WOENSDAG 'KLANTJE CJV „Liefde en Vrede" hield haar 76ste jaarvergadering lV13!l[43i»miI.*r^U Het orgel der Grote Kerk volgens oude gegevens Oud-ledenkring Liefde en Vrede Meld jaarfeest in Triangel Wmmm VSV vertoont Sepp Herbergers voetbalinstruetiefilni fw The Red Stars Jiet voorsprong glippen Leden ,Oud-Obadja 16' in Triangel bijeen Maar zonder voetbalforum zou het niet volmaakt zijn Consir.-bankwerkers Machinebankwerkers Montagewerken Ppfitters/ G.¥.-monieurs Instr. pïjpfifters Eiectrisch lassers versnelde opleiding tot pi|pfitter TSB opnieuw naar een nederlaag Veertig jarig jeugd- korps hield receptie Sdiiedamse notities Fa. v. d. Bos: Vijftig jaar expeditie S'PSC—DVO 5-1 7.95 2iaar 9.75 De mek waar U hei vaar 'i kiezen hebl... ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 Al Dat jaarvergaderingen heus niet altijd slecht -worden bezocht werd zondagavond in gebouw Triangel bewezen, waar Liefde en Vrede haar 76ste jaarvergadering hield. Alle plaatsen waren bezet en dit be tekent dat er ongeveer 250 personen aan wezig- waren, Voor het eerst sinds zijn ziekte stond de vergadering weer onder leiding van de voorzitter, de heer A. van. Minnen, die zich echter wat matigde. Een bijzonder woord van welkom richtte de heer Van Minnen tot wika I. Kanlel, die in Vlaardingen met het bijzondere jeugd werk is belast en tot de president-kerk voogd, de heer A. v. d. Kaaij. De heer Van Minnen noemde 1962 als een bijzonder goed en vruchtbaar jaar, niet in het minst omdat het gebouw Triangel klaarkwam en in gebruik kon worden genomen. Hij toonde zijn erkente. üjkheid aan het Stichtingsbestuur, dat bet gebouw uitstekend in beheer heeft. Aan de leden werd geduld en vertrouwen ge vraagd met het oog op de toekomst, ten einde het gebouw meer dienstbaar te kun nen maken voor het eigen jeugdwerk. Alles bij elkaar was de heer Van Min nen van mening, dat Triangel dient tot ontplooiing van het jeugdwerk, maar dat het niet altijd gemakkelijk is om uitslui tend het gebouw te bestemmen voor dat werk. temeer omdat er nog een grote schuld op het gebouw rust. De oudere leiders en leidsters bond de voorzitter op het hart om de kaderverga deringen beter te bezoeken, want zo zei hij; het gaat hier om de Bijbelstudie. Verheugd toonde de heer Van. Minnen zich over het onlangs gestarte juniorwerk van L. en V. Tenslotte wees hij op de taak, die voor elk lid van de vereniging is weggelegd, de taak, die God heeft opge- dragen. Voor een prettige intermezzo zorgde jf resident-kerkvoogd, de heer Au v. d. Xaay, die namens de Centrale Kerkvoog dij van de Hervormde Kerk aan de heer !lM/ab Minnen een cheque overhandigde ter fer\arde van f2.793,-, zijnde de opbrengst k'.§fin de extra-collecte op zondag 16 sep- mber gehouden, ten bate van Liefde en nj jje»Tegen GTB heeft The Red Stars eerst v;ocn achterstand ingelopen en zelfs een mprsprong genomen. Binnen 15 minuten -Vo-telijk stonden de GTB-ersmet2—0 voor jjlt -ma een achterspeler van GTB in 'n doel schoot en Van der Heijden de Jf ld egaliseerde, 2-2. Zelfs zorgde van *-Reïjdan voor een 3-2 voorsprong, waar- Zij werd gerust. In de tweede helft werd doorstrijd steeds ruwer en de Schiedammers ru.uagden er in de achterstand om te zet- sebn in een 4-3 voorsprong, waarmee ten j slotte het einde kwam. B. en W. verzoeken de raad voor ken nisgeving aan te nemen het Koninklijk be sluit tot verdaging voor zes maanden van de beslissing op de raadsbesluiten van mei 1962, tot de onteigening van twee percelen aan de le Bierslootsteeg en van een aantal percelen in de Transvaalbunrt. Voor wat de laatste percelen betreft rijst de vraag: gooit dit K.B. geen roet in. het eten van de viaductbouw? Drie bewoners van de 2e Paulus Buys- straat hebben tot het gemeentebestuur een prolestschrijven gericht over de per 3 september voor de door hen bewoonde woningen vastgestelde huurverhoging. B. en W, stellen de raad voor oit schrijven bij de openbare behandeling van de ge meentebegroting 1963 aan de orde te stel len. L. en V.-seeretaris, de heer F. J. Slui mer liet in. vogelvlucht de gebeurtenissen in 1962 de revue passeren, waarbij ij in het bijzonder de hoogtepunten van dat jubi leumjaar in herinnering bracht. Hij legde de nadruk op de taak van de vereniging, namelijk: de verkondiging van de Blijde Boodschap. Het werk in de organisatie zag hij niet als een vrijblijvende zaak. want, aldus de heer Sluimer, wie eenmaal ja heeft gezegd, heeft een verantwoorde lijke taak op zich genomen. Aan het slot van zijn uitvoerig jaarver slag stelde de heer Sluimer dat Liefde en Vrede zeker geen reden tof klagen heeft gehad, maar dat er slechts reden tot grote dankbaarheid is, jegens God. Een muzikaal hoogtepunt werd ge vormd door het kwartet „Los Antillia- nos", Rijksgenoten uit de Antillen, die muziek en volksliederen in het Papia mento lieten horen, hetgeen werd toege licht door hun leader, de heer Mac Do nald. De 44 leden van ,,Oud-Obadja 16" die op zichzelf een eigen kring vormen in de Oud-ledenkring van Liefde en Vrede, wa ren zaterdagmiddag in Triangel bijeen voor het houden van een broodmaaltijd. Uit alle windstreken waren zij gekomen en uitgezonderd de geëmigreerd en, die een schrijven ontvingen, had niemand van Oud-Obadja verstek laten gaan. De heer J. Boerdam beschouwde dit wel als een unicum, want deze L. en V.- club werd 33 jaar geleden opgericht. Alle leden hebben zondagmorgen In de Grote Kerk de dienst bijgewoond, waarin hun oud-lid, ds. W. de Goede te Nijverdas voorging. Het bijzondere is, dat deze le den toendertijd veel hebben gecollecteerd om hun ds. De Goede te kunnen laten stu deren, omdat zulks anders niet mogelijk bleek. Men was daarom zeer verheugd, dat de Centrale Kerke raad van de Hervormde Gemeente er in toestemde, dat ds. De Goede als vrij-evangelische predikant, m de Grote Kerk het woord mocht bedienen. Na deze kerkdienst werd in de foyer van Triangel een onlmoetings bij eenkomst ge houden als vervolg op de zaterdagavond gehouden jaarlijkse bijeenkomst van. de OuÖ-iedenkrmg L. en V. Advertentie) Zolnng de voorraad plaats kaarten strekt kunJien alle sportliefhebbers in Vlaardin- geu, Maassluis, Hoelv van Holland en het gehele UVstlantl de Voetbalin.struetiefilm van de vermaarde Duitse ItomKtrainer Sepp Herberger gaan aanschouwen In de Harmonie te Vlaardingen. En wel don derdag 39 november op een door de Vlaordiriffse scheidsrechlersvereniging be legde avond, die 3 uur begint. Toegangs bewijzen kunnen gratis worden betrokken bij de secretaris van de VSV. de heer J, J. van de Vijver, Chnpinstraat 29b, Vlaardingen, telefoon 7977. Do VSV heeft hiermee een goede greep gedaan. Deze film fc er bovenal geknipt voor de spel kennis van de belangstellen den te verrijken. En hoe meer spclken- nis men bezit, des te meer kan men een wedstrijd genieten.,., of niet. Wel echter komt men tot een betere be oordeling van spel en spelers. Bij voet bal doet rich het wonderlijke verschijn, sel voor, dat ledereen. die zelf heeft ge voetbald of voldoende wedstrijden heeft aanschouwd, zo niet de wijsheid in pacht, maar dan toch voldoende verstand van deze in ons land zo populaire sport meent te hebben. De aanschouwing va» Lang hebben de leden van de Oud-Ie- denkring „Liefde en Vrede" uitgekeken naar de reünie, die zaterdagavond Triangel werd gehouden. Stampvol was de zaal en dat men elkaar geenszins was veigeten bleek al te duidelijk aan de stemming die er heerste. Om kwart voor acht zou men beginnen maar het was g.10 uur, toen voorzitter, de heer A. Hofman uit Utrecht het jaarfeest kon openen. Voor een keer vonden we dat niet zo bezwaarlijk om al het geroeze moes aan te- horen, daar was het ten slotte een reünie voor en we kregen wel de indruk, dat er heel wal afspraakjes werden gemaakt. De heer Hofman schetste de onderlin ge band van de leden en achtte het van groot belang elkander zo af en toe eens te ontmoeten. Men kan dan gerust de moeilijkhedeiwuit eigen leven, maar ook de vreugde zoals die er is, bepraten. Hij zag het leven als een wonderlijk geval, want zo zei hij: we doen eigen lijk net alsof we blijven leven. In het maatschappelijk leven koesleren we geen idealen meer, maar het erge is, dat dit proces zich ook op geestelijk gebied vol trekt. Alles daarin wijst op een zekere moeheid. Het leven is aardig, maar men draait stationnair, het is te oppervlakkig geworden. Naar aanleiding van een Bijbelgedeelte uil het boek Jesaja hield de heer Hof man een meditatie. Het is goed, de Heere te verwachten, maar God ver wacht ook wat van ons. Het verwachten BEDRIJF TE UTRECHT vraagt voor haar (mat W.V.L.-dipIoraa) Tevens bestaat op onze FITTERSSCHOOL bij voorkeur voor metaalbewerkers (niet ouder dan 30 jaar), de mogelijkheid een voor de olleverwerkende en chemische industrie te volgen. Na voltooida opleiding volgt tewerk stelling op «en onzer binnenlandse montagewerken. Kegelinr voor re)sgreMv«-ec*ar.ï of kost- en reisgeldvergoedmg. Gratis bedrijfskleding. Gunstige winstaandeelregeling. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden op woensdag 21 november a.s. tussen 7 en uur n.m. bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te MAASSLUIS, alwaar een Werkspoor-vertegen woordiger aanwezig is, Reis- en verzulmkoster. bU sollicitatie worden vergoed. Notaris P. Schaberg te Schie dam is voornemens om op vrij dagen 23 november - en 30 no vember 1962 in het openhaar te verkopen bij veiling en afslag in het Gebouw Arcade, Lange Have» 71 te Schiedam, beide dagen v.m. 11 uur, de navol gende te Schiedam gelegen percelen: I-UI. Drie afzonderlijk te vei len panden, elk bevattende een beneden- en afzonderlijke bo venwoning, met erven, aan de Da Costastraat nummers 35, 37 en 39, kadaster Sectie M num mers 3S67, 3866 en 3865, achter eenvolgens groot 1 are 1 cen tiare, 1 are 1 centiare en 1 are 3 centiare. Verhuurd: elke bovenwoning voor f 13.53; elke benedenwo ning voor f 12.35, alles p. week. Grondbelasting voor elk pand f57.70 Straat be lasting voor elk pand f 34.B7. precano voor elk pand f6.-. IV. Het pand. bevattende een beneden- en afzonderlijke bo venwoning. met erf aan de QostsingeJ nummer 66, kadas ter Sectie I nummer 2090, groot 2 ara 12 centiare. Verhuurd: de bovenwoning voor f 13.53; de benedenwoning voor i 8.50, alles per week. Grondbelasting f45.34; Straat- belasting f27.35; Precario f4,-. Waterschapslasten f2.93. Bij de afslag worden de per celen l-Ill ank in combinatie aangeboden. Aanvaarding en Betaling van de kooppenningen 2 januari 1663. Bezichtiging 21 en 22 november 1962 van 10-12 en van 2-4- uur op vertoon van permissiebiljet. Nadere inlichtingen ten kan tore van de Notaris. Tuinlaao 102. Telefoon 66900 en 66283. Aan de reünie van oud L. V. leden, die 30 jaar geleden de club Obadja. 15 vormden, ging een broodmaaltijd vooraf. Rechts ds. W. de Goede, die als predikant in ijverdal staat en een broer is van de bekende schilderspa troon P. de Goede, van Hem is niet een passief iets, maar het moet het meest actieve zijn wat er in dit leven bestaat. Die de Heere ver wachten, zullen de kracht vernieuwen; zij zullen lopen en niet moede worden, zij zullen wandelen en niet mat worden, al dus de heer "Hofman. De heer G. T. Kleiberg, secretaris-pen ningmeester, die een resumé liet horen van het doen en laten van de Kring toonde zich tevreden over het doen van allen, maar zei, dat er nog meer zou kunnen gebeuren. Hij was van mening dat het contact nog beter moest worden en spoorde de aanwezigen aan om. be paalde gebeurtenissen toch kenbaar te maken. Ondanks het feit, dat de kas niet overloopt, maar slechts de bodem was bedekt, .kon een gratis kopje koffie met een Triangelkoekje er nog wel al. De mannelijke oud-ledea brachten een toneelstuk getiteld „Lange vingers" ter wijl na de pauze de vrouwelijke oud leden en damesgasten de „Rapsodie in rood" opvoerden. Mej. Jo Jacobs zong enkele liederen, daarbij aan de piano begeleid door de heer A. Jacobs. Ten slotte werd nog een zaalwedstrijd gehou den in de vorm van een toneel-toto. De heer D, Roodenburg, tweede voorzitter sprak het slotwoord. De uitwedstrijd tegen De Zwervers heeft TBS opnieuw een nederlaag ge bracht. Met een viertal invallers spelend, had TBS niet genoeg kracht meer om de enthousiaste ploeg van De Zwervers te weerstaan. In de eerste helft werd er niet gedoelpunt. Pas diep in de tweede helft scoorden de gastheren de openings treffer, die door TBS niet werd beant woord. Precies in de laatste seconde be nutte Zwervers een strafschop, waarmee de eindstand op 2-0 werd gebracht. Het Jeugd Muziekkorps van het Leger des Hells hield ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan zaterdagmiddag het gebouw van het Leger des Hells aan de Lange Haven een receptie, waarop vele oud-leden van dit korps hun herinnerin gen ophaalden o.a. de heer Th. Bijloo °n Officier H. Krommenhoek, die vertelde van zijn ervaringen in de Verenigde Sla- ten, Canada en Suriname, waar hij juist vandaan kwam. 's Avonds werd er een muzikaal pro gramma voor een stampvolle Legerzaal gegeven. De algehele leiding had kapi tein W. F. Palstra, kapelmeester van het Stafmuztekkorps. terwijl hun medewer king gaven het Jeugdmuziekkorps uit Rot terdam C. Z. onder leiding van jeugdmu- ziekkorpsleider, de heer J. Tichelaar, hot Schiedamse jeugdmuziek-korps o.Lv. de jeugdmuziekkorpsleider, de hoer Magnus Souverejn, en een muziekkorps, samenge steld uit oud-muzikanten o.l.v. de heer A. Mercier. Namens het grote muziek korps, de zangbrigade en de gezinsbond overhandigde kapelmeester, de heer Van Gulik een bedrag van driehonderd gulden aan de dirigent van het jubilerende jeugd- korps om nieuwe instrumenten te kopen. Een ontroerend moment was het, toen de achtentachtig jarige heer Mercier met zijn Reünisten band de oude bekende se lecte „Love" van Eric Ball ten gehore bracht JEUGDSOCIËTEITEN ACTIEF. Voor de Schiedamse Jazz Sociëteit Nieuwland speelden zaterdagavond in Ti- voli aan de Nwe Haven The Blue Birds of Happiness. Er waren ruim tweoehonderd bezoekers. Voorzitter Thom Baanvinger deelde mede, dat er elke zaterdagavond tientallen leden bijkomen; verleden, week weer ca. zeventig. Een van de jeugdige bezoekers had ditmaal een meter-hoge kaars meegebracht, die als pièce de resi stance op de achtergrond flikkerde. In de pauze werden meegebrachte plaatjes ge draaid. Op 1 december is er een groot Slnt-Nicolaasbal met twee orkesten en de 29e december wordt het jaar beëindigd me een geweldig kerst- en oudejaarsbal. Sociëteit Guillaume noodde haar gasten in Arcade op de Lange Haven. Ook hier een gezellige sfeer en een grote dansvloer. Hier was Ruud Baris de gastheer. Kerkkoren in RK kerk SchaepmansingeJ. Ter ere van St. Caecilia, de patronesse van de RK. Kerkzangkoren, zullen de bij de St, Gregoriusvereniging aangesloten kerkkoren uit het dekenaat Schiedam don derdagavond vocale medewerking verle nen aan de in de R.K. kerk aan de Dr. Schaemansingel in Nieuwland te houden avondmis. Het gemeenschappelijke koor zal Grego riaanse gezangen ten gehore brengen onder leiding van de dirigenten van de zang koren van de Fratikelandse kerk en de kerk waarin gezongen wordt, resp. de heren J. Hogervorst en G. Beekman. De avondmis begint om 8 uur en is voor iedereen toe gankelijk. DAGBLADREKLAME mei fe vervangen DAGBLADREKLAME Deze dagen was het vijftig jaar gele den, dat de vader van de heer G, N. v. d. Bos, die een expeditiebedrijf aan de Van Beverenstraat heeft, met een kiepkar en een paard als vrachtrijder in de Emma- straat faegon. Zelf woonde hij in de Oost- singeL De zaken floreerden ongetwijfeld, want na een jaar liet de heer A. v. d. Bos reeds het huidige pand in de Van Beveren straat bouwen. Beneden paardestal, boven de woning. Toen de oorlog uitbrak had hij tien paarden en twee auto's. De oorlog be tekende een grote tegenslag voor het be drijf. Daarbij kwam nog, dat de heer A. v. d. Bas in 1942 overleed. Na de oorlog begon zijn enige zoon opnieuw met één enkele auto. Er kwam nieuwe groei in het oude bedrijf, zodat in 1949 de stal werd omgebouwd tot garage. Gelukkig heeft de moeder van de huidige eigenaar, de heer G. N, v. d. Bos, de wederopbloei van de zaak van haar echtgenoot nog medegemaakt. Ze overleed in 1954. Men beschikt thans over vijf wagens, evenzo veel chauffeurs en twee bijrijders. Juist veertien dagen geleden kwam de nieuwe verbouwing gereed. Men had vergunning gekregen er twintig meter bij te trekken, zodat er nu nog twaalf meter braak lig gen. Het is inmiddels een garage van veer tig meter diepte geworden. 9 De heer G. X. v. d. Bos n._t het model van de transportwagen, waarmee indertijd zijn vader begonnen is. Sepp Herbergers filin zal hen van dit waandenkbeeld radicaal genezen. Hei is wel jammer, dat de VSV heeft ge ineend aan deze filmver ton mg een voet. bal lorum te moeten vastkoppelen. In hel allereerste begin kon een voetbal forum als nieuwtje xiph in een zekere populari teit verheugen. Maar deze ..roem" heeft het verschijnsel sportforum al lang over leefd De sportforum leden mogen hun wijsheid uitstallen over onderwerpen, waarbij de heren maar zelden of nooit iets naar voren kunnen brengen, dat men niet reeds breeduit in de kranten heeft kunnen lezen. Wordt eens temidden van veelal gezochte en oninteressante details te berde brengende vragen, een branden de kwestie aangesneden, dan geldt stee vast' zoveel forumhoofden, zoveel zinnen. Met als onveranderlijk resultaat: men wordt er geen steek wijzer van. Een spoitiorum is meer een aardig spelletje voor de forumleden, waar het „publier" maai weinig aardigheid aan beleeft. Nu moeten we er wel aan toevoegen, dat de VSV in de personen van bonds best uurs lid Dirk Nijs, bestuurslid betaalde sectie Henk Zon van Excelsior en KNVB-offirial en DHZ-voorzitter Gerrit Been, drie Rot terdammers heeft aangetrokken, die onge twijfeld voor de nodige gezellige kout kunnen zorgen. Zij zijn wej bij uitstek voorbeelden van joviale en gemoedelijks Rotterdammers, die over voetbalzaken bepaald wel hun weetje weten en daar over ongezouten hun mening plegen fe verkondigen. Dij, gezellige trio wordt nog aangevuld door Jaap Bax uit het scheids- rechtersgilde en Fortuna-trainer Rinus Goossens. Ditmaal geen sportjournalist in hun midden, zodat gratis sportreclamema- keri; voor een bepaald blad nu achter wege wordt gelaten. Dit is stellig ook ter pluspunt. Wie tot het forum vragen wi] richten, moet dat uiterlijk tot 27 november doen aan het reeds genoemde adres van de VSV. secretaris. DVO heeft in Schiedam een slechte wed strijd gespeeld. Niet minder dan vijfmaal werd doelman Jungblut gepasseerd, waar tegenover DVO slechts eenmaal de roos Kon treffen. Met deze ene treffer namen de DVO-ers zelfs de leiding, want Knoop knalde na 15 minuten langs de Schiedamse doejraan. Uit een strafschop werd het 1-1, terwijl nog voor de thee de gastheren op 2-1 kwamen. In de tweede helft lukte bij' PPSC letterlijk aUes, zodat DVO ten slotte nog blij mocht zijn, dat het bij de stand 5-1 bleef. Voor Uw jongste „heer des huizes" zo'n leuke Polo Pulf 2 jaar Pantalon met pepita-ruitja Voor alle prijzen geldt een kleine stijgmg per maat. Vlaa relingen Hoogstraat 202 Tel. 2195 TTET AARDIGE BOEKJE van ds. J. G. Jansen over de Grote- of St. Janskerk van Schiedam, waarvan zoals wy reeds schreven de opbrengst mee bestemd is om de Grote Kerk een nieuw speelwerk te verschaffen voor het fraaie orgel, bevat uiteraard een grote verscheidenheid van historische gegevens. De hoofdstukken, tien in getal, behandelen het ontstaan van de kerk, de St. Janskercke ln vrijheidstijd en reformatie, de nareformalorische tjjd („de sfeer van de witkwast"), een beschrij ving van de vele grafzerken, het doen en laten van de Gilden, de kerk aan het eind van de gildetyd bö de komst van de Fransen, dan de tijd van het verval en de afscheidingen en tenslotte de moderne töd. Uiteraard staat er ook een hoofdstuk in, gewijd aan het orgel, tot behond waarvan de schrijver het werkje 119 blz. tekst en voorzien van 28 foto's, en zes illustraties heeft samengesteld. Het behoeft niet te ver wonderen, dat wU bij de bespreking van het hoek in de eerste plaats iets over dit hoofdstuk willen vertellen. Onder de titel Eens was het orgel „soo mollig en penetrant" beschrijft ds. Jansen de historie van het instrument, waarvan de statige voorname frontzij-de een object is van Monumentenzorg. Als eerste organist beeft ds. Jansen bij het snuffelen in de oude boeken en bescheiden en hij heeft daaraan heel wat nachtelijke uren be steed anno 1498 de naam van Allaert Dirckz. gevonden, d.ie op de 8e oktober deze priester de opdracht gaven „om orga nisten m der kereken te bliven". Terecht merkt ds. Jansen op, dat de geciteerde oud -neder]andse tekst geen uitsluitsel geeft op de vraag of het orgel dat er toen ken nelijk was, hetzelfde is als dat, wat in no- veirrber 1524 door Jan Pierssen, alias Vynck, onderhanden is genomen of dat deze Vynck een nieuw groot orgel heeft gebouwd. TN 1553, rente" 1558 en. 1562 wordt een „los- van 12 pond betaald aan Mr. Heyndrïck Neyerthoff of Nïjhoff, „orgal- P. A. Zoetmulder hoofddirecteur Gasverkoopmaatscliappij i.o. De minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan de be noeming van de heer P. A. Zoetmulder tot hoofddirecteur van de op te richten gas- verkoopmaatschappij. Deze maatschappij zal zich, zoals bekend, belasten met trans put en verkoop van in Nederland gewon nen aardgas en van gas door ue partloi pan ten in hun eigen bedrijf geproduceerd. De heer Zoetmulder is thans directeur van het Verkoopkantoor van de Staatsmij nen in Den Haag. In Utrecht is het Nederlands Instituut van Bedrijfsadviseurs opgericht, dat aüe ;n Nederland in adviserende functies werk zame accountants, juristen, ingenieurs en et cmomen hoopt te kunnen verenigen. Hel voorlopig bestuur van het instituut ïrd alsvolgt samengesteld: voorzitter de teer J. J. Bot uit Eindhoven, secretaris jonkheer mr. S, M, N. de Ramtz, penning meester de heer N, Zielstra uit Rotter- oan en commissaris de heer C„ G. G. Ot- teo uit Arnhem. maecker", aldus noemt het Quoijer (kohier) hem. De NyhofES, dne broers, waren in dae tijd als orgelbouwers zeer bekend. Ze heb ben ook in Gouda en Delft een orgel ge bouwd. Dr. M A. Vent© heeft over deze 12 pond gezegd, dat deze losrente gekapi taliseerd 12000 pond waard is, waarvoor een vrij groot orgel gebouwd kan worden. Hier zit o.i. ergens een rekenfout. Een jaar lijkse losrente van 12 pond kan niet terug slaan op een schuld van 12000 pond nog afgezien van de eigenlijke rente duurt het dan. tien eeuwen voor de schuid is ingelost. Uit deze cijfers valt, om met ds, Jansen te spreken, aLeen maar af te leiden, dat er aan een orgel gewerkt of gerepareerd is. Wel blijkt uit de gegevens dat een an dere orgelbouwer, mr. Peter Jansz, de Swart uit Utrecht, of zijn opvolger, om streeks het jaar 1600 met het onderhoud van orgel belast zijn geweest, Hy was al eens betrokken bij het keuren van de vier klokken van de beiaard, waarvan hij eveneens verstand heeft gehad, Een zijner opvolgers Jan Jacobsz Du Lin ontvangt anno 1618/T9 86voor het vernieuwen „van de blaesbalcken op het orgel" en „het versien" van het orgel. Vermoedelijk is het oudste deel van de huidige orgelkast nog een overblijfsel uit deze tijd en dus ruim 3V« eeuw oud. Een eerste jaartal Lw, 1680, vindt toen op het rugpositief van het orgel; misschien zijn. in dat jaar zij kasten en rugpositief aangebracht, al kan ds, Jansen dan geen bewijzen in de stadsrekeningen vinden. Het orgel stond toen nj.. onder beheer van vier „Directeuren van het Orgel" en gegevens omtrent hun werk zijn niet voor handen. PERST IN 1702 komt het orgel weer in de rekeningen van kerkmeesters voor. In 1724 wordt Alexander Pluskens belast met de vervaardiging van „loifwerk" om het gezicht op de muur te maskeren. Een tekening werd daartoe gemaakt en kerk meester mr. Joan van der Hetm liet Fran cois van Douwe de zaak uitvoeren; het gaat hier ovei „het Beeld en eenig Loff- werk aant orgel" a raison van 90,—", met nog 72.— voor "t schilderen en verguiden, uitgevoerd door Philips Visser. Zo is dan anno 1726 het orgelfront voltooid, zoals we dat nu nog kennen, voorzien van ongeveer 1600 pijpen. Sedertdien is er heel wat aan het orgel gedokterd, maar de oude klank die anno 1777 nog „soo mollig en pene trant" werd genoemd, is met behouden ge bleven. Het jaar daarop acht de orgelmaker Albertus Gruyzen het pijpwerk „zodanig verdesirueert", dal het „veeleer na een ge- ruïneert als gerenoveert Orgel geleek". Bo vendien kwam het in de 19e eeuw onder een laag witte verf. Wei werd anno 1915/*18 besloten tot een algehele restauratie, opge dragen aan de heer A. Standaart maar deze restauratie leidde niet tot het gewenste resultaat: achter hel fraaie orgelfront 16e 17e eeuwse stijl werd 'n nieuw, modern in strument geplaatst Gelukkig is m 1945*48 het monumentale orgelfront ontdaan van de witte verflaag, zodat het orgel thans weer prijkt in de oorspronkelijke beschil dering, Het orgel zelf -werd in 1952 zo goed mogelijk hersteld door de firma Flentrop uit Zaandam. Hetgeen niet weneemt dat een geheel nieuw instrument nodig is en dat men hoopt dat de thans op gang zijnde actie daarvoor het nodige bedrag zal op leveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1