nOTTERDAHSCH NIEUWSBLAD Grootse huldiging Maassïuise korpschef m Kleuterschool van t Nut zal worden verbouwd Het oog wil ook wat bij „Ons Natuurgenot55 Grote belangstelling voor jubilaris SCHIEDAM Nieuwbouw leidde tot het vertrek van boer Verkade Onze EXCELSIOR WASMACHINE Mens met hijzonder gaai karakter Fijne herinneringen Strandoefemved strijd Burgerlijke stand Agenda Werkgever voor 1400.- benadeeld Bejaardensociëteit weer geopend Passieve recreatie Korfbalnieuws Nieuwtjes uit Maasland BB-tentoonsteliing in Maassluis De niemve films in de komende dagen KLANTEN f 145.- WASMACHINESPECIALiST FA. A. KUCHLER HoofdafË&escbap en Redactt«: VlAARDiNGEN, Sm, Havenstraat 1 Tel. 3229 IMaetle: Tel 5453 VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 66S7 INSULÏNDESINGEL 33 Kinderen gaan graag trots op hun vader. Maar Sary (22), Aart (21), Conny (16), Elza (14) en Peter (9) moeten boordevol trots zijn geweest, toen zy gisteren, naast hun ouders gezetep, in alle toonaarden de voor treffelijke eigenschappen van hun vader, de heer J. de Jongh, inspecteur- korpschef van Maassluis, hoorden bezingen. In zyn dankwoord zei hjj bovenal God dankbaar te zyn, die hem 25 jaar in myn politieloopbaan heeft geleid en hem zo rijk heeft gezegend. Als een verschrikking heelt de jubilaris tegen deze huldiging opgezien. De sprekers v/aren zich daar ten zeeiste van bewust. Én zij kenden hem natuurlijk goed, anders hadden zij niet gesproken. Zelf zei de ju bilaris in zijn dankwoord: ik wilde me hier dolgraag aan onttrekken, maar naar mate de jubileumdatum naderde, besefte ik, dat ik dit moest ondergaan. Ik mocht dit niet uit de weg gaan. zoals ik dat ook bij onprettige dingen in mijn politieloop baan niet kan doen. Achteraf bon ik er blij mee, omdat deze huldiging mij de ge legenheid biedt van mijn dankbaarheid te getuigen aan allen, die er hebben toe bijge dragen, dat ik vreugdevolle herinneringen aan mijn 25-jarige politieloopbaan bewaar. Aan de burgemeester, dat hij de orga nisatie van deze receptie met groot en thousiasme op zijn schouders heeft geno men; aan het gemeentebestuur, dat deze receptie heeft willen financieren: aan de leden -van mijn korps, zonder wiax ijver en toewijding ik mets zou hebben begon nen, op wie ik de mij toegezwaaide lof gaarne zou willen, overhevelen en dat tot mijn grote voldoening voltallig op deze re ceptie aanwezig is. Helaas op enkele zie ken na. En dan zijn voldoening over de aanwezigheid van heel oude bekenden uit de Zeeuwse tijd van deze Zeeuwse politie- jubilaris. Van de van zijn echtgenote ver gezelde opperwachtmeester Petit uit'Hoofd dorp, met wie hij, bij wijze van spreken, van de wieg af in Vlissingen samen is opgegroeid en samen zijn eerste politieja ren heeft beleefd. Van hoofdinspecteur A. v. Damme uit Dordrecht, van wie hij in het Vlissingse politiekorps zijn eerste op leiding heeft ontvangen. Levendige herinneringen bewaart hij ook aan zijn installatie ais korpschef in Maas sluis door de toenmalige loco-burgemees ter P. v. d. Snoek in het toen nog zo knusse raadszaaitje aan de Hoogstraat En. dan de goede geest op de periodieke bijeenkomsten van de korpschefs in. Zuid-Holland, waar van commissaris A. Hensums uit Gouda de spreekbuis was geweest. De hartelijk heid en geestigheid, die de toespraak van commissaris Hensums kenmerkte, weer spiegelden volkomen de efeer van deze samenkomsten. UNIEKE COMBINATIE Burgemeester W. J. D. van DIjck van Maassluis, die de zeer geanimeerd verlo pen receptie leidde, had de stukken er op na geslagen, geproduceerd bij de sollicita tie en aanstelling van de thans jubilerende korpschef zeven jaar geleden. Vit de sol licitaties had mijn ambtsvoorganger onmo gelijk een andere keus kunnen doen. Onlangs aanschouwde Ik een televisie- uitzending, waarin vooraanstaande mensen op velerlei gebied werden geïnterviewd en waarbij hun de vraag werd gesteld, waar aan zij 't toeschreven, maatschappelijk zïja geslaagd. Samengevat kwamen alle ant woorden in hoofdzaak hier op neer: als je over een behoorlijk verstand beschikt, als je bereid bent om liard te werken en als je van je werk je hobby weet te maken, wel dan zijn de voorwaarden aanwezig om maatschappelijk te slagen. Hen korpschef, maar ook iedere politie functionaris, leeft in een glazen kastje en op hen is wel zeer van toepassing: ziet toe, dat hij niet valle. Ik hoop, dat u uw werk als een. hobby zal kunnen blijven zien, dan valt het zwaarste werk licht. De burge meester liet het niet bij woorden cn dc ge. bruikelijke jubileumgratificatie. Van zijn persoonlijke bijzondere waardering wilde hij getuigen door hem. mede namens zijn vrouw, de jubilaris het fraaie boekwerk „Delta, poort van Europa" aan te bieden.. Burgemester W, J. D. van Dqck over handigt zijn jubilerende korpschef een geschenk in couvert ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 10 JANUARI 1963 Ook FortunaTieeft de veldtralning moe ten staken, omdat het trainingsveld meer op een ijsbaan lijkt dair op een voetbal terrein. Dinsdagavond is in de gymnas tiekzaal bij de dr. Colijnsahool geoefend, Maar over deze zaal heeft For tun a op an dere avonden niet de beschikking, zodat er vandaag nog over moest worden ge puzzeld hoe de training voort te zetteu. Zondag zal men For tun a op het strand in Hoek van Holland kunnen zien oefenen. Met SVV is Fortuna In bespreking voor een strand-oefenwedstrijd. Christelijke wellevendheid De eerste vergadering van de afdeling VlaardmgerAmbacht van de .Nederland se Christen Vrouwenbond, woensdagavond gehouden in dc grote zaal van de Inima* nuelkerk werd meteen een zeer druk be zochte en goed geslaagde avond. Prettig was tevens de bijkomstigheid, dat het le dental met negen nieuwe leden werd uit gebreid. De predikant, ds. S. van Bek- kiun vit Monster vervulde een spreekbeurt en sprak over het onderwerp: „Christe lijke Wellevendheid". Spreker zei, dat Christelijke wellevend heid wel iets met beschaving heeft te ma ken en zei dat dit een zedelijke en geeste lijke instelling m het leven van de mens is. De predikant stelde, dat men -de mens, die God ons doet ontmoeten, in een ge opend huis moet worden ontvangen. Hij wees er op, dat de mens moet kunnen dienen daar ja te zeggen tegen de ander. Geboren: Sylvia, d.v. S. H. van Dam en J. Boogaard, Roemer Visscherstraat 43; Gerarda Leonards, d.v. J. E. Maran- tika en D. R. Mirer, Schoutstraat 40. Gehuwd: Cornelis de Vries, 36 jr en Ma ria Stokvis, 42 jr; Willem Hoek, 32 jr en Sonja Eleonore Louise Meyer,.23 jr. Overleden: Monica Petronella Moerman 7 dagen. Kam. Onnesstraat 75; Antonie van Ballegooijen, 55 jr, echtg. v.: E. Ver schoor, Van Schravendijkplein 41. VU' >C. Zilveren Maassluïsse korpschef J. de Jonghzeldzame combinatie goede eigenschappen Dit geschenk werd door vele andere ge volgd. Ook waren er reeds aan vooraf ge gaan. Zoals de attentie van. het Maassïuise gemeentebestuur, hem thuis bezorgd op de officiële jubileumsdatum, vrijdag 4 ja nuari. Een reproduktie van een fraai zuidelijk- fcarm getint schilderij was het geschenk van het korps van de jubilaris, hem aange boden door adjudant JU Moerman., die zei: „we kunnen altijd met onze moeilijkheden bij u aankloppen en u zegt niet gaarne neen. Maar bovenal: u is eerlijk, u houdt er geen vriendjespolitiek op na, u gaat recht door zee. U heeft ettelijke wensen op uw verlanglijstje staan. Een van de belang rijkste is: de bouw van een nieuw politie bureau. Want dat is hard nodig". Om twee redenen moet u mijn komst hier ais een bijzonderheid beschouwen, be gon officier'van justitie mr. S. J. v.d. Hoeven. Rotterdam is zo groot, dat je als rest Rotterdammer geneigd bent de rest van jë ambtsgebied te verwaarlozen. Als u wist, hoe moeilijk het is, mij uit mijn ka mer op de Noordsingel te krijgen, dan zou u pas beseffen, welk een bijzon dere aanleiding er moet zijn geweest mij hierheen te begeven. Deze is, dat ik een diepe behoefte gevoel u, jubilaris, na mens het parket mijn grote waardering te betuigen voor uw justitioneel werk. Al les wordt door u stipt uitgevoerd. Alles loopt in Maassluis op rolletjes, al komen DONDERDAG Luxor, 8 uur, Botsende jeugd (18 j.). Stadsgehoorzaal, 8 uur, Drie dolle tantes (a.s.). VKUDAG Kantine IIVO, 10 30 u„ afscheid H. v. Leeuwen Lnxor, 8 uur. Vlammende jaren. Stadsgehoorzaal, 8 uur, Fanny (14 j.). DAGELIJKS Museum voor öe NederL Zeevisserij, (West- havenkade 451 Geopend 10—12 30 en 14— 16.30 uur Zondags 14—16.30 uur. Geopend; Apotheek Ir. A. L. Backer. Hoog straat 228. telefoon 2162. IJ januari Zon Arnpmende maan .45 uur. onder lö 51 uur er nooit vragen. Dit is uniek, -deze-hoe moet ik het zeggen-stilzwijgende mede werking van u- Daar achter de tafel hebben we samen al uitgemaakt na opsomming van uw ei genschappen, dat u de op één na beste korpschef m Zuid-Holland is, zo opende on der grote hilariteit de Goudse politiecom missaris A. Hensums zijn toespraak als spreekbuis van de vergadering van korps chefs In Zuid-Holland. Om daar boven uit te komen, kan ik alleen nog maar zeggen, dat u de allerbeste is. Maar laat ik betui gen, dat u door ons bijzonder wordt ge waardeerd, dat alles wat u zegt, getuigt van grote intelligentie en dat, wat u hoort, nooit vergeet. Mag ik onze genegenheid demonstreren met u deze diplomatentas te offreren. Wij scharen ons gaarne onder hen, die van hun grote waardering voor u hebben getuigd en mag ik dit onderstrepen met u deze plaid aan te bieden, de fruitmand ach ter u op de tafe.1 en deze plant voor uw vrouw, aldus de Maassïuise havenmeester L. C. KHeywegt, sprekend namens de diensthoofden. Voorzitter Vereniging v. Veilig Verkeer in Maassluis T. Wilkes stak de loftrompet over de jubilaris als oprichter en secreta ris van zijn vereniging. Met uw ijver, studiezin en doorzettings vermogen is het u gelukt uw inspecteurs- diploma te behalen, verklaarde de Dordt.se hoofdinspecteur A. v. Damme als oud-chef van de jubilaris, die, mede namens com missaris Heidema, een geschenk bij zich had ais blijk van vriendschap. Van de aan gename contacten tussen politie en indus trie in Maassluis gewaagde ir. Key als voorzitter van de Industriële Kring in Maassluis, terwijl zijn geschenk de liefde voor de muziek van de jubilaris manifes teerde. Maan op 18.41 uur, onder 9.45 uur Door de politie te Maassluis werd aan gehouden de 30-jarige W, F. L. uit Maas sluis. Hij bleek ruim f 1400.- ten nadeV van zijn werkgever te hebben verduis terd. Hij zal voor de officier van •iuslilie te Rotterdam worden geleid. AN DE VOORTSCHRIJDENDE be bouwing in Kethel is nu ook ten offec gevallen die fraaie boerderij aan de VJaar- dingerweg, die eertijds bewoond werd door de familie Verkade. Het was een mooie oude woning, al waren, er dan heel wat oorspronkelijke details door de nood zakelijke reparaties verloren gegaan. Ca kleine ruitjes hadden plaats moeten ma ken voor grotere ramen en het rieten dak werd grotendeels vervangen door een pan nendak. veranderingen, die uiteraard aan de schilderachtigheid van zo'n oud ge bouwtje afbreuk deden. Maar in de gevel was er nog een gevelsteen met het bouw jaar: De eerste steen gelegd door W, C. Rip 1786. W/AT MEN in zo'n oude boerderij tel- kens weer terugvindt, dat is de grote open schouw in dc boenhaek. met aan de ene zijde de bak «oven waar de boerin vroeger zelf het brood bakte, cn aitn de andere zijde een in gemetseld watert o muis met roodkoperen ketel, een onmisbaar on derdeel van het bedrijf. Want de moder ne techniek mag de hygiënische verzor ging dan gemakkelijk en doeltreffend ma ken, maar ook de ouderwetse boer was zich bewust, dat reinheid een eerste eis is voor produkt en bedrijf. Kwam men 's morgens in de boenhoek. waar alles gereinigd werd wat voor de zuivelbereiding nodig was, dan hing er al die vochtige atmosfeer, veroorzaakt door het kokende water uit het fornuis; dan was al het melkgoed al weer uitgewassen en gespoeld, want al wat er maar tegen kon ging aanstonds in het kokende water. Zo was het dat men in het verleden de reinheid betrachtte in Zuidholiands boeren leven. De kou mocht gisteravond niet verhinde ren, dat velen zich op weg begaven naar de bovenzaal van de Harmonie om daar de eerste bijeenkomst in 1963 bij te wonen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zo voel zqlfs, dat men enkele htoelen van elders moest halen om alle belangstellen den een zitplaats te bieden. Een dergelijke grote belangstelling wil er vanzelfsprekend wel in bij het bestuur en de heer Ir. A. van MAASLAND, Dat de 3eden van de be jaardensociëteit niet bang zijn van kou en gladde wegen bewees wel het feit dat de dinsdag gehouden sociëteitsmiddag heel druk bezet was. Op deze eerste samen komst van het nieuwe jaar wenste Mevr. Groot-Enzerlnk de aanwezigen een geluk kig 1963 toe. Ook feliciteerde zij enige le den t.w. Mevr. Buijnink, Mevr. v. d. Meijs. Mevr. van Mil. Mevr. Keijzer en de heer H. Vermeer met de resp. verjaardagen. Er werd weer rijkelijk getrakteerd het geen ue gezelligheid zeer verhoogde. Mevr. van Buuren-Vreugdenhil werd hartelijk welkom geheten in de kring van de gast vrouwen, Na de thee vertelde Mevr. Nab een verhaal. De eerste prijs van de sjoelwedstrijd werd gewonnen door Mevr. Buijnink. Ten slotte vertoonde de -heer J. de Dreu een serie kleurige dia's uit nabije en vreem de landen. Vermeld mag worden dat de prachtige bloemen geschonken werden door de heer A. C. v, d. Hoeven. Het wa ren anjers die aller bewondering wekten. De volgende soosmiddag is op 22 janu ari op dezelfde tijd en plaats. Tot de laatste man. zullen wij vechten en die laatste man ben ik, waren de laat ste woorden van burgemeester F. J. Groot Enzerink, die de vraag over de annexatie plannen van Vlaardingen en Maassluis te beantwoorden kreeg. Wat Maasland wil zijn is een spankracht tegen de opdringende stedelijke uitbrei ding. Evenals Vlaardingen wil Maasland recreatie maar een andere dan Vlaardin gen. Geen bos, geen sportvelden, of zwem baden of iets dergelijks, neen, Maasland wil een passieve recreatie. Met klem be toogde spreker dat heel midden Delfland vanaf de Waterweg tot aan Delft een open gebied moet blijven. Het moet zijn een long waardoor de stedeling nog adem kan halen. Met kracht zal dan ook gestreden worden tegen deze annexatieplannen, er staat te veel op het spet Het gaat in de eerste plaats niet om de boer maar om het behoud van het open gebied, en juist door de boer kan het open gebied behou den worden. Als de gemeente Maassluis wil uitgroeien tot een woonplaats voor 60 70.000 men sen, dan weet men dat men verder zal n, dan graaft men een tunnel door de Rijksweg en zit men in de Dijkpolder. Uit voerig wees spreker op de gevolgen welke de annexatie zou hebben op vele bedrijven en niet het minst op het veilingwezen. Ik ben overtuigd aldus de burgemeester, dat onze zaak niet verloren is en wij zul len geen duimbreed wijken. Zeer vele in stanties, waarvan invloedrijke, staan ach ter Maasland en wij zullen tot de laatste mar. toe vechten voor onze belangen, wat ook de belangen van de stedeling zijn. MAASLAND In de korfbalcompetitie speelt GDQ 2 in de 4e klasse B. Het zal mei Valto uit moeten maken wie er naai de 3e'klas zal promoveren. Dc stand \a nu: Valto 612, ODO 2 712. De Ijsvo gels 3 7—11, DOS 7—9, ONDQ 2 8—5, ODS 2 5—4, Tonego 3, 4—2, VES 6 6—2 en Valto 2 5—0. ODO a en b spelen allebei in de aspi ranten klasse F. De a- tjes zijn beslist te sterk voor deze klas. Het wordt zondei siag of stoot kampioen. ODO b bezet een piaats in de middenmoot wat een goed resultaat is van een team met zoveel nicu welmgen en jonge speelsters en spelers. Buysen, sprak daarover zijn verheugenis uïf tijdens zijn openingswoord, dat ge paard ging met een nieuwjaarswens. Maar ir. Van Buysen had nog enkele be langrijker mededelingen te doen en wel betreft de verbouwing van de Nuts-kleu- terschool aan de Binnensingel. Eindelijk is men dart zover, dat deze in 1905 opge richte school geheel gemoderniseerd kan worden, Vart drie kleinere lokalen zullen twee grote lokalen worden gebouwd, ter wijl er voorts centrale verwarming zal wor den aangebracht. Alle pogingen waren in het werk gesteld om deze dit seizoen reeds in gebruik te kunnen stellen, maar dit luk te helaas niet. Het zal wel Pasen worden, aldus ir. Van Buysen. Wel is het vrijwel ze ker dat zeer hinnenkort zal worden begon- n'en met de aanleg van de centrale verwar ming. Overigens zal het wel enkele jaren du ren alvorens de school geheel herbouwd zal zijn, temeer omdat de verbouwing in fasen moet geschieden. Wel werd een com pleet schema naar het Ministerie te Den Haag gezonden, maar per kerende post kreeg men bericht, dat het verzoek werd afgewezen. Ia elk geval zal de beginfase van de verbouwing niet lang op zich la ten ■'vachten. De lezmg met dia's door de heren Boorasma uit Middelharnis heeft de aan wezigen intens geboeid. Verscheidene malen reisden de (tweeling) broers naar Joego slavië en maakten daarbij tal van dia's van dit land achter het ijzeren gordijn. De Harmonie-bezoekers waanden zich al spoe dig In de streek Macedonië en brachten daarbij een bezoek aan Skoplje. Vriende lijke en zeer gezellige mensen hebben zij daarbij ontmoet en het volk daar fs tame lijk jong en bezit veel initiatief en daarbij een grote dosis intelligentie. De heren Boomsma hebben een ruim schoots gebruik gemaakt van het vervaar digen van dia's, maar zij vonden, het jam mer, dal tal van bijzonder mooie plekjes niet mochten worden gefotografeerd. Niet temin zag men op het witte doek volop over de schoonheid van Joego-Slavië. Echter is het ook daar niet alles goud wat er blinkt, want straten, waafvan de afvoer- goot in de midden loopt, zijn daar heus geen uitzondering. Rondzwervende zigeu ners vindt men daar natuurlijk ook. Spre ker betitelde hen als „kunstenaars of paar dendieven". Ongetwijfeld heeft 't Nut het nieuwe jaar op voortreffelijke wijze geopend. Mej. E. Clements, is bevorderd tot ad junct-commies ter gemeente-secretarie. De heren M. Plooy en P. Thomassen en Mej. R. Roza, allen werkzaam bij de gemeen tebedrijven, zijn bevorderd tot resp. ad junct-commies A, opzichter tekenaar en leerling ambtenaar A. 9 De jjsclub „Maaslands Ijsvermaak" or ganiseert op donderdag 10 januari een wed strijd over 100 km. Het traject heeft een lengte van plm. 8 km zodat dit 12 keer gereden zal moeten worden. De start is om 11.30 uur. Zij die aan deze tocht deel willen nemen kunnen zich opgeven in het Wapen van, Maasland Nieuw Huis ter Lucht. 9 De jongeren organisatie van de Hoil Mij van Landbouw afdeling Vlaardingen en Maasland zal op woensdag i.6 januari haar lo-jarig bestaan feestelijk herdenken en wel in het gebouw Muzaoda te Vlaardin-j gen. De avond begint om half acht. TAREN ACHTEREEN" heeft men in de omgeving wan Kethel de zg. Joden- kaas gemaakt, Deze kaas stelde hoge ei sen, zowel aan kwaliteit als aan dc hygië ne. De kopers betaalden graag een hogere pnjs dan de marktprijs, als bewijs van het grote vertrouwen dat men in dit pro dukt stelde. Ook de prima kwaliteit van weide en wei de vee heeft hieraan meege werkt. Inmiddels is de familie Verkade met haar gehele bedrijf naar Tienhoven ver trokken, waar zij een hele boerderij met complete inventaris heeft overgenomen. En van de boerderij is weinig meer te zien. De sloper heeft zijn werk al voor een groot deel verricht. Hier en daar ligt nog wat puin onder de sneeuw. Straks is het een grote open plek en dan, moeilijk zijn de plaats te wijzen, waar eens de woning van de Verkades heeft ge- Van 28 t/m 30 januari houdt de Dienst Bescherming Bevolking een ten toonstelling in De Sluis aan de G. A. Bre- derolaan. De bedoeling is de bevolking voor te lichten over moge'tjkheden tot bescher ming van het gezin tegen oorlogsgevaren. Voorts zal er getoond worden over welk materieel de plaatselijke hulpploegen van de B.B. beschikken, en zal er naar wor den gestreefd enig mzicht te geven in het doel en de organisatie van de B.3. VEIUNGBERICHTEN FIJNAART, 9 Jan. Cox oran-ge III15—57. II 55/60 15. II 60/65 50, 91/70 75, 70/75 81.75/80 54 I 55—60. 17—36. 60/S5 44—57. 65/70 72—83. 70/75 83—195, 73/80 95; golden delicious III 28—66. II 65/70 60, ?ö'?5 72. 75/00 73, 80/65 64. I 60/65 62. 65/70 67. 70/75 76, 75/80 79, 80/90 81; g-oudrei nette JIX 43/57, II 65/70 47. 70/75 49. 75/80 55, 80/85 57, 35/op 58, I 70/75 59. 75/80 6264. 8»'B5 6363, 85/op 5965; jonathan XII lil28, II 60/65 28, K/70 S5. 70/75 40, 75/80 41. I 60/65 35—46. 65/70 40—34. 70/75 45—38. 70/75 61; beurré aiex lucas III 6—26, I 60/55 3*. 65/71 23—32. 70/75 25, 73/80 26, 80/op 30 BERGEN OP ZOOM, 9 januari ArtdÜVl* 50—123; prei 119—173; savoy 7—29, rode kooi 1147. witte kool 534. schorseneren 5980, witlof 2083, spruiten 51221, boerenkool 9—33. waspeen 19—53, kroten 14—-£9. KAASMAR&T GOUDA 3.0 Januari, Aangevoerd 21 partijen. Ie Kwaliteit 2,22-2,23. 2e kwaliteit 2,15-2,21 per kg. Handel kalm. De overval Ook in de komende week draait wegens de grote belangstelling in het Passage Theater de Nederlandse verzetsfilm „De Overval". De laatste tier Vihingen Rome's Cinecitta, de onmetelijke film- stad met de gigantische decors uit alle tijdperken van de wereldhistorie, is no« steeds 'n onuitputtelijk reservoir voor kleurige spektakels, waar men overigens maar beter geen geschiedenisboekje bij moet raadplegen. Ditmaal zijn de Vikings weer eens aan de beurt om in de blijk baar bestaande behoefte aan deze robuus te pscudo-klassieke kost te voorzien, In felle kleuren gaat bet er breedbeeldig weer bijzonder heftig toe, waarbij het op nieuw opvalt, dat voor de belangrijkste helden geen Italianen, maar Amerikanen zijn uitverkoren: Cameron Mitchell Edmund Purdom, vermoedelijk in een po ging zo gemakkelijker de Amerikaanse markt te veroveren. Regisseur Giacomo Gentilomo toont zich in de afwerking van de talloze strijdtaferelen vaak allerminst eon gentleman, maar dat hoort nu een maal bij het genre. „De laatste der Vi kingen" draait hier in een Engelse ver sie. In MonopoJe, vrijdag, zaterdag, 2, 7, 9.15 uur. zondag 7, 9.15 uur. The young guns Omstreeks de eeuwwisseling ging het in het Wilde Westen ook onder de jeugd niet al te zachtzinnig toe. Hiervan ver haalt „The Young Guns" („Jonge Despe rado's"), zonder al te veel het accent te leggen op vuist- en revolvergevechten Tuily Rice, zoon van een desperado, wordt door een hulpsheriff het leven In Iu het vergaderlokaal aan de P. K, Dros- saartstraat hebben leden van de vereniging „Ons Natuurgenot" woensdagavond hun eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar ge houden. De kou zal er wel aan debet zijn geweest, dat de opkomst niet zo groot was, maar degenen, die er wel waren, heb ben beslist geen spijt gehad van hun uit* stapjé- De heer J. Hoogendoorn uit Amsterdam was er met zijn diaprojector en vertelde aan de hand daarvan een en ander over bet inrichten en onderhouden van ajuana en wel onder het motto: „Het oog wi! ook v/at". Reeds eerder hield men een derge lijke causerie en wel met als titel: „,Aqua numlief- en leed", zodat nu sprake was \an een vervolg daarop. Het is met voor iedereen weggelegd om een aquarium naar behoren in te richten, want daarvoor komt nog beel wat kijken, zo bleek uit de woorden van de heer Hoo- gendoorn. Hij gaf overigens de aanwezigen goede wenken mee, welke beslist zullen worden opgevolgd, tenminste voor zover men daar de nodige feeling voor bezit, want ook dit is gewenst, volgens spreker. De heer Hoogendoorn zei, dat men met alleen .tan zichzelf moet aenken aLs men vis in een aquarium wil zien, maar ook aan de diertjes zelf. Daarom, gebruik middel» matige verlichting, aldus het advies var, spreker- De aandacht werd ook gevestigd op diverse kleurschakeringen aan beplan tingen enz. Rotspartijen en kurkschors kunnen goede diensten bewijzen hij het in richten van aquaria. Zaterdagmiddag wordt er een visbeurs gehouden aan de Borneostraat 26 (ach ter- ingang). de gemeenschap vari het dorpje Chalmers onmogelijk gemaakt. Na een gevecht be sluit Tully zich aan te sluiten bij een bende jeugdige bandieten, die in een stad je in de bergen hun onderkomen hebben. Zijn kracht brengt hem het leiderschap, maar hij besluit geen acties meer te on dernemen. De bende neemt dit niet en gaat op eigen houtje de bank in Chal mers beroven, wat dan faun noodlot wordt. De sheriff en zijn mannen sluiten hen in en Tully probeert hen. tot overgave te bewegen, wat met moeite lukt. Ook be vrijdt hij de broertjes van de dochter van een bandiet, die ook dit soort leven moe is en een betere toekomst staat voor hen open. Regisseur Albert Band brengt deze waar gebeulde geschiedenis aannemelijk en met veel vaart, met Russ Tambiyn als Tully Rice en Gloria Talbott als het meisje, dat Tully op het goede pad brengt in Moiiopole, zondag 2 en -1.15 uur. Rif if i onder de vroutven Zwarter dan de duisterste „film noir" van het Franse repertoire, maar met tal loze knipoogjes in de richting van de prikkel-idylle, waarin Cornelis Veth ook de misdaad persifleerde, is „Du Rififi chez les Femmes" een meer zwijgzaam dan sprekend bewijs van de aloude stelling, dat „crime doesn't pay". Want de geraf fineerde smokkelpartij van een slordige miljard valse Franse francs in de Ban- que de Belgique te^Brussel, waar het geld verwisseld wordt voor échte biljetten, ver loopt onder even (vrijwel) doodse stilte als indertijd de onvergetelijke inbraak via het plafond in de juwelierszaak in „Du Rififi chez les Hommes". De titels van beide films'wijzen er al op. dat hier de zelfde scenario-schrijver aan het werk is geweest: de auteur Augüste te Breton, die met dit soort „criminele" lectuur vooral via de leesbibliotheken reeds een klein vermogen schijnt te hebben ver diend. Maai1 de regisseurs verschillen van jden'iteit en daardoor zal 'd«£e- vrouwe lijke Rififi wel heel wat eerder vergeten-- zijn: Alex Joffé, wiens „Les Assassins du Dimanche" beloften voor de toekomst in hield, blijkt op dit effen pad der regel rechte misdaad geen Jules Dassin te zijrt. Naast Nad ja Tiller en Silvia Montfort als de gangsterkatjes, zijn alle Franse ac teurs in het /zware jongens"-genre bijna aanwezig: Robert Hossein, Georges Ri- gauc, Roger Han in, Jean Gavin en zelfs Eddie Constantino in een kleine rol als een FBI-man ontbreekt niet op het ap pèl. In Monopole. Ma., di., wo. 2 en 8 uur Bfj de lezers van dit dagblad zyn er velen die bij U kopen ais zy kennen Met Üw advertentie wordt U bekend bij duizenden 1 Maak daar gebruik var. Vergroot uw omzet WIN NlfcSUWE KLANTEN 55 liter inhoud. Met tijdschakelaar.1175.— Korting f 30.— Met één laar garantie. 14 dagen gratis op proef. Markt 39 - Vlaardingen - Telefoon 3632 JEDbKE VRIJDAGMIDDAG VVASUEMONSTKAHE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1