Meer dan een half miljoen „gastarbeiders" in Duitsland Hoe vergaderen boeiend kan worden gemaakt Gladiolententoonsteïling te Nieuwe Tonge Kampeerhuisje uitgebreid zonder verj^umiiug Schakers toneel: zelfprojectie x m jonge mensen? Waarschuwing tegen onvoldoende doorstroming in besturen Behoefte aan contact- orgaan De Heerjansdamse padvindsters verdreven Raadsagenda van Rhoon Sommelsdijk moest wisselbeker afstaan Kantongerecht te Sommelsdijk Verkeerszondaren voor de groene tafel Nieuws uit Spijkenisse Raadsagenda van Vierpolders Vluchtelingen uit Oost-Duitsland zijn zeer welkom Eigen orgaan voor Spijkenisser huisvrouwen Nederland lv :ft reeds 2500 zelfbedieningszaken Congres over industriële vormgeving in Londen Goudse kaas één cent duurder SCHIEDAM WEER STUG GEKAART OP TWEEDE CONCOURSDAG E(L4A DE\GEMEENSC HIP VOORiNE, PUTTEN, ROZENBURG In het vorige artikel hebben wij reeds een aantal conclusies uit het sociaal-culturele sectie van de Eilandengemeenschap Voome-Putteti en Rozenburg belicht en wel over de accommodatie, thans komen conclusies aan de orde betrekking hebbend op, bestuur en leden, j en'itinanciën enz- De sociaal-culturele sectie zegt in zijn rapport tot de conclusie te zijn gekomen, dat er veelal te weinig bestuurskracht bestaat en dat er in het algemeen gebrek aan kader bestaat. Met betrekking tot het noodzakelijke ka der, wordt aangegeven dat het aan te be- veleti is het kader uit eigen vereniging te betrekken. Niettemin zullen echter de bestuursleden er steeds t»p bedacht dienen te zijn dat er een tijd van opvolging komt. Voorts acht de studiecommissie het ge wenst dat de opvolgers worden ingewerkt en dat de aftredende bestuursleden de nieuwe bestuursleden gedurende de eer ste tijd terzijde blijven staan. Door deze gedragslijn te volgen wardt de continus teit der vereniging gewaarborgd. Het nuuttige effect van het werk van voorzitter, secretaris en penningmees ter kan naar het oordeel van de commis sie worden vergroot wanneer de plaats- vervangers voor deze functies met een be paald deel der taak worden belast. Te vens wordt daardoor de taak der betref fende functionarissen verlicht en effent weg voor een latere eventuele vervanging. Nadrukkelijk wordt gewaarschuwd te gen. onvoldoende doorstroming in het be stuur van een vereniging of organisatie, daar dit het gevaar miioudt, dat het be leid gemakkelijk tot verstarring zal lei den. Mits met voorzichtigheid toege past, wordt gesuggereerd een stelsel van verplicht aftreden na een zeker aantal jaren toe te passen, eventueel met uit zondering van een of meer hoofdfuncties in het bestuur. Men kweekt kader, door aan de leden verantwoordelijkheid te geven en hen aan de vereniging te binden, deze concrete stel ling laat de commissie voorafgaan aan de conclusie erver de wijze van beleving van het verenigingsleven. Sr bestaat, zo merkt de commissie op. een actieve en een passieve beleving van. het verenigingsleven. Zaak wordt het daar bij genoemd vooral het actieve vereni gingsleven te stimuleren. De jeugd dient te worden geactiveerd tot zelf-zingen, zelf- spelen, zelf-musiceren enz. en zelf inge schakeld te worden bij organisatie en lei ding. De werkgroep, merkt bierbij verder op, dat er veel meer mogel'jkheden tot ac tivering zijn dap men zich gewoonlijk be wust is. Zaak is het daarom dat cte ver enigingsbestuurders deze mogelijkheden door fantasie en. vindingrijkheid opsporen. Zij zullen als het ware moeten aanvoelen, waaraan behoefte bestaat. Als een der mogelijruieden noemt de commissie, de leden, telkens verrassen met iets nieuws en hun daarin een taak te ge ven. Mede daardoor katt de belangstelling der leden worden versterkt, haalt men de actieyeit naar voren en vermijdt men een dreigende sleur. Ook wordt in overweging gegeven het nut in te zien om een bepaald idee ter uit werking toe te vertrouwen aan daartoe ge schikte leden. Vergaderen De anhno en belangstelling voor verga deren is al evenzeer een onderdeel van de studie der commissie geweest. Allereerst is geconcludeerd dat het voor al de vergaderteehöïek is die van groot gewicht geacht moet worden. Dalen de besturen op de convocaties uitkomen wat met belaOfTijbe agenda punten wordt be oogd en wat er aan vooraf Is gegaan, alsook wat door het bestuur is gedaan. De vragen welke ter vergadering besproken zullen worden, dienen daarbij, naar Het oordeel der commissie, op kernachtige wij*e geformuleerd te zijn, waardoor de mogelijkheid wordt geopend dat de leden zich tevoren over de betreffende onder werpen kunnen beraden- Een bestuur «al een vergadering bewust boeiend moeten maken, waarbij Verme den dient te wordendat een opeenstape ling van verslagen worden voorgelezen. In dit geval kan een eenvoudige grafiek vaak meer nut opleveren dan een serie dorre cijfers. Afwisseling op zichzelf geeft, zo ver- Volgt het rapport, niet steeds voldoening, het bestuur verlangt ..weerklank". Me ar een goede wisselwerking tussen bestuur en leden zat kunnen ontstaan, als de leden op de hoogte worden gebracht van de gang Van zaken in de vereniging. Een eenvoudig middel daartoe noemt het rapport tussen tijdse schriftelijke mededelingen over de lopende zaken in b.v. een verenigings blad. Door ter vergadering veel tijd te besteden aan onderwerpen die slechts enkelen interesseren, worden de overigen geïrriteerd. Dit kan worden voorkomen door het bestuur, door bepaalde vraagstuk ken vooraf te laten bestuderen door een groep belangstellenden en deze rapport te laten uitbrengen. Belangrijk is daarbij echter de keuze van een rapporteur. Financiën Met betrekking tot de financiën zegt het rapport, dat het gewenst is dat jaarlijks controle wordt uitgeoefend door een kas controle-commissie. Daarmede bereikt men, dat de leden zelf inzicht krijgen in de financiële positie der vereniging, terwijl voor de penningmeester daaruit kan blijken, dat men aijzondere waarde hecht aan zijn beheer. Wanneer echter in een vereniging grote bedragen omgaan, wordt controle door een boekhoudkundige noodzakelijk geacht. Deze controle mag echter de controle door de Kascommissie niet overbodig maken. Het verdient voorts aanbeveling om het onderwerp ,,kaspositie" als vast punt op de, agenda van de bestuursvergadering te plaatsen. Voor menig bestuurslid, zegt het rapport zöu het van grote waarde zijn tc worden voorgelicht over eenvoudige administra tie fook op financieel terrein) m terzake de subsidiemogelijkheden. De werkgroep stelt nadrukkelijk, dat not gewenst van bovenbedoelde voorlichting bevordert, in het bijzonder geldt d?t voor penning meesters b.v. door het organiseren van een daartoe strekkende cursus. Ook het verstrekken Van model-over zichten kan het inzicht in het beheer ten- goede komen en het benadelen van sub sidie-aanvragen vergemakkelijken. Met betrekking tot samenwerking, coör dinatie en advies, merkt de werkgroep op. dat voor verenigingen wier ledental beperkt is, locale en interlocale samen werking de basis kan verbreden en ver sterken en bovendien het verkiezen van geschikte bestuursleden vergemakkelij ken. Het zo goed mogelijk gebruiken der aanwezige krachten in een streek met verspreide bevolking, is vooral een zaak an belang. Ket Is geen schande raad te vragen bij een zustervereniging of m een naburige plaats, echter wordt het loffelijk ge noemd, hulp te verlenen buiten de eigen kring. Inventarisatie van bekwame vrij willigers (naar woonplaats en naar de aard van hun kundigheid) wordt wenselijk geacht. Ook hier ziet d? werkgroep een taak voor de Eiiandengemeenschap. Er bestaat behoefte, Zo wordt vastge steld, aan een contactorgaan (per plaats of per rayon), dat inzicht heeft in het programma van een geheel seizoen en ad viezen. kan verstrekken. Een dergelijk contactorgaan kan, zo merkt de werkgroep op. behalve coördi- nerend ook organiserend werkzaam zijn, doch 2al zich dienen *e beperken tot wat als gemeenschappelijk belang" wordt beschouwd en mag in geen geval de auto nomie der verenigingen aantasten. Een dergelijk contactorgaan kan zijn taak slechts goed vervullen. >0 meent de werkgroep, ais voor het dagelijks bestuur en speciaal voor het secretariaat, perso nen worden aangetrokken die over tijd, geestdrift en administratieve bekwaam heid beschikken. Met net oog op de adviezen dii door het contactorgaan ver strekt worden, wordt opgemerkt, dat deze degelijk dienen t-» zijn en afkomstig moeten zijn van deskundigen. Er dient daarbij voor gewaakt te worden, dat de verantwoordelijkheid en de activiteit in de verenigingen zelf bewaard blijven en dat het zwaartepunt met wordt verlegd naar de vakmensen. Terzake de coördina tie wordt gezegd, dat deze voor de gehele streek gewenst is, maar deze zou mede ook de genoemde contactorganen, omvat ten. Vakkrachten kunnen naar de mening van de werkkgroep stimulerend werken. Een streekorgaan kan daarbij bevorde ren, dat van de beschikbare vakkrach ten een zo efficiënt mogelijk gebruik wordt gemaakt en dat -waar nodig - in; teamverband wordt gewerkt (b.v. bij s treek-evenementen) Een streekorgaan kan zijn coördineren de taak het best vervullen, wanneer het zich in de eigen, activiteit beperkt tot de grote lijnen, die zoveel mogelijk verenigin gen raken. Maar voor alles dient iedere vereniging het eiger. karakter te behouden. In het derde artikelen zullen wij de con clusies inzake, programma, muziek, to neel volksuniversiteit en net vraagstuk van import in het verenigingsleven weergeven. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD - Grond met clubhuis verkocht Het zit de Heerjansdamse padvinsters niet mee. Nog geen inc>* geledon werd een nieuw clubhuis. Het Ooievaarsnest in het Gors in gebruik genomen, of de meis jes moeten al weer uitzien naar een nieuw onderkomen. Aanvankelijk leek het er 00 dat de Ooievaarsgroep zich voorlopig geer. zorgen hoefde te maken dat ze zouden worden verdreven, maav nadat de grond waarop het clubhuis staat, was verkocht, bleek al spoedig dat de padvinsters haar biezen moesten pakken. Het clubhuis werd -erkocht aan de nieuwe grondeigenaar, maar er moet geld bij. Hun clubhuis, waar uren en dogen aan gewerkt is, voor het eindelijk was wat het nu is, dat veel geld heeft gekost en dat nu, na nog geen ■■•aar het trotse bezit van de meïsjesgroep te zijn geweest, opgegeven moet worden, omdat afbreken en weer opbouwen noc neer zal kosten dan de schade die door de verkoop wordt geleden. In al hun nood was er toch weer ie mand die bereid was de padvinsters te helpen. De heer P. Lnbrijn stelde met een royaal gebaar een m zijn turn stand, onbewoonbaar verklaard huisje beschik- naar. dat hoewel kleiner dan het clubhuis toch met grote dankbaarheid werd aan vaard Hopelijk Is het inrichten van een onbewoon baar verklaarde woning «'ls clubhuis niet in strijd met de woningwet, waardoor zij de kans zouden lopen evenals enige tijd ge leden met een jong gezin geschiedde, dat een dergelijk huisje was gaan bewonen, dat zij er door de sterKe arm uitgezet worden. 2ATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 Maandagavond kwart i oor acht 2al de Rhoonse gemeenteraad in openbare 2it* t'ng bijeenkomen om onder meer de vol gende punten te bespreken: Benoeming an een secretaris en ontvanger, beschik baarstelling van gelden voor de inrichting van de nieuwe R.K. Kleuterschool aan de Vinkstraat. voorstel tot aangaan van een Vorig jaar telde Goer ee -O verf la kkee 799 gladiolentelers. dit jaar zijn het er ..slechts" 614 en met dit aantal is ook de totale beteelde oppervlakte teruggelopen, 5 ld us burgemeester C. Nieuwenhuizen van Nieu we Tonge, gistermiddag in. een rede. die hij hield ter opening va-n de gladiolentenboon- Stelling Gratia "61". De burgemeester meende de oorzaak van deze teruggang te moeten 21 en in de minder gunstige resulta ten van de twee voorgaande jaren, in 3959 door te grote droogte, vorig jaar door enorme regenval. Met genoegen constateer, de de burgemeester overigens, dat dit niets heeft afgedaan aan de hoeveelheid en de geldlening bij de N\V. Hsnk voor Neder- kwaliteit van de inzendingen van deze landse Gemeenten. I Gratia '61; er staan 160 fraaie bloemstuk- Een gelukkig tweetal: vader en d Van der Kroon te Nieuwe Tonge. gladiolus „Nieuw Europa" op de ten stelling „Gratia '61" werd bekroond met de hoogste prijs en waardoor de heer C, van der Kroon winnaar werd van de grote wisselbeker, die jaarlijks voor de schoonste bloem ter beschikking wordt gesteld. De aan de westzijde van het Konin.„ in Juli ana plein te Spijkenisse gelegen rij- r&an mag sedert vrijdag slechts door het verkeer, komende uit de richting van de Oranjelaan bereden worden. Voor hei erkeer. komende uit de Zijlatraat er Prinses Wilhelminalaan is deze rijbaan afgesloten. Sinds er aan de westzijde van het Koningin Julianaplein huizen zjjn ge> bouwd, is de hoek bij de Oranjelaan erg onoverzichtelijk. Herhaaldelijk zijn de laatste tijd op deze hoek aanrydihgen oorgekomen. Het bord, dat de een"ichtingsverkeers- oepaling aangeeft, staat juist voor het: politiebureau. Het is dus wel te verwach ten, dat de weggebruiker® zich nauwge zet aan de nieuwe bepaling zullen hou den. Kerkeraad vergadert wijksgewijs De kerkeraad van de Hervormde gemeente Spijkenisse zal in ne; vervolg om de twee maanden in twee wijkraden worden gesplitst. Dit wordt gedaan om het ruchtbaar werken te opvorderen en aan allerlei problemen van de afzonderlijke wijken voldoende aandacht te besteden. De burgemeester heeft de leden van de gemeenteraad van Vierpolders opgeroepen voor het bijwonen van een openbare ver gadering, welke a.s. donderdagavond acht uur zal worden gehouden. De agenda ver meldt o.m. de volgende voorstellen van B. W.; onbewoonbaarverklaring van de woning Veckdijk 9, verhoging van de kle- dmgtoeiage gemeentewerkman van 1Q0 tot 150 per jaar, vaststelling derde wijzi ging der keurlonen- en slacbtrecht en ver ordening, vaststelling twaalfde wijziging der bouwverordening, naamgeving kleu terschool, aankoop van een perceel bouw land van de heer B. Scheijgrond, huur Van het sportveld door de gemeente van de heer D. Moi en verhuur van de zes in aanbouw zijnde woningen aan de Burgemeester A. van den Blinklaaa. haringvangstberïchten Prtatrapport van hedenmorgen: Eben Haëzer VI» 56, 40 kantjes, nog 20 netten; Hendrik en Jan, VL 70, 100 kant jes, nog 40 netten; Wilbelmina, VL 132. geen vangst; Clara, VL 172, 40 kantjes, nog 34 netten; Ncord'ter, VL 197. 110 kantjes, uit halve vleet, thuisvarend; Hennie, VL 216. 68 kantjes, nog 30 netten. Marktberichten. Hedenmorgen word aan het afslaglokaal in Vlaardingen betaald voor; vleetharing groot 42 99—ƒ45—: dat de Eilandengemeenschap het geven steurharing 32.S0—35.90 per kantje. Een aanrijding op een afrit, een door een tejceniiirEer in dodelijke angst gebrachte autobestuurder, die geen andere uitkomst zap dan een dykberm In "te rijden, maar daarbij ondersteboven ging, een brom fietser, die nog geen zestien jaren teldte, ge vallen van het geen voorrang verlenen op kruispunten enz. enz., ziedaar het pro gramma, dat de kantonrechter te Soznmela dyk, mr. J. W. Schutte, met de officier vao justitie, mr. A. W. Wendels, vrijdag af fe werken kreeg en dat dus geheel aan de be rechting van verkeersdelicten was gewijd, althans „geheel", er was één uitzondering: een Rotterdammer, die het kampeerhuisje va» zijn schoonmoeder, welk huisje te Oud dorp staat, was gaan vergroten met een slaapkamer nodig vanwege gezinsuitbrei ding maar die daarvoor geen vergunning van B. en W. bezat en dus een verbaal had opgelopen. Deze Rotterdammer. H. d< Vr., had geluk, dat doordat de zaak nog han gende is en er nog wei kans is op een ver gunning, zodat hij er met een boete van een tientje vrij goedkoop afkwam. J. M. M.} Stad aan 't Haringvliet, zou op een afrit nabij De Punt te Ouööorp een aanrijding veroorzaakt heoben. Als getuigen werden gehoord, de aangeredene, mevrouw A. P.-v. d, Br., die betoogde dat zij al op do smalle afrit stond toen verdachte die op reed, en de echtgenote van verd. L. M.-V. die verklaarde, dat de bestuurster van de andere auto te hard had gereden. De offi cier vond het er om gaan, wie het eerst op de atrit was gekomen en hij nam ook ia aanmerking, dat zowel verdachte als de fceide getuigen belang hadden bij de zaak, vanwege de schade, die mevr. P. aan haar auta had opgelopen, en waarvoor deze een no ta had ingediend ten bedrage van S7.De officier kon geen schuld bij verd. aanwezig achten en concludeerde tot vrijspraak, wat door de rechter ook zo werd beoordeeld. M. K.f Stad aan 't Haringvliet, had zijn zoontje met een bromfiets over de openbare weg laten rijden, terwijl de knaap nog geen zestien jaar was. Het voertuig was m be- s.ag genomen. De jongen kreeg van de rech ter een ernstige berisping, de vader werd beboet met ƒ5.— en raakte zijn brommer kwijt, want omdat er nogal wat euvels aan dat geval waren geconstateerd, meende de rechter deze brommer aan het rij verkeer ;e moeten onttrekken. De zaak. die de meeste tijd van deze zit ting vergde betrof J. K., Den Boinmei, die op de Oudelandsedijk onder Middelharnis met voldoende rechts zou hebben gehouden, zelfs op het Jinkergedeelte van. de ,veg zou kfcbben gereden, waardoor de bestuurder van een volkswagen busje. G.V. te Som- rrelsdijk, geen andere mogelijkheid zag dan de berm tn te rijden, maar daardoor de dijk ci gleed en met zijn voertuig kantelde, Verd. gaf toe niet helemaal rechts gereden te hebben, maar dit niet zodanig dat v. niet had kunnen passeren. Hij had trouwens niet het minste van het ongeluk bemerkt en was onwetend naar huis gereden. Verd. werd bijgestaan door mr. L. J. den Hollan der te Middelharnis, die met begreep waar om V. geen signaal had gegeven als deze verd. links en al van ver had zien aankomen. Ook meende pi. dat V had moeLen stoppen, als hij gevaar voorzag, pj. trok het getui genis van de bestuurder van de volkswa genbus en van diens broer, H. V., die naast hem had gezeten, in twijfel en vroeg vrij spraak. De officier achlte het ten laste gelegde 'bewezen op grond van de zeer positieve ver klaringen, van de beide broers. De eis luidde 150 gid. boete subs. 30 dagen hechtenis plus ontzegging rijbevoegdheid voor de duur van 9 maanden, onvoorwaardelijk. De verdedi ger noemde de verklaringen van de getui gen ,.te gekleurd" en vond er iets niet in kloppen en noemde het logisch en psy chologisch verklaarbaar, dal de broers het met rechts rijden van verd. zoveel mogelijk trachtten te vergroten. De officier bleef bij zijn eis, waarna de rechter verklaarde te begrijpen -dat V getracht heeft weg te ko men. De veroordeling luidde c iform de eis. ken. in alle mogelijke soorten en variaties, en die vormen een lust voor het oog. Ook met genoegen vervulde het spr., dat Goc ree-OverSakkee toch altijd nog een ne gende deel van de gehele Nederlandse oogst aan. gladiolenknoUen voortbrengt en hij meende, dat <3© telers goed zullen doen als 2ij niet alleen de knollen, maar ook de kxalen gaan kweken. Voorts noemde de heer Van Nieuwenhutzen de teelt voov het eiland van groot belang, omdat deze vrij wel alleen bedreven wordt door de kleine agrarische zelfstandigen. De tentoonstel ling voor geopend verklarend, sprak bur gemeester Nieuwenhuizen. de wens uit, dat het bestuur van dé afdeling Flakkee van de Ned. Gladiolus vereniging de gladiool steeds dichter bij het publiek zal weten t& brengen. Op de tentoonstelling wordt men gecon fronteerd met een schat van bloemen, van donkerpaars, via purperrood en geel naar smettetoos wit en met daartussen alle mo gelijke tinten en het geheel deskundig en kleurig gearrangeerd. Voorafgaand aan de opening door de burgemeester werden de prijzen bekend gemaakt, waarbij bleek, dat de grote wis selbeker. die de veiling HBG te Lisse in 1958- tor beschikking stelde voor deze ten toonstelling. moest verhuizen van de heer A. de Wit te Sommelsdijk die hem twee jaar in bezit heeft gehad, maar hem nu niet definitief kon veroveren naar de Nieuwe Tongse kweker, de heer C. van der Kroon, die als eerste-prijswinnaar te vens in bezit kwant van de plaquette van de gla-dioiusvereniging. Op 1 aug. j.I. werkten volgens een bekendmaking van de ,J3undesanstalt fur Arbcitsverroittelung und Arbeitslosen- v ersicherung" in Neurenberg reeds 520.000 buitenlandse werkkrachten in de Westduitse Bondsrepubliek. Het halve miljoen aan zg. „gastarbeiders" uit het buitenland (men uil af van het naziwoord Fremdarheiter) dat man pas aan het einde van het jaar dacht te zullen bereiken is daarmede reeds ruim overschreden .Bo vendien lagen er bü de „Bundesanslalt" die vla bureau's in verschillende lan den de officiële aanwerving regelt en ver zorgt - nog verzoeken om 48.100 buiten landse werkkrachten, daaronder 10,00 me taalbewerkers, 10.060 bouwvakkers en 6.400 mijnwerkers. Van de 520.000 buitenlanders, die begin augustus in de Bondsrepubliek werkten waren er 111.300 nieuw, dwz. zij zyn in de loop van dit jaar ïn de Bondsrepubliek aangekomen. Onder de nieuwe regelingen waren 83,300 Itallanen.15.900 Spanjaarden en 11.600 Grieken» De arbeidsbureaus in de bondsrepubliek hebben inmiddels uit Neurenberg de aan- telingen uit Oost-Duitsland, die sinds en kele weken in stromen over de zonegrens naar Westberlqn komen uit vrees, dat na de sluiting van een seperaat vredesver drag tussen Oostberlijn en Moskou deze zonegrens een staatsgrens tussen de twee Duitslanden) zal worden en derhalve zal worden gesloten door de communis tische machthebbers in Pankow. H(t vin den van een werkkring voor deze vluchte lingen zal wel niet zo moeilijk z^n. Op 1 aug. j.I. waren er in Westduitsland nog maar 93.283 werklozen, een quotum van 0.4 procent. Daar stonden echter vacatu res tegenover voor 344.930 mannen en voor 229.657 vrouwen, in totaal 573.587 onbe zette plaatsen. Van de vluchtelingen die. thans over de zonegrens komen is de helft beneden de 25 jaren. Ongeveer 25 pet. is in ieder geval jonger dan 45 jaren. Onder de vluchtelingen bevinden zich thans vele vakarbeiders, wat bij vroegere „vlucht-gohen" uit de Oostzone niet het geval is geweest. Zwaartepunten van het tekort aan ar beidskrachten in Westduitsland zijn de bouwvakken, de ijzer- en staalindustrie en het verkeerswezen (voor mannen) en De afdeling Spijkenisse van de Ned. Ver. van Huisvrouwen goat in september zelf een orgaan uitgewon. Dit blad zal aan alle leden worden gezonden en zal aankondigingen bevatten 'voor te houden bijeenkomsten en versla-jen e.d. Van ver gaderingen. Elke huisvrouw van Spijkonisse kan zich bü de vereniging cansluiten. Een maal per maand is er een bijeenkomst, waar een lezing gehouden wordt of een demonstratie gegeven w ifdt. in septem ber gaan de leden een bezoek Orengen aan het passagiersschip "Rotterdam" van de Holland Amerika lijn. In okto ber wordt een bezoek gebracht aan Rin- gera' chocoladefabriek te Alkmaar. Pre sidente van de vereniging is mevr. Bliek Zaim, Stationsstraat 7, Soijkenisse, en secretaresse is mevr. J, A. van Bodegom van den Bosch, Stationsstraat 5, Spijke- j r;sse. Nederland, dat in 1959 nog slechts hon- aerd zelfbedieningszafcea telde, heeft thans 2500 van deze zauen, met een om zet van in geldswaarde uitgedrukt onge veer een derde van de tciaal verkoop aan kruidenierswaren. Bü deze vergelijking c'tent er rekening mee gehouden, te wor den, dat in verscheidene zelf bedien ings- zaken artikelen verkoent worden welke met tot het gangbare assortiment van de traditionele krutrieniersbedrijven worden gerekend, zoals vlees, atoenfen en fruit. Het bekende Mïgros-concem in Zwitser land behaalt reeds 96 or.»cent van zün om- tet in zelfbedieningsza^en. De Engelse raad voor industriële vorm geving organiseert op 4 en 5 oktober a_s. in, Londen een internationaal congres over de politiek, welke bij gemeenschappelijke aankoop dient te worden gevolgd. Het congres zal de gevolgen van de aankoop op brede schaal aan een beoordeling on derwerper., Uitgangspunt is. dat een ge meenschappelijke politiek op het gebied van de aankoop de sleutel is voor succes volle industriële, commerciële, overheids- et; ondenvijs-mstellingen, resulterende m een toenemende efficiency, oplopende ver kopen en betere „service". Het congres in oktober 2al het derde van dien aard zijn. Eerder werden congres sen gehouden in 1951 en 1956. Prodoktie blijft zeer hoog De Leeuwardense beurs noteerde vridag voor de Goudse kaas f 1.801.81, dit is één cent hoger dan vorige week. Het aanbod werd tegen de hoogste prijzen geplaatst. Wel was er van de zijde van de handel tegenstand tegen de verboging, doch raea heeft deze toch door weten te zetten, daar mede gevolg gevend aan de indicatie van de vóómöterïng van verleden week. De afzet is op zichzelf piet onbevredigend, doch gemeten aan de hoge produktie toch te klein. In de week tot 29 juli werd volgens voorlopige cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek 4831 ton kaas geprodu ceerd. Dat 71 ton minder dan in de voorgaande week doch 17*/® of bijna 709 ton meer dan vorig jaar. Ook ditmaal was al leen de produktie van volvette kaas luger, terwijl die van 40+ kaas lager was dan vorig jaar. De boterproduktie blijft op peil. De han del bestudeert zorgvuldig de mogelijkheden met befrekking tot de afzet naar Italië en de landen vah het Oostblok. In de week tot 29 juli leverden veehouders volgens voor- "opige cijfers 153.127 ton melk aan fabrieken af Dat was es. 1.6V» minder dan i.j de voor gaande week doch 5'-» meer dan vang jaar. Produktie cijfers (CBS) Kaas In tons volvet 40 ■29 juli 1961*) 3552 12S5 24—30 juli 1960 2754 1369 Boter 2717 2405 voorlopige cijfers. wijzing, ontvangen zo stiel mogelijk een j de textiel- en voedingsmiddelen-industrie werkkring te bemiddelen voor de vluch-1 alsmede de handel (voor vrouwelijke VEILING THOLEN II aug. Dorée: gew. 31,35; Bintjes; bon ken 14.84; gew. 9,31-11,12; Poters: 6.30; Ei genheimers; bonken 13.—; gew. 13,08-16,33; Poters: 7,16; Kriel; 2,53. Aanvoer 47 ton. VEILING BERGEN OP ZOOM 11 aug, Si a 3Vt-9; Andijvie 7-12; Snij bonen 34-61; Stamb. pr. 30-64; Stamb, 28-54; Tuinbonen 11-14; Bospeen 3D—23; Waspeen 19-28; Kroten 6-12; Uien 3-15 Rode kool 51/»- Savoije kool 10-16; Bloemkool 11-89; To maten 20-42; B de Louvram 19-66; R. Vic toria 30-84; R, Claude 38-67; Washington 33- 47; Czar 20-85; Ontario Ï3-56; Perziken 19- 43: Rode bessen 57-80; Meloen 48-105; Fran- kenthalers 160-165; Bramen 60-106; Preco 20-72; Clapps 16-45; Suikerpeer 31-24; Mei- ba 26-58; Zigeunerin 36-57; Perzikr. zomer- appel 27-50. Ook voor de tweede avond van het G. Klaverjasconcours v&s de belangstel ling bijzonder groot. Zo zelfs, dat een aan tal koppels niet aan de strijd kon deel nemen daar de kantine van de N.V. Ex celsior te klein bleek tö zijn. om alie Lief hebbers een plaatsje te bieden. Op deze tweede avond werd als eerste troefkaart een „klaveren" gedraaid. Ook nu werd bij zonder scherp gekaart, zij het dat de pun- tenoogst iets lager lag dan c»p d° voorgaan de dinsdagavond. Nu werd Tiet koppel Gerven-Chzabo- nia met 4336 punten nummer één. Twee de werd het koppel v.d. Moer-Sprong de grote overwinnars van dinsdag- mei 4330 punten. Het koppel: Zwarts—HeetKamp eindigde met 4290 punten op de derde plaats. VISSERIJ Binnengekomen: de VL 89, schipper H de Niet met 16 last; de VL 79, schipper W Roep met 18 last en de VL 7b, schipper D. van Ryn met 20 last. Een lezer schrijft ons: ,,Men heeft van het kille interieur ven de oude Koren beurs een soort half du tsf ere kunsttempel weten te maken. Accoord. Maar de jon gelui op voeden, al improviserende, was niet bepaald effectvol. Het was zelfs niet geestig o£ origineel. Het begort met een jonge man, die somber op de uiterste rand van het groene toneel stond en in de diepte keek. Net iemand, die aan de kant van de haven staat roet het innige verlangen er een eind aan te maken door er in te springen. Maar hij bedacht 2ich. Zwaaide met zijn hand en ging...telefone ren. De improvisatie van de jongelui was de ze avond weer best, beter zelfs dan wal ik er de eerste avond van gezien heb. Maar hoe kan een gewoon alledaags mens zich inbeelden zo maar iets geestigs en. kunstzinnigs te kunnen improviseren? Ik vrees, dat Schapers, meuwe toneel zal sterven door gebrek aan esprit en humor Hoe kan die per improvisatie te voor schijn komen als het in de spelers ïn zit? Wat een enkele toii-elauteur in moeizaam geïnspireerd werken schept, dat kunnen al deze gewone jonge mensjes toch niet? Daarvoor missen ze hot enig nodige, de allerindividueelste eigen erva ring en de scheppingskracht. Ze vertellen zich zelf. Ze spelen hun eigen gedachte leven uit, maar ze komen niet tot de rand van wat toeschouwer nvt enige eruditie en levenservaring zou Kunnen bonen en bezighouden. Waarom n.cunt de heer Scha per, dat de vat zelfmgenome* zelfpro jecties van zijn pupil.im met hun onge kuiste taal van een volwassen mens zouden interesseren? I. J»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1961 | | pagina 2