mm NIEUWSBLAD Meerdeelnemers in KW-mars dan ooit te voren Hoe komen de zeelui aan hun dagelijks brood? Zonnige proefvaart van de VI.-14 „Margaretha" SZC won Koning-beker Gitaar-ensemble Muziekschool eerste bij KRO Zware regenhui ontlastte zich hoven de 14 km-groepen AT C~) AAR. K ANNEEft Uit het politierapport Binnenkort volgt de overdracht H.V. ftutomaatschappij Vink Co, jonge vrouwelijke adminisfr. kracht V'£r$-V1 Hoflfdaffentwhip en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 Klachten bezorging: Telefoon 11.70.43 Het zag er zaterdagmorgen reeds naar uit, dat de nu 19e Koningin Wil- helmina Mars met regen te kampen zou krijgen. Rond elf uur sloeg de hemel geheel dicht en daalde een weinig goeds voorspellende nevel over Schiedam neer. De grauwe lucht deed dan ook wat afbreuk aan het kleurrijke beeld, hetwelk het verzamelpunt bij een wande {sportevenement met een omvang als de K.W.-mars gewoonlijk te bieden heeft. Ver voor het tijdstip van de start begonnen de wandelgroepen de stad vanuit alle richtingen binnen te trekken. Per autocar of tram en zelfs te voet arri veerden ze in het stadscentrum, een bijna overweldigende drukte veroor zakend. Naar gelang de wijzers der klokken dichter by de stand van liet moment van de start kwamen, werd het rond de Plantage drukker. Het vrolijke gejoel van de jeugdige wandelaars werd nauwelijks overstemd door de vele, per luidspreker gegeven instructies. De organisatie draaide op volle toeren, weliswaar gejaagd maar met een zekerheid, die aan toonde, dat de mannen aan het roer op grote ervaring kunnen bogen. KLACHTEN OVER BEZORGING 18.30 tot 20 uur: tel. 67292. SCHIEDAM ROTTERDAMSEDIJK 232 c KETHEL H. J. Kempers, Perenlaan 30. "In. de raadszaal waren inmiddels de le den van het crecomité, verschillenden in gezelschap van hun dames, bijeen als gas ten van het gemeentebestuur. Burgemees ter. mr. J. W, Peek en echtgenote, als mede wethouder v. Schoonenberg onder hielden zich met hun gasten, onder wie zich ook. commissaris K. Rjjpma met echt genote, de voorzitter van de S.G. de heer De Wolff en de heer Jongman van de sec tie muziek bevonden. Dé "garnizoenscommandant van de ves ting Rotterdam was vertegenwoordigd door Majoor Meichers van de Kon. Mare chaussee. Een vrouwelijk jeugdlid van het Vendel Schiedam der Oranjegarde bood mevr. Peek een fraaie ruiker bloemen a&n. Klokslag drie zette de grootste stoet wandelaars, welke Schiedam ooit bijeen heeft gezien, zich in beweging, weinig be vroedend welk een kool „Pluvius" deze. in het teken van de Luchtvaart staande mars tou gaan stoven, Kwart over drie naderde de stoet de Grote Markt en begaf het gezelschap zich naar het bordes om het défilé te aan» ichouwen. Aan de kop marcheerden de muziekkorpsen „Harpe Davids" en „Gus to". die aangekomen tegenover het stad huis front maakten voor het spelen van de defilé-muziek. Tot tien voor vieren duurde dit glans punt van het jaarlijks terugkerend wandel festijn, dat zo'n triest einde zou vinden en waaraan in totaal 4500 wandelaars heb ben deelgenomen. In zijn gebruikelijke toespraak zei. mr. Reek o.m.. dat de grootste verdienste van de K.W. mars is, dat deze duizenden wandelaars naar Schie dam brengt, waar zij kunnen genieten van het schone polderlandschap. Zij hebben al dus de weg naar onze stad gevonden. De burgemeester zag in de jaarlijks terugke rende mars een monument ter herinne ring aan de nagedachtenis van wijlen Ko ningin Wilhelmina. Dat aan de mars de luchtvaart was verbonden, vond mr. Peek eveneens een geste van historische bete kenis. Eens waren het de schepen die Ne derlands glorie verkondigden op de we reldzeeën. en een bijdrage leverden tot de internationale welvaart. Deze taak is nu grotendeels door de luchtvaart overgeno men, aldus de burgemeester. Vervolgens voerde het woord de Bonds voorzitter van de Oranje Garde, de heer C. de Vries. Deze wees op de taak de liefde voor het Oranjehuis warm te hou den. Met begrip voor de Europese eenheid mag de üefde niet verflauwen, zo meende hij. Ook de landelijk commandant van de Oranje Garde, de heer W. Sterenberg, had met de voorzitter van de Ned. Chr. Wan delsportbond, C. Smaling slechts waarde ring voor de werkers, die dit jaarlijks terugkerende evenement deden siagen. Namens de Raad van Advies van het Ven del Schiedam sprak ds. D. Couvée ten slotte een algemeen dankwoord, waar in hij de plaatselijke politie betrok voor de wijze, waarop deze wederom alles een vlot verkeers-verloop beeft gegeven. Tot de huid Wat betreft de wandelaars verliep de mars voor de deelnemers aan de acht km en voor een deel van de 14 km-afstanden normaal. De rest kreeg te kampen met een uitermate zware regenval, die dc wan delaars tot op de huid doorweekte. Zij die het vliegveld ..Zestienhoven" in hun par cours hadden, kregen hier de gelegenheid de vliegtuigen van nabij te bezichtigeu. Nabij de rustplaats in het Prinses Beatrix- park gaf de Luchtvaartclub „Schiedam" demonstraties met lijnbestuurde minia tuurvliegtuigen. die bij de jeugd bijzonder in de smaak vielen. Ook de prijsuitreiking op hét Plantage- podium viel letterlijk en figuurlijk we- VANDAAG 8 uur: Schiedam '59. bridge- uur: Schied. Jeugd Raad. ,30 uur: Harpe Davids, mars SO uur; SI. Marisschool, Musis Sacrum, 8 wedstrijden. Hu Ijsman sstraat. zeepki ster.ra ce. Vanaf L. Haven, met muziek. Musis Sacrum, ouderavond. Christelijke Blindenhulp, collecte. MOFGEN Zuid, 7 uur; Schied, Jeugd Raad, wielerwedstr. Musis Sacrum, 8 uur: Comenjusschool A. afscheidsavond. FILMS Passage Theater: van 5 tot 12 juli: dag. 2 en 8.15 uur: De man die Liberty Valance doodde. Monopolc Theater: maandag, dinsdag, woens dag 2 en 3 uur Jonge liefde grote gevaren. 18 j.; donderdag 2 en 8 uur Adam en Eva, 18 j. BIBLIOTHEKEN (dagelijks) Gemeentebibliotheek, Lange Haven 131: maan' dag 7—8.30: dinsdag 9.30—4.30 en 7—8.20; woensdag 9.3U4.3o; donderdag 9.30—12.3U; vrijdag 9.304.30 en 7—B.30; zaterdag 930— 4.30 uur Loremzlaan 6: maandag 14.30; wuensdeg i9: vrijdag 14.30- zaterdag 9—12.30 uur Dr, WibautpJein 123: maandag 1—9;. dinsdag 1—4.30; woensdag, alleen jeugd, 24. alleen volwassenen, 7—9[ donderdag 'J.30—12; vrij dag 7—9. volwassenen en 78 ui' Jeuga Jeugdbibliotheek, Westniolenstraxt 26; ümsdag 3.30—5: woensdag 2—5; vrijdag 3.3U5 en 7 8: zaterdag 14 uur, (mei toi oktober 9— 12,30 uur) Kohnstaitiinscbool» Fahrenbeitstraat 4, alleen jeugd: maandag 3.3U5- vrijdag 3.3(v—s uur Lelicstraai 10: woensdag l4. volwassenen en jeugd, 78.3U alleen volwassenen: zaterdag 14 uur. volwassenen er Jeugd Srtoledamseweg 26: dinsdag 25, alleen vol wassenen: vrijdag 25 uur volwassenen en jeuga APOTHEEK Apotheek Jansen, Swammerdammersingel 41. telefoon 64917 Een gaslantaarn raakte in brand op de Lange Haven. De brandweer kwam aar te pas met een nevelspuit. Zij stond o.l.v. de heer Keuzekamp en werd de vlammen spoedig de baas. Zijn enkel brak de 21-jarige koperslager J. F. S., op de Burg van Haarenlaan, die naar zijn zeggen was aangereden door een wielrijder. Toen enkele voorbijgangers hem wilden helpen, leed hij of hij een vreemdeling was en hinkte hij naar de bus om op eigen gelegenheid naar huis te gaan. Hij was kennelijk onder de invloed Vijf lappen stof kocht de Schiedammer J. J. O. van een Duitser, die beweerde snel met een vliegtuig weg te moeten en daarom zijn textiel voor een koopje weg te geven. De Schiedammer betaalde f300. Later bleek, dat de stof maar 100 waard was. Haar portemonnee miste mej. E. M. kantoorbediende, die zaterdag deel nam aan de XW-Mars en haar boodschap penmand je zolang neerzette in een lokaal van de oude school achter het gymnasium aai: de Lange Vïeuwstraat. Toen zij terug kwam. bleek de mand doorzocht en wa ren verschillende dingen verdwenen. Sleu telbos en portemonnee zijn later terugge vonden, maar f30 uit de portemonnee zijn verdwenen. Twee verkeerszuilen werden om tien over vier in de morgen omvergereden op de Burgemeester Knappertlaan door een trekker met oplegger van Van Gend Sc Loos. De lege oplegger begon bij het af remmen in de bocht te dansen en sloeg tegen de zuiltjes. Voetstukken en wegdek zijn beschadigd. Schiedammers klaagden zaterdagmor gen over een vieze stank die van Pernis naar hier waaide. Bij onderzoek bleek er bij de superfosfaat fabriek in Vondelingen' plaat een storing te zijn. Uit de schoor stenen werd trioxidc geloosd, waaruit in de open lucht zwavelzuur ontstaat. De fa briek werd stilgelegd. KIND VAN VERDRINKING GERED De 6-jarige Marian de H. raakte bij het spelen aan de waterkant van dc Buiten haven te Schiedam te water. De passe rende 19-jarige A. P. van Troost snelde op het hulpgeroep toe en wist, liggend op zijn buik, het nog boven water stekende handje van de kleine te trekken. Het meisje is hard lopend naar de ouderlijke woning gegaan. 9 Onder de deelnemers was ook de wan- delploeg: van de Chr, Techn. School, die in nieuwe uniformen is gestoken. gens het noodweer in het water. Leerlin gen van Hafckcrts Muziekschool deden wel hun best met opwekkende klanken en veel ritme de trieste sfeer weg te wer ken. Zij slaagden hierin echter, wegens gebrek aan belangstelling maar ten dele. Vrijdagmorgen om half twaalf vertrok de moderne trawler Vlaardingen 14 „Mar garetha" van de Wilhelminahavcn Zuid Oost voor. een technische proefvaart op de Waterweg' en de Noordzee.. Het vertrek ondervond enige vertraging zodat eerst een uur na het. vastgestelde tijdstip de trossen konden worden losgesmeten. Tij dens het wachten op het noodzakelijke ma teriaal werden de met water gevulde drums aan bakboord geleegd- die op het dek liggende de bakboord ballasttanks die De wandelaars defileerden voor het stadsbestuur op het bordes van het Stadhuis. Wie hel Nieuwsblad /eest weet van alles hel meest Stadhouderslaan 11-13, Schiedam, Official Ford-dealer vraagt een plm. 20 jaar. m;.t ulo-diploma, goed kunnende typen. Sollicitaties schriftelijk of mondeling en na telefonische afspraak telefoon 64609- een klein mankement vertoonden vervin gen. Tijdens deze drukke bezigheden van de bemanning stonden, de genodigden op het dek te genieten van de koffie en een stralende zon die de gehele dag zijn ver warmende bezigheid voortzette en de vaart tot een pleziertochtje maakte. De trawler waarover wij reeds bij de tewaterlating uitvoerig schreven is 40','» meter lang. 7,20 breed en heeft een holte- maat van 3.90. De hoofdmotor, een indus- tr ie motor, heeft een vermogen van 7050 pk. Vérder heeft het schip nog drie hulpmoto ren. Het moderne schip heeft een accom modatie voor 15 mensen; 1 eenpersoons hut, 3 tweepersoonshutten en een verblijf voor acht manschappen. De trackpotter welke het schip rijk is geeft de schipper de mogelijkheid na een goede vangst een volgende maal de vruchtbare route nauw keurig te herhalen. De decca Is geleverd door de INA, Wijnhaven Rotterdam. Een radio-telefonie-instaüatie vult gedeeltelijk de kleine kaartenkamer van de „Marga retha", geleverd door Radio Holland die ook de echolood-installatie verzorgde. Het schip heeft een hand-hydraulische- en een auto-hydraulische stuur installatie. De gekoeJde ruimen kunnen 1500 kisten en 500 kantjes berbergen. De trawler is gebouwd op de werf P. C. J. Boot NV en bestemd voor de zeevisserij Mij en haring- handel NV Verboon aan de Wilhelminaha- ven Z-O. REDDimSMA TER1EEL De Margaretha heeft modem reddings materiaal aan boord. Twee dinghi's :elk voor twintig man) uitgerust met rook- en lichtsignalen, vrebandmaterieei, eten en drinken. De dinghi's voeren de automati sche knipperlichten die na 1 november van dit jaar universeel verplicht zullen worden gesteld. Rcddingskisten cn een man-over- boord vormen de verdere reddingsmidde len. PROEVEN Bij de proefvaart was aan boord de In specteur van de Scheepvaartinspectie met twee experts. £en kleine tien mijl, uit de kust werden de maneuyreer,- stuur- en ankerproeven genomen. Een frisse zee wind en een warme zon lieten de dag ple zierig eindigen en om half zes lag dc nieu we aanwinst van de rederij Verboon. dc VI.-14 Margaretha" weer aan de Wilhel- minahaven. Binnenkort hoopt de werf het schip te kunnen overdragen, om het dan, geleid door de vaste hand van schip per Willem de HeJjer het zilte nat te laten doorklieven. 9 Bakker August Schenk, die de zeelui van brood voorziet. Hoe komen de zeelui in de havens langs de Maas aan hun dagelijks brood? En dan wel te verstaan het dagelijks brood, dat zy in hun eigen vaderland gewend zijn? Geen mens die dat beter weet dan de Rotterdamse bakker. August Schenk, want hij bakt brood in zo grote verscheidenheid, dat hy elke nationaliteit tevreden kan stellen. Wie het hein vraagt hoort meteen die aardige anecdote van het Deense eskader, dat het vorige jaar Rotter dam bezocht. Toen de jongens van de Deense Marine hier waren, wilden ze brood eten cn de kapiteins zouden zorgen voor „Wiener bröd", smake lijke geglaceerde broodjes, die voor de Denen even normaal zyn als voor ons een kadetje. De levering werd gegund aan de havenbakkerij van August Schenk, waar men onmiddellijk met de vervaardiging begon. Maar alle kapiteins bestelden afzonderlijk en er kwamen ook, nog wat nabestellingen binnen. Alles te leveren met de meeste spoed. De help; bakkerij was tenslotte in de weer om de Wiener broodjes op tijd klaar te krijgen. Het onmogelijke werd gepresteerd cn wat niemand verwacht had gebeurde. Binnen de gestelde tijdslimiet waren alle broodjes voor verzending gereed. Maar toen raakte er bij dg aflevering iets in de* war. De kleine shipchandler-bootjes, waarmee het brood naar de schepen moest worden gebracht, raakten de kluts kwyt: niemand wist meer voor welke boot de zoete lading bestemd was en op de kade stapeldeij zich steeds nieuwe zendingen op, een klein luilekkerland op de Rotterdamse keien. Tussen de marineschepen dreven zeven of acht bootjes rond, afge laden met liet zoete koffiegebak, waar de Denen en dus ook de Deense schepelingen zo verzot op zijn. Dit vertelt ons de Rotterdamse bakker Schenk, die het eeuwige probleem van het dagelijks brood der schepelingen-op origi nele wijze heeft opgelost. Een probleem ook voor onze stad, want het dagelijks brood is voor do opvarenden van in Schie dam liggende schepen niet anders dan met moeite te verkrijgen. Niet dat er in Schie dam een broodtekort is. Dat is onmoge lijk in ccn stad met drie bakkerijen. Maar waar moeten zij het brood vinden, dat zij in eigen land hot liefst eten? De heer Schenk nu heeft zich erop toege legd broden te bakken naar buitenlands recept. Hij vertelde ons. dat hij daarmee een familietraditie voortzet, door broden te bakken voor buitenlandse schepen, die in Schiedam en Rotterdam voor anker gaan. Zijn bekendste „scheppingen" zijn Duitse Oberlknders, 'Franse' stokbroden. Deens Wiener bröd, Zweeds en allerlei an dere uitheemse broden, die grif worden af genomen door de shipchandlers, die er op hun beurt mee naar de schepen varen. In het bedrijf heerst een sfeer, die hemels breed verschilt van die in het normale bak kersbedrijf, evenals het eindproclukt, dat vaak nergens anders ie verkrijgen is. 1 Is bijvoorbeeld een koffiebrood in iedere andere bakkerij een brood, waarin op zoe te wijze suiker, meel en krenten zijn ver enigd. bij August Schenk kan dit een cu linair zout- en kaaswonder wezen. ..Daar om". zo zegt de heer Schenk. ..maken wij ons niet druk om de verkoop in de stad, buiten natuurlijk een paar wagens en een aantal filialen. Maar die verkopen slechts dertig procent van de totale produktie' Het slijten cn vervoeren van bakkerij naar schip gaat op dezelfde wijze als bij andere goederen, men kan wei zeggen van tandenborstel lot scheepsanker, want de shipchandlers verkopen van alles. Zij zijn ruimer gesorteerd dan het grootste waren huis cn fungeren van tijd tot tijd ook ala broodbezorger. Liefst per auto, maar als het niet anders kan per ship, worden de broden naar de varende klanten gebracht. Ook hier geldt dan als eerste vereiste snelheid bij' het afleveren. Teil eerste om de magen op tijd gevuld te krijgen, ten tweede om het brood vers te houden en tenslotte om het rijdend en varend materieel tijdig terug te hebben voor de volgende bestelling, die meestal - op de kant staat tc wachten. Vandaar ook dat er in dit bedrijf precies 1G3 uur per week wordt gewerkt, zonder ophouden. Meestal gaan de broden tegelijk met een andere bestelling weg, maar ook kan het gebeuren, dat een bootje moet uitvaren met slechts twaalf broden aan boord,-be-., stond voor een schip in de Botlek, een goede tien kilomeier van de bakkerij ver wijderd. Het vervoeren van zo'n gecombi neerde bestelling, hoe tijdbesparend cak, kan vreemde gevolgen met zich brengen. Zo was er eens een kapitein van een schip in Schiedam, die een aantal levende kippen mee op reis wilde nemen. Niet om 's avonds n2 het werk eieren te kunnen-,, garen, maar om ze tc zijner tijd te slach- ten. De shipchandler zorgde voor de kippen, maar deed bij rleze in kratten verpakte be stelling ook nog een aantaJ broden, die er- naast werden gelegd. Dit was met recht het noodlot tarten. Geen kip hoe welge daan ook, of er kan altijd nog wel 1 een hapje brood bij, hetgeen bij de alle- vering dan ook bleek. Verschillende broden moesten overboord worden geooid, althans hel restant je, want de kippen hadden er het lekkerste wel uitgepikt. Het Gitaarensemble van Toonkunst Mv 2iekschool beleefde zaterdag een glorieuze dag. Bij de finales van de door de KRO uitgeschreven wedstrijden voor' School or kesten, die in het programma van zater dagmiddag werden uitgezonden, eindigde dit ensemble in categorie A op de eerste plaats. Voor de dirigente, mevr. Wilheltnine Mennjngh, en haar ensemble een niet hoog genoeg te waarderen prestatie, temeer De goede vorm, die SZC deze zomer de competitie demonstreert, heeft het team ook zaterdagmiddag iri Groen oord getoond, toen SZC het toernooi om de Ko ning-beker won. Als tegenstanders van de Schiedammers waren uitgenodigd: BZV té Werve uit Rijswijk (ZH>, BZC uit Bergambacht en ZWIP uit Den Haag. In de eerste wedstrijd kwam SZC uit tegen BZV te Werve. SZC was beduidend sterker dan de Rijswijkers, maar doordat op een gegeven moment twee Schiedam mers door kramp werden uitgeschakeld, verminderde de 3—0 voorsprong snel tot 32, in de laatsteminuut kreeg BZV te Werve nog een prachtige kans om uit een strafworp gelijk te maken, doch keeper Lepolder wist de hard ingeschoten bal te keren. Doordat BZC het Haagse ZWIP met 2—0 wist te verslaan, waren zij de tegen standers van SZC in de winnaarsronde. Door doelpunten van N. Kolmcijer en M. Zijlstra wist SZC al gauw een 20 voorsprong ie nemen. De achterhoede van de Schiedammers, waarin vooral mid- achler J. de Bruin een prima partij speel de, zorgde ervoor dat dit de eindstand werd. In de verliezersronde speelde BZV te Werve gelijk tegen ZWIP <43). Door de strafworpen beter te nemen wist ZWIP de derde prijs in dit toernooi te behalen. Na afloop reikte de schenker van de Koning- trofee, de heer Koning 2eJf. met enige wel gekozen woorden de wisselbeker uit aan aanvoerder De Bruin van SZC. Scmedamse notities Afscheidsavond Jan Ligihartseholen De beide Jan Ligthartscholen organiseren voor woensdag 10 juli in Irene een ouder avond, die om half acht begint. Het is tevens een afscheidsavond voor de beide zesde klassen. Opgevoerd zal worden het zangspel „Liedje gezocht" geschreven door Ton Hazebos en Tera de Marez O yens, alsmede „De Ganzenhoedster" van J. W, Keemink. Na de pauze wordt een geluidsfilm gedraaid en worden de ge tuigschriften uitgereikt aan de vertrekken de leerlingen. daar deze :s geleverd nu slechts een jaari, studie. Bovendien komt Schiedam hiermede aan de top van de Steden waar de jeugd mu ziek beoefent. Sinds 1956 Is mevr. Menningh. die zulk een mooi succes heeft bereikt, aan de school verbonden, waarvan geruime tijd als adj- directrice. Naast naar muzikale gaven verstaat zij de kunst met de jeugd om te gaan en deze te stimuleren. Met het geven van talrijke concerten in zieken- en bejaardentehuizen bracht zij haar jeugdige musici dc nodige ervaring bij, he'geen niet weinig heeft bijgedragen tot het nu in Hilversum beha.ilde succes. Aangename maar ook spannende uur-, tjes maakten de jonge gitaristen en hun leidster overigens zaterdag -mor. Onge- veer 9 uur werden zij door een Volkswa genbusje van de KRO aan de Muziekschool afgehaald. Na aankomst in de studio werd eerst koffie gedronken, waarna de voorre petities begonnen. Een goed tenen was, dat j het te brengen werk: „Trio voor Gitaren" van Leonard Call, slechts eenmaal ge- speeld behoefde te worden. Daarna werd het een wachten op dé uitzending. In de klassieke categorie speelde een orkest uil Heerlen bet eerst en daarna kwamen onzez stadgenoten aan de beurt, Hoe hun voor dracht was vernamen zij na afloop van bet programma uit de mond van Wim Quint, die hun mededeelde dat het Seh:edamse Ensemble door de jury met hel hoogste puntenaantal in de klassieke tategorie was- gewaardeerd. De totale puntenlijst wordt;, aan mevr. Meoningh thuisgestuurd. De prijs door het ensemble gewonnen, bestaat uit een bezoek aan een *.ell te kie zen muzikaal evenement. De keuze is in-" middels reeds bepaald. Ensenvde en leid-j ster geven ?r de voorkeur aan te wacii-. ten op een optreden van de een aniért gitarist van wereldvermaardheid, hetgceo - uiteraard hun belangstelling wel bet sterkst zal aanspreken. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG S JULI 1963

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2