roïïürmmsch nu Hervormd bejaardentehuis van zeven verdiepingen in wijk Holy Vlaardingen maakte kennis met zevende van Dvorak Declamatiewedstrijd bracht maar enkele uitschieters Eerste levensjaar leverde positieve resultaten BOUWPLANNEN EINDELIJK IN BESLISSEND STADIUM Complex komt mooi te liggen in brede groenstrook Bouw moest wachten op ontsluiting nieuwe wijk Sneeuwvoetbal Chr. technische school aan Ary Koplaan Vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen lager Roit. Philh. Orkest concerteerde Hengelaars komen vis te hulp SCHIEDAM CHR. SPORT FEDERATIE Burgerlijke Stand Ineke Kloosterman won vierde prijs Succesrijk mode-ontwerpster E* II. K. v. Minnen lid van provinciale staten Agenda Hoofdagentschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 - ToL 3229 Redactie: Tel. 5453 VLAAKDINGEN t KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSUL1NDESINGEL 33 De plannen voor de bouw van een nieuw hervormd rusthuis voor bejaar den, waaraan reeds een aantal jaren wordt gewerkt, zijn nu in een zodanig stadium gekomen, dat nog in de eerste helft van dit jaar de ryksgoed- keuring verwacht mag worden en met de bouw kan worden begonnen. Het nieuwe bejaardentehuis zal verrijzen in de groenstrook tussen de bestaande bebouwing en de w«k Holy, aan de oostelijke kant van de toegangsweg tot die wijk, in het verlengde van de Burgemeester Verkade- singel. Het zal plaats hieden aan 165 alleenstaanden en twaalf echtparen, die allen gehuisvest worden in de woonvleugel van zeven woonlagen. De bouwtijd wordt geschat op bijna twee jaar; ter financiering van bouw en inrichting is een lening gesloten van 3l/j miljoen gulden. De uitvoering van de plannen om een nieuw hervormd rusthuis te bouwen heeft o.a. moeter." wachten tot het moment, naarop de nieuwe wijk Holy ontsloten s»u worden. Daarmee is nu een begin ge maakt en de plannen voor het rusthuis 7,ijn door de gemeentelijke instanties goed gekeurd. Uit het woniiigcopüngent 19G3 werd het vereiste bouwvolume voor dit nieuwe complex gereserveerd «n het wach ten is nu dus op de rijksgoedkeurin g.niA ten js nu dus op de rijksgoedkeuringr. Als de vertraging in de bouwactiviteit door de vorst geen roet in het eten gooit mag aangenomen worden, dat die goedkeuring uiterlijk in mei verleend 7,al worden en <!e palen voor het heiwerk zijn dan ook besteld voor levering in juni. De plaats, die voor het hervormde be jaardentehuis gekozen is, Ligt ten noor den van de in aanleg zijnde rijksweg 20. 2n de 'groenstrook, die daar is gedacht, Jigt gerekend vanaf de Vlaardingse Vaart siaar het oosten, eerst het nieuwe zieken huis. Dan volgt, juist over de toegangs weg, het bejaardentehuis, nog verder komt het nieuwe Zonnehuis en het meest oostelijk is ten slotte nog ruimte gereser veerd voor een mogelijk in de toekomst te bouwen hogere technische school. De plannen voor het rusthuis werden gemaakt door het Rotterdamse architec tenbureau H. D. Bakker N.V., architect B.N.A., samen met de Vlaardingse archi tect Jac. v. d. Vlis. Het hoofdgebouw komt met «ijn zeven woonlagen, ongeveer noord-zuid langs de toegangsweg te staan. Samen met een aula, annex mortuarium aan de noordzij de wordt dit bouwblok ca. 80 meter lang, bij een diepte van bijna 14 meter. In dit gebouw komen in totaal 165 eenpersoons kamers, terwijl de eerste t/m de zesde verdieping aan het zuidelijke uiteinde eik twee flatjes van woon- en slaapkamer krijgen voor echtparen. Op elk der ver diepingen zijn bovendien twee personeels- kamers, 20dat in noodgevallen altijd spoe dig hulp voor de bewoners bij de hand is. Ook voor de'directrice en de adjunct-di rectrice komen er flatjes en een drietal ziekenkamers met in totaal vijf bedden bic den gelegenheid zieke inwoners te ver plegen. In elk apartement komt een hal met aanrecht en een eigen tollet. Verder behoort tot de Inrichting een aansluitin; op de radiodistributie en op de centrale tele visie antenne. Er wordt ook gerekend op huisvesting voor 23 mensen van het personeel. Onder het hoofdgebouw komt een kelderverdieping, waarin o.a. een ruim te is gedacht voor „reactivering" van de bewoners. Verder kunnen daar o.a. kmn- selruimten worden ondergebracht, terwijl een deel van de kelder ter beschikking komt Van de BB, Iedere verdieping krijgt ten slotte een zithoek met een klein bat kon en behalve trappen zorgen twee lift - installaties voor de nodige verbindingen, RECREATIEZAAL In een Iuro vleugel, die dwars op het hoofdgebouw, van de weg af, wordt ge bouwd, zijn voornamelijk dienstruimten ondergebracht, plus een. eet- en recreatie- zaal met een toneeltje. Er is nog niet ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 Als de plannen niet door <loot of her nieuwde sneeuwval in de war worden ge stuurd ziiHot dn VFC'er» zondug weer eens in het veld komen. Het bestuur heeft de maatregelen getroffen die moflig waren om het hoofdveld in zodanige staat te bren gen, dat er zondag twee wedstrijden ge speeld kunnen worden. Om elt uur treedt bet eerste elftal aan tegen de oude tegenstander VDL en om kwart voor één speelt VFC 2 tegen het Schiedams© Demos. Het bestuur van de stichting voor chris telijk technisch onderwijs te Vlaardingen heeft van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen de goedkeu ring ontvangen op het ingediende „loka- ler.plant". Dit plan is gebaseerd op een voor de nabije toekomst te verwachten bezetting van ca 330 leerlingen (15 klas sen) Op verzoek van de stichting maakte het architectenbureau G„ van der Zee in Bolswaf-d een voorlopig schetsplan en met het Vlaardingse gemeentebestuur is over eenstemming bereikt over de bouwplaats. De school zal verrijzen op een terrein aan de Ary Koplaan, langs de spoorlijn Vlaar- dingen-Maassluis, in de onmiddellijke om geving van het daar geprojecteerde sta tion Gaardingen-West. Het stichtingsbestuur stelt nu alles in het werk om de rijksgoedkeuring voor de bouw van de school zo spoedig mogelijk te verkrijgen. Burgemeester en wethouders hebben de heer H. v. Munster, raadslid voor de P. d. A., meegedeeld, dat hun onderzoek betreffende de vermakelijkheidsbelasting is geëindigd. De uitslag daarvan was zo danig, dat het college heeft besloten aan gemeenteraad voor te stellen de ver makelijkheidsbelasting voor bioscopen te verlagen van 25 tot 204r. i~\P het concert, donderavond jl. van het Rotterdams Philharmoniseh Orkest georganiseerd door de VKC, heeft het Vlaardingse publiek, dat de Stadsgehoor zaal half vulde, nu ook kennis kunnen maken met de zevende symfonie van Dvorak. In de besprekingen van uitvoe ringen ln Rotterdam en Schiedam is er el de aandacht op gevestigd, dat het de ongelooflijk lange tijd van ongeveer vijf tig jaar geduurd heeft eer het publiek ervan op de hoogte kon komen, dal Dvo- 3 ak nog andere meesterwerken op Symfo nisch gebied nagelaten heeft dan zijn ne gende symfonie (die meestal de vijfde ge noemd werd, met de toenaam. „Uit de nieuwe wereld") Meer nog: een symfonie als deze zevende blijkt in zijn fantasie rijke instrumentatie, zijn felle dramatiek, zijp prachtige, gave structuur en in zijn doorwerkingen, die vaak aan Brahms doen denken, eigenlijk boeiender dan de meer bekende. Met name de coda van het eerste deel, en de finale van het trio naar het scherseherao m het derde deel, en de finale in zijn geheel zijn dwingende bewijzen van grote inventieve kracht van de componist. We kunnen Eduard Flipse dankbaar zijn. dal hij dit werk in studie genomen heeft «iet alleen, maar ook dat hij toegewerkt beeft naar dit resultaat. Want zijn diri geren was in overeenstemming met wat de intenties van de componist geweest moeten zijn. Ook het orkest komt alle lof toe. Opvallend goed klonken de lage strijk instrumenten, die in dit werk zo'n be langrijke taak hebben. TX3EN het concert begon, zal men geen J vermoeclep hebben, gehad van deze grootsheid die na de pauze verklankt zou worden. Want in ,.The Walk to the Pa radise Garden" van de Engelse compo nist Delius. wordt ons een zo lange, ver velende weg voorgetoverd, dat wel nie mand zal ambiëren deze ro'ute naar het paradijs te volgen. De ernst waarmee De lius In dit fragment uit één van zijn ope ra's zijn sentimentaliteit in muzikale zoe tigheden vastgelegt is alleen maar ver velend. Een vreemde programmakeuze. Gelukkig kon men het gauw vergeten, toen Janine van Mever na de karakteris tieke, inleidende paukroffei de krachtige inzet speelde van het pianoconcert van Grieg, het enige groot opgezette werk van deze componist. Hij schreef het toen hij 25 jaar was. Het is Grieg op zijn best, hoewel de pianopartij soms te overdadig nadrukkelijk klinkt, zoals bij voorbeeld aan bet slot van de finale, Het doet allemaal eei. beetje ouderwets romantisch aan. "Ia de orkestpartij is goed geschreven en ook het evenwicht tussen orkest en solopartij heeft Grteg steeds goed in acht genomen. De solopartij eist hier en daar grote fysieke kracht. Janine van Mever kan deze op alle punten opbrengen. Maar waar het nodig is weet zij ook de lyriek van deze muziek te realiseren. Het werd een mooie qttvoering in goede samnewerking met Flipse en de zijnen. Janine van Mever oogstte een enthousiaste bijval van het publiek waarin zij de dirigent liet delen. BRAM PAK Zo zal het nieuwe hervormde rusthuis er uitzien voor wie het passeert over de toegangsweg naar de wijle Holy. uitgemaakt of de bewoners van het rust huis gemeenschappelijk in de eetzaal zul len eten, dun wel of zij hun maaltijden in hun eigen kamer geserveerd krijgen. De meningen over de voor- en nu delen van elk systeem lopen namelijk sterk uiteen. Aansluitend op de recreatiezaal, naar het zuiden, wordt een mooi terras gemaakt met bloemperken, overgaand in een gazon en een vijver met een eilandje. Het gehele complex komt rondom in de gemeentelij ke plantsoenen te liggen. De aula aan het noordelijke uiteinde van het hoofdgebouw, zal ook voor kerk diensten gebruikt kunnen worden en plaats bieden aan circa 80 personen. STICHTING Voor de bouw en exploitatie van het bejaardentehuis Is een stichting ln het lé ven geroepen, die de naam draagt: Stich ting rusthuizen der hervormde gemeente te Vlaardingen. Het dagelijks bestuur van die stichting bestaat uit de heer W. H. Ro denburg, voorz.; rar. D. J. J. den Har- tog. secretaris: A. M. Poot, penningm. De heer Rodenburg is ook voorzitter van de bouwcommissie, waarvan de heer Poot het secretariaat waarneemt. Verdere leden zijn J. G. Bon, ds. W. J. Kolkert, H. Hasper, M. Bot. M. Mooy, P, Voogt, mej. zuster H v. Achterberg, mej Zuster M. v. d. Marei en drs. C. Jaquet, Als adviseur werd aan de commissie toegevoegd de heer A„ Vons, economisch directeur van het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort. Voor de financiering van het project is een lening afgesloten van 3.250.000, Voor rente en aflossing is een gemeentelijke ga rantie gevraagd en een voorstel aan de gemeenteraad om die garantie te verle nen, komt naar alle waarschijnlijkheid in de eerstvolgende raadsvergadering in behandeling. Hoewel voor de pensïonprijs, die in het geheel nog niet vast staat, gedacht wordt aan een bedrag van ca. 3.000 per jaar, blijkt er voor een plaatsje in het nieuwe rusthuis zeer veel belangstelling te bestaan Het is overigens een algemeen bekend feit, dat slechts heel weinig bewoners van een rusthuis de kosten van hun verblijf daar geheel uit eigen middelen bestrijden: er zijn verschillende mogelijkheden voor een tegemoetkoming in deze kosten. Dui delijk is echter, dat de initiatiefnemers voor deze bouw ef naar streven in ver gelijking tot anderen aan de redelijke kant te blijven en ook, dat zij hun uiterste best zullen doen van hun rusthuis een echt tehuis met sfeer te maken. Alle Vlaardingse hengelsportliefhebbers zijn opgeroepen om zaterdag naar het park 't Nieuwelant te komen, waar zij dan met elkaar zullen proberen wat verlich ting te brengen in de benorde situatie, die voor de vis in de singels is ontstaan door de langdurige vorst en sneeuwval. De be doeling is dat de hengelvrienden om ne gen uur bij elkaar komen bij de ingang van het Hollandiaanterrein; vandaar zul len 25jn dan naar de singels en sloten in en rond het park gaan om door het hak ken van bijten te trachten althans een deel van de vis in deze wateren van de verstikkingsdood te redden. ]VTAAR aanleiding van. de gisteravond fn de bovenzaal van de Harmonie ge houden declamatiewedstrijd voor de Vlaardingse schooljeugd, lijkt bet ons goed op te merken, dat noch de organisa toren noch de deelnemers goed raad we ten met een dergelijke wedstrijd. Zoals men In het algemeen geen raad weet met de voordrachtskunst. De voordrachtskunst is een kunst, die zeer weinigen op de juiste wijze beoefe nen. Het is zeer moeilijk om uit te maken wat het voordragen van werk van een aut eur zeggen wil, maar vast is komen te staan, dat de declamatiekunst Sets anders Is dan de toneelkunst en ook. dat bel op zeggen van gedichten niet tot de voor drachtskunst gerekend mag worden. Het bovenstaande mag geen aanleiding zijn voor de lezers om nu te denken dat wjj het initiatief van de culturele comnms- voor de jeugd tc Vlaardingen om jaarlijks voor scholieren een declamatie wedstrijd te organiseren afkeuren. Inte gendeel, we juichen dit jaarlijks terugke rende evenement toe. Omdat er in deze traditie iets levend gehouden wil worden, iets dat tot sterven gedoemd is. Want wat hebben we gisteravond weer kunnen ho ren. Jongelui van II lot en met 13 jaar en van. 14 jaar en ouder hebben ons op lof waardige wijze laten horen, wat zij nog onder declamatie verstaan. Zij verstonden onder de kunst van het voordragen het interpreteren van een gedicht Op hun wij met een spontaniteit the weliswaar ontroerend was, maar die mei een vei tol king was van wat de maker of maakster van het gedicht had beoogd, iets riat voor ons essentieel is voor de Toordraehtskunst. Het minst kwaad" konden degenen die ons een gedicht lieten horen van Annie M G. Schmidt, een graag gehoorde dichteres op dergelijke wedstrijden. Dt jongelui die een gedicht van haar hadden gekozen, hadden wijs gedaan. Deze grappige, kin- i derlijke verzen waarmee we niet be- doelen kinderachtig verdragen die ont voerende spontaniteit, waarmee 11- tot 13- j a rig en nog op een podium kunnen staan. Het jaarverslag van de Christelijke Sportfederatie Schiedam (CSFS) is ver schenen en op de- donderdagavond in ge bouw „.Jeugdhaven" gehouden Algemene Ledenvergadering behandeld. In de Inlei ding- lezen - we, dat het besttiur van de CSFS nog lang niet datgene bereikt heelt wut in de bedoeling lag, maar dat er toch positieve resultaten geboekt werden. Aanvragen voor zaalruimte werden ge daan (met succes), subsidies werden aan gevraagd en verkregen (van de NCSU) en de oprichting van de chr. tennisver eniging „De Baanbrekers" vormde voor de CSFS wel het hoogtepunt van 2962. Het bestuur bestond aanvankelijk uit drie leden, 21.1. de heren H, Roozenbeek, F. E. Koelman en A. Winter, maar later com pleteerden de heren E, Beekman en E. Mast dit bestuur, Uit de ingesloten be groting van penningmeester A. Winter blijkt, dat de CSFS voornamelijk haar gelden ontvangt van subsidies en do con tributie van de aangesloten verenigingen, t*w» Animo, De Baanbrekers, DOK, HBSS, Juliana, ODI, ODO en de Oranje Garde. Van groot belang achtte de CSFS de enquête, die in de hoogste klassen van de chr. schalen werd gehouden en waaruit o.a. de tennisvereniging is ontstaan. Plan- voor een op te richten atletisk-ver- eniging slaagden nog niet i.v.m. gebrek aan zaalruimte en velden. Het jaarver slag richt een dankbetuiging aan de he ven V. Palm en N. Buis (van TSF) die geheel belangeloos de leden van „De Baanbrekers" maandagsavonds les geven in de badmlntonsporl. Het tafeltennissen Ondertrouwd: Appolonius Manus Marl- nus Wendrich, 25 jr. Para lel lelweg 112b en Aletta Christina Magheltje Wilheimma Rijpsma. 18 jr., I. M de Raathstraat 2; Dingeman Jacobus Jumelet, 24 jr. Bm, Pruissingel 5S en Frouwke Bolt, 19 jr., Ie v. L. Gaelstraat 113: Leendert Wilhel mus van Eeden, 24 jr., Rotterdam: Zweed- sestraat 43b en. Jannetje Johanna van Oosterhout, 25 jr.. Diepenbrockstraat 3: Pieter de Heer, 24 jr. P. K. Drossaart* straat 147 en Maria Lena Tol, 29 jr., Trompstraat 5; Dirk. Koppenaal, 25 jr., Tweevricndenstraat 3/5 en Korneliu Hille- gonda Borsboom, 20 jr. Patrimonium- dwarsstraat 12; Gerard Koers, 24 jaar. Lombokstraat 16 en Maria Cornelia Ver heul, 21 jaar, Lombokstraat 16. Gehuwd: Johannes Gerardus van Aken. 24 jr. en Hendrika Jacoba Hoozemans. 21 jr.; Hennv Priem, 24 jr. en Lous.se Martini, 19 jr. Geboren. Ronald, z.v. J. P. Broere en G. Sneek, Nieuwlandstraat 1; Willem, L. Hagestein c?n J. C. Vroegindewetj, Paulus Buysstraat 52c; Mannus, z.v. P Romein en A. G. de Groot, Asterstraat 38. Ineke Kloosterman (18), Kievitlaan 13, alhier, heeft in een landelijke wedstrijd modeontwerpen de vierde prijs gewonnen. Zij leverde hiermee opnieuw het bewijs van haar talent als ontwerpster, een ti*- lenl dat al eerder bleek toen zij zowel plaatselijk als landelijk nummer één werd in do competitie met zelfvervaardigde kleding, welke wedstrijd destijds in Vlaar dingen werd georganiseerd door het mo dehuis Braceo. De wedstrijd, waarin rnej. Kloosterman nu vierde is geworden, werd georgani seerd door de Huishoudbeurs te Amster dam en was uitgeschreven voor leerlingen van nijverheidsscholen in Nederland met eer opleiding voor coupeuse. Er werden voor de wedstrijd ongeveer 1.100 ontwerpen ingezonden en van die 1.100 tekeningen werden er 48 uitgezocht, die zouden meedingen naar de prijzen. D® maaksters van deze 48 ontwerpen ver vaardigden het door hen getekende kle dingstuk, dat zij zelf toonden op een mode show in het RAI-restaurant te Amsterdam Mej, Kloosterman droeg daar haar vuur rode cape met bijpassende muts en ge voerd met een zwart/witte ruit, welk kle dingstuk door de jury met de vierde prijs werd beloond De 48 „mannequins" op deze show en hun creaties werden bij jury en pub'iek ingeleid door de „lady-speaker", mej. Lon- neke Hoogland. moest worden gestaakt wegens het ..plot seling verdwijnen van do Sportschool Rei- nier Hulsker. inclusief Hulsher zelf', al dus het verslag. Met de NCSU bestaat een prettig contact en 21 maart a.s. zal de directeur van deze Ned. Chr, Sport Unie, de heer Jack de Smit in het Geref. Jeugdhuis het onderwerp inleiden: „Plaats en taak van de Christelijke sport- beweging". Verder noemt het jaarverslag nog de volgende activiteiten van de chr. sportfederatie: het verzenden van de oefentijden van de chr. gymnastiekver enigingen naar die jongens en meisjes, die zich voor deze tak van sport inte resseerden; het contact met de SBLO en de SG; het doen plaatsen van artikeltjes in diverse clubbladen; de folders voor de leerlingen van de chr. scholen; de enquê te, die inmiddels op het Christ. Lyceum Gr. v. Prinsterer in Vlaardingen wordt gehouden onder de Schiedamse leerlin gen van die school: enz. DOELSTELLING Het doel van de CSFS is, blijkbaar niet om de sport te brengen naar de chr. jeugd maar om de chr. jeugd te trekken naar de chr. sportverenigingen. We lezen: „Het is gebleken, dat naast de meer dan 2ÖÖ0 leden van de bi] de CSFS aangesloten sportverenigingen ook een groot aantal jongeren is. dat „van huis-uit" ook bij onze christelijke vereni gingen thuishoort. Om die allemaal te „bewerken" vraagt tijd. Niet alleen tijd, maar ook geld en vooral ook propaganda". Nadat seer. E. Mast een beroep doet op de verenigingen voor veel propaganda (en daarbij een woord van dank brengt aan de dagblad- en kerkelijke pers voor het prettige contact) wordt een „Sportdag 1963" aangekondigd, die mede ten doel heeft propaganda te maken voor de CSFS. Van de eontactman bij dc SBLO en de Sportraad, de heer F, E. Koelman is een overzicht ingesloten, waaruit blijkt, dat de belangen van de sport verenigingen door genoemde instanties gediend worden en dat fn sommige ge vallen de SBLO en Sportraad als arbi tragecommissie fungeerde, „Een her ziening van de zalcntoewijzing is mede ln verband met nieuw in gebruik te nemen zalen- in voorbereiding. Ook werd de mogelijkheid tot atletiek- beoefenlng meermalen in de Sportraad ter sprake gebracht. Aangaande de zwemvereniging ïs er nog weinig pers pectief, aangezien het SportfoWtKenhacl een Stiehtlngsaangelegenheid is, waar het gemeentebestuur geen zeggenschap in heeft. Mogelijk fs fn overleg met de SRB nog zwemtijd te krijgen?" Dp jaarvergadering stond o l.v. voor zitter S, Roozcnbeck. De bestuursverkie zing had tot gevolg, dat ce aan de beurt van aftreden zijnde en zich herkiesbaar stellende heren F. E, Koelman. E. Beek man en E. Mast werden herkozen. VEILINGBEKICHTEN OUDENBOSCH, 21 febr. Breekpeen 1229. waspeen 28; knolseiderie 19: witlof A 1.05—1.35, B 96—1.25. afw. «5—1.02. sla per kg 68 cent, rode kool 53—58, witte kool 35 prei 2.17; spruiten AA II fijn 2.07, AA II 1.39'2.03. AA I 2.1Ö—2.21, AA afw. 75— 1.44, A II 1.201.29 A I 1.63—1.78. A n afw 1.48, B II 391.08 ongeschoond 15—90; Brederode 53 en 54, Golden 55-60 32—33, 1-65 2542, 65-70 36. 70-75 44, Jonathan 50-55 10, 55-60 14, 60-65 18, 65-70 19. R kunnen ook nog wat opmerkingen gemaakt worden over de technische kant van het voordragen. Allereerst is daar do verstaanbaarheid. Een eerste ver eiste voor een voordrachtskunstenaar is wel dat hij in alle hoeken van de zaal te verstaan is. "Wat dat betreft hebben de jongelui van gisteravond laten boren dat ze niet bang zijn van een betrekkelijk gro te ruimte als dp Harmonie Een tweede punt is en blijft altijd het gebruik van de mimiek. "We geloven stellig dat er meer sprake moet zijn van een mimiek waarin alles zinvol meedoet: het hele lichaam moet uitdrukking geven aan wat met woorden uit de mond komt. Maar ai te vaak. en dat hebben we ook deze avond weer kunnen zien. vlucht men in bewegin gen van de armen en handen om de tekst fe onderstrepen, daar waar het dikwijls met nodig is. Een sprekend voorbeeld hiervan kwam tot uitdrukking in een gesprekje dat wij hadden met een van de deelneemsters Ma rie Louise Bar ten. Zij vertelde ons dat ze helemaal zelf gekomen was tot de keuze van haar gedicht „Het appelvrouwtje" van An rue M, G Schmidt. Ze leerde het uit haar hoofd en leerde de bewegingen bij het gedicht door zichzelf voor de spie gel gade te slaan. „Dan haal je er de foutjes uit.zei ze letterlijk. Toch hebben we kunnen con stat even. dat in haar manier van te werk gaan een andere, veel positievere kant te bespeuren was. Op de vraag wal ze na de keuze van het wei kje had gedaan, antwoordde ze. „Ik heb het een paar maal doorgelezen, dan zie je hoe het gedicht ir. elkaar zit". Hier valt dus al op te merken een po ging om het gedicht op zich te laten in werken. de belangstelling om te ontdek ken wal er Achter een gedicht is, dat uit eindelijk door de voordrager weer naar voren moet komen. TP7E zeiden het reeds; de spontaniteit waarmee deze jonge kinderen op het podium kwamen was hartverwarmend. Zij leverden dan ook zeer goede presta ties. In Groep I. voor deelnemers van 11 t.m. 13 jaar waren vijf prijzen beschik baar. De eerste ging naar Sjaak van der Hock met zijn declamatie van „De eek hoorn" van J. H. de Groot. De tweede, derde, vierde en vijfde prijs was respec tievelijk voor Ineke Lei jen dekkers. Hélë- ne Stam, Marijke Hoogeiwaard en Jan van den Berg. Tn de tweede groep was het voortgezet lager onderwijs vertegenwoor digd met vier deelnemers. De prijs ging naar Jansjc van der Linden met „Een jongetje uit Loenen". In de rij van gedicht jes van Annie Schmidt dook daar op eens op „Dc Rei van Klaerissen" van Joost van den Vondel uit zijn „Gijsbreght van Aemstel". maar het bleek dat dc be treffende deelneemster wel iets te hoog gegrepen had Groep II was de groep van het middelbaar onderwijs. We hebben een afgevaardigde van het Gemeente Lyceum gemist In de grond van de zaak hebben de prestaties van het middelbaar onder wijs ons teleurgesteld. Van deze categorie scholen, waar verwacht wordt dat er tijd en aandacht besteed wordt aan de Neder landse Letterkunde, was de prestatie van Henk de Bruyn dan ook dé uitschieter, terwijl de beide andere deelneemsters niet boven het niveau van het lager onderwijs wisten uit te komen. Henk de Bruyn heeft een uitstekende manier van voordragen, gevoelig en zuiver. H/j droeg voor „De leeuwerik" van Frans Bastiaanse. bestaande uit mej. I. Wagens- veld en de heren H. A. Schoonfeld, J. Hottentot en A. van Minnen, onder voor zitterschap van de heer J. Brouwer heeft geen gemakkelijke taak gehad, maar ze heeft die stellig op de juiste wijze uitge voerd. De avond was geopend door de wethou der van onderwijs, de heer H. K. van Min nen, die in wezen bevestigde wat wij el ders schreven: dat het houden van een de clamatiewedstrijd een kunst levend pro beert te houden die eigenlijk niet meer leeft. „In de declamatiekunst van heden is nog iets over gebleven van de Rederijkers kunst uit de Renaissance". En voor deze traditie kunnen wij voelen. Nog; heel veel declamatiewedstrijden voor dc school jeugd dus. ADA MEKES DE jury. veld en Als opvolger van de heer C. van Dijk te 's-Gravenzande, die om gezondheisrp- denen voor het lidmaatschap bedankte. de heer 1-1. K. van Minnen, wethouder te Vlaardingen, voor de CHU benoemd tot lid van de provinciale staten van Zuid-Hol land. De heer Van Minnen heeft zijn be noeming aanvaard. Vlaardingen heeft nu dus twee van zijn wethouders in dc provinciale staten, aan gezien de heer T. de Bruijn al sedert 1946 voor de P- v. d, A. deel uitmaakt van dl' college. Ook in dc dertiger jaren is er eer periode geweest, dat twee Vlaardin- gers tegelijkertijd lid waren van de pro vinciale staten, nl. de oud-wethouder r, Buis, die van 1932 tot 2948 voor de SDAP zitting had en oud-burgsmees ter A. van Walsum, die van 1931 tot 1935 zitting had voor de CHU. VRIJDAG Lnxor, 8 u: Maris te. zoon van Hercules (14 J Harmonie. 8 uur: Jaarvergadering Algemene BedrijfsgroepencentraJe. VoJksgebuuw, 8 uur: Klaverjastoemool k.j.v. ■DOM. Excelsior, S uur: Kïaverjastoernool k.j.v, OVD. ZATERDAG Clubgebouw De Hoüandiaan, 10.30 u.: Klaver- ja scon-cours Kantine Levers Zeep MU» 3 uur: Klaverjas» concours van p.v. Sunlight voor „Open het Dorp". Luxor. 6 43 uur: Gouddorst (14 j.); 9 uur: Zoon van Hercules (14 j,j. Stadsgehoorzaal, 8 uur: De liefde van Her cules (14 j.). Harmonie, 8 uur: Dansavond Catena. De Vfjfsluizen, 10 uur: Badmmtontoera-ool. ZONDAG De Vijf sluizen. 16 uur: Bsdmmton toernooi. CENTRAAL AUTOMOBIELBEDRIJF EIGENRAAM N.V. DIRK DE ÖERDEIAAN I VLAARDINGEN l>d 754J voor oen 'proefrit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1