.00 uur; zaterdag van 10.00—12.00; woensdag 14.00—17.50 uur Jeugdbibliotheek. Leeszaal elke sverkdag van 10.00—12,00 en van 14.00—17.30 uur (uitgezonderd maandagmor gen): maandag, woensdag en vrijdag van j<».00—21.00 uur. Leeszaal Gem. Archief Raadhuisplein 3: ge opend op werkdagen [uitgezonderd zaterdag, ■ivddsg) van «30—13.30 en 14 00—17 30 uur. KOLPABAD. Binnenbad; zondag gemengo 20.00—I3.no uur; maandag- gemengd 7-00—14.00, 15.00—13.30 en 19,30—21.00 uur: dames: 13,30—19.3Q en 21,00— 22 09 uur; dinsdag gemengd 7.03—17.30 en. ts> 00—21.00 uur; woensdag, gemengd 7.00— 9.00, 10,00—12 30 en 13.30—21.00 uur; hereo: 9,0010.00 uur; donderdag, gemengd 7.DC— n.oo, 12.no—18.3C en 19.30—21,00 uur: dames: li.oo—12.00 uur: vrijdag, gemengd 7.00—12 00, 13,00—13.30 en 19.3022.00 uur; zaterdag, ge mengd 7.00—0,45, 9.15—17.00 er. 19.30—21.00 uur: dames: 8.45—9.15 uur en heren 21.00-^ 22,Qo uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1