mun mm Strijd om de Maltha-raket stelde op openingsavond teleur op Vlaardingse huisvrouwen excursie naar Shell-Pernis Bijna 70 jaar getrouwd De Overvalimposant beeld van het verzet Investering van vijfhonderd leverde grote resultaten gulden op Centrale Verwarmingen Matadoren nog niet op stoot Agenda Graveerinriehling voor beschutte werkplaats Predikbeurten IN DE VLAARDINGSE BIOSCOPEN TIEN JAREN SPORTSCHOOL VAN GORSEL Burgerlijke stand Dank zij vakmanschap, werkkracht en voortdurende zelfkritiek Met motorfiets het land door N.V. Machinefabriek „GRIFFYN" Mercuriusstr. 41, Vlaardingen, Tel. 2163 Aanleg, onderhoud, ombouw tot oliestook Hoof dagenisc hap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 - Tel. 3229 Redactie: Tel. 5453 VLAARDINGEN klachte:. over BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDESINGEL 33 Wat er aan de twee prachtige fonkel nieuwe Wilhelm in abiljarts in de Sunlight- kantine mankeert, Ss een raadsel. Een feit is, dat de spelers er ruim heneden hun nor male prestaties bly ven. Het kan ook aan de sfeer liggen. Want hoe uniek de voortreffe lijke accommodatie er voor Vlaardingse be grippen ook is, de intimiteit, de gezellig heid. is er door de grote ruimte toch zoek. Twee spelers, die ingeschreven hadden, zijn niet van de party by öe stryd om de Mal tha-raket, die gisteravond is begonnen en georganiseerd wordt door de biljartvereni ging Sunlight, omdat het lid van deze club, Job van Ejjk, de raket moet verdedigen. Een organisatie, die by Sunlight met zijn prachtige inrichting, wel in goede handen ls. De wedstrijdleider van Sunlight, Leen van Noort, nam de taak van de zieke voorzitter van de personeelsvereniging Sunlight waar, met het openingswoord uit te spreken, de spelers hartelijk welkom te heten en hun een prettige en sportieve strijd toe te Wen sen. De Schiedammer Dick Simons vervangt de zieke Vlaardinger Jo van der Have als wedstrijdleider van dit toernooi. Om beken de redenen heeft Van der Zee zyn inscbrij- ving niet gestand gedaan, terwijl Huib van. der Does door werkzaamheden verhinderd ls. Voor hem is de Maassluizer Gerrii van Gen at ingevallen MOOI SPEL, MAAR GEEN PRESTATIES Lock van Soelen, van de Schiedam.se biljartclub Entre Nous, onderscheidt zich van de overige deelnemers door zijn vinger spitsen gevoel voor het kleine spel. Wat hij laat zien, ook bij massé's en piqué's, daar likken de liefhebbers hun vingers voor af. Een groots hoogtepunt was zijn serie van 68 in de 27e beurt in zijn partij tegen Kia«3 Dijkshoorn. Er schenen geen moeilijkheden en geen biljartgeheimen voor hem te be staan. Niettemin bleef zowel zijn moyenne in deze partij als dat in zijn 2e partij op deze avond tegen. Van Gendt, ver onder zijn normale prestatiepeil. Ook werd zijn hoogste serie nog ruimschoots overtroffen «SATERDAG Clubgebouw De Hollandlaan, 1030 uur: Kla ver juscortcours. I/uxor, 6.45 en 3 uur; De overval, a.I. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Privéleven, 18 jr. KONDAG Harmonie. 2.30 uur: Bijeenkomst Humanistisch Verbond- Spreker T. W. Polet over „Wij en de wereld". Luxor, 2.30 uur: Klopjacht in Holland, a.I.; 4.30 uur: Het schot in de rug. 14 jr; 6,45 en 9 uur: De overval, a.I. Stadsgehoorzaal, 3.45, 6.30 en 8.15 uur: Privé leven. 18 Jr, MAANDAG I.uxor, 8 uur: De overval, a.L GoudseStngel Sla, 8 uur: Kleutercursus Groene Kruis/OranJe-grOene Kruis. door de serie van 81, die Jan van Duijl te gen zijn clubgenoot Gerard Valkensteyp op tafel legde. Jan kwam tot een redelijk moyenne van 10.86 maar dat was voor hem bepaald geen verrichting om over naar huis te schrijven. Job van Eijk sukkelt kenneltjk nog steeds met een zv/are inzinking. Want het moyenne van 6.75, de :ii| tegen Wun van der Waal produceer J- was toch ver beneden zijn stand. Neen, er is bitter weinig goeds over de prestaties op deze eerste avond van de matadoren in het biljartdi^- triet Schiedam te vertellen. Omdat Schik- hof van Atlantic deze avond was verhin derd, speelde Van Soelen twee partijen. Aan dit toernooi nemen deel de Schiedam mers van Duijl (Rembrandt), Valkensteyn Rembrandt), Van Soelen (Entre Nous), en Z. Sehikhof (Atlantic), de Vlaardinger a Job van Eyk (Sunlight), Klaas Dijkshoorn (Het Oosten) en Wim van dar Waal <QBK) en de Maausluizer Gerrit van Gendt (Bellevue). Van Duijl, Van Soelen, Schlkhof en Van Ëijk moeten 250 caramboles maken, de ove rigen 200. De partijresultaten van de eerste avond: Van Soelen 250 250 36 68 6.34 Dijkshoorn 200 177 36 20 4.91 v. d. Waal 200 142 37 14 3.83 Van Eijk 250 250 37 49 6.75 Van Duijl 250 250 23 81 10.86 Valkensteyn 200 164 23 39 7.13 Van Soelen 250 250 35 30 7.14 Van Gendt 200 186 35 23 5.60 Wie een willekeurige Vlaardingse vrouw Dagelijks worden er uit alle delen van zott vragen wat ze weet van ,.de over- i de wereld grote hoeveelheden olie aange kant", zal waarschijnlijk ais antwoord I gevoerd in de 4 olefhavens aan de Vijfde krijgen, dat de Shell een heel «rroot be- {wordt gewerkt). Steeds groter worden de drijf is, dat heel wat mensen In Vlaar* dingen er een goede boterham verdienen en dat we aan deze zijde van de rivier nogal eens op olielucht ,getracteerd" wor den. Misschien weet ze ook dat er een prachtig sportpark is en dat tie naam Shell nogal Vaalt onder haar ogen komt. Veel meer weet te echter waarschijnlijk niet. Daarom was ket buitengewoon verhel derend dat een groep dames van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een dagje de gast wa» van diezelfde „overkant". Na het tochtje met de boot naar de ander zijde eu een ritje met de bus werden de dames ontvangen in de rüimte voor bezoekers, waar koffie al wachtte. Gastheer was de heer Van Linden, die op populaire wijze heel wat van de olie- industrie wist te vertellen. Shell Neder land werd in 1890 in Den Kaag opge richt en is nu werkzaam in 91 landen, Epn aardige bijkomstigheid is wel dat 63 jaar later pas in Rijswijk olie werd ge vonden. Er werd ver gezocht, wat heel dicht bij te viilden was. De olie ligt zeer diep ert als man gaat boren Ls er lang niet altijd succes. In Nederland ls die kans 1 op 6, in ÏJuropa gemiddeld l op 33! In Schonebeek ligt de olie Slechts" 810 m. rhep, in Ohio 7200. De rijkste put van Europa is in Fijndeker. Men maakt zich ec» geheel verkeerde voorstelling door te denken dat dit grote plassen -onder de aarde zijn, er behoeft heus geen vree3 te bestaan dat de aarde in zakt, want de olie zit helemaal „verwerkt" in de „olie- zandsteen". Zo Is het onk inet aardgas en om van een grote „gasbel" te spre ken, zoals b.v. bij Slochteren, is een even grote misvatting. Al enige tijd ontbreekt Vlaardings langst gehuwde echtpaar op de wekelijkse sa menkomsten van de bejaardenkring in de zaal van de Bethelkerk. De ijzersterke Kees Visser moet al een weel: of zes 's middags rusten, omdat hij het op de borst heeft en veej moet hoesten. Hij komt er met meer uit en dat is heel wat voor een man, die tot voor kort nog geen weet had van ouderdomsgebreken, zijn tuintje spitte en dagelijks zijn wandeling door de stad maakte. Daarbij is hij de vo rige zomer op het zebrapad bij de molen door een auto aangereden, omdat hij meende, dat voetgangers op zebrapaden altijd voorrang hebben, onder welke om standigheden dan ook. Hij weid naar het ziekenhuis gebracht, maar hij bleek er ge lukkig met slechts wat schaafwonden en ontvellingen te zijn al gekomen. Maar He vig verontwaardigd was hij wel. dat de autobestuurder niet tijdig voor hem had gestopt, hoewel dit niet mogelijk was ge weest. We waren m de buurt en zt.m poolshoogte gaan nemen van de kolensi- tuatie bij het echtpaar Visser, dat dit jaar 70 jaren is getrouwd- Ze stonden op de lijst met gegadigden voor gratis kolen door de Vlaardingse kolenhandelaren. De oude baas lag verzonken in zijn middag dutje, waar alles blonk en glom van Hol landse properheid. Moest je het koper van de gaskraantjes zien. Je kon je er in spie gelen. Van zitten word je maar lui, was het commentaar van de bijna 88-jarige, die in 1893 in Vlaardingen als Cel ia Schuyer in het huwelijk trad met de in november 96 jaar wordende Kees Visser Heeft u nog genoeg kolen in het hok? Oh ja, genoeg. Hoeveel nog? Dat weet ik niet. maar zat. Hebben me kinderen van de zomer voor gezorgd. Ik geloof, dat hei 18 mud was. Ik kijk er nooit naar. Want nu mijn man niet uit de voeten kan. schept mijn. zoon Kees of mijn dochter Marie kolen voor me. Kees is gepensio neerd en komt nu vaak langs om te kij ken of hij wat voor ons doen kan. En Marie komt met een kleinkind van me iedere week het huis een flinke beurt ge ven. Er wordt best voor ons gezorgd. W* hebben gelukkig geen hulp nodig. Ook geen kolen. We hebben het ijverige rouwtje, dat goed bij de pinken is. maar niet zo best meer kan zien. al draagt zij geen bril. spa uilige beterschap voor haar man toegewenst. Ach, ziek is hy eigen lijk niet. hij heeft het alleen op de borst. Dat gaat wel weer over, als hij zich in acht neemt. Ik hoop, dat we samen nog zo lang gespaard blijven, dat we de 70 halen. Want 70 jaar getrouwd is toch wel iets bijzonders. Maar hoepel nu maar op, want het is nog lang niet zover Raadsvoorstel tot aankoop De heer C. van der Have, eigenaar van een graveerjnrichting en zegeldraadindu strie in de Zomerstraat, heeft zijn be drijf te koop aangeboden aan de gemeen te. Het werk. dat hter gedaan wordt is uitstekend geschikt om m het kader van. de gemeentelijke sociale werkvoor- zïeningsregeiing volwaardige werkgele gen) leid te bieden aan een aantal mmder valide werkkrachten. Het bedrijf is ge zond en biedt reële exploitatiemogelijkhe den. zodat het uit economisch oogpunt rendabel is, terwijl het ook op eenvoudige wij2e naar één van de beide gemeentelij ke werkplaatsen overgebracht kan worden. Dit alles zeggen burgemeester cn wet houders in hun toelichting bij een voor stel aan de gemeenteraad om dit bedrijf van de heer Van der Have te kopen. De koopprijs is alleen vertrouwelijk aan de raadsleden bekend gemaakt, maar zij wordt door het college aanvaardbaar ge^ acht De aankoop zal ten laste komen van de gemeentelijke dienst voor maat schappelijke zorg. tankers. Per dag wordt er 43 mill. ltr. verwerkt. Er worden 35 soorten aardolie aangevoerd, waaruit 1200 verschillende produkten worden gemaakt. Deels oïiepro- dukten alleen al 365 soorten smeerolie deels chemische ais grondstoffen voor zeep, plastics en robber. Met een bus werd een rit over het ter rein gemaakt en nadat er een lunch was genoten, ging men weer in de bus, n«:ar het nieuwe Botlekgebièd, Het was een 'zonnige rit, waarbij nog eehs extra bleek met wat gen groot bedrijf we hier te maken hebben. Misschien wel een ty pisch mannelijk bedrijf, maar ook voo<* hulsvrouwen toch zeer interessant. Zoals bleek uit de reacties, Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, Markt, zondag 10 uur ds. P. Zijlstra. 5 uur ds. J. Van Noort. Catafd, 42; Rehobothkerk, Bil- litonlaan, zondag 9 en 10-30 uur ds. D. Noordmans, 7 uur ds. S. van den Bos: Bethelkerk, VI.-Ambacht, zaterdag 7.30 tot 8.15 uur Avondgebed, zondag 10 uur ds. J. Bouterse, 7 uur ds. P. A. Klusener uit Delft, Immanuêlkerk, Van Hogendorplaan, zon dag 10 uur ds. S. van >den Bos, Bed. H. Avondmaal, 7 uur ds. J. van Noort, Cat.- afd. 42; Nieuwe Kerk, Binnensingel, zon dag 10 uur wika I. Kandei, Jeugddienst. Onderwerp: ..Geen daden, maar woorden". 5 uur ds. W. J. Kolkert, Cat.afd. 42; West- wijkkapel zondag 9 uur geen dienst, 10.30 uur ds. P. van der Vloed. Jeugdkerken. Jeugdkerk wordt gehou den zondag voor de jongeren van 913 jaar in Soli Deo Gloria, Callenburgstraat; gebouw Chr. Besturenbond, P. K. Droa- saartstraat en school Julianalaan: 10 uur in zaal Rehobothkerk. Ktndcrkerken (69 jaar) worden ge houden Gallen burgstraat, Maassluissedijk 7a en 9.30 uur in bijgebouw Jmmanuël- kerk, Van Hogendorplaan. Rem. Geref. Gem. en N.F.B- Hoflaan. zondag 10.30 uur ds. C. H. Lindijer uit Rot terdam. Gereformeerde Kerk, Oosterkerk, Schie- damseweg, zondag 10 uur ds. H. Zandber gen, 5 uur dr. F. L. Bos; Emmaüskerk, Van Linden van. den Heuvellsingel, zondag 9 en 10,30 uur ds. H. J. Kou wen hoven, 5 uur ós. H. J. Heynen; Fnièlkerk. Henriëtte Rol. fTolststra at, zondag 9 en 10.30 uur ds. M. J. Mulder, 5 uur ds. Joh. Lever; Maranatha- kerk, Zuidwijk, zondag 10 uur ds. Joh. Lever, 5 uur ds. H. J. Kouwenhoven. Chr. Geref. Kerk, Emmastraat 116, zon dag 10 uur eerw. heer P. Sneep, 3 uur ds. H. van Leeuwen uit Rotterdam-West; Aula H. de Cockschool, Philips de Goedestraat 162, zondag 10 uur dienst, 5.30 uur eerw. heer P. Sneep. Geref. Gemeente, Westnieuwland 56, zondag 10 en 5 uur ds, L, Hulsman. "Woens dag 7.45 uur ds. L. Huisman (Bijbellezing;. Geref. Gem in Nederland, Jacob van der Windtstraat 17, zondag 10 en 5u, leesdienst. Het Leger des Hells, Baanstraat, zaterdag 7 uur straatzang; zondag 10 u, Heiligings- Samertkomst, 12,15 uur zondagsschool Baan. straat 5 en Geraniumstraat, 6.30 uur open- luchtsamenkcmst bij de Visbank, 7.30 uur verlossingasamenkomst. Leider brigadier H. Hordijk. Jehovah's Getuigen, Gemeente West, zaal Excelsior. Öosthavenkade, zondag 5 uur openbare toespraak: „Zijt waakzaam met het oog op gebeden" met aansluitend bijbel studie. Donderdag 7.30 uur school der theo cratische bediening en dienstvergadering Gemeente Oost, LUXOR. In de karige na-oorlogst? Ne derlandse speelfümprotluküe is „De Over val" verschenen als een gedramatiseerde documentaire, of zo men wil als gedocu menteerd drama van internationaal for maat. Deze film geeft een beklemmende uitbeelding van de unieke ..kraak" int de laatste oorlogswinter, de bijna geluidloze overval op bet Huis van Bewaring in Leeu warden, waarbij ruim 50 politieke gevan genen werden bevrijd. „De Overval" werd geregisseerd door de Engelsman Paul Rotha, die daarbij werd bijgestaan en ge adviseerd door Kees Brtisse, die de Ne derlandse diaioogregie voerde. Tn de hoofd rollen zien we Rob de Vries, Kees Brusse, Yoka Berretty en H. D Culeman. De film maakt echter van zijn hoofdfiguren geen verzetshèlden; het blijven ..gewone" men sen met hun tekortkomingen, hun twijfel, hun angst, maar ook met hun gemeen schappelijke haat tegen de onderdrukker en met de vaste wil dse onderdrukker zo veel mogelijk te dwarsbomen. Paul Rotha, vooral befaamd om zijn do cumentaire over Hitier, heeft er, met be hulp van dr. L. de Jongs preeisie-nppa- ;aat, het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, een zeer realistisch aandoende reconstructie van gemaakt. Zelfs aan de fiets met houten banden en de quasi-ver- geten brood bonnetjes in de bakkerij is ge dacht en er is een beangstigende authen ticiteit in de beelden van het Huis van Bewaring, het hoofdkwartier van de SD en de praktijken die daar worden toege past. De overval zelf door de gemaskerde verzetslieden is voor de eerste maal in de Nederlandse filmhistorie een „volwassen" affaire geworden met kleine sensaties en zélfs af en toe een snufje humor, die men wel van het buitenland gewend is, maar die hier tot dusver altijd tot mislukking gedoemd waren. Ook hierbij is de beheer sing van het spelersmateriaal bewonde renswaardig, wat ons ton slotte de plicht oplegt nog een aantal namen te noemen: Piet Romer als bakker, Eppie Bultsma, Thera Verheugen als zijn vrouw en Hetty Beck ais 2ijn (breiende) moeder, Hans Boswinkel als verzetsstrijder Wim Douma, Hans Tiemeyer als dokter Wartena, Ber nard Drooe als bewaker Jellema, Chris Baay en Sacco van der Made als respec- jevëlijk directeur en administrateur van het Huis van Bewaring. Ab Abspoel en Rob van der Linden ais twee PTTt-ech- nici, André van den Heuvel als een onder gedoken agent en Pieter Lutï als zijn col lega. STADSGEHOORZAAL. Op haar 27ste jaar kan de reeds tot „verschijnsel" uit gegroeide Francaise Brigitte Bardot te rugzien op een meer bewogen, dan benij denswaardig leven. BB (initialen van in ternationale bekendheid) is hard op weg een typisch slachtoffer van „tijdgeesten" te worden, die zij overigens zelf heeft op geroepen. Want al ls de BB-mythe dan misschien de uitvinding van handige pu blic! tc-itsmensen de betrokkene zélf maakt zelden de indruk, zich hieraan te willen onttrekken: integendeel, steeds weer geeft zij aanleiding tot bedenkelijke toestanden en nieuwe legendevorming, die haar tot een gewillige prooi maken van de sensa tiepers ZIJ lijkt zelfs prat op haar schijn baar ondragelijke 2orgen te gaan, want niemand heeft haar ten slotte kunnen dwingen haar eigen droeve leventje na te spelen (met zelfmoordpoging en aD In „La Vénté" en dan nu weer in „Vie Privée". Het zwakke punt in alle „plagerijen", namelijk dat het „slachtoffer" er zelf om vraagt en ze zich willens en wetens op de hals haalt, is tevens het zwakke punt in een film. die nogal eenzijdig de schuld vraag op de buitenwereld afschuift, waar door dit prlvé-leven permanent belaagd wordt. Sterk is „Vie Privêe". van vorm geving. De jonge reglssuer Louis Malle, heeft er een hele staalkaart van zijn veel zijdig vakmanschap in verwerkt, ook wat het hanteren van de kleur betreft, die es thetisch en functioneel wordt toegepast. Compositorisch is de film, vooral in de begin- en slotfase, van 'n vaak adem benemende schoonheid met aderlei vond sten in beeldritme en montage, dié bewij zen, dat er onder de jonge Fransen toch ook talenten schuilen met origineler denk beelden dan waarmee de nouvelle vague over het algemeen voor de dag komt. Sehiedamseweg, zondag 5 uur openbare toespraak: „"Wat het wü zeggen een Chris ten te zijn" met aansluitend bijbelstudie. Donderdag 7.30 uur school der theocrati sche bediening en dienstvergadering. ,T B.C.U., zaai Roode Kruis. Emmastraat 38 Mfltlekanl Volksgebouw, Ionclig f0 uur EvangeI1„ M Kooymans. De vereniging voor bijzonder christelijk schoolonderwijs, alhier, heeft aan de ge meente medewerking gevraagd voor het aanschaffen van nieuw meubilair in vijl lokalen van de Ds. de Stoppelaarschool, Parkweg en m vier lokalen van de Gr. v. Prinstererschool, Beukestraat. B. en W. hebben de raad gevraagd voor dit doel kredieten van resp. f 11.740 en f9,880 beschikbaar te stellen. ■qmsee- Gehuwd: Walter Oscar Pieter Vital van Eerdenburg, 20 jr. en Johanna Kaas, 24 jr,: Willem de Krui js, 33 jr, en Elisa beth Lina Schneider, 36 jr.; Rudolph An- tonius Alstede, 20 jr. en Jantje Eteiena van Marlen, 17 jr. Geboren: Aukina Roelfina. d.v. W. J. Dijk en G. Selffers, Maassluis: Pres. Steijnstr, law; Johannes Maximilian Jo sef, z.v. C. Kornmann en C- G, M, Odijk, VI: Zeemanstraat 44. Overleden: Agatha Groeneveld, 77 jr., wed. v. A, Baauw, Parkweg 86: Wouter Michiel Wtliem Don. 74 jr. echtg. v. S. Kuipers, Broekweg 88: Kornelis Riedijk, 91 jr. wedr. v. M, van Straten, Spoorsingel 4: Antonius Lenting, 80 jr. wedr. v. A. F. Maenkom, v. d. Palmstr. 21c. Afrikct'puzzelrit Op zaterdag, 20 april zal een puzzeirit worden gehouden, waarvan de opbreng3t bestemd zal zijn voor het missiewerk Afrika. Aan deze rit kunnen fietsers vanaf 14 jaar en bromfietsers vanaf 16 jaar deelnemen. De route voert door Vlaardlngen en Schiedam en er is al een aantal prachtige prijzen beschikbaar voor de winnaars. Raadsvergadering Er is een vergadering van de gemeen teraad uitgeschreven tegen donderdag 's avonds half acht In het stadhuis. 2o nodig wordt de vergadering vrijdag avond, zelfde tijd, voortgezet, Vijf jaar geleden, bij hun 65-jarige echtvereniging, werd liet echtpaar VlsSer bepaald niet vergeten en dat zal stellig ook niet het geval zijn. wanneer zij het zeldzame jubileum van een 70-jarige huwelijksband hopen te beleven. In een stad, waar sportorganisaties bestaan, die hun gouden jubileum aehter de rng hebben en waar sommige verenigingsbestuurders misschien hun gedachten al eens laten gaan over de viering van het eeuwfeest, Ujkt het wellicht wat overdreven bijzondere aandacht te schenken aan het tienjarige bestaan van een particuliere sportschool, maar we menen, dat er niettemin redenen zijn om even stil te staan hij het tweede lustrum van sportschool Van Gorsel. Tien jaar geleden begon de heer Van Gorsel op een zolder aan de Hoogstraat judolessen te geven aan tien leerlingen en momenteel staat hij aan het hoofd van een organisatie met ruim 1.500 leerlingen. Nog steeds maakt judo het belangrijkste onderdeel uit van het schoolprogramma, maar daarnaast hebben ook gymnastiek en con ditietraining hun plaats daarin gekregen, zodat gesteld mag worden, dat deze sportschool een belangrijk steentje bijdraagt tot de lichamelijke vorming en conditie van de bevolking. De figuur achter deze toch wel opmer kelijke ontwikkeling is een stevig gebouw de jongeman met de voor judo blijkbaar onmisbare borstéikuif en een bril met don ker montuur, beslist in zijn optreden, snel en raak reagerend op opmerkingen ia het gesprek, vol zelfvertrouwen, maar tocli ook blijk gevend van een gezande zelfspot en kritische zin tegenover eigen persoon en prestaties. Hij is de eerste om er op te wij zen. dat het succes van zijn werk voor een heel groot deel mede te danken is aan zijn echtgenote, mevrouw B, van Gor- sel-Post, die naast de zorg voor haar huis houding met drie kinderen kans ziet niet aheen een flink stuk van de organisitori- sche en administratieve beslommeringen van haar man over te nemen, maai' die o^k als instruetrice daadwerkelijk aan de gang van zaken bijdroeg. Niet voor niets is zij een van de weinige vrouwel'jke ju doka's in Nederland, die de zwarte band mogen dragen. Het begon allemaal erg bescheiden. Nog voor hij na zijn militaire diensttijd met groot verlof werd gestuurd kocht hij, met het Cl OS-diploma op >»kt van een Letose sportleraar twee judo-afdelingen, één in Delft en één in Vlaardingen, elk met tien leerlingen. De koopprijs bedroeg 500.-. maar daarvoor kreeg hij in Vlaardingen dan ook, behalve de leerlingen, nog een mat om op te werken. De betaling mocht in vier maanden geschieden. Het lesgeven aan die twee judo groepen leverde uiteraard geen volledige dagtaak op. De heer Van Gorsel was daarorn verder nog sportleraar aan twee nijverheidsscholen voor meisjes, één in Alphen a.d. Rijn en één in Oude water, hij gaf gymnastiekles in Atrnner- stol en tenniste met een groep liefhebbers Bodegraven. Hij tufte dit alles af op een tweedehands motorfietsje. De qntwikkeling in "Vlaardingen maakte echter, dat al dat „buitenwerk" in een wat later stadium werd afgestoten. Dat is wat geforceerd gebeurd, toen op een kwade dag het motorfietsje met zijn berijder onder een vrachtauto 3choof. De heer Van Gorsel heeft toen rui vier maanden met zijn been in het gips gezeten en in die tijd stond zijn vrouw in Vlaardingen met de leerlingen op de mat Buiten Vlaardingen kon zij de zaken echter niet waarnemen en crit betekende dus, wat die v jrïJhitcni"sen betreft het einde. DEMONSTRATIE In Vlaardingen viel er overigens al heel wat te beredderen, want de oorspronkelij ke tien leerlingen hadden talrijke mede standers gekregen. Die groei was begormen met de eerste openbare judodemonstratie, die de heer Van Gorsel met zijn leerlingen gaf op het schoolplein van de V. d. Palm school in de vakantieweken van 1953. In enige maanden steeg het aantal leerlingen toen tot ca. 150 en dat leverde de basis voor het besluit in een garage aan de Azaleastraat de „sportschool Van Gorsel" te openen. Kort voor die opening was mej. Post mevrouw Van Gorsel geworden. Daar na is het steeds opwaarts gegaan. Op 22 maart 1958 verhuisde de school naar de voormalige Kleuterhof aan de Kethelweg, en ook tiaar werd dc lUhnte «1 w wr snow- dig te klem. Er werden m de loop der ja ren dan ook enige plannen gemaakt voor een geheel nieuwe, ruime school maar daar kwam steeds niets van terecht Nu zijn er echter plannen voor een vestiging in de Westwljk en de uitvoering daarvan wacht „alleen nog maar" op de rijksgoed- ketv.rg, We hebben de heer Van Gorsel gevraagd waaraan naar zijn mening de voorspoedige gr cel van zijn schor.' te danken is en hij gaf als belangrijk argument daarvoor, dat hij op het juiste moment is begonnen om tegemoet te kunnen komen aan een grote behoefte, die in Vlaardingen onstond. Daarnaast meent hij echter, dat hij er tn geslaagd is op de juiste wijze aan die be de van lesgeven. Die ls namelijk sterk per soonlijk gerflht. Door het vormen van kleine klassen wal mogelijk werd door een aantal assistenten aan te stellen kon aandacht geschonken worden aan de individuele leerling en de individuele pres tatie. Deze aanpassing aan de zeer geva rieerde geaardheid van zijn leerlingen be schouwt de heer Van Gorsel als de sleu tel van zijn succes. Een ander belangrijk punt is natuurlijk, dat hij zelf altijd vol ledig „achter zijn werk" heeft gestaan en. dat het hem niet ontbreekt aan zelfkritiek. „Ik geloof, dat ik de goede man ter van les geven gevonden heb" zo zegt hij, maar voegt er meteen aan toe, „dat heb ik ove rigens in die tien jaren steeds gedacht, hoewel ik toch heel wat veranderd heb om dat achteraf bleek, dat het toch beter kon". Om ook lichamelijk te blijven, beant woorden aan de eisen, die het lesgeven, stelt, traint de heer Van Gorsel nog steeds iedere week, met één van zijn as sistenten, bij G. koning in Amsterdam. Twee maal in de maand Oefent hij bo vendien bij de Japanner Ichoro Abé (ze vende dan), die voor deze lessen uit Bel gië overkomt en ook als een andere Ja panner, Haku Michigamif twee of drie maal per jaar voor een dag of veertien uit Frankrijk voor het geven van instruc tie naar Nederland komt, is de heer Van Gorsel van de partij. Toch ziet hij de eigen prestaties als van minder belang, rfnn 'te gang van <i-r:. in de r.ehool. »an- daar ook, dat hij het niet zo heel erg vindt, dat bij vorig jaar verhinderd was deel te nemen aan het examen voor 4e dan, waaraan hij toen had mogen deelnemen omdat hij drie jaar eerder 3e dan was geworden. DERDE VAN NEDERLAND De sportschool Van Gorsel, die op 1 ja nuari van dit jaar met 756 bij de Ned. Jiu Jitsu en Judo Bond aangesloten leden in grootte de derde van Nederland was. heeft in haar tienjarig bestaan ook een aantal kampioenen afgeleverd. In het seizoen 1957/'58 werd Theo Kool, oranje band, kampioen van Zuid-Holland en tweede op de nationale kampioenschappen. Een jaar later veroverde Joh. Jongeneel bij de oranje-banders de nationale titel, in 1959.' '60 werd Goof Handstede (bruine band) kampsoen van Zuid-Holland en Henny Wa penaar veroverde de titel in de jeugdkias- se oranje band, m '60/'61 behaalde Kees Visser het gewestelijke kampioensrh.m oranje band en vorig jaar werd het Vlaar dingse jeugdteam kampioen van Zuid-Hol land. In het lopende seizoen slaagde Tino Hoogemlijk er in jeugdkampioen van Zuid- Holland te worden en er zal nog moeten blijken, wat hij er op de nationale kam pioenschappen van terecht brengt Leerlingen van de sportschool Van Gorsel krijgen op verschillende plaatsen les. Be halve aan de Kethelweg gebeurt dat drie dagen in de week in een ruimte m het Kolpabad en ook is er een dependance van tie school in Hoogvliet. Les krijgen ook clubs van Unilever Vlaardingen, van de Shell er van het clubhuis De Haven, ter wijl de heer Van Gorsel tevens werkt voor de bedrijfsscholen van Shell en HVO, evenais voor het Vlaardingse politiekorps. Hij wordt bij dit alles terzijde gestaan door drie assistenten, t.w, C. H. de Kor te (le ass E. F. Faber en G. Hand stede. Verder is er nog E. de Held als „hulpje". Eén üing'is er, dat de heer Van Gor sel graag wil bereiken als straks zijn nieu we school klaar is. Hij hoopt dan iemand te kunnen aanstellen, die hem ontlav van zijn organisatorische en administratieve werk, zodat hij zelf weer meer kan gaan les geven. Dat hij daar langzamerhand wal is uitgeraakt beschouwt hij namelijk als een schaduwzijde van de groei, die zijn school te zien heeft gegeven. Dat hy daarin verandering wil brengen wijst er hoefte tegemoel te komen, door zijn metho- wel op, dat van sportschool Van Gorsol ook na het tweede lustrum nog wel iets t& verwachten valt. 0 Helemaal „in" ls de heer J, van Gor sel als t hij vertelt over zijn sportschool, die dezer dagen tien jaar bestaat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1