ROTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD DAGBLADREKLAME IS NIET TE VERVANGEN ;m symbool Wilhelmina werd der volkseenheid W.v.d.BURG Drie loslopende honden en een grote waslijst verkeersdelicten woninginspectrice WAARDEVOLLE GESCHENKEN Belangrijke kwesties door hamerslag afgedaan Nieuwe benoemingen en mutaties A T <T) AAR. ANNEEfc Lange Kerkslr. 13 Ie cn 2e lientai van Schaakclub Schiedam verliezer Een telegram van deelneming Komende dagen geen muziek Kinderen van Rijks!oodsen zagen de Sinl De loods van Klarenbeek echter uitvoerig besproken VOOR DE KANTONRECHTER Uit het politierapport Burgerlijke stand Helder betoog van prof. Witteveen over het Open Ondernemerschap Gemeente Schiedam JONGEMAN WELTON-FiJINOORD N.V. VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 RCTTESDAMSCH NIEUWSBLAD - DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 I^IJ die aanvang van de vergadering van weena dagavond luisterden de Raads leden staande 'haar een iherdenkingsreds- die.de burgemeester, mr. J, W. Peek uit sprak naar aanleiding van het verlies dat het Nederlandse volk heeft geleden. ..Het bericht van het overlijden van Prinses Wilhelmina of, zoals.Zij nordoor velen graag werd genoemd onze oude Ko ningin, -heeftons allen, zo verklaarde hij. getroffen als een onverwachte en pijnlijke «chök. Gedurende meer. dan een halve eeuw was Zij het bindend element in ons politiek .bestel. Haar onbetwistbaar gezag en Haar invloed berustten niet zo/.eer op enig artikel van de Grondwet of op mili taire of economische mogelijkheden als wel op. de geestekracht van Haarillustere persoon. In de vijf decennia van Haar regering heeft zich' lxet' aanschijn van de wereld fundamenteel veranderd', politiek, sociaal en economisch, en' door deze brandende ontwikkelingspenode van. cmze wereld heeft Zij de lage landen aan de zee ge voerd, met zachte hand en'koel verstand" Spreker herinnerde vervolgens aan de belofte, uitgesproken in de proclamatie van de jonge kroonjprkuses Wilhelmina, aan de vooravond van Haar troonsbestij ging, waarin zij heft voornemen te kennen gaf, „te -regeren zoals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht". Haar proclamatie besloot met de tref fende woorden; ..Op God venrouwer-dc en met de bede, dat Hij Mij sterke, aanvaard ik -de regering". Dit Godsvertrouwen heeft Haar ganse leven -gekenmerkt en Haar geschraagd in d-e vele jaren van beproe ving en tegenspoed, maar ook Haar be schermd in jaren van geluk en voorspoed. 1JOOK Haax persoonlijke Smeet voor het algemeen belang heeft Zij al Ier weg t dp ogen. geopend voor de wa aarde van een constÊtutBonele monarchie. Met pijnlijk': nauwgezetheid de voorschriften der con stitutie volgend en mat feilloze zuiverheid Ha-a-r verheven positie aanvoelend heeft Zij als Koningin 50 ja-ren lang ons volk bestuurd, een halve eeuw, die geworden i* de zwaarste en moeilijkste periode onzer geschiedenis. Daardoor ]B zij geworden de sterke onschendbare macht boven de par- De Schïedarnse Raad heeft voorzien ir een. aantal Vacatures, ontstaan door het afscheid van mevr. A, MoüLips, vacatures in de commissies voor Onderwijszaken, voor Volksgezondheid en van Advies i.z. de Woon ruimtewet 1947, alsmede in de com missie ad hoe i.z. de huisvesting en in de commissie van- administratie, voor het Ge meente Ziekenhuis. Voor al deze vacatures werd in de plaats van mevr, Moll—laps aangewezen het nteuwè VVD-lid, de héér G. Verhulsdonk, Verder zijn benoemd aan de Gemeente lijke Nijverheddsavondschool tot leraren in •tijdelijke dienst de heren: H. Bakker, P. G, Louis, H.'Ruseier en J, J, Wielaart. Herbenoemd tot leraren In tijdelijke dienst werden de heren.: 'EL/ van Ba a rdewijk,J. Boeren, J- Brouwer, J. G. Brugman, J. van Dlejen- J. F. Ebben, H". van der Ent,-J. B. de Graaf, S. van Hoog, A. de Jong, P. J. Klapwijk, J. Th. H. Koenders, H. M. Kree- me r, c. W. J, Meyer. P. J. Mulder, K. Nette, C. van Oostenrijk, G. J. Ouwehand, M. van Kaalte-, J. Valkenburg, A. van Weercn, p. Droppert en H. L- WBlemsen. Tenslotte tot. leraren in tijdelijke dienst san de cursus Vuto-obao (Voorbereidend "Uitgebreid Technisch Onderwijs-Optedding Bewjje Algemene Ontwikkeling) de heren: H. L waiemsen en W. J. Zweinenberg en tot leraren in vaste dienst de heren: R. Falbh-e, W. Prins en D. Volbetia. DONDERDAG 29 NOVEMBER Passage Theater: 8 uur Pers. Ver. Gusto, to neelavond.'1 Volksgebouw* 8 uur PvdA, ledenvergadering. Volksgetrouw: 8 uur NVV Vrouwenbond, St. Nicoiaasavond. De Rank; 8 uur Herv. Gemeente, gemeeate- avond, VRIJDAG 30 NOVEMBER Volksgebouw: 8 uur AN MB Filmavond gursujii Carda: 8 uur Schied. Tippelaars Sint Nicol aas feest. BIOSCOPEN Monopole Theater: DondcrüageyclusCarnaval des Doods, MUSEUM Nieuwe vormen en nieuwe muziek Expositie Henri George Adam, dagelijks va» 10—17 17uur, 's zondags van 1317 uur. Gcm. Openbare Leeszaal; tot 25 november ten- toonstelling Belgische boek, APOTHEKEN Apotheek: Nieuwiand. Dr. Wibautpleln 17. 38 november Wassende maan Zo» op 8.23 uur, onder 15.34 uur Maan op U.08 uur, onder 19.2? uur Voor JAPONNEN, DEUS PIECES. ROKKEN, BLOÜSEN. VESTEN, PEIGNOIRS, cm. SCHIEDAM - TELEF. 66135 tijen, het nationale centrum, het .symbool van onze volkseenheid. Haar verhevea ideaien en hoge roeping hebben Haar gevormd tot de sterke vrouw die ons in de oorlog door woo-rd en beeld zou bezielen. Zij brok tijdens Haar balling schap de zeeën en de oceanen over om ons rechl en onze goede zaak te gaan beplei ten. In Haar radiotoespraken stijl de Zij ons in het verzet en spoorde Zij ons aan tot volharding i:n de strijd, ons stee da weer wijzend op de komende dag <jer bevrijding. Zo heeft Zij jaren gewerkt en met ons geleden tot de glorieuze bevrijdingsdag aanbrak. Haar terugkeer in het vaderland werd een zegetocht. Maar de jaren van de oorlog hadden Haar te sterk aangegrepen, dat Zij zich niet langer opgewassen achtte tegen de eisen door het ingewikkeld sa menstel van na-oorlogse problemen aan ojis staatshoofd, gesteld. En vannacht is voor Haar het verheven moment gekomen, waarop de wisselende tijd raakte aan de onveranderlijke eeuwigheid, Het Nederjandise volk, ook de Schiedam- se burgerij, herdenkt Haar In grote dank baarheid en liefde". De gedragen woorden van de burgemees ter werden gevolgd door vijf minuten stilte. Ook daarna heeft de Raad niet aan stonds de debatten hervat. Het 2e tiental speelde op woens dag 21 nov. jl. haar wedstrijd tegen het sterke HVO 2, Ondanks hardnekkige tegenstand van dè Schiedammers wonnen de HVO-ers met het kleinst mogelijk ver schil nl. 5'I's—i'ft De heren Haring en Leerentveld won nen beiden hun partij op fraiie wijze, de heren De Bruyn, Kok, v. 'd. Zee, Dekker en v. Grootveld speelden remise, terwijl de heten Ammersdorfer, De Bruin en v. d. Berg verloren. De wedstrijd van het le tiental tegen Shell I, waarvan de voorlopige uitslag 3VtIV? voor Shell was, is geëindigd met een 84 nederlaag. Van de afgebroken, partijen wisten de heren Vrijland en Den Uyl te winnen, de heer Hermse bereikte remise en de heren Hölzken en v, Soelen verloren. Een neder laag die absoluut niet nodig was geweest. Bijeenkomst van Zonnegloren met toneelstuk. De TBC, Vereniging Zonnegloren", af deling Schiedam hield gisteravond in ge bouw Irene een bijeenkomst, waarop de Toneelgroep van de Technische Bedrijven het bekende toneelstuk: Onder één dak, van J. Fabricïus speelde. Dit toneelspel, dal uit drie bedrijven bestond had een ern stige inhoud. Aan het begin van de avond had de plaatsvervangend voorzitter, de heer A, B. van Herwijnen een inleidend woord tot dè vela aanwezigen gesproken, waaruit - bleek, dat de TBC in ons land voor velen nog steeds een dreigend ge vaar betekent,, dat wij maar al te vaak onderschatten. .Voor de traditionele tom bola had de damesclub van.,,Zonnegloren" aardige schortjes en mooi handwerk ge maakt. GEM. KENNISGEVING Achtste Verordening tot wljziginug van de Ver- ordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom va» Schiedam (Gemeente blad 1945 no. I, 1949, no. 33. ID53 no. 11, 1959 no. 16, 1961 no. 27 en 1962 nrs. 30 en 31) (Gronden, gelegen ten uoorden van de Willem Brou werstraat, ten oosten van de Dwarsstraat en ten westen van de Hoofdstraat). Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun be sluit van 12 november 1962 G,S- nr. 690 heb ben goedgekeurd d.e door de Gemeenteraad op 31 augustus 1962 vastgestelde Achtste Ver ordening tot wijzigink van de Verordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik va» gronden $n de bebouwde kom van Schiedam (Gemeenteblad 1945 no, 1949 no. 33, 1953 no. .It, 1959 no. 18, 198! no. 27 en 1962 nra. 30 en 31) (Gronden, gelegen ten noorden van de Willem Brouwcrstraat, ten oosten van de Dwarsstraat en ten westen van de Hoofdstraat). De goedgekeurde verordening ligt ter Ge meente-secretarie (Afdeling Algemene Zaken Stadhuis) voor een ieder ter inzage. Schiedam. 29 november 1982. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd. J. W. PEEK. Het Gemeentebestuur van Schiedam heeft hedenmiddag liet navolgende tele gram van deelneming verzonden: Aan 11,31. de Koningin te Soesldijk. Het Gemeentebestuur van Schiedam be tuigt l'ue Majesteit cn Uw gezin zijn hartelijke deelneming met het verschei den van H.K.H. Prinses Wilhelmina, wier persoon en werk voor onze natie bij de Sohtedamse burgerij in dankbare herin nering zullen blijven voortleven. c? - De heer G.. Vérhuisdonk. voorzitter van de Centrale vanSchiedamse Middenstands- verenigingen, vestigt er de aandacht op, dat In de eerstkomende dagen wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmina in de winkelstra ten en het stadscentrum muziek zo veel mogelijk achterwege diént te'blijven uit eerbied voor de overledene!. De Sociëteit van de Rijksioodsen van de Nieuwe Waterweg hield gistermiddag voor ruim tweehonderd kinderen van haar le den in gebouw Arcade een Si. Nicolaas- matinee. Het jeugd ca baret Do-Re-Mi ver zengde hierbij het programma, dat natuur lijk als hoogtepunt de verschijning den to re le had van Sl. Nieolaas met liefst twee •Zwarte Pielen, hetgeen onder het jonge volkje van drie tot twaalf jaar veel tu mult verwekte. De kinderen behoefden bo vendien op deze gezellige feestmiddag niet op een droogje te zitten, want ze kregen "allemaal een flesje limonade en een zakje snoepjes. ,.De Hef brug.goj feestmiddag Voor de. kinderen rïm de klanten in Schiedam, die bij de Commerciële Orga- nisatie ..De Hefbrug" zijn aangesloten, wer den gistermiddag in Musis Sacrum twee achtereenvolgende voorstellingen gegeven, waarop tweemaal zeshonderd kinderen ont haald werden op het jeugdcabaret van Charlie, waarbij de muzikale omlijsting werd verzorgd door eigen mensen. Na af loop kregen de kinderen een tractatie mee naar huis. Slechts kort heeft de Scbleöamse ge meenteraad gedaan over de eigenlijke agenda van de raadsvergadering van gis teravond. die toch uit niet minder dan dertig,, punten bestond,1 waaronder vrij belangrijke. De meeste stukken werden bij hamerslag afgedaan, ook het voorstel om een krediet van één-en-eea-kwarl miljoen uit te trekken voor het bouwrijp maken van het gebied in Nieuwland, ge legen lussen de Nieuwe Damlaan, de Vellc- vestsingel. de X0ordvestsingeL de woning bouw ten westen van de Schiedamse Car- tonnagefabriek en de Mgr. Nolens!aan. Van grote betekenis is ook het krediet van f 153.400 voor het bouwrijp maken van een terrein aan de Verlengde Prins Bemhardlaan, waar een bejaardentehuis Als eersten in Schiedam stonden drie dames terecht, die hun hond niet aan de lijn hadden gehouden. De eerste die voor het hekje kwam, was mevr. A. v. R. uit Schiedam. Haar hond liep in zijn eentje op straat, waar hij ge zien werd door een politieagent, die niet wist van wie hij was. Hierover wist mevr. v. R. mee te de len, dat de politieagent, om te weten te komen aan wis de hond toebehoorde, bij verschillende mensen aangebeld had, aan een hond niet zien, van wie hij is", aan een hond niet zien, van iwe hij is". Hij veroordeelde mevr. v, R. tot 7.50 gulden of een dag. Dit bedrag vond ze veel te hoog en vroeg aan mr. Cos of de betaling niet vrijgescholden Jkon wor den. Als rede voerde zij aan. dat zij dan maar liever het dubbele bedrag aan de actie Open-het-Dorp wilde geven. Hoe sympathiek mr. Cos dit gebaar ook vond, hij kon .er niet' mee aceoard gaan. De tweede darae, die om haar loslopen de hond veroordeeld werd, was mevr. J- A- van O. Ter verdediging voerde zij aan, dat het proces-verbaal tegen haar werd op gemaakt, nog voordat over de radio en televisie was afgekondigd, dat de honden kort aan de lijn gehouden moesten, wor den. De officier kon hierin toch geen voor deel voor de verdachte zien. Al veel lan ger van te voren was het gevaar van hondsdolheid bekend en werd waakzaam heid nodig geacht. Bovendien bestaat het verbod om honden los te laten lopen al veel langer. Hiermee was mr. Cos het volledig eens. Wij kunnen geen wagens meer laten rond rijden, zoals in oorlogstijd. Daarom moet iedereen maar op zichzelf, letten. Hij ver oordeel demevr. v, O. tot 7.50 of 1 dag. Tot slot van de hondsdolheid-affaire in Schiedam werd mevr. M. A. W; veroor deeld. Haar hond liep los over straat, om dat zij haar deur open had laten, staan. Haar dochtertje, dat meestal op de hond let. was echter nu niet aanwezig, waarop het dier de vrijheid had gekozen. Hij be zorgde hiermee helaas zijn eigenaresse een boete- van tien gulden of twee dagen. Tengevolge van twee kapotte remmen van zijn brommer, waardoor hij niet ljdig voor een voetganger kon stoppen, moest woensdagmorgen C. v. E. uit Vlaardingen zich verantwoorden. Van deze aanrijding waren de gevolgen ?eer ernstig geweest. De 91-jarige aange- redene is later, hij was pas twee weken uit het ziekenhuis ontslagen, aan de gevol gen van de aanrijding overleden. De officier, die als eerste her woord kreeg, zei in zijn requisitoir, dat het feit, dat de remmen niet deugden, op zichzelf al een ernstig feit was, maar dat verdach te geen voorrang had verleend op een zeebrapad, noemde hij veel ernstiger, vooral omdat v. E. de voetganger wel ge- ...zien had. doch hem niet meer kon ont wijken. Ook de snelheid van v, E. was te hoog geweest. Getuigen hadden hierover gezegd, dat zij hem wel een pak slaag hadden wil len -geven. De te hoge snelheid werd echter door v. E. heftig bestreden. Zijn snelheid zou ongeveer 28 km per uur zijn geweest, dus nog altijd onder de 30 km. Mr. Cos, die direct tussen beiden kwam, vond dit wel met te hoog In normale omstandigheden,, maar bij een voetgangerso versteekpIaats moet men ïn ieder geval afremmen, en u zegtzelf. ongeveer 28 km., dus dat is het zelfde als ongeveer dertig km., aldus mr. Cos. De Officier als verder een uittreksel van een technisch rapport over de remmen voor. De acht er rem van de bromfiets te voren bij een niet al te fraaie manoeu vre. door schielijk remmen bad kapotge- trapt, Het n iet-werken van de voorrein be trof een afstel kwestie. In dit geval, waar alle feilen, -als een droog wegdek en overzichtelijke situatie tegen verdachte spraken, bleek fiefc. nut van een dubbele rem. hoe gevaarlijk som mige weggebruikers ook'de voorrein vin den. Voor al deze feiten eiste hij een boe te van een maal 50 gulden of 10 dagen et) een boete van 5 gulden bf een dag, plus ontzegging van de rijbevoegdheid. Na de Officier kreeg'mr. Meeter, raads man van de heer v. E. het woord. In zijn pleidooi roerde hij de gebroken kabel nog eens uitvoerig aan. Door een schielijk remmen is deze kabel, die pas twee we ken van le voren was ingezet, gebroken, v. E. had niet met zijn voorrem geremd, omdat hij het te gevaarlijk vond en hier niet aan gewend was. Of het niet meer werken van de voorrem aan de val te wij ten was geweest, zoals v. E. ook nog be weerde, durfde hij niet geheel en al te on dersteunen, doch hij achtte dit wel moge lijk. Verder was het volgens mr. Meeter niet bewezen, dat hetstachtoffer tengevolge van het ongeval was overleden. Hierop antwoordde de officier, dat hij dit helemaal niet in het requisitoir als ten lastelegging had aangevoerd. „Dan zo-u bet een zaak voor de rechtbank gewor den zijn". Maar dat hij dit uitsluitend als bijzonderheid had genoemd. Waar het de achterren^ betrof, die on voorzien gebroken was, kon hij het niét eens zijn met mr, Meeter. „Men moet in het verkeer zo rijden, dat er niet schielijk geremd moet worden". Bij dit standpunt sloot mr. Cos zich aan en veroordeelde v. E. tot twee geldboetes een van 40 gulden of tien dagen én een van 5 gulden of 1 dag plus de voorwaar delijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 maanden, met een proeftijd van twee jaar. Door. omstandigheden was A. C. C. uit Schiedam met de wet in conflict gekomen. Bij de stoplichten, ter hoogte vati de pas sage was hij met rijn auto in een file ge raakt, waar zijn uitzicht aan drie kanten belemmerd werd. Hij had de lichten niet kunnen, zien en was op goed geluk achter een voor hem rijdende wagen doorgereden. Deze gang van zaken kon echter niet de goedkeuring van de officier wegdragen. Afgezien van het feit, dat men niet zomaar, achter andere auto's moet aanrijden, vond hij toch, dat Schiedammers met de situatie ter plaatse de lichten versprin gen daar .erg snel op de hoogte moeten zijn. C. werd veroordeeld tot 25 gulden of 5 dagen. Aan M. J. R. uit Schiedam, J. P, uit Schiedam, C. F, uit Rotterdam en S. K. ook uit Rotterdam werden voor hetzelf de feit boetes opgelegd, variërend van 5 gulden of een dag tot 25 gulden of 5 dagen. Dat de Gatsometer het instrument, waarvan de politie gebruik maakt om snel heden van weggebruikers te maten doeltreffend werk verricht bewees woens dag de goede opkomst van snelheidsover treders. Niet minder dan acht personen,, die de beperkingen, welke m de bebouwde kom nu eenmaal gelden, liadden overschreden Hoorden de meest uiteenlopende boetes te gen zich eisen. De bedragen waartoe de overtreders veroordeeld werden, liepen uiteen van een schuldigverklaring zonder .oplegging van straf tot een boete van 75 gulden of 15. da gen met. intrekking van rijbewijs geduren de de voorwaardelijke tijd van drie maan den, met een proeftijd van 2 jaar. Ook'aan F. K. uit Rotterdam werd de rijbevoegdheid ontzegd. Hij had met een. snelheid van 70 km pér uur gereden, wat iedereen wel een beetje veel vond. Ook verdachte zelf, die hier overigens voor dit feit niet voor de eerste keer was. Hij is zijn rijbewijs voorwaardelijk voor drie maanden kwijt, met een proeftijd van twee jaar. Bovendien kreeg hij een boete van .75 gulden of 15 dagen. Een slechte kennis van vergunningen leg de W.. d. R. uit Rotterdam aan de' dag. Hij moest verschijnen, omdat hij zijn auto veel te lang had laten staart op een plaats waar een wachtverbod is. 1 Volgens hem .was dit toegestaan. Et- stond in zijn marktvergunning, dat dit mocht, mits de auto een meter buiten de stoeprand geparkeerd stond. Op de vraag van mr. Cos of dit in de Gemeentelijke vergunning stond, wist d- R. niet zo dade lijk een goed antwoord. Had hij eigenlijk wel een vergunning van de Gemeente Schiedam? Helemaal zeker wist hij het niet, maar het was natuurlijk altijd mo gelijk, dat hij dit verlangde papier wel bezat, In afwachting op het antwoord heeft mr. Cos de zaak verdaagd tot 19 december. Veel, heel veel mensen stonden woens dag terecht voor het niet gevolg geven aan stopteken door middel van een roodlicht, zoals het in gerechtelijke termen heet., Zo ook N. H., die even eeen paar moei lijkheden gaf, omdat hij niet de juiste per soon bleek te zijn. Deechte meneer H, was achterin de zaal blijven staan, maar kwam, toen hij hoorde dat er iets niet klopte, naar voren. Volgens zijn verkla ring was hij niet door het licht gereden, toen het op rood of geel stond, .maar door een groen licht, dat toen hij de streep overschreed overgesprongen moet zijn. Gezien de verklaringen van H. vond mr. Cos het wenselijk om eerst de ver balisant eens te horen. „Ik niet" gaf N, J. V, als antowoord op de vraag van de kantonrechter, toen die hem vroeg of hij op de uitspraak nóg iets te zeggen had. Hij was met zijn fiets 'door het gele.licht gereden. Schijnbaar beledigd verliet hij de zaal onder het mom pelen van het wóórd„Delft'Opwie dl t sloeg begreep niet, maar een boete van 10 gulden of 2 dagen is niet'zo uitzonder lijk voor het overschrijden van "de ver- keérsbep'alingeh. Mevr. W. A. uit de Burg. van Haaren- laan legde woensdag, toen zij uit haar huis wegging het telefoonboek op de haard. Het boek begon te smeulen en te bran den en werd ontdekt door., haaf zoontje, dat thuis gebleven was. Deze waarschuwde onmiddellijk de had niet gewerkt omdat v. E- hem even brandweer diè het brandje bluste. zal worden gebouwd voor de Ned. Frot. Bond- Voor buitenkerkelijk Schiedam Is van betekenis, dat eveneens bij hamerslag is besloten om f2ö.OOO uit te trekken voor het onderzoek van het palenveld hoek Nieuwe DamlaanBorg. Honnerlage Gre- telaan op rij» geschiktheid als bouwterrein voor de stichting van een bejaarden centrum. uitgaande van Humanltas en Humanistisch Verbond. Bij slechts twee punten kwamen uit de raad enige bezwaren naar voren. De heer B. E- Collé (comm.) gaf té kennen in het Seniorenconvent reeds bezwaren te hebben aangetekend tegen de verhoging van de, jaarwedde der. wethouders tot ruim f16.001), en deelde mede zijn slem aan bet voorstel te zullen onthouden. Het is dus met één, stem tegen aangenomen. De heer G. Verhuls- donk (VVD) hield, zij n maid en -speech n.a.v. de beroepszaak over de geweigerde- bouwvergunning voor een loods van de heer - J. Klarenbeekaan de Willem Brouwerstraat. In de eerste plaats verbaasde hij zich over de lange proee-" dure. omdat de kwes- tie al uit 1958 dateért, De heer Klarenbeek blijkt verder geen eigenaar van hel betrokken pand te Zijn,;' De* heer Verhulsdonk heeft de zaak ter plaatse bekeken en constateerde een zeer bouwvallige lekkende constructie, waar arbeidskrachten onder deprimerende om standigheden hun werk doen. Het terrein heeft een andere bestemming gekregen, aldus de commissie van beroep, en de heer- Klarenbeek „wordt niet te zeer gedupeerd." Spr. zag liever dat hij helemaal niet zou worden gedupeerd. De heer mr. H. B- Engelsman, voorzitter van de commissie van beroep, zette uiteen dat de taak van de commissie slechts be stond in het- nagaan of er op juridische gronden bezwaren waren tegen de beslis sing van het college van B. en W. De op merkingen van de heer Verhulsdonk raken niet de vraag, die de commissie moest behandelen, maar gaat In op het geval zelf. Met de formule „niet te zeer gedupeerd" wordt bedoeld, dat dank zij de schade- vergoedingsregeling de mogelijkheid be staat om eerr tegemoetkoming té geveri. voor het feit dat de heer Klarenbeek ge dupeerd wordt, le omdat hij geen. bouw vergunning krijgt. 2e omdat hij zijn bedrijf zal moeten ontruimen. Op. een vraag van de heer Verhulsdonk of men de heer K; niet zal afschepen door hem vestiging in de 's-Gravelandsepolder voor te stéllen, (dit zou een. nekslag zijn, want hij heeft 2ijp klantjes in de Gorzen, volgde het ant woord dat zoveel mogelijk met de aard en de belangen van het bedrijf rekening zal worden gehouden. B. en W. zullen bekijken,, aldus wethouder Van. Schoons- veld, in hoeverre het mogelijk is'iets Voor- hem te vinden in zijn eigen wijk,-Wethou der Van Kinderen lichtte ten slotte, toe, dat bet verwijt inzake de lange duur der procedure niet gerechtvaardigd is. Be sprekingen met de heer Klarenbeek zijn gaande om té zien wat men voor hem kan doen. - Geboren: Veronica, d. v. C. H. M. Hee» ze en D. Slavenburg; Franciscus.G.-J; z. V= C. W. M. van der Meer en M. J. G. Breu- ring; Conny d. v.'-W. Roseboom en B. Bes; Louis Mi z. v. M C. M. van der Goes én M. H. Markx; Yvonne F. P. dv; W,' J.' K. Geveke eh A. J„. E. Liefbroer'. Overleden: G. Grande, oud 71 jr. Op een druk-bezochte bijeenkomst van de Jongeren-Organisatie Vrijheid en De mocratie, afdeling Viaardingen-Schie- dara gisteravond' in de benedenzaal van ,;De Amstelbron" sprak prof. Dr. H, J. Witteveen over het onderwerp „Open Ondernemerschap". De voorzitter van de afdeling A. Mooi we èr leidde de spreker in. Een verheugend feit mag het ongetwijfeld worden genoemd, dat er zo velé 'ouderen aanwezig waren.-Voordat de spreker zijn uiteraard helder betoog aanving, heeft de vergadering het overlijden van Prinses Wilhelmina herdacht door staande enige minuten stilte in acht te nemen. De vrije onderneming, begon'spr. is de ceii van waaruit 'ons proöuktiesysteem,- is opge bouwd. 'In het Sowjet-Russische stelsel tracht men de laatste jaren al naar-gelang de behoeften van "het volk stijgen! .los te komen van de éentrailsatie en daarvoor Burgemeester en "Wethouders der gemeente Schiedam j roepen sollicitanten, op ter vervulling van de vakature van bij de Gemeentelijke Woningdienst. Salaris: f4.675.97—f6 817 54 (9 jaarlijkse verhogingen) excl. huurcompensatie ad. f 27,20 per mnd. en de 4% vakantietoeslag. Aanstelling boven het minimum is niet uitgesloten. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen omtrent opleiding, ervaring, leeftijd e.d. te richten aan de wnd. Directeur van de Gemeentelijke Woningdienst. Lange •Haven 145 te Schiedam, binnen'JÖ dagen na ver-s schijning van deze advertentie. YHLTON-FfJENOORD N.V. SCHICDAM vroagt voor divers* odmirmtrotieve werkzaamheden* ULO- oF Gelijkwaardige opleiding. Goede kennis van Engelse taal én enige kantoorervaring strekken tot aanbe veling. Sollicitaties te richian aan bovengaooemdu maat schappij: Postbus 22, Schiedam. Vaar het ffiakeo van esn afspraak voor «én persoonlijk ori'derhoud kurvt U zich ook telefonisch met ons in verbinding, stellen, Iel. 69200 (toestel 3072). DOK- EN WERF-MAAT5CHAPPIJ SCHIEDAM vraagt voor één harer afdelingen Vsréisten: «tenminste U.l.O.--diplorna cn-vaar-v digheid In steno en typen» t Leeftijd 18-24 jaar. Kantoorervaring in een technisch bedrijf strekt tot aanbeveling. 4 Schriftelijke sollicitaties; Postbus 22/ Schiedam. de plaatsmeer te streven naar decen tralisatie. In onze Vrije Wereld' zorigtde markt, waarvraag en. aanbod bij elkaar kV men, .dat de .verrichtingen van al deze on- .ondernemingen als delen van een legpuz zel precies in elkander passen. Het richt snoer van de ondernemer is natuurlijk Het streven naar winst. Hij probeert zijn; pro- dukten aan de markt te brengen tegen een prijs, die hoger ligt'dan zijn onkosten Voor de vrije werking der maatschappelijke krachten1 moét er een zekereconcurren tie bestaan. Dit vórmt een van de eerste .punten van het liberale- economische' program. De ondernemer moet een behoorlijke rentabili teit kunnen bereiken. Indien hij deze niet bereikt, kan hij zich niet handhaven. In de laatste twee eeuwen is de welvaart door ens vrije.produktiestelsel gestegen. In zit veel risico in het ondernemerschap, want elke nieuwe organisatie van de pro* d uk tie brengt risico mede. De investering is niet steeds rendabel. Er heeft altijd een. nauwe relatie bestaan tussen ondernemer schap en risicodragend kapitaal. De ont wikkeling bégint.eigenlijk met de eenmans* zaak, die met eigen kapitaal werkt. Bij een N. V. verschaft een groot aantal kapitaalverschaffers, kapitaal om de on derneming te drijven. Het bestuur geeit de leiding, doch de aanhouders dragen het risico. De aandeelhouders hebben geen en- ke' recht op vaste beloning; hun enige recht is, dat zij aandeel krijgen >n de winst welke de N, V. maakt. Soms geraakt er iets scheef, omdat dan de machtspositie van een van de partijen te sterk wordt Spr. wees op het gevaar van het aanstel len van commissarissen van-Algemeen Be lang in een onderneming, hetgeen een ern stige conflictsituatie kan scheppen. De on dernemingsraden. kunnen goed wer ver richten, aldus spr. Ze staan echter nog aan het begin. Doch tal van mogelijkheden zijn hier aanwezig. .Voor de werknemers Bo men de liberalen op voor "Vrijheid van Ar beid. Een Raad van Commissarissen van een NV mag geen bevoorrechte groep vor men. Hier is meer ruimte gewenst en moeten bredere banen worden betreden. Men moet in een dergelijk College elkan der nu eenmaal niet de bal toegooien» -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2