Nieuwe winkels openden hun deuren at er> Ylaardingse margarinefabriek tot ƒ75 veroordeeld Slechts geringe kans op winst voor HDVS en SVV Begin januari een toernooi in de Beurs MEUWLAm AAR. ANNEER. Bijna honderd BB-ers kregen diploma Boodschappentas gestolen Lezing over Joegoslavië Kade Bmtenhavenweg in verzakking Met het sporttveekeinde in zicht Gitta von Konkoly zingt in haar geboortestad voor haar landgenoten Clubgebouw Excelsior '20 krijgt warm water GEMENGD KOOR De Tiroolse bruiloft was goed in sfeer Vele overtreders van de maximum-snelheid Chr. onderwi js hield jaarvergadering Nieuwjaarsteemooi van liet Zwarte Paard PONDERDAG 12 DECEMBER 1957 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 11 Redactie en hoofdagenfschap: Broersvest 3, tel- 68091 Acht -winkels krijgen langzamerhand vorm aan de grote verbindingsweg tussen Nieuwland en het station, de Mgr. Nolens- ]aan. Vele- door de saneringsplannen van de gemeente gedupeerde winkeliers vesti gen zich hier met een betere toekomst voor ogen. Modern timmerwerk langs de wanden van een toekomstige vishandel van de heer Boer waar de schragen nog midden in -de winkelruimte staan, zagen we en een blok verder een bijna ingerichte ma nufacturenwinkel, het filiaal van een firma uit het centrum. Aan dezelfde leant komt de ruime slagerij van Poot. Er tegenover ttaat een rij van vier winkels, drie er van rijn reeds een week geopend, de vierde, een ziuvelzaak, laat niet lang meer op zich •wachten. Een kort gesprekje met de heer Saas van de Vivo-winkel, bewees hoe te vreden deze is met z'n nieuwe standplaats. Zyn bedrijfje in de Boterstraat was onbe duidend hierbij vergeleken. Misschien nog één maand, of twee maanden, verwachten mevrouw Saas eij haar zoon, dat de zaak Tijdens een feestelijke bijeenkomst in een der zalen van het Groothandelsgebouw te Rotterdam heeft de heer a. L. Nou wens, het hoofd BB van de A-kring ^Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen) gisteravond aan biina honderd leden van de BB een diploma uitgereikt. Veertig leden kregen het groepvaardig- heidsdiploma, dat men na enige tijd prak tisch werk in BB-verband verwerven kan. Voor de cursus Verbindingsdienst waren 63 BB-ers geslaagd. Met een toepasselijk woord overhandigde de heer Nouwens aan alle geslaagden persoonlijk het diploma. Als blijk van waardering bood de BB de leden na afloop van de diploma-uitreiking een speelfilm aan. lo een bijzondere wijkvergadering in ge bouw Flevo te Rotterdam van de A-kring reikte de heer A. L. Nouwens onderschei dingen uit aan de volgende Schiedammers: de wijkhoofden C. C. Schutte, J. van Don gen en O. E. Jung, aan het plaatsvervan gend wijkhoofd C. Hu ijzer en de admini strateur C. de Vries. Het 10-jarige zoontje A. van mevrouw P. deed gisteren in Nieuwland voor zijn moe der en een buurvrouw boodschappen. Een dame op straat vroeg hem een rol letje drop voor haar te kopen. Zij zou dan wel even op zijn tas pasen. Toen de jongen even later terug kwam was de vrouw ver dwenen. Behalve boodschappen zat er in de tas een portemonnaie met 20 gulden. De jongens wist het volgende signalement van de vrouw te geven: lengte 1.79, leeftijd ongeveer 40 jaar, gekleed in lange zwarte mantel, blootshoofds, mager gezicht. Zij had een meisje bij zich van ongeveer 4 jaar, dat een vuil wit manteltje droeg. Leden van de rft organisatie van de Werknemende Middenstand luisterden woensdagavond In Arcade naar een reis verslag met kleurendia's van de heer J. Dominions. Reeds driemaal bezocht deze het prachtige land Joegoslavië en hö heeft zich een geheel eigen en vanzelfsprekend ook op katholieke basis geschoeide mening over deze communistische staat gevormd. De spreker, leraar aan een rk lyceum in Alkmaar, verklaarde als historicus grote belangstelling te hebben voor de zeden, en de gewoonten van de bewoners van het na bije Oosten. In 1953 maakte hij voor het eerst een tocht met zijn echtgenote en een tweede echtpaar in zijn eigen wagen naar Joegoslavië. In '55 volgde een tweede en in 1S56 een derde reis. De heer Dominlcus poogde voor de pauze zijn globale indruk van deze kennismaking weer te geven. Min of meer slaagde hij hierin. Men kan, vol gens de heer Dominlcus niet spreken van „Joegoskven", zoals men zegt Italianen of Belgen, ze bestaan niet. want elk staatje in de samengestelde staat heeft een andere landsaard. Economische voortuitgang Is nauwelijks merkbaar in dit land, dat in vijftig jaar tijd vier bestuurswisselingen heeft meegemaakt. Spreker gaf een geografisch en econo misch beeld, beschreef losjesweg de krijgers van Montenegro, de zwijgzame zigeunerbe volking van Macedonië en de westers ge oriënteerde noordelijke republieken, die overwegend r.-kathollek ziln Het volk is voor 49'In orthodox en de Mo hammedanen, die zich vijf keer per dag over hun ffebedsmatjes buigen, zijn even min gering in aantal. Spreker doorspekte ziln vertoog met vele persoonlijke anekdo tes. „Slechts vijf prrcent van het Joegosla vische volk Is aangesloten bij de commu nistische partii". had de he->r Dominlcus nvt vreugde kunnen constateren. Na de pauze werden vele dia's van het zonnige lfmd met z*n vriendelijke bewoners getoond Elm eindconclusie vatte spreker aldus sa men- „Het volk !s buitengewoon eerllik gast'"Ui f"i arjrt rr""i- -mant" BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem, zoon van R. v. Kaalte en P. j, Coenradie. Nicolaas L. M.. zoon van J, G. B. de Vries en E. J. T. v. Midden. Yvonne J. J., dochter van G. Carree en J. A. den Hartog. Johanna C. M., dochter van W B. L. Middendorp en J. M. G. L. Bosch. Overleden: M. J. van Jole. 58 jaar. echtg. van A. de Maat. A. Frederiks, 67 jaar. Haringvisserij Gisteren i$ van de tr&tvl visser ij binnen gekomen de VI. 27, schipper T. v. d. Oever, met 17 last (I last is 17 kantjes). aaar geopend blijft. Zolang beheert mevr. Saas de oude comestibleszaak. Het is nor maal druk geweest de afgelopen week. Voor mevrouw Overheul uit de leder- waretnvinkeï^ er naast zijn na de drukke Sinterklaastijd wat rustiger dagen aange broken. Ook voor haar betekent deze over gang naar Nieuwland een hele verande ring. Bovendien betekent het: dagelijks heen en weer trekken tussen de oude zaak met het woonhuis in. de Gorzen, waar haar man en zoon het bedrijf voortzetten. Zo dra dc bewoners van de nieuwe wijk hun omgeving hebben leren kennen, zal de No.enslaan volgens mevr. Overheul ook drukker bezocht worden; vele Gorzenaren zijn na verhuizing naar Nieuwland hun oude schoenreparaheadres komen opzoe ken. Kleurig experiment Over de nog modderige en donkere No- lenslaan kwamen we ten slotte in de buurt van een „experimentele portaien"-wijk. waar gezellige modern ingerichte huiska mers veel licht naar buiten straalden. Het i3 overigens maar een klein experimentje, dat men bij deze vrij lage flats genomen heeft. De glazen portaalwand die vanaf de deurpost tot het dak reikt, ls hier en daar onderbroken door felgekleurde staan de en liggende stukken glas. Rood, blauw, geel en groen zijn deze langwerpige stuk ken ruit, afkomstig van de Schiedamse glasfabriek Pieterman. Het is een aller aardigst geheel geworden, vooral wanneer het portaallicht de warme kleuren door schijnt. Om onze rondgang te voltooien verlieten we de Nolenslaan bij het Dr. Wïbautplem en zagen nog net hoe de heer Van der Kruit met een tevreden gezicht de kap salon sloot achter z'n laatste klant van woensdag. ..Nieuwe huizen, nieuwe klanten," dacht hij en glimlachte tevreden. DONDERDAG *Z DECEMBER. Passage: 8 uur ToonKunsteeneert Bott. Phllh. Orkest m m.v. jRadnai Kwartet. Amstelbroo: 8 uur contactavcm-d Ned. Bond v. Cmd-Mitltairen en Dragers Mobjlisatlekruis. Volksgebouw: 8 var IvAO, Lea Blits spreekt over Van inspiratie tot Jeunstwerk, VRIJDAG 13 DECEMBER arusls sacrum: 8 uur, utile jouici speelt in kader Toneelwedstrijd Een feestelijke dag. Irene: 8 uur, Cefa. De onvoltooide opdracht. Arcade: 8 uur, KAJ-Frankeland, toneeluit voering BIOSCOPEN. Passage: Z en 8.16 uur. Vuur op de Jangtse, 14 i donderdag alleen 2 uur. Monopole: 2, 7 cn 9 uur Het vuur der Haat MEDISCHE DIENST. Geopend: Apotheek ..Van Hogendorp", Van Hogendorplaan 129 A. tel. 4233. M USE A. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112: Exposities Ger Lataster en Theo van der Horst tot 12 december. Geopend: dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 2 tot 8 uur. Galerie CCC: Werken van Henk Schuring tot en met 18 deceraöer. 13 December Afnemende Maan Afh'PTlpntip de Rotterdamse scköuwbürg viijdao 13 december, B «nu CHARLOTTE K8HLEH met .Yven»"vanGuydeMaupa«roDt zondag 15 december, U 30 uur hst bsrosmde Spaanss dirupaar SUSANA Y JOSÉ Nieuwe dan ten M NEflEfeUWMm «m maandag 16 december. 8 uur DIE ZAUBERFL8TE Opera van W. A. Moiart. TONEEEGROEP THEATER dlntdag 17 december, uur QR0TE HANZEN EN KALE HALZEN BïlUptl ran Eduardo Scarpetla. VERSCHENEN THEATERJAARBOE* NO. S Verkrijgbaar ana de Schouwburg. Programma van Fotokring voor december De Stichting Algemene Fotokring Schie dam zal op 19, 20 en 21 december a.s. haar jaarlijkse tentoonstelling houden van werk van eigen leden. De expositie zal te zien zijn in de hal van wijkcentrum Nieuwland. Qp 18 december wordt een laatste bijeen komst van de AFK voor de tentoonstel ling gehouden. Deze komt in dc plaats van de clubavond van woensdag j.l., die Is komen te vervallen. KANTONGERECHT De kantonrechter mr. P. B. Cos behan delde woensdagmiddag de veertien dagen geleden aangehouden zaak tegen de heer H. S., eigenaar van een margarinefabriek in Vlaardingen. In dit bedrijf had zich een ongeval voorgedaan, tvaarbjj de heer een der werknemers van S-, om het leven was gekomen. Het ging er nu om of de firma voldoende veiligheidsmaatregelen had genomen. De vorige maal had mr. Cos reeds enkele getuigen van de fabriek gehoord, doch alvorens uitspraak te doen, wilde hy nog het oordeel hebben van de heer C. A., technisch hoofdambtenaar van do arbeidsinspectie, derde district Rotter dam. De heer A. was door de politie van het ongeval op de hoogte gesteld en had het bedrijf direct bezocht. Na het onderzoek De verzakking van de kademuur aan de Buitenhavenweg tegenover de ingang van de Ver. Glasfabrieken, neemt dagelijks grotere afmetingen aan. Zü heeft nu reeds een lengte van ruim 28 meter. Dit gedeelte ligt juist In een bocht, waardoor deschuring van het water in. de loop der jaren op het ■metselwerk beeft ingevreten. Een minder plezierige ervaring heeft schipper A. van Feseen uit Geertruideriberg opgedaan, toen hij gistermorgen op deze plaats bemerkte dat zijn 515 ton. metende motorvrachtschip, de „Anjo", slagzij maakte, waarschijnlijk als gevolg van het vallend water, want dinsdag had Van Fessen er zijn boot bij hoog water gemeerd. Schade heeft het schip met opgelopen. Schipper Van Fessen is een geregelde klant aan dc Buitenhavenweg, want hij brengt regelmatig ladingen soda bij de Glas fabriek. De «chipper vond het onverant woord, dat in dc avonduren het aldaar geplaatste hek, niet van rode lantaarns is is een gesprek gevolgd tussen J. P.. be drijfsleider van de margarinefabriek en A., waarna twee nieuwe gordingen zijn aan gebracht. Twee gordingen waren reeds om de put aanwezig, waarin. L. terecht is ge komen, Mr. Cos gaf een kort resumé van het voorgevallene en vroeg de heer A. a.m., of hij regelmatig bezoeken aflegde bij de fabriek, waarop de heer A. antwoordde, dat dit inderdaad het geval was, doch dat deze bezoeken niet vaak voorkwamen om dat het bedrijf een goede naam heeft. De verdediger mr. P. van Bochove vroeg hierna hoe de Indruk van de heer A. is wat betreft de constellatie in het bedrijf. De heer A. antwoordde hierop, dat zijn3 inziens het bedrijf goed was en dat hij over de beveiliging vooral de laatste tijd enkele gesprekken gevoerd had in ver band met de plannen voor een nieuwe waterstoffabriek. Een nauwgezette controle is cr echter niet geweest. Mr. Van Bochove zette daarna uiteen, dat de fabrikant alles gedaan heeft wat mogelijk was, dat de overledene op dat moment niets bjj de put te maken had en dat het bedrijf artikc] 152, betreffende de afscherming van putten, in acht had geno men, omdat twee gordingen om de put wa ren en dat de andere zijden moeilijk te bereiken waren. L. is In zün «ver te ver gegaan. De ambtenaar van het OM, mr. R. A. Schimmel, die in zijn requisitoir van veer tien dagen geleden het ten laste gelegdt bewezen had geacht en. 100 of veertig dagen hechtenis had geëist, bleef bij deze eis, waarna mr. Cos uitspraak deed. Mr, Cos achtte eveneens het ten laste gelegde bewezen, omdat men de voorschrif ten niet geheel in acht had genomen. Men had niet voldaan aan artikel 152, dat zegt, dat alle zijden van. een put, ongeacht o! enkele zijden moeilijk bereikbaar zijn, van gordingen moeten zijn voorzien. Er was een deksel, aldus mr. Cos, dat men over de put had kunnen plaatsen, doch wan neer dat deksel niet gebruikt wordt blijft het gevaar bestaan. Gezien het feit echter, dat de fabriek zeer goed bekend staat, veroordeelde de kantonrechter de heer S. tot slechts ƒ75. subs, vijfentwintig dagen hechtenis. De 36 Hongaren in Schiedam, voor wie dinsdag 17 december in het nieuwe Wijk centrum Nieuwland een feestelijke contact- avond is belegd, wacht een grote verrassing. De bekende Hongaarse operettezangeres Gitta von Konkoly heeft zich bereid ver klaard deze avond te komen opluisteren. Dit is het work van mevr. Den Boer, de presidente van het Centraal Vrouwen- comité van de afdeling Schiedam van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver. lening. Zij heeft kunnen bewerkstelligen, dat do beheerder van het café in Utrecht, waar Gitta voo Konkoly tot eind december - 'n contract heeft lopen, bereid werd gevonden voorzien. „Het wordt hoog tijd, dat dekade Gitta een gedeelte van bewuste dkisdag- eens. gerepareerd wordt", vond de schipper, en gelijk heeft hij. De juniores van de sportvereniging Ex celsior '20 waren woensdagavond in het wijkcentrum Nieuwland bijeen. Natuurlijk ontbrak op deze bijeenkomst St. Nicolaas niet. Hij reikte aan vier jongens, die bij de kortgeleden op touw gezette warm-water actie" de meeste steunbronnen hadden verkocht, geschenken uit. Het waren H Wijsbroek, Th. de Heer, B. Kleinekoort en C. Lemsan, die zich het meest verdienste lijk hadden gemaakt. Met dat al beschikt het „warm-water" comité thans over vol doende middelen om een warm-water In stallatie in het cubgebouw te laten aan leggen. Op deze avond werden voorts een aantal culturele films vertoond, te weten een bui tengewoon mooie kleurenrolprent over In dia. „The Bronco Brusters", een film ovei de patrouilles in het Canadese bergland Wij varen Olie" een rolprent over het .ervoer van ohe en ten slotte een voor de jeugdige voetballers bijzonder leerzaam filmpje, eetiteld ..Abe Lenstra". ^Iti Musis Sacrum stonden gisteravond de Roeien niet in rijen geschaard, maar rond i e tafeltjes. Dat tekent de vrij matige be langstelling, die er voor de jaarlijkse feest- avond van de Schiedamse Opera- en Ope- re.tevereniging „Gemengd Koor" bestond, maar tevens was bet sfeerscheppend. «lel, aan sfeer heeft het dan ook niet Ontbroken. Daar zorgden de gecostumeerde, Pittoreske scènes wel voor, die do toehoor ders meenamen naar Italië, Frankrijk en i! V{m °Pera noch operette was er ?5r^fe,deze avond, maar inplaats. daarvan neeh dirigent W. van Bijnen ditma it -dus fandacht geschonken aan het voDts..ed en folklore, die ons bekend zijn geworden door de Tmo Rossi's, de Henri Salvadors en de andere minstrelen van de lichte muse. Men hoorde het bekende Santa Lucia en Bambino, later -de bekende ülmliederen „Sous les toiles de Paris" en La plus belle Valse d'Amour". Dit Franse gedeelte was gegoten in de vorm van een kleurig cabaret, zoals de Tiroolse muziek tot ons kwam als bruiloftsvreugde. De heldere, krachtige zang van „Gemengd Koor" heeft de aanwezigen herhaalde malen red-en tot enthousiast applaus gegeven. Tot diep in de nacht is er daarna volop feest geweest op muziek van „Meeders Ensemble". avond af te staan om voor haar landgenoten te kunnen optreden. In de loop van de avond zal zij por auto weer naar Utrecht worden gebracht, om daar de verdere avond op te treden. Een bekend Schiedams pianist zal worden aangezocht haar te begeleiden. Zij zal zowel gedeelten uit bekende ope rettes als Hongaarse volksliederen in natio naal kostuum zingen. Zoals we reeds ver meldden is Gitta von Konkoly in Schiedam geboren. Tot het programma van de feestelijke contactavond behoren voorts het vertonen van KLM-films en het optreden van een goochelaar. Bovendien staat alle genodigde Hongaren een verrassiog te wachten in de vorm van een geschenk, aangeboden door een bekende Schiedamse werf. Deze avond is mogelijk gemaakt door de medewerking van -de Federatie voor Vluchtelingenhulp in Den Haag. Een in Den Haag wonende Hon gaar zal zijn landgenoten toespreken. Het kantongerecht heeft woensdagmor gen de eerste overtreders van de maxi mumsnelheid binnen de bebouwde kom veroordeeld. Reeds op 1 november had den verschillende auto- en motorbestuur ders alsmede bromfietsers de maximum snelheid overtreden. De meeste gevallen hadden zich voorgedaan op de Schiedamse- dijk te Vlaardingen er» de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam. Tegen de meeste overtreders werden grote boeten geeist, vanerend tussen de vijfentwintig en veertig gulden. Natuurlijk kwamen hierbij ook de dikwijls zeer slecht afgestelde kilometertellers ter sprake, doch het O.M. achtte in vele gevallen geen verzachtende omstandigheden aanwezig, omdat iedereen weet dat op l november de maximumsnelheid in de bebouwde kom in werking is getreden en een Ieder dus maatregelen dienaangaande heeft kunnen nemen. Ook op de Rotterdamsedijk hebben vele weggebruikers te hard gereden. Overigens kreeg het gerecht weer een zeer groot aantal verkeersovertredingen te verwerken, Liefst 62 gevallen werden behandeld. Ook worden de straffen steeds zwaarder. Wellicht dat deze er toe zullen bijdragen de verkeersveiligheid groter te doen worden. Tot de 30 Schiedamse Hongaren behoren twee Hongaarse gezinnen en een moeder met dochter. Behalve de Hongaren zijn ook uitgenodigd de pleeggezinnen van de Hcn-; gaarse vrijgezellen en de Sehiedammets, die ambtelijke bemoeiingen met de verzor ging van Hongaarse vluchtelingen hebben. Het Centraal Vrouwencomité werd vorig jaar door het Schiedamse gemeentebestuur belast met de verzorging van de huisvesting van de Hongaarse vluchtelingen. Uit deze opdracht is de verzorging op velerlei ander terrein gegroeid, op maatschappelijk en cultureel gebied. Zo werd In het afgelopen jaar wekelijks een contactavond belegd en tweemaal een grote contactavond met de pleeggezinnen. In het Centraal Vrouwen- cornité hebben zitting mevr. E. M, den Boer- Bijl, presidente; mevr. Van Weerkom-Witte, secretaresse en mevr. Popma-Diks, pen- ningmeesteresse. Voor het vluchtelingen werk heeft de laatste haar taak overgedra gen aan mevr. Van Baerle-Schaefer. Gezien het wel zeer zwakke spel van de Schiedamse semi-beroepsclabs zondag j.l gaan zowel SVV als Hermes DVS een zeer zware wedstrijd tegemoet, welke waar schijnlijn wel op een nederlaag zal uitlopen. SVV speelt thuis tegen VSV, terwtJJ Hennes in TJmuiden Stormvogels gaat bekampen. Bij de twee derde klassers Excelsior *20 en DUS moet wel een overwinning op resp. RDM en de Hollandïaan uit de bus kunnen komen. In de vierde klasse worden enkele retnrn-wedstryden gespeeld, DRZ speelt na het geljlhe pel legen IFC thans tbais tegen deze vereniging cn ook Martinit speelt tegen de tegenstander van zondag j.l. te weten Stril'en- De wedstrijd SVDPWHermandad moei in een Schiedamse overwinning eindi gen. willen onze stadgenoten niet op de laatste plaats terecht komen en ook Schle dam moet weer eens een zege in de wacht kunnen riepen. SFC bezoekt het sterke DEU. Ofschoon VSV er minder goed voorstaat dan SVV, zullen onze stadgenoten zondag toch uit een ander vaatje moeten tappen dan in de wedstrijd tegen HVC, willen zij een behoorlijk resultaat bereiken. VSV staat momenteel slechts twee punten boven hek kensluiter RBC en het ligt dus voor de hand. dat de Vclzenaren zich zullen inspsn- nen SVV een nederlaag toe te brengen. De verdediging van dc gasten is vrij goed. doch de aanval heeft tot nu toe slechts weinig gepresteerd. Eigenlijk zou men van SVV on geveer hetzelfde kunnen zeggen, ofschoon bij de Schiedammers zowel aanval als de fensie goede met slechte wedstrijden afwis selt. Toch moet SVV deze ontmoeting in een overwinning kunnen omzetten, -doch dan dient zij deze tegenstander beslist met te onderschatten. Scheidsrechter is de heer J, Tuinenburg. SVV 2 is vrij, terwijl het derde elftal bh Unitas 3 in Gonnchem op bezoek gaat, SVV 4 speelt thuis tegen het Rotterdamse Excelsior 4. Hcrmcs DVS gaat, gezien het s'echte spel van zondag jl., stellig een nederlaag tege moet in IJmuiden, waar de Schiedammers tegen Stormvogels zullen aantreden. Storm vogels steekt dit jaar niet in zo goede vorm als het afgelopen seizoen, doch dit neemt niet weg, dat de Umuidenaren Hermes moe ten kunnen verslaan. Het Stormvogels-elftal beschikt over een goede techolek, waaraan nog een grote dosis enthousiasme gepaard gaat. De verdediging is vrij goed en moet in staat worden geacht een Hennes-voor- hoede, als jn de strijd tegen KFC, volkomen in bedwang te houden. Het is overigens te hopen, dat Hermes de voorhoede eens ver betert en bijv. Weeda eenö op de midden- voorplaat? probeert. Deae speler heeft men tenslotte alleen op de linksbuitenplaats ge- i -obeerd. StormvogelsHermes zal worden gi leid door de heer W. B. Ausum. lermes 2 speelt op eigen veld tegen het Haarlemse RCH 2. Ook het derde elftal speelt thuis en wel tegen Sparta 3 en het vierde gaat in FJakkee de reserves van de club van die naam bekampen. Derde klussers Excelsior '20 speelt zondag eindelijk weer eens thuis en wel tegen RDM. De Schie dammers moeten deze ontmoeting in een Op 10 december 1957 werd In de Kiveva- kleuterschool de jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering van Christelijk onderwijs te Schiedam gehouden. In zijn openingswoord maakte de voor zitter, de heer Th, J. I,. van den Berg, met blijdschap melding van de groei der ver eniging; het aantal leerlingen stijgt ieder jaar. Dat is voor een niet gering deel het gevolg van de ij'ver en toewijding van het onderwijzend personeel, dat vaak onder moeilijke omstandigheden moet werken. Het gebrek aan ruimte is in sommige scholen zeer nijpend en vooral in de nieuwe stadswijken kunnen met name de kleuterscholen niet aan alle aanvragen voldoen. Met waardering maakte spreker gewag van de werkelijk uitnemende mede werking van de Gemeente; de wethouder van onderwijs verstaat de kunst voor vete moeilijkheden een oplossing te vinden. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de penningmeester en de schoolhoofden blijkt dat het aantal leerlingen is toegeno men van 3135 tot 3260. Van de 257 leer lingen, die de lagere scholen verlieten, gingen 45 naar het middelbaar onderwijs, i 115 naar de ulo-school, 42 naar de tech nische school, 32 naar de huishoudschool, 14 naar het vglo en 9 naar elders. Van de ulo-school vertrokken 87 leer lingen, waarvan 41 naar het vrije bedrijf; de 39 eindexamenkandidaten slaagden alle. Van de vglo-school vertrokken 34 leer lingen, waarvan 13 naar de technische school en 15 naar een betrekking. Het aantal leerlingen van deze school vertoont een lichte groei. De bevolking van de kleuterscholen is vrij constant; een toeneming wordt ver wacht zodra meer ruimte beschikbaar is. Al met al kan op een goed jaar worden terug gezien. Voor de toekomst bestaan grote plannen; drie nieuwe schoolgebou wen staan op het programma en nog en kele meer op het verlanglijstje. overwinning kunnen omzetten en daardoor.., de posit;e achter de kopgroep weer enigszins^ kunnen verbeteren. Excelsior bezet momen teel de vierde plaats, doch de achterstand? op koploper OVV is reeds zo groot gewor--» den izeven puntenj dat er geen kans meer-* op de bovenste plaats is. RDM heeft drje.^ punten mm-der dan de Schiedammers, doch ook een wedstrijd minder gespeeld, zodatv het verschil niet erg groot zal zijn. Een"i kleine overwinn.ng voor onze stadgenoten'/ ligt toch wel in de lijn -der verwachtingen. Excelsior 2 speelt in Krimpen tegen DCV 3S terwijl het derde Excelsior-elftal de reser-^ ves van de Hollandïaan ontvangt. Ook DIIS moet met een overwinning mt" de bus kunnen komen. De geelzwarten gaan naar Vtaardingen de Hollandiaan bekampen*, en ofschoon de thuisclub er minder goed„ voorstaat dan DHS, zullen onze stadgenoten zich toch geheel moeten geven om met oen'" overwinning huiswaarts te keren, want dw* Hollandiaan is doorgaans een lastige tegen- stander. die elke vereniging het vuur na aan, de schenen kan leggen, vooral omdat de- Hollandiaan momenteel eenzelfde aantal - punten heeft als het eveneens Vlaardmgse, RKWTK. dat de rij sluit. DHS 2 speelt op^ het Volkspark tegen stadgenoot Martinit 2. terwijl het derde thu«s speelt tegen HiSle-1 gersberg 2. Vierde, klassers^ In de vierde klasse B spelen heide Schfe-^ damse verenigingen thuis. De belangrijkste? wedstrijd is hier die tussen SVDPW en Hermandad, welke ontmoeting voor belde- partijen van het grootste belang Is. De be zoekers bezetten nl, dc laatste plaats met.' twe© puhen uit acht wedstrijden, terwijl SVDPW hvee punten meer heeft uit cen- gelijk aantal ontmoetingen. Het ligt dus voor de hand, dat het bil deze wedstrijd zai spannen cn dat SVDPW zich geheel zal moeten geven om het onheil te ontgaan. De r reserves van SVDPW spelen thuis tcgen^ DDC 2. Ook Schiedam speelt thuis. Deze verent- ging komt binnen de krijtlijnen tegen het^ iels sterkere RAVA. De bezoekers .staan er- althans iets beter voor. doch gezien het feit. Z dat dit een thuiswedstrijd voor de zwart-* witten is kan misschien gelijkspel bevochten - worden. Schiedam 2 speelt op eigen veld tegen HiHesluis 3. DRZ komt zondag op eigen veld tegen de -» tegenstander van zondag j.l. IFC binnen de t, krijtlijnen. Het afgelopen weekeinde eïn- digde deze ontmoeting in een puntenverde- Img een uitslag, die ook voor nu bet meest in de lijn der verwachtingen ligl, ofschoon DRZ, hef feit, dat deze strijd op - eigen veld gespeeld wordt, doorslaggevend 1 kan maken. Wil DRZ een goede kans op de bovenste plaats houden, dan zal zeker moe-v- ten worden gewonnen DRZ 2 speelt in Rotterdam tegen RFC 4. Ook Martinit speelt tegen een vereniging, waartegen het zondag jl. ia het veld kwam. Z De rood-witten gaan naar Strijen om te trachten daar een beter resultaat te berei- ken dan het 33 gelijk spel. Martinit 2 speelt thuis tegen DHS 2. SFC, krijgt het zondag erg moeilijk. De 5 Schiedammers gaan nl. DEH bekampen en 2 dit team bezet momenteel de derde plaats met een redelijke kans op de titel, zodat de thuisclub beslist alles in het werk zal stel- len SFC een nederlaag toe te brengen. Daar SFC de punten echter bijzonder hard nodig heeft, kan het misschien nog een spannende wedstrijd worden te meer," omdat SFC de laatste wedstrijden beter speelde dan in het begin van het seizoen. SFC 2 gaat naar DHZ 5. 1 Overig lager voetbal HBSS en PPSC zijn dc eerstkomende wc- X ken vrij. In de tweede klasse A, afdeling Rotterdam zaterdagmlddagvoetbal, wordt een ware blg-mateh gespeeld en wel die tussen de twee Schiedamse clubs GSS en 2 GTÜ, Het ligt voor de hand dat GTÖ in deze ontmoeting favoriet is, evenals trou- wens In de eerste ontmoeting tussen deze cluhs, die in een grote zege voor GTB ein- digdc. GTB is ook sterker dan GSS. doch. i misschien dat de plaatselijke rivaliteit nog een woord ie meespreekt en GSS zich wil cvancberen voor dc eertyds geleden neder- laag. In de afdeling Rotterdam, .zondagvoetbal. komt Demos op eigen veld tegen Zuiderster uit en moet daarbij een kleine overwinning kunnen boeken. Ursus speelt uit tegen 2 Eureka, waaruit misschien een gelijkspel geput kan worden. Wilton Ftfenoord moet «j een zege kunnen bevechten op TOGB. TAFELTENNIS Afgelopen week is er weer verwoed om de punten gestreden in de tafeltennlscompe- titie. De meeste teams hebben er nu al meer dan de helft opzitten en het schijnt dat alleen TSF zeer hoge ogen zal gooien dit seizoen. Weliswaar staan zij niet boven aan, maar zij hebben hun kans nog geheel in eigen hand. Wilton was de afgelopen week vrij, omdat Wifra 6 zich uit de competitie had terug getrokken. Wilton staat nu in de eerste klas onderaan samen met Maasstad 7. Zaterdag gaat Wilton bij dit team. op bezbek en dan zal men weten hoe Wilton zich zal houden in de strijd tegen de degradatie. Ready blijkt het in de eerste klas wel te doen en zij maken een beter seizoen door dan vorig jaar. Zij behoeven zich voor de onderste ats geen zorgen te maken. TSF kwam weer met een TO--0 overwinning uit de bus tegen Zuidwijk 3. Volgend jaar gaat TSF zijn eerste lustrum vieren en in verband daarmee organiseren zij op acht, negen en tien januari een tafeltennistoernooi dat ge houden zal worden in de Beurs op de Dam. De finale vindt plaats in Tivoli met bal na. De Inschrijving staat open voor leden van de NTTB uit Schiedam en omstreken. De wedstrijdleiding berust bij de heren Spitho ven en De Zanger. De leden van de vereni gingen kunnen bij hun secretarissen alle gewenste inlichtingen krijgen. Men moet echter wel bedenken, dat inschrijving slechts mogelijk is tot en met 15 december. Het is te hopen dat dit toernooi een goed stuk propaganda zal worden voor de tafel tennissport, want propaganda Is bard nodig. De belangstelling is wat aan het tanen, zodat het een gelukkige gedachte van TSF is ge weest om dit lustrumtoernooi te organise ren. De organisatie is in goede handen, zodat hieraan mets zal ontbreken. Wij hopen nu nog op een massale deelname van de Schie damse tafeltennissers. Wanneer de inschrijving sluit kunnen wij een overzicht krijgen van de kwaliteit en de kwantiteit van de deelnemers. Ook voor de buitenstaanders is de Beurs in deze da gen toegankelijk en zelfs van harte welkom. Aangemoedigd door het succes bij vorige gelegenheden organiseert de s.v. „Het Zwarte Paard" thans voor de tweede maal een drie ronden schaaktoumooi op zaterdag 28 december, aanvang 14.30 uur; zaterdag 4 januari 1958, aanvang 14.30 uur; zaterdag II januari 1958, aanvang 14.30 uur, in bet club lokaal Wijkgeboüw, Nieuwe Maasstraat. Deelname is opengesteld voor clubscha kers, hoofd, le, 2e en 3e klasse en huis schakers. Inschrijving Is mogelijk bij de heren C. van Moerendonk, Belerlandsestraat 25b, al hier; J. Witlox, Kievitstraat 40b te Rotter dam; A. H. v. d. Wal, Blckerstraat 8a te Rotterdam, tel. 89125; A. v. Bommel, J. A. Alb. Thijmstraat 34b, alhier.. De inschrijving sluit op dinsdag 24 decem ber 1957. KLEURENPRACHT VOOR DE - AQUARIUMHOUDERS Hoe fraai terraria en aquaria kunnen worden ingericht konden de leden van de - Schiedamse Aquariumvereniging Natuur genot in Huis woensdagavond in de bene denzaal van de Amstelbron zien. Daar werden n.I, kleurendia's vertoond en een lezing via de bandrecorder gehouden v$Ti-~ de Amsterdamse vereniging Pro Aqua en bet ligt voor de hand. dat de Schiedamse collega's 7ich daar bijzonder mee hebben geamuseerd, want de dia's waren van zeer goede kwaliteit en gaven een goed beeld van wat er op aquarium-gebied te bereiken valt. Namens het bestuur leidde mevrouw Mulder deze bijeenkomst in. Zij wees op het feit, dat voorzitter Faber voorlopig zijn functie niet zal kunnen waarnemen, om dat hij overwerkt is. „Melodie in Kleur" was de titel van het programma en na een korte inleiding, waarbij de aanwezigen geconfronteerd werden met een bloemenpracht, werden de mogelijkheden van bet terrarium onder de loep genomen en verschillende dieren vooral padden getoond. In dit kleurendia-programma, werd voor al de nadnik gelegd op de beplanting van het aquarium, die op zijn minst even be langrijk is als de vissen, die de bak be volken. Dc planten moeten met zorg wor den gekozen en liefst zo geplaatst worden dat zij goed uitkomen. Hetzelfde kan in feite van de vissen worden gezegd, waar bij dient te worden aangemerkt, dat de aquaria niet overbevolkt mogen zijn en dat de verschillende soorten bij elkaar moeten passen. Ook werden nog verschillende opnamen van diverse soorten vogels vertoond. HET KERSTCONCERT IN DE CROTE KERK Orpheua geeft op 26 december a.s haar tra ditioneel kerstconcert in de Grote of St Janskerk. Lange Kerkstraat Schiedam, aan- van 8 uur 'savonds. Aan dit concert wer ken mee: Mizzi van de Lans. sopraan en een dubbel sollstenkwartet. bestaande uit leden van bet NCRV vocaal ensemble. Bovendien zal de bekende organist. Pierre Palla het elektronisch Thomas-orgel be spelen. Het programma omvat o.m. Te Deum Laudamus, van Hub. Cuypers en het prach tige werk Les Soldats de Gideon, van C. Saint Saens. Beide koorwerken zijn voor dubbel mannenkoor Verdacht van schaking De recherche te Nijmegen heeft een 27- jarige Schiedammer aangehouden, verdacht van schaking van een minderjarig meisjè, afkomstig uit Venray.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1