BOTTERDAME NIEUWSBLAD Benadering van Bonman en Hooymans uit de lucht gegrepen bericht en Bruidspaar bijzondere bruidsstoet autostoet m Arbeidsbureau bemiddelt ook voor vakantiewerkers VPSO organiseerde voor zesde maal avondvierdaagse Geen enkel transfermarkt-nieuws ^WÊÊÊÊÊBSS^kJ' t Zijn belangen behartigd Aantal wandelaars al 650 groter dan vorig jaar 3. v. d. Steen 50 jaar bij plantsoenendienst Vangstberichten Hof concert AGENDA GROTERE SPANNING OP ARBEIDSMARKT Buitenlanders «een blijvende oplossing Vicrspelenkamp om Nieuwsbladbiljart Weer hogere cijfers bij spaarbank Viaardingen VZf, sleepte bij RZ en PC 33 uit bet vuur ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 12 JUNI 1963 Hoofdareatacluip en Redécüe: VLAARDINGEN, Sm. Havsns^raat 1 Tel. 3229 «•deMie, T«f. M5S VLAAKDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6S37 INSUL1NDES1NGEL 33 Ja, ik heb hel ook gelezen, dat ik door GVAV en Jan Hooymans door SHS benaderd zou zijn. Ik kan echter met de hand op het hart verklaren, dat ik hier zelf helemaal niets van weet en Jan Hooymans evenmin. Niemand van GVAV of van welke andere club ook is mij wezen polsen. Jan Bonman zit bepaald niet te springen om van club te veranderen. Hij cn Annic voelen zich intens gelukkig in hun gloednieuw drïekamer- f lat je, dat ze twee weken geleden hebben betrokken. Ze waren 18 decem ber vorig jaar getrouwd in de verwachting, dat ze enkele weken later in hun nieuwe woning zouden kunnen trekken. Maar de strenge winter gooide roet in het eten en pas twee weken geleden was de grote dag aan gebroken, dat ze de sleutels konden gaan ophalen en een normaal echtelijk leven beginnen. Jan en Annie waren al die tijd bij resp, zyn en haai* ouders in blijven wonen. Ze hadden nog enige tijd kunnen doorsparen voor de inrichting van hun woning. Annie op kantoor bij Rietschoten en Kouwens en Jan in zijn nieuwe haan als verkoper bij Gebr. Coster. Ze zijn nu piekfijn geïnstalleerd. Jans voetbalcapaciteiten hebben hem geen windeieren gelegd, al verklaarde hij, dat Annie het leeuweaandeel bijeen had gespaard. VERTROUWEN fN MEVW SUCCES VAN FORTUNA Vorig seizoen'trok niet alleen het grote eucces van For tun a 'de aandacht maar ook de man. die meer dan de helft van het aantal Fortunadoelpunten bijeen had ge schoten. De eredivisieclub GVAV, finan cieel krachtig gesteund door de Groningse industrie, bleek bereid voor de topschut ter var. de le divisie een flinke som bij Fortuna op tafel te leggen, en twee wen sen van Jan in vervulling le eocn gaan: een nieuwe woning om te kunnen gaan trouwen en de overschakeling van bank werker naar verkoper in een herenmode zaak. Fortuna vroeg echter zoveel voor zijn koningsschutier, dat GVAV hiervoor terug deinsde en de transfer niet doorging. Maar dat heeft Jans belangen nauwelijks geschaad, want wat in Groningen niet door ging. ging in Viaardingen in vervulling: een nieuwe woning en een verkopcrsoplei- ding bij Gebr. Coster. Bovendien werd. overeenkomstig de transferbepalingen, het nieuwe contract lussen Forlutia en Jan Bouman,aangepast aan het bedrag, dat Fortuna aan GVAV voor Jan Bouman had gevraagd. Fortuna ér, Viaardingen als sportstad konden Jan Bouman niet missen. Zij zouden in hein een onvervangbare kracht hebben verloren: als uitstekend schutter en sportkameraad. Het bedrijf, waarvoor hij is gaan wer ken, heeft geen spijt gehad van zijn be reidheid, medewerking aan de goede zaak te verlenen. Een der directeurren verklaar de ons gisteren, dat zij zeer ingenomen met hem zijn, dat Jan alle eigenschappen bezit om een goed verkoper te worden, hart voor zijn werk heeft cn een prima vent is.. En wat zegt Jan zelf? Ik héb het er geweldig naar mijn zin. Jans twee liefste wensen zijn dus. in zijn eigen stad in vervulling gegaan: een nieu we woning en een door hém begeerde werkkring. I-Iij. verdient er goed, heeft een aantrekkelijk, contract bij de club, waarin hij is opgegroeid en zijn vrouw Annie heeft haar kanteorbetrekkïng voorlopig nog aan gehouden. Wil Jan bij Fortuna weg? Ja, zegt Jan. als ik me aanzienlijk kan verbeteren, mag ik natuurlijk geen neen zeggen en is dat te overwegen. Ik ben er echter van over tuigd, dat we met Fortuna volgend sei zoen weer hoge ogen kunnen gaan gooien. Kijk nu eens naar 0112e huidige tegenstan ders. Wie van hen is nu eigenlijk sterker dan 'wij? Alleen DWS naar mijn mening. Maar clubs als Go Ahead en Velox stel lig niet, zoals we nu weer draaien. In de heer Goséns bezitten we een goede trainer, met wie we het best kunnen vinden en die met hart en ziel zijn taak vervult. Hij geeft ons": uitstekende tactische aanwijzin gen, maar wanneer de wed strijd eenmaal Is begonnen en sommige spelers deze niet opvolgen, staat hij machteloos. Neem nu zijn aan mij gegeven aanwijzigingen in. de wedstrijden-tegen Eindhoven en Excelsior om tégenover de stoppers Tebak en La gerwaard terug getrokken'te gaan spelen. Wat een succes beeft dat niet gehad- Deze stoppers werden hierdoor geheel van de kook gebracht. Maar wanneer een bacw zijn opdracht dè buitenspeler straf te dek ken, nietopvolgt. dan ligt dat niet aau het tactilch inzicht varv.de trainer. Heeft Jan een Verklaring voor de grote inzink in g;dwaar mee hij dit seizoen te wor stelen hééft gehad? Neen, dat is voor hem een mysterie. Hij heeft even serieus ge leefd als het vorige seizoen, toen hij tn zo'n grootse vorm stak. Hij heeft precies hetzelfde leven geleid en op dezelfde wijze intensief getraind. Hij voelde zich in de zelfde lichamelijke conditie. Met zijn on verdroten ijver trachtte hij elke wedstrijd opnieuw zijn oude vorm terug te vinden. Het publiek heeft dit niet begrepen en ver guisde de speler, dié het *t seizoen tevoren op de handen had gedragen. Het kon het ogenschijnlijk zelfzuchtige spel van deze ijverige speler niet verdragen, maar won derlijk genoeg wel dat van de buitenlandse speler, die er de kantjes afliep en er Coen Moulijn-allures op nahield. Gelukkig heeft Jan zijn oude vorm weer bijna te pakken. Bedriegen de voortekenen niet, dan gaat Fortuna volgend seizoen aan zijn mid voor met diens schutterstalent en vaardige drib- o De Vlaartllngse Politie Sport- en Ont spanningsvereniging organiseerde onder pieiën van de Wandel kring Rotterdam dit jaar voor de zesde maai de Avondvier daagse, Het blijkt ook dit jaar weer dat dc belangstelling voor dit wandelgebeu- ren nog steeds toeneemt in Viaardingen; het aantal inschrijvingen is nu al bijna 650 groter dan vorig jaar. Toen rle V.P.S.O. in 1958 met de Avond vierdaagse in onze stad begon waren er slechts 260 deelnemers. In 1963 was dit aantal gestegen tot 1721; het aantal groe pen bedroeg toen 88 met totaal 1089 wan delaars. Er waren 13 schoolgroepen. Vo rig jaar (1962) namen niet minder dan 2807 wandelaars aan de Avondvierdaagse deel. Het Vlaardingse inschrijf bur eau was hiermede het grootste in de gehele wan delkring Rotterdam. Niet minder dan 72 groepen werden ingeschreven met totaal 19S2 deelnemers; het aantal .schoolgroepen bedroeg in 1962 38. Er liepen 811 individue- len mee, waarvan 116 op de 15 km. Het uitgroeien van de deelnemersaan tallen stelt de V.P.S.O. voor vele moeilijk heden; de organisatie vergt veel van het personeel. Mede dank zij de medewerking van de commissaris van politie, dr. C- _N. Peïjster, is het mogelijk gebleven de in- sclirijvingen aan hel bureau van politie te laten geschieden. Het startbureau werkt met een staf van 35 personen een aantal mabtenaren van de gemeentesecretarie verleent hier mede werking, De controleposten worden waar genomen door Voortrekkers en Verkenners van de Nederlandse padvindersvereniging district „Beneden-Maas". Afgelopen zaterdagmorgen bedroeg het aantal voorinschrijvingen reeds ruim 3200. Maandag 10 juni startten er 3450 wande laars JJet aantal groepen dat deelneemt be draagt 77 met totaal 2660 wandelaars en ei lopen 790 imlividuelcn mee, waarvan 96 op de 15 km. Het aantal schoolgroepen be droeg de eerste dag 38. BEKERS VOOR SCHOLEN Van de gelegenheid om op de tweede dag van de avondvierdaagse te star ten hebben dinsdagavond nog 75 wande laars gebruik gemaakt. In totaal bedraagt het aantal deelnemers dus: 3525- Het aan tal groepen dat deelneemt is: 82 met to taal 2360 wandelaars; er lopen 895 indivi- duelen mee. waarvan 120'op de 15 km en het aantal schoolgroepen bedraagt 38. De Barbarasehool komt dit jaar in het bezit van de door de VPSO beschikbare beker voor de grootste schoolgroep. De ze school neemt met totaal 156 leerlingen aan de wandelmarsen deel. De school met het procentueel grootste aantal deelnemers is De Bilderdijkschool, die ook in het bezit zal komen van een beker. Donderdagavond worden deze be kers uitgereikt door de commissaris van politie, dr. C. N. Peijster. Het aantal wandelaars dat voor de 5e maal deelneemt bedraagt 82. Zij ontvangen het zilveren wandelkruis. Slechts 1 deel nemer ontvangt het gouden Avond vier- daagsekruis dat is mej. J. C. Vos, Wag- nerstraat 6b. Voor de He maal lópen mee: C- Hoilenberg. Prof. Telderstraat 15, M. Wijnants. Zuidbuurtseweg 1 én R. de Vries, Oosthavenkade 10. Een bijzonder woord van dank moet worden gericht tot de leden van de EHBO die iedere avond langsde route en op de start- en finishplaats in de weer zijn om verzorging te bieden aan onfortuinlijke wandelaars. De eerste avond bleek er niet veel werk te doen. De 11-jarig Teunis van Schaik uit de Voorstraat, die op de eersteavond tegen een bromfiets aanliep en hierbij zijn been brak ligt in het ziekenhuis. Hij maakt het goed. Het leger Avondvierdaagsewandelaars zal ook dit jaar weer op grootse wijze worden ingehaald. Donderdagavond acht uur worden de tippelaars opgewacht aan de Mozarilaan om met muziek naar de finish te worden begeleid. Het volledige korps van Voorwaarts zal aanwezig zijn. Voorts zullen De Pijpers, HVO en de drumband van Liberty voor muzikale om lijsting zorgdragen. De route is: Mozart-' laan, Maassluisedijk, Markt, Hoogstraat Brede Havenstraat, Westhavenplaats, Schiedamseweg, Einnensingel, Juiianasin- gel, Schiedamsedijk, Rotferdamseweg. Van Hogendorplaan, Van Limburg Sti- vumstraat naar de finish. Jan Bouman. zowel vorig als dit seizoen, topscorer no. Z van het gehele betaalde voetbal. Hij zou nog aanzienlijk in waarde stijgen, als hij zijn snelheid belangrijk kon opvoeren. beltechniek weer veel plezier beleven. Wel licht maakt hij dan nog meer doelpunten dan in de laatste twee seizoenen. "Want Jan kan nu, dankzij een door trainer Gosens geleide intensieve koptechniek-training, be halve met beide benen, ook met het hoofd scoren- Dat is de laatste tijd wel tot uit drukking gekomen. En Jan staat nu reeds d-s laatste twee seizoenen als no 2 op de lijst van topscorers in het gehele betaalde voetbal. GEEN AANKOOP-PLANNEN Met het oog op de ïransférberichtcn en de opening van de transfermarkt hadden wc ook nog een gesprek met Fortune's voorzitter en de voorzitter van de commis sie betaald voetbal. Beiden verzekerden ons, dat nog niemand Fortuna had bena derd over transfer van spelers. Tamas is op eigen verzoek op de tronsferlijst ge plaatst. Dat is alles tot nog toe. Verwacht mag worden, dat er voor Tamas geen be langstelling zal bestaan en zijn contract met Fortuna wordt verlengd. Alles zal :n het werk worden, gesteld van deze tech nisch zo vaardige speler ook een waarde vol speler te maken. Da ar voor zal vooral ooi: de medewerking van zijn teamgenoten nodig zijn, opdat hij zich in Fortuna thuis kan voelen. Dan is de mogelijkheid rtiet uitgesloten, dat Tamas zijn egocentrische instelling wat laat varen en zich tot een aanvaardbaar teamspeler ontwikkelt. In dit geval zouden we zowel Fortuna als Ta mas zelf geluk kunnen wensen. Bij het be stuur ligt momenteel het voorstel van de commissie betaald voetbal over de te"con tracteren spelers voor het volgende sei zoen. Het béstuur wacht echter eerst de gang van zaken op de transfermarkt af. Het koestert geen plannen 'nieuwe spelers aan te trekken. Het heeft er geen geld voor en het risico is ook veel te groot. Literaard blijft de mogelijkheid open een goede araaleurspeler aan te trekken voor versterking van het elftal. Het ligt niet in de bedoeling voor het volgende seizoen een der jongeren een jeugd contract aan te bie- droi. De bedoeling hiervan is immers dat de betrokken speler zijn toekomst zoekt in hot beroepsvoetbal en dat hij daarvoor de vereiste aanleg he'rit. P.V. DE LUCHTBODE De p.v. .,De Luchtbode" vloog met 284 duiven vanuit Creil (322 kmV. De duiven werden in vrijheid gesteld om 7.45 uur. de eerste duif arriveerde om 13.50.40 en de laatste prljsduil (73) om 15.01.03 uur. Uitslag eerste 25: L. Poldervaart 1 - 17 - 18 - 21. A. v. Tienen 2 - 9. B. Vletter 3. M. Goedegebure 4, A. de Ruiter D 5 - 19. Ph. Hoffmann 6 - 20, W Eikelenboom 7, M. Broek 8, S. v. Vliet 10. Gebr. Moerman. .11, M. Schippers 12, Vallend-v. Aken. 13 - 25. G. Roodenburg 14. D. Rood en burg 35 - 22. J. v. Zelm 16 - 24, B. v. d. Harst 23! Donderdag jnkorven voor Orleans; vrij dag klokken aanslaan acht uur. De heer J. v. d. Steen, tuinman le klas bij de gemeentelijke plantsoenendienst, gaat zijn gouden dienst jubileum vieren. Hij was nog geen dertien jaar, toen hij als leerling bij deze dienst aan het werk ging en nu hij zijn 50 dienstjaren heeft volge- maakt is er maandag in zaal Triangel een bijeenkomst, die om vier uur begint en waar de jubilaris gehuldigd zal worden. Praairapport van hedenmorgen: Hendrik en Jan VL70 5 kantjes. Viaardingen VL78 30 kantjes. Maas VL79 thuisvarend, Be- tina VL85 6 kantjes. Jan en Ineke VL89 10 kantjes. Kon. Wilhelmina VL190 6 k., Martha Maria VL199 5 kantjes, VL71 4 k. Woensdagavond, acht uur, geeft Van Dijks Amusementsorkest een concert in het Hof. Het programma luidt: 1 Gladiator Sousa, 2 Vartyanor L. v. Dijk, 3 The Student Prince Rombers, 4. Trompet met begeleiding C. Barber. 5 Lusl- spiel Ouverture Kei er Bela, 6 Quapita Ma- lando, 7 Desert Song Romberg, 8 Wals uit „Die Csardasfürstin" E, Kalman, 9 Mars der Medici J. Wichers. WOENSDAG Caltex terrein, 7 uur: Voetbalwedstrijd reserve- elftallen Caltex—Sunlight. Lux or, 2,39 uur: Mijn vriend Kazan laJ.); 8 uur: Zeg het met Xogels [14 j.). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Summer Holiday (a.l.>. Visbant, 2a en 7—9 uur: Expositie „Glas". V.K. ürosstr. 69, 8 uur: Bijeenkomst Ons Natuurgenot. Spreker M. H. Deutz. Het Hof, 8 uur: Concert door Van Djjks Amusementsorkest. DONDERDAG Clubhuis De lïollandiaan, 2.15 uur: Slotmidaag Ned. Ver. v. Huisvrouwen.. SulJght cafetaria, 7.30 uur: Biljartwedstrijden SunlightCaltex. Luxor, R uur: Zeg het met kogels (14 j.l. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Summer Holiday ia.1. Vis bank, 25 en 7uur: Expositie „Glas 13 juni Afnemende maan. Zon op 4.20 uur, onder 21.99 uur Maan op 0.44 uur. onder 10.28 uur Voor de huwelijksvoltrekking van Hans Bijl f23) cn Ler.ic van der Marei <24) op het Vhiarc'ingse stadhuis reeii gistermid dag een bijzondere stoet auto's voor, die grote belangstelling trok. Het jonge bruids paar was. niet in een glanzende slee geze ten, maar in de met bloemen opgetuigde stokoude Opel anno 1928:van het garage bedrijf van Piet van der Kooij. waar Hans vanaf dé schoolbanken als vertegenwoor diger'werkzaam Ls. Peter Dupr, alias Pcdro. dc'kleinste monteur van dit gara gebedrijf, zat in helblauw livrei gestoken, achter het bruidspaar en Wim van Loon. als de speciale chauffeur van deze voor wereldlijk aandoende auto, achter het Het algemene beeld van de arbeidsmarkt in het rayon van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord is er een van opnieuw toege nomen spaniiing. Overeenkomstig de provinciale en landelijke situatie laten de cijfers weer een daling zién van het aantal werkzoekenden en een stijging van het aantal aanvragen door de bedrijven. De stijging van het aantal aanvragen houdt mede verband met de belangstelling die de bedrijven hebben voor de jongelui, die binnenkort met een vol tooide opleiding „aan de markt" komen. Het ligt in de bedoeling dat het, G.A.B. meer dan voorheen aandacht gaat schenken aan de bemid deling voor het z.g. vakantieicerk door scholieren, zoekenden ingeschreven en stonden er 2.125 Het werken door jongelui gedurende de schoolvakanties is èen verschijnsel van de laatste jaren.- waar zoveel- argumenten vóór als tegen .zijn aan te voeren. Voor de bedrijven is het een mogelijkheid enigs zins tegemoet te komen aan de extra per soneelstekorten to de vaikantietijd en voor de jongelui biedt het' gelegenheid wat extra financiën te verwerven om met va kantie te gaan. Aangezien dl«t vakantiewerk dus duidelijk in een economische behoefte voorziet is-het niet meer uit onze samen leving weg tc denken en uitgaande van dit fcifc is de directie van het G.A.B. tot de slotsom gekomen, dat hier voor deze instelling een taak ligt. Bemiddeling van hel arbeidsbureau kan het vakantiewerk zoveel mogelijk in -goede banen leiden cn de bezwaren er van zoveel mógelijk onder vangen. De- opzet is. dat er een adviesraad gevormd wordt, waarin ook de stem van het onderwijs en die van de jeugdorga nisaties te horen zullen zijn. Bij de bemid deling zal in de eerste plaats de toestem ming van de ouders worden verlangd en verder zal er sprake zijn .van scherpe selectie met betrekking tot de soort arbeid die de jongelui te ver-richten krijgen en het milieu, waarin zij komen te verkeren. Hoe de systematische aanpak van dit be- mdddelirvgswerk zich precies zal ontwik kelen. valt nog niet te zeggen, maar het valt to elk geval toe te juichen, dat men zich gaat bezinnen Op de problemen, die hier liggen. In het rayon van het gewestelijk arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord (ge meenten Schiedam en Viaardingen) waren per eind mei 101 werkzoekende mannen ingeschreven tegen 136 per eind april, d.w.z. resp. (1,2 cn 0.3 van de mannelijke beroepsbevolking. Het aantal openstaande aanvragen, steeg 'm de maand mei van 1.995 tot 2.252. Eind mei 19G2 waren er 32 werk- De strijd om het Nieuwsbladbiljart in de Vierspelenkamp is deze week voortge zet met de partijen SchikhofVan der Waal. Van Duijl—Kooij en Van Eijk—Van der Does. Job van Eijk stak in heel wat minder goede vorm dan vorige week. In zijn lib re partij bleef hij met zijn moyenne onder de 10 en in de eenbandpartij onder de 2. Niettemin won hij met de grootst mogelijke score: 100. Jan van Duijl maakte een indrukwekkend goed moyenne van 6 in zijn eenbandpartij, maar bleef in zijn overige partijen tegen Tinus Kooy beneden zijn stand. Zeeg Schikhof kon tegen Wim van der Waal evenmin tot in drukwekkende prestaties komen. De resul taten waren: Ilbre: Van Eijk v. d. Does cadre: Van Eijk v. d. Does éénband: Van Eiik v d. Does driebanden: Van Eijk v. d. Does 12 25 Van Dugl—Kooij 8Z übre: Van Duijl 325 325 31 47 10.48 Kooij 200 117 31 18 3.77 cadre; Van Duijl 225 172 21 47 8.19 Kooij 150 150 21 30 4.17 éénband: Van Duijl 30 5 19 6.— Kooij 4 5 2 0.800 driebanden: Van Duijl 20 36 2 0.553 Kooij 14 36 3 0.388 Schikhof V. d. Waal 8—2 V. d. Does 10—0 libre: Schikhof 325 325 27 52 12.03 375 375 38 65 9.S6 v d. "Waal 200 184 27 32 6.91 150 94 22 19 4.27 cadre; Schikhof 225 225 21 70 10.71 250 250 22 38 1MB v. d. Waal 150 102 21 23 4.85 250 94 22 39 4.27 éenband: Schikhof 30 25 21 4 1,190 30 16 6 1.875 v. cl. "Waal 30 30 21 6 1.42-'; 13 16 2 0.812 driebanden: Schikhof 20 20 32 3 0.625 20 25 4 0.800 v. d. Waal 20 15 32 3 0.468 aam vragen open. gjstrserd tegen 54 eind april, terwijl hei aantal aanvragen resp. 746 en 638 was. In het rayon Maassluis (gemeenten Maassluis. Maasland en Rozenburg, plus Hoek van Holland) waren 17 werkzoeken den ingeschreven (18 per eind april) ter wijl er 1.247 (1.204) aanvragen open ston den. Deze aanvragen waren voornamelijk afkomstig vau dc industrieën op Rozen burg. In de provincie Zuid-Holland waren emd mei 3.208 (eind april) 4.1)13) werk zoekenden ingeschreven; het aantal aan vragen. bedroeg 23.614 (20.690). In procenten van de mannelijke beroepsbevolking be tekende dit een daling van 0.6 tot 0,5 Landelijk liggen de percentages nog weer iets hoger, n.l, 0,8 per eimd mei tegen 0.9 per eind april. In absolute cijfers: werk loos per. eind mei. 18.393 (eind april 21.900) en aanvragen 84.234 per eind mei tegen 76.389 per eind april. HANGIJZER Al met al blijft de personeelsvoorziening 'oor de bedrijven )n het Waterweggebied een ..heet hangijzer", dat de directies voor grote problemen stelt. Een van de mid delen, die toegepast worden om in de behoeften te voorzien, is het. aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten Zo loopt bij het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord een tweetal aanvragen voor bij elkaar ca. 1.000 buitenlanders; deze aanvragen gelden voor de metaainijverheid en zijn afkomstig cwt Schiedam, en Rozenburg. Daarnaast zijn er neg incidentele aanvragen van andere bedrijven. Het is inmiddels echter wel gebleken, dat tewerkstelling van butler landers geen blijvende oplossing kan betekenen. Immers, de buitenlanders komen uit gebieden, waar de kosten van de arbeid laag zijn en de welvaart klein. Trekken uit zo'n gebied arbeiders op grote schaal naar andere landen, waar zij een naar. verhouding groot loon verdienen, dan betekent dat voor het land van herkomst een krachtige stimulans op economisch gebied. De grotere inkom sten bevorderen bet verbruik en daarmee de prod uk tic. Dat betekent weer grotere werkgelegenheid cn dus geringere bereid heid om naar het buitenland te gaan. Dit verschijnsel doet zich momenteel al voor in Noord-Italië, waar geen sprake meer is van een overschot aan arbeidskrachten, maar van een tekort. Ook in Spanje is het aanbod duidelijk dalend. Het werven van arbeiders in landen, waar nu al .hogere lonen worden betaald biedt weinig uitzicht, omdat de arbeiders uit die landen er financieel niet beter van worden als zij elders gaan werken. Zo bestaat b.v. in bepaalde gebieden van Enge land een ernstige werkloosheid, maar het arbeidsaanbod daar is niet of moeilijk in Nederland produktie-f te maken: Het is echter wel duidelijk, dat de uitwisseling van arbeidskrachten in West-Europa een nivellerende werking uitoefent op de arbeidsvoorwaarden en -omstandigheden; op den duur zal zij daardoor zichzelf on mogelijk maken. De stijging van het aantal aanvragen i« mei 1963 komt voornamelijk voor rekenin-, van de metaalnijverheid (-1- 299). Het aan tal gevraagde bouwvakarbeiders' daaren tegen da ai-de met 22. Alleen in de gemeente Viaardingen stonden eind met 43 werkzoekenden gore- De stoei onderweg van het stadhuis naar de Rellielkerk. Achter het bruidspaar ..palfrenier Pedro". stuur. Achter deze vóóroorlogse Opel- met het bruidspaar, dü bruidstoet iri 7 exem plaren van Opeis allernieuwste aflevering: de Kadett. Een type. dat door de lange le vertijd. nog een vrij zeldzame, verschil-.- ning op tie weg is. Overigens is deze tijd al van 5 maanden tot 6 8 weken geslon ken. In oktober vorig jaar gestart met een dagproduktie van 180, is deze nu tot 80Ö opgevoerd en zal in augustus de 1000 be reiken. Achter het. stuur van deze volg auto's zaten geen beroepschauffeurs, maar personeel en familieleden. Het 43-koppige personeel, met hun we derhelften één grote, familie vormend, toonde groot' medeleven met het huwelijk van een zijner leden.. Ze waren bijna vol tallig present bij de plechtigheid "op hef stadhuis, de kerkelijke bevestiging door ids- J. van Nóort in de Bethelkerk en 's avonds op de receptie in een zaal van de Immanuelkerk, waar het bruidspaar door het personeel in de bloemetjes werd gezet en met nuttige geschenken voor hun hxiishouding werden verblijd. Zij behoren tot de gelukkige jonge echtparen, die di rect een eigen woning kunnen betrekken. Hans heeft een huis in dè Lijsterlaan kun nen kopen. Het tegoed van de inleggers bij dr spaarbank Viaardingen steeg gedurende dj maand mei met 461.384 (vorig jaar.mei': f 444,229) tot 38.231.887 (f 33.460.077). In gelegd werd 2.541.238 2.125.976) en.te-,., rugbetaald X 2.080,044 (f 1.681.747) In de eerste v:jf maanden van lötxt werd in totaal ingelegd 11.33.116 tegen-" f 9.776.211 in de zeilde periode van 1962. De terugbetalingen beliepen f 7.959.075- .7258.041) en de toeneming van het spaarsaldo dus 3.374.041 2.518.169). Het aantal i» om loep zijnde spaarboekjes was op 1 januari 41.689 (in 1962 39.887) en op .31 mei 42.685 (40.784). Het aantal groeide dus met 996 (397waaronder 268 jeugdsp aar boekjes. In mei groeide het aan tal boekjes met 154 (106) waaronder 42 jeugdspaarboekjes. Voor het schoolsparen werd in mei voor 8.117 aan spaarzegels verkocht (vorig jaar mei r 3.752>. Sinds 1 januari werd voor j32.Sftf) f 28.770» aan spaarzegels verkocht. P.V. KEER WEER Met 210 duiven in concours hield de post- duivenhoudersvereniging „Keer" Weer" een wedvlucht vanuit Chirnay. afstand 196 km. De vogels werden in vrijheid gesteld te 6,30 uur met N.-wind. De eerste duif be reikte het hok te 9.23.17 uur. de laatste prijsduif te 9.51.06 uur. Uitslag eerste 25: R. Zcilstra 1: B. Bo venberg 2. 18; J, Snoeij 3, 5, 14, 15, 24; H. v. d. Velden 4, 7. 11, 19, 25; D. Waardenburg 6; M. de Roode 8. 17; mevr. Vlielander 9, 20a Schapkun 10, 12. 21: J. Heinsius 13; W. Steenbergen 16; A- van Vliet 22; c. Pillc 23.. Donderdag van zes tot zeven uur ïn- manden voor een wedvlucht vanuit Or leans, a Est. 480 km. Tevens klokken stel len te 7.30 uur. Vrijdagavond confcroleprik. Lossing op zaterdag. Een sterker VZC-dameszevental heeft gisteravond in zijti tweede competitiewed strijd in Rotterdam nog maar juist een 33 gelijk spel kunnen bevechten tegen R2 en PC. In strijd met .het spelbeeld schoot Els Goedzee de Rotterdamse dames naar een l—l) voorsprong. Marian Gocde- rond, aanmerkelijk beter dan In de voor gaande wedstrijd, bracht met een drukbal de stand weer in evenwicht. Aan beide zijden bleef het tempo aan de lage kant, Na do el verwisseling blunderde de VZC- defensie door twee tegenstandsiers onge-: dekt tc laten liggen. Het was voor RZ en PC toen een klein kunstje opnieuw de leiding te nemen. Dank zij een vreemde beslissing van de scheidsrechter kreeg Els Arons de bal, die zij prompt naar Wil Plomp plaatste en deze schoot keurig in (2—2). VZC leek toen op de zege af te stevenen. De Vlaardingse dames gaven duidelijk de toon aan en schiepen zich tal van goede scoringskansen. Maar schoten van Martha Bot, Wil Homp en Els Arons vonden bij de Rotterdamse doel vrouwe geen genade. Succes kwam aan de andere kant. toen Els Goedzee haar snelheid uti- buitte en doeivrouwe Erna Goedorond voor de derde maal passeerde. In de Slot fase zorgde Marian Goederond er. voor dat VZC van deze ontmoeting althans één punt rijker werd. Een winstpunt dat bij het opmaken van de eindstand riog wel eens van beslissend belang zou kunnen zijn voor het aanwijzen van de degradatiekandidaat. Want dat deze gezocht zal moeten worden onder het drietal VZC, RC en PC en GZC staat wel vast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1