muB iimm AlH Fortima's wedstrijd tegen Bremerhaf en was niet veel 41* ige vangsten bij bengel- wedstrijden Vakantiefeest 5ép jm Versierde fietstocht weer hoogtepunt Vakantievreugd Gemeentebibliotheek assepoes in Vlaardingse samenleving Expositie „Bezige hoofden, nijvere handen" hijzonder aantrekkelijk in Harmonie AGENDA 'ék: STADHUIS Vangstbericliten Burgerlijke Stand Sonja sprong 1.49 meter hoog Hcofilagentscbap en Redactie: VLAARDINGEN, $m, Havenstraat 1 Tel. 3229 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 U*Omc\U: TeL M&l VLAAED1NGEN: KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UÜR: TELEFOON 6637 INSULINDESINGEL 33 ALS KAREL APPEL bij da eerste oe fenwedstrijd van For tun 3 tegen Bremerha- fen zou zijn geweest,, zou zijn commen taar wellicht hebben geluid: Fortuna heeft maar wat gerotzooid. Systeemloos en zelf zuchtig spcJ/een jonge speler na een hal. ve wedstrijd reeds aan de kant zetten, een andere jonge, speler na de hervatting op dood spoor zetten en toen' een derde jonge speler binnen 'de lijnen brengen, die ze ook al op'.eeh voor hem vreemde plaats lieten debuteren DEZE EERSTE .'oefenwedstrijd heeft voor Fortuna "daardoor geen enkel nuttig effect gehad, Ih alle opzichten werd ge demonstreerd. hoe' het zaterdag tegen Feijenoord en in de "komende competitie beslist niet moet. De hittegolf nodigde drin gend uit zo efficiënt mogelijk te opereren: de bal het wertc laten doen. Dat hield For tuna nauwelijks een kwartier vol, terwijl de roodgelen toen toch zo lekker draai den. Jansen, Baksteen en Van der Bol den. zij w en de eersten, die begonnen de bal te gaan brengen en hun voorwaart- sen te vernagelen in de fuik, die de Duit sers d&aröoör"'gemakkelijk konden uitzet ten.' Het hek was toen van de dam. De hele ploeg werd er door aangestoken. Geen wonder,, dat het bij de ene,, in de 7e mi nuut door jonge debutant Maarten v. d. Zwan gescoorde For tuna treffer, is geble ven en drommen toeschouwers vóór het eindsignaal 't terrein verlieten. Geen won der ook, dat de roodgelen op de Duitse gelijkmaker, halverwege de tweede helft, geen antwoordmeer hadden. Zij hadden zich toen al lang leeg gedraafd, "waren aan het eind van hun.laj.ijn en moesten do wui- nig imponerende Duitse ploeg het initiatief laten. VOORAL de zwakke tegenstand moet Fortuna tot het vervallen in zijn oude kwaal hebben verleid. Het zegt toch wel wat voor het zwakke Duitse verweer, dat Fortuna met'een minimale middertveldbe- zetting een grote veldmeerderheid kon'.af dwingen. Op dat middenveld liep voor For tuna Baksteen ie opereren. Heel vaak in zijn dooie eentje. Omdat hij, zijn aanvals lust weer teveel liet botvieren en daardoor niet zelden zelfs op de mid voorplaats ver scheen,-had Fortuna soms helemaal geen middenveldbezetting. Er waren geen bin- nensoelers. die schakelden en Jan v. d. Borden bleef tussen de wal èri. het -schip hangen;,.Het gevolg van deze zonderlinge speelwijze was: een elftal, daf-aU los zand aan elkaar ning, met eenopeen gepakte voorhoede, oen zwak middenveld én een' achterhoede, waarin grote gaten vielen, toen de Duitsers tegen het leeg gespeelde Fortuna wat meer aan bod konden komen. Jan Baksteen, bleek daarbij niet de aange wezen plaatsvervanger voor Hiwat, omdat hij met zijn aanvalsdrift zijn defensieve taak volkomen verwaarloosde. ONDER deze omstandigheden heeft For tuna op zijn rechtsbuitenplaats de jonge Jan Maas getest. Doch te licht bevonden. Want reeds in de rust moest hij voor een ander plaats maken. Een jammerlijke be slissing, al had hij in de eerste helft al lerminst aan de kennelijk gestelde ver wachtingen voldaan. Men moet een jon ge- speler toch minstens enkele oefenwedstrij den een kans geven en niet een halve wed strijd. Of anders helemaal niet. Temeer, als men bedenkt, dat de buitenplaats hem niet bijster ligt. Hij mist nog de fighting- sprint om zich overeenkomstig zijn aanleg te doen gelden en speelt te weinig mee. wananeer hijde. bpL niet bezit.' Maar- dit laatste geldt bepaald niet alleen voor hem. Hij had ook veel te wéinig' steun 'van Ha- genaars. die men overal in de voorhoede, maar zelden of nooit als rechtsbinnen zag opereren. De in het kader, van de vakantieweken dat men over het algemeen, in Vlaardin- georganiseerd* tentoonstelling „Bezige hoofden, nijvere handen",, een staaltje van samenwerking lussen de verenigingen af deling Vlaardingen van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar'', de afde ling Vlaardingen van dë Nederlandse Ver eniging van Modelbouwers en de -Vlaar- dingse Luchtvaartclub. is bijzonder aan trekkelijkGeen .plekje van de grote zaal van de Harmonie is onbenut gelaten om de bezoekers iets te tonen tvat de moeite waard is om. aandachtig te worden be keken. Zelfs op de binnenplaats van de Har monie vindt men enkele bijzondere voor werpen, namelijk" 'afgedankte attributen van de Vlaardingse brandweer, zoals oude pompen en brandweerwagentjes. Op deze plaats was het wethouder H. K. van Min nen, die als voorzitter .van - het Comité Jeugdvakantieyreugd^ de tentoonstelling of ficieel opende.'" - - De heer Van Minnen deed dit door met een ouderwetse brandwcerslang de tuin te „besproeien" van de Kamer van Koop handel die aan de Harmonie grenst. Wel waren er enkele omstanders voor nodig, die als brandweerpersoneel de pomp vul den met emmers water, maar de pomp bleek nog fel genoeg te zijn. om met een flinke, hoge straal het water hoog op te. spuiten. Het was .geen wonder, dat de heer Van Minnen zelf niet geheel droog, kon blijven, want de slang, die hij han-! teerde'vertoonde hier en daar wel een. lekje. Zoveel zelfs, dat hij deze op een gegeven moment maar terzijde legde. Zeer jammer vond de heer Van Min nen. het, dat het brandweermateriaal .waar schijnlijk Vlaardingen zal moeten- gaan verlaten bij 'gebrék'aan opslagruimte. De plaatselijke brandweer heeft namelijk be hoefte.. aan nieuw materiaal en daarvoor is plaats nodig. Verwacht wordt, dat het. historische materiaal een plaats zal krij gen in het Brandweermuseum te Helle- voetsluis. De heer Van Minnen verheelde daarbij niet, dat een en ander hem zeer aan het hart ging. Hij was van mening, Vakantie- MAANDAG Harmonie, bovenzaal, 7.30 Ruilbeurs. - Harmonie,benedenzaal 24.30 uur en 7.30 9.30 uur n.m. Tentoonstelling Bezige hoofden, nijvere handen. Luxor Theater, B uur: Bloedgeld (18 Jaar). Schietschool Emmastraat, 710 uur n.m.: Schietwedstrijden voor de jeugd. DINSDAG Afrit Voorstraat, 3 uur: Zeepkistenrace. Westerhoofd, 2 uur: Hondvaart Oranjeplaat. Luxor Theater, 8 uur: Slag om Enge3and (14 j.). Stadsgehoorzaal, s uur: Daar droomt elk meisje .van. (alle leeftijden). Harmonie, 2—4.30 uur en .7.30—1050 uur n.m.: tentoonst. Bezige hoofden, nijvere banden. Markt 2 uur; Autobustochten naar Botlek- Europoort en naar SchevenJngen; 1 u. vertr. bustocht naar Rotterdam. Schietschool Emmastraat, 710 uur n.m.: Schietwedstrijden voor de jeugd, WOENSDAG Eïorestaan, 7.30 uur n.m.: Fortuna—Ned. mili tair elftal. Luxor Theater, 2.30 uur: Roy EtogerflJm (alle leeft.); 8 uur: Slag om Engeland (14 jaar), Stadsgehoorzaal, 8 uur: Daar droomt elk meisje van (alle leeftijden). Orajijepark, 9.30 uur v.m.; Tentenkamp: keu ring 12 uur. Westerhoofd, 2 uur: Rondvaart Oranjeplaat. Oranjepark, 2,30 uur: Panaekoek-race. Markt, 9 uur v.m.: Autobustocht naar Delta werken. Markt, 2 uur: autobustocht naar SchevenJngen. Schietschool Emmastraat,. 7—10 uur n.m.: Schietwedstrijden voor de jeugd. DONDERDAG Park Niemvlant, 9.30 uur: Kinderspelen. Westerhoofd, 2 uur Rondvaart Oranjeplaat. Stadsgehoorzaal. 2 uur: Toneelspel Tvanhoe (voor de jeugd). Markt, l uur: autobustocht naar Rotterdam: 2 u.: autobustochten naar Europoort-Botlek en naar Schevenfngen. Schietschool Emmastraat. 7—10 uur n.m.: Schietwedstrijden voor de jeugd. Luxor Theater, 8 u.Slag om Er.gelur.d it) J.!- S tads gehoorzaal, 3 uur: Daar droomt elk ■meisje van (alle leeftijden). gen te lichtvaardig denkt over het oude en dat de romantiek verloren gaal. In deze tijd van geweldige drift van breken en bouwen, is te weinig oog overgebleven voor Vlaardings historie^ Bijzondere waardering had de heer Van Minnen voor de vele leden van de drie verenigingen, die in enkele dagen tijds een expositie hadden weten op te bouwen, die hij als uniek beschouwde. Men. zegt wel eens. dat er dikwijls gebrek aan me dewerking is, maar dat is niet waar. Een beroep wordt over het algemeen nooit te vergeefs gedaan in Vlaardingen, zelfs krijgt men van. alle kanten volop mede werking, aldus de heer Van Minnen. Hij had respect voor de 15 tot 20 personen, die zich ondanks -de warmte, ten volle hebben gegeven om de fraaie tentoonstel ling tijdig gereed te krijgen. Er is zoveel te zien iri de Harmonie, dat we slechts een greep doen uit de uit gebreide collectie, die te bezichtigen is voor slechts een kwartje, terwijl kinderen voor..een dubbeltje toegang verkrijgen. Vooral de Vlaardingse Luchtvaartclub komt goed voor de dag en heeft het gehele podium van de Harmonie in beslag ge nomen. Verscheidene schaalmodellen zijn te bezichtigen, waaronder zich enkele bij zonder .fraai uitgevoerde toestelletjes, be vinden, waaraan heel wat uurtjes zijn be steed. Ook de modelbomvers, die hun clublo kaal op een van de zolders van het voor malig weeshuis hebben, zijn uitstekend vertegenwoordigd. Zo ziet men er een in aanbouw zijnde radiografisch bestuurde havensleepboot, alsmede een fraai spoor wegemplacement. De heer Van Minnen gaf aan deze vereniging het advies om zich te gaan bekwamen in het vervaar digen van miniatuur-brandspuiten. De Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging afdeling Vlaardingen heeft een gedeelte ter beschikking waar onder meer een collectieschelpen uit de Noordzee en het Kanaal is aangebracht. De apotheker Backer heeft een verzame ling van. historische boeken tentoongesteld en zo is er voor ieder iets en voor allen wat te 2ien in de Harmonie. Ook is er een en ander te zien op het gebied van oorlogsdocumentatie. Verder foto's en prenten van oud-Vlaardingen, postzegels, muntstukken, noodgeld (o.a, uit de Spaan se burgeroorlog), feestgidsen en zelfs een verzameling geboortekaartjes. Van me vrouw S, Verboon-Visser is er een verza meling óver Ameland. En, niet te ver geten, een alleraardigst uitgevoerd minia tuur-draaiorgel, een lust voor het oog. Ten slotte vermelden we gaarne het hoek je waar folklore en klederdrachten zijn uitgestald, een kleurrijk gedeelte in de Harmonie, waar een. dame in klederdracht zo nodig tekst en uitleg geeft. Deze tentoonstelling is geopend tot en met zaterdag 10 augustus a.s. en wel van 14 tot 16.30 en van 19.30 tot 21.30 uur. NIET ALLEEN JAMMERLIJK, maar Ook onbegrijpelijk was het besluit de jonge Maarten v. d. Zwan na de hervatting op de rechtsbuitenplaats te planten en hem daarmee op dood spoor te zetten. Als ta lentvol technisch spelertje, met een voor treffelijke kijk op de spelsituatie, maar ge speend van.ds nodige rapheid,'was deze plaais hém. .wel het allerminst op het lijf gegoten.. Bij de terugkeer van Eddy Ver- wèel. zouden we hem graag eens in. het 42—4 in de halllinie aan het werk zien, waarbij hij Als 5e voorwaarts kan opko men,-..zijn- spelinzicht goed tot zijn recht komt, en rijn te geringe start- en loop snelheid het minst zwaar weegt. Of hij daarvoor .de. nodige adem. bezit, zal.-dan moeten blijken. Als schakélspeler kon hij dit vooralsnog nipt.opbrengen. JarT Stroin'k liep ;ha--de"hervatting als een kat in een vreemd'pakhuis .op de linksbirménplnats en hij kod hiet de indruk vestigen het nodige talent'té bézitten, Ger Robbemond, vaor wie Jan Brjlleman na de hervatting het veld moest ruimen, stond als linksachter evenmin op de hem liggende plaais, maar hij bezit zoveel .meer capaciteiten, dat hij ook op deze plaats boven Brilieman te prefereren valt, al bleek hij door de militaire dienst duidelijk aan vorm te hebben ingeboet. Een bevre digende bezetting van deze achter plaats, blijft evenals die van de rechtsbuitenplaats vooralsnogeen levensgroot probleem. Laat men vooral echter trachten een speelwijze toe te passen, gebaseerd op een gesloten defensie. Anders zal Fortuna in dekomende competitie niét de rol zijn toe. bedeeld, dié'het Vlaardingse publiek zo vu rig Verlangt. Dit is in deze eerste oefen wedstrijd .bovenal weer zonneklaar geble ken. Als men deze lering hieruit heeft ge put, dan heeft deze ontmoeting toch nog haar nut gehad, JCwce spelers uit de Fortunajeugdploeg van vorig seizoen, die tegen Bremerhafen in het le elftal debuteerden. Links Maarten v. d. Zwan, die een juweel van een doel punt scoorde en weg JtE.het. betaalde voetbal wel zal vinden. Rechts Jan Maas, die schutterstalenten heeft, maar mank gaat aan te weinig strijdlust en onvol doende meespeelt. Merkwaardig "by -For tuna is, dat jonge spelers by een minder goede beurt direct aan de kant worden gezet, doch oudere spelers reeksen van wedstrijden beneden de maat kunnen blijven, zonder vervangen te worden. De voorbeelden zyn voor het grijpen Overal in Vlaardingen was zaterdag vol op belangstelling voor de versierde fiet sen w-ed strijd, waaraan 65 personen hebben deelgenomen. Ongetwijfeld hebben allen rich bijzonder ingespannen om met een fraai versierde fiets voor de jury te ver schijnen. In drie categorieën kon men aan de stoet deelnemen, namelijk aan de af deling originele groepen, levende bloemen, of aan de papieren versiersels. De meeste kozen voor het laatste, weliswaar het goed koopste, maar zeker niet het gemakkelijk ste om te verwerken. Het „Opgeruimd staat netjes*-motto WB3 men bepaald niet vergeten want ver scheidene deelnemers hadden daar spe ciaal de aandacht, op gevestigd. Voor de jury, die bestond uit mej. G. J. Sparre- boom. Hans Huisman en de heer A. van den Bos was het zeker niet gemakkelijk om tot een juiste keuze te komen, wie iu eigenlijk de meeste aanspraak kon ma ken. op de bovenste plaatsen in de diverse groepen. Maar ten slotte had men er onge veer anderhalf uur tijd voor, ook ai verg de dit veel van het geduld der jeugdige deelnemers, die stonden te popelen om aan Vlaardingen nu eens te laten zien. waartoe het in staat is. Het boerenechtpaar Irma en Ingrid Pel- laerts had niet voor niets veel. werk ge maakt van het spectaculaire evenement Samen mochten zij de eerste en tweede plaats delen in de afdeling levende bloe men. Zij werden gevolgd door 3 Ina Boer- dam, 4 Carla Piugge, 5 Margo Plugge, 6 Trineke Staat en 7 Nico Steenbakker. Fia Hoogendijk had in de afdeling papie ren versiersels het meeste succes, zoals zij dit ook boekte in. 1962. toen zij immers op de eerste plaats eindigde. Tweede in deze groep werd WiUie Struis, 3 Anneke Rijnberger, 4 Anneke Koster, 5 Helma Heiblom, 6 Keesje Buitink en 7 Ellen Riet dijk. Verder werden nog negen ereprijzen toegekend; De meest origineel versierde fiets- werd bereden door Ria van Duffelen, gevolgd door 2 Jannie van 't Hoog. 3 Thoa v. d. Berg, 4 IJme Wapenaar, 5 Maaike van Witsenburg, terwijl 4 ereprijzen werden toegekend. Praajrapport van hedenmorgen: Hendrik "ëh Jan, VI. 703 kant jee, Maas, VI. 79 wei nig; Betina, VI. 85 weinig; Voorlichter, Vb- 114—2; Kn. Wilhelmina, VI. 190—10, VL 71—2. Marktberichten. Hedenmorgen werd aan het afslagiokaalin Vlaardingen belaald voor: Vleetharing £41f44; treilharing f43f50 en makreel f52 per kantje. Aanvoer: VI. 89 mei 38 last; VI. 73 met 37 last; VI. 18 met 26 last; VI. 14 met 25 lasl Ondanks een twintig minuten aanhouden de regenval, hebben zatejdagmorgen 112 de regenval, hebben zaterdagmorgen 112 jongens en meisjes van 5 tot 14 jaar met een hengel in do hand langs de waterkant in de tankval gezeten om beet te krijgen en aldus een karis te maken op een cler vele prijzen, welke het comité Jeugdva- kantievreugd Vlaardingen had beschikbaar gesteld voor dit geduldige evenement in het kader vari dé vakantieweken 1963. Niet minder dan 63 prijzen vielen er te verdelen, maar omdat slechts 29 deelne mers vis boven de wateroppervlakte brach ten, werden de overige prijzen verloot over degenen, die nus niets hadden, gevangen Het aantal centimeters in vis. dat totaal werd gevangen werd gemeten, waarbij -dus ook de ondermaatse vis meetelde. Bij een gelijk aantal centimeters,gaf het aantal gevangen visjes de doorslag bij het bepa len van een plaats op de ranglijst. Zes leden van de Vlaardingse Henge- laarsbond, die de organisatie in handen had, hebben, zich met de confrole belast, waarbij de heer W. Co alen de algehele lei ding had. De herinneringsmedalje, die ech ter nog moet worden gegraveerd, is het eigendom geworden van Jan Struis, die 67 centimeter vis wist te verschalken en. daar. mee beslag' legde op de eerste plaats en uiteraard de eerste prijs. De twintig deelnemers, die meer dan tien cm. vis vingen zijn (tussen haakjes het aantal centimeters) 1. J. Struis <67): 2. A, Groen (60): 3. Jet van Loon (60); 4. N. van Gent (57); 5. J. Hoogerwerf (37); 6. P. Kijne (37); 7. H, van Emden (35); 8, S. Kijne (33); Gehuwd: Paulus Dirk Nicola asJonck- hcer, 25 jr. en Petronella Adriana Over- duin, 21 jr. Geboren: Cornells Johannes, z. v. C. J- Vredenbregt en M. C. P. Scboo, Korte Koogstraat 31c; Jan, z. v. J. Hofman en P. A. G. Breet, Prof. -Mekclstr. 156; Adria na Anthoinetta, d. v. C. vande Klundert F. de Boet. Van der Werffstr. 348; Peter, z. v. J. Moré en C. Blom, Van Ho- gendorplaan 170c: Paul, t, v. C. A. van Geldein en P. M. Foncke, Van der Werff str. 376. 9. H. v. d. Veer (22); 10, R. Vermaas (21); 11. K. v. d. Velde (17); 12. B. Penning 13); 13. T, Kerklaan (13); 14. F. Plomp (13); 15, J. v. d. Berg (13); 16. H. Dumortier (12); 17. G. Hoogerwerf (12); 18. W. Ma- rits (12); 19. K. Voets (12); 20. T. Vcr- boeks (11). Vlsartikelen en speelgoed vormden de prijzen, die de gelukkigen in ontvangst mochten nemen. Daarnaast kregen alle deelnemers tijdens het concours een ver frissing aangeboden in de vorm van een rol pepermu-nt. De route leidde de deelnemers dit jaar voor; het eerst door de' straten van de westwijk, waar men ergens werd getrak teerd op ijs. Het hoeft geen betoog, dat een. dergelijke consumptie "er best ingang bij de jongens en meisjes, die het toch wel wat warm hadden gekregen. Vooral het meisje, dat haar broertje bijstond, die gekleed in oliejas en met zuidwester op, in 2ijn vaartuig door de straten fietste. Onvermoeid liep zij steeds achter de fiets aan en ook zij kreeg haar beloning toen een onbekende haar tijdens de prijsuitrei king een gulden in de hand stopte. De heer L. van Zanten, die de algehele -leiding had mocht zelf na afloop in het Oranjepark de prijzen uitreiken, dit om dat verder niemand van het comité Vakan tievreugd aanwezig was. Niettemin waren de prijzen, die uit waardebonnen beston den. welkom bij de deelnemers. Sonja Schrijvershof, die er een. traditl var, heeft gemaakt. een hbogtesprocg van 1.45 meter te leveren en daaraan veelal voldoende had om bij de dames-B de eer ste prijs in de wacht te slepen, is er zon dag tijdens de Zuid-Hollandse kampioen-, schappen in geslaagd over1.49 meter .te komen. Vorige week was zij met 1.45 me ier in Arnhem nationaal B-kampioene ge worden. De sprong van 1.49 meter bracht haar de titel van Zuid-Hollandse kampi oene, promotie naar de A-klas ea een nieu nieuw club record, dat zij met 3 cm verbé terde. Tevens stelde zij het clubrecord 100 meter hardlopen dames, met 13 sec. rond 0,1 sec. scherper. Tn nationaal opzicht zijn he- zeer bescheiden prestaties, maar in 'Vlaardingen kan Sonja de daroesatletiek er toch mee stimuleren. Dick van der Meer werd met 2.4.8.4e op de 800 meter bij Jongens-A. De prijswinnaars in de groep origineel als boerenechtpaar, met le en 2c prijs; van de versierde fietsenwedstrijd. Links rechts Thca van den Berg, met creatie Jannïe van 't Hoog en Ria van Duffelen, j ..Opgeruimd staat netjes", die de 3e prijs won GOED GEÏNFORMEERD als mej. Edel- telijko ën culturele waarden niet al te hoog man, als directrice van de gemeentebiblio theek, uiteraard is over de bouwplannen Fransenslraat, moeten we vrezen, dat zelfs van de nieuwe gemeentebibliotheek aan de Fransenstraat, moeten we vrezen dat zelfs ook in de loop van dit jaar nog niet daar voor de le paal zal worden, geslagen, ge let op wat zij in' haar jaarverslag 1062 daarover opmerkt; het is een grote teleur stelling dat de rijksgoedkeuring nog steeds niet is verleend en het vermoeden moet zelfs worden uitgesproken, dat deze ook in 1963 niet zal afkomeu. Daarom zullen wij, aldus directrice mej. Edelman, voorbereid moeten zijn op een situatie, die door het nijpende ruimtege brek te vereenzelvigen is met stilstand, wat in feite achteruitgang betekent, Ge schoold personeel zal (leze toestand zo goed mogelijk het hoofd kunnen bieden. Bij de huidige schaarste aan ervaren bibliotheek- krachten is het een utopie te menen, dat juist de Vlaardingse bibliotheek deze kan aantrekken. Duidelijk zijn wij zodoende in de vicieuse cirkel beland. Het blijft ietwat pijnlijk te moeten toegeven, dat wij nog immer de assepoes zijn en blijven in de Vlaardingse samenleving. WAREN we in I960 bijzonder blij met de verplaatsing van de bibliotheek van een 2e verdieping van het pand Oosthavenka- de 38 naar de voormalige kapperswinkel Westhavenplaats 26, wij kunnen thans een gevoel van onbehagen niet geheel onder drukken, als wij nuchter en reëel de toe stand van de bibliotheek onder ogen zien. Was deze huisvesting, als tijdelijk bedoeld en als overgang naar een goed geoutil leerd gebouw, zeer wel te aanvaarden thans na 3 jaren, werpt zij een complex van problemen op, dat de uit- en opbouw van de boekerij belemmert. Als assepoes ontbreken ons, als sociaal- cultureel centrum in Vlaardingen, de mo gelijkheden om naar buiten op te treden en vertrouwen te wekken. De moeilijkhe den liggen niet in het financiële vlak. Wij verkeren in dit opzicht in een gunstige po sitie. Wij zouden deze gaarne willen uit buiten en daarmee voor de bui-gcrij een zo goed mogelijke gelegenheid scheppen tot verdieping in een lijd, waarin de gees- Een van de twee bruggetjes over de Wetering, die voor voetgangers de twee Westwijkbuurten Lage Weide en Hoog kamer rechtstreeks met elkaar zullen ver binden, De betonnen funderingen zijn al enige tijd gereed, maar na de bouwvak- vakantie zullen zij worden voltooid en in gebruik kunnen worden genomen. Dit bruggetje komt In het pad te liggen, dat het In aanleg zijnde uatuuroord en kampeer- centrum Hoogkamer zal verbinden met het wandeloord langs rijksweg 28 en rond bet Fortunacomplex. Op dc achtergrond gaat tussen het geboomte het Natuurvrienden- huls Hoogkamer schuil. Hier vindt men nog een der natuurtafereeltjes in de West- wijk, die aan het polderlandschap doen herinneren, dat voor dc Weslwijk het veld heeft moeten ruimen. Dit beeld toont aan, hoe fraai dit polderlandschap wel geweest is worden aangeslagen. Wij moeten hiermee niet te lang wachten. Na een 43-jarig be staan van dc openbare leeszaal en biblio theek wordt het (hans de hoogste tijd, dat deze haar plaats in de gemeente verovert. OP deze openhartige wijze lucht mej. Edelman haar hart in haar jaarverslag 1962. Tevreden toont zij zich met de aan gebrachte wijzigingen in het oorspronkelij ke bouwplan, welke door de raad in au gustus 1962 met algemene stemmen wer den aanvaard^ Zonder verhoging van bouv/kosten kónden enkele bezwaren wor den opgeheven, waardoor het plan ten zéér ste in bruikbaadbeid heeft gewonnen. Maar aldus mej. Edelman, wij zouden deze bruikbaarheid graag ten spoedigste willen beproeven en ondervinden. Met vreugde vermeldt zij, dat de plannen vaor een ruim filiaal in twee winkeleeniieden in het twee de winkelcentrum in de Westwijk en gele gen aan de Dirk de Dsrdelaan, vaste vorm hebben gekregen. In samenwerking met Bc- meentearchitect G. N. van Gugten kwam een aantrekkelijk ontwerp tot stand, dat in dc loop van 1963 aan de goedkeuring van de gemeenteraad zal worden onder worpen. We hopen met dit filiaal, dat af delingen voor volwassenen en jeugd zal omvatten, de verovering van onze plaats in de Westwijk le kunnen aanvangen. BtJ het de revue laten passeren van de werkzaamheden in het verslagjaar merkt mej. Edelman op, dat mevrouw M. Marë- chal-Klaassen, niettegenstaande de onrao- ;elijke accommodatie, een aanmerkelijke stijging in de uitlening in de dr. A. Ples- manschooi beeft bewerkstelligd, Dc herrubrieering werd voortgezet en met met de hercatalogisering een begin ge maakt, tevens voorzien van de genre-aan duiding. Wanneer dit werk gereed is, zal een nieuwe romancatalogus het gevolg hiervan moeten zijn. Daarmee zal aan, eén lang gekoesterde wens van het publiek wor den voldaan. Na de vermelding van de personeelsbe zetting wijst mej. Edelman er op, dat op de personeclsstaat slechts de naam van één gediplomeerd assistente prijkt. Dit is bepaald niet gunstig voor het veló werk, dat ook achter de schermen wacht. We zouden gaarne een betere opbouw willen bewerkstelligen. In dit verband past 'eèn hartelijk woord van dank aan ome mede werksters, die met zoveel geestdrift de haar opgedragen taak volbrengen. EIND 19fi2 bedroeg het aantal lexers .180 12039 centrale bibliotheek, 1021 jeugd bibliotheek er.'120 uitleenpost). Voor 1961 waren deze cijfers 2958 (1920, 926 en 112); voor 1960: 2275 (.1471, 702 en 102). Een toe neming in dc laatste 2 jaar van jruim 900 lezers, van wie bijna 700 in 19S1 en ruim 200 in 1962. In de centrale bibliotheek be droeg van deze toeneming de vermeerde ring resp. 450 en 220, in de jeugdbiblio theek 224 cn 95. Vooral het aantal 15-18- jarigen is belangrijk toegenomen. De po pulariteit van de voor deze categorie gel dende goedkope kaarten is in het bijzonder bij de schooljeugd groot. Dat de popula riteit van de televisie en het pocket-boek ons nog geen. schade heeft gedaan, stemt tot voldoening, aldus mej. Edelman. In 1962 bedroeg het boekenbezit voor vol wassenen 20.902: 16.151 studieboeken- en 4.751 tomans. In 1961 resp.i 20.005: 15.563 en 4.442; in 1960: 19.490: 15.149 en 4.341. Aantal jeugdboeken in 1962 3.763: 1.251 stu die- en 2,512 leesboeken; in 1961: 3.344; 1.062 en 2,282; in 1960 2.895: 916 en 1.979. Totaal boekeberit eind 1962 24.665 ban- den_ Het bezit vermeerderde met 300 ro mans, 73 romans in vreemde talen, 856 studieboeken en 441 jeugdboeken. Afge schreven werden 354 banden. Uiteindelijka vermeerdering 1316 banden. Het aantal uitleningen geeft verhoudings gewijs een zelfde groei te zien als r het boekenbezit. In 1962 was het totaal aantal uitleningen 125.667; in 3961: 119.193 en ia 1960; 105.069.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1