y :er Levenslang geëist voor roofmoord op postbesteller Kleine Komedie Cfiroesjtsjef; Raket van eerste spoetnik in V.Sc neergekomen Amerikanen willen hem niet De PTT heeft nog minstens 1500 man personeel nodig Exporteur benadeelde Indonesische maatschappij voor ongeveer ƒ34.000 e teruggeven Washington: „Niets t» Urgentie-programma van ambtenarenpartij van bekend" Vrouwelijke krachten voldeden goed Spaanse opmars in Ifni gaat voort er zijn geen betere Rel in Poolse stad Juridisch eenvoudige zaak met duistere menselijke achtergrond Derde spoetnik staat op stapel j Riskant ontbijt PARNALL Vrachtauto te Lopik reed twee dames aan In het Westland werken katholieke tuinders het meest intensief ZATERDAG 7 DECEMBER lya, ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 3 DE berichten uit Indonesië krijgen een steeds meer verontrustend karakter, ook als men rekening houdt met de verwarring, die daar heerst en de overdrijvingen en verminking^' die onverbrekelijk aan zulke toestanden zijn verbonden. Men kan ervan op aan, dat de grote centra van het eilan denrijk ware geruchtenfabrieken zijn ge worden, en de ervaring leert, dat een gerucht spoedig tot nieuws wordt 'gebom bardeerd, ook al staat het zo ver van de waarheid af, als dat bij geruchten gewoon lijk het geval is. Er zijn enkele dingen, waarover men echter zekerheid krijgt De Indonesische regering is de toestand niet meester en er bestaat ook weinig eenheid over de gedrags lijn, die men ginds meent te moeten volgen. Maar men wil de Nederlanders weg hebben, daar behoeft niemand aan te twijfelen. Daarbij zullen al dadelijk enkele moei lijkheden zich voordoen, want men stelt zich ginds blijkbaar voor, dat men de ver wijdering van de Nederlanders kan regelen, zosls dat het regiem bet beste uitkomt, dus eerst de werklozen, dan de middenstanders en ten slotte de Nederlanders, die men nu nog niet kan missen. Dat wordt echter een zeer eigenaardige kwestie. Niet dat een natie als de onze aan koppelverkoop moet doen. evenmin dat zij druk mag uitoefenen np de Nederlanders, die dan hun baantje in dienst van een zeer twijfelachtig soort staat mogen behouden, maar het lijkt hoogstwaarschijnlijk, dat juist deze laatste categorie er het meest naar zal verlangen nrh uit het wespennest te redden. Vat men de berichten over de thans af gelopen dramatische week samen, dan kan men dat doen. in één zin: een merkwaardig staal \fan een oosterse roofpartij, waarvan men echter moet afwachten, of de bult zo groot zal zijn als dat vandaag lijkt. Men kan wel de machines, de voorraden, de gebouwen en de schepen van een onder neming op de een of andere manier aan de rechtmatige bezitters onttrekken, men heeft daarmee echter nog niet het zeer wezen lijke bestanddeel van de kennis, het weten hoe het moet, de inwendige betrekkingen en de relaties buiten de zaak in zijn macht. Getvoonlijk is juist dat het belangrijkste element en al moet men zich daaromtrent ook niet weer door allerlei waandenkbeel den om de tuin laten leiden men denke aan de ervaring met het Suezkanaal de echte baten van de schone operaties, die overal in Indonesië op stapel staan, waar het personeel „het niet met de leiding eens is", zullen tegenvallen en het volk zal er geen grotere welvaart door kennen. Het tegendeel is te verwachten, want het bui tenlands kapitaal zal zich wel tweemaal bedenken eer zich te bemoeien met een land, dat er dergelijke eigenaardige begrip pen omtrent het mijn en dijn op nahoudt. Het Nederlandse volk heeft wat zijn hou ding betreft thans enig houvast aan de regeringsverklaring, Daaruit blijkt, dat ook pen Haag de toestand In Indonesië zeer ongunstig beoordeelt en niet schroomt te zeggen, wat het van al deze daden in strijd piet het volkenrecht en al deze onrecht matige Inbezitnemingen denkt. De regering trekt de consequenties uit de toestand en, inde eerste plaats strevend naar de bevor dering van de veiligheid der ginds nog vertoevende Nederlanders, zal zij alles doen om met eigen middelen en met de eventueel noodzakelijke hulp van buitenaf, met name van het internationale Rode Kruis, de evacuatie van de Nederlanders uit Indo nesië te bevorderen. Zij doet ook een beroep op de NAVO en op enkele buitenlandse regeringen, maar men zal in Nederland verstandig doen deze pogingen tot het verkrijgen van iets dat op recht lijkt voor kennisgeving aan te nemen. Wij zullen in deze kwestie toch vooral ons zelf zo goed mogelijk moeten helpen in die iin, dat wij zoveel mogelijk op eigen kracht doortastende maatregelen nemen om de Nederlanders, die dat wensen, te laten terugkeren, en dat niet alleen, ook om te zorgen, dat zij bier of in het buitenland, waar men hun bijzondere ervaring kan ge bruiken, zo snel en zo goed mogelijk aan de slag komen. Dat zal offers van ons eiser. Wij zullen die moeten brengen. Het 2let er naar uit, dat wij inderdaad toch enige tijd de tanden cp elkaar zullen moeten zetten, niet eens zozeer om die enkele tienduizenden Neder landers, die terugkomen, na de honderd duizenden die wij reeds uit Indonesië heb ben opgenomen of verder geholpen, maar omdat meer dan ooit de grootste inspanning geboden is om de uitvoer in stand te hou den en de internationale diensten te ver lenen, waarop een belangrijk deel van onze welvaart rust. In de afgelopen dagen is ook het een en ander duidelijk geworden, dat men reeds lang vermoedde en waaromtrent men nu zekerheid krijgt. Dat is het aandeel, dat het internationaal communisme in de ont wikkeling in Indonesië heeft. De heren trekken keurig één lijn. Men heeft het ervaren in de Tweede Kamer na de verkla ring van de minister-president, men ziet het in de Russische pers, en men ziet het in De Waarheid, het enige Nederlandse blad dat het met dit soort inbezitnemingen roerend een.3 is, en het enige Nederlandse blad dat reeds nu zeker weet, dat de aanslag op de Indonesische president door of van wege Nederlanders is uitgevoerd! Deze ontwikkeling moet wat triest zijn roor de Amerikanen, die indertijd oneindig veel meer haast en succes hadden met net beknotten van de Nederlandse invloed in Indonesië dan zij dat vandaag hebben met oei lanceren van kunstmanen. vandaag heeft Nederland aan dergelijke overwegingen weinig. Ook de buitenlandse P«rs comment aren, die gunstig voor ons land ajn, kunnen ons wel enige voldoening Eeven, maar wij redden er geen KPM-schip nee. Ten slotte zal Nederland in hoofdzaak JP eigen kracht en met eigen energie de "nutand moeten meester worden. Het komt "Eu aan op hetzelfde improvisatievermogen, fP dezelfde doortastendheid, op dezelfde ^dWocdigheid en niet in de laatste plaats cp hetzelfde consequent toepassen van onze wetenschappelijke hulpbronnen, die wij in geweer hebben kunnen brengen na de «nip van 1 februari 1S53. Evenals toen Qeten wij als één man achter onze rege ling staan. KIJKER 5*1 Koningin Ingrid van Denemarken haar dochter prinses Margrethe in het cen- trum vinif Kopenhagen aan het winkelen om persoonlijk haar keuze te doen voor de kerstcadeautjes. (Van onze correspondent). DEN HAAG, 7 dec, De onlangs opge richte „partij voor Overheidspersoneel heeft gisteren haar urgentie-programma opgesteld. Als eerste punt hierop staat vermeld een reëele reorganisatie van het georganiseerd óverleg om te komen tot een verbetering van loon- en salarispeil en loonpolitiek. De andere punten van het urgentieprogramma komen rjeer op een herziening van de al gemene ouderdomswet, vooral ten aanzien van de pensioenrechten, een algemene me dische kostenverzetering en een „drasti sche herziening" van het belastingstelsel. MOSKOU, 7 dec. (Rtr.) Chroesjlsjer, de eerste secretaris van de Russische commu nistische partij, heeft gisteravond in Moskou meegedeeld, dat de raket van de eerste Rus sische kunstmaan op 1 december op het grondgebied van de VS is neergekomen. Chroesjtsjef legde deze verklaring af op een receptie van de Finse ambassade in Moskou, gegeven ter gelegenheid van de Finse na tionale feestdag. Met nadruk zei hjj tot Westerse journalisten: „Wij weten zeker dat de raket op het grondgebied van dc VS is terechtgekomen. Ztf de Amerikanen willen de raket niet teruggeven. Wy reken* den op teruggave, daar wfl vertrouwen had den in hun fatsoen, maar zjj hebben dit ver trouwen beschaamd.' Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard: „Voor zover in "Washington be kend hebben de Russische autoriteiten de Amerikaanse regering mets gevraagd over een op Amerikaans gebied neerstorten van het derde raketgedeelte van de eerste Rus sische kunstmaan. Indien de Sowjet-Unie om inlichtingen zou vragen, zou het ons een genoegen zijn deze te verschaffen, indien wij er zelf over zouden beschikken. Thans weten \vU nog niets. Wat betreft een even tueel teruggeven van. het raketgedeelte aan de Sowjet-Unie: dit vraagstuk komt niet aan de orde, voordat wij weten oi wij bet hebben' ..Reuter" meldt uit Manchester, dat pro fessor Lovell, directeur van het met een reusachtige telescoop uitgerust observato rium te Jodrell Bank, nabij Manchester, heeft verklaard dat de Russische verklaring over het neerstorten van het raketgedeelte op Amerikaans gebied geheel in overeen stemming is met zijn waarnemingen. „Wij waren tot de slotsom gekomen, dat het ra ketgedeelte in. de vroege ochtend van dc eerste december, bij zijn 87fiste omwenteling om de aarde, is neergestort en wij hebben dit aan Moskou medegedeeld.Ik begrijp niet, waarom de Russen met onze mededeling geen rekening hebben gehouden en bleven melden dat het raketgedeelte nog om de aarde draaide, want dat was bijzonder dwaas", aldus Lovell. HU verklaarde verder dat er inderdaad enige aanwijzingen zjjit, dat het raketge- DEN HAAG, 7 dec. Ondanks de perso- neeismoeilijkheden is de postdienst er tot nu toe in geslaagd het aantal postverzendingen en bestellingen te bandhaven. Over de personeelsproblemen van de PTT merkt de minister van Verkeer en Waterstaat tn de Memorie van Antwoord op de begroting 1958 voor deze dienst op, dat het personeel van de PTT in ieder geval met 15G0 man zal moeten worden uitgebreid. De proef met het aanstellen van vrouwe lijk personeel voor die functies, welke voor heen uitsluitend door mannelijke krachten werden bezet, is tot nu toe bevredigend verlopen. Bij de postdienst verricht dit per soneel uitsluitend gedeeltelijke taken, bij de technische dienst echter ook volle taken, zoals onder houds- en revisiewerkzaamhe den. In totaal werden in deze groepen 150 vrouwen tewerk gesteld, waarvan bij de postdiensten in Amsterdam en Den Haag in totaal 100 cn bij enkele telefoondiensten 50. Van het totale aantal van 150 vrouwen zijn er 70 gehuwd. De gehuwde vrouwen ver- MADRID, 7 dec. (Rtr.). Ondanks het slechte weer hebben de Spaanse troepen gisteren hun opmars in Ifni voortgezet, al dus is in Madrid meegedeeld. Door de hoge zeeën is de aanvoer van voorraden echter vertraagd. De Spanjaarden zouden vanuit het kortgeleden heroverde zuidelijke deel van Ifni oprukken naar de vrucht bare vallei van Qeggoe. Vanuit Zoco el Arbaa de Mesti zou een colonne oprukken naar Tagragra. het enige van de vier be langrijke bevolkingscentra in Ifni dat nog ln handen van de guerrillastrijders is. Het ligt op een afstand van ongeveer 20 km van de hoofdstad Sidi Ifni. (Advertentie) l Radoma IW 7«L 40100 AmstardM»; rk v 7 dcc- Volgens de re- *e Nleuwer-Amstel ia uit een ha- «rpjas Ingsteld onderzoek gebleken dat de «utelveense exporteur A. J. F. geidbedra- f a een totaal van ongeveer 38.000 D.M. LnS' a moet hebben verduisterd d- i j ele .ran een Amstelveen gevestig- - Indonesische handelsmaatschappij. exporteur heeft in de laatste jaren een opgebouwd tussen deze Indonesische Bhu t j1'-' Gn de Vólkswagenfabriek In 73iu Ki3 van beide partijen het vertrouwen. ue bedoelde maatschappij, die auto's ex- jwteenie naar Djakarta, had bij de V.W.- i- een rekening geopend om de in be tuig zijnde bestellingen te financieren, j Zij gaf F. herhaaldelijk volmachten om de gelden van die rekening op te nemen en deze in Amstelveen af te dragen. Thaos is aldus de recherche gebleken "dat F. deze volmachten dikwijls in Duitsland niet toonde en grotere bedragen opnam dan de Indone sische maatschappij hem had gemachtigd. In ongeveer een jaar tijds zou de exporteur zich op deze wijze ongeveer f 34.000 hebben toegeëigend. Door nog onopgehelderde prak tijken zou hi) zich ook een auto hebben we ten te verschaffen. Op het kantoor, van de Indonesische maatschappij was een onjuist verantwoorde volmacht in F.'s tas gevonden toen deze van een Duitse reis was terugge keerd. Dat gaf aanleiding tot een onderzoek, door <3e recherche, dat nog wordt voortge zet. 1 richten nagenoeg allen slechts gedeeltelijke taken. Het door het eigen personeel verrichte overwerk bedroeg in 1956 in totaal ongeveer 1300 volle mantaken. In 1957 zal dit naar schatting ongeveer gelijk blijven. Een deel van het overwerk bij de postdienst wordt opgevangen door tewerkstelling van tijde lijke krachten, speciaal voor de avonduren (piekverkeer). Bij de postdienst zijn ongeveer 580 avond werkers te werk gesteld. Hieronder zijn 40 gepensioneerde PPT-ers, 120 studenten, 80 kleine zelfstandigen en 340 personen, die reeds ln loondienst 2ijo. De nachtarbeid wordt ten dele in geld en ten. dele in vrije tijd vergoed. WARSCHAU. 7 dec. (Rtr.). Maandag zijn ia de Westpoolse stad Gorzawwlel- kopolskï talrijke arrestaties verricht na relletjes, waaraan 3000 mensen deelnamen, meldt Radio-Warschau. De politie gebruik te traangas am de mensen uiteen te jagen. Onder de gearresteerden bevond zich een aantal „beruchte dronkaards en straat schenders". De stad ligt in da provincie Poznan. Volgens het blad Trybuna Ludu begon nen de relletjes toen een auto van de poli tie een vrouw op een fiets aanreed. De vrouw ontving dadelijk medische hulp en werd niet ernstig gewond. Over enkele dagen zal zü volgens het blad het zieken huis kunnen verlaten. Onmiddellijk na de aanrijding begonnen opgeschoten jongelui herrie te schoppen, aldus Trybuna Ludu. Zij verspreidden het gerucht dat de vrouw om het leven was gekomen. De jongelui, van wie er volgens de kraqt velen onder de invloed van sterke drank verkeerden, gooiden met stenen en flessen naar politie en voorbijgangers. deelte boven Amerika in de dampkring fs terechtgekomen. „Ik betwijfel of Iemand weet, of stukjes van het rakctqcdeeUe de aarde hebben bereikt. Indien dit het geval fs geweest, zijn deze vermoedelijk in de Grote Oceaan gevallen", verklaarde profes sor Lovell, Volgens berichten uit de VS zou de raket van spoetnik nummer één neergestort zitn op het militaire terrein „Fort Grecly". on geveer ïfio km ten zuidoosten van Fair banks in Alaska. Deze berichten zouden da teren van 1 december. Van de zijde van het bureau voor onderzoek door de marine dat de baan van de Russische kunstmaan con troleert. is in Washington meegedeeld, dat het bureau ervan in kennis was gesteld, dat een gloeiend voorwerp uit de hemel was neergevallen. Men had het voorwerp waar genomen binnen circa een minuut nadat men gemeld had dat de raket boven Fair banks zou doorkomen, aldus het bureau. Maar in dezelfde periode kwamen ver scheidene berichten uit diverse delen van de wereld binnen, waarin gesproken werd van geheimzinnige voorwerpen, die neerge komen zouden zijn. Men heeft echter niet kunnen bevestigen dat deze voorwerpen in betrekking stonden tot de Russische kunst manen, aldus het bureau. (Advertentie) Deze week vol sprookjesachtige gebeurtenissen Dc eerste droomwensen werden vervuld Mevrouw Mieke Bouman hééft haar eigen schip Nellie won 2 miljoen gulden in de voetbalpool Lilwlle - N«*a«up!sm 7 (Van onze correspondent). ZBUTFEN, 7 dec. Gistermorgen Is voor de rechtbank te Zutfen de zaak be handeld tegen de 28-jarige bakker J. F. uit Winterswijk, die ten laste is gelegd dat hü op 11 januari j.l. daar een opzienbarende roofmoord heeft gepleegd op de £9-jarigt* postbesteller J. G. Hesselink, In een vi-|j korte zitting, gepresideerd door mr. J. C. van der Giessen, is het afschuwelijke en in wezen tragische gebeuren van alle kanten belicht en bekeken. Juridisch was de zaak In feite eenvoudig door de bekentenis van verdachte moeilijk wajj z|j voor zover het erom ginK de menselijke achtergrond te ver duidelijken. De officier van justitie, mr. J. C, Donker, heeft aan het einde van een scherp requisitoir tenslotte tegen P. levenslang ge elst. P. bood op de avond van vrijdag 11 januari de postbode Hesselmk een lift naar Winters wijk, waarbij hij tn de mening moet hebben verkeerd, dat Hesselink, die bij goed kende, een aanzinüjke hoeveelheid geld bij zich droeg. Voorwendend dat er iets met de mo tor van de bestelwagen niet in orde zou 2ijn, is P. op de betrkkebjk stille Dennendtjk uit gestapt, welk voorbeeld H. volgde. Toen laatstgenoemde over de motor gebogen stond, beeft P. de man met een limonadefles enkele slagen op het hoofd toegebracht en zijn reeds weerloze slachtoffer daarna nog tegen het hoofd en in het gezicht getrapt Als gevolg hiervan is de dood vrijwel ter stond ingetreden. jP. heeft zich vervolgens, in het bezit gesteld van f 309, welke Hesselink naar het postkantoor in Winterswijk moest brengen. Een bedrag dat door omstandig heden veel lager lag dan verdachte bad ver wacht, Plotseling moet hij zich bewust zijn geworden, dat hy zich op een of andere wijze van het lijk zou moeten ontdoen. Hij heeft er kennelijk geen raad mee geweten: met het lijk in de bestelwagen is hij eerst een van de Achterhoek doorgereden alvorens hij het m de Aaltense buurtschap Haart ergens in een slaot legde. Hij is toen naar huis gegaan om andere kleren aan te trekken, vervolgens ging hij bij een leveran cier in Aal ten een deel van een schuld be talen, en daarna begaf hij zich naar de plek. waar hij het lijk had achtergelaten. Hij sleepte het weer de bestelwagen ln met de bedoeling het ergens te gaan begraven. Juist op het moment dat hij wilde wegrijden, werd hij, daar hij zich in de 500 meter strook be vond. aangehouden door twee douanebeamb ten. Toen zij achter in de bestelwagen ke ken, troffen zij daar tot hun ontzetting het lijk van H. aan. P. liet zich zonder verzet arresteren. De officier van justitie noemde verdachte een gevaar voor de maatschappij. Het be treft hier een weloverwogen daad van iemand, die zijn kleine moeilijkheden, die hij subjectief groot ziet, meende te moeten afwikkelen in absolute onevenredigheid tot de ernst van die dingen De verdediger, jhr. mr. W. H. de Jonge uit Zutfen, bepleitte de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. PRAAG. 7 dec. (UP). De Amerikaanse natuurkundige W. Crawford Dunlap, terug van een bezoek van 24 dagen aan de Sow- iet-Unie. heeft van de Russische geleerde Peter Kapitza vernomen dat de Sowjet- Ume het lanceren van een 1000 kilo zwart spoetnik Hl voorbereidt. Crawford Dunlap heeft overal In de Sowjet-Unie laboratoria bezocht en met Russische geleerden ge sproken. Ckroesjtsjef voor ontruiming van Duitsland MOSKOU, 7 dec. (Rtr.). Partijsecre taris Chroesjtsief heeft gisteren op een re ceptie in de Finse ambassade te Moskou tegenover correspondenten verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is haar troepen uit Oost-Duiisland terug te trekken, als ook de NAVO-lroepen West-Duitsiand ontrui men. Hij noemde in dit verband een uit spraak van de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou George Kennan, die onlangs in een lezingencyclus voor de BBC verklaard had, dat een ontruiming van Oost-Duiisland door de Russen niet te verwachten is, zolang Amerikaanse en andere buitenlandse strijdkrachten in de Bondsrepubliek zijn gelegerd. (A du erf en tie) Onze zaken zijn §j maandag 9 december de gehele dag I gesloten AMSTERDAM (OTTERDAM DEN HAAG S DIE twee dames hadden groot gelijk: waarom zou men zijn belangstelling alleen besteden aan de prate en donerende dingen dezer dagen, die zich gewoonlijk in de verre verte afspelen en geen oog hébben voor het kleine en helemaal niet zo belangrijke dat vlak voor uw ogen geschiedt? Waar staan die dames nu toch zo gefascineerd naar te küken. dacht ik, toen ik de twee mevrouwen zag blikken in de richting van de straatstenen. En opeenzag ik hef ook. staan voor een spreeuw Tweemaal was er al eert auto rakelings gepasseerd. De spreeuw bekommerde er zich. weinig om. Hii flad derde een paar decimeter opzij en ging gewoon door met pikken. Het was duidelijk dat dat niet steeds zo goed kan af lopen. Daar waren de me vrouwen ook van ouertuigd en daarom stonden ze daar 20 gefascineerd te kyken, want dat was spelen met zyn leven wat die spreeuw deed. Nu zyn. spreeuwen wel r.7» opeen* sua 11 net uu*-. v Een spremw» tea, pon»an- Z'-L tig uit de graskant van de singel komen stappen en gtond nu rustig te pikken midden op de drukke rij weg. Het was mij niet duidelijk wat het beestje daar te pikken had, want de tijden dat sleperspaar den of rossinanten van stal houders geregeld voor een extraatje zorgden, zijn helaas voorgoed voorbij. Niettemin zat die spreeuw daar met animo pifebewe- gingen te maken midden op die drukke weff, weliswaar vlak bij een zebra, maar zyn positie daar was toch zo gevaarlijk, dat de me vrouwen met angstige har ten stonden toe te zien hoe dat wel af moest lopen met die waaghals van een spreeuw Ook ik dacht: knaapje, hoe haal je het in je hoofd om daar zo midden op die weg te gaan zitten ontbg- ten, want geloof maar niet dat ze voor je zullen stop pen. dat doen ze ternauwer nood voor een mens. Iaat I 1 1 J I J secuur uitkijken dan men sen. Ook als er geen gevaar dreigteten vogels net of ze stelen en ieder ogenblik de politic verwachten, en ik denk wet dat ik heel weinig zou nuttigen ats ik het attyd zo schuw moest doen. Blijkbaar vertrouwde die spreeuw volkomen op zijn alziend oog. want nadat er steeds meer auto's langs waren gekomen, zat hij daar nog even brutaal te pikken en hij dacht er blijk baar niet aan op te stoppen vdór het laatste kruimpje van dat voor ons onzicht bare maal verorberd was, inmiddels toerden de me vrouwen steeds zenuwach tiger. Kijk nou toch zo'n beest, hoorde ik de een tegen dc ander zeggen, wij moesten eigenlijk wijzer zijn en proberen het weg t* jagen van de straat, zo- meteen wordt het vermor zeld. Ik voor mg zag het zo donker niet in. Ik zag wel dat die spreeuw drommels goed uit bleef kijken en vond dat wij best jaloers konden zyn op zijn soepele nek. Als mensen zo'n vlie gensvlug koppie hadden, zouden er heel wat minder ongelukken gebeuren, dacht ik, en toen zet tk tegen de dames: maak u maar niet ongerust, dames, die spreeuw redt zich wel, let maar op. Ik had het nog met ge zegd of daar verdween de spreeuw onder een grote vrachtwagen. jasses, riepen, de dames, daar heb je het al, daar waren we nu za bang voor. Nu is het natuurlijk moei lijk uit te maken of die spreeuw Inderdaad door de vrachtwagen werd verrast, of dat hij bliksemsnel had uitgerekend dat er tussen de wielen en onder de wagen meer dan voldoende ruimte was voor een zo kleine rakker als een spreeuw. Jt» ieder geval kwam hij sprinptetjend onder de auto vandaan en pikte door of er niets bijzonders was ge beurd. En nu zou ik wel eens w(Uen weten wat voor heerlqka die spreeuw daar te pikken vond, dat hij er zóveel voor riskeerde. Zo-aden wij daarom 20 laf en bangelijk geworden zijn omdat wij ons z'oedseï niet meer zelf hoeven te zoe ken DIOGENES. Toen sergeant James JBcpnaud uit Loui siana in Korea lag en er geen kapper voor zijn mannen beschikbaar was, leerde hü daar knippen. Nu is zijn standplaats Hei delberg, waar hij het geregelde leven van de Amerikaanse soldaat in West-Duitsland leidt. In zijn vrije tijd echter gaat hij met zijn draagbare „kapperssalon" naar het plaatselijke toeeshui3. waar hij eens in de twee weken de kleine bewonertjes hun haar fatsoeneert. Advertentie) Een dootl en een gewond Gisteravond omstreeks 10 uur heeft op de M. A. Reinaldaweg te Lopik een vracht auto twee dames, die naar de bushalte lie pen, aangereden. De dames waren in d» berm van de weg gaan staan en werden in de sloot geduwd. De 25-jarige mevrouw J. Oosterling—Bos uit Lopik is om het leven gekomen. Zij had geen kinderen. De 34-ja- rige mevrouw J. Moll—Severijn, de echtge note van ds. J. J. Moll, Hervormd predi kant te Schoonhoven, kreeg een zware her senschudding. Zij is naar huis vervoerd. De vrachtauto werd bestuurd door eea 20-jarige Jongen uit "Lopik, die wel een rij bewijs bezit voor een personenauto, maar niet voor een vrachtauto. PROEFSCHRIFT OVER GODSDIENSTCEOGRAF1E UTRECHT, 7 dec, Aan de Rijksuniver siteit te Utrecht is gistermiddag pater H. I, Oudshoorn S.J. te Maastricht tot doctor fn de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd op een proefschrift getiteld: „De tuinders in Wateringen en De Lier. Bijdrage tot de godsdienstgeograLe van het Westland". In dit proefschrift wordt de Intensieve Westlandse tuinbouw belicht vanuit een godsdienstgeografiscbe gezichtshoek; er wordt onderzocht of de verschillen in ker kelijke gezindten onder de tuinders invloed hebben uitgeoefend op de plaatselijke ver schillen in intensivering van de bedrijven en in sociale structuur van de tuinders- groep. Uit de gegevens van een onderzoek, in gesteld in 1955 ei» 1956 onder de tuinders van Wateringen, een overwegend katholieke gemeente, wordt de invloed van de kerke lijke geïindte op de tuinbouw nader ge analyseerd. Door hun gemiddeld hoger aan tal kinderen kunnen en moeten vc. gena pater Oudshoom, de katholiek© tuin ders komen tot een intensievere bedrijfs voering. Bovendien vestigen zich van hun kinderen er relatief rneer ais tuinder in het Westland. In Ned. Hervormde en Gere formeerde kringen komt men, ofschoon voor de hele tuindersgroep de beroeps- en grond- gebondenheid groot is, gemakkelijker tot een beroepskeuze bulten de tuinbouw en is men minder gebonden aan de Westlandse bodem. Is de mentaliteit van de gehele tuindersbevolking besloten en gericht op eigen milieu, w katholieke kringen is, aldus de promovendus, deze beslotenheid door hun grotere „honkvastheid" en beroepsgebon denheid het sterkst. De tuinarbeïders ten slotte blijken in alle opzichten (beroep, woonplaats, mentaliteit} „mobieler" dan de tuinders. Promotor was prof. dr. A. C. de Vooys.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1