Kif BEB KIUUI FW Tuinders in Keihei beginnen weer met goede m,oed Schiedamse heilsoldaat in Hongkong ah mensenredder Nieuwe vloer in dringeed is Korenbeurs nodig rs> Achterstand in cle kassen niet al te groot XJ Spil AT C~y AA C Armoe der Chinezen onvoorstelbaar KVK KALUN SHEUNG WAl Vogelvoedering ten einde SVC-dames kampioen eerste klasse UW DEALER VOOR HOOYISStjViAÏIC DE MOL-JAMSEN FEESTAVOND N.V.S.H. "ALLE TRAPPEN OP" HoofétaEentsehap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 BOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 12 MAART 1963 SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhof 3. |pg Is u al zover, dat u kunt bepalen hoe veel schade deze extra strenge winter u heeft opgeleverd, vroegen wij aan een van Kethels groentetelers. Het antwoord was niet zo pessimistisch als men na zoveel maanden winterkou zou verwachten. Be schade is maar heel betrekkelijk, zo verna men wij, afgezien van wat glasscha en wat lichte vertraging, valt het hier nog al mee. De tuinders En Schiedam moeten het in. hoofdzaak hebben van de tomaten en we hebben die op tijd kunnen uitzetten, 't Is waar, dat we in de kas, waar we de jonge planten hebben opgekweekt wat harder moeten stoken, maar dat is maar een klei ne afdeling van het grote geheel. De rest hebben we redelijk dool kunnen houden, De grond is in de kassen overal weer be werkbaar. In de afgelopen weken heeft de zon ons machtig goed geholpen. En het is allang niet meer zo, dat je er voor de ver warming "s nachts op uit moet) om cokes op het vuur te gooien. YVe werken non met oliestook en dat gaat thermostatisch d.w.z. helemaal automatisch. Je stelt in, zorgl voor voldoende stookolie en de rest loopt vanzelf- liet enige is. dut je zorgt voor een goeie alarminstallatie: Mocht er eens wat mis gaan, dan moet je ook af weer automatisch uit je bed gebeld wor den.,. O, zeker, dat komt wel eens voor: er zijn tuinders die deze winter als g'wolg van de hevige sneeuwval nog al wat glas schade hebben gehad. Als eeu biok ijzer van de hoogspanningskabels omlaag stort en dwors door je ruiten gaat, clan heb je het gegooi i» je glo/on. Don kunnen je beide oliestookovens het niet meer bijbe nen. Of wanneer er aan die apparatuur iets misgaat. Dan moet je ook je bed uil En waar krijg je goeie hulp? Nergens. De vakmensen komen alleen als ze voor een paar honderd gulden leveren kunnen. Maar niet als ze voor veertig gulden herstel werk moeten verrichten. Er zit niks anders op: We doen hcizelf. Buizen repareren, wer- En ondertussen worden met grote snelheid ditizenden jonge tomatenplan ten uitgezet, nadat de kasgrond eerst met een fraisapparaat is bewerkt. Die hebben we van de kaboutertjes ge haald. zeg ik altijd: dat zij de wasmand- jes van de kabouters. Zo zien ze er uit. Bijzonder handig. De wortels groeien zo door de gaten van de potwand heen. Maar toch zeg ik altijd maar: geeft mij maar een goeie stenen bloempot. Die houdt het vocht vast. Die geeft de plant nog de mees te steun. Dus hier in Keihei valt het nog al mee. Maar wat verderop hebben de tuinders het wel te kwaad gehad. Het be drijf is nu eenmaal ingesteld op de export en de tuinders moeten dus zo vroeg moge lijk op de markt komen. En. daarom is voor velen deze winter toch wel een bittere strop geweest. Vele nog te velde staande gewassen zoals prei en enkele koolsoorten moeten als verloren worden beschouwd. Spruitkool. die overigens winterhard is. moest al vroeg worden gekapt en in de schuren worden opgeslagen, met als ge- volg een kleinere opbrengst en extra werk. En dan de glasscha. waarmee wtj hier m Kethel ook te kampen hebben gehad. Uiteraard valt buiten, zolang de vorst nog in de grond zit en eigenlijk is nog maar een smal reepje van de zestig cm hal ontdooid nog maar heel weinig te doen, De buitenprodukten. zuilen dus dit voorjaar wel extra laat komen. En we heb ben het dan wel gemakkelijker dan voor heen met die stookolie-apparatuur, maar de kosten zijn ia winters als deze toch wel hoog. De prijzen zijn de laatste tijd 20 tot 25% gestegen en wie garandeert de tuin der, dat hij, als hij straks met zijn produk- ten aan de markt komt, er zo gunstige prijzen voor kan maken, dat zijn extra kos ten erdoor gedekt worden? Een kleine troost is het echter, dat onze produkten in het buitenland grote waardering genieten. Elke toerist uit Nederland kan het fn het buitenland vaststellen, dat onze tuin- en landbouwprodukten daar opvallen door hun kwaliteit en in de hoogste prijsklassen vallen. En dat stemt dan wel weer tot te vredenheid. Aan de andere kant zit men ook in het buitenland niet stil en doet men alle mogelijke moeite om de kwaliteit van onze produkten te evenaren. Duitsland een der grootste afnemers van onze tuin- bouwprodukten stelt voor het jaar 1963 niet minder dan 2.114.5 miljoen mark be schikbaar voor bijzondere agrarische voor zieningen, hetwelk er op wijst, dat zij zich op het gebied van het zg. „groene plan" niet onbetuigd zullen laten. if üèsö V. DINSDAG 12 MAART. Malswi tVesthuis, 14.15 uur; Ned. Ver vao Huisvrouwen. Lezing. Clir. Soc. Bel,, 8 uur; Ned. Bond van lu-d» Strijders. Contactavond, Mubib Cacrum, 8 uur: 5G. Toneehvedsiryd. VolksgelKmw, 8 uur: VARA, afd. Sehiedata Jaarvergadering. WOENSDAG 13 MAAKT Aula Sted. Museum. 8 uur: Ver. Vrienden van hot Museum, Causerie en rondleiding door de heer Joh. Paalman,. Musis Sacrum. 8 uur: Pers Ver. Wilton f'yen- oord. filmavond. Wijkcentrum. Nïeuwland, 10 uur, Herv, Vrou wenbond, vergadering. BIOSCOPEN. Passage Theater; dagelijks 2 cn 8 uur: Cape Fear. Monopole Theater: ma„ di. en woensdag 2 en 8 uur. La Dolce .Vita. APOTHEKEN Apotheek, Janssen, Swammerdamsingel 43. A1LISGA Stedelijk: Museum, dag. overzichtstentoonstel ling van het werk van Job Hansen Tentoon stelling Amerikaanse Grafiek 13 maart Afnemende maan Zon op 7.01 uur. onder 18.30 uur Maan op 2159 uur, onder 8 33 uur ,SV. C.., •a'lAxèl*»-: Voor de straatslapers heeft het Cettrum van het Leger in Hongkong zes van deze kamers voor in totaal 32 personen. Een 76-jarige bezoeker van een verga dering van de Bond van Vogelvrienden in de Amstelbron. de heer J. v. K. van de Havendijk, is gisteren, onmiddellijk nadat hij aan een tafeltje was gaan zitten, ge troffen door een hartaanval en ter plaat se overleden. DE LEVENSREIS van een mens loopt dikwijls langs wonderlijke havens. Dit heeft ook onze stadgenoot Barend van den Hoek ervaren, die thans in Honkong woont. Als jangeman was hij werkzaam op een handelskantoor, waar bij voorbestemd scheen voor een rustig bestaan. Zjjn ouders waren reeds van jongsaf aan bij het Leger des Heils. Zijn vader, die een belang rijke functie op een kantoor te Schiedam bekleedt, is in zijn vrije lijd envoy, d.w.z. Heilsofficier, die zijn arbeid pro deo verricht. Van de vijf zoons van het gezin Van den Hoek zijn er niet minder dan vier Heilsoldaat. elektiiscne leidingen. We doen alles. Ja. ik weet wel, dat het deksels gevaarlijk is. Ik heb daarom in mijn ketelhuis een bord geplaatst dal ik ergens gevonden heb. Geel met zwarte letters: Voorzichtig, niet aan raken: Levensgevaarlijk! Als ik nou de elektrische draden moet repareren kijk ik eerst nam* het bord. Tomaten goed aan de groei Wc hebben onze tomaten er al lief voor drieërlei potten: kijk perspotjes van aar- dnoèerlei potten: kijk uevspotjes van aar- ken met een lasapparaat. Prutsen aan de de. echte bloempotten en plastic potjes. Nu blijkt dat NOAD ook voor het vol gend seizoen weer m do landelijke com petitie zal uitkomen, door een overwin ning vrijdagavond in Don Haag op Sala manders kreeg men 2aterdag daarop van de competitieleider int Rotterdam, de heer N. Weyling te horen, dat het eerste team van NOAD in ieder geval zijn thuiswed strijden met meer in de Beurs zal kun nen spelen in verband met de scheve vloer. Het gevolg hiervan is dat ook de lagere teaim m grata moeilijkheden zou den komen. Dit betreft met alleen de vereniging NOAD, inaar ook TSF die m de Beurs zijn clubavonden houdt. De op lossing is een houten vloer, die los op de bestaande vloer zou kunnen liggen en horizontaal gelegd wordt. Wij hebben eens een kijkjs genomen zaterdag in de Beurs en dan komt men toch wel onder de in druk van hetgeen de tai'eltenmsers hier aan materiaal bij elkaar hebben gebracht. Er is pas weer een nieuwe tafel gearri veerd, die toch compleet zo'n tweehonderd en vijftig gulden kost. Als men nu na gaat dat er zo vijf tafels staan dan ver tegenwoordigt dat voor beide verenigin gen toch een heel kapitaaL Het zou jam mer zijn als men dus niet meer over cit Beurs lain beschikken en 'n gymnastiekzaal waar men steeds het materiaal moei op borgen is ook niet ideaal. De tafels zijn dan bij het opbergen snel beschadigd ais hier een keer een ongelukje mee gebeurt. Nu blijkt dat de ruimte, die Retnier HuLs- ker op de Westvest heeft gehad, niet voor cle tafeltennissers beschikbaar zal komen en de sporthal er voorlopig niet komt, zou het toch voor de instanties, die erbij betrokken zijn zeer belangrijk zijn de ta feltenmssers hierbij tegemoet te komen. Het bestuur van de aidcling Botterdam /□I er op aandringen, dat niet alleen voor het eerste team een horizontale vloer komt, doch voor de gehele zaal. Ku zal men NOAD en TSF met hun teams met op straat zetten, doch het is voor beide verenigingen met leuk, steeds maar weer vaii de tegenstanders 1e horen dat men beïnvloed wordt bij de wedstrijden door de vloer. Het moet toch mogelijk zijn de tafeltennissers m hun moeilijkheden te hel pen. De inspecteur van de Dierenbescher ming, de heer Spermon, deelt mede. dat thans voor de vogelwereld weer normale toestanden beslaan en dat derhalve de voedering van de eenden en waterkoetjes bij de Vijfsluizen is gestaakt Het gros van de vogels is dank zij de hulp van zovele duizenden met de dieren meevoe lende burgers wel door deze ellendige win ter heengekomen. De heer Sperman heeft het hartverwarmend gevonden, dat bij van zoveel zijden medewerking heeft gekregen. Vooral ook de jeugd verdient alle lof voor de prachtige inzet bij de voeds-elactie. Een strop als de warmte ontsnapt door een gat in het glazen dak. Op de achtergrond het ketelhuis met de grote automatisch geregelde oliestookketels. De jonge BRrend was een trouw korps- kadet. In legertermen beduidt dat, dat hij werd opgeleid voor meer doeltreffende dienst. Hij had. geen vrede met zijn werk op het kantoor, want hij voelde roeping om Heilofficier te worden. Als gewooa sol daat diende hij eerst op het divisie-hoofd kwartier in Den Haag. waarna hij na bet volbrengen van zijn militaire dienstplicht gedurende negen maanden de kweekschool van het Leger te Amsterdam bezocht. Zijn eerste" aanstelling kreeg hij als jeugdoffi- cier bij het jeugdwerk. Vervolgens werd hij gestationeerd in Enschede, Leeuwarden en Schoonhoven, waar hij ais zelfstandig officier veel voor de militairen deed. In Kiazinaveen trad hij in het huwelijk met mej. Gijsbertha Govaars, dochter van ko lonel Govaars. De bruid had vroeger in Suriname en op de Bnhama-eilandeu ge woond. Het jonge echtpaar stond vier jaar in Zierikzee, waar het onder meer het jeugdcentrum „De Lichtboei" leidde. Toen in het Internationale Tijdschrift van het Leger des Heils een oproep stond voor of ficieren op het wereldwijde arbeidsveld schreven de heer en mevr. Van den Hoek, dat zij bereid waren. Waarheen, dat gaf niet Zo werden zij naar Hongkong gezon den. In de stampvolle zaal van het gebouw Irene had in november 1S59 de ontroeren de afscheidssamenkomst plaats. Met twee kinderen vertrok hot echtpaar naar het Verre Oosten. Thans hebben ze er drie. In april 1965 hopen kapitein Van den Hoek en 2ijn echtgenote een half jaartje in Schie dam terug tc komen met verlof. AUTO TOTAAL VERNIELD BIJ BOTSING Een frontale botsing tussen twee bestel auto's op de Nieuwpoortweg tussen hulp brug en Jan. van Riebeekweg heeft de wa gon van de heer C. A. W. v„ d. Ende, be drijfsleider uit Schiedam, toiaaü. vernield. Zijn tegenligger, een bestelauto bestuurd door de Rotterdamse bedrijfsleider M. A. V. reed achter -een vrachtauto in de richting van de hulpbrug. Volgens getuigen pro beerde hij deze in te halen, waardoor de botsing onvermijdelijk werd. Proces verba al is tegen hem opgemaakt. Het zoontje van de heer v, d. E., de 5- jarige Maanten sloeg met het hoofd door, de voorruit. Hij kreeg veel snij wanden aan hails en gelaat. Zijn vader liep een paar gekneusde ribben o-p. Zij zijn door de politie met de mobilofoonwagen die juist passeerde, naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. De heer V., die de botsing veroorzaakte, kreeg een pijnlijke rechter knie en had. rugklachten. Ook had hij zijn pols verstuikt. Zijn auto werd aan de voor zijde ingedeukt en het linker portier werd ontzet. „KV DE PIETERSPENNING" DOOR OTHELLO Vanavond voert de R.K, Toneelvereni ging Othello in het kader van de toneel wedstrijd 1963 als vierde in een reeks van mededingende verenigingen het blijspel „In de Pieterspenning" op van Louis Vello In de vertaling van Willem Eber, De op voering geschiedt in Musis Sacrum. Aan vang 8 uur. TZ"APITEIN Barend F. J. van den Hoek is „social services officer". Hij staat aan het hoofd van het maatschappelijk centrum van „Kau Shai Kwan", het redt- de-mensheid leger in Taï Hung Tung, „de grote vallei in het Oosten". Met zijn echt genote begon hij allereerst zes uur per dag Chinees te Ieren. Zijn officiële naam in het bloemrijke Chinees luidt Kuk Kalun Sheung Wai, „een die zijn vrienden looft en eer bewijst*'. In het Leger centrum zijn onder meer ondergebracht een kliniek, een nachtverblijf voor de straatslapers, een school voor 1600 kinderen, een kinderbe- waaiplaat3 voor een honderdtal kleuters, een naaischool, een bibliotheek en een kap perszaak. Geregeld worden er rijstuitdelin- gen onder de armen gehouden. Want het Legergebouw ligt in een der grootste dis tricten voor vluchtelingen. Tot de om vangrijke taak van kapitein Van den Hoek behoren ook zijn bezoeken aan de gevan genissen en de reclassermgsarbefd En als er eep typhoon heeft gewoed, trekt hij de bergen in om de schade op te nemen en materiële bijstand te verlenen aan de dood arme krotbewoners, die daar van allerlei oude rommel een hutje hebben gebouwd „De armoe hier is onvoorstelbaar", schreef hij naar huis. Bij dit alles wordt natuur lijk zijn voornaamste taak, het brengen van het Evangelie, met vergeten. TTONGKONG, „het dal der welriekende wateren", tegenwoordig met de stook olie der schepen overdekt, is de meest won derlijke haven van het Verre Oosten. Deze stad van schrille tegenstellingen leeft in de schaduw van dc Rode Draak, de Chinese Volksrepubliek. In de 18e eeuw gebruikte de Engelse Oostindische Compagnie Hon kong als opslaghaven voor opium en toen de Zonen des Hemels zich verzetten tegen de invoer van het „vreemde slijk", wist William Jardine de Engelse regering te be wegen tot een militair ingrijpen, de „Opiumoorlog", die Engeland het eiland Hongkong bezorgde. Later werd ook het schiereiland Kowloon op de kust van China aan het toen nog machtige Groot-Brittan- nie afgestaan en in 1808 werd een aan grenzende kuststrook voor 99 jaar ver pacht. Hongkong is een stad van verdie pingen, waarbij de rode daken, de groene hellingen en de vele terrassen een onver getelijke aanblik bieden. Er staan moderne flatgebouwen, luxueuze hotels en paleis achtige banken. Daarnaast de armenwijken, waaruit de goedkope arbeidskrachten wor den gerekruteerd. De ruimtenood vormt het grootste probleem op het eiland. De tbc heeft er een endemisch karakter, Door cle honger, de werkloosheid en het ontoerei kend onderdak. Steeds komen er nieuwe vluchtelingen bij, die dan van een handje vol rijst moeten leven, waarboven velen een snuifje opium verkiezen. Om enkele uren in een betere en moderne wereld te vertoeven, al mag dit dan een. wereld van schijn en verbeelding zijn. 0 Kapitein Van den Hoek deelt dekens uit aan straatslapers in Hongkong. De gaten worden zo snel mogelijk weer gedicht. Het eerste dames zestal van de Schie damse Vollybalclub heeft een dusdanig punten aantal bereikt, dat geen enkel team meer kans heeft de eerste plaats over to nemen, met uitzondering van da mes 2, dat met 1 punt achterstand nog een klein kansje heeft. In. ieder geval komt het kampioenschap terecht bij een SVC-team, hetgeen voor de in april a.s. 10-jarige vereniging een prachtig jubi leumgeschenk vormt. Dames l zegevierde met 3—1 m zonder felle tegenstand van een bij goed LANGE KERKSTRAAT 66 - SCHIEDAM Zie Hoover-advertentïe elders in dit blad. .voor de dag komend Concordia 2. De Schiedamse meisjes speelden een goede wedstrijd, doch zagen door enkele vaarlijke experimenten de zege toch nog In gevaar komen. De beide eerste sets werden gewonnen resp. met 1614 en 1510. In de derde set wreekte zich het geexperimenteer. Concordia 2 won deze met 9—15. In de vierde set echter speel den de SVC-dames voluit in de basisop stelling en grepen deze set verdiend met 157. Dames 2 moest noodgedwongen twee speelsters aan het eerste afstaan en bracht het derhalve niet verder dan een tegenvallend gelijkspel (2—2) tegen ZVC 3. Setstanden 13—15, 6—15, 15—13 en 16—14. Heren 1 klopten Concordia 3 verdiend met 3—1 (16—14, 15—11, 7—15 en 15—3). Heren 2 verloren met 3—0 van SpJvo 1, terwijl het derde hereiïteam onverwacht 2—2 speelde tegen stadgenote U.V.G. 1. N V s H afdeling Schiedam Secr.: Dr Schaepmansingel 32, tel. 65964 VRIJDAG 29 MAART 1963 uitsluitend voor leden, ter gelegenheid van de Inschrijving van het 2500e lid. 2o'n enorme groei is wel een groots feest waard. In drie j'aar tijd groefde onze afdeling van 1848 i leden naar 2,^ leden» IN MUSIS SACRUM m-m.v. de N.V.S.H.-toneelgroep der afd. A'dam. Op£„voerd wordt het Musicabaret Kaarten op vertoon van lidmaatschapskaart gratis verkrijgbaar op 13 en 20 maart a.s. 's avonds van 7.30-9 uur in Lange Nieuwstraat 45b en op 14 en 21 maart a.s. ook 's avonds van 7.30-9 uur in Wijkcentrum„Nieuwland". Dr Wlbautplein 129a en ev. 's avonds aan de zaal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2