ROTEBMMSCH NIEUWSBLAD Schiedam biedt dapper het aan sneeuw en Siberische hoofd kou „Sportbeoefenen onder dak" in de Leeszaal een Warme waardering bleek bi] drukke afscheidsreceptie van P. Groenendaal W. d. Burg Straathandel en bezorgers ernstig gedupeerd Vlaardingen en Kethel wonnen zilveren EHBO-beker Opruiming Opera Porgy and Bess voor Vegla-personeel Nogmaals brood voor de vogels Uit het politierapport Uit de wereld der boeken A. Risseeuw neemt deel aan kampioenschappen 'AT cy AAR. ANNEËtt Prettige middag voor CBC-kinderen Filmmiddag voor de Shell-junioren Landelijke samenkomst i.z. drenkelingen Instuif nam afscheid van Pater Marcelis 25-50 KORTIlfi ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 14 JANUARI 1963 B HoottUgentsclimp ut Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur. Telefoon 67292, Kotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhof 3. El Jende nummer één bij langdurige strenge vorst Is en blijft de bevroren wa terleiding:. Ook nu staan bij de plaatse lijke loodgietersbedrljveu de telefoons roodgloeiend en nemen er de wachtlijsten de vorm van een boekdeel aan. De meeste meldingen en kreten om huip komen uit de binnenstad en de oudere bebouwingen. In de nieuwbouw wordt veelal een kope ren leiding gebruikt en kannen do bewo ners ieder voor zich des nachte de hoofd- toevoerkraan afsluiten. In oudere huizen, ctagewoningen, is men vaak afhankelijk van de bewoner vaji het benedenhuis. Vergeel deze de zaak af te sluiten, dan delen de bovenbewoners in de narigheid van een bevroren leiding. Dit geeft dan aanleiding tot boze gezichten en..,., harde woorden. De grote akeligheid voor de be woners, wier kranen geen water meer ge ven, komt pas bij het invallen van de dooi. Het Ijs in de leidingen heeft reeds bij de bevriezing scheurtjes in het lood veroorzaakt en wee hun die hun hoofd kraan dan niet afgesloten hebben. Grote ravages kunnen hier het gevolg van zijn. Niet bij benadering is te schatten voor hoeveel aan geldswaarde de Schiedam mers dagelijks verstoken. Informatie in kringen van de kolenhandel leerde ons, dat er gelukkig nog niet van een gebrek aan kolen gesproken kan worden. Kolen zijn er genoeg in Nederland, maar het vervoer levert problemen op. Er begint een tekort te ontstaan aan de fijnere ko- lensoorten. Niet alle gewenste maten lijn meer te leveren. Men zal het met eier kolen en tevens met cokes moeten doen. Alle bedrijven en bedrijfjes doen hun uiterste best om de orders die in grote hoeveelheden binnenkomen zo snel moge lijk uit te voeren. Op slag en stoot gaat dat evenwel niet. Het publiek moet thans soms lang geduld hebben en mag niet veel» etsend zijn. Het kwartje gneeuwtoeslag is er nu werkelijk door en. dit gunnen wij de mannen wel, die ons „het zwarte goud (want dat is het bij deze barre kou) weer of geen weer netjes thuisbezorgen. Ook andere groepen leveranciers heb ben het moeilijk in deze dagen. Zo o.a. de brood- on melkbezorgers en de groen tehandelaren met een vaste klantenkring die er dagelijks opuit plegen te trekken. Het vervoersmiddel voor de te verkopen produkten is tegenwoordig voor het groot ste deel gemechaniseerd en als voornaam ste ongemak is er het glibberen van en naar de wagens over sneeuw en ijs, waarmee vooral de buitenwijken nog rij kelijk zijn bedekt Bij de brood- en melkverkoop vergoedt het extra sneeuw-centje veel en dit kan nog lekker oplopen. Ben centje op ieder produkt dat wordt afgeleverd hakt er voor de ciiëntèle niet zo erg in. Deze Is al blij wanneer zij bij melkhandelaar of bak ker nog enkele andere produkten kan be trekken. waardoor zij zelf de gladde stra ten niet behoeft te betreden. Maar de diverse melk- en groentehan delaren hebben dagelijks nog al wat scha degevallen te verduren. Melkflessen en eieren vriezen kapot en tevens is het een hele toer de kranen van de voor de ver koop van losse melk bestemde bussen ont dooid te houden. Jn de groentehandel zijn a lie artikelen zeer gevoelig voor vorst en hierbij denke men alleen maar aan de zoete smaak van bevroren aardappels. Groente en fruit, door de vorst aangetast, is geen lekkernij meer en glasconserven zijn niet te vervoeren. Het gevolg van dit alles is dan ook een inkrimping van het sortiment der aangeboden produkten. Voor de straatventers in bloemen en fruit met een vaste standplaats brengt de strenge vorst belangrijke schade mee. Verschillenden onder hen. legden het bijl tje er reeds bij neer en genieten steun van sociale zaken. Er zijn er evenwel ook die koppig doorgaan. „Tot dusver heb ik al een schade die ligt tussen de vier- en vijfduizend gulden", vertrouwde fruit koopman Jilles de Boom ns toe. „Vorige week kocht ik voor 3000 gulden handel in en ik ontving er net 1100 gulden voor terug. Twee ijzerenhonden en m'n luxe wagen staan stuk en houdt er effe rekening mee. dat ik per week aan mijn personeel ongeveer 200 gulden loon en so ciale Jasten moet betalen". Jilles gaat niet om steun: het zou trouwens geen zm hebben, aangezien de uitkering beperkt is. „Doorgaan is de eni ge methode en dan maar hopen, dat de vorst niet al te lang aanhoudt Blijft het echter nog twee weken vriezen zoals nu, dan wordt de situatie onhoudbaar. U moet U eens indenken, meneer, al de Spaanse sinaasappelen kwamen bevroren aan. En dan de appelen, pracht goed, zoals u ziet Het moet er vandaag uit In mijn pakhuis vriest het net zo hard als buiten. Dus moet ik uitverkopen tegen elke prijs". Jilles stond zaterdag met zijn handel aan het begin van de Hoogstraat» Bene den aan de Broers vest heeft bij een vaste standplaats. Op deze oostelijk gelegen hoek bevroor alles en daarom verzocht hij speciale vergunning voor een andere standplaats. Eerst was het goed en later wilde men hem wegsturen. Burgemeester Mr. Peek verleende persoonlijk interven tie, waardoor hij nu zaterdag een wat beschut ter plaatsje kreeg. Een van de weinige bloeraenhandelaars, die het niet wenst op te geven is Is Visser, sinds vijfentwintig jaar des zaterdags op de Broersvest met zijn stalletje te vinden, De laatste jaren helpt zijn vrouw hem met de verkoop. Het echtpaar heeft al lengs het vertrouwen van de vaste klan ten weten te winnen en verwierf een goede reputatie. De bloemenvoorraad was nu in de auto gebleven, verwarmd door een mo torkachel. De klanten kregen de verlang de bloemsoorten thans goed ingebakerd. „Aan de kou wen je wel" vertelde mevr. Visser-In 't Veld ons, maar alles bevriest onder je handen". Ondanks koude en gladheid bestond er vrij veel belangstelling voor de opvoering van de bekende opera „Porgy and Bess" van George Gershwin, die zaterdagavond in gebouw Irene door het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman voor de leden van de personeelsvereniging Veg- la werd opgevoerd. Nadat de voorzitter van de BV Vegla. de heer J. de Pater in zijn openingswoord directie en bedrijfsleiding had welkom ge heten, deelde spr. mede, dat er op zater dag 26 januari a.s. weer een culturele avond wordt gehouden met vertoning van de film „De Indringer". Voor het personeel van de tram- en bus diensten is de koude periode lang geen pretje. Voor de buschauffeurs en hun pas sagiers is het nog wel om te doen. De bussen mogen alleen verwarmd uitrij den, maar in lijn 4 is het ijskoud. Ijs kasten zijn het met binnen temperaturen zo rond de tien graden onder nul. Tij dens de spitsuren is hét wel om uit te houden, maar de rest van de dag is hel: maar een ijselijke geschiedenis. Alleen de wagens van de tramlijnen 3 en 22 zijn van verwarmingsinstallaties voorzien. Toch doen de bestuurders en conduc teurs hun dagelijks werk. Moeten zelfs af en toe nog luisteren naar het geweeklaag van de passagiers, die evenwel vergeten, dat deze jongens urenlange diensttoeren maken en.... eveneens koud zijn tot in hun gebeente. De Schiedanue jeugd trekt zich heel weinig aan van al deze uit de winter voortkomende ongemakken. Al wat Jong is en geen koukleum zocht zondag weer het ijs op. Voor het eerst zagen wij te ook op de dlchtgevoren binnenhavens schaatsenrijden. Op de ijsvloer van de Korte Haven was het een waar Ijsfeest en zelfs achter het Oude Sluisje waren ze aan de gang. Men had tegen de hoge walkanten ladders geplaatst en enkele ba nen geveegd. Een ondernemende Scbie damse verkocht warme chocolademelk. Het whs er gewoon gezellig, D gemeentelijke diensten strooiden door de gehele stad overvloedig zout. Hier en daar vertoonde zich een voorproefje van hetgeen ons wacht wanneer eenmaal de dooi inzet en wel een blubberige massa, die weliswaar afbreuk doet aan de sfeer, doch de straten tenminste berijdbaar maakt. Men verzoekt ons mede te delen, dat brood voor hongerende vogels kan worden ingeleverd bij de heer B. B. Brussé Stephensonstraat 18, telefoon 6*5578 en bij B. B. Brussé Archlm edesstraat 21, te lefoon 61014, Mevrouw Van Haperloo Lek straat 6b, Mevr. De Baan Buijs Ballot singel 85 en de kapsalon Balhuijsen, Alei. dastraat 92. Tegen een verkeprszuiltje reed op de kruising Overschieseweg Bettoweg een pprsonenauto bestuurd door de Hagenaar H. M. K. Het verkeerszuiltje begaf en de auto werd aan de achterzijde beschadigd. K. reed achteruit terwijl de achterruit be vroren was. Een vrachtautovpjel met band Is gevon den. De eigenaar kan zich wenden tot het Hoofdbureau van politie. Een jong hondje is in de Boterstraat in de sneeuw gevonden. De eigenaar kan het in het asiel terughalen. Een waterleidingbuis is vrijdagavond ge sprongen voor het pand B.K. laan lfiS. Het hele rijwielpad stond blaak. Het euvel is in de loop van de avond verholpen. In het donker gezeten hebben vrijdag avond de bewoners van Schiedam Oost en Schiedam West, als gevolg van een defect in het transformatorhuisje aan de Went-FrankeJandse straat. Ook de straat verlichting 5s uitgevallen. Om half tien was het euvel weer verholpen. Op de Gerrit Verboomstraat heeft een autobus een kop staart botsing veroor zaakt, waarbij vier auto's min of meer beschadigd tverden. Een onbekende auto bestuurder, stopte voor het groene licht in de Oranjestraat. De achter hem vol gende autobestuurders wisten bijtijds te stoppen maar een daaropvolgende autobus botste tegen de achterzijde van de laat ste auto waardoor een kettingbotsing ont stond. Een portemonnee met 160 gulden Is t.n.v. mevr. L. M. H. gestolen in een winkel aan de Korte Singelstraat. Zij had haar handtas met portemonnee onbeheerd op de toonbank laten staan om een kleding stuk uit te 2oeken. Eerst in een andere winkel ontdekte zij de ontvreemding. Een bromfiets is gestolen t.R.v. F, d, V, die hem 's avonds 9 uur op slot had neer-' gezet voor zijn woning aan de P.K.O.- Laan A ANGEZIEN de huidige temperatuur buitenshuis niet toelaat, dat we iü da open lucht een andere sport beoefenen dan de oude Hollandse winter sport bij uit nemendheid, de schaaterijderij, houdt de Openbare Bibliotheek in haar etalage aan de Lange Haven thans een interessante boekenexpositie over het thans actuele onderwerp: „Sportbeoefening onder een dak". Wat men kan bereiken met kleuter- gynmastiek, leest men in het aardige boek je van mevr. E. C. Thole Boodhuyzen—de Vries, geïllustreerd met vlotte tekeninge tjes, vervaardigd naar foto's gemaakt tij dens de vele gymnastiekuurtjes met jeug dige leerlingen en eigen kinderen. „Ik zal niet van U verwachten, dat u uw huiskamer als voor een schoonmaakbeurt gaat opruimen om er een gymnastieklokaal van té maken, u kunt integendeel alles laten staan. U moet natuurlijk wat meer ruimte maken, maar, voor het merendeel doende," aldus de schrijfster die dan verder gaat; „De betekenis van het bewegende element in deze kleutergymnastiek ver dient alle aandacht Want zoals velen van u bekend zal zijn, is dit bewegende element in de gymnastiek niet alleen voor de spie ren, snaar ook voor de mentaliteit van grote betekenis". Er zijn heel weinig hulp middelen nodig: Een of meer ballen, niet te groot, een prullemandje, een paar pot loden, enkele oude lapjes stof, twee bezem stelen en de zo belangrijke „houten stenen", houten blokken in de vorm van bakstenen. Het doel van deze kleutergymnastiek ia buik-, rug- en voebspieren dermate te oefe nen, dat hiervan preventief een juiste in vloed op een goede houding, zonder door gezakte voetjes, zal uitgaan, terwijl boven dien de ontwikkeling van behendigheid tijdens dit oefenen stimulerend op de gees telijke gesteldheid zal werken. IN DE ORIENTERENDE STUDIE: Dat is Honkbal door Ge Hoogenbos, met zes tig tekeningen en veertien foto's van Jan Smidt, deelt Hans Urban us het een en an der mede over het ontstaan van de honk bal-sport, waarover men volgens deze auteur ondanks ijverige nasporingen van statistici nog in bet duister tast De een be weert, dat deze sport afkomstig is uit Engeland, waar men een soortgelijk spel Vele "bekende Schiedammers waren za terdagmiddag in Malson Westhuis aanwe zig op de receptie ter gelegenheid van het afscheid van de directeur van de Schle- öamse Gemeenschap, de heer P- Groe nendaal en de verwelkoming van rijn op volger de heer Th. Pfeifer. En niet alleen Schiedammers waren «komen, m ook enkele relaties van otxiten onze stad, o.w. de heer M. Hoil, oud-voorzitter van de Scbiedamse Gemeenschap en de heer Janvier, leider van de groep kermis exploitanten, met wlen de heer Groenen daal bij het organiseren der Vakantie- feesten ieder jaar weer contact heeft ge had. De heer F. A, de "Wolff, de huidige voorzitter van de Sch. Gemeenschap opende het samenzijn met een woord van hulde bij wat hij noemde „deze fauldl ging tegen wil en principe van de heer Groenendaal in". Deze huldiging mag worden gezien, aldus de heer De Wolff, als een onderscheiding, die niet achter wege kon blijven. Het bestuur van de S. G. en de secties hebben nlle grote waardering voor het aanpassingsvermo- Was het enkele jaren geleden Louis Vrij land, die In d« wedstrijden, om het per soonlijk damkampioenschap van Rotter dam do eer van Schiedam en inzcmd?r- heid van de „Damclub Schiedam hoog h-'eJd, dit jaar zal het de heer A. Risseeuw 35.jn. die zich onlangs bij de bovenste vter dammers plaatste, tijdens de voorwetï- strijden voor dit kampioenschap. Ook nu gaat het om deelname aan voorwedstct- den om het persoonlijk kampioenschap van Rotterdam en wel van. de eerste klas se. De heer Risseeuw is ingedeeld in groep 1 en komt uit tegen <ïe heren L. v. a. Berg, J. Hannik, P. D. de Regt, I. L. v. Wuyckhuyse en A. v. Baardemfk, allen Botterdamroers, De wedstrijden wonden gespeeld in het clublokaal van C.D.R,, ge bouw „Atrium" te Rotterdam. De speeldi- ti zijn de dinsdagen *15, 22 en 29 januari en 5 en 12 februari 1S63. MAANDAG, 14 JANUARI ïivoli, 8 uur: Schied. Gyrrmasiafitenboml, da»6- UvOUQ. Irene, 8 uur: Pers. Ver. Gusto, fiünverta-nlng. Irene, 8 uur: „Auqu fauna", aquarlumavonü. Stedelijk Museum, 8 uur: Drs, W. A. L, Boe ren, „Verkenningen van Kunst". DINSDAG, 15 JANUARI De Rank, 7.4ö uur: K.A.V. Kethel. cabaret met demonstratie. Chr- Soc. Bel-, 8 uur; Hoek's Pers. Ver,, ver toning van dia's. BIOSCOPEN Passage Theater, dag. 2—8 uur? De Overval» Monopole Theater, ma.. <U. «n wo. BIffft onder de vrouwen. APOTHEKEN Afc'-lieck Westendorp. Singel S3. De afdeling Kethel van de Kon. Ned. EHBO hield zaterdagmiddag in de Rank voor de Kring Schiedam een kritigwed- strijd, waaraan deelnamen de afdelingen Capelle a.d. Ussel, Kethel, Maassluis en Rozenburg voor box I en de afdelingen Hoek van Holland, Maasland, Maasdijk Naaldwijk en Vlaardingen voor box H. In heide boxen werd het zelfde geval behan deld, dat door dr. Van Rijssinghe uit Vlaardingen was geconstrueerd. De opgave was als volgt; Twee arbei ders, op een kleine scheepswerf zijn on een stelling bezig de oude verflaag van een scheepshuid te branden. Doordat de ene arbeider wordt afgeleid, verbrand' hij zijn linkerarm. Door de pijn schrikt h>j en brandt een der kabels door, zodat beide arbeiders met de stellingpiank en bet brandapparaat naar beneden vallen en op de kade terechtkomen. Zoals u ziet een geval uit het volle leven in de sfeer van het industrLële klimaat van deze om geving. Voor de grime hadden mevr. Tlmmers en de heer J. C. Ziere zorg gedragen: er werd redelijk goed gewerkt. Er waren twee jury's van artsen; dit waren dr. J. H. v. d. Berg, Dr. P. v. d Kuy, dr. J M Oostlander, uit Schiedam, dr J. F De kinderen van de leden van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, afd. Schiedam hebben zaterdagmiddag een vrolijke mid dag beleefd in de grote zaal van Chr. Soc. Belangen. De voorzitter van de CBC-Sehie- dam, de heer A. Goudzwaard, opende deze goed bezochte middag (toch waren er vo rig jaar meer kinderen) en na het ope ningslied hield de heer Bert Rasker. aan de hand van het flanelbord, een bijbelse vertelling. Verder bestond dit feestpro gramma uit enkele films, waarvan we noemen de tekenfilm „Het fluitje" en de hoofdfilm ,Zo de ouden zongen piepen de Jongen'* met Stan Laurel en Olivier Har dy. Vader en zoon Bakker zorgden achter de piano en met de accordeon voor een gezellig stukje muziek, terwijl het de kin deren bovendien, aan traktaties niet heeft ontbroken. Tijdens de feestmiddag kregen z'i limonade, gebak en sprltskoek en na afloop n >g een zak snoep mee naar huis. Toussaint uit Naaldwijk, dr A. de Vries uit Rozenburg en dr. L. T. de Vries uit Vlaardingen; dr. Van Rijssinghe was even eens aanwezig. Als gastheer namens het bestuur van de afdeling Kethel trad op de voorzitter, de heer A. Jongste. De uitslagen waren als volgt: Box I, le prijs, Kethel 350 punten, 2e prijs, Ca pelle a. d. IJssel 298 pnt., 3e prijs Maas sluis 286 pnt, 4e prijs Rozenburg 275 pnt. Box II, ie prijs, Vlaardingen 406 pnt, 2e prijs Maasland 400 pnt., 3e prijs Maas dijk 343 pnt, 4e prijs Hoek van Holland 31? pnt., 5e prijs Naaldwijk 275 pnt. In beide boxen ontvingen de eerste en tweede prijswinnaars een zilveren beker tje en de andere winnaars een heerlij/e taart De leidersprijzen vielen ten deel aan Maassluis met vijfentachtig punten en Vlaardingen met tachtig punten. De uitslag van deze tweede kringwed- sirijd betekent, dat op 16 maart a.s. Ke thel, Capelle a. d. Ussel en Vlaardin gen en Maasland naar de Erewedstrijd in Maassluis gaan. gen en de grote werklust van de heer functionaris heeft verricht, De heer Groe- Met geel-rode vlaggen en kleine vlag getjes In de Shell kleuren was zaterdag middag de grote zaal van gebouw „Ire ne" versierd toen de Shell-Juniorenclub een filmmiddag hield voor leden uit Schie dam en Vlaardingen. De heer G. Meyer verwelkomde de kinderen en enkele ouders (zowel beneden ais op het balkon waren nagenoeg alle plaatsen bezet, waar na het programma geopend werd met een speciaal voor de Shell-Juniordub ver vaardigde marionettenfikn: „Op TV bö Koning Boesol". Daarna vroeg het grap pige verkeersmannetje Kees Kijkuit de aandacht in een eveneens gekleurde ma rionettenfilm: „Hup de borden" waarin de kinderen te maken kregen met velé verkeersborden. Na een korte pauze werd de zeer span nende Engelse jeugdfilm: „De geheime tunnel'* vertoond, waarin twee pientere jongens in een oud kasteel een aantal in brekers weten te achterhalen. De spanning ontlaadde zich in gejuich toon de politie mannen de inbrekers inrekenden. Alle kinderen ontvingen bij de uitgang een zakje glazen knikkers. Groenendaal, maar de heer De Wolff achtte diens bijna spreekwoordelijk ge worden dienstvaardigheid wel zijn meest naar voren springende eigenschap. Zijn hele persoon en al zijn werk is doortrok ken geweest van de wens om anderen behulpzaam te zijn. De heer Groenen daal heeft zich een, echt gemeens chaps mens getoond «n terecht heeft indertijd de heer P. Alberts hem voor deze functie aanbevolen. Grote plaats voor S.G. Bij de heer Groenendaal heeft steeds voorop gestaan, dat de verenigingen hun zelfstandigheid moesten kunnen behou den, maar alleen meer samenwerking moesten kunnen opbrengen, een opvat ting, die ook thans nog gelding heeft, al zijn er enkele die er anders over denken. Ondanks tegenslagen is de S. G. er in geslaagd in Schiedam een grote plaats te verwerven en dit is vooral te danken aan het werk van Piet Groenendaal, die nooit een zuiver ambtelijke houding tegenover zijn werk heeft ingenomen, maar er ook vele avonden aan heeft geofferd. Hij wordt thans commissaris en lid van de Bestuursraad van de S. G. Hij blijft dus aan de S. G. verbonden, trouwens ook als administratieve medewerker, en als rechterhand en steun van de heer Pfei fer. Tenslotte overhandigde de heer De Wolff de heer Groenendaal een som geld onder couvert, een geschenk waarvoor hij met zijn vrouw een vakantiereis kan gaan maken. Aan de heer Pfeifer wenste hij veel succes in de toekomst bij zijn werk voor de S. G. en het Scbiedamse culturele leven. Televisie ah gevaar Ook de burgemeester, mr, J. W. Peek wijdde vele hartelijke woorden aan het werk van de scheidende functionaris. Hij wees er op, dat de taak van de S. G. de laatste jaren zoveel zwaarder is gewor den, nu meer en meer televisieapparaten de lust om het buitenshuis te zoeken af breuk doen en daarmee de ware gemeen schapszin ernstig bedreigen. De heer Groenendaal heeft getracht te handhaven wat er nog te redden viel en aldus er toe bijgedragen, dat wij nog een belangrijk erfdeel kunnen doorgeven aan de jonge generatie, die tegenover vele culturele dingen zo volkomen anders staat dan wij. Hij sprak namens het gemeentebestuur zijn dank uit voor hetgeen de scheidende nendaal voerde hierna het woord en hij heeft om het de heer Janvier na te spre ken: „deze middag meer gezegd dan in al die tien jaren, dat ik hem ken!" ,Jk ben geen culturele Plet, zo zei de heer Groenendaal, al heeft Sebastlaan mij ook zo genoemd. Ik heb maar twee eenvoudige idealen gehad: zoveel moge lijk voor de BG te doen en alle aange sloten verenigingen te steunen". Het or ganiseren zat hem in het bloed: Zijn overgrootvader leefde In Raamsdonk als organisator van feesten en zijn vader was organisator van alles wat los en vast was. Die zat overal in, behalve In de gemeenteraad. De heer Groenendaal verklaarde nog te hebben gestreefd naar samenwerking, in het bestuur, in de sec ties, in de commissies en de comité's en de verenigingen en tussen de bur gers van onze stad, samenwerking ner gens afgedwongen, maar steeds ln vol le vrijheid. Het Is een samenwerking geworden, waarom vele andere gemeen ten ons benijden. En dit Is, aldus apr.; het werk van ons allemaal. J Spr. gaf uiting aan zijn, voldoening over het gunstige subsidiebeleid tier gemeente. Ook hij sprak nog over de televisie als gevaar voor de gemeenschapszin. Als wij aan de TV al onze vrije tijd gaan geven, dan bloedt het gemeenschapsleven dood en dan gaan wij vereenzamen, mee tot schade van het eigen leven. „Eendrach tig moeten wij saxnenstreven om te voor komen, dat het verenigingsleven leeg en dood wordt. Uit deze gedachte heb ik. aldus de heer Groenendaal, de laatste 14V» jaar geleefd. Ik had graag nog veel daartoe willen bijdragen, maar leg met vertrouwen mijn werk in de handen van mijn vriend Pfeifer". Spr. dankte voor de hem bewezen hulde. Hij nam nog een prachtige fruitmand in ontvangst, hem aangeboden door de secties en drukte daarna de vele aanwezigen de hand, na het uitbrengen van een heilwens op de groei en de bloei van de S.G. het z.g. Rounders speelde. Een ander meent; dat in de omstreken van New-York do vroegere enthousiastelingen van het cricket- spel „The New-York Game" ontwikkel den, waaruit het honkbal ontstond. In de periode na 1845 verspreidde het spel rich snel, vele clubs werden opgericht en in 1B57 belegden de Knickkerbockers, de oud ste honkbalclub. een conferentie in New- York. Ongetwijfeld is de tafeltennis-sport een van de meest beoefende binnenhuis-spe len. Een lijvig deeltje: Tafeltennis, een sport voor iedereen, door N. Hoogendoora en H. B. F. van 't Hul behandelt de sport op uitvoerige wijze. Er staan eenentwintig foto's en vijfentwintig verklarende teke ningen in. Het moet als vaststaand worden aangenomen, dat tafeltennis aan het einde van de vorige eeuw word „ontdekt" in de Engelse koloniën, waar men tennis speelde op tafel. Men serveerde als bij lawn-ten- nis, n.l. de bal mocht niet op de taielhelft van de tegenstander worden geslagen. Men zag echter in, dat dit anders moest en vry snel werd de voorwaarde gesteld, dat de bal eerst op de tafelhelft van de serveer der moest worden geslagen om vervolgens op de helft van de tegenstander over te gaan. TN 1809 KREEG TAFELTENNIS Vaste voet in Engeland. Echter onder do naam ping-pong. In 1922 speelde Engeland de eerste interlandwedstrijd tegen Wales. Men speelde in avondkleding. In Neder land nana tafeltennis in 1930 vaste vormen aan; en wel hoofdzakelijk in Amsterdam. Op 23 juni 1935 werd de Ned, Tafel Tennis Bond opgericht. Dat is Korfbal, handboek voor de korf balsport, uitgegeven in opdracht van de Kon. Ned. Korfbal bond. De bekende korf balpromotor N. Broekhuysen schrijft hier in, hoe bij op een reis door Zweden ken nismaakte met Ring bo II, ook wel aange duid als Handboll, waarbij de doelen be stonden uit twee palen, aan welker boven einde een rand van bandijzer was beves tigd. In een werkje: Het Judokwai Judo, een traditionele Oosterse sport door J. Dick Schilder, vierde dan en bondssecretarls, schrijft deze over de noodzaak voor Judo beoefenaars zich op de hoogte te stellen van het Oosterse. Japanse denken. Historische kostuums in het Museum Onder de titel, „Spiegel aan de wand" toont het Schiedams Museum van 19 jan. tot en met 17 februari, historische kos tuums uit de verzameling van mevr. E. Canter Creraers-van der Does, die ook tij dens de opening van deze expositie een historische modeshow zal presenteren. De Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen hield zaterdag en zondag tn het Wijkcentrum aan het Dr, Wibautpltift onder leiding van de Commissie vo>r Techmsch-Organlsatorische Bljee.u komsten een regionaal kader-weekeinde, zoals meestal éénmaal ln de twee ja^U", wordt gehouden. H'er waren afgevaardig den uit Zuid-Holland en Zeeland bljeei; zo ongeveer van Bodegraven tot Viissiih gen, Voor het houden van deze bijzondt-r efficiënte bijeenkomsten heeft de TQB- Commissie Nederland verdeeld in vier regionale delen. Er werden drie inleidende referaten ge houden. De heer J« G. Verruyt sprtk over: Wedstrijden in het zwemmend red- den, welk onderwerp geheel in het tech nische vlak ligt. De tweede inleiding, met als onderwerp: Plaats van het chstrict--- bestuur in bet bondsbestel, werd door de heer H. B. A. Neervoort behandeld en oe-, handelde uiteraard de bestuurs-problema- tiek. De derde inleiding hield de heer K- H. Groenhorst; hDrin werd de technische zijde van de preventie ter bestrijding van de verdrinkingsdood belicht. Om half zes was er een gean'roeerde koffiemaaltijd. 's Avonds was er een vrije gciftchteo- wisseling en werden enige films vertoond,! waarop men o.a. de kunstmatige adem haling zag. Een sctueel onderwerp op ■deze regionale bijeenkomst vormden de reddingsmeüioden oij ongevallen op he' ijs. De zondag was voornamelijk gewijd aan discussies over de gehouden .nleitün- gen en het samenstellen van rapporten over deze discussis door discussieleiders en rapporteurs. Het gezelschap ,s deze tweede dag naar het Sportfondsenbad ge weest voor een „natte les", waarna d's- cussiegroepen hun bevindingen 'uerovei op het papier gezet hebben. Dm kwa-'i over twee was er een koffiemaalti'd Om vijf uur werd dit kader-weekeinde geslo ten. De landelijke voorzitter van ..e bond de heer J. P. Weyburg, gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling voor dit nuttige kaderwerk. Na bijna zeveneneenhalf jaar aalmoe zenier geweest te zijn van de R.K. In stuif, nam pater Marcelis O. P. zondag afscheid van bestuur en leden dezer jeugd- sociëteit Na de kerkelijke viering van dit afscheid was er m zaai „De Bron" een gemeenschappelijk ontbijt, waar tevens een aantal oud-leden en -bestuursleden uit de oprichtmgstijd mede aanzat. Voorzitter Jan Wesseling vertolkte na mens de Instuivers de gevoelens van dank voor alles, wat de scheidende aalmoeze nier voor de Instuif Ls geweest en heeft gedaan. Ais blijvende herinnering aan de- 2e prettige en tevens vruchtbare jaren bood hij pater Marcelis een platenwisse- Iaar aan. Namens de oud-bestuursleden voerde Huub Sondermeyer het woord. Hij overhandigde de oud-aalmoezenier een tweetal langspeelplaten. Namens het diocesane bestuur uitte d« heer C. A. van Gilst zijn waardering voor de moeite, die pater Marcelis 2ieh ten gunste van het Instuifwerk heeft getroost. De algemene waardering bleek uit bet aantal instuivers dat bij dit afscheid aan wezig was, groter dan spreker ooit had gezien. Ook de heer v. Gilst overhandigde een geschenk. Pater Marcelis sprak tot slot een woord van dank. Des avonds in het Wijkcentrum Nieuwland droeg pater Marcelis officieel zijn taak als aalmoeze nier over aan zijn opvolger, pater dr. E. Kobbe, eveneens kapelaan van de Haven- parochie. GEM. KEJJNISGEVLXG. Artikel 5 Wegenverkeersreglement, Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat zij in hun vergadering van 11 december 1962 besloten krachtens artikel 5. eerste lid, sub c van het Wegen verkeersreglement vast te stellen de volgende S5è WIJZIGING van het Verkeersbesluit voor de Qemeente Schiedam. Enig artikel. Onder het hoofd „Gesloten verklaring van wegen" wordt tussen de rubrieken „Vijf- slulzenbrug" en „weg, welke de Schiedamee- weg vanal de brug over de Poldervaart met het D.R.Z.-terrein verbindt" opgenomen de rubriek „weg langs de brandweerkazerne tus sen de Singel en de verbindingsweg tussen Lange Kerkstraat en Singel, ln beide rich tingen. alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, numzner 13" (bord model W.V.R.). Van dit besluit staat voor ieder belangheb bende beroep open tot bet einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan H. M, de Koningin gericht, maar ingediend by de Com missaris der Koningin in de provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Dit besluit is m afschrift verzonden aan de desbetreffende Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de Koninklijke Neder landse Toeristenbond A.N.W3., de Koninklijke Nederlandse Automobielclub, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Het besluit ligt gedurende genoemde beroeps termijn ter visie ter Gemeente-secretarie (Stadhuis, Afd. Algemene Zaken). Schiedam, 14 januari 1983. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester» M. J. BLOK J. W. PEEK- enz., enz. Dames japonnen, 10 korting op de niet afgeprijsde artikelen. Lange Kerkstraat 19. telefoon 66133.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2