RGTTEHDAMSCH N1E1IWS3LD Op 5 december a.s zeven eeuwefi Diezelfde maand een grote expositie kan St. Janskerk herdenken West-Duitse Posaunenchor trad op in Grote Kerk Jongenskoor gaf concert in de Singelkerk Honkbalteam DHS werd zondag officieus kampioen Bouwer stelde enquête onder bewoners PLN-woningen in DHS-honkba! maakt in twee jaar snelle evolutie door Jongen dodelijk gewond bij oversteken Uit het politierapport Goed orgelconcert van Jan Zwart jr. GPS verdiend kampioen Alg. Bedrijfsvoetbal VLAARDINGEN Bij 63 gezinnen Spectaculaire stijging van were I (I-wol produI; tie VACANTiEJAPONHEN W. v. d. BURG Scooter kwam ten val, duo- passagiere gedood De resultaten Hnofdagentschap «n Redactie; SCHIEDAM, BROER5VEST 3 - TELEFOON 6S091 HJactaten bezorging: Telefoon 11.10,41 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor 11 is de 33-jarige N. H. van Steenbergen van de Rotterdamsedijk 243 b te Schiedam bij het oversteken van de Ratterdamsedijk onder een auto geraakt en dodelijk ge wond. De Rotterdamsedijk is in verband met •werkzaamheden aan één kant afgesloten. He- verkeer in beide richtingen maakt ge bruik van de andere rijbaan. De jongen keek maar in één richting en stak toen over. De 37-jarige automobilist P. L. v. B. int Vlaardiivgen kon niet tijdig stoppen. De jongen is door de GG en. G-D naar het gem. ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst aan een schedelbae ie fra ctuur bleek te zijn overleden. De 16-ja.rige bromfietser C. v. G. uit Schiedam is vrijdagmorgen met zijn brom fiets op de Swammerdamséngel gevallen. Hi. is door de GG en GD met een lichte hersenschudding naar het gem. ziekenhuis gebracht en vandaar naar zijn woning. In het pand Damlaan 37, bewoond door de 78-jarige P. J. A. W., is vrijdagavond omstreeks 9 uur het plafond van de voor kamer naar beneden gekomen, vermoedelijk als gevolg van het helen in de omgeving. Er was niemand thuis. In de kamer is een giote ravage aangericht. De v/uning eigendom van de gemeente Schiedam. Op de kruising fopulierenlaan-'-Mej- dcornlaan zijn de bromfietsers G, J en H. P, respectievelijk 16 en 17 jaar oud» met elkaar in botsing gekomen, doorda'. P. geen voorrang ga.', P, kreeg schaaf word en aan rijr gezicht en zijn heup en klaagde over pijn in zijn hals, In het gem. ziekenhuis bleek, dat hij een hersenschudding had. "tTlJF DECEMBER van dit jaar wordt een belangrijke dag voor Schiedam en niet alleen wegens de verjaardag van «Ie oude kindervriend. Op die dag is het nl. 700 jaar geleden, dat toestemming werd verleend tot de bouw van (Ie eerste kerk in Schiedam, Bisschop Hendrik van Manden te Utrecht Immers verleende op 5 december 1262 zyn hoge goedkeuring aan Vrouwe Aleida om een kapel en gast huis te stichten te Seiedamme, het door de edele vrouwe gestichte gehucht aan het eind van de Scye. Haar huiskapelaan Betto werd met de geestelijke verzorging van de inwoners belast. De stichtings oorkonde Is nog in zij» geheel aanwezig, zoals de foto toont, en wie cr een gang naar Den Haag voor over heeft, kan daar de originele oorkonde bewonderen in het Algemeen Rijksarchief aan het Blijenburg Het bedehuis kwam eerst in 1335 gereed en werd ingewijd door Ar ut, canonnik te Preraonstret en parochieheer van Schie dam. Dit heuglijke feit werd niet meer beleefd door vrouwe Aleida, die In het jaar 1285 stierf te Valenciennes. Het kerk gebouw werd Sint Janskerk genoemd en is door de tijden heen gebouwd en verbouwd in zijn corpus de lidtekenen van de Va derlandse strijd en opvattingen met zich meedragend, zoals ds, J. G. Jansen zo treffend beschrijft in een serie artikelen In het maandblad De Schledamse Gemeen schap. Het huidige gebouw is niet alleen bedehuis van de Hervormde gemeente, het is tevens een historisch monument van de eerste orde. Ter herdenking van de viering heeft zich een comité gevormd o.l-v. ds. A. Hoffman voorz. en A. Onverwagt secr. .Jferdcn- kingscomitë 700 jaren kerk in Schiedam". Drie dingen staan dit comité voor ogen: Allereerst bestaat het plan. een tentoon stelling te houden op of omstreeks 15 de cember a.s. in het Zuidkoor van de Sint Jan. Er komt een grote maquette van de Sint Janskerk en omgeving, belangwek kende archiefpapieren zullen er te zien zijn, alsook voorwerpen die bij de restau ratie te voorschijn kwamen, 2oaIs oude brandemmers,etc. Fotomateriaal zal on getwijfeld niet ontbreken. Het tweede programmapunt is een her- denkings-bljeeakomst omstreeks 5 decem ber, een last but not least: het aanbieden van een som gelds aan de Kerkvoogdij der Herv. Gemeente voor de bouw van een nieuw orgel in de Grote Kerk. COMlTé VAN AANBEVELING Dat velen öe Sefiiedamse Grote Kerk In het kerkgebouw van de Vrijg. Geref. Kerk aan de Weetvest heeft de organist van deze gemeente, de heer Jan Zwart jr. zaterdagavond een concert gegeven in de serie van vier concerten, die maandelijks in dit kerkgebouw worden gegeven. Met twee oud-Nederlandse,.volksliederen, voor orgel bewerkt dóór'Jan Zwart, werd dit concert geopend' en vooral in de orgel hymne „$qit dieden nu treden voor. God den Hcere" dècd,,het spel van Jan Zwart veel denken "aan".dat van zijn"' vader 1877-1937, vooral waar het het pedaal werk betrof. De tweede bewerking „O Heer. di-e daer des hemels tente spreyt" bracht veel variaties naar voren. Twee Choralvorspielen van Joh Seb. Bach vielen zeer in de smaak, ondanks de vreemde melodie van één daarvan. De Fuge in H-Moll was een vol werk. waarbij bijna alle registers in gebruik waren en bet pedaaiwerk de volle aandacht van ds de organist vroegen. Het 4e nummer van het programma, een Choral mit 9 Partiien over; „Was Gott tut. das ist wohlgetan" van Joh. Pacbelbel was kennelijk het hoogte punt van dit concert. Achtereenvolgens werden de fantasieën, de melodieën en an dere partijen met elkaar afgewiseld. waar door het geheel bijzonder mooi was en de capaciteiten van deze (amateur-)organist duidelijk naar voren kwamen. In het slot nummer ChoTal III van Cesar Franck was vooral de uitkomende stem bijzonder duide lijk. Met het daarvoor gespeelde Fraeiudium (G. Dur) van F. Mendelssohn-Bartholdy kan dit concert hoogstaand genoemd worden, waarmede alle bezoekers (de opkomst was zeer redelijk) het eens zullen zün. Het laatste concert ia deze serie zal op zater dag 22 september worden gegeven en wei door Dirk Jansz. Zwart, orgel en Kees van Zuylekom, bariton. 9 Het oude document, waarbij Bisschop Heqdrik van Vianden toestemming ver leende voor bouwen van kapel en gasthuis te Schiedam, anno I2S2 een warm hart toedragen blijkt wei uit do namen van het aanbeveiingscomitc, dat hierdoor mee wil werken de oude kerk een nieuwe slem te geven. Bovenaan .staal onze burgemeester, mr. J. W. Peek, naast hem de \vethoudcrs mr, P. van Bochove, mr. M. J. M. van Kinderen, W. Kok, en H. Sabel. Uiteraard ook Jacques P. Bekkers, de tegenwoordige organist van de kerk, maar ook Ed. Flipse. dingen! van het PwOtt. Pliïlharm. Orkest en Pierre L. A. Jansen, de conservator van het ge meente-museum. terwijl de gemeente-ar chivaris P. Th. J. Kuyper en de commissa ris van-politie K. Rijpma, niet ontbreken ook de oud-predikanten der gemeente ga ven hun naam. Een heterogeen gezelschap, dat zijn weerspiegeling vindt jn het dualistisch ka rakter van het kerkgebouw; historisch mo nument en bedehuis. Hel is eigenaardig gesteld met de eigendom van de Sint Janskerk: WIE fS EIGENAAR? Op 16 september 1809 werd in de Siad$- doelen een conferentie gehouden, daar de roomskatholieken binnen onze stad gere- klameerd hadden op de kerk en de kerke- fondsen bij de Landdrost van Maasland. „Namens kerkmeesters waren aanwe zig de heren Roelants en Rijnbende en van rk zijde de heren Van Waterschoot en Petrus Nolet. Tot overeenstemming kwam men echter niet en deze zaak zou voorgelegd worden aan de minister van Eredienst en Binnenlandse Zaken om ter decisie van Zijne Majesteit Lodewijk Na poleon gebracht te worden. Op 18 december van dat jaar komt het bericht, dat met ingang van 2 januari 1810 het beheer van de stadsregeringen over de kerken ophoudt en in administra tie wordt gelaten aan „de kerkelijke ge meente, welke daarvan op de eerste van Louwmaand aanstaande het bezit en ge- hruik zullen hebben". Met andere woor den: scheiding van kerk en staat en blijk baar ook het laatste woord in de Schie- damse affaire over de eigendom van de Grote Kerk", aldus schrijft ds. Jansen in zijn negende artikel over de Sint Janskerk En in het tiende vermeldt hij: „Door de Steatregeling van 1793 is een opmerke lijke scheiding vastgelegd. In de Additio nele- (toegevoegde) artikelen art. VI, lid 6 wordt namelijk bepaald: „De Torens aan de kerkgebouwen gehecht, benevens de klokken, met derseiver huisingen. wor den verklaard, eigendommen te zijn en te blijven der Burgerlijke Gemeenten, staan de te allen tijde onder derzelver behee ring en onderhoud". Op grond van deze bepaling behoort dan ook nog altijd de toren van de Grote Kerk met zijn drie klokken en carillon niet aan do Herv. Gemeente, die eigena resse van liet kerkgebouw is, mnar aan de burgerlijke gemeente Schiedam". E JONGENS van het Posaunenchor uit het Duitse Herberden, die «van vrijdag tot dinsdag de gasten zijn van de Schie- damse CJV, hebben zaterdagmiddag deel genomen aan het CJV-voUey- en voetbal kampioenschap 1962, dat op de HBSS-ter- reinen verspeeld is. Met een gewonnen, een verloren en een gelijkgespeelde wedstrijd behaalden de Duitse gaslen een gemiddelde van 1.00, hetgeen een goed resultaat was. Tegen Harmonie werd 0—0 gespeeld, van de uiteindelijke winnaar ïn deze pool, ODG werd met slechts 21 verloren en van Gideon werd met X0 gewonnen. De ove rige uitslagen waren: Gideon-ODG 10, Harmonie-Gideon 1—0, Harmonie-ODG 0i, Oost-Ontmoeting 2—0, Ontmoeting- Pr em a 02 en Prema-Oost 2—1. De finale ging tussen Prema en ODG, door eerst genoemde met 32 gewonnen. Zij ontvingen 's avonds tijdens een intieme bijeenkomst in de grote zaal „Trene" hun prijzen (wis selbeker en medaille) uit handen van Piet Plaisier, secretaris van de CJV te Schie dam. Ook de winnaar van het volleybal kampioenschap, Harmonie kreeg een prijs, evenals nummer twee, Ontmoeting. Tijdens de gezellige avond, die het Posaunenchor in „Irene" kreeg aangebo den, hebben de jongens op hun bazuinen, enkele liederen ten^gehore gebracht, even als het kwartet Wim Schulze, bestaande uit Wim en Henk Schulze, Piet Brouwer en Huub de Ruiter, voor een vrolijke muzikale noot zorgde. Piet Plaisier sprak een wel komstwoord tot de 13 jongens uit Herber den, evenals tot hun acht vrienden, die juist in de omgeving van Schiedam bivak keerden en die voor deze avond waren uit genodigd. Zondagmorgen trad dit orkest op in de Duitse Kerk In Rotterdam en 's middags ona vijf uur in de Grote Kerk, waar een jeugddienst werd gehouden. Deze dienst werd druk bezocht. Vooraf begeleidde het Posaunenchor de samenzang en ook tijdens de dienst werd afwisselend onder het Chor en de organist Jacq. P. Bekkers gezongen. De dienst werd geleid door ds. C. v. d. Het bedrijfselftal van de Glasindustrie Pieterman (GPS) is zaterdagmiddag kam ptoen geworden in afdeling B van de Al gemene Bedrijfsvoetbal-Competitie Schie dam (ABC) Op het terrein van Martinit speelde dit team zaterdagmiddag namelijk tegen het elftal van de PTT, waarmede GPS in puntenaanta! gelijk was geëindigd Beide teams behaalden 18 punten uit 12 wedstrijden. Vele voetballiefhebbers om zoomden het gezellige voormalige Volks park, toen arbiter P. Schenk om half drie liet aftrappen. Het was Bos, die in do 20ste minuut de score voor de „Pietermannen" opende, met welke stand ook de rust aanbrak. Tot vijf minuten voor het einde bleef de spanning er ïn, waarbij v. d. Linden bij de PTT en Bos en Lubker bij GPS zich bijzonder on derscheidden, De beslissing viel ten gunste van GPS, toen Bos voor de tweede maal raak schoot, waarmede hij GPS aan een verdiende 2—8 overwinning en daarmede het kampioenschap hielp. Op een speciale prijsuitreikingsavond zullen de kampioenen volgende maand hun tropheeëa la ontvangst mogen nemen. Steen, die tegen het einde van de dienst de gasten in het Duits toesprak en hen be dankte voor hun komst en hun mooie spel, Zondagavond werd in gebouw „Jeugd- haven" een broodmaaltijd aangeboden aan het Posaunenchor en maandag zou besteed worden met uitstapjes naar Den Haag, het Westlend en Rotterdam, waarna dinsdag morgen het vertrek uit Schiedam zal plaatsvinden. De industriële FLN-woningcn in de Zuid buurt in Vlaardingen zijn de eerste produkten van de Industriële Bouwmaat schappij Elementnm N.V. te Maassluis. Op 11 december vorig jaar werd het eer ste blok van 45 woningen betrokken. De volgende blokken zijn met steeds kortere tussenpozen gevolgd. Het 11e blok van 51 woningen werd ïn 20 dagen gemonteerd! AI rijn de woningen in technisch en so ciaal opzicht zo goed mogelijk uitgekiend, al wordt de produktie van de elementen en de bomv van de woningen met de groots mogelijke zorg omringd, al is het toezicht op de produktie van de onderde len en op de woningbouw nog zo streng en onverbiddelijk, de praktijk moet de kwaliteit en het woongerief aantonen. De praktijk, die de huisvrouw er mee opdoet, Om dit te onderzoeken en daarmee mo gelijke tekortkomingen bij de bomv van volgende^ complexen op te heffen, heeft ir. Burger van Elementnm NV een en quette gehouden onder de gezinnen van twee blokken, die het eerst zijn gereed gekomen en alle soorten weersomstandig heden hebben doorgemaakt. ïn totaal heeft hü 63 gezinnen bezocht. Hjj heeft hun allen dezelfde vragen gesteld, gerubri eeerd in drie groepen. "Vragen over de status van bet gezin, over de technische voorzieningen van de woning en over de gebruikswaarde. Daarbij werden de sul jeefieve elementen zoveel mogelijk uitge sloten. Het op de eerste plaats eindigen ïn deze competitie betekent voor het eerste honk balteam van DHS een gunstige en tevens snelle ontwikkeling van de in 1960 opge richte afdeling. DU tekent niet alleen de in de vereniging heersende geest maar Is te vens een bekroning voor het goede door zetten van de trainer en coach-aanvoerder van het eerste team, Bob Soudtfn. DHS startte in 1960 in de toen nog be staande 4e klase KNHB. Door het vorige Volgens een rapport van de FAO-com missie van de Verenigde Naties kan rif wereldproduktie aan scheerwol In het li'd vak 1958 tot 1970 gemakkelijk met 33*5 stijgen, hetgeen tn cijfers uitgedrukt eer stijging zou betekenen van 1.9G4 088 ton tot 2.500.342 ton per jaar. De commissie heeft voor de Russische en communistisch Chinese schapen sta pel, die niet in dez* prognose zijn vervat, nog een grotere «Ut; ging voorspeld. Deze spectaculaire stijgihg van de wol- produktie zal worden bereikt door ultoie»- dmg van de schapen stapel, maar ook door verhoging van de wolproduktie per scnaap Vooral Australië en Nieuw-Zeeland, de twee grootste wolproducerende landen, ho pen in de. komende jaren de produktie per schaap aanzienlijk te verhogen. Zo schat ter deskundigen in Australië, dat bp e-m gelijkblijvende stapelomvang dewolprodux t*«> van dat land in de tien komende fï.t.i zou. kunnen worden verhoogd van 713 231 ton tot 940.000 ton per jaar. i^kp vrijdagavond 24 augustus heeft het L' jongenskoor Les petits chanteurs de la cöte d'Azur in de parochiekerk aan de Singel een concert gegeven van gewijde muziek. Dit koor komt uit Nice. De koor leden zyn jongens in de lagere school leeftijd. In de pauze van het concert werd het publiek in een toespraak ingelicht om trent de bedoeling van de loernees die dit koor gewoon is te ondernemen in de drie vakanties van het schooljaar. In Frank rijk, met zijn. voor ca. 95 V* katholieke be volking, wordt het geloof niet aktief bele den, aldus de spreker. Op de openbare scholen wordt geen godsdienstonderwijs gegeven. Voor bijzondere scholen wordt geen subsidie verstrekt Om tegemoet te komen aan ouders die hun kinderen op school ook in geloofszaken willen laten onderrichten worden wel, op particulier initiatief en risico, bijzondere scholen ge sticht. Zo heeft in 1942 Abbé Lefebvre in Nice een'dergelijke school gesticht voor arbeiderskinderen. Van het zingen wordt op deze school veel werk gemaakt: de jongens oefenen twee uur per dag. In de vakanties worden toernees ondernomen door verschillende Europese landen en Amerika. De bedoeling is dan, om met de opbrengst van de concerten een financiële basis te hebben om gedurende een volgen de periode de schooi in stand te houden. Er wordt geen entree geheven maar er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd, Het was wel goed dat één en ander al dus is verteld, want hoewel we overtuigd z\jn van de liefde waarmee de muziekleer- krachtdirigent Callonico iets van deze jongensstemmen weet te maken, dit «,iets" bleek toch te gering om dergelijke toer nees te rechtvaardigen wanneer het om enkel muzikale waarden gaat Want er was al te veel aan te merken wat betreft afwerking, stemverzorging, adembeheer- sing en keuze van de stukken. Ongelijke inzetten en ongelijke duur van de klinkers ook tn grote maten kleine prijzen. Nylon en plastic dames Jas sen steeds voorradig. Lange Kerkstr. 19, S'dam, TeL 6613a. bjj de verschillende koorleden vertroebel den vaak de klank. Dit was ten dele ook te w«ten aan het feit dat de aandacht van de jongens voor de dirigent afgeleid werd door Abbé Lefebvre, die van bezüden soms ook suggesties, voor de wjjze van zingen gaf. BÜ een andere keuze van stukken zou ook al wat gewonnen zun. Want som mige werken waren te moeilijk. Het drie stemmige Gloria van Cap let bv. was in het snelle begin bijzonder onritmisch en ook anderszins rommelig. De Litanies a la Vierge noire van Fou- lenc klonk erbarmelijk en onbedaarlijk vais. Opvallend was dat in een Ave Maria van Peloquln, dat een volksliedachtige klank had, de prestatie aanmerkelijk beter was. En na de pauze, toen er enkele stukken gezongen werden uit tijdperken waarin de muziek in Ei ropa zijn oorsprong in de menselijke stem nog niet ging ver loochenen, bleek andermaal dat men kin deren maar niet alles kan laten zingen. Want déze stukken vanLessus, Aiehinger en Martini kwamen beter tot hun recht dan de composities van Fauré. Sauguet en Poulenc, met hun chromatiek die niet tot het kinderlijk muzikale domein be hoort. TYit was een concert dat in een kerk plaats had, en daarom was het een „concert spirituel". Het koor heeft nog een tweede programma van profane volks, liederen, die gezongen en gedanst of ge dramatiseerd worden. We hadden graag hier iets van gehoord en, gezien. Dan zou den zich ongetwijfeld in deze jongens ge openbaard hebben de kinderen die zg zijn. BRAM PAK. Zaterdagmorgen is op de rijksweg BredaEtten nabij het Lïesbos de beer J, Bol uit Terneuren door onbekende oor zaak met zijn scooter ten val gekomen. De 2I-jarlge mejuffrouw F. de Ronde uit Goes, die op de duo zat, Uep bij deze valpartij een schedelbaslsfractunr op en is ter plaatse overleden. De beer Bol bleef vrijwel ongedeerd. weede te eindigen gingen de geelzwarten aver naar de eerste klasse van het rayon Rotterdam. Oak in de nu ten einde lopende compe titie speelde DHS van begin af aan een rol van betekenis. Van de zestien gespeelde wedstrijden werden er dertien gewonnen. Alleen Feijenoord, Neptunus 2 en Schie dam 2 wisten de DHS-ers een nederlaag toe te brengen. De stagplaeg scoorde bij elkaar 228 punten terwijl de verdediging aan de respectieve tegenstanders in totaal 65 pun ten moest afstaan. Een resultaat om waar lijk trots op te zijn. Indien „Schiedam 2" er niet in slaagt DHS alsnog te onttronen, wachten het team promotiewedstrijden met als inzet een plaats 'in de derde klasse KNHB, Met de nummers een uit de rayons Den Haag, Haarlem en Brabant wordt dan uitgemaakt wie van de vier de volgende competitie in het rayon blijft; uitkomen. Drie gaan er over naar de KNHB. Bob Soudijn is er vast van overtuigd, dat zijn team tót deze drie zal gaan be horen. In de huidige samenstelling zal zijn negental ook in het nieuwe milieu behoor lijk mee kunnen. Indien het eerste team van „Schiedam" er ook in mag slagen tot de tweede klasse door te dringen zal er in de volgende competitie op de plaatselijke velden honkbal van een steeds beter wor dend gehalte te genieten zijn. Als resultaat van de eerste groep vra gen, verkreeg ir. Burger: beroep: 42 procent geschoolde arbeiders; 24 procént ambtenaren; 8 procent zeevarenden; sn procent semi-intelectuele beroepen. Gezins groottegemiddeld 3.7 persoon per wo ning met 2 personen ïn de driekamer en 4.05 personefi in de vier kamerwoningen. Vorige huisvesting: 14 procent in een flat; 39 procent inwonend; 32 procent in een eengezinswoning; 16 procent In een portiekwoning en 8 procent pas getrouw.?, Bij de tweede groep vragen over de technische voorzieningen, kreeg hij als re. sultaat op de vraag over de geluidsiso latie: zonder enige uitzondering vond men deze 2eer goed en deze tevredenheid werd in duidelijke bewoordingen vervat als; 't lijkt wel of ik op een eiland woon- *t ij hier heerlijk rustig-mijn bovenbuurman ertelde me dat hij sedert twee maanden televisie had, maar ik heb er niets van gemerkt en: ik merk niet, dat ik buren heb. Op de vraag: hebt u last van door slaand vocht of van condensatie?, luidde het' resultaat: in geen enkel geval werd hiervan last op wanden of vloeren onder vonden. Op de vraag over het kolengebrutk ver geleken bij voorheen, verkreeg hij als re sultaat: 70 procent geen antwoord bij ge brek aan gegevens; 18 procent; zeker nie* meer dan vroeger; 6 procent: minder dan vroeger; 6 procent; meer dan vroeger. Op de vraag of de schoorsteen goed trekt, antwoordden alle ondervraagden met; Ja. Bij de vragen over de gebruikswaarde van de woning, kon ir. Burger vaststel len, dat men in alle gevallen over het algemeen zeer tevreden over de woning was; 65 procent maakt gebruik van de vuilnisbakkast, de rest plaatst de bak op het balkon of in de doucheruimte; het boodsehappenkastje wordt min of me*r intensief gebruikt. Unamiem bleek men de ligging van de woonkamer aan de van de straat afgekeerde zijde de voorkeur to geven. Op één geval na, werd duidelilke voorkeur voor galerij-boven portiekflats uitgesproken. Op de vraag of de huur naar verhouding hoog gevonden werd antwoord de 95 procent: het is wel veel geld, maar het huis is het waard; 5 procent vond de huur te hoog. NADER COMMENTAAR Bij zijn commentaar komt ïr. Burger onder meer tot de volgende opmerkingen: de verlaten woning werd in het algemeen als slecht beoordeeld in vergelijking met de huidige woning. Het gunstige oordeel over de geluidsisolatie was geheel in over eenstemming met de door de TPD vaa de TH en door PNO genomen geluids- proeven, waarbij werd vastgesteld, dat de geluidsisolatie van wanden en vloeren be ter is dan de in Duitsland bestaande zware normen. Uit de antwoorden en ook uit de ervaringen met de andere woon blokken blijkt de afsluiting van de woning waterdicht te zijn. De krachtproef, die de gelijktijdig woedende storm en regen in Januari vormden, is zeer goed doorstaan. Er is een tendensïe aanwezig, dte wijs! op een gunstig kolengebruik. Bij de grote algemene tevredenheid over de waning waren er uiteraard wensen op details extra wastafelt lichtpunt in de berging. Wat de indeling betreft werd slechts als bezwaar geopperd: de te k'eine kinder slaapkamer, maar anderzijds was men zeer ingenomen met de ruime gang, <he daardoor kon worden verkregen. Bij de grote voorkeur voor galerijwonlngeo werd als enig nadeel uitgesproken, dat men het schoonmaken van het gemeenschappelijk trappenhuis niet in eigen hand heeft. Meo bleek weinig moeite te hebben met en be zwaar te hebben tegen de vestiging van wandversieringen met pluggen. Dp waarde van de uitkomsten van de enqueie ligt vooral in de grote eensluidendheid der antwoorden, waardoor als het ware alle meningen tot één algemene mening sa mensmelten. Men kan concluderen, dat de bewoners van deeerste blokken zeer te vreden zijn met hun PLN-woning,- zo bs- sluit ir. Burger zijn enquette-rapport, waarbij we de opmerkingen, die voor de leek in een al te technisch vlak liggen, buiten beschouwing hebben gelaten. Voor de plaatselijke honkbalteams van „Schiedam" en DHS werd het ditmaal een bewogen zondag. ïn de derde klasse KNHB moest „Schiedam" op eigen veld aantreden tegen Sparta 3. De witmaar zou zieh afde- Hngskampioen mogen noemen, maar tot feestelijkheden is het voor belde teams niet gekomen. In een enerverende wedstrijd, voor een groot publiek gespeeld, scoorden de twee rivalen elk één punt, zodat de nu bereikte draw een beslissingswedstrijd nodig maakt. Deze wordt a.s. zondag op het terrein van „Schiedam" gespeeld. Reeds in de eerste inning werd duidelijk, dat hier twee ploegen tegenover elkaar stonden die hun huid zo duur mogelijk wensten te verkopen. Twee bijzonder sterk spelende werpers, terwijl aan weerszijden het veld goed gesloten werd gehouden. Om tot- het bereikte 1—1 resultaat te komen zond Sparta 36 man naar de slagplaat; voor „Schiedam" bedroeg dit aantal 35. Het was in de tweede inning Lupke die de eer9te en enigste bres in de hechte Rotterdamse verdediging wist te slaan. Op een korte slag wist hij met een sliding het eerste honk te bereiken. Het tweede werd gestolen en een tik van Tettelnar, waarbij deze zelf sneuvelde, bracht deze op het derde honk. Met een opofferingsslag deed d- Haven de rest, en leidde „Schiedam" met 10. Over en weer deden de velders goed werk bij de weinige bonkslagen door de werpers toegestaan. In de vierde inning kwam Sparta tot de gelijkmaker Na een door 4~w1jd verkregen vrije loop kwam v. Lint op een stootslag, waarop de Schiedamse velders verkeerd reageerden, over de thuisplaat 1—1. Ook Reynierse trachtte de thuisplaat te berel* ken en liep hierbij, in verloren positie, v» Haven wat al te ruw tegen de grond. Dezelfde speler pleegde In de gelijk makende slagbeurt obstructie tegen de in gesloten Kempen, hetgeen arbiter Steenken tolereerde. Even dicht was Sparta bij e«n voorsprong, toen een der slagmannen mri een harde tik Kempen deed misgrijpen. Hij wist hierdoor het derde honk te bereik®! maar werd op advies van de hulpschefdi- rechter op het eerste uitgebrand. Ia <1® laatste vier innings bleven de verdedi gingen goed gesloten waarbij nog enkrifl goede vangen werden genoteerd. In de eerste klasse van het Rayon Rol* terdam is DHS officieus kampioen gewor den. Zelf wonnen de geelzwarte» zonder w te veel strya hun nog te spelen twee wa stry den. Zaterdagmiddag werd op. hel Schiedam-terrein USC met 12—7 aan zegekar gebonden. Zondag onderging RFC 2 thuis eenzelfde lot. Nu werd het 11— het voordeel van DHS. Aangezien Libanon met 7—4 van Feijenoord heeft verïoreO» eindigen onze stadgenoten de competitie met twee punten voorsprong. Alleen hel tweede team van „Schiedam" kan nog «et DHS In punten geljjk komen. Er moet dab van Fflenoord en Neptuons worden gewon nen en bovendien moet de protestcommissie gunstig beslissen over een na de wedstrijd tegen Libanon Ingediend protest. Indien dn zo is, dan moet deze wedstrijd overgespeeld worden en btf winst komt Schiedam dad pnnten gelQk naast DHS. In laatste insla"* tie volgt dan een beslissingswedstrijd. I® het uiterste geval krjjgt du» DHS de n*® altUd nog te verdedigen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2