ROÏÏERDMU SIÜIHAB BOOGAARD HVO-pïaimen tot bouw van tweede fabriekshal in Bergum Reflex in eerste Idas naar tweede plaats geklommen Middenstand ziet vele problemen in vijfdaagse werkweek i Enige brandjes Procuratiehouder Maarleveld koninklijk onderscheiden fel Andere categorie Fri ïezen Agenda Grote lof voor Vlaardings stedeïbouw - Vhxardmgs-tafeltennisnieuivs C.M.V. in beraad Bouwactiviteit Sluispolder-oost bereikt deze maand hoogtepunt Vaste slangverbiodingen R0VS trok in Shellduel aan langste eind MAASSLUIS HERHALING STOFZUIGER v DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961" Hoofdagentscliap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 Tel. 3229 Sa. 17.30 tot 19.30 uur: Tel. 2959 Redactie: Tel. 5453 Een snijbrander veroorzaakte dinsdag morgen brand aan boord van een bagger molen, liggende in de Koningin Wilhei- minahaven. In het bemannmgsverblijf werd enige schade aangericht. De brand is met eigen middelen geblust. In een keet op het terrein van de ENCK ontstond woensdagmorgen brand. Een teer pot vatte door oververhitting vlam. De keet brandde uit. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst tc doen. Friesland is altijd de leverancier van predikanten, onderwijzers en politieagenten xoor overig Nederland geweest. Met de steeds voortschrijdende mechanisatie In de agrarische sector wordt een geheel andere categorie afgestoten: de landarbeiders en de velen, die indirect hun bestaan in deze sector hebben gevonden. Zij zijn vergroeid niet de dorpsgemeenschap en diep gewor teld in het Friese land. Zij kunnen elders moeilijk of in het geheel niet aarden. Voor hen moet ander werk in hun eigen om- ■jeving worden gevonden. Daarom proberen «"vy industrieën aan to trekken. Onze ge meente ligt gunstig aan goed en diep vaar water, waar zelfs de coasters kunnen ko men. Er is bij Mms volop bouwrijpe in dustrie en bouwgrond te koop. Wonin gen behoeven er vrywel uitsluitend te wor den gebouwd voor het stafpersoneel van de zich hier vestigende bedryven. Zij vin den hier veelal ongeschoold, maar ijverig en plichtsgetrouw personeel. Het werkloos heidscijfer in ouzo gemeente, die 20.(100 zielen telt, 16 dorpsgemeenschappen om vat en een. oppervlakte van 18.500 Jtn, be- s]aat, beweegt zich tussen de 4 en 6 pet. DERTIG H.V.O.-WONINGEN Dit vertelde ons gisteren in restaurant Ilardegarijp de burgemeester van de Frie se gemeente Tie tj erksteradeei, mr. V/. M. Oppendijk van Veen. Even tevoren had hij de koninklijke gouden eremedaille op de borst gespeld van de heer P. J. W. Maar leveld. Als procuratiehouder van de con structiewerkplaats Bergum vierde hy zijn veertigjarig dienstverband by Havenbe drijf Vlaardingen-Oost. Deze constructie werkplaats is een door HVO in juli 1957 gesticht filiaalbedrijf. Met fraaie moderne kantoren en kantine en een fabriekshal van 63 bij 24 meter. Met rond 20 man werd begonnen. Nu werken er 62 man. HVO heeft omge maanden geleden een verzoek ingediend voor de bouw van 15 premie woningen. Als u garant staat, dat wy deze woningen kunnen laten bouwen, dan sta ik garant, dat er een meuwe fa briekshal van 63 bjj 2D meter zal worden bijgebouwd, zo meende HVO-directeur P. Baai ma wel te mogen verklappen, toen by by zijn loespiaak tot de jubilans het woord richtte tot burgemeester Oppendijk van Veen, En deze burgemeester verzeker de ons later, dat in de ioop van dit jaar de/e waningen zullen kunnen woiden ge bouwd, mee een gelijk aantal in ae vrije sector. In totaal dus 30 woningen voor HVO Het contingent, dat zijn gemeente voor 1961 heelt toegewezen gekregen, bedraagt 10 woningwetwoningen en 39 premiewonin- gen. Dit is met byzonder voel, maar de icneep zit m het feit, aldus de burgemeester, dat het benodigde personeel over wonin gen beschikt en uit wijde omgeving kart worden aangetrokken. VERWACHTINGEN We hebben al eens eerder onder uw aan dacht mogen brengen, dat het HVO-direc- teuc P. Baaima us geweest, die de vesti ging van het H.VO-fi haal bed rijf m Bergum het centrumdorp van de gemeente Tiet je» ktcradeei, heeft gerealiseerd. Dat dit het gevolg is geweest van hi»t personeels tekort in het Waterweggebied. Aanvankelyk waren Friese arbeiders Lij HVO in Vlaai-dingen aangcliokketb maar zij waren vrijwel allen naar Friesland toiug gekeerd. Dan maar pro bei en oen deel san ons bcdiyf naur Fncslanct o\ ci te hevelen, was de gedaentengang Zich one met end bij het ETT in Leeuwarden, had hu de meest gunstige inlichtingen gc- kicgcii o\er een vesliging in Bergum. Daai is diep vaarwater, liet Prinses Maigrut- DONDERDAG 16 FLBUUAK1. Volhsgebouw^ 14 ctl 20 uuj. Koos- <sn bafcde- monLiiauCü Coap. Vrouwenbond Lusor TlicaleC: 30 um. Dc bei v-n ^irtud tl* J1) x Stadsgehoorzaal: 30 uur. VARA-lcetUvond ibii.'ink: hb uui, Tantoonblelliiig S 43. Geopend: Apotheek Wali«ve, isetuedcnniiowei I, iel 2U9J. Ut LANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. GGD, llutlaan 2,3.1.1. AlariniueJfllngen; 4.1.4.4. lï februari Wassende maan Zon up 7 52 uur, onder 1T-57 UUr Maan op 6.53 uur, onder 2100 uur H V O-procwatiehouder Chr. van Foon biedt het echtpaar Maarleveld een kroonluchter aan. Op de achtergrond mevrouw Baaima en de burgemeester van Tietjerksteradeel, mr. TV. M. Oppendyk van Veen. kanaal, dat een uistekende verbinding geeft met Delfzijl, Harlingen en Lemmer en daar zijn ook werklustige en actieve arbeidskrachten voorhanden. HVO-directeur Baaima verklaarde gis teren tot de in restaurant Hardegaryp ver zamelden: de tot nu toe opgedane erva ringen hebben onze verwachtingen over troffen. Vandaar onze plannen er een twee de fabriekshal bij te bouwen. VIER VLA4RDINGERS Onder hel 62 man personeel bevinden zich vier VJaardingers. Overgekomen van het moederbedrijf in Vlaardingen, Be halve de jubilerende procuratiehouder P. J. W. Maarleveld, de technische bedrijfslei der M. Stolk, diens jongere broer D. Stolk werkzaam als voorman en baas M. Struys. We hebben hen gisteren by het bezoek aan het Bergumse filiaalbedrijf gesproken. We zouden niet meer terug willen, was hun commentaar op onze vraag of ze er konden aarden. Oud-HVO-speler Maarten Struys is er lid van een volksdansgroep en daarmee naar Zweden geweest. Dirk Stolk is lid van het kerkzangkoor en tech nisch bedrijfsleider Marinus Stolk haalt er zijn hart op aan de vissport. We wonen nu ruim 3 jaar in Bergum en zijn er he lemaal ingeburgerd. De laatste heeft de fabriek helpen opbouwen en de arbeiders opgeleid. Dit geschiedt m het bedrijl zelf, waar overwegend zwaar constructie mate riaal wordt vervaardigd. Dicht achter ie fabriek loopt het Prinses Margrietkanaal en aan de oever stonden vijf grote spijs- ol ie tanks van ieder 200 kub. meter, gefa briceerd voor ROMI te Vlaardingen en ge reed voor transport. In de fabriekshal wa ren tien ton zware gloeiovenbasissen voor de Hoogovens, in produktie. Deze fabriek in Bergum ligt rond H km ten oosten van Leeuwarden. In de onmiddellijke na bijheid zijn ook een scheepswerf en een destructiebedrijf. HULDIGING JUBILARIS Terugkomend op de huldiging van de jubilerende procuratiehouder mogen we nog uit de toespraak van de burgemeester van Tietjerksteradeel aanhalen: met ple zierige gedachten denk ik terug aan de eerste besprekingen in december 1956 met de heer Baaima, die van opschieten bleek Le houden. Maar wy hebben toen getoond, dat ook de overheid dynamisch kan wer ken. Binnen een halve week was alles in kannen en kruiken. We zjjn beiden als kleine jongen bij HVO begonnen, zo sprak directeur P. Baaima tot procuratiehouder P J. W. Maarleveld. De laatste jaren zit nu hierin Bergum. maar 37 jaax lang hebben we dagelijks met elkaar by HVO in Vlaardingen omgegaan. We hebben samen de opbouw, de vernietiging en de her opbouw van HVO beleefd. We hebben el kaar aityd gesteund en zyn tot een har monische samenwerking gekomen. Uw oorspronkelijke activiteit lag op scheeps- wei fgrbied. Maar na uw ernstige ziekte werd u op doktersadvies by de adminis tratie geplaatst. Van jongste bediende is u tot procuratiehouder opgeklommen. Een eervolle carrière. Als een goed rentmees ter heeft u het filiaal in Bergum beheerd. De heer Baaima overhandigde de jubila ris de bij de koninklijke onderscheiding behorende kleine draagmedaille en, de ju- fa ileumgratifieatie, terwijl hy mevrouw Maarleveld een fraaie ruiker aanbood. De algemeen bedrijfsleider in Bergum, ïr. C. Ouwehand, verklaarde, dat hy de jubilaris in de korte lyd van samenwer king had Ieren kennen als een toegewijd en ijverig werker. Moge het nieuwe huis, dat u laat bouwen, ook het symbool zyn van ons filiaal: vertrouwen in de toe komst i De HVO-procuratiehouder Chr. v. Roon verhaalde van de nauwe banden, die voor- ai tijdens de ziekte van de heèr Maarle veld tussen? de jubilaris en hem waren ge groeid. Een fraaie kroonluchter was zijn geschenk. Tenslotte bood de beer TV. H. Hendriks namens de personeelsvereniging, een lantaarn, aan. i Middags zyn we nog getuige ge weest van een.zeer druk bezochte recep tie in hotel De Drie Gekroonde Baarzen te Bergum. Dinsdag brachten drie jeugdige technici uit drie verschillende werelddelen een be zoek aan Vlaardingen. Het waren de ar chitect Gongora Rohdo uit de Zuid-Ameri kaanse staat Peru; ir, Fong Lee, docent aan de Cheng Kung Universiteit te Taiwan (Formosa) en Aaron Grimes, chef op het departement van woningen en publieke ge bouwen te Monrovia, hoofdstad van de Afrikaanse staat Liberia. Deze heren maken deel uit van een grotere groep deelnemers aan de interna tionale bonweursus, die met steun van de Nederlandse regering jaarlijks door het Bouwcentrum te Rotterdam wordt geor ganiseerd voor bouwkundigen uit de x.g. mïnder-ont wikkel de gebieden. Op het stadhuis ontvingen zij een toe lichting op de Vlaardingse uitbreidings plannen en bouwactiviteiten aan de hand van kaarten en maquettes. Later werd de stad bezichtigd, welke, begunstigd door het stralende zonlicht, een bijzondere in druk op de bezoekers heeft gemaakt. Ir. Lee liet tijdens de rondrit telkens weer stoppen om voor hem interessante door kijkjes, huizen en kindergroepjes te foto graferen, Zelfs een duiventil in de West- wjjk ontging hem niet. Aangezien alle drie architecten uit een middelgrote stad -af komstig zijn, vonden zy Vlaardingen als vergelijkingsobject bijzonder interessant. Dat onze stad in het algemeen de toets van de kritiek wel kan doorstaan, bleek uit de spontane reactie van. de heer Rohde uit Peru, die verklaarde dat hy achter af bezien liever in Vlaardingen dan in Rotterdam zyn. intrek zou hebben geno men. Voor liefhebbers van moderne ste denbouw vond hy het hier een eldorado. Een vleiende uitspraak. Het gaat als met een steen, die in een stille vijver Is geworpen, steeds grotere kringen makende. Zo houdt men zich in steeds meerdere en grotere kringen bezig met de problemen verbonden aan de creatie van een vijfdaagse werkweek. By het ene bedrijf is dit gemakkelijker dan bij het andere en de problemen zijn zeer uiteenlopend. In de volle bovenzaal van de Harmonie waren het woensdagavond de leden van de grote Christ. Middenstands- vereniging afd. Vlaardingen, die onder voorzitterschap van de heer J. Ligthart dit onderwerp aansneden, zuiver om door gedachtewisseling het voor en tegen af te wegen. De secretaris van de Chr. Middenstands bond, mr. M. G. van de Kaa lueld een inleiding om de gedachte gestalte te geven. Hij stelde daarbij, dat de Bond in deze nog geen standpunt heeft ingeno men. Vooraf stelde de heer Ligthart, dat me-n ïn de "Vlaardingse kringen ook wel aanvoelt, dat er te zijner tfjd Iets gaat gebeureu. Rond de zaterdagmiddag sluiting is volgens de heer Van de Kaa nog niets beslist. Doel is dan ook er vanavond alleen de gedachten over te laten gaan. Toen in juli 1958 in de SociaaL Econo mische Raad dit onderwerp werd aange sneden was men van mening, dat het in de eerste vyf jaren niet gerealiseerd zou worden. Nu tweeëneenhalf jaar later wordt er al zeer veel gesproken over ar beidstijdverkorting ook in de detailhandel, riet tekent hoe snel we leven en hoe wel varend we zijn. Nederland behoort tot de twaalf wel varendste landen. Immers 1 op de 27 inwoners bezit reeds een auto, hoewel dat cijfer in Zweden 1 7 is. We gaan naar een geheel andere vrijetijdsbesteding dan vroeger omdat door de grotere welvaart meer mogelijkheden zijn. Wij als detaillisten kunnen niet zeggen, ons kan niets gebeuren. Wie de krant leest weet dat dit niet gaat. De slagers bonden zyn er voor, evenals alle levens- middelenbedryven. De middenstandswerk- nemers streven op zijn minst naar een vrjje zaterdagmiddag. Wij moeten ten dien opzichte realiteitszin hebben. Het beroert ook de grootwinkelbedrijven. KONING KLANT We moeten ons bewust zijn ter beschik king te staan als de consument vry is om zijn inkopen te doen. Vooral voor de grote nkopen, waar man en vrouw samen moe ten beslissen. Maar ook koning klant is aan de grondwet gebonden. In de eerste dagen van de week maakt hij hej; de detail handel niet lastig. De vrijdag en zaterdag dragen het zwaartepunt. Vaak valt op zaterdag 40 procent van de omzet in geld of goederen. Op zaterdagmiddag wil het gezin geheel vrij zijn, omdat het accent van de ontspan ning, van het verenigingsleven daarop komt te liggen. Blijven we achter bij de HVO-cfirecteur P. Baaima, de grond- legger van het bedrijf in Bergum, spreekt de jubilaris toe, die zojuist de koninklijke onderscheiding door de burgemeester op de borst was gespeld. tijdsontwikkeling dan zijn wy, de onder nemers straks gedoemd op ongunstige uren te moeten doorwerken. De jonge ondernemers voelen echfc niet meer vool* late winkelsluiting. Zij denken aan een sluiting om 14 uur. We dienen daarom ernstig te overwegen, willen we sociaal niet ten achter komen bij de rest van Nederland, een vijfdaagse werkweek te realiseren, desnoods door een rouleer systeem van personeel, wat reeds ge schiedt in het grootwinkelbedrijf. Zo besprak mr. Van der Kaa verschil-, lende oplossingen, b.v. op maandag te sluiten. Op zaterdagmiddag om 2 uur te sluiten, wat in vele landen om ons heen reeds lang gebeurd, met een geheel vrije zaterdag in het verschiet, Naar zijn mening zal dat voor de detailhandel moei lijk gaan. Wat dat betreft verwacht hy grote veranderingen in de loop van dit jaar, i.v.un. de vele aflopende CAO's. In een levendige dachtevvisaeling na de pauze gaven Onderscheidene aanwezigen hun standpunt, hun bezwaren of idee weer al naar gelang van de bepaalde facetten, dlc hun branche meebracht. Het gaat uiteraard «let om een arbeidstijdverkor ting, maar verschuiving in overleg met al 1 e be lan ghebbenden, Mr. Van de Kaa wekte tenslotte op onze welvaart te delen met de onderontwikkel de gebieden, daardoor zullen vele span ningen uit de wereid verdwijnen. De vrije tijdsbesteding gaf het probleem, dat velen die vrije tyd productief willen maken, door elders te gaan werken. Nadrukkelijk wees hij er op, dat het niet nodig was voorop te gaan lopen, maar 2ich er rustig op te bezinnen ook niet achteraan te komen. Als organisatie is men er nog niet over uitgesproken. ïn de spannende eerste klaswedstrijd Reflex 1Elan 2 hebben de Feflcxancn het genoegen mogen smaken hnn gasten een onverwachte G1 nederlaag te bezor gen. De Bruin won eenmaal, Braak en. De Graaf ieder tweemaal, terwijl laatstge noemden een onverslaanbaar dubbel vorm den. Door deze overwinning heeft Keflex zich naast Elan 2 op de tweede plaats ge schaard. De tweede klastcums Intiem en In tiem 2 zorgden beide voor een 8—2 zege» resp. op Stadhuis 1 on Nationale 2. Tiet waren vrijwel dezelfde spelers, die voor deze resultaten hebben gezorgd. Want zo wel Van der Knaap als IJtsma speelde In beide wedstrijden mee. Van der Knaap bleef ongeslagen, IJtsma verloor twee maal. Verder noteerde Stolk ïn Intiem 1 twee overwinningen en in Intiem 2 scoor de Borsboom, de hattrick. M&F L «n weer versterkt met And ree, bracht het ook tot een 82 zege: op KET 1. Ditmaal was H» Beek de grote man; Bakker en Andree verloren ieder een partij- In deze opstelling behoudt MAF nog kans op de eerste plaats, tenzij de belangrijke wed strijd tegen Eendracht verloren gaat. De Hollandlaao 1 speelde een teleurstellende wedstrijd. Alleen J. Schilperoord was in 'n goede bui, hij won alles. Top en Olivier daarentegen verloren alles. De uitslag was 7—3 in het voordcel van Steinweg, waar mede de kans op het kampioenschap voor De Hollaudiann I dc bodem werd inge slagen. Reflex 3 had weinig moeite met het zwakke HTTC 3 en >von met 73. Bij de derde klassers valt nog steeds het goede spel van dp veteraan Zijdeveld op. Ook deze week bleef hij ongeslagen en hij legde daarmede de basis voor het gelijke spel van De Hollandiaan 2 tegen Noad 5. Van Stccnis van Pelmolen 1 pres teerde hetzelfde tegen Stokvis 2. Ook hij won zijn drie partijen, waaraan Verka de en Noord si j er respectievelijk twee en een toevoegden, zodat het hier een 6—4 overwinning voor Pelmolen werd. In de thuiswedstrijd ging vorig jaar de volle buit naar Stokvis. Nog een matchwinnaar, namelijk Assenburg van Intiem,die het derde team inviel, drie partijen xvon en daarmede het grootste aandeel had in het gelijke spel tegen Nationale 3. Jacobs won hier twee partijen, Rieken blijkt voor deze klas nog niet vrij te zijn. In de vierde Idas had Pelmolen 2 geen kans tegen het tweede team, van R.N. Verhart wist de eer te redden, uitslag 19, De Hollandlaan 3 vond zijn grote steun in Pattiapon, die tegen Muilerco ongesla gen bleef. Bggermont liet zich eenmaal verrassen, doch G. Mostert had een vol komen. off-day en bleef zonder winst, Via het dubbelspel werd het nog net een 64 zege. Bij de Hollandiaan 4 was J. Mos tert goed op dreef. Niettemin werd het te gen Caltex 1 een 73 nederlaag. Alle Hoi- landiaar.punten kwamen van Mostert. De Windmolens 1 zag zijn kampioens illusies in rook opgaan. Een ons inziens volkomen onnodige nederlaag legen Con tact 3. Van der Zwan bleef ook onder de maat,' hoewel hij nog twee wedstrijden won. Brabsr deed het slechter door slechts eenmaal te scoren. Brobbel is kennelijk nog te zwak. Hij bleef geheel zonder winst. Intiem 5 deelde de punten met GGD 4. Intiem 4 moest tegen lijstaanvoer der Viersprong 1 wel aan het kortste eind trekken. Een. 7—3 nederlaag was hier het resultaat. Cincinnati zorgde voor de hoog nodige punten door een zege op H&P 3, dat nu onderaan staat. Aan de hat- IN MAASSLUIS: Met het oog op de belangstelling voor bungalowbouw langs de Boonervlïet heb ben burgemeester en wethouders de moge lijkheid bestudeerd aan het bestaande en reeds volledig uitgegeven terrein uit breiding te geven. Naar de mening van het college zal deze uitbreiding mogelijk zijn door een bestemmingswijziging van het een genoemd bungalowterrein aanslui tende perceel, eveneens gelegen langs de Boonervliet en thans bestemd voor open bare of bijzondere bebouwing. Aangeno men wordt, dat er in Sluispolder-oost vol doende terreinen voor openbare en bij zondere bebouwing beschikbaar zijn, 20- dal de bedoelde grond kan worden besterad voor de bouw van nog drie bungalows. Inmiddels heeft zich reeds een tweetal gegadigden gemeld en burgemeester en wethouders stellen de raad voor dc vol gende percelen te verkopen voor bunga lowbouw: aan de heren J. B. A. Schut te Vlaardingen en P. J. Wenmakers te Röt- lerdam, resp. 730 en 750 c.a. Al gaat het dan niet meer zo hard, de bouwactiviteit zal desondanks in de ko mende maanden in dc Sluispolder-oost een hoogtepunt bereiken. Naast de 296 BENOEMINGEN Burgemeester en wethouders stellen de raad de volgende benoemingen voor: me vrouw M. R. Fockens-Schmidt, tijdelijk on derwijzeres aan de Prins Bernhardschool me? ingang van 1 maart 1961 aan te stel len in vaste dienst; in de vacature W. van Antwerpen uit het volgende dubbeltal; de heren H. C. Lucas en C. van der Lely. een lid te benoemen in de commissie van advies ar tikel 8 Woonruimtewet 1947. GESTOLEN BROMFIETS Door de politie werd in de nacht van imdag op maandag j.l. in de Lange Boone- traat alhier een bromfiets onbeheerd aan troffen. Bij nader onderzoek bleek deze Ie vorige avond bu het Centraal Station re Rotterdam te zijn ontvreemd. Naar de dader wordt nog een onderzoek ingesteld. OP DE VUIST Ben twist tussen de gezusters v. d- H. te Maassluis leidde op 13 februari tot be ledigingen over en weer en tol een vuist slag van de één op het gezicht van de ander, zoals bleek uit door beiden bij de politie gedane aangifte. Deze zaak zal door middel van een proces-verbaal aan de justitie worden voorgelegd. Dura-Coignewoningen, lomen ook de 252 woningen Larsen-Nielsen-Panagro in uit voering. In de particuliere sector zijn mo menteel 112woningenin aanbouw, alsmede 26 winkels. Er zullen dan aannemende dat nog geen particuliere woningen zijn opgeleverd 660 woningen in aanbouw zijn. Met de 214 betrokken percelen, zul len dan reeds 874 woningen resp. be woond of in aanbouw zijn. Voorts mag wor den aangenomen dat in de komende maanden ongetwijfeld ook nog een aantal particuliere woningen In de Sluïspolder in aanbouw zullen komen, zodat Sluispolder- ooat dit jaar al een behoor^jke omvang krijgt. In de vergadering van 26 november 1959 besloot de raad do Verordening op de levering van gas te wijzigen, in dier voege, dat voor aan het gasnet aange sloten gascomforen, voorzien van een of meer toestelkranen en aanwezig in ra 31 december 1959 voor hut eerst in ge bruik genomen panden, de aansluiting moet bestaan hetzij uit een in goede staat verkerende vaste slangverbinding, hetzij uit een koperen pijp, met dien verstan de, dat de aansluiting voor gasfornuizen moet bestaan uit een ijzeren of koperen pijp. Gelet op het levensgevaar, dat het gebruik van losse slangen met zich brengt menen burgemeester en wethouders dat de overgangsperiode, gedurende welke het nieuwe voorschrift uitsluitend op nieuw bouw betrekking heeft, op niot langer dan twee jaren behoort te worden ge steld. Wanneer de raad deze opvatting deelt zullen met ingang van 1 januari 1962 alle aansluitingen een vaste slang verbinding moeten hebben. Het voorstel is, wat tijdstip betreft, zodanig gekozen, dat bij aanvaarding verbruikers en in stallateurs tijdig de nodige voorzieningen zullen kunnen treffen. trick van Santing voegden Dolk en Kles- sens respectievelijk twee punten en een. punt toe. Ook het dubbelspel werd in winst omgezet, zodat de uitslag 73 werd. Met dezelfde cijfers verloor Windmolens 2 van Overschie 4. Ook Windmolens 2 moet op zijn tellen gaan passen. Vijfde klas: Een 7—3 nederlaag van Windmolens 3 tegen Hobart 3. Een 100 zege van Intiem 6 op Goud 2. Een 73 zege van Windmolens 5 op het sterke Noad 7. In deze zege hadden Van Seven- ter, Mellema en Bergwerf allen hetzelfde aandeel. Het damesteam Intiem 7 kon het in het Rotterdamse tafeltenniscentrum niet bolwerken tegen Centrum 7 en verloor met 73 Cincinnati 2 en Shell deelden de punten, waarbij Shell via het dubbel spel een gelijkspel uit het vuur sleepte. De Hollandiaan 5 won met 73 van Nas- saukade 4, met een hattrick van Van der Mark. MAF 2 won overtuigend met 9—1 van. Cincinnati 3. Basketball De Shellbasketballteaxns Te Werve uit Den Haag en ROVS uit Vlaardingen. twee aloude tegenstanders, hebben elkaar ditmaal op de Viyfsluizen ontmoet. Tc Wer ve, zonder zyn captain en oud-internatio nal Jan Jonker, heeft overtuigend van ROVS verloren. De Haagse defensie was door dit gemis ernstig verzw«Kt, want de invaller vond geen verweer tegen de glad de ROVS-combinaties. Wei ging Te Werve goed van start. Het nam met twee tref fers resoluut de leiding. Een prachtige break-out bracht Tom Coraellsse vrij voor de basket en het was 2L Direct hierop herhaalde Hans Kaper dit: 4—4. De vaart zat er nu bij ROVS in en in hoog tempo ging ROVS door. Te Werve, door glijpar tijen enigszins beschadigd, hield iets in. Dit deed het ROVS-speler nog sneller schij nen. Vooral Tom sneed door de Te Wer- vedefensio als het mes door de boter. En kele malen werd hy unfair onderuitge haald, wat wel straf worpen opleverde, maar toch te weinig punten. Wel slaagde Te Werve er in de bakens wat te verzet ten, maar de afwerking was niet effectief genoeg. ROVS kon zich daardoor weer vaak van de bal meester maken en prach tige breaks opzetten. Vooral door Tom en Hans. Met een 2819 voorsprong voor ROVS brak de Tust aan. Na de hervatting kwam Piet Mouthaan binnen de lijnen. Hjj schoot feilloos in. En weer vlogen van alle kanten de treffers door de Haagse basket. Snel nam ROVS in de tweede helft een 8—0 voorsprong. Te Werve kwam terug tot 159. Tien mi nuten later was het 2319 voor ROVS en moesten de Vlaardingers weer naar hun basisopstelling toe. Rienus en Piet scho ten beiden fraai in, na voortreffelijke com binaties. Ten slotte kwam het einde met een 5542 zege voor ROVS. Voor ROVS scoorde Tom Comelisse 21 punten, Hans Kaper 10, Martin Boekhout 6, Cor v. d. Schans en Piet Mout beiden 4, Frod en Piei Mouthaan beiden twee. De dames stonden tevergeefs te wachten op SC Haarlem, dat niet lcwam opdagen. Een reglementaire 2—0 zege dus voor de ROVS-dames. Klachten over bezorging» 17.30 tot 19.30 uur: Insulindesingel 33. Vlaardingen - telefoon 6637. Spraakonderwijs schoolgaande kinderen Uit een op de scholen in Maassluis ge houden onderzoek is gebleken, dat by verscheidene kinderen meer of minder ernstige spraakgebreken worden aange troffen. Hot onderwijzend personeel kan in deze weinig doen vanwege gemis san kennis en bekwaamdheid op logopedis- tisch terrein. Spraak- en of stemstoornls- sen hebben op de normale ontwikkeling van het opgroeiende kind een remmende invloed. De kinderen ondervinden de na delige invloed daarvan tydens de school jaren cn dikwijls gedurende hun gehele leven. Teneinde te kunnen vaststellen of en in hoeverre spraakonderricht op dc scholen wenselijk zou zijn, hebben bur gemeester en wethouders dc schoolarts om advies gevraagd. Hij heeft inderdaad bij een aantal schoolkinderen spraakaf- wjjkingen geconstateerd. In het algemeen heeft per 26000 inwoners één logopedist een volledige dagtaak. Voor Maassluis betekent dit, dat met een halve dagtaak kan worden volstaan. Gelet op de gro te waarde, die spraakonderricht voor de kinderen met spraakgebreken zal hebben, zijn burgemeester en wethouders van me ning, dat een regeling inzake het verle nen van spraakonderricht in een noodza kelijke behoefte zal voorzien. Het college zegt in het pre-advies, dat her de bedoeling is een logopedist voor rekening van de gemeente te benoemen, zowel ten behoeve van de openbare als van dc bijzondere scholen in Maassluis. Kosten zijn hieraan voor de leerlingen niet verbonden; de genoemde neemt deze voor luiar rekening. Tenslotte zeggen burgemeester en wet houders de schoolbesturen over de voor gestelde regeling te hebben geraadpleegd. De besturen hebben medegedeeld het ge ven van spraakonderricht aan de kinde ren. die daarvoor in aanmerking komen, op prys te stellen. ts de foverkracM van de reklame Mijnheer, tobt uw vrouw met een stofzuiger met slechte zuigkracht 7 Geel haar dan een nieuwe, daq geven wij geld voor de oude. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1961 | | pagina 1