Het zakkendragershuisje wordt een dependance van het Historisch Museum Ontwerp voor restauratie gereed Straffen geëist tegen „maisheiligen" Alle infiltranten gelokaliseerd Reclasseringsbureau geopend voor psychisch gestoorde delinquenten Prikkeldraadversperring na verloren verkiezing De Gaulle stelt voor: volk ldest zelf president Rijnmond: auto met scootermotor Bejaarde man vlucht uil brandende woninsf Rotterdamse vrouwen helpen PTT uit de nood j NG-amhtenaren vóór 14 oktober terug Prins Chula Chakrabongse van Thailand zag Havenvakschool Opstandelingen terechtgesteld in Indonesië en ear» LIESEGANS PROJECTOR looni U ieder detail van al Uw dia'c. Zutphen, In overleg met de Rijksdienst voor Monumemteuzor# heelt de „Commissie ter bestudering van de restauratie en bestem ming: van het Zakkendragershuïsje en an dere historische bouwwerken aan de Ael- hrecbtskolk" een ontwerp opgesteld van de restauratie van het Zakkendragershuis- je waarbij is uitgegaan van de inrichting van het gebouwtje als dependance van hcjt Historisch Museum. Het ligt In de bedoe ling daarin vooral herinneringen aan de Bilgrimfathers bijeen te brengen, die in 1620 hun tocht naar Amerika van Delfs- haven uit zijn begonnen. Dit delen B. en W. mede in een voor stel aan de gemeenteraad om aan het plan tot restauratie van het Zakkendragershuis je goedkeuring te hechten en daarvoor een krediet van 390.0CO te voteren. In dat bedrag zijn de kosten van stoffering en meubilering niet begrepen. Voor het her stel van de fundering is in verband met de schaarste aan gegevens in de raming een stelpost opgenomen. Inzake het ver krijgen van een rijks- of provinciaal sub sidie worden reeds besprekingen gevoerd. Bij de beoordeling van de belangrijke kosten van. restauratie dient in aanmer king te worden genomen, aldus B. en W., dat het gebouw uitwendig en inwendig zijn 17e eeuws aanzien zal herkrijgen. Dit houdt in, dat bepaalde constructies met de hand,moeten worden vervaardigd en dat zoveel mogelijk van vrijkomende mate rialen gebruik zal worden gemaakt. Voorts zal het gebouw van het nodige stempel werk moeten worden voorzien en zal de restauratie slechts in gedeelten kunnen geschieden. De vervaardiging van het ontwerp, zo schrijven B. en W.. is bemoeilijkt door dat van het oorspronkelijke uiterlijk van (Van onze correspondent) BONN, 13 sept, De officier van ju stitie bij het landgericht in Bonn heeft tegen de twee kooplieden Wilhelm Schra- mayer en Heiitrich Fleper, beter bekend als de „maisheiligen", wegens oplichting een jaar en acht maanden gevangenisstraf geëist. Schramayer en Pieper hadden ge probeerd via een zwendeltransactie met xn&is, waarin een charitatieve organisatie an Munster en ook het Nederlandse Prins Bernhardfonds waren betrokken, de bonds republiek voor bijna drie miljoen mark op ,te lichten. Hoewel bij de behandeling van de zaak niet veel duidelijk werd, acht te de off. oplichting toch bewezen, aan gezien zelfs indien de charitatieve orga nisatie in Munster rie gehele by elkaar ■gezwendelde winst van de transactie zou hebben ontvangen, toch bedrog tegenover <Ie bondsrepubliek zou zijn gepleegd. het Zakkendragershuisje maar weinig ge gevens voorhanden zijn. Dit heeft er toe geleld, dat meer aandacht is geschonken aan de bestemming van het gebouwtje dan aan de eisen, welke uit historisch oogpunt vermoedelijk zouden moeten wor den gesteld. Onder meer is het aantal ramen verminderd om een grotere wnnd- oppervlakte voor expositieruimte te ver krijgen. De aan de straatzijde grotendeels gesloten wand biedt de mogelijkheid tot het aanbrengen van enkele oude gevel stenen, die thans elders zijn opgeslagen. Aangezien In verband met de toekomstige verbinding RochussenstraatSchiedamse- weg de aansluitende bebouwing moet wor den gesloopt, zodat het gebouw geheel vrij komt tc staan, zal aan de 2ijde van de Lage ErXbrug een topgevel worden aange bracht. Tenslotte voorziet het plan. in het aanbrengen van. een natuurstenen, buiten» trap. HOLLANDIA. 13 sept. De Nederlandse en Indonesische officieren, die deel uilma ken van de ..liaison commissie", zyn er dankzij een nauwe samenwerking in ge slaagd contact te krygen met op zes na alle op Nieuw-Guinea verblijvende infiltran ten. De grootste groep Indonesiërs is thans verzameld in Sarong waaA,527 man in twee kampen, belde op ongeveer 15 kilometer van de stad, zijn ondergebracht. In een kamp bij Kaimana zijn thans 250 Indo nesiërs bijeen, in Fak-Fak 75 man en in Koeprik, by Merauke 350 man. De Nederlandse en Indonesische officie ren zyn het nagenoeg geheel eens geworden over de concentratie van. de Indonesische troepen. ROTTERDAM, 13 sept, De Dr. F. S. hun wezenlijke problematiek te helpen. Meyers-Vereniging, die zich de reclasse ring van psychisch gestoorde delinquenten ten doel stelt, opende gisteren een afde lingsbureau aan de Mathenesserlaan. "Van uit dit reclasseringsbureau zullen de werk zaamheden zich uitstrekken In de arron dissementen Rotterdam en Dordrecht. De reclassering van psychisch gehan dicapten en vaak zeer slecht aan de maat schappij aangepaste mensen vereist de samenwerking van maatschappelijk wer kers en psychiaters, die zich in het bij zonder op de behandehngsproblemen bij doze vaak weinig reclassabel geachte groep van onder toezicht gestelden heeft leren instellen, 7.0 zei de directeur der vereni ging, de zenuwarts "W. A. Vaandrager. „De ervaring heeft geleerd dat de af wijzende rancuneuze onverschillige hou ding. -»die deze reclassenten soms aannemen ten. opzichte van de maatschappij en de reclassering, de ontmoedigtiheid over eigen maatschappelijk falen overdekt. Soms zijn zij „gepaniserden" die de indruk wekken zich op a-sociaal gedrag te laten voorstaan. Wanneer deze houding herkend wordt als het gevolg van „ingeslepen" reacties en wanneer de reclassenten met geduld, be grip en nuchtere verbeeldingskracht ter zijde worden geslaan-, kunnen wel degelijk ook bij deze ..verharde" mensen goede re» classeringsresultaten worden bereikt. De volledige inzet van dc goed opgeleide en specifiek op dit werk gerichte nazorg- ambtenaar, de leerde samenwerken, met een eveneens terzake deskundige psy chiater. is evenwel nodig om deze m hun aanpassing ernstig gestoorde mensen in (Van. onze correspondent) Roermond. 13 sept De wethoudersverkiezingen die in Nieuwstadt een wrange nasmaak kregen toen de niet herkozen wet houder J. Widdershoven een voetbalveld taboe ver klaarde voor de plaatselij ke voetbalvereniging (een rancunemaatregel zegt het dorp omdat een van de be stuursleden van de club. die ook raadslid is en niet op de beer Widdershoveu stemde bij de verkiezing), zijn ook in het Zuid-Lim burgse Wijnandsrade niet zonder gevolgen gebleven. Ook daar heeft een raadslid de afwijzende houding van de raad in zake zijn kandidaatstelling niet kunnen verkroppen. De vroede vader Jos Hou ben heeft eveneens een versperring van prikkel draad aangebracht en wel op de weg die over zijn grond leidt naar de ga rage van zijn buurman, de heer J. H. M. Eurlings. De aanleiding is dezelfde als in Nieuwstadt: buur man Eurlings zou1 bij de wethoudersverkiezmg niet op de heer Houben hebben gestemd. De garage werd enkele jaren geleden door de heer Eurlings op zijn eigen werf gebouwd. De toegangsweg leidde over de grond van de heer Houben, die als goede buur echter welwil lend toestond dat de heer Eurlings van zyn weg ge bruik maakte. Zo was bet en zo bleef het tot na de wethouders verkie zi ngen. Toen verrees er plotseling een manshoge prikkel draadversperring op de „eigen weg". Buurman Eurlings kan met zijn auto niet meer in dc garage. Landbouwer Houben lacht eens smade lijk als hij op zijn klompen komt aanklosscn. ..Mijn zoons hebben dat gedaan", zegt hij, „en verder wil ik geen commentaar geven". Wel is hij nog genegen te voorspellen dat de draad versperring id elk geval blijft staan,.» De opening werd verricht door de pre sident van de rechtbank, mr. J, G. L. Reu der, in aanwezigheid van vele geno digden uit de wereld van reclassering, rechtspraak en maatschappelijk -werk. Aanwezig was ook-de hoofd inspecteur der reclassering, mr. Tjaden. PARIJS, 13 sept. (Rtr./AFP) presi dent De Gaulle zal het Franse volk op donderdag 20 september met een rede voor radio en TV. in kennis stellen van zijn plannen om de Fransen het recht te geven zijn opvolger als hoofd van de Franse staat rechtstreeks In een volksstemming aan 4e wijzen. Dit geschiedt thans, als bekend, door een kiescollege. De demissionaire minister van voorlich ting Alain Peyrefitte heeft verslaggevers woensdag medegedeeld dat De Gaulle bet kabinet officieel heeft medegedeeld dat hij het oordeel van de Franse kiezers in een volksstemming zal vragen over een voor gestelde wijziging van de grondwet, waarin dit zal worden vastgesteld. RTerj verwacht te Parijs dat de volks stemming op 21 of 23 oktober a.s. zal wor den gehouden Men meent verder dat de president op twee oktober een boodschap tot de Natio nale Vergadering en de Senaat zal richten. waarin hij zijn plan tot grondwetswijziging eveneens uiteen zal zetten. In het jongste nummer van Economïsch- Statistïsche Berichten oefent de heer J» Hasper, oud-secretaris van Rotterdam eit indertyd secretaris van de zogenaamde bestuurscommissie !n het intergemeente lijk overleg In de Rotterdamse agglome ratie, scherpe kritiek uit op het wetsont werp-Rijnmond. De heer Hasper conclu deert dat als de voorstellen van de rege ring ongewijzigd door de Staten-Generaal wotden aanvaard Rynmond een glanzende auto is, waarvan de motor echter is ver vangen door die van een scooter; gilleen met wind en helling komt hij vooruit". De voornaamste beschuldigde was Kar- tosoewirjo, die gedurende 12 jaar leider op West-Java was van. de Daroel Islam, do fanatieke Moslembeweging, die een theocratische staat in Indonesië wil stich ten Hij werd ervan beschuldigd de gees telijke leider te zijn geweest van de aan slag op de president. De poging mislukte, doordat een van hen. die op Soekarno schoot hem miste, maar vijf andere per sonen werden gewond. De zes opstandelingen zouden woensdag getuigenis moeten afleggen tegen ande ren. die worden beschuldigd van een com plot om president Soekarno te vermoorden. Op de rechtszitting werd echter een ver klaring voorgelezen, behelzende dat zij niet aanwezig konden zyn „omdat zij reeds wareu terechtgesteld". Éen geschieven /ei klaring van hun hand zou later worden overgelegd. O Door een tot na toe onopgehelderde oor zaak is in de afgelopen nacht omstreeks twee uur brand uitgebroken ïn de op dt eerste etage gelegen woning van de alleen wonende heer Jae. Thomas, aan de Putse- bocht 326. Hoewel hy hevig was geschrokken-door de snel om zich heen grijpende vlammen, verloor de krasse heer zün tegenwoordig heid van geest niet. waardoor het hem mo gelijk was ongedeerd de straat te bereiken. Bij zun buren, de familie D.r Brouwer, vond hij een gastvrij onderkomen waar al spoedig een gehuwde dochter zich bij hem voegde om hem io 2ijn misère te helpen. Inmiddels was de gereedschapwagen G. 5 met de A 9 en de L 3 uitgerukt en de manschappen van bluseenheden 522, 611 en 512, die. onder leiding van. onderbrand- meester J. Mars. overgenomen door hoofd brandmeester W, Appels, het vuur »spoedig onder de knie hadden, met behulp van drie hogedrukstralen. Zij wisten door snel ingrijpen de brand.te isoleren tot de aan de straatzijde gelegen kamer, die volkomen uitbrandde. Deuren en kozijnen werden deels verkoold en voorts ontstond een groot gat in het plafond. Van de meubelen bleef slechts wat wrakhout over- De schade wordt geraamd op 10.000. 'f f f TAE vrouwen van Rotterdam mogen •*-* even trots zijn. Zij hebben d'e Maas- stad voorlopig weer enkele moeiïijkhe- den bespaard. In Den Haag is de bestel- ling van de briefpost door personeels- gebrek zo in het nauw gekomen dat hulpkrachten 's avonds tegen beta lt ling van twee gulden per uur de straat op moeten om de post nog rond te brengen. Het is een noodsprong die 'f veel organisatie vereist. Het verloop on»- der deze avondkrachten is natuurlijk - groter dan b|j mensen in geregelde dienst. De controle zal moeilijker bly- ken. En hoe staat het in Rotterdam? Zal /men daar ook ccn beroep moeten doen op mensen die een paar gulden per uur willen verdienen met het rondbrengen r pan de post? Nee. zegt de directie van het posldistrict Rotterdam. Nee, wö prooien het .nog, dat mede dank zij /de Rotterdamse vrouwen die zich in steeds groter aantal voor de postbestel- j ling melden. By de ruim 1160 bestellers zijn nu 35 vrouwen, Zy doen hun werk naast de toegewijde mannelijke be- stellers over liet a'lgemeen zo uit stekend dat de PTT in Rotterdam er graag nog veel meer in dienst wil heh- ben. Volgende week begint daarom een /nieuwe campagne, roet folders en ad- 'f vertenties. om het legertje bestellers jmet goede krachten aan te vullen. De - noodsprong van Den Haag hoeft hier nog niet gemaakt te worden. T~\E Havenvaksckool heeft gistermid- -L' dag hoog bezoek gehad. Niemand minder dan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Chula Chakrabongse van Thai land en zijn Britse echtgenote. Prinses Elisabeth, wier meisjesnaam Hunter is, hebben in deze trots van Rotterdams haven met grote belangstelling kennis genomen van de wijze waarop de wer ker in de haven zijn opleiding krijgt. Zy hadden als gidsen de directeur de heer A. Peters de secretaris van de Stichting, dr. A. J, Teychüié Staken burg en het hoofd van de afdeling Vak opleidingen Volwassenen, de beer IV. Chr, II. van Zutphen. En wie zouden hen beter hebben kunnen inlichten over al die vakken die de lesroosters bevatten. Zij zagen de school in vol be drijf en de jongeren, die aan het „split sen en knopen" waren, kwamen er met een demonstratie alleen niet af. Waar die knoop voor gebruikt werd wilde de hoge bezoeker, die tussen de leerlingen op e en bank was gaan zitten, «ok we ten. By een doorsnee-model van het voormalige Nederlandse schip Chrls- tiaan Huygens kwam de prins op be kend terrein want hij hurkte er bij neer cn wees zyn echtgenote de hut aan, die hq eens had bewoond op de P. C. Hooft. En dat kon want de P. Ci Hooft was een zusterschip van de Chrïstïaan Huygens en op dezelfde wy- zc ingedeeld. Met deze herinnering aan een vooroorlogse reis toonde Prins Chula aan dat zijn relaties met Neder landse rederyen tot in de dertiger jaren teruggaan. En uit die relaties kwam het bezoek aan de Haven vakschool gis termiddag eigenlijk voort. fTOE dat in elkaar zit? Het is een •*"*- tamelijk ingewikkeld en toch ook 'veer een eenvoudig en bijzonder pret tig verhaal. Prins Chula Chakrabongse van Thailand is een neef van de hui dige koning van Thailand. Hü stu deerde' in Oxford geschiedenis huwde met de dochter van .een Engelse groot industrieel en vestigde zich in Corn wall. Maar elk jaar brengt bij enkele maanden door op zyn bezitingen in Thailand en hij maakt voor de reis over het algemeen, gebruik van de Willem Ruys. Een passagier dus die het vlagge- schip van de KRL op zijn duimpje kent en ook waardeert. Elke dag kwam de prins by de ochtendgymnastiek in contact met dc sportleider van het schip, de heer Van Zutphen, een contact dat enkele jaren geleden resulteerde in 9 De prins temidden van jeugdige leer lingen die hun vaardigheid tonen in het leggen van knopen. een uitnodiging van de prins aan de heer Van. Zutphen om eens zijn gast te zyn. in zyn paleis te Bangkok. Dc heer Van Zutphen kreeg verlof om het schip in Singapore te verlaten en met de prins en zij'n echtgenote mee te rei zen naar Thailands hoofs tad. Dat was een reis van een dag en een nacht in de prïvé-salomvagen van Prins Chula die achter een exprestrein werd gekop peld. Tien dagen was hij daar de wel kome gast voor hy weer naar Singa pore moest tenigrelzeen om zyn werk aan boord van de toen weer thuis varende Willem Kuys op tc nemen. Een unieke ervaring, dit uitstapje naar de sprookjesachtige sfeer van een Oosters paleis. "T\E heer Van Zutphen verwisselde het sportleiderschap op de Willem Ruys enkele jaren geleden voor het leraar schap aan de Havenvakschooï, maar het contact-met Prins Chuia werd niet ver broken. Toen het prinselijk paar op reis van Engeland naar de Rivièra de -.uit nodiging van Koning Juliana en Prins Bernhard kreeg enkele dagen op Soestdyk door te brengen, accepteerde het die uitnodiging niet alleen, maar Prins Chula zag1 cc eey kans in eens te gaan zien welk werk de heer Van Zut phen infertyd* prefereerde boven zijn .functie op dc Willem Ruys. Vandaar het bezoek, TJRINS Chula Chakrabongse Is niet al- leen een erkend historicus, schrij ver en radiospreker maar hy heeft ook een goede naam in de wereld van het automobilisme- Ztfn autoverzameling is bekend over de gehele wereld. Eea familielid. Prins Bira, stelde hij in staat zich te ontwikkelen tot een groot cou- reur die een drievoudig kampioenschap op zijn naam bracht. Over zijn auto- speed". Zijn boek „Brougt up in Eng land" geeft een beschryvlng van de tyd die hij dis student in Oxford door bracht. Een autobiografie gaf hü de veelzeggende titel „The Twain have met". Van zyn geschiedkundige ge schriften, waarmede hy zich een grote naam verwierf cn die in zijn moeder taal werden geschreven, nemen een studie over het leven van Catharina de Grote eiï over Cavour een voorname plaats in, De geschiedenis van het Thaische vorstenhuis legde hij vast in het boek „Lords of Life". 9 Pruts Chula van Tailand'(rechts) en zyn, echtgenote, prinses Elisabeth bij het model van los- en laadgerei. HOLLAXDIA, 33 sept. Alle Nederland se ambtenaren, die niet onder het besluur van de Verenigde Naties in dienst willen blijven e» Nieuw-Guinea iui 1 oktober wil len verlaten, 'zulten binnen 34 dagen na de o\ er dracht zijn afgevoerd. Verwacht wordt dat iri de eerste helft van oktober- reeds 20GÖ van" rie 2500 het land zullen verlaten. Dit komt ook jvereen met dfc verwachting, dat ongeveer'20 pro cent van de ambtenaren zich bereid zal verklaren enige lyd te bltfven doordienen. (Advertentie) EN AOOX Cl S GEEFT KLEUREN WARMTE AAN UW OIA'S O KOTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD»DONDERDAG 13 SEPTEMBER P38S - - Advertentie) Trek u terug !n de- beslotenheid van de slaap op een... DJAKARTA, 13 sept. Een militair gerechtshof te Djakarta heeft de executie bekendgemaakt van zes opstandelingen, die ervan werden beschuldigd betrokken te zijn geweest bij "de moordaanslag op president Soekarno op H mei 1962.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 4