Uit de historie van de stoomtram op Flakkee De Tramp-vereniging in Nederland en te Brielle Passagiers werden soms in veeivagens vervoerd '"*'4 S RTM in oorlog, crisis en andere tegenslag Bestevaer lieeft liet moeilijk gehad in zijn leven Gouden Tromp- museum eert vlootvoogd Raadsagenda van Maasland Muzikale activiteiten te Oostvoorne Brielse Dijkring Drinkwatervoorziening - 'Yoorne-P uilen-Rozenburg Clir. Lamlbouw liu ïslio ud- school te Maasland Geslaagd ï&r Fancy-Fair van La Bona Futura te Poortugaal Nieuws uit Spijkenisse Spijkenisse blijft groeien HOTTEEDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG "12 JULI 1S02 PAGINA B—B.0, Aan het hierboven afgedrukte rijmpje moesten wij denken, toen we dinsdagmiddag jl. getuige waren van de officiële opening van het KTM- autobusstation te Middelhamis. Ruim drieënvijftig jaar geleden werd genoemd versje uit volle borst en met enthousiasme gezongen, onder begeleiding van de plaatselijke muziekvereniging Semper Crescendo, ter gelegenheid van de officiële opening van de stoomtramdiensten op het eiland Goeree-Overflakkee op 30 april 1909, Een grote schare nieuwsgierigen, in bedwang gehouden door de beide veldwachters van het dorp, gewapend met een wandelstok, dromde *s morgens om het landelijke station te Middelhamis samen, om getuige te zijn van de aan.- komst van de feesttram, in welke tram zich vele officiële personages bevonden, van wie verschcidenen onder hen getooid waren met hoge hoed. De tram was versierd met sparregroen, dc nationale driekleur en de Rotterdamse vlag. Een bijzonder relief verkreeg deze dag door de omstandigheid, dat er in de ochtenduren in het paleis te 's-Gravenhage een prinsesje was geboren. .J L 1 M, - v; V J - op!- Hoezee, hoezee, de tram rijdt op Flakkee, Kyk, Jcyfc daar komt ze aan, Ze blijft hier even staan. £tap in, stap in en rij maar mee! Met een schitterend en geslaagd teest aan de avond van dc 30sle april werd de indienststeliing van de stoomtram op Goeree-Overflakkee gevierd, waarbij vele autoriteiten, vertegenwoordigend hot rijk, Ged. Staten, HIJSM, PXT, gemeentebestu ren enz., aanwezig waren. De tramremise te Middelhamis was door de firma Allan te Rotterdam voor dat doel omgetoverd in •een smaakvolle feestzaal. Ais gastheer fun geerde de voorzitter van de raad van com missarissen der RTM, mr. J. Knottenbelt. Loftrompet over RTM Met enthousiasme werd de stoomtram door de bevolking ingehaald. Na eeuwen- lang van een geregelde en vlugge verbin ding met het vasteland verstoken te zijn gebleven, brak dan eindelijk de dag aan, dat de eilandbewoners uit hun isolement werden verlost Zoals jl. dinsdag bij de opening van het nieuwe autobusstation het geval was, werd ook 53 jaar geleden door officiële person en de loftrompet over de RTM gestoken. Zij werd toen geprezen om haar vaorlvarondheid, waarmee zij de totstandkoming van de stoomtramdiensten op bet eiland had bewerkstelligd. De to tale kosten voor het in exploitatie brengen van de stoomtram op het eiland bedroegen de voor die tijd kapitale som van twee miljoen gulden. Doch hiervoor had men dan ook de beschikking over het modern ste materieel - De eerste tramrit (op 1 mei 1909) voor het publiek werd een ware feestnt over ■het eiland. Omdat men niet over voldoende personenwagens beschikte, werden er vee wagens achter de tram gehaakt, waarin de reislusügen konden plaatsnemen. Het gloednieuwe trammaterieel blonk in het ineizonnetj e' Groot vervoersaanbod Doch niet alleen het reislustige publiek "Was gebaat bij een vaste verbinding met de „overkant." De afvoer van de land- bouwprodukten van het eiland1 naar de vaste wal kon voortaan vlugger geschieden. De RTM had op haar depót Middelhamis een groot aantal goederenwagons gestatio neerd. Er was veel vraag naar wagons voor het vervoer van de landbouwproduk- ten naar dc vaste wel In het najaar voer de sleepdienst Middelharnis-haven-HeUe- voetslujs onafgebroken dag en nacht, om de vele met goederen geladen wagons over het Haringvliet te brengen, voor verder ver voer naar Rotterdam. Ook voor de vele vee handelaren betekende de tram een uit komst. Waren zij voor het vervoor van hun vee voorheen aangewezen op de particu liere stoombootdienst Middelhainis-Rotter dam (met beperkte vervoci gelegenheid* roet de tram ging het aanmerkelijk vlugger en was de vervoermogeiijkheid van koeien. Paarden en varkens schter onbeperkt. Tien a twaalf wagons vee per keer was geen zeldzaamheid. Om twee uur 's nachts vertrokken er van de stations Ouddorp en Ooltgensplaat veomarkttrcinen, welke on derweg naar Middelhamis bet vee voor de markt te Rotterdam inlaadden. Te half 5 vertrok deze tram uit Middelhamis, waarna op het „Hoofd" het vee weer werd over geladen op daar gereedliggende veerboot. Het behoeft geen betoog, dat de. RTM veel heeft bijgedragen tot de economische ont wikkeling van het eiland. Door de komst van de stoomtram ont wikkelden zich ook andere zaken op het in ontwikkeling achtergebleven eiland. In het jaar 1914 werd te Middelhamis een rijks-hbs gesticht, welke onderwijsinstel ling al dadelijk vele leerlingen uit het eiiand trok. De RTM-directie had de tram- dienstregeling zó opgesteld, dat alle leer lingen van de hbs op tijd hun lessen kon don aanvangen. Na schooltijd 's middags Tijdens de drukte bij de openingrsrlt werden, de passagiers in veewagons ver voerd. Bovenstaande afbeelding geeft daar' van een indruk aan het station te Melissant. behoefden de leerlingen niet lang op hun verbinding per tram naar huis te wachten, want ook daar was de tramdienstregeling op ingesteld- De wereldoorlog 1914-T8 bezorgde ook de RTM moeilijke jaren. Vooral briketten, de brandstof voor de locomotieven, was in het laatste oorlogsjaar een moeilijk te ver krijgen artikel. Met allerlei brandstofsur rogaten probeerden de machinisten de zaak draaiende te houden, wat echter niet altijd gelukte. Gevolg daarvan was, dat de tram meermalen in een eenzame polder, ver van haar einddoel, wegens gebrek aan stoom niet verder kon. Kritiek op beleid In 1918 trad ir. Van 't Hoogerhuls af als directeur van de RTM, nadat hy van 1907 deze functie als zodanig had waar genomen. HU werd opgevolgd door ir. A. J. Kuiper, welke In 1906 als werktuigkundig ingenieur bij de RTM In dienst was ge treden. Deze laatste was het ook, die de voorbereidende werkzaamheden tot ex ploitatie van de stoomtram op Flakkee leidde en tot een goed einde bracht. Kort na hel aanvaarden van zyn functie begon het publiek met kritiek uit te oefenen op de KTM. Men eiste meer en vluggere ver bindingen met Rotterdam; tot genoemd jaar kon men vijfmaal per dag Middelharnis- Rotterdam vice-versa. Ook het goederen vervoer ging niet vlug genoeg naar de mening van de zakenlieden, daar men in veel gevallen te lang moest wachten op het beschikbaar konten van wagons voor lading. De RTM-directie legde alle klachten, welke aan haar gezonden werden, naast zich neer. Op de talrijke verzoeken om een onder houd met haar. werd niet gereageerd. Eet hoofdkantoor in de Rosestraat 3a te Rotter dam gaf „met thuis" op alle bij haar ingeko men klachten. Het is niet te verwonderen, gezien de hier geschetste omstandigheden, dat de RTM bij het publiek in een kwaad daglicht kwam ie staan de zo nodige good-* will verspeelde Tweemaal per jaar be zocht de tramdirectie de vervoerssector Goeree-Overflakkee. Tijdens dat bezoek werd in een gloednieuw tramstel een tocht* over het eiland gemaakt, waar alles aan ecu nauwkeurige inspectie werd onderwor pen, tot zelfs de uniformen van het perso neel toe. Verzoeken van actiecomités en de zakenlieden om een onderhoud met de di rectie tijdens haar bezoek aan het eiland, werden van. de hand gewezen Concurrentie van autobus In het jaar 1920 werd de monopolistische positie van de RTM op vervoersgebied aangetast, althans voor wat betreft het eiland Goeree-Overflakkee- Een 20-jarige ondernemende Rotterdamse jongeman ver scheen op zekere dag met een autobus op het eiland en begon daarmee een passagiers- dienst Middelharnishaven-Ouddorp v.v. Be- grijpeLijk, dat hij door de RTM op alle mogelijke en onmogelijke manieren bij de exploitatie van deze dienst werd tegenge werkt. Er was echter nog geen wet op het vervoer van passagiers per autobus, dus kon de regering weinig uitrichten tegen deze vorm van passagiersvervoer. Eerst in 1926 werd oen en ander wettelijk geregeld. Laag heeft deze autobusondernemer het niet uitgehouden op het "eiland. Reeds na een jaar moest hij zijn autobusdienst staken, nu niet bepaald als gevolg van de actie welke de RTM tegen de ondernemer voer de. doch de jeugdige leeftijd van de onder nemer en gebrek aan zakelijk inzicht, no dig voor het exploiteren van een autobus dienst, speelden hierbij een grote rol. De rijdende doodkist verdween voorgoed van het eiland De beruchte economische crisisjaren 192S'-40 waren ook voor de RTM donkere jaren. Deze crirls bracht baar op de rand van het faillissement. Geprobeerd werd geld los te krijgen van rijk, provincie en gemeente- Toen dit niet gelukte, dreigde de RTM-directie haar stoomtramdiensten op Goeree-Overflakkee te zullen staken. Om dit dreigement kracht bfl te zetten, werd een groot gedeelte van het Flakkeese trampersoneel ontslag aangezegd. Geluk kig is het tot stopzetting van dc tramdien sten niet gekomen, want uiteindelijk kreeg de RTM van het rijk en de gemeenten op Goeree-Overflakkee een lening van 12,000 gulden, waarmee zij financieel althans voorlopig was gered. Afbraak en wederopbouw Gedurende de wereldoorlog 1940-45 werd veel schade toegebracht aan het rij dend en varend RTM-materieel. Als gevolg van beschietingen van tramstellen vanuit geallieerde vliegtuigen werden verschei dene personeelsleden gedood of voor het leven verminkt. Bij de spoorwegstaking van september 1944 sloot ook het RTM- persöneel te Rotterdam zich aan, doch het trampersoneel op Flakkee hield de dienst zoveel mogelijk draaiende, totdat dit door inundatie van de landerijen en de tram baan niet meer mogelijk was. Na de bevrijding in 1945 werd direct begonnen de zwaar gehavende en op som mige plaatsen verdwenen trambaan te her stellen op opnieuw aan te leggen. Een paar maanden na de bevrijding was men hiermee zover gevorderd, dat de tram haar diensten op Goeree-Overflakkee weer vol ledig kon uitvoeren. In 1945 moest ir. A. J. Kuiper als direc teur het veld ruimen voor een beheerder, welke door het Ned, Beheersinstituut over de RTM werd aangesteld. Dr. H. J. van Zuylert werd met deze taak belast, totdat hij in 1947 werd benoemd tot directeur der maatschappij. Mot voortvarendheid heeft hij gewerkt aan de op- en uitbouw van de RTM, in de overtuiging, dat er voor deze vervoersmaatschappij in de toekomst een belangrijke taak is weggelegd, nadat het eiland Goeree-Overüakkee door brug en dam via het Haringvliet met dc vaste v/al zal zijn verbonden. Daarnaast voerde hij belangrijke sociale verbeteringen in ten bate van het tramwegpersoneel en ver ving de stoom.tractie door dieseltractic. Door de omstandigheden gedwongen moest hij enkele belangrijke tramdiensten ophef fen en deze vervangen door autobusdieu- sten. Ook op Flakkee werd' de tramdienst opgeheven; na de watersnoodramp van fe bruari 1953 verkeerde de trambaan, in dus danige toestand, dat de rijksverkeersin spectie het nodig oordeelde dat op dit baanvak niet harder mocht worden gere den dan 20 km/uur- Met deze „snelheid" was geen behoorlijke dienstregeling uit te voeren. De laatste tram op Goeree-Over flakkee op 22 november 1958 aan het sta tion te Middelhamis. Geruisloos verdween de eertijds zo bejubelde stoomtram, na 47 jaar haar diensten aan de Flakkeese ge meenschap te hebben bewezen. Niemand die er een traan om liet De meer mo derne autobus nam haar taak over. Na jarenlange actie gevoerd te hebben tot het verdwijnen van de stoomtram, had zij eindelijk succes! Een nieuw hoofdstuk werd begonnen, in bet boek over de ont wikkeling van het verkeer op Goeree- Overflakkee 23 april 1598 werd in dc Grote Kerk te Br.,. gedoopt de zoon van Haruert Maertensz. i Jannetje Barents. Als naam werd ingeschreven; Ma er ten. Deze doopinschrjjving valt thans te be zichtigen in het Trompmuseum te Brielle waar ter gelegenheid van het 50-jarig be staan een ten toonstelling over Tromp werd samengesteld. Tromp is een klank die nog steeds onze fantasie prikkelt en herinneringen oproept aan de tijd, waarin Nederland in de we reld entree maakte als eerste zeemogend heid. Tromp een naam, nog steeds voortle vende in geschiedenisboekjes. 1639 Tromp verslaat de Spaanse vloot bii Duins. 1652 Dc Engelse admiraal Blake schiet op onze vlag. Tromp laat zich niet onbetuigd! 16.13 Vierdaagse zeeslag. Tromp gesneu veld voor Kijkduin op 1 zondagmor gen 10 augustus. Zijn laatste woorden waren; „Ik heb gedaan. houdt goede moed!" De meeste mensen worden pas nu hun dood geëerd. Het tegendeel moet van Tromp worden gezegd. Rfceds tijdens zijn leven werd over hera Hedenavond 7 uur komt de raad van Maasland in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt de punten: onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden; voorstel van B. en W, i.z. subsidieaanvraag van het Delfts Centrum voor vormingsinstituten; subsidieaanvraag van de Stichting Humanistisch Thuisfront, wijziging v*an het Algemeen Ambtenaren reglement en van de Wachtgeldregeling: wijziging van de kindertoelageverordenmg: vaststelling van een nieuwe salarisver- ordening; aanschaffen van een apparatuui voor het meten van ka bel storingen; aan koop van enkele slootgedeelten langs de Kerkweg van het bestuur van de D'jkpol- der: verhuring van de aangekochte pan den 's-Herenstraat 29 en 21 aan de tegen woordige bewoners; wijziging van de ge meente-begroting dienst 1962; krediet voor voorzieningen van de womng Doeistraat 29. Er breekt voor de muziekvereniging Volharding te Oostvoorne een drukke tijd aan. Tc beginnen a-s. zaterdag zal men een muzikale mars maken naar het Kruïninger- gors. Afmars zes uur. Op het sportveld an het recreatiecentrum Krumgersgors zal men de voetbalwedstrijd OVV-kam- peervereniging met muziek opluisteren. Deze wedstrijd begint te zeven uur en zal gehouden worden ten bate van het Anjer fonds. Op 21 juli is er een muzikale rondwan deling in buurtschap Tinte. Afmars gym nastieklokaal te acht uur. Op 28 juli zal het tarnboerkorps mede werking verlenen aan de intocht van Ja- coba van Beieren. Met deze intocht wordt op een nieuwe en originele wijze de jaar lijkse winkelweek geopend. Te drie uur zal bij het raadhuis dit feest van muziek, kostuums en meerdere feestelijke gebeur tenissen aanvangen. Op 1 augustus is de grote jaarlijkse lam- pionoptocht. Volharding, die deze optocht organiseert, hoopt dat vijf muziekkorpsen aan dit lichtfcstljn meedoen. Op 4 augustus wordt een zomeravond- concert in ..Mildenburg" gegeven. Tot slot zijn op 31 augustus marsen in de gemeente. Aanvang zeven uur. Volharding zal tussen deze bedrijven, door ook nog enige malen medewerking verlenen aan diverse festivi teiten in omliggende gemeenten, zodat het .antieseizoen op Voorae, weer of geen weer, altijd geslaagd zal zijn. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkraad van het waterschap de Brielse Dijkring, J. van den Hoek (Spijkenisse) en is aan J. J. van den Hoek (Halsteren! op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van dijkraad van liet wa terschap de Brielse Dijkring. De vakantie drukte reeds haar stempel op de vergadering van de Streekschap Drinkwatervoorziening Voome-Putten en Rozenburg, die woensdag in het gemeente huis te Hellevoetsluis werd gehouden. Dit kwam tot uiting in de vele open plaatsen in de vergaderzaal De korte agenda noopte de aanwezigen met tot commentaar, zodat de gehele bijeenkomst een louter formele kwestie werd. Stilzwijgend werd kennis gepomen van de mededeling, welke de plaatsvervangende voorzitter, burgemeester jhr. T. A. J. van Eysrnga, deed, dat de gemeenteraad van Abbenbroek tot plaats vervangend lid in de Streekraad, de heer K. v. Pelt heeft benoemd. Op dezelfde wijze werd aangeboden de eerste wijziging van de begroting baten en lasten, dienst 1961, en van de ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1963. Al deze gegevens zullen, aldus burgemeester Van Eysinga, de ge wone procedure volgen cn dus aan de gemeentebesturen ter goedkeuring worden aangeboden. Aan de geslaagde leerlingen van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Maasland zijn de getuigschriften uitgereikt. Van de pri maire 'Opleiding behaalden 32 meisjes hei getuigschrift, terwijl voor het getuigschrift assistente in de huishouding 10 meisjes slaagden. Uit Maasland Coby Barend recht, Anne ke Bouwmeester, Ada van Nierop, Gcrda Nouwt, Ini Oosthoek, Bep Poot, Icla Potjer, R5a Potjer, Ineke van der Sar, Corrie van Staalduijnen. Nel van der Vaart, Ria Vei- lekoop, Henny Verkade, Riet, Vreugden- hll, Herma de Vries, Wil van der Wel, Pleunie van der Wei. Uit Maassluis. Cauda Bakker, Come Booister, Leny Bnjs, Marian Warnaar. Marja van Buure». Joke van der Hoeven, Petra Kooyman, Nel Mooiman, Nel Noor- dam, Wil Post, Hannïe Rijke. EJly War naar. Uit Schipluiden: Marijke Mooij. Uit Vlaardingen: Liesbelh van Roon. Voor assistente in de huishouding waren het uit Maasland: Nel de Bloois, Ank Brinkman. Hanny de Bruijn, Bep Moerman Joke van der Sar, Nel van Staalduijnen Uit Maassluis: Janny van Leeuwen Ne! van Putten. Uit Maasdijk: Wil de Bxuijn, Ellie Koor- neef. De heer D. A. dc Vroet tc Oud-Beijerland is aan de rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd voor het kandidaatsexamen wis kunde en natuurwetenschappen. Mejuffrouw B, Jansen, kleuterleidstei aan de Chr. kleuterschool te Heerjansdam is aan de Chr. Kweekschool voor kieuter- onderwijzer*>ssen De Voorpost te Rotter dam, geslaagd voor hoofdleidster. Mejuffrouw Coby Koaisie te Maasland is eveneens geslaagd voor hoofdleidster. gesproken als „de bestevaer". Veel lof werd hem toegezwaaid na zijn overwinning op de Spanjaarden bij Duins. Op de gouden penning waarmede hij door de Staten van Holland werd vereerd stond te lezen: De felle zep En Vlaemse ree En al haar wasen Die is herstelt Door Tromp den helt Godt sij gepresen. 18 febr. 1639. Pamfletten, bij deze gelegenheid gedrukt vertoonden de volgende kop: „Faam uytroepende de ndderbicke daden van den Adtmrae! Marten Harpertsz. Tromp ende den Vice Admiral Witte Cornelisz. de With met haer bijhebbende zeeleeuwen in *t besetten ende vermelen van de machtige Spaense vloot ui Duyns". Het is wel opmerkelijk dat deze beide Briellenaren in één adem werden genoemd! Dat ook toen de pers met eensgezind was, blijkt wel uit het hatelijke geschrift dat zyn tegenstanders heten drukken: „Sameaspraeek over de loffelijke da den, gelegentheden ende afkomste van den zeeheldt Marten Harpertsz. Tromp". Deze iaalsten waren namelijk de me ning toegedaan, dat een man van dergelij ke lage komaf zo'n roem niet verdiende! Zeegevechten en moeilijke huiselijke omstandigheden door het vroegtijdig heen gaan. van hen, met wie bij achtereenvol gens in de'echt was verbonden; onderhan delingen met oproerige slecht betaalde va rensgezellen alsmede met dc uiterst zumige heren bestuurders der Admiraliteit, moeten hem dikwijls een zorgelijk bestaan heb ben bezorgd! Als een kroon op dit „ge schipper" kan worden beschouwd zijn be noeming tot admiraal over de verenigde vloot. Wanneer hij dan tenslotte voor de derde maai m het huwelijk treedt met een doch ter uit hel zeer vooraanstaand geslacht Tedhing vpn Berkhout, weten zijn vijan. den hem wederom te treffen door hem te verwijten dat hij zijn eenvoudige moedor op de bruiloft heeft uitgenodigd. De Trompverenng zet pas goed in, wan- neer er te zijner nagedachtenis in de Oude Kerk te Delft, waar hij in heptember van het jaar 1653 werd begraven, een grafmo nument wordt opgericht. Hiervoor hebben de Staten dan ook niet mm der dan 10.000 gulden uitgetrokken. En nog steeds geldt dit monument als een kostelijk stuk beeld houwwerk! Gedenkpenningen worden geslagen. De een al niet sierlijker dan de ander. Sommi gen in zilver, andoren in goud. Portretten gemaakt en prenten uitgege ven. Heel terecht schreef Joost van den Vondel: O Tromp, men sal uw lof trom petten Haardplaten kwamen er In omloop, waarop Tromp, besturende een zegewagen, door zeepaarden getrokken stond afge beeld. De banier, die hij m zijn hand houdt, draagt de woorden: „Lof cn eer si Tromp" In dit verband verdient het wellicht aan beveling erop te wijzen, dat het Tromp museum enkele weken geleden beslag wist te leggen op een soortgelyke haardplaat, daterende uit het jaar 1654. Ergens is het schrijnend dat achter dit eerbetoon de pensioenregeling voor zijn nagelaten weduwe in. vergetelheid scheen te geraken. Tien jaren na zijn dood konden de Staten eerst tot een pensioenuitkering besluiten! Het was een publiek geheim, dat Tromp in het eerste stadhouderloze tijdperk zim oranjegezindheid niet ond- stoeien en banken stak. Ja dat dit o». jr meer de reden was, dat hij tijdelijk bij zijn supe rieuren in ongenade was gevallen. Deze oranjegezindheid heeft waarschijn lijk tot gevolg gehad, dot ten tilde van de strijd tussen de Patriotten (Keezen) en Prinsgezinden op tegen tableaus Tromp als een kat (die met bang is voor keeshonden) met op zijn halsband Tromp werd afge beeld. Vermoedelijk kan de consolebalk. het vorig jaar door het Trompmuseum aange kocht en waarop eveneens de beeltenis van Tromp, gesierd met een oranjelint, uit. dezelfde tijd dateren. Op deze wjjze zal de- geen, die dit voorwerp liet vervaardigen 's avonds, wanneer hierop een brandede kaars was geplaatst, zijn oranjegezindheid hebben gedemonstreerd. Inmiddels was men er ook bü de marine toe overgegaan om een oorlogsschip naar Maarten Tromp te vernoemen. In 1779 werd een linieschip de admiraal Maarten Harpertsz. Tromp op een Rotterdamse werf te water gelaten. Nadat dit schip tijdens de Bataafse republiek in de strijd tegen de Eogelsen verloren was gegaan hebben tot heden nog vijf marineschepen de naam van Tromp gedragen. De laatste was de kruiser Hr. Ms Tromp in 1937 door koningin Wilhelmma te water gelaten, waarvan kan worden medegedeeld dat hij m 1942 door de Japanners zwaar werd beschadigd. Thans dient deze kruiser tot legementschip in Den Helder, Wij zouden aan de Trompverering te kort doen, wanneer niet terloops werd ge wezen op een koekplank roet het wapen van Tromp, dat hem werd verleend na zijn overwinning bij Duins door de Franse ko ning. Naast deze kunstzinnige vorm van een Trompvererirg valt er in de vorige eeuw een hernieuwde belangstelling voor onze zeehelden tc bespeuren, Op dit terrein doen in Brielle de beren de Jager en Been voortreffelijk werk. Echter ook elders in den lande worden er ijverig rondom de fi guur van Tromp nasproringen verricht. Aldus bereidde men zich voor op de her denking van zijn geboortedag in 1898, In Rotterdam werd een commissie ingesteld ter oprichting van een standbeeld van M. H, Tromp in het stadhuis aldaar. Doch bij gebrek aan belangstelling werd dit Comité later ontbonden. Maar op die bewuste dag werd cr in Den Briol een Trompfeest gevierd. De heer Moerman C„ hoofd der school te Tinte, had een korps vrijwillige klokluiders om zich verzameld om op beurten met zeven man do grote Katrijne Klok te luiden. Te voren had Joh an Been reeds Trom plied j es gemaakt die des avonds op de markt door Libertatis werden geblazen en door alle omstanders luide meegezongen! Uit dit feest werd tevens een Neder landse Trompcomimssie geboren, welke m de daaropvolgende jaren er naar zou stre ven om gelden te verzamelen tot oprichting van een Trompmuseum. Daarover volgt meer m een tweede artikel. Woensdagavond Is op het weiland Kerk straat-Groene Kruisweg te Poortugaal dé fancy-fair geopend, welke georganiseerd wordt door de Harmonievereniging ,,La Bona Futura". In hei voorjaar herdacht deze vereni ging het 65-jarig beslaan en wegens ge brek aan voldoende accommodatie werd toen alleen de bejaarden, ais vertegen woordigers van de gemeente, een feest avond aangeboden. Nu is een ieder in de gelegenheid in de feestvreugde tc delen, want het feestter rein is elke avond geopend en zaterdag middag reeds om twee uur. inenting Polio. Dinsdag a.s. zal te Spijkenisse een inenting worden gehouden tegen polio, difterie, tetanus en kinkhoest. Dezo enting is bestemd voor kinderen die geboren zijn in de periode januari - april 1962. Reis Ouden van Dagen. Op dinsdag 24 juli a.s. za' het coimtö Ouden van Da gen een reis maken. Dn jaar zal een be zoek worden gebracht aan onze nationale luchthaven Schiphol en aan de Amster damse grachten, Dst reisje is speciaal georganiseerd voor Ouden van Dagen van 70 jaar en ouder. Indien er uog ouden van dagen zijn die geen deelnemersformulier heb ben ontvangen kunnen zij zich tot 17 ju li opgeven bij T. L. Trommel, Voor straat 65, M. van Wijngaarden. Voor straat 46. en J. J. C. Rietdijk, Oostkade 4. Spijkenisse telde op l juni 8109 inwoners. Dour geboorte (38) en vestiging (160) liep lil op tot 8307, Donr overlijden (5) en vertrok <33> hop het inwoneraantal terug tol S269 per 1 juli.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1