L. S ifef «7 f ülliJil 11 m y< PHILIPS Kijker Lof voor ons 90-jarige Rode Kruis Opruiming Nederland leeft ernstig boven zijn stand Kleine Komedie Korter werktijden in de mijnen gevraagd in Onderscheidingen voor medewerkers Jongeman door de bliksem gedood want Rivefla is een natuur product uit melk. Het bevat B-vitaminen,, koolhydraten en 13 minerale zouten. Arbeidskosten stegen in drie jaar ongeveer dertien procent Wandelwolven Tunesië wordt een republiek Bezwaar tegen voorgestelde bijzondere premie Overlevende van de Neutron op Schiphol MAANDAG 22 JULI 1987 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 3 TvpN HAAG wil ons volk dan ten slotte Jutoch het werkwoord „bezitsvormen" ie* xen vervoegen. Eea wetsontwerp over een jeugdspaarregeling is ingediend, Braaf spa rende jongelui krijgen een extraatje in de vorm van een spaarpremie. Het lijkt op het klontje suiker, dat het circuspaard van de man met de zweep krijgt, als hut zijn kunstjes heeft vertoond. Als men de voorstellers mag geloven is liet nog maar een begin. De ambtenaren konten ook aan de beurt. Waarom alleen ambtenaren? Neen, de regering is niet kinderachtig, zij denkt ook over extraatjes voor de deelnemers aan ondernemersspaar fondsen. De regering wil dus de deugd belonen. Geheel nieuw is het procédé ook niet. Vóór <je oorlog kenden we in. de crisistijd iels voor de werklozen, dat neerkwam op een kwartje per week voor hen, die zelf ook «en kwartje wisten weg te leggen van hun armoede. Dat kon men echter be zwaarlijk bezitsvorming noemen. De gedachte was heus niet zo kwaad als wel eens smalend werd beweerd, maar de nieuwe methode is Kijker toch honderdmaal liever. De regering begint bij de jongeren, omdat die tegenwoordig zo slecht sparen. 2e ver dienen tegenwoordig geld. als water, ze ko pen van alles en nog wat, maar van sparen komt weinig- Te weinig. En als Kijker dan de memorie van toelichting leest, krijgt hij een steek in het hart. Niet om dat ma tige sparen, maar om dat simpele zinnetje, waarin staat, dat bij een onverhoopt sterke waardedaling van het geld of bij een on voldoende antwoord op de spaarregeling de premie kan worden verhoogd. Daar staat dus eigenlijk te lezen, dat de regering zelf niet meer zeker is van de gulden. Maar wat is er voor de bevordering van de spaarzin meer nodig dan de zeker heid, dat het geld zijn. waarde behoudt Het wetsontwerp komt in dat opzicht op een ongunstig moment, want juist de laat ste tijd wordt ons publiek kennelijk ver ontrust door de toenemende duurte. Het kapitaal is schaars, geld is steeds moeilijker te krijgen, de rente loopt op. maar de prij zen doen het ook en de consumptie stijgt de laatste tijd ook in het teken van de leus; laten we vandaag maar opmaken wat we hebben, want niemand weet, wat je er mor gen mee kunt doen. Deze leuzen zijn zeker niet verstandig en werken precies verkeerd. Maak dat de angstigen. echter eens duidelijk! Het grote pïobleem wordt aldus, hoe men moet gaan „bezitsvormen", als er te weinig vertrouwen in het geld is. Eigenlijk is dan voor de verschaffing van een eigen woning nog het meest te zeggen, althans voor de groep, die niet een bepaalde beweeglijkheid nodig heeft om aan. de kost te komen en die het benodigde bedrag kan sparen. Men heelt in DCiitsland, dat de oorlog heeft „verloten", in. dat opzicht veel meer bereikt dan bij ons. Trouwens, bijna geen enkei laad in West-Europa heeft zo de waarde van zijn munteenheid op peil weten te hou den. Dat er op het gebied van sparen voor eigen woningen toch meer is te bereiken dan men oppervlakkig zou denken, is wel gebleken 1 te Helmond, waar verleden week met enig vertoon de vijftigste woning, die in de loop van. slechts vijf jaar door personeelsleden van een textielfabriek was byeengespaard, in gebruik werd genomen. Daarbü werden deze door verschillende faciliteiten van wege de werkgever geholpen, in dit geval naar men kan veronderstellen om het per soneel vast te houden, maar uit dat voor beeld kan men hoe dan ook afleiden, dat bijzondere regelingen van de-regering van grote invloed kunnen zijn op de lust tot bouwsparen. Men ontmoet in het zuiden overigens an dere dingen op spaargebied. die min der geslaagd aandoon. Zo kent de gemeente Oosterhout een spaarregeling voor haar personeel, waarbij het kindertal zeer veel invloed oefent op de spaarpremie, zodat hoe meer kinderen er 2ijn, des te hoger de premie wordt I Afgezien van de vraag o£ het wenselijk is in deze tijd voor betrekkelijk sterk be schutte categorieën als gemeentepersoneel op kosten van de publieke kas bijzonder voordelige regelingen in te voeren, terwijl het rijk nog bezig is met de voorbereiding van deze zeer moeilijke materie, doet het weinig prettig aan, dat op deze manier een bepaalde gezinspolitiek, wordt voorgestaan, aan welker verdiensten men allengs toch vrij algemeen gaat twijfelen in een zo sterk overbevolkt en kwetsbaar land als het onze. Dat de overheid het sparen gaat bevorde ren is op ïichzelf goed. Men is klaarblijke lijk volkomen afgestapt van de oude spaar- propaganda-ideeën, die betrekkelijk kort na de oorlog opgeld schenen te doen. Er is geen sprake geweest van spaarraad en van spaaccarapagnes. Er is nu wel sprake van premiesparen voor de jeugd, hetgeen nog niet wil zeggen, dat dit plan vast en teker doorgaat Over de aantrekkelijkheid van de gedach te de jeugd te wennen aan sparen kan men nauwelijks van mening verschillen. Ook hier is jong gewend oud gedaan, Maar men mene vooral niet, dat er in dit opzicht reeds niet ontzaglijk veel werk is verricht. Integendeel, de spaarbanken hebben zich daarover al sinds tien- en tien- en tiental len jaren ingespannen en met zeer goede resultaten. Deze resultaten zouden onnoem lijk veel beter zijn geweest, stellig in de laatste jaren van stijgende welstand, als ;het vertrouwen in het geld niet zo aan. het .wankelen was gebracht, i Er moet worden gespaard, hoe dan ook en wanneer men op het ogenblik voor allerlei onrustbarende verschijnselen staat, wanneer ;«e publieke kassen de bodem laten 2ien, ;.wanneer onze deviezenreserves slinken om- het verbruik te sterk toeneemt, dan remt dat voor een deel ook, doordat men :riet voldoende spaart, Ce staat heeft spaarders nodig. Maar wat ?.wil hij 7 De mensen met de hogere inko mens, die vroeger het ieeuwedeel tot de besparingen bijdroegen, worden nu door de discus zeer vakkundig van hun geld afge holpen. Men twijfele er niet aan, of Heden wet een vrij hoog inkomen, die vandaag richten onder definitieve en voorlopige aanslagen, liefst tegelijk te betalen, hebben ■'el andere zorgen dan hoe zij hun bespa ringen moeten beleggen. Een veel groter Wêl van het nationale Inkomen is thans Up handen van de grote massa gebracht, iets ;®t op zichzelf geenszins tragisch is. Het i«b zelfs juist zijn in het kader van een redelijke inkomensverdeling. Een feit echter P. dat een te groot deel van deze massa :Tan de hand in de tand leeft, niet om de toekomst wenst te denken en zijn geld op JeSt voor televisie, bromfietser, kam puitrustingen en wat al niet, "is het zo doorgaat, komen we lelijk in J vicieuze cirkel terecht "We zitten er al beetje in. De overheid tracht tegen- Room te geven. Bestedingsbeperking, dis- mow verhoging en nu een schuchtere po- PnS tot premiesparen. Laten we van harte ™pen, dat het helpt, want de laatste we- «n wordt soms angstig düidclijk, hoeveel Wang wij hebben bij gezond geld. KIJKER Ut» Doflen jn perzië. Volgens officiële cij- 1.200 mensen om het leven gekomen de aardbeving, die 1 Juli het gebied aan Kaspische Zee in Perzië heelt getroffen, j? zaterdag door een woordvoerder van V^lsche hof meegedeeld. De schattingen JS.oet aantal doden liepen na de ramp sterk van 120 tot 5.M0. (AFF). W. s. DEN HAAG, 22 juli. Altijd wan neer een volk door een ramp wordt ge troffen, geeft het Nederlandse Rode Kruis spontaan gehoor aan de oproep om hulp van de Liga van Rode-Kruis verenigingen, zo zei de secretaris-gene raal van de Liga, graaf Eonabes de Rouge, zaterdagmiddag op de bijeen komst in Den Haag, waar het 90-jarig bestaan van ons Rode Kruis is gevierd. Namens de Nederlandse regering bracht minister-president dr. W. Drees dank en hulde voor alles wat gepresteerd is en wordt, waarbij hij speciaal in. herinnering bracht de hulp bij de watersnoodramp van 1053 en aan de Hongaarse vluchtelingen. Aan het slot van zijn toespraak deeds spr. mede, dat een der directeuren van het Rode Kruis, jrtr, G. M. Verspyck, is benoemd tot officier In de orde van Oranje Nassau, wegens zijn uit stekend werk tijdens de oorlog, toen hij de bezittingen van het Rode Kruis uit handen van de bezetters heeft weten te houden. Na de corlog verwierf hij verdiensten met het kweken van grote goodwill voor de organi satie, het opbouwen van de rampendepots, het organiseren van boottochten voor chro nisch invaliden en voor de bouw van het nieuwe hospitaaischip voor deze patiënten, dat in J959 in de vaart komt. Als blijk van erkentelijkheid voor de goe de samenwerking met België heeft de voorzitter van het Belgische Rode Kruis, prins Frederic de Merod, de voorzitter van ons Rode Kruis, ir. F. C. K. baron van Tuijl van Serooskerken van Zuijlen het erekruis van het Belgische Rode Kruis aangeboden en aan de heren De Hoop Scheffer. Van Dam van Isselt en <3r. Hoeven gouden ere medailles en aan prof. Pifclo en de heer Hoefsmit de zilveren eremedaille van hel Belgische Rode Kruis. By monde van de heer F- Siordet huldigde het Internationale comité van het Rode Kruis te Genève de jarig organisatie. Van Koningin Juliana was een telegrafi sche gelukwens binnengekomen. Défilé In Scheveningen is het landelijk défilé an het Rode Kruiskorps afgenomen. Aan dit défilé, dat werd voorafgegaan door hei muziekkorps van de Nederlandse Kabelfa- briek uit Delft, namen 1240 helpers en help sters uit alle delen van het land deel, onder wie do leden van het Rode Kruiskorps, die lange tijd voor de hulp aan de Hongaren in Oostenrijk en Hongarije werkzaam zijn ge weest. Voor de aanvang van het delilé ver toonde de nieuwe diumband van het Rode Kruiskorps zich voor het eerst in het open baar. Deze drumband, die -door een speciaal voor dit doel bestemde gift tot stand kwam en geheel uit vrijwilligers werd gevormd, bestaat uit een tamboer-majoor, een vaan deldrager, 8 paradetrommen. 2 tenoortrom- men, een grote trom, vier platte trommen, een paar bekkens en 12 klaroenen. De me- (Advertentie) Het modernste en voordeligste insecten bestrijdingsmiddel t Advertentie i om nooit te vergeten Deze aanbieding Smyrna- kleden is zo iets bijzonders, dat iedereen, al onze klan ten het moeten weten. Want wij kochten een hele fabrieksvoorraad hoogpolige zuiver wollen machinaal Smyrnakleden, met het originele fabrieksloodje, alles puntgaaf, eerste keus, voor bijna de halve prijs. Dinsdagmorgen moet U er bij zijn, want dan zoekt U uit de grote verscheidenheid van kleuren en maten (waar van wij U enkele voorbeelden geven) Uw kleed voor een ongekende prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de grootste Smyrna- verkoop die wij ooit hiel den, Smyrnakleden, zó rijk van kleur en zó knap ge maakt, dat ze bijna niet van echte Perzen zijn te onder scheiden. EINDHOVEN, 22 juli. Zondagavond tegen zes uur heeft een landbouwer uit Oirschol, die naar zijn aardappelveld in de Qirschotse heide ging kijken, bij een berkenboompje het stoffïijk overschot ge vonden van een jongeman. Hij waarschuw de de militairen in de nabijgelegen leger plaats Oirschot, die de rijkspolitie alar meerden. Een uur later trof men in het aard- appelvld een meisje aan, dat brandwonden had en totaal van streek was. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de jongeman, de 20-jarige V. uit Eindhoven, en het meisje, de 18-jarige L.r eveneens uit Eindhoven, omstreeks vier uur door de bliksem waren getroffen, toen zij voor de j regen onder bet boompje schuilden. De jongeman werd dodelijk gewond. 9 Het Rode Kruis-defilé op ScHeueningens boulevard; rechts de pas opgerichte dram- band van het Rode Kruis. de werkers van de band bodeu het hoofdbe stuur een vaandel ten geschenke aan, dat hierop door de voorzitter van het Neder landse Rode Kruis met een korte toespraak aan de vaandeldrager werd overhandigd. De leden van de drumband werden door de tal rijke belangstellenden voor hun muzikale prestaties met een hartelijk applaus be loond. Wedstrijden Bij de wedstrijd voor helpers en. helpsters van het Rode Kruiskorps werd wat laatstge noemden betreft, gewonnen door de ploeg „Oude IJssel" (GId.). die de zilveren wissel- beker ontving. Do ploegcommahdante ont ving voor haar prestaties een door Koningin Juliana ter beschikking gestelde zilveren medaille. De 2e prijs ging naar de ploeg uit Venio, de derde naar die uit Hoogeveen. Wat de helpers betreft, verwierf de ploeg uit Sneek de eerste prijs, terwijl de ploeg- commandant de 2ilveren medaille van Ko- ningin Juliana ontving. De tweede en derde prijzen gingen respectievelijk naar Over-i schie en Groningen. (Advertentie) en QêUCt :cjj->clvsU Drink ftet koen Sprankelend-—», goudgeel Verfcrijgfeaor bij de Horcca-bedrijven ert Uw wijnhandelaar* Agent voor Rotterdam: Fa. Van Muyden Piek Rotterdam Telefoon 111370 DEN HAAG, 22 juli. Nederland is bezig In ernstige mate boven i^n stand te leven. De ontwikkeling van de betalingsbalans heeft dit duidelijk aangetoond. Over het eerste hlafjaar van 1557 bedraagt het tekort op de handelsbalans 2.3 miljoen, of bijna 1 miljard gulden meer dan in het eerste half jaar van 1956. Het is zaak dat de invloed van het beperkingspro gramma zich in de rest van dit jaar en in 1958 realiseert, wil het evenwicht niet door een krediet-crisis worden aangetast. Ons land zal zich hebben toe te leggen op de ontwikkeling van ztfn exportpositie. Naast de mogelijkheden die een zich integrerend Europa biedt, mogen wy de mogelijkheden, die de zich sterk uit breidende markten overzee openen, niet on benut laten, aldus prof. G. Brouwers, secre ta.is-generaal van het ministerie van Eco nomische Zaken, vanmorgen tydens de in Den Haag gehouden ledenvergadering van Nederlandse Kamer van Koophandel vcor Amerika. Alle p rod uktiefac toren in ons land zijn praktisch volkomen ingeschakeld. Ten aan zien van de economische groei in het bui tenland valt de laatste tijd een duidelijke verzwakking van de opwaartse beweging to constateren. Wij moeten er rekening mee houden, dat de ongunstige uitwerking daar van, op onze export nog sterker zal kunnen worden. En dat terwijl het stijgingspercen tage van de Nederlandse export al beneden het Europese gemiddelde is komen te lig ger.. aldus prof. Brouwers. Naarmate ons de conjuncturele wind uit de zeilen wordt genomen, komt de be tekenis van de concurrentiepositie naar vo ren. In drie jaar, van 1953 tot 1956, kwamen de. arbeidskosten van onze produktie onge veer dertien procent hoger te liggen, AI be- op de Paalberg te Ermelo zal a.s. zaterdag bet jaarlijkse modelbouwerskamp van de Kon. Ned. vereniging voor luchtvaart worden houden. DlE met de goede voeten en beste benen zyn nu naar Nijmegen vertrokken, om uier dagen te gaan wandelen. Wandelen zei ik, en zo noemen die onnemaarden dat ook, maar vier maat 40 of 50 kilometers tippelen is toch weer heel anders dan een blokje om of een zon dags kuiertje van een paar uurtjes. Dat weet ik nu, dat héb ik ondervonden. En daarom sal ik wel uitkijken am mi.j in het vierdaagse gelid te scharen. Want die dat doen zijn geen gewone mensen met gewone ooeten en gewone spieren en een getcoon hu meur. Welnee, dat zijn wandelaars, wandelwolven. Marsmammoeten zijn het en als je Nijmegen tegen ze fluistert als ze slapen, be ginnen ze met hun benen te zwaaien en komt er een verheerlqkte trek op hun gezicht. Tegen u kan ik het wel vertellen; ik heb er in het voorjaar ook serieus aan gedacht, mij in dat wander- wandelen te gaan bekwa men. Veel oudere knarren dan ife, hadden me zo gek ge maakt. Zij hadden het doen voorkomen of er in het leven geen groter geluk be stond dan nier keer achter mekaar een onafzienbaar eind, een soort autotocht of treinreis te voet af te leg gen. In die wandeltrance kwam je zo zeiden zij, in een toestand van gelukza ligheid, waar je een heel jaar op kon teren. Daar hadden lui op bet zadel of achter het stuur eenvoudig geen begrip van. Nu, dat leek me loei wat, toont er 2ün op deze grim mige tuereid maar tueinig geoorloofde middelen om je in een toestand van geluk zaligheid te brengen. Op een mooie lentezondag namen een paar van die wandelartiesten me mee voor een tochtje, o, een klein tochtje maar een kippeëndje, een kilometer of vijftien, zestien. Nou, ik moet eerlijk zeg gen dat het .niet tegemvieL. Ze liepen eén kalm gunge- 1 tjs en ik kon het reel by- sloffen. Tamelijk fris fcioom ik aan de finish. Zie je wel, zeiden de aartwandelaars, het valt best meehet. is alleen maar een kwestie van oefenen, volgende to eek poon we weer. J Op de twééde oe/entocht, weer zo'n Ikfeine twintig kilometerwerd er een wat flinkere pas ingezet. Ik denk vsel iets te flink voor een wandelbroekje als ik, want na een kilonietertje of acht began ik eeit erg raar ge voel in myn! benen te krij gen. Het was néê of het planken gewórden waren en of een timmerman bezig was daar kleine spijkertjes in te slaan, j Opeens kreeg ik daarbij nog het gevoel of een grote liond in- mijn kult beet. Stop eenseven, zei ik tegen soépele lopers, er. is wat mis met m'n benen, ze doen het niet meer, ik geiooj dat ze aan het breken zyn. Met een hardhandige massage was het euvel al gauw verholpen en daar ging het weer. Maar toch niet erg van harte en jaloers keek ik naar het moeiteloze en veerkrachtige lopen der professionals, die zo mak kelijk. stapten of se een mo tortje in de broek verbor gen hadden. Heel tout minder fris dan de eerste keer kwam ik aoni het eind van de tocht en de, gedachte dat we tock pas de helft afgelegd hadden van een mars op de Vier daagse, imponeerde me toe?. Van gelukzaligheid en zo had ik ook nog niet ceel gemerkt, die kwam dan zeker in de tweede twintig kilometer, dacht ik, en misschien was er ook wel wat frisse Gelderse lucht voor nodig. Toch nam ik weer vol moed aan de derde oe/en tocht deel. Ik volbracht hem tamelijk «tot, dat weï, maar de vol gende dag deed mijn rech terknie erg vreemd- Soms hoeven wij nu niet direct de stormbal to hijsen, toch is dit te veel. Het is zaak deze relatief sterke stijging van ons kostenniveau te stoppen. Zonder te willen tegenspreken dat bepaalde levensmiddelen en massagoe deren bij ons nog goedkoper zijn dan elders, gaat de kwalificatie: Nederland goed- koopteland. in zeer veel gevallen bepaald niét meer op, zo betoogde prof. Brouwers. Nu we voor een tijdvak van ruimere ge meenschappelijke markten staan, moeten vrij «r meer dan ooit voor zorgen, dat de binnenlandse prijzen en marges voldoende in overeenstemming zijn met de nieuwe concurrentie-eisen. Ons land zal zich heb ben toe te loggen op die industriële produk- ten waarvoor een hoog peil ran technisch kunnen vereist is en die de investering van grote kapitalen vergen. Voor bepaalde pro- dukten. prof. Brouwers denkt hierbij in het bijzonder aan bastsprodukfen kan ons tand bovendien profiteren van zijn bijzon der gunstige ligging. Van onze totale industriële afzet gaat vijftien procent naar de Belgisch-Lu xem- naar Duitsland, Frankrijk en Italië en 25 burgae Economische Unie. twintig procent procent naar Duitsland, Frankrijk en Italië en 25 procent naar de overige landen van de vrijhandelszone, veertig procent gaat dan tiaar de rest van de wereld. Het is van belang de reeds vrije Benelux- mark t te activeren. Speciaal naar Duitsland is de afzet do laatste jaren verrassend sterk gestegen. Toch zal Duitsland, volgens prof. Brouwers, op de gemeenschappelijke.markt de meest geduchte concurrent zijn. Onze industriële export naar overzee Is nog wel voor uitbreiding vatbaar. Wij moe ten er voor zorgen betalingsmiddelen te vin den, om de grote invoeren van overzee, met name van uit hef. dollargebied komende grondstoffen, te betalen. Hoewel de tariefs- enzekerheid het aanvatten van een goed georganiseerde verkoopcampagne op de Amerikaanse markt vaak een riskante be zigheid maakt, mag dit geen aanleiding zijn om deze markt te verwaarlozen, aldus prof. Brouwers. Bey maakte snel fortuin Vervolg van de voorpagina Cidi Lamine Bey Is In 1943 bey geworden, nadat zijn voorganger door maarschalk Juin, toen nog resident-generaal van Tu nesië, op last van generaal Dc Gaulle was afgezet, vanwege zijn pro-Duitse gezind heid. Hij stierf in ballingschap te Pau in Frankrijk. De sympathie van. het Tunesi sche volk ging echter eerder uit naar deïo voorganger, die men de ..vaderlandse bey" noemde, dan naar de nieuwe vor3t. Mcr heeft hem vooral kwalijk genomen, dat hij betast met schulden, zijn troon heeft beste gen cn dat hij thans een fortuin belegd in landerijen, paleizen, huizen en edelstenen heeft, dat tussen de vijf en zes miljard franc of tussen de vijftig en zestig miljoen gulden. Nederlandse courant word* ge schat! Een deel van de landerijen heeft hi; ook dat verwijt men hem en niet ten onrechte onder Frans protectoraat vom een appel en een ei overgenomen van de domeinen of verkregen door onteigening. Onfrisse familie TAe statige grijsaard, die een sneeuwwitv baard en knevels volgens de laatst mode van 19Q0 draagt, heeft een passit voor horloges en klokken, van welke hl" een bekwaam hersteller is en van welke hi een kostbare collectie moet bezitten. Zijx" familie, tegen welke zich de afkeer var het Tunesische volk eveneens richt, is vaak !n opspraak geweest en zij heeft daardoor bijgedragen aan zijn impopulariteit. De beide jongste zonen en de negen doch ters vormen een weinig waardige en zich met curieuze praktijken ophoudende clan Verscheidene van hen zijn in 1956 wegen? het handelen In verdovende middelen ge arresteerd en veroordeeld geweest. Daartor had de ministerraad eerst hun onschend baarheid moeten opheffen. Aanvankelijk schijnt het plan van Habib Bourguiba, die jaren door de Franse rege ring in Frankrijk is vastgehouden zonder dat de bey een hand heeft uitgestoken om hem te helpen, te zijn geweest, de huidige vorst zolang op do troon te laten als hij in leven bleef. Vooral de jongere leden van zijn beweging wensten echter de republiek Men neemt aan, dat wanneer deze vandaa? of morgen zal worden uitgeroepen, Bour- guiba tot eerste president zal worden ver kozen. HEERLEN, 2Z juli. Op het twee- jaarlijks congres van de Algemene Ne derlandse Bedrijfshond Mijnindustrie, dat vrijdag en zaterdag te Heerlen is ge- honden, heeft de voorzitter, de heer J. 3. Kramer, gepleit voor verkorting van de werktijd. De ondergrondse arbeiders behoren een kortere werktijd te hebben dan elke andere groep arbeiders. De eerste etappe zal moeten zijn: veertig uur per week voor ondergronders, 42 uur voor contlnu-arbeiders en 44 uur voor an dere bovengronders. De beloning van de ancitrgronders behoort 25 procent hoger te liggen dan die van de bovengronders, Spr. maakte bezwaar tegen het voorstel, dat morgen in de Mijnindustrieraad aan de orde komt inzake het toekennen van een bijzon dere premie aan de mijnwerkers. In feite - betekent deze premie voorde ondergrondse functwneerde hg normaal' mijnwerker een stijging van. het maande- en dan opeens scheen hvijjkse inkomen van 37.50, voor de boven- rijn taak te vergeten, ont- j gronders een toeneming van het inkomen hield mij alle steun en ikVan 25 per maand. De heer Kramer noem- moest mij vastgrepen omS^e deze premie een discriminatie voor dc niet ter aarde te storten. mijnwerkers- Toen ben ik, wegens ge-i Hij stelde dat de afspraken, welke 2 april breïc aan talent, maar op-- van dit jaar, toen de directies van de geza- gehouden met oefenen. menlijke steenkolenmijnen in Limburg en Laat die kilometers ver-, de bestuurders van de Nederlandse Katho- slindende wandelwolven'. üeke Münwerkersbond en de Katholieke maar gaan. j vereniging voor mijnbeambtcn in het Kur- Ik zal wel kuierenj haus ie Scheveningen bijeen waren, zijn ge maakt, als gevolg waarvan de lang saam- gezien veel positiever waren dan men toen en ook nu uit politieke overwegingen wil toegeven". Hij oordeelde dat „de come- die om de gemaakte afspraken te camou fleren uitstekend is gespeeld en dat de voorstellen destijds gedaan voor negentig procent zijn aanvaard". De heer Kramer sprak zich uit voor een collectieve en persoonlijke bezitsvorming. Ernstige bezwaren uitte hij echter tegen de wijze, waarop de Staatsmijnen en enkele andere ondernemingen deze bezitsvorming menen te moeten bevorderen. Hij was van gevoelen, dat daar de beter betaalde werk nemers het meest van profiteren. itiöörv,, aia fttvuig wajaiKiu L0U„c,.iciiM- -■* - *j~ DIOGENES! aan-actie kon worden beëindigd „achteraf gekomen, SCHIPHOL. 22 juli. Met de Electron uit Sydney is zondagavond op Schiphol aangekomen de marjne-ambtenaar Van Vliet, wiens echtgenote en twee kinderen bij de ramp met de Neutron in Biak om het leven zijn gekomen. Op het vliegveld con doleerde de directiescretaris van de KLM, de heer Schlltigemann. namens de maat schappij de zwaar getroffen marine-ambte-. naar met het grote verlies. De ouders van de heer Van Vliet, zijr dochtertje, dat voordat het ongeluk me., de „Neutron" ge beurde, naar Nederland was vooruitgezon-" den. en nog enkele andere familieleden waren ook naar. Schiphol gekomen. Met dit vliegtuig kwamen voorts 28 pas sagiers. onder wie enkele marinemannen en vijf baby's, die in Biak aan boord waren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1