ROTTERDAMSCII NIEUWSBLAD Fatale datum nadert voor laatste Damlaanbewoners Rietmat verhult schepping van Giudici Zoutprobleem in 15de eeuws haringbedrijf Een protestantse kijk radio en televisie op Huldiging bij Bond Mercurius Dierenbescherming zet inzamelactie tot nader order stop si" De verstrekking van drinkwater De gasvoorziening in cijfers Handbal in de Energiehal Singelkwartier heeft eigen projector fV ANN££R P.V. Vegla vertoonde „De Indringer" Burgerlijke stand Rusland produceerde in '62 meer staal dan EGKS Joy-riding HERHALING THEATER Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 ROTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 30 JANUARI 1963 \E#»v SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdaraschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg. Seringenhof 3. De sanering- van oud-Schiedam vindt ge stadig voortgang. We momenteel een kijk je neemt op de Damlaan, zal moeten con stateren, dat van deze eens zo drukbe- woondc en -bezochte laan nog maar wei nig is overgebleven. Enkele jaren geleden verdween reeds de gezelligheid door de „sloop" va» het oude Hermes DVS-terreïn Dat de zich daarachter bevindende huizen en krotten van de z.g- Komjnenbuurt ook moesten verdwijnen» begrijpelijk maar de verdwijning van het Hermes DVS-terrcin heeft vele sportliefhebbers ..pijn" gedaan. En zo krijgen nu ook clo woonhuizen aan de Damlaan een beurt. De firma M. Mes, aannemer van sloop werken te Rotterdam, is reeds rtaanden- lang druk bezig om «het vonnis over de Damlaan te voltrekken" en zo verdwijnt thans de ene woning na de andere. De gezellige (maar oer-oude) huisjes aan de Tuinstraat verdwenen bet eerst, maar nu komen toch ook de andere huizen aan de beurt. Het garage- en autoverhuurbedrijf van de heer D, C. de Koster is eigenlijk het enige pand dat nag m gebruik is. maar het zal binnen afzienbare tijd toch nok ontruimd moeten worden. Naast de pakhuisruimte die vroeger dienst deed als rijwielstalling voor de bezoekers van Her- mes-DVS, staat enigszins gebrekkig het aanplakbord van de gemeente. Dat dit ook nog gebruikt wordt, bewijst een me dedeling va» B. en \V., gedateerd 16 janua ri van dit jaar. Op de nummers 5a en 5b zijn nog wel de naambordjes van C. Leen derts jr. en aannemer C, Lcenderts te Ie ren, maar dc huizen zijn onbewoond. De nummers 1 tot en met 15 zijn onbexvoond en met planken en andere afvalrommel dichtgespijkerd. De ruiten zijn grotendeels stuk. Bij nummer 17a stond de deur open en wij waagden niet alleen een blik» maar ook een gang naar binnen. Via een stapel oude kranten» een kolen kit. een vuilnisemmer en andere lompen was het mogelijk de verrotte trap naar de zolder te bereiken. Op de zolder stond »og de kinderbox, waarin mogelijk enkele we ken geleden een baby of kleuter rond- dwarredde. Twee oude kastjes had men maar laten staan en zelfs was de vloer nog bedekt met zeil. Eerst nu was duide lijk te zien hoe bouwvallig deze huisjes zijn, want een blik uit het totaal ont wrichte dakraampje deed ons duizelen. Eigenlijk was het onbegrijpelijk, dat dit huisje lees: dit krot!) enkele weken ge- loden nog bewoond werd door een vader en moeder met drie<!> kinderen. In ieder geval zal dit gezin nu wel een beter onderdak hebben gekregen! W4ARHEEN HET SLOPERSBEDRIJF De armoedige huisjes die de nummers 19 tot 33 hebben gedragen, zijn zoveel mogelijk met oud hout dichtgespijkerd, al bevinden zich achter sommige huisjes nog de opslagplaatsen van enkele voormalige bewoners. Zo woonde op nummer 15 de fjrma C. de Jong en Zn, (sloop- en han delsbedrijf) waarvan de eigenaar reeds drie jaar geleden naar de Hoogstraat 167 verhuisde, terwijl het bedrijf op de Dam laan gevestigd bleef. Samen met 2oon Ni co) aas beoelent de heer De Jong nu zijn- bedrijf: hij zelf zit al meer dan veertig jaren m liet vak. Vóór februari zal de heer Dc Jong moeten verhuizen, maar de grote vraag is: w aar heen"? Verscheidene t Advertentie) GEM. KENNISGEVING. Artikel V» cgenverkecrsreglemcnt Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat zij in hun vergadering van 22 januan '(t3 besloten krachtens artikel 5, eerste lid, sub e van het Wegenverkeersregle ment vast te stellen de volgende 68« „WIJZIGING van. het Verkeersbesluït voor cir gemeente Schiedam. Enig artikel. Onder het hooid ..Gesloten verklaring van we gen" wordt tussen de rubrieken ..Verbrande Ervenen ..voetbrug tussen de Swammerdam- singel en de aneljiussingel" opgenomen de rubriek ..verkeersplein in de Burgemeester Van Haar en laan en de 's-Gravelandseweg in een andere richting dan die. welke de pijlen aanv/fr»" (ver>teerbplcin), alle voertuigen, fli en trekd u*icn eu vee, nummer I5a (bord mo del W'.V.fl,)." Van dit besluit staat voor ieder belanghebben de beroep open tot het einde van een termijn van der lig dagen na heden. Het aores tail beroep wordt aan H.M. de Ko ningin gericht, maar Ingediend bu dc Com missaris der Koningin in de provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Dit besluit is tn afschrift verzonden aan de desbetreffende Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de Koninklijke Neder landse Toeristenbond A.N.W-B,, de Koninklijke Nederlandse Automobielclub. de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Het besluit Jjgt gedurendfe genoemde beroeps termijn ter vi»ie ter Gemeente-Secretarie (Stadhuis, Afd. Algemene Zaken). malen heeft de heer De Jong om een nieuwe ruimte voor zijn materialen ge vraagd. maar het enige wat hij kon krijgen was een stuk woeste grond, ergens in de "s-Gravenlandse polder en dat nog voor een hoge prijs. De grond daar zou eerst nog verhard moeten worden, terwijl uiter aard een omheining niet kan ontbreken. „Met een „fooi" word jc afgescheept en dan te weten, dat we bij elkaar zeker zo'n 3000 meter grond hadden aan de Dam laan". aldus de zegsvrouwe van dit adres, die van mening was. ..dat de gemeente toch minstens een gelijkwaardige ruim tc moet geven wanneer min of meer de grond onder je voeten en het dak boven je hoofd wordt weggehaald!" DE G4R4GE OP DE HOEK Ook de Loods van de aannemer van timmer- en metselwerk, de heer L. G. an Dijk (op nummer 5) is nog jn gebruik, maar ook deze loods zat x'óór de volgende maand moeten verdwijnen. Ook de heer v. Dijk weet nog niet waar heen hij moet verhuizen Wel woont hij met vrouw en kind aan het Dr. Wibaulplein. maar ,.de zaak" zit nog aan de Damlaan. Een man. die al jarenlang op zoek is naar andere bedrijfsruimte is de heer V. Bult, hande laar in lompen en metalen, wiens bedrijf binnenkort onder de slopershamer zal val len. Niet alleen staan de slopers vol onge duld te wachten op zijn vertrek, maar ook de kraan van de fa. Eekels uit Am sterdam staat al klaar om bet oude ma teriaal te vervoeren. Eerst meende de heer Bult een geschikte opslagruimte gevon den te hebben in de oude garage van de heer S. D. Landman, maar zijn verzoek aan de Gemeente werd afgewezen, omdat deze ruimte op den duur ook zou worden gesloopt. „Ik had er zeker nog wel ruim een jaar onderdak kunnen hebben", aldus de heer Bult. die natuurlijk over deze gang van zaken niet tevreden as. Temeer omdat hij op 1 februari van dc Damlaan verdwenen moet zijn en niet weet wat hem straks staat' te wachten. „Ik kan toch straks kwalijk op straat gaan staan met mijn spullen?" Aldus één van de Damlaanbewoners, die over enkele we ken, ja eigenlijk nog deze week» „op straat" zal worden gezet. Degene, die er eigenlijk het beste voor staat op dit moment, is de heer D. C. de Koster met zijn garage en autoverhuur bedrijf* Ook hij heeft natuurlijk het aan getekende schrijven van de gemeente ont vangen, waarop staat dat hïj op l februari 1963 verdwenen zal moeten zijn van zijn gezellige hoekje van de Damlaan en Vel- levestsmgel. „Maar natuurlijk kan de ge meente ons er moeilijk uitzetten, 2olang nog geen nieuwe woonruimte bekend is. We onderhouden zeer prettige relaties met de gemeente-instanties en vertrouwen er op, dat men ons huis niet zal gaan slopen, vóór we een nieuwe ruimte hebben be trokken. Wel zijn reeds verschillende mo gelijkheden onder het oog gezien, maar op dit moment kan toch nog niet gezegd worden, waarheen wij met ons bedrijf kunnen verhuizen. Het kon wel eens zijn, dat we daardoor nog enkele maanden blijven waar we zijn. ondanks die eerste februari". Bij informatie bij de gemeentelijke in stanties vernamen wij nog, dat de moei lijke situatie der genoemde bedrijven niet aan de aandacht der autoriteiten is ont gaan. Er wordt binnenskamers ernstig naar een oplossing gezocht maar men wijst er hier op dat het primair de taak der betrokkenen zelf is een ander onderkomen te zoeken. Voor de heren De Jong en Van Dijk is er een hoekje beschikbaar op het industrieterrein. De oud-ijzer-handelaar Bult zal zelf voor ruimte moeten zorgen en wat de garage van Koster betreft, daarover zijn onderhandelingen gaande. Misschien zal hij zijn bedrijf kunnen ver plaatsen naar Nieuwland. In elk geval zijn de plaatselijke autoriteiten met de situa tie bekend, en wordt aan een gunstige re geling gewerkt. De verstrekking van gemeentewege van drinkwater aan personen, die op dieet zijn gesteld en aan baby's, op doktersattest, zal donderdag. 31 januari a.s. voor het laatst plaats vinden. WEGGEBRUIKER DIENT NOG GOED OP TE LETTEN Ondanks de grote activiteit die de men sen van de Gemeentelijke Reinigingsdienst aan de dag hebben gelegd bij het vrij maken van rioolputten en het opruimen van sneeuwresten. vertonen de straten in onze stad nog altijd niet hun normale beeld. Overal komen nog gevaarlijke ijs- bulten voor, die hel verkeer noodzaken goed op te lettert en voorzichtig te rijden. Ook de rijwielpaden dwingen lot grote oplettend heul. Zo slipte gisteren mevrouw T. v. D. met, haar bromfiets op een van de gevaarlijke plaatsen van de Slachthuis- ia an. Zij werd naar het gem. ziekenhuis vervoerd, waar zij is hehandeld voor de bij de \al opgelopen kwetsuren, welke ge lukkig van betrekkelijk onschuldige aard zijn. Vanaf heden is gedurende 14 dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie afd. Alg. Zaken Grote Markt ter lezing neer gelegd en aldaar verkrijgbaar gesteld: de rekening gemeentelijke gasvoorziening Zuid-Holland over 3961; de begroting ge meentelijke gasvoorziening Zuid-Holland voor 1963. Zondagavond is er in de Rotterdamse Energiehtü een bescheiden programma zaalhandbal afgewerkt. De DWS-damcs hebben in een zeer slechte wedstrijd met 23 verloren van WLC/DES. Ai bij de rust hadden de dames uit Eindhoxen een I~—4 voorsprong weten te nemen Het enige te gen punt in de eerste helft werd door Roos Salarie gescoord en m de tiveede helft door Henny Opschoon. DWS verloor met 2—3 en is met de 50 uitslag van dc wed strijd Swift, die onze stadgenoten met op gekomen waren, op de een na onderste plaats terechtgekomen.. De Wilton-dames speelden lang met onverdienstelijk tegen leider Hygiea 2 uil Den Haag. Via ecu 02 stand bij de rust speelden onze stad genoten in de tweede helft een goede par tij, Eerst scoorde Francien de Raay 3—2 en enkele minuten later was het Dinie Boer-de Keizer die er 23 van maakte. Net voor het einde kwam Hygiea nog een een tegenpunt zodat het einde kwam met een 24 stand. De Wilton-heren hebben in een harde wedstrijd met 1410 gewonnen van rk HV en daarmede een revanche genomen voor de nederlaag in Poeldijk, Al reeds in de eerste minuut zorgde Huib v. d. Lugl voor 20. Wilton bleef in de eerste helft het spel beheersen en hebben de voorsprong met uit handen gegeven. In de tweede helft kwamen de mannen uit Leiclschen- dam nog wel even goed opzetten, maar keeper Aad Kalkhoven verdedigde zijn doel op prima wijze, Toch wist HVL nog aan tij—9 te komen maar toen draaide Wilton nog even een hevig offensief «n de eind uitslag werd tenslotte 1410. S.F.F.-Szippor ters ver. t>Door Weer en Wind'9 met niemv bestuur Op de onlangs gehouden vergadering van do SW-Supportersverejiiging „Door Weer en Wind" werd het bestuur als volgt samengesteld; voorzitter, de heer J. H. van Alphen jr., secretaris, de heer W. H- van Alphen sr., Groene Laan 62, 2e se cretaris, de heer N, F. van Dijk, penning meester, de heer H. Pronk en alg. secun dus, de heer II. Spoor. De heer Vorstenbüs werd benoemd tot ere-voorzitter, de heer Zagwijn tot ere-lid De Algemene Bond „Mercurius" hield dinsdagavond in gebouw Irene zijn jaar lijkse feestelijke filmavond, welke werd geopend door de voorzitter, de heer J. Baron, die de aanwezigen met enkele woorden welkom heette. Nadat er een aardig tekenfilmpje in fraaie pastelkleuren was vertoond, werd het lid A. Meijnckens- door districtsbe stuurder J. H. Koovers gehuldigd wegens het feit, dat hij vijfentwintig jaar in de ge lederen van „Mercurius" had gestreden. Hij ontving het bekende zilveren ereteken en daarbij een kristallen asbak. Zijn echt genote kreeg een boeket bloemen. „Na mens het bondsbestuur breng ik u mij hartelijke dank voor de trouw, die u al die jaren aan de vakbeweging hebt getoond", aldus de heer Roovers, die vervolgens met een paar welgekozen woorden mevr. Meijn ckens dank bracht. „Want vrouwen kun nen een grote steun zijn voor het lid maatschap van de organisatie", zei de districtsbestuurder met nadruk. De beer P. Mol, die ook op deze feest avond ais jubilaris aanwezig had. moeten zijn, had helaas bericht van verhindering gezonden. Hij was zelfs veertig jaar lid van Mercurius geweest Districtsbestuurder Roovers gaf nog een historische blik op het verleden van In het eigen zaaltje Marijke aart het Broers veld gaf de vereniging „Het Singel-' kwartier" dinsdagavond een filmavond, waarop behalve een fraaie documentaire over Nieuw-Guïnea de speelfilm „Twee in een auto" werd vertoond. De vereniging heeft thans een eigen film-apparaat, dat op deze avond voor het eerst werd ge bruikt. Het deed het prachtig. Voorzitter J. Frederiks. die deze avond leidde, was trots op deze nieuwe aanwinst van zijn vereniging. Hij had het op de2e avond wel wat drukker gewild. Maar dat kwam waar schijnlijk door de T.V.-film. Elke maand heeft Het Singelkwartier een dergelijke filmavond; ook de kinderen van de leden worden niet vergeten, het carnavals feest van de vereniging valt op zondag avond, 24 februari; voor de jongeren. Schiedam, .10 januari 1063. Bur&emM-5ttr en Wethouders voornoemd. Seerffari*. 51 J. BLOK. D* Burgemeester, J W. PEEK. WOENSDAG 3» JANUARI GereL Jeugdhuis, B uur: Ned. eb» Vrouwen bond, Jaarvergadering. Wijkcentrum sieuwland: 8 uur. K/ v contact- a vonU. fliusts Sacrum, 3 uur: Politie Muziek ctei- scnap Feestavond. üMouöpole Theater, 8 uur; Schied, Fitmkrin« Filmvertoning ..Jor.as," DONDERDAG 31 JANUARI Passage Theater. 8 uur: Persor-tt1 S *- 7 Uit/te- ..•ÜSCUFBN r.»-** -ii.j-ier, 2—8 uur t uia jr Mono po Ie Theater, ma., dl.woenï'fas 2 <?n uur Tus»en kogels en granaten (14 ij. APOTHEKEN* Apotheek Rembrandt. Rembrandtjaan 56. MUSEA Stedelijk lUusciun. flag 10—5 uur: „Spiegel &*i7 de xvana", histcu-ische costuums NIET ALLEEN in de afgelopen we ken is het zout voor onze stad van groot belang geweest, in de eerste plaats ter bestrijding van de gladheid wegens sneeuw en ijzel en in de tweede plaats wegens de al te grote hoeveelheid^ zout io ons drinkwater. Nee. al in de middel eeuwen had men er veel mee te stellen in verband met de haringvisserij, die in de vijftiende eeuw nog van grote bete kenis was voor onze stad. Er bestonden zelfs plaatselijke verordeningen, zg, keu ren, die het gebruik van zout tot »n de finesses regelden. Voor hel conserveren van de haringen gebruikte men in do eerste helft van de vijftiende eeuw verschillende soorten zout. Maar in 1434 was slechts één soort toe gestaan. n.l. het zelle of sille (as van moes of darinckl. Daarvan, meende men, had roen veel minder nodig dan van mljnzout of zeezout Later gebruikte men echter ook bay so ut en Lunenburgs zout. Wel sprak een keur van 1474 zich nog uit tegen het gebruik van gemengd zout, maar zelzout, zeezout en mijnzout waren toegestaan. In 1537 werd verboden de ha- tc conserveren met braetsout, maar nr ntet echter gekomen, wat dit ^wvest De re?i-,,alen wa ren niet altijo «vWi aw.u>ug en in 156s bijna vier &**«..<-. men, dat „den harinck bemselven zeer quahjeken conserveert ende niet gedueren en can. oock diogheeno die gheteijeken werdt metten ghewoeneliicken brant ende leycken deser scoede. toi grooie veracti- tmg-he van dien ende achterdeel (dat is hiei nadeel) van den coopluyrion. die dselve eoopende zijn, bveommends ap- parentelycken bij dondeuehde ende slap- picheyt van zout ende dongheregeltheijt vant packen ende peeckelen": De haring werd na voldoende tijd in de pekel te zijn geweest „alles gesouten met cleyrt sout, synen behoorlijcken tijt van tthijn dagen mede peeckel gelegen hebbende", verkocht en gezien het voor gaande behoeft het geen verwondering te wekken, dat de kopers met een zeker ritueel gewaarschuwd, werden: „ie "willen u opslaen bezieten well!" en „Elc sie toe wat hij coopt!" Al was ook het ver trouwen op de haringafslag een factor mee: „Neemten op mijn woïrt!" Waarop de koper antwoordde; ,Jc willen nemen op u gelove!" Desalniettemin, na 1575 kwamen er hoe langer hoe meer klachten over de Schie- damse haring. Zelfs met Schiedams merk, met „brant ende. teyeken deser steede" begon de vis wat al te gauw te stinken. Hadden de Vlaardingers misschien een royaler hand van zouten? Het brandmerk op de ton kwam er eerst op nadat de haring door drie keurmeesters was bezien. Maar we hebben het tenslotte verbruid. Omdat er te veel „wrak, dubbel wrak of bruïte" haring In onze vaatjes zak het NW, Als uitgangspunt had hij de spoorwegstaking van 28 tol 31 januari 1903 gekozen. Deze was voortgevloeid uit de ergelijke toestanden in de havens al daar. Spr. herinnerde aan de „worgwet' van Abraham Kuyper. waarbij het verbo den was aan de staking deel te nemen. In 1905 werd het NVV opgericht. Men had de hoofden bij elkaar gestoken: Jan Oude geest, Jan van den Tempel, Henri Polak van de Diamantbewerkers en vele anderen. Men was zich er van bewust geworden dat men het voortaan als georganiseerde massa kon opnemen tegen de dikwijls on menselijke arbeidstoestanden. Thans kan onze sociale wetgeving de toets der kri tiek doorstaan. We zijn ruimschoots voor uit bij vele andere landen. Aan de econo mische medezeggenschap wordt hard ge werkt, Na de pauze werd de bekende film „Win den waaien om. de rotsen" vertoond. A AN DE RAND van het oude stads- centrum, op het terrein van de firma Herman Jansen N.V. staat dit mooie achttiende eeuwse herenhuis, gedeeltelijk aan het oog onttrokken door stapels oudo kisten, vaten en een niet rieten matten bekleed ijzeren hek. De tarn' des tijds, die niets onberoerd laat, heeft hier en daar wat aan d« verf geknabbeld, maar heeft verder het ruim een eeuw oude ge bouw ongeschonden gelaten. Dat kan niet worden gezegd van de industrie, die ge bruik ging maken van de kamers, de gangen en het voorplein, waarop eens bo men hebben geprijkt. Hier werd een schuurtje bijgebouwd, daar nog een. De brede poort aan de voorkant werd ver sierd met een bordje „uitrit" en de ach terdeur, die nu als ingang gebruikt wordt De personeelsvereniging Vegla gaf za terdagavond in het gebouw Irene een cul turele avond, waarop vertoond werd de prachtige speelfilm „De Indringer". Aan deze film ging een interessante documen. fcaïre over Ierland vooraf. In zijn openings woord maakte de voorzitter van de PV Vegla, de heer J. de Pater, de namen bekend van de drie winnaars van de maandelijkse Vegla-prijsvraag. Dit waren J. D. van Hoon, I. Zandbergen en C. Hersbach Als Ginger zich ten slotte zelf bij de politie aanmeldt, weet hij, dat hij op zijn oude commandant kan rekenen. De posterijen ln West-Duiteland voeren met ingang van 1 januari 1965 standaard- maten voor briefpost in. De lengte maten zijn vastgesteld op 14 tot 23,5 centimeter en de breedtematen op S tot 12 centi meter. Voor brieven met afwijkende ma ten zal extra porti moeten, worden be taald. WAT ZIT ER ACHTER DE KNOP? aldus het onderwerp, waarover de HSSTStent-programina-ieider van de NCRV, de heer A. J, van Duist, de2er dagert sprak in zaal I van gebouw „Irene" voor leden van de C.H. Kiesvereniging „Groen van Prins te rer", en enkele -afgevaardigden van de Kethelse C.H.U. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje". Voorz. K. de Baat verwelkomde ook de heer G* H. Veem, secr. van de A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje". De spreker ging Sn op enkele uitlatingen van de heer De Baat, die o.a. sprak over verzuiling, waardeloze programma's, com merciële televisio, radio Veronica «a de hooding van de Pers daartegenover. Zowel in Duitsland, België als Denemar ken hoorde spr, de mening, dat de Neder landse programma's beslist beter zijn dan in genoemde landen. Hij vond het daarom merkwaardig, dat men in Nederland dik wijls klaagt over de programma's. Het blijft altijd moeilijk om het iedereen naar de zin te maken, aldus spr., want over smaak valt moeilijk te twisten. De één zal graag „de hele dag" religieuze program me's zien. terwijl de ander juist weer klaagt, dat er te veel tijd aan religieuze onderwerper» wordt besteed. Spr. zelf vond de man, die da programma's van lichte platen klaarmaakt even belangrijk is als de man, die de predikanten uitnodigt. Hij vond, dat het prot, christelijk volksdeel van Nederland veel te weinig waarde hecht aan goede -toneelspelers, die dikwijls door de kerkeraden of ouders worden bewogen om niet de kant van het toneel op te gaan. „Ik wou wat graag, dat it- morgen nog een aantal belijdende leden naouu noteren voor onze hoorspel-afdeling, want het per soneelsprobleem is in Hilversum heel groot. Wat de verzuiling betreft zal er in weinig landen zulk een hechte samenwerking zijn als bij het radiowezem in Hilversum. Veel hebben da omroepverenigingen dan ook Johannes M. z. v. T. Krommenhoek en F, Droog. W, Sterrenberg. 58 jr. echtg. van B. van der Spoel; B. Schoïte. 80 jr.: H. Snik kers. 87 jr.; M. C. van Iperen, 64 jr. we duwe van K- Winkel: B. van der Kooi. 66 jr. echtg. van C. van Houwelingen; A. J. Klootwijk. 60 jr.; M. van Dijk, 31 jr.: D. Deijl 76 jr. De Sowjet Unie heeft verleden jaar voor het eerst meer staal geproduceerd dan de zes EGKS-landen samen, zo heeft het Rus sische nieuwsbureau Tass bekendgemaakt. Over de officiële statistieken deelde Tass mede, dat de Sowjet Unie in 1960 5 mil joen ton staal minder had geproduceerd dan de zes landen. Volgens persberichten is deprodubtieder zes landen naar Tass meldt verleden jaar met 6.8 procent verminderd tot 72,7 mil joen ton. terwijl de Sowjetmssische pro- duktie 8 procent toenam tot 76,3 miljoen ton. gemeen, maar de NCRV heeft gelukkig haar eigen staf, zodat zij autonoom !s en eigen programma's kan samenstellen. Dat de commerciële televisie noodzake lijk zou zijn. omdat er dan eindelijk een tweede net is, sprak de heer v. Duist le gen, want ook hierbij spreekt het perso neelstekort een woordje mee. Bovendien zal de prat. chr. omroep met andere pro gramma's moeten komen, want niet in ie der programma kan zonder meer reclame worden ingevoegd. In de hele wereld zijn er slechts 26 chr. radiostations (binnenkort 28) en deze zullen alle hun taak moeten verstaan. Het vertoog van de heer v. Duist gaf voldoende aanknopingspunten om er na de pauze nader op in te gaan, waarvan de aanwezigendan ook een goed gebruik maakten. Binnenkort volgt een vergade ring van. de C. H. Kiesvereniging, waar de cartdidaten voor de Tweede Kamer-verkie zingen gekozen zullen worden. prijkt nu met de namen van de diverse maatschappijen, die er gevestigd zijn. Alleen de fraaie bovenkant met de zwierige dakgoot en ra am omlijsting v/aarin het wapen van de familie Nolet, de vroegere bewoners, torent nog hoog boven dc bijgebouwen uit cn toont nog zijn nobele lijnen aan de voorbijganger. lY'fAAR OOK hierin zal thans spoedig verandering komen. De commissie van beroep heeft geadviseerd tot aan vaarding van het plan om de schuurt.,<js voor het gebouw, die slechts tijdelijk be doeld waren, omver te halen en te ver vangen door een grotere constructie die helaas., vrijwel het gehele gebouw aan het oog zal onttrekken. B. en W. hadden hier aan vankei rik be zwaar tegen aangetekend, omdat volgens een oud uitbreidingsplan een verbinding tol stand zou komen tussen Noordvestsin» gel en Zijlstraat, waardoor de fraaie aristocratische gevel weer in het gezicht zou komen, ten profijte van alle Schie dammers, die oog hebben voor architecto nische schoonheid. De commissie vsn be roep was van oordeel, dat do plannen t.a v. deze stadswijk zo grondig zijn ver anderd,. dat er van die doorbraak wel mets zal komen en op grond van haar aanbeveling heeft de Raad dan maandag avond besloten zich niet langer tegen de bouwplannen van de N.V. Herman Jansen te verzetten. TTET HUIS WERD gebouwd naar oen ontwerp van de Italiaanse architect Carlo Giovanni Francesco Giudici, die leefde in het einde van de "I8de en het be gin van de 19de eeuw. Als 16-jarïge jongen kxvam Giudici naar Nederland, waar hij zich al gauw ging toeleggen op de bouwkunde Vooral in de omgeving van Rotterdam en Schiedam staan zijn scheppingen of liever stonden zij, want in Rotterdam is alles verloren gegaan bij het bombarde ment. Schiedam echter kan nog bogen op drie huizen van deze architect en een groot algemeen gebouw, het voormalige St. Ja- cobsgasthuis, thans Stedelijk Museum, Ook het Huis met hel Bordes, waar nu het kantongerecht zitting houdt, me; fraaie balzaal en gang, en een huis in de Lange Nieuwstraat werden door hem ge bouwd, alle drie in opdracht van de fa milie Nolet. Bij de bouw van de Koop mansbeurs heeft hij slechts de hand ge had in het voorontwerp. Toch verraadt dit gebouw duidelijk de invloed van deze Italiaanse bouwmeester, waarvan nog 20 belangrijke scheppingen in onze stad' en alléén hier zij te vinden. Conform de eis van het OM heeft de Rotterdamse Politierechter de 23-jarige drukker L. L. uit Schiedam wegens joy-n- dïng diefstal van benzine veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Op 20 mei j.L was L. in Dordrecht be land en stal daar 's nachts een bromfietl waarop hij ging toeren. Hij werd later aan gehouden. L., die nimmer te voren was veroordeeld, was volgens het reclasseringsrapport iemand, met wie men zeer moeilijk con tact kon krijgen. Ir verband met het invallen van de dood he aft de Dierenbescherming besloten de Inzamelactie op diverse depots in de «tod tot nader order stop te zetten. Zaterdagmiddag hebben twintig zeeka- detten var» het opleidingsschip „Jan van Gelder" nog een inzameling gehouden, w Scünedam.Zuid. Ze hebben zeven zakken brood opgehaald, terwijl ze bovendien nog 266 collecteerden voor de aankoop van voedsel Als de dooi doorzet, zal men met deze nieuw© voorraad cn hetgeen er nog tn het asiel stond, bij elkander ongeveer ze ventien mud hebben, genoeg voedsel voor de vogels, totdat ze zelf weer voor hun eten kunnen zorgen. In bet dierentehuis aan de St. Annazus- terstraat neemt men echter nog we* brood in ontvangst. Mocht de vorst weer de overhand krijgen, dan zal de Dieren bescherming opnieuw een beroep op dé Schiedamse burgerij doen en de depot- adressen weer in de voedselacti© inscha kelen. de ÏOVBRKRACH T van de REKLAMB Kapsalon Heleno, de salon voor de betere permanent Stroomloos voor leder baar gescbltt t Ï.5U Helene Uêde permanent, de meest ideale natuurlijke permanent («•- Gratie balen en brengen pei ta*e auto voor permanent KAPSALON HE£NE Rembrand liaan ZE, Schiedam Telefoon «11# HQ0GSTR. Sa SCKIEQAM TEL 68808 De man wiens kracht tot een legende is gewordon Maeiste, de sterksle man ter wereld Vrbd., zat., 2 - T - 9.15. zondag 7 To tal scope in Technicolor 9.15. 14 Jaar. Sensationeel! I Huiveringwekkend!! Aanval der Krabmonsters zondag-matinees 2 en 4.15. 14 jaar. Ondraaglijke spanning! Sensatie! Paniek* Vijf helse uren maand,, dinsd., woensd. 2 en 8 uur. 14 jaar. Don Giovanni donderdag 2 en 8 uur ln kleuren 14 jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2