HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD hi Visbank treedt men de wereld van de Europese Gemeenschap binnen „Nacht zonder dageraad" zette met Bimzingen waargenomen Titelstrijd 3e klas libre m in Onze EXCELSIOR WASMACHINE Boeiende en fascinerende expositie Agenda Commissie wering schoolverzuim hiedt jaarverslag 1962 aan Andere beoordeling geeft moeilijkheden SCHIEDAM S EH Kulukundis verkoopt zeven schepen Recordproduktie Japanse automobielindustrie f 145.- sVASMACKiNESPECIAÜST FA. A. KUCHLER EVAG SERVICEBEDRIJVEN N.V. Monteurs 2e Monteurs Leerling-Monteurs Burgerlijke stand Geen Atlas-Bura maar Geluk-scholen Höofdagentschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 Tel. 3229 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 24 JANUARI 1963 Btilutia: Tel. 5439 VLAAJIDINGEN KLACHTEN OVER. BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDESINGEL 33 Een nieuwe wereld eaat voor deVlaar- dingo schooljeugd open op de tentoonstel ling1,die voor hen in de Visbank wordt gehouden. De nieuwe wereld in het nieuwe Europa, waarin zij zullen, ley en, wanneer zij als volwassenen hun functie in de maat schappij vervullen. Het nieuw Europa, waarin zij, naast hun eigen na- tioDaUteit, Europees burger zijn. Een Europee® burger met Europees geld, met voor het gehele gebied van de Europese Gemeenschap geldende diploma's, waar mee dit gehele gebied voor hem als ar beidsterrein open ligt. loevend.in een Euro pese Gemeenschap, waarin de grenzen zijn vervaagd voor het. reis- en handels verkeer. Alle West-Europese landen zullen In deze gemeenschap zijn. opgenomen en een grote economische eenheid vormen, die de Europese burger een minstens even grote welvaart kan bieden als do Ameri kaanse burger geniet. Een onstuitbare ont wikkeling, zelfs voor De Gaulle, die deze ontwikkeling alleen maar kan vertragen. VRIJWILLIGE AANEENSLUITING Burgemeester mr.'-J. Heusdens heeft gistermiddag deze tentoonstelling van de Sti chting 'Órtdérwijsten toonstelling geopend en de aanwezige schoolhoofden dit beeld geschetst- Sen ontwikkeling, die de men sen-van-morgen zullen zien voltrekken en welke mensen zij thans in hun klas hebben zitten: dei jeugd van vandaag. Steeds er een streven naar grotere eenheden ge weest, zo greep de burgemeester in de ge schiedenis terug. Hij wees op het stre ven van de Grieken, de Romeinen, van Karet' de Grote, Napoleon en Hitler. Op hun motieven wilde hij liever niet nader ingaan. Maar is er een groot kenmerkend verschil tussen hun streven en het huidige voor een Europese Gemeenschap: het ge schiedt nu met de vrijwillige medewerking van de'" betrokken volkeren en het wordt gedragen door heel wat ideëïer overwe gingen. Mr. J. Heusdens memoreerde, hoe in zijn.studententijd, in de dertiger jaxen, reeds mannen naar voren traden, die de noodzaak van Europese samenwerking be seften en propageerden. Uit de verschrik kelijke economische crisis en sociale nood 3n deze crisisjaren en uit de daarop vol gende wereldoorlog, werd de les getrok ken, waardoor hieruit toch nog iets goeds., is gegroeid. Voor het. inzicht voor Euro pese samenwerking werd de basis door de gevluchte regering in Londen gelegd. Het eerste resultaat hiervan zagen we in de Beneluxgedachte. In 1959 volgde het sluiten van het verdrag van; Rome, Een Europese Gemeenschap werd gesticht door Frankrijk, Duitsland, Italië en de Bene-: luxlanden: het Europa van de Zes. Als economische tegenzet volgde het Europa van de zeven resterende landen in het vrije Europa, onder aanvoering van Enge land. Het Europa van de-Zes kreeg zijn Kolen., en Staalgemeenschap met de Hoge Autoriteit als uitvoerend orgaan; zijn Ge meenschap voor Atoomenergie, met de conunissie Éurotom als uitvoerend orgaan; zijn Economische Gemeenschap met de EEG-coritmissie als 'uitvoerend orgaan en het kreeg zijn Europees Parlement met de Raad van Ministers en het Hof van Justi- Fico vertoont uitgesteld filmprogramma Het programma, dat de Fico oorspron kelijk voor haar leden zou vertonen op 8 december, zal nu a.s, zaterdag gegeven worden in- het jeugdcentrum „Triangel" aan de Fransenstraat. Voor de jeugd zal de komische film „Uit Hollywoods lachfabriek" en voor de oude ren de cinemascope-kleurenfilm „Battle Hymn" (strijd voor de vrijheid! worden vertoond. De toegangskaarten kunnen weer zoals gewoonlijk afgehaald worden in 't gebouw „Obadja" op dinsdag- en woensdagavond van zeven tot half negen. Supporters van VFC gaan feestvieren 'Zaterdagavond gaan de supporters van VFC hun jaarlijkse feestavond houden in de zaal Muzanda. De aanwezigen zullen kunnen genieten van een cabaretprogram ma, dat gebracht zal worden door Jan Strijker en zijn gezelschap, tenvijl er na afloop gedanst wordt op muziek van Dick Borst en de zijnen. Het aanvangsuur Ss bepaald op 8 uur. Leden en donateurs van de supp. ver. kunnen kaarten afhalen aan de volgende adressen; Van Beethoven- singel 119B, Rozenlaan 74 en Nieuwiand- atraat 7. Klaverjassen bij D.O.M* KJave rj as li efhébbe r s kunnen vrijdag avond, acht uur, weer terecht in het Yo'ks. gebouw, waar de k.s.v. D.O.M, prijskla* verjassen organiseert voor ieder, die maar mee wil doen. tie- Typerend noemde de burgemeester het verschijnsel, dat, behalve Luxemburg alle landen vah de Zes een koloniaal verleden hebben, waarmee de banden in overwegen de mate vrijwillig werden verbroken om er iets beters voor op te bouwen. Frank rijk, Engelapd' en Nederland, kunnen hier voor als voorbeelden gelden. Eij het sa mengaan van de Zes en de Zeven bren gen de landen hun aanhangers uit dit ver leden mpe, d.w.z.: bij het.slaan van de nieuwe bruggen in Europa brengen zij de landen mee, waarmee zij historische ban den hebben onderhouden. Dit maakt alles zo gecompliceerd, maar ook 20 boeiend. Het is alweer, anderhalf jaar geleden dat Engeland een brug wilde slaan tusse.i de Zes en de Zeven. Er wachten ons Hans bange dagen, waarbij mij de vrees be kruipt, dat het nationalisme het weer ,?al winnen van de internationale samenwer king. Het is wel zeker, dat ons in de eerst komende 10 jaren tal van spectaculaire gebeurtenissen staan te wachten. De jeugd, van vandaag wordt- als de mensen-van- morgen ongekend nieuwe perspectieven eboden. De door de burgemeester ge noemde facetten, hiervan memoreerden we reeds in de aanhef. De gemeente, na het gezin, de kleinste locale gemeenschap, heeft tot taak de mensen op te voeden tot goede staatsbur gers. Met de wording van de Europese Gemeenschap is. het perspectief voor de gemeenten;;deze doelstelling uit te brei den en de jeugd op te leiden tot goede Europeanen. Moge deze tentoonstelling een bescheiden bijdrage leveren op deze lange en. moeilijke weg en moge de leerkrach ten door hun bezoek met hun leerlingen aan de tentoonstelling hun pupillen bij brengen, wat' huh in de toekomst .staat te wachten. Dan wordt deze expositie ook een zeer nuttige tentoonstelling, zo besloot de burgemeester. AANSCHOUWELIJK EN INSTRUCTIEF Deze expositie, een object voor aan schouwelijk en instructief onderwijs, con fronteert de jeugd in heel grote lijnen met de historische ontwikkelingsgang der vol keren, met de- noodzaak van de Europese Gemeenschap en zijn ligging tussen de twee grote wereldmachten. Een gemeen schap, die in industrieel, agrarisch en we tenschappelijk inzicht de belangen dient van 170 miljoen Europeanen en waarin het verkeer van personen, goederen en ka. pitaal vrij 'zal zijn. De Verenigde Staten kunnen een voorbeeld zijn voob de Euro pese Gemeenschap. Maarterwijl inde V-S. op een oppervlakte van 7.828.000 vier kante kilometer 170 miljoen mensen wo nen, is dit in de E.G. het geval op een oppervlakte van 1.166.000. De tentoonstel ling die de jeugd' met de maatschappij «ier volwassenen in contact brengt, con- lrchteert hen ook op .aanschouwelijke wijze x net gebundelde krachten van de Europese Gemeenschap in industrieel en economisch opzicht en in dit verband met zijn positie in "de wereld. Een tentoonstelling, die niet alleen een nieuwe wereld openlegt voor de schooljeugd, maar ook een openbaring moet zijn voor een groot deel der volwas-, senen, voor wie inzicht in de ontwikkeling van do Europese eenheid evenzeer belang wekkend en actueel is. Daarom hopen we darde gelegenheid wordt geschapen, deze tentoonstelling, die tot 6 februari in de Visbank duurt, ook voor volwassenen open te stellen. Op een of meer avonden of za terdagmorgen. DONDERDAG Luxor: 8 uur, Onder verdenking von zeden misdrijf (IS J.). Stadsgehoorzaal: 8 uur. Blanke vrouw in de jungle (14 j.). VRIJDAG Luxor: 8 uur. Cartouche (14 jr). Stadsgehoorzaal8 u.. Der Roseïikavslier (a.l.). DAGELIJKS Museum voor de Neder!. Zeevisserij, (West- havenkade 451. geopend 1012.30. en 14—-16.30 uur. zondag 14—16.30 UUT. APOTHEKEN Geopend: Apotheek Ir. A. L. Backer. Hoog straat 228. tel. 2162. 25 Januari Nieuwe maan Zon op 8-32 uur. onder 17.14 uur Maan op 8.3Z uur, onder 17.12 uur Inspecteur van het lager onderwijs 29 waarschuwingen aan ouders gezonden, dat proces-vebbaal zou worden opgemaakt indien het onwettige verzuim zich, her haalde; de inspectrice van het nijverheids onderwijs voor meisjes verzond vier van deze waarschuwingen. Door de inspecteur van het lager onderwijs werden tenslotte 17 processen-verbaal opgemaakt, .door ge noemde inspectrice twee en door de in specteur van het bJ.o, vier. De waarschuwingen bleken niet in alle gevallen tpt'verbetering te leiden; 'als na een proces-verbaal een veroordeling tot een boete van f .20.- of f 30.- volgde be hoefden de betrokken ouders echter sledhts zeiden nogmaals door. de «nncnlssie ^op geroepen te worden. De commissie tot wering van schoolver zuim ie Vlaardingen heeft gezorgd voor een zeer prijzenswaardige uitzondering op de blijkbaar als normaal aanvaarde gang van zaken, «lat jaarverslagen laat tot zeer laat verschijnen. Zij heeff, de gemeente raad zeer uitvoerig en tot in details ge rapporteerd over haar .werk gedurende 1962 en daarmee het. nut van dat werk eens te meer overtuigend aangetoond. Leden van de commissie waren gedu rende 1962 de heren C. C, Fröger (voor zitter), D. v.d. Ende, J". Ligtbart, G. C. v.d. Maarel, meivrouw N. C. M. van Ra jn en de heren H. A. Schoonfeld L. v.d. Tem pel, A. Verheul- en, A. G&gestein (secre taris). Gemeld werden doorde hoofden der scholen 328 gevallen van ongeoorloofd schoolverzuim, betrekking hebbende op 147 leerlingen. Van deze leerlingen wer den er 84 éénmaal gemeld, maar er is er ook één, die 26 maal in de meldingen voorkomt. Van de ouders of verzorgers, die door de commissie werden opgeroepen, gaf on geveer de helft aan die oproep gehoor. Meestal waren dat de ouders, die voor de eerste of tweede maal.zo'n oproep kre gen; de wegblijvers behoren meest'tot de groep, waarvoor meermalen een oproep moest worden verzonden. In gevallen, waarin-de ouders niet voor de commissie •verschijnen, wordt het opgegeven ver zuim.; zonder meer als ongeoorloofd aan de inspectie gerapporteerd. Van de 32S geval len. beoondeeMei.de commissie er 76 els geoorloofd en 252 als ongeoorloofd. Uit een overzicht van het aantal door de hoofden der scholen aan de commissie gemelde gevallen van ongeoorloofd school, verzuim springt meteen in hét oog, dat het aantal opgaven bij liet openbare on derwijs veer gróter is dan bij het bijzon dere'. Hier schuilt, zo wordt in het jaar verslag vastgesteld; een ernstige moeilijk heid, omdat de betrokken hoofden der scholen in eerste aanleg moeten oordelen over het- al of niet geoorloofd zijn van ver zuim, In de praktijk blijken de door hen gehanteerde maatstaven in sterke mate uiteen te Jopen. Naar aanleiding van de door de com. missie gerapporteerde gevallen heeft de 'n Scène uit het toneelstuk, van „Onyx", van. links naar rechts A. van Ueshcrst als DJeter de Boer. Maria, de pseudo-waardin, gespeeld door mej. E. Schmidt en Jo hansson. een boer, vertolkt door de heer Van der Jagt. R .BESTOND -.vrij veel belangstelling voor de eerste van de acht uitvoerin- ;en van de toneelwedstrijd 1963 van Sbhiedanise Gemeenschap Woensdagavond in 'Musis Sacrum.. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van de. S.G., de heer F. A. de Wolff mede, dat er verleden jaar vijf verenigingen aan de toneelwedstrijd hebben deelgenomen:,en dat er dit jaar zelfs acht meespelen. Als de voortekenen niet bedriegen, zouden het .er volgend jaar •wel eens twaalf kunnen zijn. Dit zou te vens; betekenen, dat men dan in. verschil lende groepen zou kunnen spelen, Er zijn verschillende verenigingen, die reeds nu elk jaar meespelen. De kleine, dappere vereniging „Tot Steun in den Strijd" 'wilde spr. afzonderlijk noemen, daarbij hopend op een volle zaal op vijf februari a.s., als deze vereniging het toneelstuk: „De waar heid en-niets dan de waarheid" voor het voetlicht' brengt. De heer De Wolff heette tevens welkom-de drie juryleden, de her.eh Anton Deering, redacteur „Toneel en Let teren" van het Algemeen Dagblad,. Jan Everwijn, toneelcriticus en regisseur ,eh H. F. Reedijk, toneelrecensent van het Rotterdams Parool. „Er staat u .een ntóei- lljke .tijd te wachten en het.zal ditmaal meer vrije tijd van u in beslag nemen dan. voorheen, omdat er meer verenigin gen meedoen", aldus spr.' PLOTSELING GING het Kbht uit, In zaa-1, op het toneel, in de-foyer, heel Musis zat in het duister» "Er was: n.l. een zekermgstop van de gemeente gesprongen, Het duurde geruime tijd alvorens-het on gerief was verholpen, zódat men maar.di rect met de pauze begon, met kaarslicht in de foyer. Eerst om half tien kon voor zitter De Wolff vanaf het toneel aankondi gen, dat de dageraad voor de nacht had plaats-gemaakt,, zodat» de Nacht zonder dageraad", een toneelspel in drie bedrij ven door Victor Boni en ThomasRex/ uit het Duits vertaald en bewerkt door A. :B. M.-:Lamboo en- gespeeld door de 'nieuwe toneelgroep Onyx, met; regie van Ferry Schmidt, eindelijk kon beginnen. HET STUK SPEELT zich af in dé gelag-, kamer'van de herberg .„Aan het einde" ergens hv'Europa, driehonderd meter van de grens, waarover de eenarmige herber gier Franz Bn?dnick" knap-uitgebeeld door R. Piuym) en zijn zuster Maria (mej. E. Schmidt. wist in haar rol-aan het leed van dé ontheemde vluchtelinge tastbare gestal te te geven) waren komen vluchten. Één maal in veiligheid acht hij- het rijn plicht landgenoten óver degrens te. helpen. Een van dezen is de vermaarde componist Ottó Remijk .(Joh. van Pelt,, een van de per sonae dramatis van het stuk). Hij.is niet alleen. Ook rijn dochter, de -weduwe Linda Czèlrtitz is bij hem (mevr. F. Sleegers- v. >d- Kwast, met linkerarm in verband, niet alsonderdeel van het stuik, maar „écht", deze speelster was n.l. bet slachb offer geworden van de gladheid van de weg). Een niet sympathieke rol, niaar in zijn politie-üniform er bijzonder martiaal uitziende, had de heer A. Koster, die ten slotte de arme, oude componist onder dwang weer terug moest voeren naar gene zijde van de grens. Ia de Verenigde Staten is een contract afgesloten betreffende da verkoop van schepen, dat waarschijnlijk het grootste is ia de geschiedenis. Het betreft zeven sche pen van de Kulukundis-groep, drie moder ne tankschepen en vter bulkcarrtera. De carriers zijn omgebouwde T2-tankschepen. De schepen worden overgenomen door. een nieuwe maatschappij, die gaat opereren onder agentschap van de Maritime Over seas Corporation of New York. Het is nog niet bekend hoe groot de waarde is van de transactie, maar het bedTag moet in de miljoenen dollars lopen. Dé schepen zijn de tankers „Titan" (47.422 ion d.w., gebouwd in 1930), „Achil les" (41,208 ton, gebouwd in 1960), „Atlas" (35.477 ton, bouwjaar 1958) en de omge bouwde T2's: „Bridgehampton" <25.035 ton) „Easihampton" <25.002 ton), „Southamp ton" <23.349 ton en de „Westhampton" (24,930 ton). De Japanse automoöiélproduktie heeft in 1962 het ongekend hoge aantak van 990.705 eenheden bereikt. Het totale aantal lag 21,7 pet boven het in 1961 gevestigde record, aldus heeft een woordvoerder voor de Vereniging der Automobielindustrie verklaard. Hij verstrekte de volgende specifiedtiè van het totaal voor 1962; -268.784 personen--, automobielen, 710.715 vrachtwagens en MARKKTBERICHT Hedenmorgen werd aan tiet-afslaglokaal betaald voor: steurharing Westkust i 80 f61, steurharing ijle f 58 per kantje. Aan voer VI. 10 met 30 last. ER WAS BIJNA geen decor bij dit to neelstuk vol dramatische spanningen; ntet opzet niet, ten einde uitsluitend de emotievolle tekst te laten spreken. Angst hing als een benauwde droom In de va ie. grauwe gelagkamer en beheerste alle per sonen. Op het oosten zag een venster uit. waarachter de gehele nacht door de schijn, ■werpers flitsten en schoten kraakten. Langs sluipwegen werden de vluchtelingen hier bürnen gébracht. Ook de oude. aan geschoten componist, die ten slotte terug moest. Wegens zijn kleinkind aan de over zijde. In de finale van de strijd om het kam pioenschap 3e klas libre van het district Schiedam, gehouden In café De Kroon te Vlaardingen, leveren de favorieten sterk spel. Het bovenste drietal na de tweede wedstrijdavond prijkt met een moyenne van boven de 4.— op .de ranglijst. De OBK-er Van dér Waal,bleef ongeslagen de ranglijst aanvoeren. Hij kwam in de slot- parlij aan de tafel en berokkende Va* Dorp, die na de eerste wedstrijdavond met Item gelijk stond met'4 uit 2, diens twee de nederlaag op deze avond met het fraaie moyenne van 5.17. Dit moyenne bereik te de Schiedammer Verbrugge ook in zijn party tegen Van Kempen, die met 4.72 overigens ook best uit de bus kwam, na tevoren Van Dorp met een moyenne van 4.41 diens eerste nederlaag te hebben toe gebracht. Maar de Schiedammer De Ko ning, die na de eerste wedstrijdavond als hekkesluiter fungeerde, overtroefde met een moyenne van 5.76 iedereen, waarvan Harry v. d. Veer het slachtoffer werd en nu onderaan hangt. Van Kempen noteerde met 31 de hoogste serie, terwijl Verbrugge en De Koning beiden een serie van 29 op tafel legden. De partijresultaten waren: Coenradie (OBK) 150 33 20 4.54 v. Hees (Ctraf.) 95 33 3 2.87 Kèmpen (LEV! 150 34 31 4.41 v. Dorp (HVO) 327 34 20 3.73 Wie het Nieuwsblad leest weet van alles het meest Da dlraeHa v*a hot NIEUWSBLAD behoudt zich het recht voor advertenties xonAmr opgaat van redenen te weigeren. Bt) advertenUe* onder num- nief worden aan de Adver teerder wet doorgegeven, drukwerken, circulaire* en dergelijke «tukken afkom stig van tussenpersonen, hetzelfde geldi voor andere stukken, welke niet bona fide op de Inhoud van de advertentie reDeo teren. Stukken, die hü het blad blijven berusten, worden na een maand na oontfnJe van de inhoud vernietigd. Voor fouten in telefonisch opseKvvea advertenties ia het blad niet aansprake lijk. Verzoek om herplaat sing zonder betaling oi restitutie kan derhalve niet worden ingewilligd. 55 liter inhoud. Met tijdschakelaar...... 1175^— Korting i.......i 30-— Met één Jaar garantie, 14 dagen gratis op proeL Markt 39 - Vlaardingen - Telefoon 3632 IEDEKE VRIJDAGMIDDAG WASDEMONSTRAT1E OFFICIAL FOKD-DEALER heeft plaats voor (met diploma L.T.S.-en bedrijfsopleiding). AanmeldenBoslaan 6-12, Vlaardingen. Verbrugge (RES) v. Kempen De Koning (Sluis) v, d. Veer v.d. Waal (OBK) v. Douj v.. d. Waal Verbrugge Coenradie V.. Dorp De Konink v.Kempen v.Hees v. d, "Veer 150 137 15ö 97 15ö ÖG, Stand: 6 450 439 412 493 398. 420 344 514 26 26 29 29 99 306 101 145 105 115 111 164, 5.17. 4.72 5.76 •3.73 5.17 2.27 4.55 4J4 '4.08 3.47 3.77 3.65 310 3J3 PLOTSELING OVERLEDEN De. 6-Ljarïgé mevrouwA. P. Olijrhook- Goos werd in "de'gang van haar woning aan de Van der Driftstraat onwel en'over leed ter plaatse aan de gevolgen van één hartverlamming. t,; r Hij spelen gevallen Toen hij - aan het speiëh was bijdein aanbouw.zljn.de schuilkelder in.de Fran senstraat, kwam de negenjarige S, Bak ker zodanig te vallen, dat, hij een wond aun de-linker wang opliep. De GGD heeft' hemin verband hiermee naar bet zieken huis gebracht. TUSSEN TWEE EN VIER Onder deze titel "biedtde NW ber stuurdersbond 'Vlaardingen. op dinsdag 5 februari, een programma voor de vrouw. Medewerkendenzijn ,de Spelbrekers,Ju-, dith de Leeuw en Jo Spiers;, de bijeen komst begint om twee uur. Vergadering tromcenbond NW De afdeling Vlaardingen van de Vrou wenbond NVV heeft 'tegen dinsdag, 12 februari, haar jaarvergadering uitgeschre ven, die gehouden wórdt m het Volksge- 'bouw. De agenda vermeldt o.a^ de verkie zing van een aantal nieuwe bestuursleden. OOK VQOR ,de: levende have van d< klnderboex'deriggelegen in het Prin ses Beatrixpark, is de'weersomslag na de ze barre winter uitermate welkom. Zor genkinderen waren hier aDeen de- water-' vogels, zofils 'zwanen(zwarte) en de diver se soorten ganzen en eenden. Moeder na tuur bedacht dit deel van. de bevolking met een donzen winterpak en zolang er maar open water en -voedsel is,komt het de winter wel door. Voor open water is dagelijks gezorgd en voedsel is er voldoen de. Een strolaag op het ijs wordt door de dieren bijzonder op prijsgesteld- Dat er .bij een winter als deze af en toe een slachtoffer valt, is normaalen geenszins te wijten aan 'de verzorging. De burgers dieregelmatig, broodkomen, strooien, doen er goed aan dit zo kléin mogelijk te snij der». Nu liggen vaak gróte hompen en sneden bróód har dbë vroren "op biet Ijs. Een- eend. gans ,o£ ,zw*an is.nu eenmaal geen herkauwer en waren zij slechts aangewezen op een 'op dergelijke wijze gepresenteerd voedsel .zij zouden van honger sterven met het reddende brood voor hun snavels. Wat de viervoeters, de ezel, de geiten en. de - schapen betreft, 'deze' maken het uitstekend- Het vorig jaar liet-de'Gemeen telijke Plantsoenendienst de ruime- stal van binnen geheel betimmeren, dus tochtvrij maken. Ér is voldoende stroo en door een kleine opening' kunnen de bewo ners vrij in en uit.* Vooral wanneer de zon .aande hemelstaat heeft toen hier behoefte aan een béetje frisse lucht "jrjOER POST is met, dé verzorging be last en (wie is dit beter toe te vér- Geboren: Paulus Stephanus, z.v. N. J. Molenaar en M. A. Cup, H3ndelstraat 33; Ingrid, <Lv, P. A, Verwey en. H. ï,ooijen, Faunius Schol tene tra at 13b. Getrouwd: Pleter Blok, 26 jr. en Keeltje Davidse, 24 jr.; -Albertus Frans do Korting, 23 jx.-en Johanna Hendrina Maria Krab bendam, 20 jr.; 'Pieter Adriaan van Putten.; i jr. en'Blly Boer, 20 jr'. Overleden:1 Joh a noes Anthonie van Hel den, 00 jr., echtg- van- A. G.' van Bree, Parallelweg 12; Simon van - der Wijngaard, 61 jn, echtg, van W. Polderman,-Van Ho- gendorplaan 34; Fredxik Burger, 79 jr. wedr. van J. Timmer, Julianalaan J02; Hen- drika Mastenbroek, 81 jr.,' echlg.van XV. van der Vlas, Ged. 'Bteroloot 150; Arle Meijer,-74 jr.; echtg. van A. M.Kuurstra, Rotterdam: .Wolphaertsbocht 102a. Het schoolgebouw, dat de Vlaardingse architect G. Geluk heeft ontworpen voor het bestuur van de Vereniging voor ónder wijs op reformatorische' grondslag, zal als model dienen voor de 8 scholen,- die in Atlas-Durasysteem in Vlaardingen, Maassluis en Rozenburg zouden ver rijzen, maar dat vanwege de te hoge bouwsom niet doorgaat. De bouw, van deze 6- klassige lagere school» die aan de Claudius Civilis- laan komt te staan, - werd openbaar aanbesteed f en de. laagste inschrijver was de fa. De Jong uitGouda met een bedrag van f 240.450. Zodra de rijks- goedkeuring binnen is, waarvan de afkoming nog 'louter, een 1 formaliteit is, zal de eerste paal worden geslagen. Verwacht wordt, dat dit kan geschieden, zo dra de vorst het hazepad heeft gekozen. De bouvv- duur is 7 tot 8 maanden» zodat deïe school met in gang van het nieuwe schooljaar in gebruik zal kunnen worden genomen. Gelet op. het aantrekke lijke karakter en de snel le bouw, in traditionele trant, zowel wat het urchi- tecfonisch karakter als de bouwsom betreft, is de keus op deze school geval len bij de verwezenlijking van de bewuste 8 scholen, .zo hebben we uit goede bron vernomen. In-Vlaar dingen verrijzen hiervan drie schoolgebouwen: vóór een openbare lagere schooi en twee R.K. scholen. trouwen dan. aan een ervaren veehouder zoals hij?). Geen zorgen dus-over ons ge meenschappelijk dierenberit. In het Ju- lianapork is een soort waterasiel van de gemeente» Hier huist een kolonie -watervogels van diverse pluimage. Worden elders in.de re creatiegebieden dergelijke dieren aange troffen. waarvan blijkt dat zij het zelf niet meer kunnen rooien, dan krijgen, zij hier een tijdelijk tehuis. Het is vaak een groot: gekrakeel op ,het water van het gro te wak, water waarvan overigens het peil bedenkelijk laag komt te. liggen. Ditzelfde geldt trouwens ook voor de singel ia de Stadhoudérslaan. Het ijs raakt hier weldra de bodem en het is moeilijk om vanuit de Westerhaveri nog wat water onder liet ijs van de singel cn dat van het" park te krijgen, zo vernamen Wij uit bevoegde kringen» In en rond het recreatiegebied ën in de verder noordwaarts gelegen ijs- en sneeuw- WQHestenij huizen tal van diëren' die geheel op -zich zelf zijn aangewezen bij het zoe ken van dekking en voedsel. Hierbij den ken wij aan „de wildstand", hetgeen een groot woord raag lijken, maar hazen en. konijnen komen hier toch vrij veel voor. Deze laatste wonen inhun holen diep in de bevroren grond maar moeten or bij avond of dageraad opuit om de. knorren de magen enigszins te vullen. De hazen, voorzien van een winterpels, kunnen heel wat kou verdragen. Zij kiezen hun legers in voren en langs walkanten, meestal ge dekt door opgewaaide sneeuw of ijsvor- •ming. Voor beide diersoorten is er op de volkstuinpercelen nog lange tijd wat eet baars te .vinden» De achtergebleven boe renkool of spruitkoolslronken mogen in bevroren topstand dan een extra knauw vragen, dehonger is er mee te stillen. DE KONIJNEN mogen-ook graag wat -L-J grunzelen 'op akkerlanden waarop peulvruchten werden verbouwd. Hier kan men af en toe een koppel fazanten aan treffen, die zich schuil houden en overwin teren tussen de takken van meestal laag hakhout. Met de langoren dienen ztj op hun hoede te zijn voor de felle hermelijn en de wezel die beide in het Kethalsc vaak gesignaleerd zijn. Ook de bunzing, een hennelïjnachtig roofdier» is dezer dagen in Je buurt van de gro.te watervogelconcentraties waarge nomen. Hij zal hier wel aan zijn trek ko- men, nu de honger en ellende de waak zaamheid van. de watervogels doen ver slappen: Ver het land in zagen wij ook een sperwer 2oals dat heet „biddend" ia de lucht hangen. Dan is het zowel:voor de hazen als voor de wezel goed uitkij ken. In de bomen achter de algemene be graafplaats had een van de vogelverzor gers dezer dagen een ontmoeting met een tiental uilen. Aangezien de vogehs bij zijn nadering de wijk namen, viel niet vast te stellen van welk soort zij .warem Het kunnen velduiltjes geweest zijn, doch ook ransuilen. Naar een vogelkenner beweert komt dit soort in kleine troepjes voor en is er. tevens af en toe een overwinteraar. Onze zegsman heeft ook gezien hoe \ya- terhoentjes behoedzaam in een bob'm klommen, vermoedelijk om op'deze wijze de felle bodemkóude té'ontgaan. Algeme ne conclusie van alles is, dat er tijdens- een barre winter als deze in de vrije ua- tuur vaak veel interessants te rien en. t« beleven is. Men moet er echter oog voor hebben en zich aan een paar. koude oren en voeten durven wagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1