TEUHM99 NIEUWSBLAD 1980 zullen er 11,000 bejaarden in onze stad zijn Voortaan chloorcalcium bij sneeuwval H, Breevoort verwacht oorlog onder de glazenwassers Jeugd van Schiedam biedt hulp aan de bejaarden BFJAA RDENRAPPORT VERSCHENEN Voordien moeien wij ca, 1500 bejaardenwoningen bouwen Dagelijks trappen •yen lope ATO AAR AWNEER. Steun voor hun soos KAB-voorzitter C. Meijer plotseling overleden Marktbericht Dodelijk ongeluk bij glasfabriek Burgerlijke stand „Volkshuisvesting" mag 214 woningen bouwen Nog een zoutstrooier voor de winterse dag Een drenkeling in de Westerhaven Na val op gladde straat overleden Uit het politierapport Coörd. Commissie Soc. Zaken niet bijeen Allerlei werktuigen voor Plantsoenen Gemeente koopt pandje Parallelweg SooMagentschap en Eedactte: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 6809? SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 13.30 tot 21 trar: Telefoon 67292, Kotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhof 3. Hot Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland heeft gepu- bliceerd de „Uitkomsten van een onderroek naar de woon- en leefomstan- digheden van de bejaarden" in deze gemeente, dat dan verschenen is onder de naam .Bejaarden in Schiedam", kortweg te noemen het Bejaarden rapport. Wc lezen daaruit in de eerste plaats waarover dit rapport handelt, t.w. over 9 der Schiedamse bevolking, of wel per eind 1960 3320 mannen en 3901 vrouwen van 65 jaar en ouder. Dit aantal en dit percentage ïijn normaal en ook wat leeftijdsopbouw van de groep bejaarden betreft, ver toont onze stad een volkomen normaal beeld. Naar schatting zal het aantal bejaarden in 1980 met ruim 50 zijn toegenomen en dan zullen de oudere leeftijdsklassen, die uiteraard de grootste zorg behoeven, zich meer dan verdubbeld hebben. Aangenomen mag worden dat van de 11.000 Schie dammers van 65 jaar en ouder in het jaar 1980 er 7200, dat is plm. 65 gehuisvest zullen zjjn in woningen uit d_e normale woningvoorraad, plm. 2200, d.i. ongeveer 20 in bejaardenwoningen, 1100 of wel ongeveer 10 in verzorgingstehuizen, 180 of ca. 1.7 in verpleegtehuizen én ongeveer 3 of ca. 300 in serviceflats. Het aantal bejaardenwoningen, thans be trekkelijk klein, zou tegen 1980 tot 1500 moeten stijgen. Het merendeel der bejaarden Is nog ge trouwd. De groep weduwen en weduwna- ren omvat 34% van bet totaaL Rekenen wij vrouwen, jonger dan 65 jaar, maar gehuwd met een bejaarde mee, dan "vormen, de echtparen circa 65% van de bejaarde be volking. Het percentage zich tot geen ker kelijke gezindte rekenende bejaarden ia blijkens de volkstelling van i960 slechts 15.8% tegen 25.6% bij de totale bevolking. Een vergelijking met 1947 doel zien, dat de onkerkelijkheid bij de bejaarden sedert dien sterk is toegenomen. De verdeling naar kerkelijke gezindte is als volgt: Ned. Hervormd 35.5%, Rooms Katholiek 30-8%, Geret 9.9% en overige kerkgenootschap pen 3%. Van de geënquêteerden blijken er £535 nog een beroep uit tc oefenen, meestal het beroep, dat men voorheen had: vooral de zelfstandigen (detailhandel en ambacht) werken naar aantal en duur meer door dan de anderen- Slechts 330 bejaarden wonen in speciale bejaarden- en hofjeswoningen, 68% woont in etagewoningen en ruim 19% in eenge zinswoningen. Deze percentages stemmen vrijwel overeen met die van de totale Schiedamse bevolking. Dit wijst er op, dat an een speciale bejaardenhuisvesting nau welijks sprake Is. afgezien dan van de ver zorgingstehuizen. Betrekkelijk veel bejaar den moeten dagelijks trappen lopen (15% woont op de tweede verdieping en hoger), wonen m te grote huizen of moeten een raar verhouding hoge huur betelen- Bijna 100 bej aarden huishoudingen moeten zich behelpen met een geïmproviseerde keuken. Jn 380 gevallen moet men wonen en slapen in écu vertrek. Bij 260 bejaardenhuishou- dingen bleek voor de verwarming geen schoorsteenaansluiting te zijn. Bijna 3000 huishoudingen beschikken niet over een voor- of achtertuin en in 70% der geval len is geen douche of badkamer aanwezig. De verzorging van de woning moest bö 53 bejaardenhuishoudingen, slecht genoemd worden. Bij de andere was ze redelijk of uitstekend. Slechts 11% der bejaarden woont tn een eigen woning. De overigen hebben een woning in hour, voor 39% van par ticulieren. De huur, die zfl betalen, is re- DINSDAG 22 JANUARI Volksgchoow, 8 uur: NJ.V.O.N. dia-avond. Wijkcentrum, 7.45 uur: C.C.F. af cl. Schiedam, ledenvergadering. "Kijkcentrum, 8 uur; Chr. Vrouwenbond, le denvergadering. WOENSDAG 25 JANUARI Volkssebouw 8 uur; Vrouwengroep P.v.d.A. nu eenkot ast. Musis sacrum 8 uur: Schiedamse Gemeen schap, toneelwedstrijden; Optreden van To neelgroep ..Onyx". Irene, 8 uur: RFA. filmavond. Der Wunder- tar.dei. Irene, a uur: C.H.U., bijeenkomst. Radiospre ker A. J. v Duist over. Radio en Televisie. Chr. Soc. Bel. 8 uur: Al£, Fotokring „Schie dam". contactavond. t BIOSCOPEN rassage Theater, 2—8 uur; ..El Ctd", 14 jr. Monopoly Theater, ma.. di„ wo.» 28 uur Automaniakkeo. 14 jaar. MUSEA Stedelijk Museum, deg. 10—5 uur: „Spiesol aan de wand", lustonaciia costuuinz. 0 Ideaal zou zyn de bejaardenwaning, zoals wij die zagen in een Drents dorp. In Schiedam, woont echter 70% dér be jaarden in een etagewoning met al de moeilijkheden van het trappenklimmen e.d. lallef hoog. Ongeveer 40% betaalt 44 tot 66 per maand en circa 20% betaalt een nog hogere huur. Dit betekent, dat de echtparen cn alleenstaanden gemid deld resp. 20% en 29% van hun inkomen aan huur besteden. Het rapport acht dan ook de bouw van niet te dure bejaarden- woningen een dringende noodzaak. De bejaarden wonen nog overwegend zelf standig. Echtparen voor 80% en alleen staanden voor 50%. Voor die alleenstaan den, indien ztf geen hoofdbewoner zijn. kan In- en samenwoning leiden tot een positie van afhankelijkheid- Algemeen is het verlangen naar een eengeztns- en be jaardenwoning. De etagewoning, waarin 70% der bejaarden gehuisvest zijn, is niet bijzonder gewild, In de verzorgings tehuizen bleek het bejaardencentrum meer gewaardeerd te worden dan het bejaardentehuis. De huishoudelijke werkzaamheden wor den door de echtparen nog grotendeels zelf verricht Vooral de mannelijke alleen staanden maken gaarne gebruik van de diensten van familieleden eft van derden. De meeste zorg geven wassen en strijken, de goede beurt en het zware werk. Buren hulp en gezinsverzorgsters blijken, in dit opzicht van weinig betekenis te zijn. De meeste bejaarden (90%) gebruiken kolen voor de verwarming. In de lagere inko mensgroepen moet het verwarmmgspro- bleem de bejaarden voor grote problemen stellen. De samenstelling der maaltijden voor de bejaarden laat te wensen over. Zij eten te veel en te zwaar. Ook het fruitge- hruïk zou groter moeten zijn. Ruim 1600 bejaarden moet een dieet volgen. Circa 30% der bejaarden bleek «en kwaal of gebrék te hebben, ruim 13% voelde zich niet goed. Problemen zijn slechthorendheid, moeilijk wandelen en trappen lopen. Van de mannen was 27% en van de vrouwen 39% onder doktersbehandeling (ziekenfonds); slechts 72 echtparen en 104 alleenstaanden waren in-generlei vorm tegen, ziekte verzekerd- Weinig bejaarden zijn lid van een kruis vereniging (40%). Voor de kruisverenigin gen ligt hier een dankbare taak. De financiële positie der bejaarden laat nog veel te wensen over. Een grote groep heeft nog een klein inkomen; de jongere bejaarden hebben dan nog het voorrecht een klein aanvullend inkomen te kunnen verwerven, welke mogelijkheid met het ouder worden snel afneemt Bij het ouder worden neemt de belangstelling voor en actieve deelneming aan de verschillende vormen van vrijetijdsbesteding uiteraard af met de vitaliteit en de validiteit. Dik wijls is ook het inkomen of de vroeger uit geoefende taak een beperkende factor. Cir ca 9% der bejaarden bleef na de pensione ring nog enige tijd doorwerken. Bij oudere bejaarden brengt het bezoeken vaa kinde ren en familie bezwaren mee. 93% der be jaarden is echter tevreden met zijn sociale contacten en wensen niet meer aanloop. Slechts 5% <362) zouden graag meer con tacten willen onderhouden. De bejaarden- sociëteit speelt voor een lOOtal bejaarden een belangrijke rol. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1S63 In de leeftijd van 61 jaar is vrij plot seling overladen de beer C. Meijer, voor zitter van de plaatselijke KAB-Centrale. Tijdens een dezer dagen gehouden be stuursvergadering werd de heer Meijer onwel. Hoewel de behandelende geneesheer zijn toestond ernstig achtte, kwam dea nachts toch nog onverwacht een einde aan 2ijn werkzaam leven. Voor zijn gezin cn niet minder de Katholieke Arbeiders beweging ter plaatse is zijn heengaan een groot verlies. Op en top een or- t ganisatieman telde hij ook buiten het KA li- verband talrijke vrien den. Zijn eenvoud eu zijn. gave met mensen om te gaan maakten hem in KAB-kringen tot een centrale fi guur. Vanaf 1037 is hij aan de centrale ver bonden geweest. In die jaren had hij tevens zitting in de R.K, fractie van de gemeenteraad. Na de bevrijding in 1945 volgde hij wijlen de heer Th. Mouwens als voorzitter van de KAB-centrale op. Bij het weer op gang brengen van. de centrale speelde hij een voorname roL in. talrijke andere functies verrichtte hij baanbrekend werk, In april 1962 vierde de heer Meijer zijn zilveren bestuurs- jubileum; hij werd bij deze gelegenheid door de Paus begiftigd met de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontiftce". Zijn stof felijk overschot zal dinsdagmorgen op de RK. begraafplaats aan de Vlaardingerdijk- ter aarde worden besteld, na een requiem in de Havenkerk om half elf. „De besturen der sociëteit, aldus het rapport, die tot nu toe op eigen kracht en met hulp van anderen veel tot stand heb ben gebracht, verdienen in de toekomst de steun van gemeentelijke en particuliere zijde. Het verdient aanbeveling daarnaast te onderzoeken of het mogelijk Is de/be jaarden lokaliteiten te verschaffen waar over zij tc allen tijde kunnen beschikken. Hierdoor zouden zij in staat *iin in een eigen tehuis een eigen sfeer te scheppen". Het patroon der vrijetijdsbesteding dient daarbjj te worden verruimd. Deskundige leiders of adviseurs zonden daarin meer variatie moeten brengen- Nog 11% der be jaarden neemt deel aan het verenigingsle ven. Er zijn er 164 die in het verenigings leven nog een functie vervullen. Over het geheel is er weinig belangstelling voor vermaak en ontspanning buitenshuis. „Uit voeringen en gezellige avonden" vinden nog de grootste animo. Bö de oudere be jaarden is er naast het gebrek aan belang stelling een groeiende hulpbehoevendheid, die aan het uitgaan in dc weg staan. De helft der bejaarden heeft geen hobby; 85% van deze zegt er geen behoefte aan te hebben. De belangrijkste factor daarbij is het vroeger uitgeoefende beroep. „Men kan", zo concludeert het rapport, „dan ook stellen, dat een grotere geestelijke bagage bezigheden op de oude dag stimu leert". Hedenmorgen, werd aan het Afs'a.glö* kaal "betaald voor steurtiariag Westkust 62,f 65,- per kantje. De e&nvcer ge-] scMddde door de VL, 131 met 29 last. TT ET AANHOUDENDE WINTERSE WEER heeft niet alleen de vogels in de aan dacht geplaatst, ook niet alleen de bakkers en de melkverkopers die langs de deur moeten en andere mensen, die "op straat" hun brood verdienen, want er zijn nog meer groepen mensen, die veel te leiden hebben van deze vorstperiode. Wat by v. te denken van de marktkooplui, die al enkele weken "op halve kracht" werken? Vrijdag waren ze weer aan het tobben in de kou. Er wa ren tenten bij, waarin men met een petro leumkacheltje probeerde nog wat warmte te brengen. Het valt ook niet mee om een hele dag in de kou te moeten staan. Boven dien was het marktbe zoek matig ook al weer wegens de koude Sommige stand pakten reeds om drie uur hun koopwaren in en de eigenaren hopen nu maar, dat de situatie as, vrijdag voor hen beter 2al zijn. Maar naast deze gedupeerde groepen zijn er ook nog de glazenwassers. Mensen, wier bestaan afhankelijk is van de weersomstan digheden. Zij verdienen immers hun brood door het schoonmaken van de ramen en wanneer zij dat niet kunnen doen, zijn zq "brodeloos". We wilden hierover iets meer weten en brachten een bezoek bij iemand, die ongetwijfeld Schiedams oudste" glazen wasser is of in ieder geval het grootste aan tel "dienstjaren" heeft als glazenwasser. De heer H. Breevoort, wonende op de Vlaardingerdijk 23-b zit op 15 februari as. precies 35 jaar in bet vak. Hij is nu 65 jaar, maar zeemt toch nog iedere dag vele ramen. Althans dat zou hij graag willen, maar wat wil je wanneer je door de vorstperiode al enkele weken op non-actief bent gesteld. ylE HIER, wat de heer Breevoort er zelf van zegt: "Wij glazenwassers moeten ons in deze barre winter maar zien te red den. Dat valt echter niet mee, want we heb ben bijv. geen Bond, waar we om geld kunnen aankloppen. Jaren geleden is er eens sprake geweest Van een soort organi satie, maar dat was maar iets plaatselijks, Een landelijke glazenwassersbond zouden we moeten hebben, waar we in perioden, zoals nu konden aankloppen. Een glazen wasser is iemand, die de ramen, schoon houdt tegen betaling. Do vorst maakt het momenteel echter onmogelijk om iets uit te voeren met de ramen, waardoor wij dus schade hebben aan onze inkomsten Er wordt veel gedaan voor de vogels en dat is natuurlijk "prachtig en dringend nodig. Maar wat wordt er voor de glazenwassers gedaan? Daarover zwijgt men angstvallig!" De beer Breevoort zegt, dat niet alleen vorst, maar ook stormwind en regen het schoonmaken van de ramen beletten en per jaar kan een glazenwasser soms drie a vier maanden niets doen! De heer Breevoort doet daarom eeq beroep op de Schiedamse bevolking om daarmede terdege rekening te houden. Niet door een actie te gaan hou den voor de glazenwassers, want daar is de beer Breevoort de man niet naar. Hij wil zijn brood graag met eigen handen verdie nen en klimt daarvoor desnoods op de hoogste ladders. De kans bestaat evenwel, dat er bij het invallen van de dooi een soort glazenwassers oorlog ontstaat. Dan zullen de glazenwassers immers successievelijk hun klanten weer gaan opzoeken, TnEGENEN DIE het laatst geholpen zijn U (dat was medio november!), komen natuurlijk niet het eerst aan de beurt. Nu kan het geval zich voordoen, dat een col lega-glazenwasser juist naast deze mensen de ramen moet schoonmaken. In vele ge vallen zal de klant Van glazenwasser A. aan glazenwasser B. vragen of hij meteen zijn ramen wil wassen. De glazenwasser is ook maar een mens, kan in deze tijd bovendien wel een paar centen extra gebruiken, met het gevolg dat men eikaars klanten "af kaapt". De Schiedamse burgerij zal dus straks met geduld moeten wachten op de eigen glazenwasser en van de heren gla zenwassers wordt verwacht, dat zij alleen hun eigen klanten helpen. Zowel de gla zenwassers als de klanten komen dan uit eindelijk toch aan hun trek. "Er zijn klanten", aldus de heer Bree voort "die toch doorbetalen, ondanks het feit dat ik de ramen daar niet zemen kan. Dat is prachtig, maar wij glazenwassers zouden al tevreden zijn, wanneer onze klanten straks laten blijken, dat zij onze moeilijke situatie begrijpen en b.v. bij de eerste keren, dat we weer bij hen komen, bij de betaling hiermede rekening houden. Tenslotte zijn wij van goeden wille, want wat graag zou ik op de ladder klimmen". O ja, dit nog. Bij de heer Ereevoort is een. bordje te lezen waarop staat; "Schaat sen slijpen", maar de paar schaatsen die hij in deze winter onder zijn handen kreeg (zijn op de vingers van één hand te tellen) zetten geen zoden aan de dijk. Vandaar, dat de burgerij strak» ook om de glazenwassers zal moeten denken, want zij zorgen er voor, dat wij onze stad "helder" kunnen zien. Men zendt ons de volgende sympathie ke oproep ter plaatsing toe; De zeer stren ge winter, die aan vete schaatstiefheboers menig plezierig uurtje heeft bezorgd, heeft toch vroor vele mensen een nood toestand geschapen. De aanhoudends vorst, do slecht begaanbare wegen en de bittere koude is voor vele ouden van dagen, waaronder vele aUecnwonenden en invali den, een bijzonder moeilijke tijd gewor den. Deze mensen zouden best eens wat hulp kunnen gebruiken. Onder auspiciën van de Schtpdamse Jeugdraad ral een speciale hulpactie fn het leven geroepen worden met het doel belangeloos hulp te verlenen, daar waar da* dringend nodig zal Wijken. Om deze hulp te kunnen Weden zal men over een groot aantal hulptroepen moeten kunnen beschikken. Het actie-comité roept daarom de Sehiedam.se Jeugd op om zich voö<- deze hulpdiensten aan te melden, heel in het bijzonder de leden van de Schiedamse jeugrrverenl gingen, w.o, padvinders en padvindstera, maar ook alle Schiedamse séhoheren van ULO-, Huishoud- en Tech nische scholen vanaf 12 Jaar zijn van har te welkom. We vragen van de Jeugd dus geen voedsel, geld of andere materiële bijdra gen maar gewoon om daadwerKtvijke hulp aan de ouden van dagen, d'o kan bestaan ia het verrichten van allerlei noodzakelijke huishoudelijke werkzaamhe den, waaronder speciaal boodschappen doen, kolenscheppen of halen etc. meer. Dergelijke hulp kan gageren worden voor schooltijd, In de middagpauze en di re kt na schooltijd, doch ook wel in de avonduren. Jeugd van. Schiedam, laat zien dat iie ook iets voor deze mensen willen doen en geel je nog vanavond voor deze mooie daad van naastenliefde op aan een van onderstaande adressen. Doe het nu, het b dringend nodig. De Ouden van dagen en gebretórigen zuHen jullie daar zeer dankbaar voor rijn. Dit zijn de adressen: Schiedam-Zuid, Wijklokaal Oude Maasstraat 24, telefoon 66412; Schiedam-West: C. D. Söhewe, Fa- briplein 16b, tel. 61615; H. Verpoorten, Jan Steenstraat 63. tel. 68338; Singel: Club huis St. Jan... Overschiesestraat 42, trief. 63569; Centrum: Jeugdhaven C-J.V.. Lan ge Haven 129/ tel, 64057; Clubhuis S.FX»., Lange Haven 92. tei.i 67767; Nlauwiand: G. Rens, Henri Polakatraat 134. telefoon Da 6X-jarige E. van Dijk, uit Rotter dam, Schans 34 is gistermorgen op het terrein van de Verenigde Glasfabrieken verongelukt. Hij was als opperman werk zaam bij het bouwen van een oven in de nieuwe zevende fabriek ter hoogte van 3.20 meter. Hij had juist een balkje op de stelling gebracht, moet toen zijn gestrui keld en kwam op'een stenen vloer terecht, waar hij ernstig gewond Weef liggen. Hij is per GG en GD naar het Geatieenterie- kenhuis overgebracht en daar korte tijd later overleden. In navolging van verschillende grote ge meenten heeft de Schiedamse gemeente- reiniging besloten om bij de sneeuw- en ijsbestrijding op straat niet meer keuken zout te gebruiken, maar chloorcalcium Men heeft hiertoe besloten omdat de xout- aanvoer steeds geringer wordt en omdat chloorcalcium effectiever werkt. Weliswaar is het vier maal zo duur als natrïumchloriide, maar de concentratie, waarin het gestrooid lean worden is slechts een vierde van die van zout, zodat liet uteindelljke prijsverschil niet veel uit maakt. Wel een groot beswaar is dat het chloor calcium niet een lange tijd opgeslagen kan blijven, zeker niet-in geopende vaten. Wanneer het met de open. lucht in aan raking komt begint het bijna onmiddellijk zijn werking te verliezen. Daarom acht de Gemeenterelnlging, aldus de heer E. T. Kraan, directeur van deze dienst, het raadzaam om ©iet teveel ineens in te slaan. Dit zou trouwens gezien de grote vraag, die er op het ogenblik naar dit artikel is, ook niet mogelijk zijn. Men noemt de stof niet Ideaal. Wel be ter te gebruiken dan zout, dat zijn wer king verliest bij temperaturen, lager dan 5 graden onder nul, terwijl chloorcaleium- pekel pas bevriest bij 'temperaturen lager dan min 15 graden en bovendien langer nawerkt. Chloorcalcium is bovendien niet schade lijk voor schoenen en textiel. Het wordt bereid uit een mineraal dat In de natuur voorkomt. Dit wordt opgelost in water, waarna het met zoutzuur aangezuurd wordt. Door de ontstane vloeistof wordt chloor gas geleid om het zich erin bevindende ijzer en mangaan te oxyderen. Geboren: Jolanda d.v. J A Hoflman-en E C A Jansen; Bertus z.v. B Donks en W Regeling; Anita M L d.v. M L Adri- aan Be en M A van de Kooij; Martians T M 2.V. J de Vette en C J M Olsthoorn; Frank z.v. L van Rongen en M de Jong; Adrjanus P z,v. P A van Vliet en H C M Kester; Eduard H z.v. E J Herkemij en H M Verlinde; Liesbeth P d.v, E M Velthuisen en S G Verburg; Pauline C L d.v. J A van Ettinger en J C van der Velden; Johnny z.v. J H Boshoven en A H G Roelse; Margareihe L T M d.v. T J A Janse en A G M H Lachnit; Johan na cLv. C J Over he ui en H Schulünk. Geboren: Peter L. tv. J. J. van Schaijk en J. F, Brom; Peter tv. A. Groeneveld en J, M. Putters; Ronald P. z.v. H. P. Siuijmera en J. H. Si-huller. Overleden: C van der Touw, 54 Jr.; C. Meijer. 61 jr.; J. Bergwna. 91 Jr. Overleden: L. de Vries 78 jr.; M B. Collê, 73 jr.; I» C. A. Boogert, 83 Ir. A Diepenhorst, 85 Jr. echtgenote van W. J. Donkersloot. Na ongeveer 12 uur staan wordt een kleine overmaat kalkmelk toegevoegd, waardoor de vorming va® calciumoxychlo- ride, het chloorcalcium zonder werking, wordt tegengegaan. Met zoutzuur wordt de vloeistof geneu traliseerd, waarna men het vloeibare cal cium chloride overhoudt. Dit wordt inge dampt tot een vaste stof, echter met vrJJ veel kristalwater, dat na verhitting tot 200 gruden tot een derde is teruggebracht. De ze ati'f, die volkomen onschadelijk ls. werd al eerder gebruikt door de 'Gemeentedien sten, maar dan in een heel ander jaar getijde nl. in-da zomer ter bestrijding van het stof op straat. De minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft bij brief van 27 dec. 1962 medegedeeld, dat hij ermede akkoord gaat, dat het plan van 123 woningen, waarvoor bij brief van 31 augustus 1962 machtiging tot gunning werd verleend, wordt uitge breid met 91 woningen tot een complex van 214 woningen. Het bedrag der toegekende jaarlijkse bij drage wordt nader vastgesteld op 44.097,12 ten behoeve van de exploitatie van 214 woningen en het toegezegde voor schot uit Rijkskas wordt verhoogd tot 799.884,—, ten einde de gemeente instaat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verlenen aan de Vereniging „Volkshuis vesting" aldaar, ten behoeve van het ver krijgen van bouwterrein voor 214 arbei- woningen (grondvoorschot)", met nog een voorschot van ten hoogste 4.245.939,— ten behoeve van de bouw van 214 arbei derswoningen (bouw voorschot). De huurprijs van de 214 woningen van Volkhuisvesting is berekend op gemiddeld S 21,10 per woning per week, in verband met eventuele risi coverrekening e.d, te verhogen met j 0.25 per woning per week. Mede in verband met het personeelste kort bij de Gemeentelijke Vervoer-, Rel- nigings. en Ontamettingsdieaist is In 1960 ten behoeve van de glarfheidsbestrijd'ng aangeschaft een automatisch werkende zond» en zoutstrooier, welke slechts door één man behoeft te worden bediend. De praktijk heeft aangetoond dat deze machine in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. De strool- werkzaamheden konden worden verhield en doeltreffender worden uitgevoerd. B. en W. achten het gewenst thans tot het aanschaffen van een tweedp automatische zand- en zoutströoier over te gaan. De kosten zullen bedragen f 5.850 af te schrij ven in ten hoogste Jaar. Naam deze actie voor de jmrgd roepen we heel bijzonder alle Schiedammers op, om te helpen daar waar mogelijk is. Ook in uw omgeving zijn wel enige Ouden van Dagen of gebrekkigen, die geholoen moeten worden. Bent u daar zelf niet toe Sn staat en ervan overtuigd dat hulp noodzakelijk ia laat dit dan ons even weten. TeL 67767, 68338, 69051, toestel 67. Jongeren vaa Schiedam, wij rekenen op jullie medewer king. De 35-jarige A. D. Vr, machinist, wonen de op het woonschip „Waterflat" tegen over de Westerkade was gistermiddag be zig het ijs rondom rijn woonschip los ie hakken. Hij kreeg daarbij een toeval en sloeg daarbij achterover in de bijt De heren B. M., 2onder beroep en G. C, V., monteur, laatstgenoemde wonend op een nabij gelegen woonschip, schoten toe en trokken hem op de wal. Per GG en GD Is hij naar het Gemeenteziekenhuis over gebracht. Het kostte veel moeite do le vensgeesten weer op te roepen, maar de* avonds kon hij weer naar hub terugkeren. De 68-jarige A. C, Knepper* va® het Edisonplein was zondagavond bij rijn dochter en schoonzoon enkele huizen ver der op het plein op bezoek. Om elf uur •fi avonds deed de schoonzoon hem uitge leidde maar op het trottoir verg'ste de heer Kneppers zich in een stoeptrede. HIJ gieed uit en sloeg achterover tegen een lantarenpaal. De schoonzoon bracht hem in de woning terug en geleidde heen nadat hij op verbaal gekomen was, itaar rijn woning, daar ls Wj korte tijd later over leden. Een plaa gasobe maakt het binnen plaatsje van de Prinses Juliana schooi aan de Oost-Singel onveilig. De Rotterdamse! chauffeur J. P. V. moest 4090 liter oil® lossen in een tank, maar deed dit in plaats van door de vuldop door de ptjlpljp. «ö- dat 200 liter over de binnenplaats stroom de en zelfs binnendrong in de schuurtjes van de omringende woningen. Daar de olie zeer ontvlambaar is en er geen zand was om haar af te dekken is de binnenplaats voorlopig afgesloten. Ernstige schade aan twee auto's ont stond als gevolg van de gladheid. De ene, bestuurd door de taxichauffeur A. K„ de andere door de Rotterdamse vertegen woordiger H. P. De taxichauffeur remde hoeweê hij voorrang had. maar gleed door en botste tegen de andere wagen, die do doorgang vrij had moeten laten. Twee andere auto's botsten onder vrij wel gelijke omstandigheden op de Troel- stralaan hoek Dr, Wibautplein, C. S., in specteur van' een financieringsmaatschap pij, remde maar gleed door en botste te gen een wagen van M. J. M. v. R., va rensgezel, hoewel hij 20 meter afstand had. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd. Enige stagnatie ontstond gisteren om streeks kwart over 6 op de Oranjestraat toen een oplegger, beladen met een bull dozer, tot staan kwam door twee lekke rechter achterbanden. De wagen werd be stuurd door de Rotterdamse chauffeur J. H. va® de transportonderneming K rug. Tijdens de reparatiewerkzaamheden tetd- de de politie het verkeer om. 2n ver-band met de slechte weersom standigheden wordt ons van bevoegde rij de meegedeeld, dat de vergadering van da Coördinatie-Commissie van de Dienst van Sociale Zaken, te houden op dinsdag 32 januari 1963, niet doorgaat. Het college van B. en W. stalt de raad VOGr te besluiten tot de aanschaffing van een hete reeks van schaft- en tottetwagen* en werktuigen voor de afdeling plantsoe nen van gemeentewerken tw.; 3 séhaftwagerts; 2 toiletwagens; 2 schuilhutten; 3-deftge maai set; 1 Gravely-raaaimacJüne; 1 dubbele kattekoppoffttp; 1 haken -freesmachine 1 kettingzaag met motor-aandrijving; l centr Iftvgaalpomp Gezien de lange tevrringstijd voor de bedoelde wagens en werktuigen, ls het noodzakelijk, dat !n een m vroeg mogri jk stadium over de voor de aankoop benodig de gelden kon worden beschikt. De kosten van de aanschaffing van vo renstaande materialen zullen £28.809 be dragen, af te schrijven in ten haogste acht jaren. Het pand Parallelweg 128, groot 120 ca, is de Gemeente te koop aangeboden voor een bedrag van ƒ3.750. Aankoop ia van belang met het oog op, de slechte toestand van de panden aan da Parallelweg, welke sanering vraagt. Voor onderhoudswerk aan dit pand moet eventueel kunnen worden beschikt over 1,435. B. en W. vragen de Raad tot de aankoop te besluiten. Uitvoering Animo uitgestled In ver band met de slechte weersomstandighe den heeft de Christelijke Gymnastiek Ver eniging .Animo" haar uitvoeringen welke op 25 en 26 januari gehouden zouden worden, uitgesteld tot 15 en 16 maart. Receptie Politie Muziekkorps Het be stuur van het Schledamsch Politie Muziek Gezelschap houdt op zaterdag 28 januari van 3 tot 5 uur In de foyer van Musls Sacrum een receptie ter gelegenheid van" het 25-jarig beataan van dit gezelschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1