ROTTERDAMSCH BWSBLAD Ontslagen werknemers van C. v. d Burg werk in andere bedrijfstak zoeken m Vlaarclingse aannemerspatroons recipieerden op salonboot i- HVO verraste Pelikaan (2-1) TSB startte met 3-3 De Hollandiaan begon slecht tegen Hellevoetsluis WERKLOOSHEIDSCIJFERS ZIJN OPNIEUW LAGER koppelbazen Het kwaad van de moet in de wortel aangetast worden Betrekkelijk tveinig geleendearbeiders ui: metaalnijverheid GEMEENTE BRÏEUE Pijpfiliars/ G.V.-5itffiaieurs Eleefrisefe lassers Instr. pijpffifers Machine-bankwerkers Sensir.-bankwerkers Möïiiagswerkers Eerste prijzen voor Liebreehts en Pieters Training voor Fortima jeugd AGENDA :^S^V f filtti I«! HI »i f*i !M i«iI It i*i 191 Iti :ft' a< 'V '*„Jg Uat tot een goéd einde ie brengen en in dit verband zei de heer Te Pas, dat ook de politiek een roi meespeelt. En zo zijn er tal van problemen, die de N.A.P.B. raken. Hij merkte op, dat ook kleinere aannemers bijdragen kunnen leveren aan wat te maken, heeft met de bond. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat een goede basis zou worden gelegd voor een verdere en goede toekomst. Namens het gemeentebestuur gaf wet houder T. de Bruyn van zijn belangstelling blijk en bracht de felicitaties over. Ver scheidene hoofden van dienst en afgevaar digden van diverse bedrijven, waren aan wezig. Ook de commissaris van politie, dr. C. N. Peyster, woonde de receptie bij. Terwijl de Chr. Harmonfevereniging Sur- sum Corda vanaf de wal het bondslied speelde, werd de nieuwe bondsvlag op de Koninglnneplaat gehesen. Ter ere van het jubileum had Sursum, versterkt met de drumband van H.V.O. een mars door de stad gemaakt en daarbij uiteraard wat pu bliek meegetrokken naar het Grote Visserij plein. HVO zorgde voor een goede start door in Zwijndreoht van het sterk favorie te Pelikaan te winnen. De Zwijridrechters hadden in' de. oefenwedstrijden enkele uit stekende resultaten geboekt en misschien dachten zij aan de «debuterende Vlaardin- gers een makkelijke prooi te hebben. Het werd echter een bittere ontgoocheling voor de. P.elikanen, want al na twee minuten had HVO door toedoen van Van Oosten een voorsprong genomen. In de 33e mi nuut werd het- zelfs 2—0 voor onze stad genoten, toen Snoeij een afgemeten voor zet losliet, waaruit Hofman de ba'i prach tig inkopte. Ondanks heftig verweer van de thuisclub, die <ie achterhoede van HVO onder zware druk zette, slaagden de jon ge derde klassers er in deze voorsprong tot aan de 80e minuut te handhaven. Toen pas scoorde de rechtsbuiten van Pelikaan tegen, 2—1. Maar daar bleef het dan ook bij, want de Vlaarclingse achterhoede hield verder stand. Een goed begin dus voor HVO, dat echter op moet passen niet al te veel kansen te verknoeien, zoals dat zaterdag het geval. was. Nu liep dit goed af, maar het zou ook wel eens anders kun nen lopen. In De Dier op een vreselijk effectvol ter rein. heeft TSB een 33 gelijkspel bevoch ten in de eerste competitiewedstrijd tegen de club van die naam, Deze stand was al in een half uur bereikt, zodat vooi' beide clubs van een produktief begin kan worden gesproken.' Al na 5 min, spelen opende Floor van den Berg voor TSB de score, die door Warrebouts enkele minten later •werd opgevoerd tot 02. De thuisclub gaf zich echter niet ge wonnen en door hun middenvoor kwa men zij op 1—2, terwijl een strafschop we gens onopzettelijk hands van e«n der TSB- ers zelfs voor een gelijke stand zorgde. Er waren toen pas 20 minuten gespeeld en deze ouverture beloofde een spannend spel- verloop. En inderdaad kwam er nog een vervolg. Het was de middenvoor van De Lier, die in de 30e min. voor 3—2 zorgde, maar in dezelfde minuut maakte Van den Berg weer gelijk. Wat er daarna ook nog geprobeerd werd, het kruit bleek verscho ten en de 33 stand bleef tot het einde toe gehandhaafd. De eerste wedstrijd van De Hollandiaan in de onderafdeling heeft niet de zo be geerde punten gebracht. Met 2—1 gingen de melkmannen ten onder, nadat zij over het algemeen een redelijke wedstrijd had den gespeeld. In het veld ging het alle maal wel, maar voor het doel gekomen faalde de schutterij. Zo miste I^oes van der Knaap zelfs een strafschop. De gasten hadden wat meer geluk bij htm pogingen de man aan het scorebord aan het werk te zetten. Bij de thee hadden 2ij dan ook een 1—0 voorsprong. Zeven minuten na de thee kwam De Hollandiaan door Jongbloed weer op gelijke hoogte, maar het laatste wGord was weer aan de gasten, die door een vrij gélukkig doelpunt de punten mee naar huis konden nemen. KARmGVAJfGSTBERICHTEN Praairapport van hedenmorgen: VL 70—34 kantjes; VI. 8&-~JO; VI. 190—40. Marktberichten. Hedenmorgen werd aan het afslaglokaal In VJaading enbetaald voor ;voile haring f47—149; steurbaring f32.20—f33.20; ijle steurhMing f27—f30 per kantje. Van eind juli tot eind augustus is in het rayon, van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord (Vlaardingen en Schiedam) het aantal mannelijke werklozen gedaald van 234 tot 148. De grootste yeran- dering trad hierbij op in het aantal jeugdige werkzoekenden (beneden 19 jaar), waarvan er eind juli 152 stonden ingeschreven en eind augustus nog 62. Ook het aantal aanvragen van bedrijven toonde een, zij het geringe, daling, nl. van 2362 tot 2313. Het aantal vrouwelijke werkzoe kenden, dat eind juli 20 bedroeg, steeg tot 44. Van de 148 ingeschreven mannelijke werklozen behoren er 109 tot de groep van de wrijvingswerkloosheid, d.w.z. de groep die tijdelijk werk' zoekend is in verband met verandering van werkgever. Dit cijfer is sterk beïnuloed door de gang uan zaken bij de firma C. van der Burg en Zonen. de het aantal werkzoekenden van 127 tot 50 en. het aantal aanvragen daalde even eens, nl. van 1390 tot 1348. In deze'cijfers komt vooral het resultaat van de bemidde ling van jeugdigen tot uitdrukking, welke bemiddeling door hetaanhoudend hoge peil der werkgelegenheid zonder moeilijk heden verloopt. Van de in totaal ca. 130 man personeel van de firma C. van der Burg en Zonen is het merendeel er in geslaagd zeïf een an dere werkkring te vinden. Voor 50 werk nemers is een ontsla gaan vrag in behan deling. De bemiddeling in deze gevallen naar .verwacht mag worden, een vlot verloop hebben. Er is werkgelegenheid voldoende; slechts aan een tiental geval len zal extra aandacht besteed moeten wor den omdat de betrokkenen op medische gronden niet zonder meer overal geplaatst kunnen worden. Er wordt echter op ge rekend. dat ook voor deze mensen een ge schikte arbeidsplaats gevonden zal ktm- ner. worden. Een opvallend verschijnsel in de ,.zaak Van der Burg" is. dat slechts weinigen der vrijgekomen..werknemers weer in een kis tenfabriek wilden gaan werken. Zelfs van de ouderen, die er hun rechten op een pensioen van f320 per jaar door verloren zagen gaan, heeft een aantal er de voor keur aan gegeven werk to zoeken in een andere bedrijfstak. De hogere inkomsten, die hierdoor verkregen konden worden, v/erden daarbij belangrijker geacht, dan het pensioentje in de toekomst. Juist bij de ouderen speelde hier ook mee het be zwaar, verbonden aan het werkf buiten Vlaardingen. Terwijl het verschijnsel van de forensen steeds groter wordt, tiras hier een groep mensen, die zich zeer sterk aan de eigen plaats gebonden voelde. Van de genen, die nog niet op eigen gelegenheid ander werk hadden gevonden, bleek niet temin ca. 10 pet, er de voorkeur aan te geven nü maar met-een in een andere plaats te gaan werken en wonen. De nei ging om in een andere bedrijfstak te gaan werken moet voornamelijk verklaard wor den uit een gebrek aan vertruweu, bij de werknemers, in de toekomst van de Jiout- emballage-industrie. Alleen in de gemeente Vlaardingen daal de het aantal mannelijke werkzoekenden gedurende de maand augustus van 100 tot 73 (jongeren van 61 tot 40) en het aantal aanvragen steeg van 739 tot 768 (jongeren 351 tot 34S). Bij de vrouwen steeg het cijfer der werkzoekenden van 4 tot 16 en de aanvragen daalden van 216 tot 184. Voor Schiedam tonen de cijfers bij de mannen een daling van 134 tot 75 (jonge ren 91 tot 22) on dat van de aanvragen van 1623 tot 1545 (jogerai 749 tot 7S8>. De 1B vrouwelijke werkzoekenden in deze gemeente werden er per eind augus tus 28; de aanvragen stegen var» 127 tot 142 In het rayon Maassluis (omvallende Maassluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Holland) waren eind juli 13 mannelij ke werkzoekenden, ingeschreven bij een aantal aanvragen van 1330 en die cijfers waren eind augustus 21 en 1273 geworden. Hei aantal werkzoekende vrouwen steeg van 3 tot 9 en het aantal aanvragen voor vrouwen daalde van 181 tot 148. In de metaalnijverheid in het rayon van het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord daal- De bouw van de olieraffinaderij voor de Gulf Oil in Europoort door The Kellogg Company loopt binnenkort af, maar inmid dels is bekend geworden, dat The Kellogg voor de zelfdé opdrachtgever in de loop van het volgende jaar in Europoort nog een olieraffinaderij moet gaart bouwen. Er valt dus niet te verwachten, dat hier mensen zonder werk zullen komen. De kwestie van de koppelbazen is in het rayon van het bureau betrekkelijk rustig verlo pen. Er zijn slechts bescheiden demon straties geweest on het wachten is nu op de resultaten der overeengekomen maat regelen. Het verschijnsel „koppelbazen", dat zo wel bij werknemers ais werkgevers wre vel heeft opgewekt, blijkt overigens in dit rayon officieel niet zo'n bijzonder grote omvang te hebben. Met inbegrip van dé beide grote scheepswerven in dit gebied èn het vele werk op Rozenburg, waar heel veel werk wordt gedaan, zou in totaal het aantal arbeiders, dat via koppelbazen aan het werk is, ongeveer 1.000 bedragen. Hier bijis echter het bouwbedrijf, waar de oe- stand erg onoverzichtelijk is, buiten be schouwing gelaten. Op de werven hebben alleen de onderaannemers gebruik ge maakt van, de .diensten der> koppelbazen; -de directies zelf zijif daar niet toe overge gaan. Ook in de chemische industrie is de koppelbaas geen onbekende verschijning, maar daar zijn de problemen niet zo groot, omdat de via koppelbazen werkende 'arbei ders precies het zelfde loon ontvangen als de mensen in vaste dienst. Nu gaat dus aan de koppelbazen .en hun werknemers de toegang tot de metaalbe drijven ontzegd worden, tenminste voor zo ver het de siet-bonafide koppelbazen be treft. De ondernemingsraden zullen mee moeten bepalen, welke koppelbazen bona fide zijn en welke niet en. het ligt in de lijn der verwachtingen, dat hier nog wel moeilijkheden zullen rijzen. Immers, wel ke maatstaf moet hier gehanteerd worden? Om de situatie op te klaren zou in feite een eind gemaakt moeten worden aan iede re vorm van „uitlenen van arbeidskrach ten met het doel, daar winst mee te ma ken". Bonafide koppelbaas of niet, deze wijze van uitlenen van mensen moet ethisch onaanvaardbaar geacht worden en bovendien is er geen enkel economisch nut mee gediend, behalve dan dat van de koppelbaas. Dc ondernemingen, die nu van de diensten van koppelbazen gebruik maken, zouden beter buitenlandse arbei- mogelijkheden, welke de on langs in dc handel gekomen panorama-camera's bicden, ziet bier gedemonstreerd met een op. name van Vlaardingen nieuwe koopr centrum 't Liesveld. Op deze van de Hoogstraat af genomen foto ziet u beide Liesveldwanden met daartus sen het Liesveld-viaduct, dat moge lijk voorlopig als autoparkeerplaats zal worden benut. De panorama- camera bezit een draaiende lens, die per opname een filmstrook belicht van driemaal de lengte van een normaal kleinbeeldnegatief, waar door een panorama-opname wordt verkregen. Daarbij moet bet appa raat zuiver waterpas worden opge steld. Overigens behoeft alleen de belichtingstijd te worden ingesteld. Op een kleinbceïdfilm van normaal 36 opnamen verkrygt men met de panorama-camera 12 opnamen. ders kunnen aannemen; die komen het be drijf voordeliger; zij werken op een jaar contract en langs deze weg wordt boven dien een steentje bijgedragen tot de ont wikkeling van bepaalde gebieden binnen de E.E.G. Het kwaad van de koppelbazen kan niet afdoende bestreden worden door de gevolgen er van weg te. nemen; de wor tel van het kwaad ligt in de krappe ar beidsmarkt cn definitieve verbetering mag dan ook slechts verwacht worden van maatregelen, die de arbeidsmarkt zodanig' beïnvloeden, dat de bestaansmogelijkheid: van de koppelbazen ondermijnd wordt Wie het NIEUWSBLAD leest weet van dies het meest De burgemeester vah.Brielle maakt bekend; 1. dat vanaf heden, gedurende twee weken van maandag tot cn met vrijdag, dagelijks tussen 9-00 en 22.00 uur voor een ieder kosteloos ter inzage ligt op hot stadhuis: de verordening, houdende algemene regelen met be trekking tot de aard der bebouwing en het gebruik van. gronden binnen de wallen (conserveringsverorde ning 1963) en de daarbij van toepassing verklaarde verordening, houdende algemene regelen ter bescher ming van de belangen van eigenaren en andere zakelijk gerechtigden tegen schade als gevolg van de vaststel ling van stodebouwkundige maatregelen in de ge meente Brielle (schadevergoedingsverordening 1963), alsmede de daarbij behorende tekening, zoals deze 2ijji vastgesteld door de raad der gemeente Briellc op 5 september 190S. Belanghebbenden, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend en zij, wier belangen betrokken zijn bij wijzigingen, welke de gemeenteraad bij de vaststelling van de plannen in het ontwerp heeft aangebracht, kunnen binnen acht wéken na heden schriftelijk bezwaren tegen voormelde verordeningen indienen bij gedeputeerde staten der provincie Zuid- Holland; 2. dat vanaf heden tot en met 16 september 1963 van maandag tot en rnct vrijdag, dagelijks tussen Ö.ÖO en 12.00 uur voor een ieder kosteloos ter inzage ligt op het stadhuis: het ontwerp ener vergunning, welke burgemeester en wethouders met toepassing van artikel 20 der Wedcr- opbouwwet voornemens zijn. te verlenen aan het be stuur van de vereniging „De Vakschool voor Rrielle en omstreken" te Brielle voor de uitbreiding van de onder haar bestuur staande Technische school en."..- School voor Scheepswerktuigkundigen aan de Buijge- meester H. van Sleenstxaat 4 te Brieile. Gedurende dc termijn van ter-inzagelegging bestaat voor de eigenaren der aangrenzende en nabijgelegen gronden gelegenheid om bezwaren tegen de bouw plannen van genoemde schoolvereniging in te dienen bij burgemeester en wethouders van Erielle. Brielïe, 10 september 1963. De burgemeester voornoemd, Van Dedem. MONTAGE vraagt voor de bouw van olïeverwer- kende en chemische installaties o.a. In het Botlek-gebied VAKBEKWAME: (met N.V.L.-dlploma) Tevens bestaat op onze FITTERS SCHOOL bij voorkeur voor metaalbewerkers (niet ouder dan 30 jaar) de mogelijkheid een versnelde opleiding tot pijpfitter voor de olieverwerkende en chemische industrie te volgen. Na voltooide opleiding volgttewerk stelling op één onzer binnenlandse montagewerken. Regeling voor reisgeldvergoeding af kost- en reisgeldvergoeding. Gratis, bedrijfskleding. Gunstige winstaandeelregeling. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden op woensdag 11 september a.s, tussen 78 uur njn.' bü het Gew. Arbeidsbur. te MAASSLUIS, alwaar een Werkspoor-vertegenwoordlge'- aan wezig is. ~~1 Rets- en verzuimkosten bij sollicitatie worden vergoed. Hoofdagentschap en Redactie: /LAARD1NGEN, Sm. Havenstraat 1 Tel. 3229 Na 17.30 tot 19.30 uur: Tel. 2959 Redactie: Tel. 5453 pANORAMABEELD van de oostelijke invalspoort van Vlaardingen, Chr. Huishoudschool met gymnastieklokaal, de Van Hogendorpflat, de welke onze fotograaf met een panorama-camera verkreeg van af het Wereldhavenflat of U-flat met zijn dubbele hoge vleugel. Op de voor perron van het station Vlaardingen-Oost. Van rechts naar links ziet u de grond de tunnelopritten en links op de achtergrond de Sckiedamsedijk. Dit gehele beeld werd met één opname verkregen. Met een druk bezochte receptie op het motorschip Koninginneplaat, liggende in de haven bij het Grote Visserjjplein, is maan dagavond een begin gemaakt met de vie ring van het 60-jarig bestaan van. de af deling Vlaardingen van dc Nederlandse Aannemers- Patroonsbond voor de bouw bedrijven in Nederland (N.A.P.B.) Met deze salonboot maken de leden met hun dames vandaag een tocht langs de Deltawerken; brengen een bezoek aan het Haringvliet met sluizencomplex en dineren in Dordrecht om vanavond laat in Vlaardingen weer voet aan wal te zetten. Tijdens de receptie hield de bondsvoor zitter, de heer L. J. te Pas, een toespraak, waarin hij het bestuur gelukwenste met het jubileum, maar tevens de wens uit sprak, dat het in de toekomst nog beter zou mogen gaan- Hij wees op de moeilijke taak, die het bouwen tegenwoordig omvat. Men is van diverse dingen afhankelijk waarbij hij met name het goedkeurings- beleid onder de loep nam. Dit werkt stroef en belemmert de werkzaamheden met vele nadelige gevolgen. Ook sprak hu over het loonbeleid. Vroe ger ging het over het minimum maar tegen woordig is er sprake van een maximum- loon. De heer Te Pas vond dat er nog alle reden is om samen te werken met diverse organisaties. Alles is zeer kostbaar en men moet streven, naar efficiency. Als ieder zijn taak verstaat in de samenwerking, kan, men als team meer vorm'krijgen. Vooral als het samenspel goed gespeeld wordt, kan er veel worden bereikt, aldus de mening van de bondsvoorzitter. Echter maet er veel gebeuren om alles Met de wielerclubs Pedaslridders, Feij- tnoord. Apollo en RC Rotterdam uit Rot terdam, De Coureur uit Vlaardingen, De Mol uit Dordrecht en de RC Gouda en RC Schiedam als deelnemers aan de clubont- moeting, die zondag- door de Pedaalridders in de SpaansepoMer werd georganiseerd heeft Wim Liebreehts opnieuw een le prijs aan zijn prijzen kast toegevoegd. Als het zo door gaat moet hij zichook een grotere prijzenkast gaan aanmeten, zoals zijn broer Rudi dat heeft moeten -doen. Wim werd winnaar bij de adspiranten met een tijd van 45.30 over 22 km. Onder dc eerste 10 plaatsten zich ook de Coureurrenners H, Dalmeijer (2e), L. Coenradie (4e>, Pier Heyster jr. (8e). K. v.d. Hoeven van Schie dam werd hier 5c. Ook de wedstrijd voor Nieuwelingen (47 km) leverde een ie prijs voor een Coureurrenner op. S. Pieters werd winnaar in 1-20. De strijd om de prijzen, bij de amateurs (54 km) bleek een onderlinge Rotterdamse aangelegenheid. De eerste drie prijzen waren voor renners van de Pedaalridders, resp. Middelkoop, Hoek en Brinkman. In het tin-ngébouw van het. gemeentely ceum aan cle Claudius Civilislaan neemt deze week dc training voor de niet-geselec- tcerde Fortuna-pupilien een aanvang. Voor de pupillen van 8 tot en met 10 jaar en voor die van 11 en 12 jaar is de trai ning op woensdag, resp. van 4.305.15 uur en van 5.15—6 uur. De training voor de niet geselecteerde junioren wordt donderdags in de turnzaal aan de Huygensstraat gehouden. Voor c-ju- nioren van 7-8 uur naln., voor A- en b-ju- nioren. van 8-9 uur. DINSDAG Be Serre, 11 uur: Opening bor.dscongres ChT. Bond v, Patroons i-h. Meubileringsbedrijf in Nederland. Rlonwlaan 162, 215 uur: Scrabblemiddag Ned. Ver. v Huisvrouwen. Stadhuis, 7—9.30 uur, Bezichtiging stadhuis en tenloons telling. Rccreatiegebouw ENCKr 8 uur; ENCK-drie kamp. Biljarten: ENCK—Shell; bridge: Shell —Sunlight, Triangel, 8 uur: Najaarsshow modehuis Schef- fer. Luxor, 8 uur: Hatarf (a.U. Stadsgehoorzaal, 0 uur; Lemmy houdt van dames (14 J.). WOENSDAG Stadhuis, 7—9.30 uur; Bezichtiging stadhuis en tentoonstelling. Geopend Apotheek Bot, Blllltonlaan 66, telefoon 4729. 11 september Afnemende maan Zon op 6 00 uur, onder. 13 07 uur Ma&n op 23.40 uur, onder 15 uur EOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 10 SEPTEMBER 1983

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2