Ronrnm mad WERKSPOOR Fortuna als enige betaalde voetbalclub in snel groeiende gemeente -êud&t! Biljartkampioenen en toernooi- winnaars liregen hun prijzen Opleiding tot automonteur in de bedrijven Nog steeds in de kinderschoenen InsiiKnde'"1 speelde voor'patiënten n Tiit-eiWh „Rook'Vorst Insluiper gepakt 9 Geslaagden voor eindexamen MMS AGENDA De Beneluxtunnel en Cincinnati SZCVZC op .1 juli Wordt lagere technische school slechts instituut voor algemene technische vorming? Leraren verontrust Vaardigheidswedstrijden voor Fortunajeugd Rijksgoedkeuring Burgerlijke Stand Nieuwe klanten voor U! Pijpfitters C.V.*fn0Btem$ Eiectmch lassers Instr. pijpfitters Machine-bankwerkers Oonstr.-bankwerkers Montagewerkers HoofdagentBcfaftp en Sedaetfe: VLAARDÏNGEN, Sm. Htvmitrut 1 - T*L 32*9 M*4*c*U: Tel. MM FORTUNASECRETaRIS Carel Akemann heeft ons een uitvoerig jaaroverzicht van het afgelopen verenigmgsjaar toegezonden, in het at"emcen overzicht schetst hij de ontwikkel jg in het betaalde voetbal, ■waarbij hj de steeds zwaardere eisen be- iicht, die aan de hieraan deelnemende verenigingen worden gesteld en welke on verbiddelijk tot de gewenste sanering in het scmi-profvoetbal zullen leiden. Mits goed geleid en met de nodige steun moet Fortuna een goede toekomst tegemoet gaan als enige betaalde voetbalclub in een gemeente, die tot rond 160,000 inwoners zal uitgroeien en met een toekomst, waar in er een steeds grotere behoefte zal groeien voor passieve recreatie, welke goede voetbalwedstrijden m zo'n opvallen de mate bieden. De door wethouder T. de Bruijn geopende nieuwe accommodatie biedt ruimte aan 12.000 toeschouwers. Maar slechts een paar honderd zitplaatsen is overdekt Overdekking van alle tribu nes en de vervanging van de huidige keet door een behoorlijk recreatiegebouw slaan bovenaan op het ForUmavertanglijstje. Het hoofdveld, dat door de strenge vorst een lelijke knak kreeg, zal voor de komende competitie m een zo goed mogelijke staat worden teruggebracht De bij velden wor den verlegd en krijgen een goede beurt. Het schoolsportveld wordt bij het Fortu- nacomplex getrokken, zodat Fortuna het komende seizoen de beschikking zal krij gen over drie goede speelvelden en een oef en veld. Over de recettes in het afgelo pen seizoen is het bestuur niet ontevreden. De voetbaltoto bracht weer een behoorlijk bedrag m het laatje. De opbrengst komt geheel ten goede aan de afdeling amateur voetbal en jeugdvoetbal der vereniging. DE VACATURE in de commissie betaald voetbal, als gevolg van het bedanken door Klaas Dijkshoorn, bleef onvervuld. Het be stuur is uiterst tevreden over het werk van trainer Gosens, die \oor het komende seizoen een nieuw trainingsschema aan het opstellen is, waarbij vooral ook grote aandacht aan de jeugdtraining zal worden geschonken. Daarvoor is de aantrekking van een hulptrainer onmisbaar. De hui dige hulptrainer-verzorger heeft de handen vol aan zijn verzorgersfunctie, welke hij voortreffelijk vervult. Fortuna kan zich geen dure spelersaankopen veroorloven en zal voor de opvulling en versterking van het topelftaV overwegend op eigen kweek zijn aangewezen. Met de beoogde jeugd- scholing hoopt Fortuna ook te bereiken, dat de Vlaardingse voetbaljeugd, die ta lent en ambitie heeft, van deze scholing zal -willen profiteren. Het is voor voetbal- minnend Vlaardïngen van het grootste be lang, dat talentvolle jeugd zo spoedig mo gelijk onder de meest deskundige leiding dit talent tot onplooung brengt. DE FUNCTIE kantmebeheerder-terrein chef is voor êén man te veel en zal stel lij. op den duur moeten worden gesplitst. Met voldoening werpt de secretaris een terugblik op de ontwikkeling in de laatste 10 jaren, waarbij hij constateert, dat For tuna 10 jaar geleden met 344 clubs in de 2e klas uitkwam, waarbox-en 70 clubs m de ie klas prijkten. Nu staan er slechts 16 elftallen boven en gelijk met Fortuna KAN MET UITSLUITEND LIEFHEBBERIJ BLIJVEN De secretaris laat in zijn overzicht dui delijk uitkomen dat het bestuur zich ter dege bewust is van de positie van Fortuna in het betaalde voetbal en de taak die het staat te wachten bij de verdere ontwik keling hiervan. Een ontwikkeling, waarbij het leiding gevende werk niet uitsluitend meer als liefhebberij in de vrije tijd kan worden verricht, zoals thans bij Fortuna nog het geval is, uitgezonderd uiteraard de oefenmeester. Een liefhebberij, die van de betrokkenen al te veel tijd gaat ver gen en zoals alle liefhebberijen, geld kost. Het is boven alle lof verheven, dat er ook in het betaalde voetbal mensen wor den gevonden, die daartoe bereid zijn en hierin een levensvervulling zien. Bij For tuna nemen de bestuursleden zelfs ook de Het chr. muziekgezelschap Jnsulinde maakte donderdag een uitstapje, dat het combineerde met 'n bezoek aan oen twee tal psychiatrische inrichtingen, waar voor de patiënten werd opgetreden en waar te- sens voor de verpleegde kinderen snoep en speelgoed werd achtergelaten. Hoewel het weer met zo meewerkte als A rfncrtentie I Kort broekje, gebreid In Axèt- Elastiek. Pittige uni kleuren en ruit-dessins. Het materiaal, ïs van nylon-mousse, dus elas tisch en sterk. Bijpassende pulrovers c,a. het afgebeelde model Vincent. HOOGEWAU I GEKtKtt ...GOED GEKLEED Rotterdam: donker Fransslr.92 en 130 Vfaaidingen; Korte Hoogstraat 29-31 voorgaandce jaren, liet de stemming in de bussen niets te wensen over. Het eer ste reisdoel nadat er onderweg gelegen heid was geweest om koffie te drinken was 'S-Heprenloo, Lozenoord in Ermelo, waar het gezelschap in de kerk van d« inrichting musiceerde voor patiënten van iedere leeftijd. Zoals gezegd kwam 3n- sulinde echter niet alleen met muziek, maar liet het ook versnaperingen cn speelgoed achter. Omgekeerd kregen de musici hier iets „verkwikkends" aange boden, waarna zij naar Renswoude reden om te genieten van een voortreffelijk di ner. Vervolgens ging de reis naar Zon en Schild in Amersfoort, welke inrichting over een grote zaal beschikt, waar het prettiger speelde dan m dc onverwarmde kerkruimte te Ermelo. Ook hier het In- sulinde zien, dat het tuct met lege handen was gekomen. Na uitvoering van een ge varieerd programma werd hier koffie ge dronken. Aan beide inrichtingen werd als blij vende herinnering een grammofoonplaatje aangeboden met een opname van ïnsulinde en het kinderkoor Jong Insulmdc. De op brengst van deze plaat is bestemd voor de stichting Philadelphia, voor het bijzon dere kind. £r zijn al 2.200 platen ver kocht, wat voor de stichting een kasver- Sterkmg van rond 3.000 betekent. Op de terugweg naar Vlaardïngen ont stond enige vertraging door pech, maar dat verhinderde met, dat het gezelschap in de beste stemming en zeer voldaan voet op Vlaardmgse bodem zette. ROTTEBDAMSCH NIEUWSBLAT» DINSDAG 25 JONT 1963 Om de Haringwisselbeker Na de derde speelavond m het klaver- jastoernooï van de k.j.v. H.V.Ö. hebben Duchateau. Schiedam; B. P., Spijkenisse en Ons Genoegen, Schiedam-Wcst. zich geplaatst voor de finale, die op vrijdag, 19 juli wordt gespeeld. De uitslag van deze derde zitting is: 1. Ons Genoegen A, S'dam-West. 12.826 punten; 2. Ons Genoegen B, S'dam-West 12.726 punten: 3. De Jong, Vlaardïngen 11.876 punten; 4. Hoek, Schiedam '11.657 punten; 5. Spnj BVlaardingcn 11.426 ten; 6. Gemeentewerken, S'dam 10.794 punten. Het hoogste koppel van. de avond waren de heren J. en N. Woord van O.G.W. met 4.560 punten. VLAARDÏNGEN: KLACHTEN OVER BEZORGING 11.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSUUNDESINGEL 33 vergaderkoster! voor hun rekening door om beurten bij eikaar thuis .te vergaderen. Slechts door deze instelling heeft Fortuna zich als semi-profclub kunnen handhaven. Met de zich manifesterende ontwikkeling m het maatschappelijk leven en de uitbrei ding van Vlaardingen tot een dikke 150.000 ingezetenen rijst echter de vraag, of For tuna bij de taak, die het in de steeds gro ter wordende recreatiebehoefte moet gaan vervullen, daarbij uitsluitend op zichzelf moet blijven aangewezen. Van initiatieven van het bedrijfsleven, zoals in tal van cen trumgemeenten, is weinig tc verwachten, omdat dit voor de passieve voetbal-recrea- tie voor hun personeelsleden voldoende ge legenheid in Rotterdam ziet Voor de wer ving van voetbalminnend personeel behoeft Vlaardingen niet als trekpleister te funge ren. Het komt ons niettemin voor, dat een stichting sporlrecreatie kans van slagen heeft. Een stichting, waarin drie lichamen vertegenwoordigt! zijn, die hierbij belang hebhen de gemeentelijke overheid, het be- drïjfs- en hel sportleven. Echter alleen, als de gemeente daartoe het initiatief neemt. Daar Is alle reden voor, wil Vlaar dïngen de enorme achterstand zo spoedig mogelijk inlopen en ook als sportgemeen- te het predikaat „vooruitstrevend" voeren. De bewoner van een huis in de Kemper straat zette zondagavond een kook worst je in een pannetje op het brandende fornuis in de keuken. Daarna viel hij eebter i« slaap, zodat het worstje droog kookte en vervolgens begon rook af te geven. Bu ren. die de rook zagen, waarschuwden de politie en enkele bewoners van de straat blusten het vuurtje, zodat de brandweer niet behoefde op te treden. Het worstje is verbrand. In de wankel van de firma Dulfer aan de Hoogstraat werd zaterdagavond een sluiper aangetroffen. De politie heeft de man aangehouden. Het bleek een 20-jari ge Oostenrijker te zyn, opvarende van een Duits binnenschip. Hij had enkele stukken textiel onder zijn kleding verborgen. Zaterdagmiddag, half vier, geeft de gymnastiek ver. Hollandia een openlucht- uitvoering op het terrein van De Hollan dia au in park 't Nieuwelant. Vooraf wordt een raars door de stad gemaakt, waaraan Dc* Pijpers meewerken. V'<r In de zaal van café Westwjjk waren gis teravond de kampioenen en toemooiwin- naars van het afgelopen biljartseizoen bij een om uit handen van districtsvoorzitter L. A. Hontelé hun prijzen in ontvangst te nemen. Het bestuur troonde achter een ta fel met zoveel fraaie bekers en andere prijzen van blinkend metaal, dat de voor zitter zich achter de toonbank van een ju- wcherszaak waande. Hij begon na zijn ope ningstoespraak, waarin hij in het bijzon der hulde betuigde voor de inzet van wed strijdleider Dick Simons en waarop de zaal met een hartelijk applaus reageerde, met het nieuwe zilveren Nieuwsbladbüjart aan de jonge Schiedammer Zeeg Schikhof uit te reiken. Hij memoreerde daarbij de spectaculaire prestaties en het sterke spel in de zaterdag beeindigde Vierspelenkamp en in het bijzonder de rol die de jeugd in de personen van Zeeg Schikhof en Bas de Zeeuw hierbij hebben vervuld. Met vreug de had hij kennis genomen van hun besluit zich op het kaderspel te gaan toeleggen, om het biljartspel nog beter onder de knie te krijgen. Vervolgens bood hij de compe- titiekamploenen hun prijzen aan: de 5e DINSDAG Luxor, 8 uur: De ondergang van de Valiant IH jr). Stadsgehoorzaal. 3 uur: Bij de vloot op schoot <al.f. Visbank, 2—5 en 79 uur. Expositie ,Glas'\ WOENSDAG Luxor, 2 30 uur: De schrik van Texas (al.); 8 uur. De ondergang van de Vahant (Ï4 jr). Stadsgehoorzaal, 3 uur: Uitvoering balletschool lut a Verdijsseldonk. Het Hof, 8 uur: Concert van muziekver. Voor waarts Visbank, 2—5 en 7—9 uur, Expositie .Glas". APÖTHEEKDIENST Geopend: Delta-apotheek, Floris de Vijfde laan 112, tel. 8888. tc juni Wassende maan Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur Maan op 3.55 uur, onder Negen leerlingen van de afdeling mid delbare meisjesschool van het gemeente- lyceum Vlaardïngen mochten vrijdagmid dag uit handen van de rector, dr. F. J. Huisman, het einddiploma in oratvangst nemen; dén kandidate was teleurgesteld moeten worden. Van deze negen geslaag den waren er zeven, die nooit een klas heb ben gedoubleerd en één daarvan, de zes tienjarige S. N. Storm, is de vijftfgste leerling van de school, die zonder struike- Bij de Cincinnati Nederland N.V. te Vlaardïngen dreigen moeilijkheden te ont staan bij dc afstelling van de aldaar te vervaardigen precisie-instnimenten. De oorzaak daarvan ligt in feite bij de bouw van de Beneluxtunnel. De aanvoer van materiaal, benodigd voor de bouw van de tunnel geschiedt ip de directe omgeving van het terrein van de Cincinnati. De eigen weg van deze N.V. leent zich uiter aard uitstekend voor de transporten naar de bouwput, maar een en ander veroor zaakt zoveel trillingen, welke van zeer na delige invloed zijn voor de apparatuur bij Cincinnati. Dit heeft tot gevolg, clal de Rijkswater staat momenteel gebruik maakt van het terrein van het Havenbedrijf VIaardingen Oost N.V. Echter zijn. daarmee de moei lijkheden. bij de Cincinnati niet uit de weg geruimd. Immers wordt daar nauwkeuri ger gewerkt, als menigeen vermoedt en' daarom kunnen trillingen eigenlijk niet worden geduld. Vanzelfsprekend dat de houw van de tunnel voorrang heeft op alle andere bijkomstigheden, maar prettig voor Cincinnati is het in geen geval, dat zich storingen voordoen. Verder zal Cincinnati rond 16,000 m2 ter rein moeten afstaan aan de Rijkswater- staar. het gaat hier om nog onbebouwd terrein. len de eindstreep heeft gehaald. Dat feit werd mat een geschenkje onderstreept. Dr. Huisman stelde in zijn toespraakje de jongedames een „grote vrouw" ten voorbeeld, Hillegje, die 50 jaar lang in Gro ningen, aan wat toen nog bewaarschool heette, haar taak vond in vriendelijk zijn, helpen, troosten en meeleven met de kleu ters. Zij kon misschien nauwelijks lezen en schrijven, maar zeiden zijn zo veel men sen op een afscheidsreceptie komen be danken als op die van haar, Dr. Huisman reikte ook prijzen uit. F, A. J. da Vries kreeg een boek omdat zij het hoogste cijfer (een negen.) voor Frans had behaald en D. H. Verhagen kreeg er twee, voor twee hoogste cijfers, t.w. een negen voor aardrijkskunde en een tien voor ge schiedenis. Namens de geslaagde meisjes dankte F. A. J. de Vries rector en docenten o.a. omdat zij „vijf jaar droog en warm heb ben gezeten". De namen van de geslaagden zijn: I. N. van Beek, A. J. J. Geeien (16 ir.). L, M. I. Hartman, M. Kloeseman, Schiedam, E, A. H. van "t Oever, S. N. Storm (16 jr.) D. H. Verhagen. B. N. de Vree en F. A. J. de Vries. Behalve M. Kloeseman zijn allen Vlaardingsen. In de eerste week van juli staan voor de le herenzeventallen, van VZC en SZC twee wedstrijden, op het programma. Deze titelcandïdafen kamen maandag 1 juli, 's- avonds 8 uur, tegen elkaar uit in Schie dam. SZC 1 is vervolgens woensdag 3 juli de gast van Baronie 1 en VZC 1 donder dag 4 juli aanvang 7.30 uur, gastheer van Aegir l in het Kolpabad. Tegen deze te genstander opende VZC de competitie met een nederlaag. Het lo dameszevental speelt donderdag 4 juli, *s avonds 8.30 uur, in het Kolpabaci tegen Nereus 1 en het 2e dames zevental om 8.25 uur in Rotterdam tegen ODZ 2. WELKE RICHTING gaat de lagere tech nische school uit? 2al de l.t.s. terug vallen tot een school met een 3-jarige cursus, die alleen maar een algemene technische ba sisvorming geeft, zonder voor de diverse technische beroepen op te leiden? Zal het bedrijfsleven dit laatste geheel voor zijn rekening gaan nemen met het gesubsidi eerde leerlingenstelsel in hun bedrijfsscho- len of met het parttime-stelsel, waarbij de jeugdige werknemers een of meer dagen in de week elders in de schoolbanken krui pen voor bun theoretische vorming? Er zijn tal van symptonen, die er op wij zen, dat het althans in de metaalbranche steeds meer deze kant opgaat, Daarbij volgt het bedrijfsleven in de kleinmetaal, waartoe de garagebedrijven behoren, de beleidslijn in grootmetaalindustrie. Door welke motieven? Er komt een steeds gro tere specialisatie in de functies bij het technische bedrijfsleven. Het klaarblijke lijk permanente personeelstekort verwekt de drang tot een zo groot mogelijke bin ding aan het bedrijf. Na de kosten, die een bedrijf aan de opleiding van jonge werkkrachten heeft besteed, heeft het wel iswaar geen enkel dwangmiddel om te verhinderen, dat zy met de daar vergaar de kennis naar een ander bedrijf over gaan maar dat risico neemt het op de koop toe. 9 Districtsvoorzitter L.A. Hontelé over handigt het nieuwe zilveren Nieuws- bladbiljart aan de Vierspelenkamp win naar 1963 Zeeg Schikhof (rechts). klas kampioen P. van Reeven van Tonegi do; de 4e klas kampioen H. Willemsen van de Karseboom; de 3e klas kampioen H. Zeebrechts van HVO de 2e klas kam pioen Wim van der Waal van QBK; de le klas kampioen Huib van der Does van To- negido en de hoofdklaskampioen Joban van der Velde van LEV. Leen van der Lee was de eerste kampioen van de het afge lopen seizoen voor het eerst gespeelde spelsoort driebanden groot biljart. Hij kwam daardoor in het bezit van de door de heer Walda hiervoor beschikbaar ge stelde prachtige bokaal. Job van Eijk mocht de Maltha Raket m ontvangst ne men, Jan van Duijl dc Piet van de Water beker en de prijs als kampioen kader 38/2 en K. van Beek die voor het kam pioenschap driebanden klein biljart. Voorts kwam de Rembrandt iibre-beker in het bezit van Brouwer van Fiardin- ga, de Gordonzuil in die van DKC en de HVV-beker in. die van Confiance. Ploeg- prtjzen waren er voor Tonegido, De Sluis, DGL, VOG en Tonegido en voor drieban den groot voor de ploeg Van Harmeien, Van Eijk en Breur. De kampioen bandsto ten is nog niet bekend. Tenslotte waren er nog medailles voor de gepromoveerden. De voorzitter maakte bekend, dat het districts bes tuur heeft besloten de spelers Schikhof en De Zeeuw te laten profiteren van de zogenaamde fotolessen, onder voorbehoud, dat het hoofdbestuur hieraan zijn goedkeu ring hecht. In verband met de herdenking van het 4e lustrum heeft het -district aan gevraagd de nationale kampioenschappen kader ereklasse te mogen orgamseren. Voor het jeugdbiljarten heeft secretaris J. van. Duijl met succes een cursus jeugdlei der gevolgd. Bijgestaan door 7 sub-leiders zal hij aan het jeugdbiljarten leiding gaan geven, Om de aankoop van de twee bil jarts van het verdwijnende café Bijers- bergen te kunnen financieren deed hij een beroep op de aangesloten verenigingen hiervoor een bijdrage te storten- Vijf ver enigingen hebben dit inmiddels gedaan en ook. van het bedrijfsleven zijn giften bin nengekomen. Bijzonder grote belangstelling bestond er zondag voor de vaardigheidswedstrijden voor de Fortunajeugd. Niet minder dan 229 jeugdleden hebben er aan deelgenomen. De jeugdcommissie kan op voortreffelijk ge slaagde wedstrijden terug zien. Het was bijzonder gezellig op het Fortunacomplex, waar het zonnige weer zijn steentje toe heeft bijgedragen. Fortunavaorzitter Dick Haddeman kon daarom met grote voldoe ning de prijzen uitreiken. Deze werden in de wacht gesleept door: 69 jaar: 1. Kees Hopman 137 p., 2. Theo de Boer 13Ï p., 3. Pieter v. Zevenbergen 121 p., 4. Art! v. Iperea 120 p., 5. 'Wim Bos 119 punten. 1011 jaar; l. Hans v. Eeden 179 p. 2, Martin Hoeders 170 p., 3. Wim Tijl 167 p., 4. Henny Schippers 158 p., 5. Kees v. Big gele 157 punten. 1213 jaar: I. Hans Bommel 191 p., 2. Pe ter Kroos 163 p., 3. Bert Stolk 165 p., 4. Johnnie Corver 164 p., 5. Kees Kooiman 160 punten. 14—15 jaar: 1. Ronnie Barendse 164 p„ 2. Jan Kortleven 163 p„ 3. Herman Hooger- boord 160 p„ 4. Henny Odijk 159l4. p., 5. Kees Bouman 159 punten. 161718 jaar: 1. Maarten v. d. Zwan 181 p.. 2. Paul Gast 161 p„ 3. Peter Eikelen boom 159 p., 4. Joop Bouman 155 p. 5. Wim Liebrechts 151 punten. I'.V. DE ADELAAR P.V. De Adelaar hield zondag een wed vlucht vanuit St. Denis, afstand 360 km De duiven werden om 7.30 uur gelost met een Westen wind. De eerste duit arriveer de om 12.10,41 uur, de laatste pnjsduïf om 12 37.52 uur. Uitslag eerste 25: J. Smits 1, 2, 21, G. Scheffer 3, mevr. van Kuijk 4, 6, 8, 20, 24, H. Priem 5. 14, 18. B. Blanker 7, 9, H. Janse en Zoon 10, 17, 22, W. Struijs Sr 11, 13, 25, J. Kroos 12, 19, A. Koevermans 15, A. M. Vink 16, v.cl. Berg Meyer 23, Donderdag van'zeven tot acht uur inkorven voor Chateauroux, af stand 604 km. Klokkenstellen vrijdagavond acht uur. De Chloride Aecumulatorenfabriek N.V, alhier heeft njksgoedkeuring gekregen voor de bouw van een fabriekscomplex aan de Taanderijstraat, hoek 4e Industrie straat Er is ook njksgoedkeurïng verleend voor het verbouwen en vergroten van een fabriekshal op het terrein van de N.V. Havenbedrijf VIaardingen-Oost Gehuwd: Jan Schoppen, 24 jr. en Ina van der Maas, 29 jr.; Pieter Adriaan, 26 Jr. en Niesje Kraaijeveid, 35 jr. Geboren: OloE Josephus Petrus Maria, z v J J C Bredo en C J T M van de Wouw, Van der Waalsstraat 126; Hendrik Louw- rens, z v H L Planken en P Sla, Baauw- straat 30; Vera Maria Christina, d v A R Slcgtcnhorst en E J Hoogendijk, Tollens- straat 46. Specialisatie Een risico, dat echter nauwelijks geldt voor het garagebedrijfsleven, gelet op de hierin zich manifesterende ontwikkeling en de plannën van de V.AM. de vakop leiding hierop aan te passen. Welke ont wikkeling'' Met het hand over hand toe nemend aantal autobezitters krijgen de ga ragebedrijven zoveel werk. dat zij er toe zullen moeten overgaan alleen hun dien sten te verlenen aan klanten met het merk auto, waarvan de garagehouders het dea lerschap voeren. Économische motieven geven hierbij de doorslag Een dealer van een bepaald automerk heeft de onderdelen van een ander automerk veelal met in voorraad. Hij krijgt niet dezclfile korting als de dealer van het bewuste merk. Met de aanschaffing gaan bovendien nog ver voerkosten en arbeidsverlies gepaard. Wat beoogt dus de V.A.M.? Geen alge mene opleiding tot automonteur meer, maar tot monteur van een bepaald auto merk. Daartoe wil de V.AM. de opleiding tot automonteur op de l.t s. afgeschaft zien en vervangen door 'n gespecialiseerde op leiding in het garagebedrijf, waar de i.t.s.- er na een 3-jarige algemene opleiding gaat werken. Hij krijgt daar zijn mon- teutsopleiding voor het merk, dat dit ga ragebedrijf als dealer voert en een der gelijke gespecialeerde automonteur zaJ met zo gemakkelijk afgezogen worden. Behal ve deze binding biedt deze specialisatie een grotere doelmatigheid. Geen overbodige leerstof van andere merken meer, maar een verfijnde oplei ding voor een bepaald merk. De stichting Vakopleiding Automonteurs fV.A.M.) werd in bet leven geroepen door de Bond van Garagehouders (BOVAG) en. onder meer belast met het vaststellen van de exameneisen en de benoeming der exa minatoren voor do automonteurdiploma's. Eerste stap Voor de beoogde veranderde opleiding heeft de V.A.M, reeds de eerste stap ge zet. De huidige emdklas is de eerste, die daarmee te maken krijgt Deze jongens doen niet meer, zoals de voorgaande eind- klassen van de automonteurcursus, na een 4-jange lts-opleiding examen voor hulp- monteur, maar moeten nog een jaar de praktijk in alvorens examen te mogen doen. Het verloop onder de automonteurs in de garagebedrijven is groot. Met dit jaar praktijk wil de V.AM. de kandida ten testen op hun bereidheid door te gaan in het automonteursvak. Zij wil ook de thans 10-jarige opleiding tot le klas mon teur. via diploma hulpmonteur en diplo ma 2e monteur, vervangen door de oplei ding voor hulpmonteur en. monteur. Wat 2ijn de consequenties van deze eer ste stap voor de huidige eindklas? Dat zij tijdens hun proef-praktijkjaar driemaal per week een avondcursus aan de l.t.s, dienen te bezoeken om de opgedane theo retische kennis op peil te houden. Vrijwil lig uiteraard. De praktijk moet aantonen, wat daar-van terecht zal komen. Kan de door de V.A.M. beoogde gespe cialiseerde opleiding aan haar doel beant woorden? Naar de mening van bewuste le raren alleen in «grote garagebedrijven, waar een speciale kracht voor deze oplei ding ter beschikking kan worden gesteld. Maar <ie veel talrijker kleine garagebedrij ven zullen daartoe niet in staat zijn en daar zal van deze opleiding weinig of niets terecht komen. En daaruit trekken zij de conclusie dat voor het overgrote deel van de jongens, die een vakkundig automon teur willen worden, de opleiding op do Itt.s. niet ontbeerd kan worden en dat het anders op een chaos uit zal lopen, waar van ook de autobezitters bij de service verlening door de garagebedrijven de dupe zullen worden. iiiiiiiimiiiüiiiiiHenmmiiiiimiiiiuiiKiiii! Overal tr mensen die Uw klant zouden zijn., ali zij U ken den. Wanneer V bij voorbeeld schoonheids middelen verkoopt, of speelgoederen, of col berts - weten dan al degenen die zoiets nodig hebben, dat U die voor treffelijk kunt leveren? U zegt nee? Maar dan mist U vele, vele kansen want het is immers heel eenvoudig om al die mensen te bereiken, De ervaring heeft ge leerd, dat in dit land dagbladadvertenties wor den gespeld dat ze tienduizenden ja hon derdduizenden tot de koopdaad brengen. de 6unf U met missen geen dag! Uw advertentie to de dagbladen, die doet het "m! Daarmee laat U van U horen, daar mee brengt U nieuwe klanten in beweging- Maak. daar goed gebruik van UII1Iill[|j|inilliill[|][1lilllllIIlillil!tilJlilltlltl; MONTAGE vraagt voor de bouw van oBererwer- kende en- chemische installaties o». ffi het Botlek-gebied VAKBEKWAME; (met N.V.L.-dipioma) Tcveos bestaat op onze FÏTTERSSCHOOfi bij voorkeur voor metaalbewerkers (niet ouder dan 30 jaar) de mogelijkheid een versnelde opleiding tot pijpfittei- voor de die-verwerkende en chemische industrie te volgen. Na voltooide opleiding volgt tewerk stelling op een onzer binnenlandse montagewerken. RegeÖng voor reiageldvergoediftg of koet- en reisgeldvergoeding. Gratis bedrijfskleding. Gunstige -winstaandeelregeling. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden, woensdag 26 jtini a s. tussen 7 en 8 uur nan. bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te MAASSLUIS, alwaar een Werkspoor-vertegenwoordiger aan wezig is. Reis- en versnhnkosten bij mUieiUtie werden vergoed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1