ffimwtea maim FW Successtuk van Heijermans voor de Katholieke Kring Raad kan volledig instemmen met het gevoerde gemeentelijke grondbeleid VLAARDINGEN at r? AAR. AN NEER, Vlaardingse elftallen Rustige winter voor Dierenbescherming Orpheus" heeft ivat „in het vat TSF verloor van NOAD Kettingbotsing mannelijke en vrouwelijke bestellers NA UITVOERIGE BESPREKING VAN NOTA: zijn Huizen aan de Mauritssingel wel degelijk verzakt Nieuwe ziekenhuis kreeg naam „Holy" V oetbalprogramma ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD yRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 9j Ho©ffl*fentaeh*p to Redact!*: ICHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 KLACHTEN over bezorging: Schiedam: van 17.301.9.30 uur Tel. 67292, Rotterdamsedijk 232c. Kethel: Tel. 01808—252, Kerk- weg 79. ""C700R <le leden van de Katholieke Kring" gaf de toneelgroep „De Maasstadspe- Iers" donderdagavond in het Passage-Thea ter een geslaagde opvoering van ,,De op gaande zon", een toneelspel in. vier, bedrij ven door lierman Heijermans, waarbij de regie Piet van der Me uien liad. Opnieuw Week op deze avond, dat de toneelspeel kunst nog steeds in brede kringen wordt gewaardeerd, want de zaal was goed be ret. Bovendien wil men loeh ook wel weer eens een keertje uit. Elke avotul voor de tv te zitten gaat Immers op den duur ook vervelen. De aanwezigen hebben er ongetwijfeld geen spijt van gehad, dat re deze uitstekende voorstelling bezocht heb ben, want ze hebben een boeiend stuk to neel gezien. Bij deze opvoering van een van de vele sociaal-realistische toneelstukken van Her man Heijermans bleek de knappe uitbeel ding van het echt-menselijke in zijn karak terfiguren nog steeds een diepe ontroering bij het publiek te wekken. Vele stukken van zijn omvangrijk oeuvre worden even wel niet meer gespeeld. Zijn melodramati sche toneeltrant nader somwijlen dicht het volkstoneel. Bovendien is het werk van Heijermans geworteld in zijn tijd, welke «r een was van grote maatschappelijke strijd. Deze felle, sociaal-bewogen auteur koos zeer bewust partij, waarbij hij zijn vinger legde op de wonden en rotte plek ken van de samenleving in die dagen. Pit is nu alles voorbij. Onze maatschappij structuur is geheel veranderd. De decors zijn onherkenbaar verwisseld. Doch de diepere roerselen van de mensenziel zijn dezelfdegebleven. Heijermans wist het klavier van het menselijke gemoed op ge niale wijze te bespelen. Daarin, lag zijn meesterschap. Sn daarom 2ijn bepaalde stukken, van hem voor de hedendaagse to neelliefhebber nog steeds aanvaardbaar. Doch een auteur kan nog zulk een knap toneelstuk schrijven, het moet daarnaast ook goed gespeeld worden. Welnu, „De Maasstadspelers" wisten van „De op- CEM. KENNISGEVING. Artikel 5 Wegenverkeersreglement Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat zij in hun vergadering van 10 december 1063 besloten krachtens artikel 5. eerste lid. sub c van het Wegen verkeersreglement vast te stellen de volgende 83e en B4e WUZIGïNG van het Verkeers- besluit voor de gemeente Schiedam. Onder het hoofd „Geslote iwerkl a ring van richting van de Broersvest, alle voertuigen, ilj- en. trekdieren en vee, behoudens voor parkeerdoeieinden, nummers 6, 14, 15 en 16" (bord model W.V.R.): wordt de rubriek: „Singel tussen verbin dingsweg en ErnmapleSn in de richting van. het Emmapleln. alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, behoudens voor parkeer- doeleinden. nummers 6, 14. 15 en 16" (bord model W.V.R.1 als volgt gewijzigd „Singel, gedeelte langs de middenberm var, de verbindIngsweg, in de richting van het Emmaplein, alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, nummers 14. 15 en 16' (bord model W-.V.R.) en wordt in de rubriek „Burgemeester van Haarenlaan, de zuidoostelijke ventwegen tussen de Ruys de Beerenbroucklaan en Ce Parkweg in de richting van de Ruys de Beerenbroucklaan, alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. nummers 14, 15 en 16". „Parkweg" vervangen door „Jan van Zutphenstraaf', terwijl onder het hoofd „Voorrangskruisingcr» of -splitsingen" de volgende rubrieken ver vallen: „Singel het gedeelte Singel ten zuiden van de R.K. Kerk, Singel, nummers 10, 204" ..Singel het gedeelte van de Singel tus sen de Laurens Coslvrstraat on de Large Singelstraat, Singel, nummer 10" „Singel Lange Singeistraat, Singel, nummers 10. 104" „Singel Eerste Tuinsingel, Singel, nurr.- ir.er 10" - ..Singel het gedeelte van de Singel, tus sen de Eerste Tuinsingel en de Korle Singeistraat. Singel, nummers 16. 104" en „Singel het gedeelte van de -Singel, ge- nummerd pand 59 en par.d 63, Singel,' nummers 10. 104", Van deze besluiten staat voor teder belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van denlg dagen na heden. Het adres van beroep wordt gericht aan H, M, de Koningin, maar ingediend bij de Com missaris der Koningin in de provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. De besluiten zijn in afschrift verzonden aan de betrokken Hoofdingenieur - Directeur van de Rijkswaterstaati aan de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Automobielclub, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereni ging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. De besluiten liggen gedurende genoemde be roepstermijn ter visie ter Gemeente - Secreta rie (Stadhuis, afd. Algemene Zaken). Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, M. J. BLOK. J. W. PEEK. Echledam. 7 februari 1964. VRIJDAG FEBRUARI jlrene. 8 uur; Ton eel ver. „Entre Nous": Carna valsavond. Musis Sacrum, 8 uur: Alg. Ned. Gr. Bond: Toneelavond. Sursum Corda, 8 uur: Wljkgem.4: Wijkavond. "Wijkcentrum, 8 uur: Handbalver. „Wilton FijetiOord": Vergadering. ZATERDAG 8 FEBRUARI. Ons Gebouw, 8 uur: FJG „Soos Marimba": Dansavond. Arcade» 8 uur: R.K. Hockey ver. Spirit: Carna valsavond. jrene, 8 uur: CJV-Nieuwland: Toneelavond, Musis Sacrum, 8 uur: Toneel ver. Bona ven tura: Toneelavond. MaUon Tivoli, 8 uur. SJS Guillaume: Carna valsavond. FILMS. Passage Theater: Afkloppen Dsr.ny Kay. vrij dag. maandag t.e.m. woensdag 2 en 8.15 uur: zaterdag en zondag 2, 4,15. 7 en. 9-15 uur. Mvnopole: vrijdag, zaterdag z, 7 en 9.15 uur: zondag 7 en 9.15 uur; maandag en dinsdag 2 en 8 uur, woensdag 8 uur: Suleiman, de veroveraar; zondag matinee 2—4.15 uur: Het duel bij de Silver Creek; zaterdagnacht: De zedenpolitie grijpt in: woensdag matmee 2 uur: Watt en Half Watt in de penairie. EXPOSITIES Stedelijk museum: dag. 10—5 uur: zondag 12.30 5 uur; Tentoonsieliing: „Epos 111-D-groot tekeningen en schilderijen Rien v. Brink: gedichten Pierre van der Voort. APOTHEEK Evers, Langehavcn 81, tel. 68212. gaande zon" een briljante opvoering te ma ken met sterke typeringen van de karak ter figuren en een uitstekend ensembiespel. Reeds de stemmingsinleiding was juist ge troffen, want tegelijk ermee was de sfeer van het gehele verhaal bepaald. Geleidelijk kwam daarna het conflictorisch proces tot ontwikkeling. De acteurs brachten het dra ma met eert stijgende climax, waarin de motorische momenten niet ontbraken, naar het bevrijdende slot van het stuk (Kalhar- sis). dat op aanvaardbare wijze als het logisch en psychologisch resultaat van het. jehele conflict kon gelden. Verschillende ka rakter fig uren waren op waarlijk Dickensiaanse wijze getypeerd, zoals de prachtige hoofdpersoon Matlihijs de Sterke (Nol Mennigs), die aan de on sterfelijke Micwaber herinnerde. Naast dit sterk-geprononceerde karaktertype was daar de Grootvader George van Woerden) die wel een creatie leek uit de Menselijke Comedïe van de Franse romancier Honoré de Balzac. Dit was nu echt een prototype van alle grootvaders. Even sterk van uit beelding was de karakter figuur vn de Abraham (Ben Schmitz), een echte negen- tiende-eeuwse gedienstige, zoals men die tegenwoordig niet meer vindt. Drie vrouw enfiguren gaven aan het stuk een diep re- lief. Dit waren Anna Maria, de vrouw van de sterke, levenslustige Matt hijs (Clara Br ok meier-Stam per jus), Son ja, haar doch ter (Dora Donke rv oor-B ei jn) en de buur vrouw Doortje (Miep den Hollander). Dit drietal 'beheerste hei vrouwelijke element. Mary Dissen-Wils speelde levensecht Mar- go, het zielige dochtertje van Doortje, ter wijl Piet Geljon als Maphialie, haar zoon optrad. De sfeervolle décors van Dick de Wilde, uitgevoerd door Chiel de Mey, gaven ten volle de negentiende-eeuwse levensstijl weer, evenals de rekwisieten, zoals de ko peren luchters, het nude schrijf cabinet je, de rood-pluche stoelen, het. vale, bruine be hang en de oude telefoon, waaraan men nog moest draaien. Ook de kledij was ge heel in de fin-de-siècle-stijl, waarbij de da mes in het zwart of grijs gingen, met rok ken tot aan de grond en de heren in stem mig rwart waren gekleed, gecoiffeerd met bolhoeden en het embonpoint gedrapeerd met een sierlijke gouden ketting. Tot de laatste scène leefde het publiek, kennelijk in spanning over het dramatisch verloop van het familieverhaal, met de handelingen op het toneel mede. Na afloop kregen de spelers een warm en langdurig applaus. FORTUNA: v. Horik» doel: Baksteen, Robbemond en Brilleman, achter; Jansen en v. d. Borden, midden: Biankenstein. v. d. Zwan, Bou- man. Verweel en v. d. Berg, voor. VFC: J. Woudstra, doel; E. Klouwens en J- van der Hoek, achter: R. van. Rees, A. Vleugel en J. v. d. Lee, midden; H. v. d. Mark, Smits, P. v. d. Burg, A, van der Lee en H. van Rees, voor. RK WIK: M. Clarijs, doel; A. Jansen en L. de Brabander, achter: M. van Rossum, D. de Rond en H. Vroom, midden; A. van Veen, A, Dries. H, Hoekstra, H. van Vliet en M. Verbiest, voor. DE HOLLAND! A AN P. de Herder, doel; C. Termijn en H. P- Foncke. alhier; J. P. Groenewegen, J. Maarïeveld, P. van Brandwijk, midden; J. Bakker, J. Groeneveld, M. Berrevoets, R. Jungblut en P. van Dorp, voor. ZWALUWEN: E. Schras, doel; M, Tol en Joh, Don, achter; L. Muis. L. de Boer en F. van Ree. midden: A. van Veen, Sj. Simons, Fr. v. d. Graaf, L. de Korver en Sj. Langendoen, voor. HVO: H, Vink, doel; P. Snoey en J. Schipper, achter: W. van Wolferen. L. Michel en R. Post midden: J. Drop, H. Krijgsman, H. Hofman, C. Machielsen en A. v. Oosten, voor. TSB: A. van Noordenne, doei; Kroon, en v. d. Linden, achter: Westdijk, La Lau en Wiersma, midden; Schuif, Naaktgeboren, Nannenberg, Warbout en Plomp, voor. Dierenbescherming heeft het tot nog toe deze winter rustig. Onwillekeurig gaan de gedachten van de dierenvrienden terug naar de vorige, Siberische winter, toen mens en dier het kwaad te verduren heb ben gehad. Inspecteur C. Spermon van de Schiedam- se afdeling van Dierenbescherming weet ervan mee te praten. Hij kent zijn rust niet. deze winter. Wel controleert hij regel matig de plaatsen van de vogelconcentra ties, maar bij voederen behoeft hij deze winter geLukkig niet. Dat zou ook niet goed zijn, vertelde hij, want dan worden de vogels te lui en te zit vast. De dieren moeten thans zelf hun voedsel ophalen, dal is normaal en gezond. Trouwens de men sen voeren nog genoeg bij. En dat is erg goed bedoeld van hen. Het heeft deze win ter wel enige tijd gevroren. Dit had ook geen week langer moeten duren of men had toch weer hulp moeten bieden aan onze gevederde vrienden, Een buitenkans je is. het ook, dat we in deze winter geen dik sneeuwdek hebben. Dat was juist ver leden jaar zo verschrikkelijk lastig. Ach, het gewone werk, we zouden li aast zeggen de normale routine-arbeid, gaat na tuurlijk altijd door bij Dierenbescherming. Zo heeft de heer Spermon onlangs drie lange avonden met zijn helpers eraan be steed om een zwervende herdershond op te vangen. Het dier zag er nog goed uit Waarschijnlijk door zijn baas achtergela ten. Ook hebben ze enige tijd geleden in het asiel aan de St. Anna Zusterstraat een boomvalk, die een van 2ijn vleugels had verwond, verzorgd, dagelijks met vlees gevoerd en tenslotte weer weg laten vlie gen. Zo blijft er altijd werk aan de winkel, Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus, dat onder leiding van zijn diri gent, de heer Jos Vranken. op zijn laatste concerten veel plechtigs heeft gezongen, wil nu eens wat „werelds" gaan doen tij dens enkele uitwisselingsconcerten, die het op touw heeft gezet met het Bergen op Zooms Mannenkoor. Laatsgenoemd koor komt op 31 mei naar Schiedam en in sep tember hoopt Orpheus zich dan in Bergen op Zoom te laten horen. Het programma voor die concerten staat nog niet vast, maar hét ligt duidelijk in de bedoeling hiervoor uit het luchtiger repertoire te putten. Het eerste tftfeltennïs-team van TSF is In de plaatselijke derby tegen NOAD II met niet minder dan 100 tenonder gegaan. Ongetwijfeld "bezit dit NOAD de sterkste ploeg, maar deze „dubbele cijfers" neder laag geeft de juiste krachtsverhouding toch niet volledig weer. Eerst na vier van de gespeelde partijen boekte NOAD voordeel na een beslissende derde game. Bij TSF was G. v.d. Wiel niet ban de partij. Zijn plaatsvervanger W. de Winter zag evenmin kans de uitslag een beter aanzien te geven. TSF II behoudt de kop van de ranglijst, nu Feyenoord IH xnet 91 naar de Maas stad werd terug gezonden. Het derde team boekte weer eens winst en wel tegen Na tionale 1 met de cijfers 82, Overige uitslagen: TSF 4Germinal 9 7—3; TSV 5—Stadhuis 4 9—1. Harmonie „Wilton-Fijenoord" concer teert op donderdag 13 februari in het Pas sage-Theater te Schiedam. Verder zal er na de pauze de film „Das Dreimaderl- haus" vertoond worden. Op de Westlancteeweg kwamen donder dagmiddag niet minder dan vijf auto's met elkaar in botsing. De auto's reden in file in de richting Maasland. Ter hoogte van het recreatiegébouw van de ENCK moest de bestuurder van de eerste auto remmen. Bestuurders nummer twee en drie remden ook, doch deze laatste kon niet tijdig tot stilstand komen en botste tegen de voorliggers. Een vierde en een vijfde auto reden daarna op de eerste drie. De vierde en de vijfde auto. resp. bestuurd door de 22-jarige W. B. uit Vlaardingen en de 39-jarige G. V. uit Maassluis, liepen zware schade op. Er waren geen persoon lij ke ongolu kken POST- EN TELEGRAAFKANTOOR SCHIEDAM biedt een vaste betrekking aan: Voorwaarden: leeftijd 18 toe plm. 45 jaar, volledig gewoon Lager Onderwijs. Geboden wordt: 9 bruto maandloon op 25-Ja.rige leeftijd f 523,13 ft (Inclusief huurcompensatie) een toeslag voor onregelmatige diensten A.O.VV. premie voor Rijksrekening. Inlichtingen bij de directeur van het Post- en Telegraafkantoor Schiedam, Tuinlaan 114 te Schiedam. In de vergadering van de gemeenteraad, die donderdagavond onder voor zitterschap van burgemeester mr. J. Heusdens werd gehouden hebben de besprekingen over de nota betreffende de gemeentelijke grondpolitiek de meeste tijd in beslag genomen. Een viertal sprekers ging op dit onder werp in en zij bleken zich terdege in de stof verdiept te hebben. Dat zelfde mag echter gezegd worden van wethouder De Bruijn, die namens het college de in de nota vervatte gedachtengang verdedigde en die het genoegen smaakte, dat de raad zich in zijn geheel achter de opvattingen van het college schaarde. De heer v. d. Veen (PCG) stipte als eerste van deze sprekers de mogelykheid aan, dat verkoop van grond op de duur voor de gemeente toch financieel aantrekkelijker zou kunnen, zijn dan uitgifte in erfpacht. Urlet het betoog van B. en W. kon hij zich in grote lijnen wel verenigen, maar er waren, zo dacht hij, toch nog wel enkele punten te verduidelijken. Hij toonde zich o.a, voorstander van een erf- pachtsterniijn van 60 jaar voor industrieterrein. lijn. De N.V. Hollandsche Asbest Mij. v/h Drs. W. v. d. Drift (kvp), die de nota een goed werkstuk achtte, had er echter tot zijn spijt gegevens in gemist betref fende de grondpolitiek in andere gemeen ten en met name in een gemeente in het Rijnmondgebied. Van de thans gevoerde politiek zou deze spreker alleen willen af wijken als Vlaardingen een uitzonderings positie mocht innemen en hij waarschuwde tegen het vaststellen van een te hoge erf- pachtsprijs. Door het in Vlaardingen ge volgde systeem is reeds een stille reserve gekweekt, al is de omvang daarvan niet precies vast te stellen. De heer v. d, Drift vond hel minder juist de erfpacht ten laste van de aanvrager te laten komen over de periode waarin hij door cverheidsmaatregelen wachten op rijksgoedkeuring b.v. nog niet kan gaan bouwen. De heer v. d. Graaf (pvda) vond dat de tot nu toe gevoerde politiek maar voort gezet moet worden; slechts tegen inciden teel voorkomende gevallen van verkoop van grond heeft sprekers fractie bezwaar. Verkoop van grond wees de heer v.. d. Graaf af omdat als gevolg daarvan de ge meente opnieuw voor grote lasten komt te staan als in de toekomst een stadswijk gesaneerd zal moeten worden; in uitzon deringsgevallen zal de pvda-fractie echter haar medewerking aan verkoop niet wei- aren. Ook de heer Dubbeldam (vvd) zou graag geïnformeerd worden, over de grondpoli tiek zoals die elders wordt gevoerd en vroeg het college ook waarom in sommige gevallen grond wèl wordt verkocht aan bedrijven maar niet voor woningbouw. Wethouder De Bruijn wilde wel pro beren de gevraagde informatie te verza melen, maar hij stelde vast, dat er vrijwel geen gemeenten te vinden zijn waar een gelijke grondpolitiek wordt gevoerd. Het grondbedrijf moet zijn prijzen van dag tot dag aanpassen aan wijzigende omstandig heden, maar de wijze van berekening is bijna overal anders. ïn Vlaardingen worden niet In de kostprijs van een wijk begrepen de voorzieningen, die ook elders in de ge meente zijn getroffen (straatverlichting b.v.). De wethouder ontraadde de verkorting van de erfpachtstermijn tot b.v. 60 jaar voor fabriekspanden omdat een industrie wijk zichzelf zal blijven moderniseren, zulks in tegenstelling tot woonwijken. Grond blijft ook wel onbebouwd liggen al komt er wèl rijksgoedkeuring en dat kan de gemeente veel geld kosten. Daarom is een straffer beleid nodig, maar tegen onbillijkheden wordt gewaakt Laatstgenoemde toezegging was vooral de heer v. d. Drift een pak van het hart en mèt hem verklaarden alle overige raads leden zich na nog enige discussie in tweede instantie akkoord met het ge voerde grondbeleid, dat op dezelfde voet zal warden voortgezet Een aantal benoemingen werd met een hamertik bekrachtigd. Er kwam een com missie. die de rekening en verantwoording over het jaar 1961 gaat onderzoeken: tot lid daarvan werden benoemd de heren a Barendregt (pvda); G. Dorsman (vvd); drs. H. P. M. van der Drift (kvp): A. C. Ph. Hardonk (peg): M. Hoogerwerf (pvda); E. P. van der Veen (peg) en A. van der Veer (psp). Mevrouw L. C. Markus-Mei]er, school arts, werd aangewezen om zitting te ne men in het algemeen bestuur van de stich ting ter bevordering van de schooltanö- verzorging in Vlaardingen en de heer L, Dornseiff te 's-Gi*avenhage, die onderwijzer in tijdelijke dienst is aan de lagere school, de Theo Th ij ssen school, kreeg zijn vaste aanstelling. In vaste dienst aan het gemeentelyceum Vlaardingen werden verder benoemd de al in tijdelijke dienst werkzaam zijnde lerares Engels, mcj. F. C. Romeijn en de leraar Frans. drs. E. J. Hengeveld. De raad gaf zijn fiat aan een aantal aankopen. Daardoor worden eigendom van de gemeente de panden: Dijkzicht 8 t.m. 11 en Asterstraat 38 t.m. 50 even nummers), gekocht van A. van Kralingen e.c., alhier; Van Schravendijkplein 24, van W. Nipius, alhier: Westhaven ka de 29/30 van N.V. Koninklijke Hollandia, alhier: Ged. Eier- sloot 142; le Van Leyden Gaelstraat 58 van A. van den Hoek, alhier en Prins Hendrikstraat 124. Verder werd van T. C. Zonneveld, alhier, bijna drie ha. weiland in de Holiër- hoeksche- en Zouteveenschepolder gekocht en nam de gemeente voor ƒ1 het strookje grond van vijf m2 voor het pand Willem Beukelszoonstraat 35 over van H. C. C, Straver. alhier. De raad gaf aan twee bedrijven grond in erfpacht, gelegen op het nieuwe indus trieterrein tussen Maassluisedijk en spoor- Van der Linden Sc Veldhuis te Rotterdam krijgt een terrein van 15.000 m2, gelegen aan de geprojecteerde George Stephenson- weg, Edisonstraat en Bellstraat. Een terrein van 3.500 m2 langs de gepro jecteerde Ampèrestraat en James Wattweg komt ter beschikking van- de Electro- tcchnische Industrie-maatschappij N.V. te 's-Gravenhage. Beide ondernemingen wil len op hun terrein een fabrieksgebouw stichten. Het pand Van Schravendijkplein 36/38 werd voor het jaar 1964 verhuurd aan C. G, de Groot, alhier; een stuk grond aan de Galgkade voor opslag van ijzer aan de Machinefabriek C. de Neeff N.V., alhier, eveneens voor 1964 en voor dezelfde pe riode een deel van de mond van de Ko ningin Wilhelminahaven aan de Nieuwe Matex N.V.' TOON7A.il Goedkeuring verwierf het voorstel tot verkoop van het betonskelet bij het nieuwe belaslinggebouw op de hoek van de Parallel weg en de Westhavenkade aan de N.V. Delta-garage, alhier, die er een toonzaal van gaat maken. De prijs is ƒ75.000 plus ƒ75 per m2 voor de grond, groot 216 m2. Voor het bouwrijpmaken van het nieuwe industrieterrein tussen Maassluisedijk en spoorbaan werd het reeds eerder verstrekte krediet van ƒ600.000 verhoogd met ƒ235.000 en er kwam 65.000 beschikbaar voor aan leg van., een deel der openbare verlichting op dit terrein. Voor riolerings- en bestratingswerk in de omgeving van de Maasboulevard werd al eerder voor 700.000 aan kredieten beschik baar gesteld en de raad hechtte nu zijn goedkeuring aan het voorstel dit bedrag met 300,000 te verhogen tot 1 miljoen. Goedgekeurd werd ook het plan tot ver breding van de Deltaweg van acht tot dertien meter en het wijzigen van het kruispunt Deltaweg-Galgkade. Het plan voorziet ook in het verplaatsen van het langs de noordkant van de Deltaweg ge legen trottoir en het verplaatsen van de riolering naar het trottoir aan de zuidkant Hiermee zal dus deze hoofdweg vrij van kabels en leidingen worden. De kosten van uitvoering waren de raadsleden alleen ver trouwelijk meegedeeld. Een ander plan,-dat de instemming van de raad kreeg was dat tot wijziging van het kruispunt Industrieweg,.. Burg, Pruis singel, Wagnerstraat, Parallelweg, spoor wegovergang, In verband met de plannen van NS tot verbetering van deze overweg is al eerder een krediet van 128.000 goed gekeurd, maar bij nader inzien, is verande ring in de plannen nodig gebleken. De Industrieweg zal nu worden omgelegd, zodat hij ongeveer 80 meter noordwestelijk van het huidige kruispunt haaks op de Van Beethovensingel uitkomt De wijziging in de aan te brengen verkeersüehtinstailatie zal ƒ8.000 extra gaan kosten; het bedrag, dat met de uitvoering der verdere plannen gemoeid is. werd slechts vertrouwelijk aan de raadsleden bekendgemaakt. Goedgekeurd werden de voorstellen be treffende de financiële afwikkeling van de onteigeningsprocedure tegen mevrouw A. Stnhlie-Coudzzaard over het pand Hoog straat 176; tot verhoging van de garantie- subsidie aan. de stichting Borgsteïïingsfonds voor de Middenstand; tot aanschaffing van een boekïngsmachine voor de gemeenfe- volkskredietbank en tot wijziging van enxeie gemeentebegrotingen, o.a. in ver band met wijziging van de steunnormen door de gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. Machtiging werd verleend af te wijken van de gemeentelijke eisenverordening, in verband met het verlof A voor de kantine in het VFC-sportpark. HANDENARBEID Een aantal voorstellen betreffende het onderwijs o.a. vaststellen van normen en voorschotten werd met een hamertik afgedaan en voor de viering van „150 jaar onafhankelijkheid'^ stelde de raad het ge vraagde krediet van 15.000 beschikbaar. De heren Halkes (kvp). Donkers (peg) en V. Munster (pvda) toonden zich inge nomen met het voorstel ƒ10.350 uit te trekken om het onderwijs I11 handenarbeid mogelijk te maken. Op desbetreffende vragen antwoordde wethouder Van Minnen, dat negen scholen hiervan elk 1150 zullen ontvangen, Het streven is er op gericht dit vak ook op de bijzondere scholen inge voerd te krijgen. Voor de viering van „150 jaar koninkrijk" in alle officiële "publikaties hierover wordt hardnekkig, maar daarom niet min der foutief gesproken over „herdenking 150 jaar koninkrijk" stelde de raad het ge vraagde bedrag van 15.000 beschikbaar, al waren niet alle raadsleden het helemaal eens met het programma zoals het nu is opgesteld. r In de wijk Holy zullen brandkranen ge plaatst worden; daarvoor kwam ƒ7.560 op tafel en de gemeente Rotterdam kreeg ver gunning voor het vernieuwen van de water transportleiding 60 cm in doorsnee tussen het kruispunt Mr. Kesperweg- Schiedamsedijk en de Schiedamseweg. Deze leiding dient voor de drinkwatervoorziening van Vlaardingen, Maasland en Maassluis- en die voorziening kwam in gevaar, toen bleek, dat de leiding onder de spoorbaan in slechte staat verkeerde. In verband met de bepalingen betreffende de zeewater- kering moest vernieuwing yóór 1- oktober' 1963 geschieden en wegens het. dringende karakter er van is dat werk uitgevoerd^. vooruitlopend op de beslissing van de raad over de vereiste vergunning. Die vergun ning is nu dus achteraf verleend. Eveneens in verband met de drinkwater voorziening werd nog een krediet goed gekeurd van ƒ40.000. Voor dat bedrag zullen door iiet Rijksinstituut voor Drink watervoorziening te 's-Gravenhage plannen gemaakt worden voor de bouw van een nieuw pompstation in de wijk Holy. De heer J. F, Zuring te Schiedam, die het toezicht heeft op ae fietsenstalling bij het Koipabad, zal daar voortaan Ö.5UQ per jaar voor krijgen in plaats van /5.<JOO zoals tot 1 januari van dit jaar en voor cie gemeentelijke energie- en waterleiding- oedrijven zal een lichtdrukmachine van /S.lOu aangeschaft worden. t Voor verbetering van. 64 woningwet woningen, eigendom van de r.k. woning bouw vereniging Ons Ideaal, werd een aan vullend krediet van f 22.787 goedgekeurd en er werd ƒ8.500 gevoteerd voor ver betering van de riolering in de Maurits singel. Bij dit voorstel bracht de heer v. d. Veen (peg) een schrijven, ter sprake van bewo ners van de Mauritssingel, die bezwaar maken tegen de bewering in'het voorstel, dat de woningen daar sterker verzakt zou den zijn dan net hpofdriooL Spreker vroeg of deze bewering gebaseerd is op een onderzoek van gemeentewoningen. Ook de beer v. d. Linden (kvp) haakte op dit schrijven in en vroeg of in dit verband een onderzoek is verricht Hij informeerde ook hoe vaak het riool in kwestie met een külkenzuiger is schoongemaakt. Wethouder Weststrate beriep zich op de deskundigheid van de dienst van gemeente werken, die langs de Mauritssingel op metingen heeft verricht. Een aantal be woners heeft die verzakking zelf kunnen vaststellen toen hun rioolaansluitlngen ver beterd moesten worden, omdat ze door de verzakking onbruikbaar waren geworden. In 1963 is de riolering in kwestie een aantal malen schoongemaakt en dat is ook dit jaar ai weer gebeurd. De gemeente heeft gedaan wat mogelijk Was, maar nu kan de voorgestelde voor ziening slechts nog een afdoende oplossing brengen. Het gemeentepersoneel kan rekenen op verbetering van lonen en salarissen, over eenkomstig de door het rijk getroffen maatregelen. Inclusief de sociale lasten zullen deze maatregelen de gemeente in. 1964 ongeveer 1.200.000 gaan kosten. HOLY Een nog juist voor het begin der ver gadering ingediend voorstel bood hst pas benoemde kvp-raadslid, mevr. Van Gent- De Ridder gelegenheid haar maidenspeech te houden. B. en w, stelden voor het nieu we ziekenhuis in wijk Koly de naam „Holy- ziekenhuis" te geven, maar mevrouw Van Gent was daar niet erg geestdriftig over. Zij vond het een echte „plattegrondnaam" en dacht dat die voor velen ook volkomen onbegrijpelijk zou zijn. In het bijzonder, voor Engelssprekende patiënten zal de naam vreemd klinken, om nog maar te. zwijgen van het resultaat als echte Viaar- dingers de naam gaan uitspreken, ge2ien hue neiging de letter H aan het begin van een woord weg te laten. Ook het woord „ziekenhuis" vond dit raadslid naargeestig en negatief; zij stelde daarom voor de naam.. „geneescentrum Vlaardingen" te kiezen. (Bij interruptie kwam nog de naam „ver beterhuis" naar voren). Mevrouw Van Gent kreeg echtèr geen steun voor haar suggestie, al vroeg mevrouw Van Duijn- Spruijt (pvda) zich wel af, waarom de raad hierover een beslissing moest nemen; er is toch een stichtingsbestuur? De voor zitter verdedigde de voorgestelde naam op historische gronden, maar verzuimde uit de doeken te doen, waarom de gemeente raad de naam moest vaststellen. Het voor stel van b. cn w. werd ten slotte aange nomen, met slechts de stem van de heet Dubbeldam (vvd) tegen. Deze had ook bezwaren tegen de naam Holy en had het college tevergeefs gewaagd het voorstel terug te nemen. Zondag: ODS—VFC' 2.30 uur, to Dor drecht; Demos—RK WIK 2.30 uur, te Sdbiedem; Fortune 2Elinicwijk 2 2.30 uur, Flureslaan; RFC 1—VFC 2 10 uur, te Rotterdam; HOV 2—Fortune 3 10 uur, te Rotterdam. KNVB-fceker: Zwarteneer—Fortuna 230 uur, Klazienaveen. Afd. Rotterdam: De HolLGr.-Witten 2.30 uur, 't Nieuwelamt; TSB—Varkenoord 10 uui, Vijfs}uizen. Zaterdag: Zwaluwen—-Voorw. 3.45 uur, Kethelweg; CSVD—HVO 3.45 uur, Delft; Maasdam—TSB 3.45 uur, te Maasdam; Zwaluwen 2—CSVD 2 3.45 uur, Kethelweg. Jeugdcompetitie: Fortuna Vl.ZFC 3.45 uur, Fioreslaan. Afd. Rotterdam: RozenburgVlaardingeP 3.30 uur, te Rozenburg; WORSunlight 3.30 uur, te Rotterdam; The Red Stars— Stedos 3.30 uur, Zuidbuurt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 2