Onze stad heeft een dierentehuis Albert Heijn <9 Garmt Stuiveling sprak over het humanisme Slechts twee wedstrijden konden doorgang vinden SÉÉËli „jEr komt nog eens een GG en GD voor verongelukte dieren Modern winkelen in de All-SiijteiMart ^uperMorb dees VFIFING-YFIISF (iROFNTFN THORBECKESCHOOL HIELD OUDERAVOND AT AAR. ANNEÈRL Kerstgebeuren in ivesterse stijl Driehonderd duiven in Arcade bijeen Uitloting 4% Lening 1952 Het verleden keert weer bij Onderling Kunstgenot MAANDAG 15 DECEMBER 1557 rotted* m=;OH XTF.UWSBLAD PAGINA" 5 .•.•VZuUt Dc afdeling: Schiedam van de Neder landse Vereniging- tot Beschewninjr van Dieren bad een zeer originele manier uit gedacht om het nieuwe dierentehuis aan de Sint Annazusterstraat officieel te openen. Burgemeester J. IV. Peek, die beschermheer van de afdeling is, kreeg de sleutel, waar mee hü het tehuis opende „aangeboden" door Presto, Uc hond van de Rotterdamse politie, die kennelijk de gewichtigheid van het moment aanvoelde en de kop fier om hoog stak, zodat de burgemeester gemakke lijk de sleutel uit het mandje, dat Presto fn zijn bek had, kon nemen. Voor het echter zover was had dc voorzitter vow de plaat selijke afdeling, de heer H. "Willems van Beveren, de genodigden, die zich in de ont vangkamer van de Erven Lucas Bols aan dc Scbie verzameld hadden, hartelijk toege sproken. Na de opening spraken verschei dene afgevaardigden van hoofdbestuur en. zusterafdelingen, alsmede de oud-voorzitter van de afdeling Schiedam, dc heer Ooster- hout, die thans voorzitter van de afdeling Haarlem is. Ka zesendertig jaar sparen, ploeteren en werken, is het dan. nu zover, dat wij einde lijk het dierentehuis kunnen openen, en we kunnen dus gerust spreken van het berei ken van een mijlpaal, aldus de heer "Wil lems van Beveren, nadat hij de vele geno digden hartelijk had verwelkomd. In ons dierentehuis zullen voornamelijk de zwer vers worden opgenomen, dat is althans de opzet, lerwijl zieke of gekwetste dieren er door de dierenarts behandeld kunnen wor- (Advertentie) 17 dec. a.9. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram Doorregen runderlappen -500 gram Klapstuk - bij uw hutspot 5Ü0 gram 139 158 168 139 128 168 IS dec. a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram Doorregen varkenslappen 500 gram Klapstuk 500 gram Allé*n donderdag 19 dec. a.s. Biefstuk tartaar -per stuk 44 Rolpens 100 gram 42 Klapstuk 500 gram Soo Speciaal aanbevolen: Erwtensoep- pakketten., Hachèvlees, Harstkarbonade dlnsdiji en woensdag 17 en IS dec. a.s. Hutspot-pakketten - panklaar! 750 gram Jonathans per kilo 29 79 i® Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen O Rente plus winstaandeel NIEUWE BINNENWEG 37G 9 Het was ccn koddig gezicht toen Presto, de Rotterdamse politiehond, parmantig kwam aandragen met het mandje waarin de sleutel lag van het nieuwe dierentehuis. De hond voelde zich kennelijk het centrum van de belonpsteZiinp. den. Wij koesteren het plan onze zorg voor de dieren in. de toekomst zover door te voe ren, dat de dierenbescherming uitrukt bij een ongeval op straat, waarbij een dier be trokken is. De heer Willems van Beveren zette ver volgens uiteen, dat het voor een kleine af deling, zoals hier ter stede, ondoenlijk Is een dierentehuis te laten bouwen. De kosten voor de bouw van een klein dierentehuis bedragen ongeveer f 40.000. Ter gelegenheid van het vijfendertig-jarig bestaan in 1956 heeft het gemeentebestuur besloten het voormalige slachthuis af te staan en men mag het dus een speïing van het lot noe men, dat daar, waar het dier vroeger ge dood werd, het nu wordt verzorgd en ver pleegd. Een beschaafde gemeenschap, aldus spr., zorgt voor de belangen van de leden, maar ook voor de achtergesteld en en dus ook voor de dieren. Ofschoon de afdeling hier erg klein is, is Schiedam toch een grote stad, waar dus vele dieren aanwezig zijn en het ia te hopen, dat de Scbiedamse be volking het dier een nog grotere genegen heid gaat toedragen dan nu reeds het geval is. In dat geval zal misschien nog eens een tweede dierentehuis gesticht worden, waar- vao we kunnen zeggen: Dat is het! De afdeling heeft een lang gekoesterd ideaal bereikt en wij moeten zeer erkente lijk zijn voor het doorzettingsvermogen van de bestuurders, want hetgeen zij hier ge sticht hebben is een bruikbaar begin. Deze woorden sprak burgemeester Peek, die na de heer Willems vaa Beveren het woord voerde. In een stad als Schjedam is een die rentehuis volgens spr. onmisbaar. In 1956: inarm hart voor vogels De burgemeester memoreerde vervolgens de zeer strenge winter van I95S, toen dei dierenbescherming hier ter stede de bevol king opwekte voedsel voor de vogels te strooien. Het gevolg was, dat de dieren zo veel kregen, dat zij het niet verwerken konden en dit getuigt aï van de genegen heid, die de bevolking het dier toedraagt. De publieke opinie is geheel gewijzigd. Vroeger zou men het verzorgen van dieren iets belachelijks hebben gevonden, doch dank zij de verbeterde toestand van ons land, voelt een groot deel van ons volk zich tot het dier aangetrokken, omdat men zelf minder zorgen kent. Natuurlijk, er wordt nog vaak genoeg misdadig tegen de dieren opgetreden; daar kan de politie van getui gen. Een gedeelte van het volk zal een an dere mentaliteit moeten worden bijgebracht. In de eerste plaats zal de jeugd moeten le ren dat de zorg voor de mens en de zorg voor het dier parallel behoren te lopen. De jeugd moet leren Inzien, dat de dierenbe scherming bij de mens behoort! Hierna toog het gezelschap, waarbij zich o.a. commissaris K. Rijpma van politie, dr Voogd, de dierenarts en afgevaardigden van hoofdbestuur en xusterafdelingen bevonden, naar het op de St.-Annazusterstraat gele gen dierentehuis. Even moest het gezel schap wachten op de politiehond Presto, doch alras verscheen deze. waarna burge meester Peek het tehuis officieel opende. bestuurskamer. Daarachter liggen de be handelkamer en het eigenlijke dierentehuis. Dit laatste is zeer praktisch ingericht cn kan onderdak bieden aan tien honden en acht katten, terwül er voorts drie vogelver- blijven zijn. Een grote olïckachcl verwarmt deze ruimte, die door TL-lampen vcrlieht wordt. Overigens behoefte men zaterdag niet te zoeken naar dit gebouw, want de vlaggen waren uitgestoken. Dat men in het algemeen met een dergelijk dierentehuis in stemt, blijkt wel uit het feit. dat ook enkelo bewoners van de St.-Annaznsterstraat de vlag hadden uitgestoken. Nadat de aanwezigen het gebouw hadder, bezichtigd, dat wellicht in de toekomst nog kan worden uitgebreid met een daarachter gelegen ruimte, ging het gezelschap weer naar de ontvangkamer van de Erven Lucas Bols. Namens het hoofdbestuur en dc afdeling Rotterdam van de Dierenbescherming sprak daar als eerste mevrouw Spaan, die over de moeilijkheden, die zich bij de inrichting van een dierentehuis, bij het opnemen van zwervers en het houden van een dierenpen- sion kunnen voordoen. De oud-voorzitter van de afdeling Schie dam, de heer Oosterhout, gaf vervolgens een resumé over dc jaren, dat hü bestuurs lid van de afdeling is geweest, Hoe er in 1938 onder burgemeester Van Haaren reeds plannen voor een dierentehuis waren, doch dat deze door het uitbreken van dc oorlog niet verwezenlijkt konden worden. Voorts wees spr. erop, dat men er voor moet wa ken, dat de zwervers in de vakantiet«d niet de dupe worden van de pension-dicren. Vervolgens spraken nog de heren Visser, hoofdinspecteur van de dierenbescherming, en Heidens, inspecteur van de afdeling Rot terdam. De laatste spr. is reeds zesentwin tig jaar inspecteur en heeft dientengevolge het een en ander op het gebied van de die renbescherming meegemaakt. De heer Willems van Beveren besloot de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij in het bijzonder het gemeentebestuur en de diverse hoofden van dienst, die bij de ver bouwing medewerking hebben verleend, dankte. Voorts huldigde spr. de heren PluyJ mer, Daniels en Kreuger voor hun spontane hulp bij de inrichting. Dezer dagen hield de Thorbeckeschool aan de Hhonbedcesingel een ouderavond. Nadat de ouders eerst in het schoolge bouw gelegenheid hadden gehad het werk hunner kinderen te bezichtigen en de on derwijzers en onderwijzeressen te spreken, trok men gezamenlijk op naar het wijk centrum op liet Dr. Wibautplein. Na enkele huishoudelijke mededelingen, hield de heer H. IJselstein hier een causerie over het sparen. Tenslotte zij nog vermeld, dat ook enkele leerlingen tot bet slagen van deze avond het hunne hebben bijgedragen. Othello SINTERKLAASFEEST VOOR DE KINDEREN De RK toneelgroep Othello hield zon dagmiddag voor de kinderen van de leden, een St. Nicolaasfeest, Deze bijeenkomst werd gehouden in Arcade. Eigen leden ga ven clownerie en toneelspel ten beste. Voorts werden enkele spelletjes gedaan, terwijl het hoogtepunt natuurlijk de komst van SL Nieolaas was, die vanzelfsprekend met gulle hand geschenken en tractaties uitdeelde- MAANDAG 16 DECEMBER Raadzaal Stadhui*-, tt uur. Pol. Jong. Cont.. vijfde zitting Jeugdgemeenteraad. Irene: 8 uur. Ouderavond oudercomité St. Jo zefschool. Musis Sacrum: 8 uur huldiging Leen de Bruyn DINSDAG 17 DECEMBER votksgebouw 10, 2 en 8 uur. kerslPdeenkomst Vrouwenbond NVV. De Kroon s.39 uur RK Middenstand, causerie ovei vader en kinderen In het betinJL Irene 7.43 uur Ned. Chr. Vrouwenbond, kerst- v. tjding Votksgebouw 8 uur E.v.d.A, Jaarvergadering WUklokaa! Bethelkcrk 8 uur: Kerstavond NH wijkgemeente I. wijkcentrum Nlemvland 8 uur Centraal Vrouwen Comité, contactbijeenkomst voor de Hongaieh: Gilta van Konkoly zingt. BIOS! OI'FN Pasage: 2 en a.is uur, Marn'zclJe Striptease. 18 j.; donderdag alleen 2 uur; zaterdag en zondag 2, 4.13, 7 en 9.15 ur. Monopole: 2, 7 en 3 uur Gucntla in de Jungle, 14 van vrijdag tot dinsdag: zaterdag cn zondag 2, 3, 7 cn 9 uur. 17 Deeemhcr Zon op Maan op A inenten de Maan 8 43 uur, onder 16.29 uur 4.12 uur, onder 13.03 uur IJSBAAN GEOPEND De heer Blaisse, eigenaar van de tennis velden aan de Spier.'ngshoek, heeft van de koude nachten gebruik gemaakt om de ten nisvelden onder te spulten. Vanmiddag is de ijsbaan voor dc tweede maal dit jaar voor de liefhebbers van de schaatssport geopend. Als men my vraagt of het humanisme op korte termijn dc wereld kan redden uit dreigingen 2oaIs de atoomoorlog, of het een. weg kan vinden naar het absolute geluk en het heelal kan leren beheersen, aldus prof. Garmt Stuiveling tijdens een lezing ia Wijkcentrum Nienwland over het liuma,- nismc, dan zeg ik: Men moet mij niet meer vragen dan ik weten kan. Ook het huma nisme weet dc mogelijkheden van morgen niet. Het gaat hier om kwesties van vertrouwen of van wanhoop: Gaan wij een goede toekomst tegemoet of zal alles ein digen door een atoombom? Er ïs slechts een persoonlijk getint antwoord mogelijk, maar geen mens kan iets bewijzen. Zoals steeds leeft de mens in een bedreigde exis tentie. De wereld kan bewoonbaar worden als wij het met de mens wagen zoals hy is. als wij durven bewijzen dat wij mens zijn met de mensen. Dit was de conclusie van het vertoog, dat prof. Stuiveling zondagmorgen voor een groot aantal leden cn belangstellenden hield. ..Misschien zijn wij wel een verzame ling van vijf of zes verschillende geeste lijke menssoorten: onze verschillen op bio logische grondslag zijn wellicht zo groot, dat de waarheid, die voor de een. geldt, geen waarheid is voor een ande2\ Het hu manisme vermijdt een vaste omlijning. Het is kritisch en ondogmatisch, maar wenst zijn open. differentiatie tc behouden. Het 3n het kader van een Open Deur-dienst werd zondagavond in wijkcentrum. Nieuw- land, waarvan de grote bovenzaal de vele belangstellenden nauwelijks kon bevatten, het onderwerp „Kerstmis in de Kunst" be handeld. Na een inleiding van ds. M. N. Schrale van Kotterdam-Delfshaven, luis terde men eerst naar het Weihnachtscon- zerfc van Corelli, vastgelegd op een lang speelplaat. Hierna hoorde men het Weihnachtsoratorhim van Joh. Seb. Bach, gezongen door Marian Anderson. Deze be genadigde zangeres, aldus ds. Schrale, is evenals haar Heiland in diepste armoede geboren, doch om later als ster van de eerste grootte te schitteren in Nw York. Een hierna vertoonde filmstrip benader de het Kerstgebeuren weer op geheel an dere wijze. Tn de jaren 1945 en 1946 ver vaardigde Willy Pries een aantal tafere- waarin hij in de moderne Westerse len. omgeving liet afspelen, wat eenmaal in het Oosters levensmilieu is gebeurd. Een soortgelijk streven vinden we reeds bij de Vlaamse auteur Felix Timmermans, die destijds met zijn boeltje „Het kindeke Jezus in Vlaanderenland" baanbrekend werk verrichtte en minstens evenveel critick ontmoette als bijval. Simeon in venvoest Rotterdam Zo laat Willy Fries de aankondiging aan Maria door de engel Gabriël heel zinvol plaatsvinden in München, dezelfde stad waar het „eeuwige rijk" van Hitier zijn opmars begon. De ontmoeting tussen Maria en Elisabeth vindt plaats In een landelijke omgeving, zoals wij die ook kennen. Diep treffend is de aankondiging aan de her ders, welk gebeuren is geënsceneerd in de barre omgeving van het verwoeste Nor mandië na de invasie, ivaar ruïnes en stuk geschoten tanks getuigenis afleggen van het heil dat deze wereld brengt. Jezus* geboorte en de aanbidding door de her ders heeft als omgeving een gebombar deerde kerk en de oude Simeon verwacht het komende heil temidden van de ruïnes van Rotterdam! Tn dezelfde trant Is de kindermoord van Bethlehem gezet, waar we Duitse overvalwagens en gewapende bruten op jacht zien naar de vogelvrij Hoe het er uitziet Binnenkomende krijgt men aan de linker hand een ruime wachtkamer, die modern Is ingericht. Een bordje „Verzoeke de dieren vast te houden, in verband met besmetting". Wijst op het feit. dat men zich in een die rentehuis bevindt. Rechts is er een mooie HET WEEKEINDE MET DRIE AANRIJDINGEN JEen aanrijding had plaats in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer half 3 op de afrit Rotterdamsedijk—Boerhave laan. De 43-jarige bedrijfsleider K. H. uit Rotterdam reed langs deze afrit omlaag en botste daarbij tegen een parkerende vrachtwagen met aanhangwagen Zijn auto werd zwaar beschadigd. o.a brak het stuur. Ook de aanhangwagen werd beschadigd. Toen de politie tor plaatse verscheen, was niemand meer aanwezig H. werd echter in RoUerdam opgespoord en bleek onder de invloed van sterks drank te zijn. Hij had lichte kwetsuren opgelopen. Het 12-jarige meisje M. de J. stak zater dagmiddag kwart voor 5 de Groenelaan over vlak voor een stilstaande auto. Zij zag dientengevolge niet dat een bromfiets naderde en werd aangereden. Met een lichte hersenschudding is zij naar haar woning vervoerd. De bromfiets werd be stuurd door de 30 ;ange ijzerwerker G. G. v. d. S., die bij de val een gescheurde bovenlip opliep. Een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door G. J. S„ en een carrier met huipmotor van de 29-jarige melkbezorger. A. W. vond zaterdag half 6 plaats op de kruising Westfrankenlandsestraat— Fsbilstraat. W. ging met een bocht laatst genoemde straat in en liet geen ruimte vrq voor de auto. die wei remde, msar de bot sing niet kon vermijden. Beide voertuigen werden licht beschadigd. De bovenzaal van Arcade was zaterdag middag vervuld van een luid gekoer en ge ritsel. Langs de wanden en in het midden van de zaal stonden nl, lange rekken met allerlei vertegenwoordigers van de vliegen de renstal opgesteld. Zoals gebruikelijk hield „De Vrijheid" hier haar jaarlijkse postduivententoonstelling, waaraan prak tisch alle leden hun medewerking verleen den. Van 's ochtends vroeg half negen af waren twee heren van de Nederlandse groep van keurmeesters bezig geweest om de ruim 300 duiven te keuren en ere te geven vien ere toskwam. De duiven waren in veertien klassen verdeeld en om vijf uur 's middags kon de volgende uitslag bekendgemaakt worden: Klasse I (onbevlogen oude duiven) 1 G. Barzilay. 2 A. Pronk- 3 W. Vorstenbos. Klasse 2 (onbevlogen oude doffers) 1 W. Vorstenbos. 2 J. A. Bodegom. 3 W. van Al phen. Klasse 3 (onbevlogen jonge duiven) I H. Put. 2 E. de Potter. 3 De Winter. Klasse 4 (onbevlogen jonge doffers) 1 J. Milo. 2 W. Vorstenbos. 3 A. Pronk. Klasse 5 (oude dui ven van 100—300 km.) 1 A. Pronk. 2 J. A. v. Bodegom. 3 W. Vorstenbos. Klasse 6 (oude doffers van 100—300 km.) 1 Limborg. 2 Aret, 3 W. Vermeer. Klasse 7 (oude duiven van Volleybal S.V.C—CONCORDIA WEGENS TIJDGEBUEK BEëINDIGD De SVC-teams, die in de afgelopen week het wedstrijdperk betraden, konden over het algemeen niet veel succes boeken. Heren 1 speelde tegen Concordia 2 en moest met een 2—2 gelijkspel genoegen ne men. De SVC-heren schijnen de juiste ca dans kwijt te zijn, want ook in de tweede wedstrijd tegen Smash I ging het niet zoals verwacht kon worden. De strijd ging gelijk op en nadat beide partijen een set in hun voordeel hadden beëindigd, moest de wed strijd wegens tijdgebrek worden gestaakt. De overige uitslagen luiden: Dames: SVC 2—Smash 2 0—3; Smash 3— SVC 3 0—3; SVC 4—DOP 2 3—0; DOS 2— SVC 5 3—L Dames 1 was vrij Heren; Rotterdam-Zuid 2SVC 2 03: SVC 3—Concordia 3 0—3; Concordia 4—SVC 5 3-^0, Op onze foto toont de heer P. Vorsten- bos de duif, waarmee hij de erepalm ver overde, omdat zij de schoonste was in Arcade. Voor de prijzen werden bekend gemaakt, werd een aantal artikelen bij opbod verkocht De opbrengst er kwam f50 aldus bijeen teas bestemd voor de paliobestrijding. 300500 km.) 1 Aret. 2 J. A. v. Bodegom. 3 G. Barzilay. Klasse 8 (oude doffers van 300500 km.) l A. Pronk. 2 J. Schrumpf. 3 W. Vermeer. Klasse 9 (oude duiven van 500 km. en hoger) 1 Gebr. Bakker. 2 A. Lim borg. 3 C. Rigters. Klasse 10 (oude doffers van 500 km. en hoger) 1 A. Pronk 2 M. Putters. 3 Limborg. Klasse 11 (jonge duiven van 100 km. en hoger) 1 W. Vorstenbos. 2 J. A. v. Bodegom. 3 G. Barzilay, Klasse 12 (jonge doffers van 100 km. en hoger) 1 A. Pronk, 2 W. Vorstenbos. 3 J. A. v. Bodegom. Klasse 13 (late jonge duivinnen) 1 A, Pronk. 2 De Winter. Klasse 14 (late jonge doffers) 1 A. Pronk. 2 G. Barzilay. Er waren vier prijzen voor de schoonste duiven uitgeloofd, waarvan drie werden toe gekend aan A. Pronk en een aan W. Vor stenbos. Twee zeer eervolle vermeldingen vielen ten deel aan G. Barzilay. De prijs uitreiking vond plaats op zondagmiddag van 5 tot 6 uur in de foyer van Arcade. Er waren fraaie prijzen beschikbaar, w.o. grote fruitmanden. GEMEENTE SCHIEDAM (Burgerzinlening}. Per 12 december 1957 zijn de navolgende nummers uitgeloot van de 4*/» lemng 1952, tot een totaal-bedrag van 167.000,— 7 42, 58, 64, 70, 126, 164, 169, 190, 208, 221, 287, 504, 317, 346, 349, 361, 414, 440, 514, 537, 561, 586, 621. 718. 774, verklaarden. De vlucht naar Egypte biedt een pracht uitzicht op de Zwitserse Alpen, in barre winterkou en de twaalf-jarige Jezus wordt afgebeeld, wanneer Hij Zijn eerste prediking houdt tegen de achter grond van afgebrandde huizen. De Doop in de Jordaan, welke Jezus onderging op dertig-jarige leeftijd, is uiteraard in een wat zuidelijker omgeving geprojecteerd. Hoewel niet op het programma vermeid werd ten slotte Erlköning van Mozart, ge zongen door Marian Anderson, ten gehore gebracht. TAFELTENNIS NOAD kon niet op tegen Eendracht Het is een voordeel dat tafeltennis een binnensport is, zodat men met geen veld- afkeuringen te maken heeft en het compe titieprogramma normaal wordt afgewerkt. Zo waren er zaterdagmiddag nog al wat belangstellenden bij de overgangsklasse wedstrijd NOAD tegen Eendracht. Het is bij deze wedstrijd gebleken dat 't NOAD-team in zijn huidige formatie te zwak 1s. Jo Vis, een speler met een zeer goede en harde a&n- valslag, ziet men nagenoeg niet meer aan vallen. Zijn zelfvertrouwen Js hij kwijt. Het staat nu echter we! vast, dat het NOAD-team voor de tweede helft wordt ge wijzigd. Het zijn Henk Aben en Nico AI- mendmgen, twee jongere spelers, die met Jan Verstegen zullen trachten voor dit jaar het overgangsklasseschap te behouden. De situatie is nog niet hopeloos en er zijn nog steeds vier teams, die voor de twee onder ste plaatsen in aanmerking kunnen komen. Wanneer NOAD er in zou slagen zich dit jaar te handhaven, dan ziet de toekomst er niet zo somber uit. Het team bestaat dan uit jonge spelers, waar NOAD nog jaren plezier van kan beleven. Mits zij zich in de overgangsklasse niet laten overrompelen. De persoonlüke uitslagen van de wed strijd NOADEendracht zijn: Jan Verste gen— Boomsma 17—23, 19—21; Jan Verste gen— Blumer 17—21, 23—15, 18—21; Jan Ver stegen—v. d. Bosch 21—11, 21—22. Jo Vis Boomsma 5—23, 15—21; Jo Vis—Blumer 21—12, 15—21, 11—21; Jo Vis—v. d. Bosch 21—14, 19—21. 15—21. Jan Meuldijk—Booms ma 16—21, 15—21; Jan Meuldijk—Blumer 18—21, 1921; Jan Meuldijk—v, d. Bosch 1521, 2133, 1821. Verstegen en Meuldijk verloren het dubbelspel van Blumer en Boomsma met 21—17, 17—21. 12—21, einduit slag 1—9, Zaterdag gaat NOAD naar Den Haag om DOS 3 tc ontmoeten. Het team zal dan al in de nieuwe samenstelling ujtVnmen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Sylva M. J., dochter van N. J. Homburg en P. van den Heuvel. Johannes C„ zoon van H. van der Kraan en J. van Ëij. Cornelia, dochter van P. F. Streefkerk en T. W. Ingelse. Mels A., zoon van P. A. Bciier en J. Ouxvens. Jan C. C.t zoon van J. C. C. Dettmeijer en K. de Borst. Overleden: L. C. de Jong. 62 jaar. A. Zwaan, 60 jaar. H. Vis. 85 jaar. echtgenoot van J. van Leeuwen. P. Ris, 58 jaar. echt- genoot van J. C. Vos. zou zijn spankracht verliezen, zodra men bet erkent als de enige geestelijke signa tuur van 35 van ons volk. De wetenschap in tijdnood De tijd weeft een patroon met gekleurde draden van onze wil, maar de humanist voelt zich ook verantwoordelijk voor de kleurloze draden. Niemand voelt rijn ver antwoordelijkheid zwaarder dan de geleer de. De wetenschap is in tijdnood. Er ver schijnt zoveel literatuur, dat men niet bij kan blijven. Als een letterkundige iedere dag een boek leest, brengt hij het toch niet verder dan 365 boeken per jaar. Multatuli heeft 7000 bladzijden geschreven, maar rondom hem is een „apparatuur" van 4000 boeken geschreven en ,.het split mij, maar ik heb ze, aldus prof. Stuiveling, nog niet alle kunnen lezen, hoewel Multatuli voor mij een specialist is. In de letteren is dit niet levensgevaarlijk, maar dit wordt de achterstand voor de technicus, zoals de mislukte spoetnik in Amerika bewijst De humanistische voorman liet deze merkwaardige uitspraken volgen op een rede over het ontstaan van het humanisme en zijn culturele taak. De geschiedenis der mensheid is zonder godsdienst ondenkbaar, zo zeide hij, men heeft steeds behoefte ge had aan een verklaring der dingen er» vond die in een geopenbaarde waarheid, tot dat Sokrates opstond onder de Grieken. Zijn krttisch-ondogmatische gedachtengaag is via Marcus AureÖus en Cicero en via de Griek se vluchtelingen in Italië in de late mid deleeuwen blijven voortbestaan en heeft geleid tot de Renaissance» De Kerk ont moette in Erasinus een kriticus, Luther poneerde echter nieuwe leerstellingen. De laatste vijf eeuwen hebben in de geschiede nis der mensheid dieper ommekeer ge bracht dan de voorafgaande 50.000 jaren. Allerlei vroeger verboden vragen werden voorwerp van kritisch wetenschappelijk onderzoek en in twee 5 drie generaties heeft het leven een totaal ander aanzien gekregen. Dat 20 k 25 der bevolking de kerk heeft losgelaten acht spr. geen prettige situatie; dat de kerk haar creep op de overige 80 'f* voelt verslappen, wijst op een vervlakking, maar voor allen geldt de zekerheid van de dood en de onzekerheid van het lot. Deze hlftven wat er ook aan ons wereldbeeld verandert. In het redelijk denkende huma nisme speelt dal besef «en grote rol. Be zinning en verantwoordelijkheid z(jn voor de humanist kernbegrippen, die de kracht Uilmaken van zijn overtuiging. De toneelvereniging Onderling Kunstge not voerde zaterdagavond in Musis Sacrum het toneelstuk „Het verleden keert weer" van Christ Pfeiffer en Peter v, d. Vogelen, op. Het stuk ging over de geschiedenis van een familie, die het slachtoffer wordt van een chanteur, de baron van Reetrwljk Sehallenburg, die zijn kennis van het duis tere verleden van de vrouw des huizes, Suze de Groot, gebruikt om een huwelijk af te persen met de pleegdochter Elly. Elly echter is reeds verloofd met een jonge veelbelovende kandidaat-notaris, doch de oplichter weet door schriftvervalsing een scheiding tot stand te brengen tussen beiden. Tenslotte wordt de baron door een uit een ver land komend familielid ont maskerd als een gemene avonturier en komt het voorgenomen huwelijk tussen Elly en de kandidaat-notaris Evert Wou ters toch nog op zijn pootjes terecht. De medewerkenden C. v. d» Graaf, mevr. de Graaf, mevr. Venderbos. A. Lanse, Elly Claasen. J. Venderbos, T» Venderbos, mej. Venderbos, H, Marreveen en I. Marreveen gaven, op enkele haperingen na. allen goed spel ten beste. De regie was in handen van A, Lanser. Na afloop was er een gezellig bal. ver zorgd door Fr, Carré die ook de entr'aet muziek verzorgde. CONTACT MET DE POOLSE ESPERANTISTEN Dezer dagen ontving een Schiedams Es perantist de eerste gedrukte „Pola Es- perantisto" na de omwenteling. Een bege leidend schrijven van zijn correspondent uit Stettin berichtte dat het blad door de politieke omstandigheden een tijd niet versdienen was. Hij schreef verder, dat op 5 en 6 oktober to Danzig een landelijk congres had plaats gehad, dat o.a. door 500 Poolse, 11 Bulgaarse en 1 Egyptische Es- parantist werd bezodht. Het aantal leden van de Bond van Arbeiders Esperantisten In zijn stad bedroeg meer dan 100; Espe ranto wint ook in Polen terredn. SPORT IN HET WEEKEINDE 797. 832, 883, 95B. 796, 996, UK), 1182. 1294, 1306. 1003, 1044, 1ÖS3. 10B6, 1187, 1214, 1243, 1257, 1319 1332, 1335. 1360, 14 BS, 1492, 1510, 1591, 1619, 1671. 1711, 1725, 3734 3816, 1913 A-B, 1941 A-B, 194G A-B. velden afgekeurd. Slechts twee wedstrijden konden doorgang vinden en dat waren die tussen Excelsior *20 en RDM en SVDPYV en Hermandad. Excelsior kon het niet verder brengen dan een 2—2 gelijkspel, terwijl SVDPW een verdiensteiyke 32 zege op Hermandad boekte. De Rotterdammers tekenden evenwel protest aan tegen het niet toekennen van een doelpunt, zodat de pro testcommissie zal moeten uitmaken of de strijd wellicht in een 33 gelijkspel zal eindigen. Er werd nog meer geprotesteerd cn wel door SFC, SFC ging n.I. naar DEH en toen men daar arriveerde keurde de scheidsrechter het veld af, tcrwtfi dit goed bespeelbaar was. De consul kwam er zelfs nog b(j en achtte het veld inderdaad In goede conditie, doch de scheidsrechter bleef bij zijn beslissing, waardoor SFC protest bij de hond aantekende. Bij <3e wedsetrjjd Excelsior '20RDM was het weer hetzelfde liedje. De Schiedammers hielden het spel veel te kort, waardoor de goede kans op de overwinning verloren ging. Toch begonnen onze stadgenoten bij zonder goed en binnen vijf minuten hadden zij reeds een l—O voorsprong genomen, dank zij een beheerst doelpunt van rechts half A. Bierhuyzen, die een goede voorzet van linksbuiten Kerklaan in het BDM-doel deponeerde. Dc Schiedammers bleven sterker, doch speelden te traag, zodat de energieke ver dediging van RDM steeds kon Ingrijpen. Toch zag Excelsior kana na twintig minuten een tweede doelpunt te scoren. Nadat het binnentrio bij een voorzet van Kerklaan de bal niet wist te raken, gelukte dit midden voor Kloos na een voorzet van rechtsbuiten Zuiderwljk terdege. De stand werd 20. Er kwamen nog verschillende kansen voor de zwart-witten, maar deze werden veelal door te kort spel niet benut en toen RDM zich iets onder de Exeelsiordruk uitwerkte was bet spoedig 21 en wel door de links binnen. In de tweede helft gaf RDM de toon aan. De bezoekers combineerden aardig, maar het duurde toch nog tot een kwartier voor het einde alvorens zij de gelijkmaker kon den scoren en wel door de linksbuiten, dank zij een grove fout van de Schiedamse ver dediging. Hierna was het weer Excelsior, dat het In1tiat5ef in handen nam, doch de paal stond verder succes in de weg. Op het allerlaatste ogenblik werd nog een hoek schop genomen en daaruit ivist een der Excelsior-aanvallers de bal in het doel te werken, doch juist voor dit gebeurde floot de scheidsrechter het einde, zodat het 2—2 bleef. Nuttige zege van SVDPW SVDPW speelde tegen Hermandad een aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Schie damse voorhoede vooral na rust goed op dreef was. In de eerste helft had SVDPW het beste van het spel, maar het kon toch niet tot doelpunten komen. Het was tegen de verhouding in het veld in, dat Herman dad na twintig minuten een doelpunt maakte en het was ook met deze voorsprong voor de gasten, dat de rust inging. Na de hervatting waren de Rotterdam mers gedurende een korte periode in de meerderheid en het was toen, dat zij voor de tweede maal de bal achter de Schie damse doelman werkten. Dit doelpunt werd echter door de scheidsrechter geannuleerd wegens buitenspel. Hierna was het alles SVDPW wat de klok sloeg. Er kwam vaart in de voorhoede, er werd goed gecombineerd en doelpunten konden niet uitblijven. Na eau goede voor zet van linksbuiten Geel scoorde Van Dijk na twintig minuten de gelijkmaker cn tier» minuten daarna was het dezelfde speler, die weer een bal goed voor het doel speelde waar nu Van der Vlist gereed stond hem iT>j het doel te werken. De Schiedammers bleven fel aanvallen, hetgeen enkele minu ten daarna tot een derde doelpunt leidde. Van Dijk was de maker van deze goal, In de slotperiode was Hermandad weer iets in de meerderheid en vijf minuten voor het einde scoorde het een tweede tegen- punt, waarmee het einde kwam. Tegen het niet toekennen van het bultenspeldoelpunt tekende Hermandad tenslotte protest aan. zodat deze ontmoeting na behandeling door de protestcommissie toch nog in een gelijk spel kan eindigen; veel kans Is daar, lijkt' ons, echter niet op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1