HHEfttBO MEIBAD FW Dekolenvoorraden nemen hier verontrustend af Steeds meer aandacht voor de hongerende eenden Overweldigende opkomst bij de NVL-Lasclub Schiedam Uitverkoop ondervindt terugslag van de kou Ook in 1929 heeft het in onze stad gewinterd Intiem Amerika in lezing voor de Huisvrouwen Toch nog voetbal aan de Bosrand A T C~) AAR. ANNEÊR Kath. Kring trok vrij goed bezette zaal Gemeente-accountant gaat met pensioen Kruiniger ruimt op 10% korf ing Zonder brood gaan vogels dood Dodelijk ongeval bij zandopslagplaals Uit het politierapport SCHIEDAM - HOOGSTRAAT ROTTERDAM - BINNENWEG AMSTERDAM - N1EUWENDIJK Boof da gentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 De aanvoer van kolen ondervindt velet zij die zelfs zonder aanvoer nog wel en- moeiltjkheden evenals die van zout Ver schillende bedrijven hebben de aanvoer zelfs geheel stilgelegd. Ook de Sehiedarose kolenhandel aren hebben hiermee natuur lijk. te kampen. Van hen vernamen wij dat de aanvoer zo slecht is dat de be schikbare kolenvoorraad op bedenkelijke Wijze afneemt. Een der kolenhandelaren zit geheel zonder kolen, zonder te weten wanneer een nieuwe voorraad geleverd kan worden. Hij heeft nog alleen wat cokes in voorraad- "Wel heeft hij evenals de an deren een wachtlijst van kopers die even veel namen omvat ais vier pagina': het telefoonboek. Op het ogenblik is het dan ook niet mogelijk kolen eerder af te leveren, dan twee of drie weken na bestelling. Een der grootste kolenhandelaars in Schiedam weet het gebrek aan brandstof gedeelte lijk aan het dichtvriezen van de Sont. Het blijkt dat in Nederland regelmatig be hoorlijke hoeveelheden kolen uit Rusland ingevoerd worden, de zg. „Donjete" kolen, waarvan men nu verstoken blijft. Öok de Amerikaanse havenstaking blijkt een rol te spelen. Kon men in noodgevallen, zoals o k in 1956, uit de Amerikaanse voorr den putten, door de staking is dit nu onmogelijk geworden. Alleen de allergrootste kolenhandelaren. Ondanks vorst en sneeuw en mits in het weer geen verandering komt zal SV7 a.s zaterdagmiddag wederom aan de Bosrand een goede oefenwedstrijd spelen, nu tegen een volledig Sparta. De wedstrijd van vorige week zaterdag tegen NAC heeft getoond, dat er op een goed gerold sneeuwveld behoorlijk kan worden gevoetbald. SVV en Sparta benut' ten deze kans dan ook om hun elftallen in conditie te houden. De Rotterdammers komen zo ster* mo gelijk in hel veld nL met: Doesburg, De Groot. v. d. Lee, Verhoeven, Ter Horst, De Koning, v. Ede, De Vries. Wilson, Bod nar en Adelaar. SW met: Kouwen, Van Kampen, Ris, Hekmans, Daniels, v. Leeuwen, Hubert, v. Pelt, Allart, Slavenburg en Kaak. Deze interessante oefenpartij vangt aan om 2 uur nun. Zondagmorgen wordt aan de Bosrand eveneens weer druk gevoetbald. Om 10.30 uur spelen SVV 2 en Sparta 2 een oefen- partij. Om 12,15 uur wordt er weer een z.g. Sixen-toeraooi, gehouden tussen de jeugdspelers van SW, Feyenoord Hermes DVS. VRIJDAG IS JANUARI Irene 8 uur: Pers. Ver. Vegla. Bert Brugmans Chr. Soc. BeL 8 uur: Werkende Jeugd, bpeen- Konist. 1 VrUkcentmm, 8 uur: Alg. Grafische Bond, cxm- tactavond. Musis Sacrum, 8 uur: Schied. Brandweer feest avond. 1 Stedelijk Museum: Opening tentooestelhag „Spiegel aan de wand", ZATERDAG 19 JANUARI Chr, Soe. Bei„ 2 uur: NCBB, kindermiddag. Ti vol i, 8 uur. Socièleit Nieuuiand, dansavond. Sportfond sen bad, 7 uur: $ZC, nationale zwem wedstrijden. Amsteibron: Groningerver,, feestavond. ZONDAG 20 JANUARI Wijtteeninun Nienwiand, 8 mar: RK Jong Schiedam, dansavond. Mosls Sacrum, 8 uur; „De Mandfles" BIOSCOPEN Passage Theater, 2—8 uur: „El CJd", 14 Jr, Monopole Theater, vrijd. en zat. 2—7—S.lS uuxt Robin Hood en de piraten, 14 jr.; zondag, matinee, 2—4J5 uur: Een avonturenfilm, 14 jr. MUSEA Stedelijk Museum, dag. 10—S uur; „Spiegel aande wand", historische costuums. APOTHEKEN Apotheek Westendorp, Singel S3. IS januari Afnemende maan Zon op G 39 uur, onder 17.03 uur Maan op 2,27 uur, onder 12.48 uur SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67282, Rotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhof kele weken door kunnen blijven leveren, ondervinden van de stagnaties nog geen last. Wel zijn er echter ook bij hen span ningen, wat betreft de levering van spe ciale soorten, die anders slechts in be perkte mate aanwezig zijn en ook als ge volg van het gebrek aan personeel, waar door de arbeiders nu veel overuren moe ten maken om aan de aanvragen der klan ten te kunnen voldoen. De heer Van Ba&rle, voorzitter van de Katholieke Kring, kon donderdagavond een vrij behoorlijk bezette zaal welkom heten. Hij prees zich. gelukkig te kunnen meedelen, dat de Katholieke Kriig een sterke stijging in. hot ledental registreerde en dus kennelijk op de goede weg 's. Er. is aldus de heer Van Baarle, echter met aar te ontkomen, dat ieder lid voor Hurend propagandistisch werkzaam moei blijven. Enigszins overtijd begon daarop de to neelgroep Jaap Maaiieve-Id/Manon A.Ving met de opvoering van het bijspel AmiAmi, 'om-dat een der hoofdro1 apelers als gevolg van het winterweer opgehouden wax. De Franse comedie van. Pierre Ra- rjllet en Jean Pierre Gredy werd vlot ten tonele gebracht en in hoog tempo gespeeld, zoals bij een Frans blijspel past De spe lers bewogen zich ongedwongen, over het toneel en de tekst moet wel geestig zijn geweest. Midden in de zaal waren de kwinkslagen echter niet te verstaan, en was zelfs het verhaal met zijn telkens wisselende stemmingen nauwelijks te vol gen. Wij hebben althans de snelle conversa tie niet kunnen verstaan en de gracieuze gebaren der mannelijke spelers zijn. ons nier voldoende voor de" beoordeling van het toreelstuk en het spel Reden, waarom wij on* van een kritische ..beoordeling moeten onthouden. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 18 JANUARI 1963 Aan de heer A. M. v«n den Bos, gemeente accountant van Schiedam, is met ingang van 1 februari eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. In verband met zijn afscheid zal op dins dagmiddag 29 januari van half vijf tot half zes een receptie worden gehouden, welke plaats vindt op het Stadhuis. De heer Van den Bos werkte aanvanke lijk onder de heer Van der Vlies, de vo rige gemeenteaccountant, maar werd reeds op vry jonge leeftijd hoofd van de ge meentelijke accountantsdienst „Vriendenkring" zaterdag a.s. De SM.H.V. „Vriendenkring" houdt zaterdag a.s. 's avonds om acht uur in gebouw Arcade een contactavond voor de leden en donateurs. „Vriendenkring" zelf voert ol.v. de heer M. C. Droog een aardig muzikaal programma uit. Op deze evond treedt tevens op het bekende gezelschap van Rinus van Everlingen met medewer king o.a. van Martin van Heelsbergen, Willy Valja en vele andere artiesten. Na afloop wordt er een bal gehouden, waar aan „The Real Virtues-Band" haar mede werking 2al geven. Dagelijks komen er meer vogels naar de inham bij „Wilton Fijenoord" nabij de Vijf Sluizen, waar iedere dag door ver- schillende dierenvrienden gevoederd wordt. Dezer dagen konden we melding maken van het liefdewerk van de fa. J. W. Junius en Zn., die iedere dag »yn twbïtig k dertig broden bij bakkerij De Geer gaat kopen, die tot grote stukken worden gemaakt en in vet gedoopt 's-Morgens om half zeven gaa?t Aart Winterswijk reeds naar het wak toe om de uitgehongerde eendvogels van brood te voorzien. De belangstelling voor de verkleumde dieren is zo groot, dat de kapitein van een kleizie boot donderdag met een aan. het ijs vastgevroren meerkoet kwam aandragen. Het bijna dode beestje werd in een soort grote kooi geplaatst in de kantine van de fa. Jumua. Daar kreeg hot natuurlek volop voedsel en het per soneel vertroetelde de meerkoet zodanig, dat het beest waarschijnlijk vrijdag weer „op vrije voeten" wordt gesteld en op eigen vleugels zal kunnen vliegen. Gered van een zekere dood! Behalve de fa. Jtmins Is ook het elas- Fifleverbedrijf van de firma S. Jongsm» en Zn. N.V. reeds wekenlang iedere dag Hoewel de weersomstandigheden woens- Vlaardingen verzorgde. Eerst zagen de dagavond verre van ideaal waren, von den toch nog zeventig mensen de moed om een bezoek te brengen aan de alge mene vergadering van de NVL-afdeling Zuid-Holland, Lasclub Schiedam, die in zaal I van gebouw Irene werd gehouden. Enkele uren voer deze vergadering stel den we de heren A. Klein (voorzitter) en H. Prins, (Beiden employés vn de Tech nisch Wetenschappelijke Afdeling van „Wilton Fyenoord") de vraag, of de ver gadering we! zou doorgaan. „De vergade ringen van de Lasclub Schiedam gaan al tijd door" aldus luidde het commentaar; en gezien de overweldigende opkomst wa ren deze woorden volkomen waar. zó waar, dat voorzitter A. Klein na zijn „nieuwjaarsrede" en na de notulen van secretaris W. P. Wies besloot om de overi ge punten van de agenda (o.a. de ver kiezing van een bestuurslid) op te schui ven naar de e.v. vergadering. Er waren nl. vele introducés in de zaal, die stellig hunkerden naar de vertoning van de films, die de NV Soudométal te Welke invloed heeft de huidige strenge winter op de omzetten van de commercië le middenstand in Schiedam en op de uit verkoop? Het was deze actuele vraag, waarmee wij ons tot de heer P. Verhuls- donk wendden als voorzitter van de Schie- damse Middenstands Centrale, de overkoe- pelings-organisatie van de drie midden standsbonden. De heer Verhulsüonk meen de, dat het koude weer inderdaad funest is voor de handeldrijvende middenstand, waarvan slechts een enkele sector niet de nadelige, financiële gevolgen van de aan houdende strenge koude ondervindt Want er wordt meer geld voor verwarming en waarschijnlijk ook voor warme kleding uit gegeven. Doch in het algemeen gesproken moet de middenstand wel een veer laten. Denk u maar eens aan die duizenden bouwvak- mensen, die reeds wekenlang zijn uitge- vroren, aldus de heer Verhulsdonk; zij zijn niet in staat zoveel produhten op te no men als in normale tijd en dat moet voor al in deze uitverkoopdagen wel funest wer ken. Bij de textielzaken hebben we even eens ons licht opgestoken; daar hoorden we. dat inderdaad in het algemeen de be langstelling voor de jaarlijkse uitverkoop minder is dan in andere jaren. Als oor zaak werd ons hier opgegeven, dat er min der mensen op straat zijn en ook dat men het geld voor andere dingen nodig heeft Bovendien vertelde men ook hier, dat het grote aantal werkloze bouwvakkers waar schijnlijk een belangrijke rol speelt Er wordt meer warme kleding, o.a. wollen stoffen, verkocht De slagers bleken niet zulk een nadelige invloed te ondervinden; sommigen verkochten meer benen en soepvlees dan anders. De directie van Windhorst's fabriek en veembedrijf de Adelaar" heelt besloten om met ingang van 1 april het gehele be drijf te liquideren in verband met de op handen zijnde nieuwe wet op luchtveront reiniging, die van het voortbestaan der fa briek een zodanig kostbare zaak zou heb ben gemaakt dat dan alsnog opheffing noodzakelijk zou zijn. „De Adelaar" was de producent van veevoeder, veekoeken en luchtjes, die vaak de atmosfeer van de omgeving af die van een groot gedeelte van de stad ondraaglijk maakte. Tevens was „De Adelaar" een van de weinige bedrijven waarover veelvuldig werd geklaagd en die zelfs enkele malen in de Gemeenteraad ter sprake is geko men. Het personeel dat in totaal 15 man telt, heeft a' eèn aanzegging gekregen om te zien naar een andere betrekking. De di rectie verzekerde, dat de liquidatie niet ge schied op financiële gronden maar geheel vrijwillig. Het pand wordt in zijn geheel overgeno men door de technische handelsonderne ming Itho, die het zal gebruiken voor uit breiding van het eigen bedrijt aanwezigen - de Soudométal-kleurenfilm over de constructie en bouw van het 102 meter hoge Alomium ir» Brussel en daar na de kleurenfilm van de „Cup FIrtal 3962" Tottenham HotspurBurnley (3—1) in het Wembley-Stadion in Londen ge speeld. Na de pauze weid eem de kleurenfilm .Eventfull Britain" een sportfilm uit Groot Brittannië) vertoond en „Geschie denis van het licht". Tenslotte comple teerden enkele grappige tekenfilms dit in teren rte filmprogramma, dat met een kor ord was ingeleid door de heer G. Lemp-w Er waren zelfs introducés uit "Vlaardingen en Maassluis. (Advertentie) Tal van koopjes in dames-, heren-, kinder-, steun- en gemakschoenen Tijdena de uitverkoop geven wij op alle „niet opruiming s"artike!en VOOE GOEDE SCHOENEN SLAAGT U BU TVfU DE "WINTER, ona, de Schiedammers, allerlei ongemakken bezorgt, halen vooral de ouderen onder ons herinneringen op uit vroegere jaren, toen 't ook bar heeft gewinterd. Om ons tot de twintigste eeuw te beperken, tal van stadgenoten heugt nog de barre winter van 1929, toen in Bot terdam de auto's en paard en wagens by de Parkkade over het ijs reden. Vervoers- en transportmiddelen waren in die dagen heel wat minder gemotoriseerd dan nu het geval is en ook Schiedam zuchtte onder de ban van een voor deze eeuw ongekende winter. In de polders en toen nog bestaande grienden aan de boorden van de Nieuwe Waterweg vonden duizenden watervogels de dood. Hulpacties voor 0112e gevleugelde vrienden kregen niet dezelfde omvang zoals nu. Melkboeren en bakkers zwoeg den dagelijks achter bun wagens over de met sneeuw bedekte straten. Via de Ar beidsbeurs bezorgden de grootbedrijven hun personeel een extra kracht, die als trekdier fungeerde als een paard in het haam. Het waren de ingeschreven werk lozen, die genoodzaakt waren dit baantje te accepteren. T JIT DEZE KRINGEN werd tevens een sneeuwruim ersploeg samengesteld en met schop en bezem trachtte men de stra ten enigszins begaanbaar te houden. IJspret was er in dat jaar genoeg te be leven. De Schiedamse IJsclub maakte op de baan in de Laan van Spieringhoek een glorieuze tijd door. Avond aan avond was de verlichte baan geopend. Wedstrijden en gekostumeerde ijsfeestea werden met groot succes gearrangeerd, oa. op het veldijs van de Boezem, destijds gelegen aan de Rotterdamsedijkter hoogte van het z_g. „Rode Hek" als deel van de toenmalige polder, die ten behoeve van de aanleg van de Merwedehaven later werd volge spoten. Na een grote regenperiode liep een groot naast de Boezem gelegen weiland onder water en dit gaf bij vorst een prach tig en vrij centraal gelegen stuk veldijs. Zwart van de mensen kon het dan hier worden. Een volledige ijskermis'werd het met „Koek en Zoopjes" en handelaars Ju po Ik a brokken. drnk fa de weer om de hongerende vo gels van voedsel te voorzien. Het was eigenlijk de bedrijfsleider van de fa. Jongsma, de heer C, Binnendijk, die de eerste stoot heeft gegeven tot de groot scheepse poging urn de Vogels van eten te voorzien. Reeds dagenlang bracht h|j Iedere dag soms meer dan 25 broden mee, die hü voor de prijs van .twintig l cent (oud brood natuurlijk) b|j bakkerij R. W. Klein aan de Dorpsweg In Rot terdam kon kopen. Met de heer A L Versteeg (een classificeerder, die even als zijn collega's bij „W„ F." werkt voor de fa. Jongsma) snijdt hij het brood en iedere morgen om circa -acht uur gaat de beer Versteeg met een baal vol ge sneden brood naar de plaats, waar de vogels hem reeds wachten. Het probleem wordt echter steeds gro ter, want niet alleen kan de heer Binnen dijk niet iedere dag voor veertig broden zorgen, maar de vogels schijnen elkaar te waarschuwen tkrt er bij „Witon Fijenoord" eten te halen is! Daarom is de heer Bin nendijk naar employés van Wilton ge stapt en onderneemt hij pogingen om tot een nog grotere actie te somen. Hij stelt mi voor. dat ieder personeelslid van W, F. iedere dag één of iwee sneden brood mee brengt en die dan in een groie dous of zak bij de portier deponeert Het zou dé op lossing wezen, want alleen de fitma's Ju nius en Jongsma nedden het niet. Ook niet met de hulp van het W. F -personeel, dat ieders dag al toet brood uit de kantines haalt en bij de vogels brengt. Op dirt mo- mem is hieromtrent nog geen be&liss gevallen, maar alle dierenvrienden zouden het bijzonder op prijs stellen wanneer een dergelijke actie tot stand zou komen. Ver der doen nu ook de leerlingen van de Willem de Zwijger School en de padvin ders aan de inzamelingsactie mee. Ondanks het feit, dat oak de .Dierenbescherming reeds ia ingeschakeld en al vele malen brood beeft gebracht, blijft de toestand kritiek. Aan alle welpen en kabouters, padvin ders e itPadvindsters, gidsen, verkenners, zcwans en voortrekkers van Schiedam is een oproep uitgegaan onder het motto: Daarin wordt gezegd, dat dagelijks 2000 kilogram brood wordt opgevoerd alleen al op het terrein van .de werf van Wilton. Deze padvinders zullen trachten aan staande zaterdag in de omgeving van hun woonhuis te helpen om zoveel mogelijk brood to verzamelen, dat in stukjes ge ien naar een van de' volgende plaat- ten zal worden gebracht: 1 Hoofdkwartier van de NFV; Het Ge niaal de Vijf Sluizen. Hoofdkwartier Lange Haven II,. 3 Hoofdkwartier Lodewijk groep (ingang naast de RK Kerk op de Singel. 4 Hoofdkwartier van. de Chrötophorus- groep aan de Hoofdstraat. en wel van half drie tot vier uur. Een dodelijk ongeval had donderdagmid dag plaats op het terrein van Schiedams Gemeentelijke Straatmakecswerf aan de Hoofdstraat. De chauffeur Chr. Touw. ceb. 1905 stond met de magazijnmeester H. v, d Berg ett de arbeider J. Th. d» Jager te praten bij een bevroren hoop zand van zeven meter hoogte. De drie mannon stonden op eën afgegraven gedeerie 'er booste van anderhalve meter. Toen ptot- seling een zware klomp bevroren zand met een gewicht van zeshonderdyijfUg kilo naar beneden stortte.. De chauffeur C. T. werd tegen de stilstaande vrachtauto ge drukt. De zand massa bad hera in de rug geraakt zodat hij met zijrt borst tegen de auto werd gedrukt Toen even later de GG en GD arriveerde bleek de man reeds overleden. De twee andere mannen hadden zich op het laatste ogenblik we ten te redden 9 door opzij te springen. Ben auto kantelde op de Rotterdamse- dijk hoek Van Deventerstraat toen de be stuurder, de Rotterdammer J. 8., by het voorsorteren opreed tegen, een hoop sneeuw. De heer B. had een hersenschud ding opgelopen. Per GG en GD is hü naar het gem. ziekenhuis overgebracht. Een brandje ontstond in de garage Het Oosten aan de Overschlese Dwarsstraat Voorbijgangers zagen ongeveer te midder nacht grote rookwolken opstijgen en alar meerden de brandweer, die onder leiding van brandmeester Raderoaker spoedig ter plaatse was en het vuur snel wist te doven. Oorzaak van de brand was dat het ver-' warmingsapparaat niet voldoende was af gedekt zodat de vlammen sloegen in een olietank. Twee bruinieren tassen zijn ontvreemd uit de stilstaande personenauto van de ver koper-monteur L. T. B. in de Brede Markt- steeg. De inhoud bestond uit gereedschap. Een verkeerszuiltje sneuveld© aan ito Burg. Knappertlaan hoek Nieuwe Haven en een lichtmast werd daarbij krom ge bogen als gevolg van de aanrijding door een auto, bestuurd door C. B., die zelf enige snijwonden boven het rechteroog op liep. Zijn l?-jarige zoon, die naast hem zat kreeg snijwonden in het gelaat De G G en GD heeft beiden naar het gem. ziekenhuis gebracht De auto werd zwaar beschadigd. Een greep uit de niet afgesloten kassa van de firma H. aan de Broersvest lever de hedennacht een inbreker 41,45 op. Hij was naar binnen gekomen door een glas- in-lood ruitje aan de achterzijde van het pand in te drukken en een toegangsdeur uit de scharnieren te lichten. \TEILINGBEKICHTEN OUDENBOSCH, 17 jan, Golden deli cious 65/70 5669; saint remy 20—31; knoï- selderie A 41—53; B 31—38; C 31—37; boerekool 22—33; prei 174—239; uien 4—17; witlof A 8684; B 76—84; afw. 59—61; breekpeen 9—12; savoye kool 24; witte kool 1330; rode kool 23—35; spruiten onge- schoond 2985; sjalotten 80; ramanas 10; spruiten geschoond AA extra 145; AA I 118—121; AA H 81; A extra 100—105; A I 92; A H 60; B I 59; B H 32; AA extra ftfn 150 AA I fijn 119; AA afw. 5L Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield donderdagmiddag In sis Sacrnm het echtpaar mevr. C. C. Khy-Lancee en ir. F- Lancee, verbonden 1 The Netherland Information Service In Amerika, een lezing over: De jeugd in Amerika. Vooraf verwelkomde mevr. M. O. Schroot-Droogleever Fortujjn de leden, waarbij zij de dames prees wegens hun td dit koude weer te trotseren, Aange- 1 dit het eerste onderlinge contact in het jaar 1963 was, wenste de voorzitster t de Schiedamse afdeling' de leden te- oen gelukkig nieuw jaar, daarbij de hoop uitsprekend, dat elk van hen dit jaar een nieuw lid zou aanbrengen. Hierna begon -mevr: Klay-Lancee een jeiende lezing, waarbij ir. Klay een twee honderdtal fraaie dia's vertoonde- Voor de pauze behandelde de begaafde spreekster de achtergronden van het Amerikaanse leven. Amerika is een uitgestrekt-land, vol spectaculaire tegenstellingen. De kinderen in-New York spelen in de schaduw van de machtige wolkenkrabbers, doch in het mid den-westen liggen de grote farms in een voor- ons onvoorstelbare eenzaamheid en wijdheid; hier kunnen de kinderen zich nog te buiten gaan aan allerlei jeugd avonturen, zoals vroeger Tom Sa way er en Huckleberry Fin dat deden. In de'Ver enigde Staten heeft men bij de metropolen uitgestrekte .tuinsteden suburbs ge bouwd. Elk huisje bezit zijn tuinje- .Want de Amerikaan is in zyn hart een verstokte individualist Vader rijdt elke morgen in zün auto naar zijn werk in. de stad; soms vele uren ver. Moeder verdient er wat bij als verkoopster in een warenhuis of op een kantoor. De kinderen blijven op school over; vijf dagen van de week leidt zo'n Amerikaans gezin een bestaan in ongezel lig los verband. De weekeinden echter rijn voor het gezin. Dan trekt men erop uit De Amerikanen zijn verzot op picknicken. De motels langs de kilometerslange wegen rijn minder luxe dan in' ons land, maar veel praktische en goedkoper. Amerika kan trotst zijn Dp rijn vele prachtige nationale parken. Voordat men er binnengaat moet men rijn naam opge ven. Deze parken zyn nb onmetelijk groot zodat men er makkelijk kan verdwalen; bovendien komen er nog wel eens wilde beren voor. Droomverloren liggen de oude stadjes in het uiterste noorden of het zwoel® zuiden; hier geen wolkenkrabbers en lijn rechte straten, doch statige huizen uit de vorige eeuw, dikwijls nog van hout op getrokken in een barokachtige stijl met vele tierlantijnen. De straten zijn er nog heerlijk vol'grillige bochten; hier hangt nog iets van de sfeer uit de vroegere ro mans van Louise Alcott In de grote steden vormen de.alleys, eigenlijk laantjes, achter de hoge huizen en de gevaarlijk-drukke verkeerswegen, gemoedelijke achterweggetjes, dikwijls be plant met bomen, waar de jeugd.van het nieuwe werelddeel rustig kan spelen, of men vindt er een jongeman qp een mafje aan zyn oude auto liggen prutsen. Want de Amerikaanse kindertjes mogen dan een rijwiel bezitten, zo gauw de jonge Ameri kaan naar de high school gaat, krijgt hü een auto, al is deze niet altijd spiksplin ternieuw. Het was het beeld van een machtig volk in beweging, dat spr. voor de pauze toonde; daarna behandelde rij haar onderwerp meer in bijzonderheden. Zij vertelde van Boys Town in Omaha, Nebraska, de schep ping van Father Flanagan, en gaf daarna een uitvoerig overzicht van verschillende instellingen van onderwijs, waarbij spr. J een vergelijking maakte tussen de Ameri kaanse high school en het middelbare onderwijs in Nederland-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2