ROTTERBAMSCH NIEUWSBLAD „Se Goede Hoek" ilv. Stad Vlaardingen heeft nu een Vlaardingse kapitein Hervormd Rusthuis herbergt 32-jarige filosoof Aantal ontvangen orders ongunstiger beoordeeld P. Zwaai won met foto's reizen naar Italië en Engeland Nog steeds niet de Vulcaanhaven als thuishaven aangedaan Hof concert Agenda De samenwerking tussen R.C.N. en Euratom SCHIEDAM Interessante programmapunten in de Vlaardingse jeiigdvakantieweken Haringvangstbeirichten FLQRIS DE VIJFDELAAN 134 VLAARDINGEN TELEFOON 82IQ VERF - BEHANG - BOARD HOUT - BOUWPAKKETTEN Kunst schildersmaterialen MODEMAGAZIJN PRINCESSE Isfe Verkoopster Uit het politierapport Uitkering aan gemeenten voor wegenaanleg CONJUNCTUURTEST JUNI Orderpositie investeringsgoeder en is verder gedaald Regering van Ceylon wil olieraffinaderij Hoofdagentschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm, Havenstraat 1 - Tel. 3229 Na 17.30 tol 19.30 uur: Tel. 2959 Redactie: Tel. 5453 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 18 JULI 1962 A* VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDES1NGEL 3d De Stad Vlaardingen, het nieuwste schip van de Halcyon Lijn, is reeds aan zijn vierde reis bezig, maar heeft nog steeds niet Vlaardingen aangedaan. Daardoor is nog niets van de plannen gekomen, die Vlaardings burgemeester koesterde, om een geschenk aan te bieden, dat de ver bondenheid tussen de stad Vlaardingen en de Stad Vlaardingen moet manifesteren. Deze plannen maakte mr. J. Heusdens ken baar, toen hij met zijn echtgenote getuige was van de tewaterlating in Flensburg en het in de lijn. der verwachtingen lag, dat het nieuwe schip van zijn eerste reis in de Vlaardingse Vulcaanhaven zou afmeren zijnde als ertshaven de thuishaven, van de Halcyon Lijnschepen. Maar de eerste reis voerde niet naar Vittoria in Brazilië, om daar ijzererts op te halen, doch naar Nor folk, om kolen te vervoeren voor de Hoog ovens in IJmuiden. Met als gezagvoerder de Rotterdammer W. v. d. Haven en ais hoofdwerktuigkundige C, Klink uit Rijs wijk. Kapitein Van der Haven heeft met de Stad Vlaardingen drie kol en reizen Ncr- folk-IJmuiden,gemaakt, maar haalt thans de Stad Zwolle in Flensburg uit. Dit is het laatste van de serie van 8 motorsche pen, die de Halcyon Lijn sedert 1956 in Flensburg heeft laten bouwen Berst dë diye 12,000 tonners Stad Delft, Stad Gou da en Stad-Utrecht, die, met een tussen dek, ook stukgoed kunnen vervoeren. De Stad Zwolle is het-laatste schip van. een sene van vijf bulkcarriers van 15.806 too. Achtereenvolgens liepen in Flensburg van stapel de Stad Maastricht, de Stad Kampen, de Stad Den Haag, de Stad Vlaar dingen en de Stad Zwolle, De laatste drie, voorzie" van verhoogde luikhoofden, ook speciaal ing«.r;"ht graantransport. De Stad Vlaardingen is van zijn vierde reis naar Norfolk op de terugweg met thans» op de brug een Vlaardingse kapitein: ge zagvoerder Piet Pronker (52). Ook dez-: reis heeft de Hoogovens in IJmuiden als einddoel, waar kapitein Pronker 27 jul: zal binnenvallen. Nog steeds is niet bekend wanneer de Stad Vlaardingen voor het eerst in de thuishaven in Vlaardingen za: afmeren. En dit terwijl zijn voorganger, de Staa Den Haag, zijn eerste reis naar Vittoria deed en zijn lading ijzererts in de Vuleaan haven loste en dit eveneens het geval zal zijn met zijn opvolger, de Stai Zwolle. Dit schip maakt donderdag zijn oroefvaort en vertrekt de 25e juli van Kiel naar Vit toria. Met kapitein W. v. d. Haven als gezagvoerder en W. Klinge als hoofdwerk tuigkundige. Na de eerste ertsre*!s vol gen drie graanreizen naar Mexico met resp. als bestemming Rotterdam, Duitstand en Italië. De toevoeging van 8 nieuwe motorsche pen aan de Halcyon Lijnvloot is gepaaru gegaan met de afstoting van vijf oude stoomschepen: de Stad Maassluis, de St-id Schiedam, de Sta'd Vlaardingen, de S'ad Dordrecht en de Stad Arnhem. Naast deze. 8 nieuwe motorschepen heeft de Halcyon- lijn nog 6 stoomschepen in de vaart: de Vanavond om 8 uur geven de Pijpers een hofconcert in de muziektent van het Hof. In verband met het feit, dat de Pij pers het laatste concert van dit seizoen geven, "zullen zij tot slot een Taptoe ver zorgen. P.V. „KEER WEER" Door de postduivenvereniging ,,Keer Weer"' zal een. stedelijke concours worden gehouden met een wedvlucht vanuit Bor deaux over een afstand va» 840 km. De in kerving vindt plaats op donderdag 19 juli van 6.30 tot 7.15 uur. Elke Vlaardingse liefhebber kan hiervoor inkorven. De los sing is op zaterdag 21 juli. WOENSDAG 18 JULI Stadsgehoorzaal, 8 uur: Een vrijgezel in de knel. aj. Euxo Theater, 2.30 uur: M'n vriend Kazan, a 1. 8 uur: De bajes is zo groot, a.l. DONDERDAG 19-JULI Stadsgehoorzaal, 6 uur: Een vrijgezel in de luxof Theater, 8 uur; De bajes is zo groot, a.l. APOTHEEK Geopend: Apotheek Ir. L. A. Backer, Hoog straat 226. tel. 2162. IS Juli Afnemende maan Zon op 4.42 nur, onder 20.50 uur Maan op 22.11 uur, onder 6.58 uur 0 De Stad Vlaardingen voor de Hoog ovens in IJmuiden. Stad Rotterdam, de Stad Arnhem, de Stad Haarlem, de Stad Leiden, de Stad Alu- maar en de Stad Breda. Kapitein Van der Haven, die ais gezag voerder de eerste drie reizen met ae nieuw Stad Vlaardingen heeft gemaakt, toonde zich enthousiast over de capaciteiten van dit schip. In tegenstelling tot zijn voorgan ger de Stad Den Haag, had de Stad Vlaar dingen geen enkele kinderziekte getoon i. Bij de proefvaart was een snelheid van 15,3 mijl gehaald, terwijl de kruissnelheid op de eerste drie reizen 14,5 mijl had be dragen. In antwoord op de vraag van leden van de Eerste Kamer of de samenwerking var, het Reactor Centrum Nederland met Eu ratom inzake de vestiging te Petten van centrum voor onderzoek op het gebied een inrichting van het gemeenschappelrik van de kernenergie, dienstbaar zal un- nett worden gemaakt aan de voortstuwing van schepen door middel van kernenergie, deelt de regering mede, dat het hier be doelde Neroproject de ontwikkeling* van een specifieke scheepsreactor tot een pro- te type het onderwerp vormt van een tussen R.C.N en Euratom gesloten asso- ciatiecontract. Dit is een contract waarbij Euratom aan het onderzoek steun ver leen door financiële partipatie en h-et ter beschikking stellen van experts, waar tegenover staat dat Euratom dan zekere rechten verkrijgt op die te verwerven kennis en ervaring. Eenzelfde contract be staat ten aanzien van het dienstbaar na tten van onderzoekingen op kernenerge tisch gebied aan biologische studies van bet Intsituut voor de toepassing va nAtoom- energie in de landbouw. D regering, die het bovensaande m- dedeelt in haar memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Kamer, zegt dat het hier dus om projecten gaat die los staan van dc onderhavige overeen komst welke in het kort samengevat ten doel heelt dat de hoge flux reactor een ïnstument van de gemeenschap wordt zij het dat Nederland voor zijn behoefte aan bestratingen bij de uitvoering van zijn programma bepaalde rechten behoudt en dat daarnaast Euratom een eigen pro gramma in zijn centrum tot uitvoering brengt. Ongetwijfeld kunnen alhans voor wat het Neroproject betreft zekere samenwerkingsverbanden met het te ves tigen Euratomcenbruna ontstaan, waarbij in het bijzonder moet -worden gedacht aa." de mogelijkheid dat ten behoeve van dit project bestralingen in de hoge flux reac tor worden uitgevoerd. Goudmarkt Londen LONDEN. 16 juli. Vandaag was de Europese Trye goudprijs, m dollars, 35,12 bieden 35,14 ia- ten. De noteringen in de verschillende centra van de vrije goudhandel waren in dollars: Beiroet 35.31. Macao 37,93. Hongkong 38,09 Bangkok 82.63, Zürich 35,13, Parijs 35,21 en Lissabon 35.62. Hoewel de vakantiegids voor de jeiigdva kantieweken van het Comité Jeugclvakan- tievrcugd nog niet verschenen is, heeft dit comité op de lagere scholen alvast een fol der laten verspreiden, waarin de program mapunten vermeld staan, die voorberei ding vereisen. De volledige vakantiegids zal vanaf woensdag 25 juli voor 0,25 ver krijgbaar zijn. Op de feestelijke openingsdag op 28 juli zat er naast de traditionele opening op de Markt een openingsfeest in het Oranjepark zijn. Hier £zal een levende poppenkast op gevoerd worden, welke voorafgegaan wordt door een kin der-maskerade-optocht met prijzen. Deze optocht heeft als doel het Oranjepark, waar een groot gezellig tuinfeest georganiseerd zal worden. De jeugd wordt gevraagd zich voor deze op tocht zo leuk mogelijk uit Ie dossen. Woens dag 1 augustus wordt de zeepkistenrace om de vergulde helm gehouden, terwijl er nog vele andere prijzen beschikbaar gesteld zijn. Deze race zal weer op de afrit aan de Voorstraat plaats vinden. Op zaterdag 4 augustus zaL er een groot amateur-drumbandconcours om vele mooie prijzen gehouden worden. De bedoeling hiervan is, dat er uit een wijk op straat verschillende clubs met een eigen band en zelf verzonnen instrumenten en. kleren verschijnen. In de zaal Harmonie is dinsdag 7 augus tus een kinder modeshow. De kinderen pa raderen hier in uitsluitend zelfgemaakte kleding. Groep A t/m 12 jaar met moe ders hulp en groep B 13 jaar en ouder 2elf gemaakt. Hiervoor kan men zich aange ven aan de Visbank. Naast de vele activiteiten in Vlaardingen voor de jeugd zijn er dit jaar ook weer de kinder-dagtochten georganiseerd. Dit maal is voor deze dagtochten het land goed Duinrell te Wassenaar uitgekozen. Dit grote ontspanningspark met een op pervlakte van 100 ha. met bossen, duinen en vijvers, dieren- en vogelkampen, en een grote moderne speeltuin met speelwèidcn een ideaal oord voor de jeugd, om hier een dag door te brengen. Deze toch ten staan onder vertrouwde leiding. Kinderen van 6 t/m 22 jaar kunnen met deze tochten mee. De kosten hieraan ver bonden bedragen 1,75 met versnapering inbegrepen. De tochten worden gehouden dp 30 en 31 juli, 3, 2, en 3 augustus en op 6. 7, 8, 9, en 10 augustus. Dagelijks za] men hiervoor vertrekken' op de Markt bij het stadhuis om 9 uur, terwijl de bussen om 17 uur weer in Vlaardingen terug zullen zijn. Ook komt er weer een tentenbauw-wed- strijd met pannekoekfeest, een grote hen- gelwedstrijd en een wedstrijd met versier de fietsen. De jaarlijkse wandelmars zal dit jaar jn het teken van het museum voor de Nederlandse Zeevisserij staan. Als belo ning voor het lopen van deze museumnmars krijgt men een rood-wit-blauw lint met een voorstelling van het museum en het op schrift museum tocht 1962, Praairapport van hedenmorgen: VI 78-17 k: VI 79 thuisvarend; VI 89-7 k: VI172-8 k; VI 190-10 k; VI 107-17 k; VI 199-20. Marktberichten. Hedenmorgen werd aan het afslaglokaal in Vlaardingen betaald voor: trawlharing klein f 139-144, groot f 89 per kantje. Visserij bericht IJmuiden De aanvoer van kisten vis in IJmuiden was woensdag 850 schelvis, 380 wijting, 330 gul en kabeljauw, 840 haring, 380 kleine haring, 1610 makreel, 280 schol, 8 tarbot, 15 haai, 140 varia, 330 stuks kabel jauw, 12 000 kg ton. De prijzen waren: per kg, heilbot ƒ3,80- 2,50, tarbot 4,40-3,70, tong 4,10-1,90; per 125 kg, kabeljauw 100-84, koolvis 88-80, leng 82-76; per 50 kg, gul 43-14, koolvis 30-27, toters 16-11, haring 37-27, ma kreel 18-13,40, schar 21-11, heek 76-29, poon 28-13, bot 8-6, ham 164-118, schol 44-8, schelvis 38-10,50, wijting 26-8, tarbot 224-110, tongschar 84-72, griet 70-65, rode poon 55-47, wolf 55-41, pie terman ƒ80; per 40 kg, haai 29-21; regels kabeljauw 94-40. Wie hel Nieuwsblad ieesl weel van alles het mees! vraagt 5-daagse werkweek. 1 week winter-, 2 \vekon zomervakantie. Aanmelden: MODEMAGAZIJN PRINCESSE, Liesveld 1, Vlaardingen - Telefoon 01898 - 8282. 0 De twee Vlaardingers, die gisteren een koninklijke onderscheiding mochten ont vangen: De heer \V. K, J. Mo 11evangers (boven), die vijftig jaar in dienst is bij de drukkerij de N.V. Dorsman en Odé en de eremedaille, verbonden aan de orde van Orauje-Nassau in zilver verkreeg en de heer G. Kalisvaart (onder), die het koninklijk brons mocht ontvangen, van wege zijn veertig-jarig jubileum bij de Vaten- en Kistenfabriek C. van der Burg en Zonen. TTOE BENT U EIGENLIJK amateur- fotograaf geworden? vroegen we de tweeéntachtigjarige heer P. Zwaai, die se dert ongeveer vier jaar kamor negenen dertig van het Rusthuis van de Hervormde Gemeente aan de Tuinlaan 58 bewoont. Door de filosofie; was prompt het ant woord. waarop het levensverhaal doorspekt met levenswijs beid van deze filosoof vo'.g. de: ik ben een geboren en getogen Rot terdammer en hoewel ik nu al enige jaren in Schiedam woon, blijft de Maasstad me toch trekken. Om precies te zijn ben ik eigenlijk niet geboren in de stad, waar ik naderhand gemeente-ambtenaar bij de gasfabriek aan de Oostzecdijk ben ge weest. Want mijn wieg stond in het oude Charlois, in. 1680 nog een zelfstandige ge meente. Daar ik me aangetrokken gevoelde tot de wijsbegeerte, ging ik de interessante lezingen volgen aan de School voor Wijs begeerte in Amersfoort van de Acrdcu- houtse filosoof Bi er ens de Haan. Hij was indertijd een bekend Spinozistisch en Nco- platonistisch denker. Hier in mijn boeken kast ziet u de bekende blauwe bandjes: De weg tot het inzicht, Wereldorde en Geestes leven en Mensengeest. Aangezien ik ook zijn Dante's Mystische Reis had gelezen, schafte ik mij de drie delen met Italiaanse en Nederlandse tekst van de Goddelijke Co- medie van Dan te zeil aan. Hier heeft u ze. Moeilijke lectuur met mystiek-filosofische achtergrond. Enfin, ik heb nog een foto van Bierens de Haan gemaakt, die er zeer verguld mee was en mij zijn kaartje met een bedankje zond. Toen kwam ik in aan raking met een andere filosoof, wiens naam ik maar met noemen zal. Deze man hield ^er zeer ondermijnende ideeën op na, zodat mijn huwelijk eraan kapot zou zijn gegaan, als ik niet gestopt had met deze desastreuze filosofie. En toen ik de filo sofie aan kant had gezet, ben ik maar gaan fotograferen. Ik moest toch wat om handen hebben. Ik was toen een vijftiger. Op mijn vijfenvijftigste jaar, in de hevigste crisis jaren, werd ik op wachtgeld gezet. Er lie pen n.l. zoveel jongeren rond, dat de ouderen bij bosjes werden afgevoerd. En u weet het, toen kwam de oorlog en daar na was ik te oud om weer aan de slag te gaan. Ik heb overigens veel prijzen behaald met het fotograferen", TAE HEER ZWAAL haalde een dikke map uit de kast. Een brief van de Textiel fabrieken van Vlïssingen uit Helmond met geldprijs en vierenhalve meter stof voor een jurk van het dochtertje van de knappe amateur-fotograaf. Een reis naar Italië, o.a. naar Florence en Venetië, waar hij weer prachtige opnamen maakte, naar aanlei ding van een prijsvraag, uitgeschreven door* een Italiaanse firma in camera's, een reis naar Engeland, waar hij het interieur van de Si. Paul's „onder schot" nam dank zij Hudig en Veder, een spoorweg-abonne ment voor een fraaie foto, bet bekende fotoboek van Dick Boer en even later de Engelse uitgave ervan, omdat hij een foto van een oud patriciërshuis aan de Oude Delft in de Prinscnstad, op gcraffineerd- kunstige wijze belicht naar het vakblad Focus had gezonden. Het was een ry zon der einde al die prijzen, waarbij bovendien een fraaie bronzen medaille behoorde. Nog onlangs heeft de heer 3. de Pater van de Vegla voor het personeelsblad hem om enige foto's gevraagd. „Tegenwoordig maak ik hoofdzakelijk kleurendia's. Mijn nieuw ste hobby. Ik heb ze al vertoond hier m het rusthuis, waar zovele mensen zijn die nooit meer buiten komen. Ik zelf trek er nog geregeld op uit en maak dan natuur lijk de nodige opnamen, zoals deze uit de buurt van de Linge" De heer Zwaai bleek zijn filosofische in slag nog geenszins verloren te hebben, wat bleek uit uitlatingen als deze: op je vijf tigste jaar moet je zowel financieel als geestelijk je leven afgerond hebben; an- deTS kom je er niet meer. Ook zijn obser vatievermogen laat niets te wensen over: ik zie wat voor geloof u heeft, merkte hij en passant op. ..Waaraan ziet u dat, me neer Zwaai?", vroegen we nieuwsgierig. ,,Ik keek, waar u uw trouwring hebt zit ten", lachte hjj. Een verkeerszulltjc aan de BK-laan, 't vierde in enkele dagen tijds, is onderste boven gereden, toen. dinsdagmiddag om streeks 1 uur een vrachtauto, bestuurd door de chauffeur P.W.K. uit De Lier, moest uitwijken voor een wielrijder, de 61-jarige grondwerker die met z'n fiets aan de band wilde oversteken, maar daarbij weifelde. De chauffeur wist de man te ontwijken, maar reed op tegen het ver keer sz uiltje. Tegen de voetganger is pro cesverbaal opgemaakt Zij» rechterbeen brak de bromfietser J. H., een 19-jarige pianostemmer uit Vlaardingen, toen hij dinsdag om half twaalf op de hoek van de Burg. Van Haa- renlaan en de Klaas Katerstraat werd oven allen door een achteruitrijdende auto. Deze auto, bestuurd door de Rotterdamse handelaar L. C. V., was de Klaas Kater straat ingereden, niet wetende dat de straat doodliep. Achteruitrijdende probeer de hij weer op de Burg. van Haarenlaan te komen. De bromfietser zag hem te laat maar probeerde links voorbij te rijden. Dat lukte niet: zijn been raakte klem tussen de rechter trapper van de brommer en de uitlaat van de auto en brak. De G.G, en G.D. heeft hem naar de Dr. Noletstichting gebracht, waar bij ter ver pleging is opgenomen. In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer inzake de begroting van hei Ge meentefonds kan men lezen, dat veel le den nog eens hebben geïnformeerd naar het stadium, waarin het wetsontwerp be treffende de wegenfinancienng zich be vindt. In dit verband is door velen opge merkt, dat een mededeling van de minis ter van Financiën op 26 juit in de Tweede Kamer, waaruit men kan afleiden, dat Ie regering zich niet zal houden aan een eer der gedane mededeling, dat de gemeente besturen met ingang van 1961 op basis van het desbetreffende aanhangige wetsont werp in het genot zullen komen van een nieuwe uitkering voor de aanleg van we gen enig verbazing heeft gewekt. Deze le den vrklaarden reeds thans da: 'n derge lijke gang van zaken met hun instemming zou kunnen hebben. Zij verzoeken de rege ring zich hierover nader ea zeer duidelijk te willen uitspreken. SCHIPPERSBEURZEN AMSTERDAM 17 juli. 5Q0 ton tarwe Lel den; 324 id Sas v. Gent; 2e stds bout Eind hoven; 30'i ld. Doetlnchem: 25 ld. Roermond; 25.6 id Apeldoorn: 130 ton mee! Nijmegen; maïs; 550, 475 en 600 ton Uggen-varen; 2 x 150, 163. 153 350, 3GO, 360. 304. 210 en 360 id. Veffhel; 425 id. Doetinchem: 205 id. Alphen a.d. Rijn; 100 id Koudekerk a d. Rijn: 550 td. Kook a.d, Zaan: 200 id. Helmond; 258 ld. Hoogkerk; 100 ton oud ijzer Alblasserdatn: 300 en 335 ton clunaklei Maastricht: 340 ton superfosfaat Per nis: 120 ld. Btnmen: 80 ton milocorn Knolien- isra Vletten: 922 c ton kolen. De conjunctuurtest over juni van het Cen traal Bureau voor de Statistiek toont aan. dat de gemiddelde dagelijkse bedrijvigheid Tn de bedrijfstakken, die in het onderzoek zijn betrokken, een verdere licht stijgende tendentie heeft laten zien. Den uitzonde ring vormde de sector investeringsgoede ren met inbegrip van dc bugerlüke en uti-, liteitsbouw, wa»r ten opzichte van mei geen verandering in de activiteit viel te constateren. Voor de maand juli wordt eveneens een stijging van de bedrijvigheid verwacht. Ook de orderontvangst Irt de sectoren consumptiegoederen en „overige goede ren" toonde por saldo een stijgende ten dentie. in het bijzonder de ontvangst van exportorders. In de sector investeriucs- goederen (met inbegrip van de burgerlijke en utiliteitsbouw) vond een lichte daling plaats. Voor de industrie in haar geheel toonde de orderontvangst echter een licht stijgende tendentie aait. Niettemin werd de orderontvangst in juni over het alge meen door het bedrijfsleven ongunstiger beoordeeld dan over de voorafgaande maand. Over het geheel genomen hield bij de industriële ondernemingen de lichte noene- ming in de arbeidersbezetting de afgelo pen maand aan. In de sector mvesterïngs- gocderen vond evenwel geen wijziging van enige -betekenis in deze personeelsbezetting plaalsi. Bij vijf procent der bedrijven was het gemiddelde aantal per werkdag ge werkte uren van de arbeiders (Inclusief overwerk e d.) in juni kleiner dan in mei. Voor juli wordt een toeneming ïn de per soneelsbezetting verwacht. De voorraden onverkocht prod uk1 werden in juni nog verder vergroot. Niettemin werd hun omvang aan het einde van de f gelopen maand door zeventig procent van d© ondernemingen normaal genoemd voor de tijd van het jaar. Circa vijftien procent van de ondernemingen noemden de voorraden te groot en eveneens onge veer vijftien procent noemden ze te klein- In de beoordeling (waarbij rekening «s ge» houden met seizoeninvloeden) van het ni veau van de voorraden :s ten opricbie van de vorige maand een lichte verbetering opgetreden. Order positie Zoals reeds vermeld is do orderontvangs* in juni over het geheel gen «nen ongunrti- ger beoordeeld dan die in de voorafgaande maand. Evenals over mei vonden 'wintig procent van de fabrikanten het aantal ont vanger. orders groot en dertig procent <ip mei twintig procent) klem voor de t'ld van het jaar. Bij de overige vijftig procent was de orderontvangst noimaal. De on gunstiger beoordeling viel met name -e constateren in de sectoren consumptiegoe deren en „investeringsgo^ceren", In de sector .overige goederen" viel per saldo rin de waardering van het aantal ontvangen opdrachten geen veranöerws waar te ne men. Wat betreft de orderposifie, die hij de In het onderzoek betrokken on der neming- gen (exclusief de chemische industrie) wordt uitgedrukt In aantal maanden werk. heeft d»> ook vorige maand reeds gesigna leerde dalende tendentie zich voortgezet, met name in de sector ïnvesiertngsgoe- deren. In de andere sectoren van de ïödus- strïe viel inzake de orderpositie geen wij» ziging waar te nemen. Uitgedrukt h> aan tal maanden werk bedroeg de orderposifie voor de gehete industrie, met uitzondering van de chemische industrie op basis van ja nuari I9fil 100: in de maanden januari tot en met juni va» dit jaar achtereen volgens 9-9, 96, 95, 96, 94 en 92, Voor de maand jnli houden de Indus triëlen ïn de sector consumptiegoederen en ïnvesterbigsgoederen rekening mot een daling van de onïerpoallie. De beoordeling van de orderpositie was ei ik. juni vrijwel gelijk aan die van eind mei. Tien procent van de ondernen 'ngen noemden de orderpositie groot, vijftien piocent klein en vijfenzeventig procent normaal voor de tijd van het jaar. m juni 1961 noemden twintig procent van Ie on dernemingen hun orderpos *üe groot, vijf tien procent klein en vijfenzeventig pro cent normaal. De regering van Ceylon overweegt twee voorstellen voor de vestiging en de ex ploitatie van een olieraffinaderij te Colom bo. Het ene voorstel is afkomstig van. het Italiaans staatsbedrijf EN1 van Enrico Mattel, die voor het project een 5050 combinatie wil vormen met het Ceylone- se ministerie van industrie. Het andere voorstel, van de International Cooperati ve Petroleum Association te New York. wil een raffinaderij, die voor 100 procent eigendom is van de Ceylohese regering en waarin het Amerikaanse bedrijf op sala- risbasis met technische kennis e.d. zou btjd ragen- Het project van Matt ei zou 127 miljoen ropijen kosten en dat van de New Yorkers 75 miljoen. Ten dele ais gevolg van dit prijsverschil heeft de minister van Cinan- ciën Felix Bandaranaike aanbevolen bei de voorstellen te doen bestuderen dóór -■;n onafhankelijk adviseur. Derhalve heelt de regering het franse petroleuminstituut aangewezen de raffina derij te ontwerpen, een terrein n\ te kie zen en de merites van beide projecten te wegen, aldus de woordvoerder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1