mDAMscB meuD B. en Wantwoord over woningbouw op raadsleden-vragen Baas Zahel groeide mee met ENCK-expansie Een Christelijke vakbeweging juist nu noodzakelijk i Huisvrouwen in suikerfabriek Onze EXCELSIOR WASMACHINE Woningtekort spoedig ingelopen maar behoefte blijft UIT DE MEMORIE VAN ANTWOORD Ontsluiting wijk Holy begonnen B. en W. over-sanering Duivenexpositie Keer Weer Agenda ENCK-directeurer zijn niet zoveel mensendie dat in zich hebben Noorderlicht ging uit Huisvuilophaaldienst heeft prioriteit HERHALING f 145.- WASMACHINESPECIALIST FA. A. KÜCHLER Begrotingstekort in Ver. Staten Ierland verlaagt zijn beschermende rechten KOÏTERDAKSCHSTROWSBtAD OONDSKDAQ U KOVEMBER '1355 VlAARDiNGEN, Sm. H*v«n$ftaat 1 - Tal. 3229 SedKtte; Tel. Mil VLAABDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 1930 UUR: TELEFOON 8637 INSOUNDESINGEL 33 Sulm 200 pagina's telt bet boekwerkje, yiarin het Algemeen Verslag en de Me morie van Antwoord van de g-cmeentebe- peling 19S3 xüft samengebundeld. Precies jp de door B. en W. uitgestippelde dag, 14 november, Is deze lijvige raadsleden-be- lehOBwfng met B. en W.-arft woord versche- BeB..Ü zal begrijpen, dat we on* rullen jaoeten beperken tot het doen van grepen aft de stof, welke u het meest vermag te interesseren. Verondersteld mag worden, ,}at daartoe kunnen worden gerekend de en dcrwerpen: investeringen, verkeer, volksgezondheid, bestrijding luchtveront- trinlglng> stadsuitbreiding, woningbouw, ikdwanerlng, huisvesting, onderwijs, cultu- IfIe aaken, jeugdzaken, sport en recreatie, tMmomische aangelegenheden en Rijnmond, laten we met de woningbouw beginnen. SPECIAAL PLAN VOOR INDUSTRIëLE BOUW B, en W. antwoorden op over de woning bouw gestelde vragen, dat de woningbouw- plannen in de particuliere sector in de Westwijk omvatten 500 A-premiesector- en 300 vrije sectorwoningen. Hiertoe behoort I ia belangrijke mate cle destijds in de "West- l>wijk uitgestippelde hoogbouw. Bij voldoen de toewijzing van woningcontingenten mag worden, verwacht dat de voor woningbouw resterende gronden jn de Westwijk vrijwel jeheel uitgegeven kunnen worden. Het voor 1963 te verkrijgen contingent woningwetwoningen kan alleen in. de wijk Holy worden verwezenlijkt. De uitbrei dingsplannen in deze wijk zijn nu wel zo- ter gevorderd, dat woningbouwplannen, op basis van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, lunnen worden voorbereid en zonodig in uitvoering gebracht. Met de ontsluiting van wijk Holy is Inmiddels begonnen. Krediet aanvraag voor verdere aanleg van wegen tal de raad spoedig bereiken. B. en W. heb ben niet de bedoeling geïndustrialiseerde woningbouw in het uitbreidingsplan In on derdelen .Hoogland" te realiseren. Deze bouw vraagt bijzondere voorzieningen. Daarom, hebben B. en W, een speciaal uit breidingsplan ten oosten van. buurt Hoog land in voorbereiding, In studie is de mo gelijkheid daarbij woningwetwoningen, van liften en centrale verwarming te voorzien. HUURPRIJS BLIJFT STIJGEN.' Een deskundigenteam, dat aan de voor bereiding Van het plan Hoogland heeft- ge werkt, heeft deze voorbereiding beëindigd. Het daaruit voortgekomen plan is voor ver dere afwerking in behandeling gegeven aan de Vlaardingse stedebouwkundige ir. W. van TijcrL In samenwerking met deskundi gen van de dienst van gemeentewerken en van de verkeerspolitie. Bij zeer grote toe wijzing zou het mogelijk zijn in Holy twee buurten tegelijk te gaan bouwen. B. en W. hebben er zeer ernstig naar ge streefd naar het verlaten van flatbouw in vier woonlagen zonder lift. Dit zal echter tot gevolg hebben, dat alleen daardoor alle eiagewoningen rond f 1,50 per week duur der zullen worden. Loon- en prijsstij'ging en vermindering van de rijksbijdrage zullen tot gevolg hebben, dat de huurprijzen van. te bouwen woningwetwoningen bovendien f2 tot 13 per week zullen stijgen boven het huurniveau van de laatstgebouwde wonin gen. Een en ander is voor B. en W. aanlei ding nog niet tot een definitieve uitspraak te komen over de verlating van. de 4-woon- lagenflatbouw. Het ligt niet in het voor nemen van B. en W. in het uitbreidingsplan Hoogland uitsluitend particuliere bouw te realiseren. Gedacht wordt aan een aparte mogelijkheid voor de bouw van -woningen an de hoogste prijsklasse. Er zijn diverse plannen voor de bouw van geïndustriali seerde woningen. Deze is door de schaarste aan geschoolde arbeidskrachten noodzake lijk. B, en W. zullen de mogelijkheid in het oog houden grond voor Patrimoniums Wo ningen te reserveren. De 1500 woningwet woningen (Samenwerking-Panagro-Dura CoignetJ. waarvan B. en W. op 1 november 3961 hadden verwacht, dat zy in 18 maan den gereed zouden komen, geven een be langrijke achterstand te zien. Per 31 oktober 2962 waren 483 woningen voltooid. Gere kend mag worden dat vóór 1 mei 1963 nog rond 750 voor bewoning gereed komen. en. dat de rest per 1 augustus 1963 bewoond zal zijn. IN WESTWIJK Over de verdeling van de „Waterwegpot" hebben B. en. W. redelijke verwachtingen. Op 31 december 1962 zullen In de Westwijk gereed zijn: 1747 woningwetwoningen, 1267 premiewoningen en 167 vrije sectorwonin- De indiening van plannen voor het 3e en laatste deel van de viaductbouw kan niet in de loop van 1963 tegemoet worden gezien. Voor de laatste fase van de via ductbouw moeten nog 24 panden worden gekocht of onteigend. Tot sloop kan pas worden overgegaan wanneer een aaneen gesloten complex i~ ontruimd. De wonin gen aan de Dijksteeg kunnen spoedig wor den gesloopt. In de Transvaalbuurt moeten op korte termijn, voor de bouw van. het 2e viaductgedeelte, nog 49 woningen wor den ontruimd.. Het tempo wordt bepaald door de mogelijkheid van de beschikbaar- koming van geschikte vervangende woon ruimte. B. en W. achten de sanering van het Emaus en omgeving zeer urgent, deshalve deze hun voortdurende aandacht heeft, mede gelet op de onhoudbare ver keerssituatie ter plaatse. B. en W. hebben steppen ondernomen tot verkrijging van. £en rijksbijdrage ïn de saneringskosten, maar hun verwachtingen zijn met hoog gespannen. gen. Dan zullen nog in uitvoering zijn: 877 woningwetwoningen, 281 premiewoningen en 210 vrije sectorwoningen. Nog voor uit gifte beschikbaar zijn percelen grond voor de bouw van ruim 1000 woningen, deels premïebouw. deels als vrije sectorbouw. Van de 10.000 na 1946 gebouwde woningen behoort 43% tot de particuliere sector. Af gewacht moet worden of de geïndustriali seerde bouw reeds nu goedkoper wordt. De arbeidsbesparing bij deze bauw bedraagt rond 40 procent. Verhoging van dit per centage Ss stellig mogelijk. Of de bouw kosten van de Panagrowoningen binnen de raming zijn gebleven, valt nog niet te zeg gen. GRABBELTON Op vrij korte termijn zal de raad "een voorstel tot verhuur van de winkels in het gemeentelijk winkelcentrum in buurt Lage Weide worden aangeboden. Er zyn nog geen plannen tot vervanging van de semi- permanente woningen in de Babberspolder. B. }en W. vertrouwen wel langzamerhand tot ontruiming te kunnen komen van de woningen aan de Broekweg. In het complex "De Snayerwoningen denken B. en W. aan het aanbrengen van rijwielbergingen en Interieurverbeteringen. De daaruit voort vloeiende kosten komen voor rekening van de gemeente. Voor de Ï28 systeem Kljjn- woningen is een plan voorbereid voor alge hele verbetering. De daaraan verbonden kosten zouden echter meer dan f 1 miljoen bedragen. De minister heeft zich bereid verklaard 50% van de lasten voor rijks rekening te nemen, "Gezien de huidige woningsituatie ligt het niet in de bedoeling tot samenvoeging van duplexwoningen over te gaan. Het ligt niet in het voornemen van B. en tV. bij galerij- bouw een centrale brievenbus in de hal te laten aanbrengen of voor te schrijven. De jaarlijkse familie-avond, belegd door, de Christelijke Besturenbond, (plaatselijke centrale van het 'Christelijk/ Nationaal Vakverbond), die woensdagavond In dé Stadsgehoorzaal werd gehouden is een heed goede ge-worden. Min of meer met en bezwaard hart had het bestuur tocb maar doorgezet om de avond op de veer tiende te doen houden, maar de optimis ten kregen gelijk. Want, de zaai was uit stekend bezet ondanks de concurrentie" van de internationale ontmoeting in het Feijenoord-stadion gespeeld. De heer W. P, van Leeuwen, districts bestuurder van het C.N.V» hield een. kor te toespraak waarin hij de aanwezigen de vraag voorlegde of een Christelijke Vakbeweging wel noodzakelijk is. Want, zo zei hij, het gaat tegenwoordig allemaal zo goed en waarover zal men zich eigen lijk wel druk maken. Hij sprak daarbij over de periode van 2eatïg jaar geleden, toen. de arbeiders geen rechten kenden, want toen werd de arbeider genegeerd als schepsel Gods en als medemens. Juist vandaag is Christelijke Vakbewe ging noodzakelijk zei de heer Van Leeu wen, want het C.N.V. is er steeds op uit, her gestelde doel te bereiken. Als mondig mens moet noen zijn verantwoordelijkheid weten te dragen en daarom moet de Christ. Vakbew-egmg op ieders gebed kun nen rekenen, aldus spreker." Tenslotte deed de heer Van Leeuwen foud-Vlaardinger) een beroep op.de aan wezigen om zich in te spannen, het le dental van het C.N.V. omhoog te brengen. De voorzitter van de C.B.C., de heer P. Donkersloot deelde tijdens de avond mede, dat „Werkende Jeugd" (Chr. Sdc, Jeugdorganisatie van het C.N.V.) plannen in voorbereiding heeft om de ter ziele „a&nde plaatselijke afdeling, nieuiv leven in te blazen. Daartoe zal op zaterdag 15 december a.s. een ii er opricht ingsver gade- ring worden gehouden. Ook vestigde de «heer Donkersloot de aandacht op de activiteiten van de plaat selijke C.N.V. vrouwenbond. Ook deze ver eniging moet beter kunnen draaien, ge zien het aantal C.N.V .-leden in Vlaar dingen, dat momenteel ruim 2700 bedraagt SHet meer feestelijke gedeelte van -de familie-avond ging gepaard met de op- De poatduiveuboudersveremging Keer Weer hield haar jaarlijkse clubtentoonstel ling voor jonge duiven. De resullaten wa ren: Groep blauwen: 1. L. van Brandwijk; 2, F. .Noordhoek; 3. R. Zijlstra; 4. J. Blom; 5. L. Poldervaart; B. Simon en Zn. ZEV en l. Stam EV. Groep krassen: 1. F. Melchers; 2-7 F, Noordhoek; 3. B. Bovenberg; 4. L. Stam; 6-6-9 B. Bovenberg; 8. B. Bot. Groep roden; 1-2 M. van de Velden; 3. dr. Moerman. Groep bonten: 1. L- van Brandwijk; 2-3-5 B. Bot; 4. mevr. Vlielander; 6. W. Steen bergen; 7-8 B. van de Velden. Late jongen: 1-2 W. Steenbergen. Buiten mededinging: 1. W, Schippers; 2-3 Schaphoen; 4-5 ZEV Groeneveld; 6. J. Snoey; EV G#br. Moerman. Zaterdag keuring van jonge doffers. Die ren brengen vrijdagavond van 6.30-7.30 uur, Klaprooscollccte ruim 10001- De Klaprooscollccte voor.de Ned. Oor logsgravenstichting heeft zaterdag in Vlaardingen een bedrag van f. 1.007,33 op gebracht. Er waren slechts 19 collectanten. voering vai*Jiet toneelstuk ,,Het geheim tussen, jöu, en -mij", ^opgevoerd door de Christelijke" ^Toneelvereniging „Animo". Deze vereniging deed haar naam in bij zondere mate eer aan, want de bezoekers hebben zich uitermate geamuseerd tijdens het blijspel, dat is geschreven door J. L. van Prooyen-Bogaerds. De medespelenden waren; mevr. C. de Graaf, mevr, T. Pleysier, mej. A. Taal, mej. C. H, Voogt en de heren Th. A. A. Thorn, L. Voogt, J. Brouwer, E. v. d. Hoek, D. Thorn en C. v, d. Vlies. De regie was in uitstekende handen van de heer A, pleysier. DONDERDAG Völks*et»onw, 2 uur: Contactmiddag Vrouwen bond JNW. Triangel, 8 uur: Toneelgroep ON1 „De Blauwe Kamer". Luxor Theater, 8 uur: De. Alamo <14 jaar). Stadsgehoorzaal, 8 uur; Hiinda wOllf ihr ewlg leben (14 j.). APOTHEEK Geopend! Delta-Apotheek, Fioris de Vijfde- laan, (el. 88888. T'woedeexpositie inVisbank Op 23 november wordt1 in de 'Visbank de tweede door de commissie voor'beel dende kunsten in. dit seizoen georgani seerde tentoonstelling geopend. Grafiek van Flip van der Burgt eo beeldhouwwerk van J. Holsbergen en Rob Ligt voet zal van 24 november tot en met 9 december in de tentoonstellingszaal aan de Wesfchavenplaats te zien zijn, Expositie trok ruim 500 bezoekers De zondag geëindigde tentoonstelling van werken van vier in Nederland wer kende Amerikaanse kunstenaars, die on der auspiciën van de commissie voor beeldende kunsten in deze gemeente in de tentoonstellingszaal „de Vishank* werd gehouden, is een succes geworden. De tentoonstelling werd door 530 personen bezocht. Technische aanleg, teehnisch Inricht, dit moet beslist een trfd(|ke eigenschap itjn. Het manifesteert richfi weer treffend in het gezin Zahel. Vader, zander fets méér dan een lagere schoolopleiding, groeide in de praktik uitbot hoofd van ee» staf van 39 man personeel, 'verantwoordelijk voor het ongestoord functioneren van de om vangrijke en hy perm oil ems elektrische apparatuur van het ENCK-bedTfJf. ENCK- dfrecteur W. A. den Bakker heeft in zijn toespraak tot jubilaris H. Zabel, jnet 40 ENCK-dlenst jaren, de groei van deze ap paratuur in de afgelopen 40 Jaar In grote trekken geschetst. Vlaardingen was by de stichting van de ENCK In 1904 nog een kleine plaats. Zonder een elektrisch in stallatiebedrijf. voor de elektrische in stallatie moest de ENCK aankloppen b0 Hei Noorderlicht in Groningen. Het Hoeveel keren per dag nemen we '-en klontje of schepje ^suiker zonder er verder ooit bij' na 'te denken,' merkten dé huis vrouwen, leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen op, die een excursie maik- teo naar de Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken. De reis ging naar Dintet- oord of eigenlijk naar de plaats Stampers- gat, waar Europa's grootste suikerfabriek staat. Onderweg was al te zien dat 1e bietencampagne ïn voile gang was. Över- aL in de.Brabantse kleihoek werden bieten gerooid of getransporteerd. Gelukkig treft men <dit jaar bij de oogst goed weer.' Toch bleek de opbrengst niet 20 goed als verleden jaar. Ook het suiker percentage ligt iets lager. De campagne 2al dit Jaar twee maanden duren. Op deze fabriek wordt dagelijks in continu, 10 mil joen kilo bieten verwerkt. Bij aankomst Van de werkzaamheden bij de gemeen telijke reinigingsdienst heeft de huisvuil ophaaldienst prioriteit, zo verklaren B. en W. in de Memorie van Antwoord. B. en W, zijn van mening, dat dit in het be lang van de volksgezondheid een eerste vereiste is. Daarnaast wordt,rekening houdend met het beschikbare persoueel, het mogelijke gedaan ".om 'de andere werkzaamheden, als straatreiniging, kol- kenzuigen, rattenbestrijding en ontsmet ting, goed te verrichten, B. en W. ont kennen niet, dat met name straten en pleinen niet altijd schoon zijn. Wanneer mogelijk worden de mechanische veeg- machlnes ingeschakeld. Het doeltreffend gebruik hiervan wordt echter vaak be lemmerd door de omstandigheid, dat ve le straten op bepaalde uren meer het karakter dragen van parkeerterrein dan van straat Gezien het tekort aan chauffeurs móet her mechanisch vegen geschieden in de tijd, dat de huisvuil ophaal dienst niet in bedrijf is. De perswagens bij de reinigingsdienst worden aangeschaft om de produktivi- teitvan de huisvuilophaaldienst te ver hogen. Plaatselijk moet de actie „Opgeruimd staat netjes" in feite nog beginnen. Het is stellig de bedoeling de jeugd daarbij In te schakelen. Een dergelijke actie kan alleen slagen met volledige medewer king van de burgerei. Het bedriegen met strafmaatregelen bij overtredingen ligt de Nederlander over het algemeen niet. Bovendien moet de naleving der bepa lingen. dan voldoende .worden gecontro leerd. Een preventieve werking kan er van sancties wel uitgaan. De voor de weekmarkt getroffen maat regelen hebben tot op heden gunstig ge werkt.-'B. en W. .willen daarom 'gaarne bezien of bij het opleggen van voorwaar den wat meer kan worden gedaan om de verontreiniging bij patatkramen te be strijden. 55 liter inhoud. Met tijdschakelaarf175,— Korting t 30. Met één Jaar garantie. 14 dagen gratis cp proef, Mark! 39 - Vlaardingen - Telefoon 3632 IEDERE VRIJDAGMIDDAG WASI'EMOfi STRATIE de TOVIRKRACHT de REKIAME in de fabriek^ wordt eerstu een monster van de partij gënömen.nDeze wordt tfruto en terra gewogen' en jop suikergehalte onderzocht Hiernaar wordt de leverantie- prijs bepaald. Met een waterkanon worden cle b'den beschoten en ^ze .rollen dan In gotc-n met warm water.Van 'dé Wanmo lens gaan ze in de snij molens. Onder veel druk, persen en verwarmen wordt het sap steeds zoeter. Onvoorstelbaar veel machi ne» staan In deze fabriek opgesteld. Uiteraard-- is het niet eenvoudig in een paar regels uit to leggen, wat er allemaal m deze grote en kostbare ketels voor pro cessen plaats hebben. Het is bizonder aar dig op een gegeven moment de suiker echt te zien kristalliseren. Uiteraard zijn er ook diverse afvalproducten. Ten slotte wordt er van de in de bieten aanwezige suixer 88% kristalsuiker gewonnen ll'/« afgevoerd als melasse en gaat er 3 verloren in pulp, pulpwater en schuim aarde. De laatste producten hebben na- tuujjijk ook hun. waarde, o.a. voor vee voeder en als bemesting. Doordat er deze dag op de opzakafdeling een ernstig onge luk was gebeurd, was hier cle zaal enigs- zin? in stagnatie. Wel werden nog warme klontjes in doosjes verpakt aan de lopende band. Het was een vermoeiende, maar een interessante excursie. 0 ENCK-directeur ir. W,^A,,den Bakker reikt-EHCK-jttbïlaris Hubert Zabel de by koninklijk zilver behorende draaprnedoille wit. Achter ïr. Den Bakker gaat burgemees ter mr. J. Uemdens gedeeltelijkschuil en achter' de jubilaris diens oudste zoon Jo. Het begrotingsbureau van president Ken nedy heeft voor het lopende begrotingsjaar een tekort voorspeld van 7,8 miljard dollar I in plaats van het in januari j.l, door de president geraamde overschot van 5Q0 mil joen dollar. De totale ontvangsten in dit begrotings jaar 1963 worden thans geraamd op 859 miljard dollar, terwijl de uitgaven thans geraamd worden op 93,7 miljard dollar of 12 miljard meer dan in januari. De groot ste uitgavenstijgingen kwamen volgens het bureau voor bij de postdienst en bij' de landbouwprogramma's. De nieuwe raming beeft ruw en voorlopig rekening gehouden met de kosten die uit de Cubaanse crisis voortvloeien. Het tempo van bet herstel, dat langzamer was dan men had verwacht, en de veranderingen van de belastingwet ten en -regelingen zullen de begrotingsont vangsten ten. opzichte van de raming van januari j.L met 7,1 miljard dollar doen In 1962 werden 163 ingeschreven jon ge echtparen afgeschreven, omdat zi een woning-verkregen.-Daarnaast is er nog een aantal heel jonge echtparen, die niet voor inschrijving in aanmerking kwamen, van een bescheiden woning vocrzieiL. Het lijkt B. en W- niet juist voor jonge echtparen een bepaald per centage woningen beschikbaar te stellen. Andere categorieën zouden hetzelfde mo gen verlangen, tot ongewenste verstar ring zou leiden. Voor kleine bedrijven worden op bescheiden wijze woningen be schikbaar gesteld voor van buiten de ge meente komend personeel. Het tekort aan arbeidskrachten is relatief even groot voor kleine als voor grotere be drijven. Momenteel "moeten B. en W. nog rond 50 woningen voor Rotterdammers beschikbaar stellen, die in „Vlaardingen werkzaam zijn. Het aantal woningen, no dig' om in de woningbehoefte te voor men, is niet bij benadering vast te stel len. Het statistisch woningtekort zal spoe dig zijn Ingelopen, maar dat zegt niets ten aanzien van de behoefte. Er staat een vrij groot aantal gezin nen ingeschreven, dat over een behoor lijke woning beschikt, makr naar een be tere woning zou i willen 1 De richting, waarin- B. en" VV/ denken, 'omtrent het nemen van maatregelen, die de taak HARING VANG STBERICHTEN Praairapport van hedenmorgen: Maas, VI. 79, 2 kantjes, Betina, VI. 85, 2 kantjes, Jan en Ineke, VI. S9, 6 kantjes, Voorlichter, VI. 114, 17 kantjes, Kn. Wil- helmina. VI. 190, 2 kantjes, Martha Maria, VL 199, 2 kantjes. Volle haring EW £87.20, steurharing EW f 74,10—75.46, steurharing Wk. 174.30—76.—, Aanvoer VI.-142 met SOtiast, VI. 78 met makreel f 40.20 per kantje.. van het huisvestingsbureau kunnen ver lichten, ligt ïn het afvoeren van bepaal de categorieën woningzoekenden en in een soepeler houding tegenover verhuur- dersvan woningen. Bij een eventuele wijziging van het huisvestingsbeleid wil len B. en W, allereerst overleg plegen met de volkshuisvestaigscommissie en bij de doorvoering van de wijziging eerst nader overleg xnet de raad plegen. Het is moeilijk net gezinsinkomen vast te stellen van bewoners van woningwet woningen en al even moeilijk het be grip minst-draagkrachtigen te omlijnen. Een doorstroming van goedkopere naar duurdere waningen wordt het best be- voiderd door nieuwbouw in alle sectoren voor te staan. De Ierse regering heeft een verlaging van 10 procent bekendgemaakt van de bescher mende invoerrechten op industriële pra- dukten. Deze verlaging wordt op 1 januari a.s. van kracht Volgens 'een regeringsverklaring is deze tariefsvermindering, die op een eventuele Ierse toetreding tot de EJ2.G. vooruitloopt de eerste stap in de richt mg van de totale opheffing der beschermende invoerrechten voor 31 december, 1969, de dag waarop de overgangsperiode van de Euromarkt ge stoten zal worden. Deze reductie is niet van toepassing op landbouwprodukten of de accijnzen. Hier voor zullen er alsnog speciale maatregelen getroffen worden. De verklaring van de Ierse regering noemde de tariefsvermindering het gevolg van-de dringende noodzaak om de Ierse industrie aan te passen, als voorbereiding op de sterke concurrentie die er verwacht moet worden bij toetreding van Ierland tot de Europese Economische Gemeenschap. KAASMARKT WOERDEN 14 november. Aangevoerd 43 oartijen 1c Soort 2,36—2.40; 2e soort 2.23—2.35 extra tot ƒ2,43 pa- kg. Handel matig. Noorderlicht is later failliet gegaan, maar d® ENCK is "biyven branden. Was er cao saai verband? Interrnmpeegde burge meester mr. j. Henadeus, die even tevoren» de jubilaris bet koninklijk zilver op de borst had gespeld. Neen, Ik heb persoon lijk wel aan de wieg gestaan van wat na Vlaardings grootste electro-technisch be drijf We hebben hier de als leerling gekomen ambachtsscbolier G. Bogaard opgekweekt en later beeft h# hier t»I van elektriciteitswerken uitgevoerd. Het Is prettig te kunnen constateren, dat Iemand, die carrière heeft gemaakt, hier Is be gonnen. MERKWAARDIG TOEVAL De ENCK nam in die beginjaren meer stroom af dan alle andero Vlaardingse be drijven en klei nverbr ut kens tezamen. Eft het stroomverbruik van toeft valt vol komen In het niet bij het huidige. Nu staat er voor 16.000 pk opgesteld. Toen. waren er 2 kleine transformatorhuisjes, die we van de gemeente huurden. Nu staan er 12 met een vermogen van 14 miljoen, volta-ampère. We moesten, overschakelen van 220 op 380 volt. Dat moest op een zondag gebeuren, want toen werd er nog zaterdags gewerkt. Alles leek in orde, toen ik huiswaarts keerde^ Maar 's nachts werd ik uit mijn bed gebeld: de gehele fabriek was zonder etroom en stond stil. Ik dacht: 20, dan staan we er bast op. We hebben alles nagegaan, maar konden niets vinden. Wat bleek? Een der transformato ren was defect geraakt, wat natuurlijk niets met de overschakeling te maken bad. Een defecte traneformator was ïn. ons bedrijf uog nooit eerder voorgekomen. Ik wil hier maar mee zeggen, hoe niet alleen in een mensenleven, maar ook In een bedrijf het toeval een rol kan spelen. De modernisering van de elektrische ap paratuur ging hand in hand met de voort schrijding van de technische ontwikkeling. Het betekende: steeds meer automatisering jen aanpassing aan de moderne meet- en .regeltechniek. Met het fijnere werk van de electronica heeft vooral de zoon van de jubilaris zich bezig gehouden. Hij werkt hier helaas niet meer. Hij werd door de Esso aangetrokken. TECHNISCHE KNOBBELS Maar deze zoon ving de woorden van Ir. Den Bakker wel op, Want hij zat met zijn vrouw en zoontje Hubert <3) naast zijn jubilerende vader, in gezekchap van zijn moeder en broer Arie Jan (36). Hij heet Jo en is met zijn 41 jaar de oudste van de 3 zoons. Hij beeft 10 jaar bij de ENCK gewerkt en is nu 3 jaar als electro- nlcamonteur in''dienst bij de Esso. Hij woont to oen prachtig vrij huis in Spijke- nisee en zijn zoontje heet naar zijn jubi lerende grootvader. Hij heeft een l.tjs.- en een u.t.s.-scholtög gehad. Maar nog veol meer technische diploma's bezit zijn. jongste en naar zijn vader genoemde broer Hubert (35). Die heeft 3 kinderen, zit al 8 jaar in Canada en Is hoofd van de technische dienst van een groot bedrijf in wegenbouwmachines. Hij ontbrak natuur lijk met zijn gezin op deze huldiging. De wel aanwezige middelste toon Arie Jan lijkt met zijn administratieve werkkring op een Rotterdams këntoor een vreemde eend in de bijt. Schijnbaar. Want ook hl| heeft een technische knobbel. Maar di* komt alleen ia 2ijo hobby tofe uitdrukking: oude auto's kopen en die van top tot teen opkalefateren. In ïljn beroep de man met het witte boordje, maar in zijn vrije tijd in zijn overall bezig met bet sleutelen aan auto's. De jubilerende vader van deze drie zoons had vroeger ook een hobby: radio monteur. In die tijd waren radio's bepaald nog niet zo volmaakt als thans. BU de ENCK wiet iedereen met een defecte radio bij wie hij terecht kon. Tot directeur W. A. den Bakker toe. Maar met de stij ging van de verantwoordelijkheid van zijn beroep werd zijn vrije tijd niet alleen steeds schaarser, maar zijn beroep ook zijn hobby, zijn sport. Ir. Den Bakker dacht dat de jubilaris niet van het allereerste begin af bij de bouw en ontwikkeling van de elektrisch» ENCK-éipparatuur wbs geweest. Maar hierbij bleek zijn geheugen hem in de steek te hebben gelaten. Ik was bij Het Noorderlicht in dienst toen dit bedrijf de elektrische installatie aanlegde, hielp de jubilaris zijn directeur uit -de droom. IJzersterk is het geheugen van jubila ris H, Zabel. Daarop kunnen we steeds terug grijpen voor de aanvulling van ons archief, waarvan de bijhouding nog al eens in de verdrukking is gekomen door de voortdurende uitbreidingen, verklaar de technisch bedrijfsleider ir. J. N, Kruit- bosch. Wij en allen hier fn het bedrijf dragen u een warm hart toe. U is een bij zonder prettige baas, collega en loyaal medewerker, een prima vakman en bij zonder talentrijk in het improviseren, wanneer er iets stuk is en de boel toch draaiende moet worden gehouden. ALLEMAAL VRIENDEN De ENCK is voor mij en in mijn gezin altijd van grote betekenis geweest en ik ben daar erg dankbaar voor, zei de over het paard getilde man van weinig woor den, om de eigen woorden van de jubilans te gebruiken. Ik heb geen ondergeschik ten en collega's. Ze zijn allemaal vrienden, van me geworden. Dat ze me allemaal een warm hart toedragen komt misschien omdat ik het hun ook doe. Zo heb Ik ook altijd fijn samengewerkt met de heer A, Struis Hzn.. die 20vele jaren mijn directe chef is geweest. Met kennis van zaken is u met de ont wikkeling van de elektrische apparatuur meegegroeid. Er zijn niet zoveel mensen die dat in zich hebben, zo grijpen we nog even uit de toespraak van de directeur terug. Ook uw zoons steken duidelijk bo ven het gemiddelde uit. Zoals uw zoon la Canada, die door u per luchtpost steeds nog met advies wordt gesteund. Ik geloof dat ik hiermee jubilaris Zabel goed heb getypeerd. Hij is in ons sterk gegroeide bedrijf nog steeds een persoonlijkhheid, die we hogelijk waarderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1