EOTERDAMSCH MIEÜWSBLAO CHEFFIN VERKOOPSTER i Bundeswehr misbruikte uitwisseling Europajeugd voor nazipropaganda De V,V.V. in Ouddorp kan nu haar gasten goed ontvangen Modehuis „CLflUSfiü" Acculaders Schiedamse nu Australisch boerinnetje Film vertoond over aanval op Moerdijkbrug WIL VOOR GEEN GELD NAAR NEDERLAND TERUG Ringrijden in Ridderkerk NIEUW RECREATIE G EB Ol J IF GEOPEND Damesmode Onze jeugd gelukkig democratisch KNMTP eiud augustus naar Enkliuizen Geslaagd voor diploma Alg. Handelskennis KLANTEN bij duizenden Vakantiewerk in Ridderkerk Vervallen straatnamen in Ridderkerk Vergunning voor voetbalkeet TAALPROBLEMEN J. AJsemke.rk vijftig jaar organist Jeugd ging op reis IN DE STAD VERLOREN Burgerlijke stand Boo/4«f •atwvhAp mi M«c«4N SCHIIOAM, BROERSVEST J - TELEPÖON 680* HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 KLACHTEN over bezorging: Schiedam: van 18.3019.30 uur Tel. 67292, Rotterdarasedijk 232c. W Kethel: weg 79. Tel. 01808—252, Kerk- jaar TVE TIEN JONGE SCHIEDAMMERS die ■*-* met hun jonge reisleider een reis naar Esslingen hebben gemaakt als deelnemeis aan de door deze plaats ?eorganiseerde interna tionale jeugduitwisse ling hebben met lou ter aangename indruk ken opgedaan. Het contact met 1 eet tijdge noten uit Duitsland. Fiankrijk, Engeland en Zweden evenals Schiedam deed dit jaar Norrköping voor het eerst aan de uitwisse ling mee. terwijl het voor Undine, Vienne en Nealh ai vijftien de gang is was bijzonder pret tig. De jongelui kregen een gevarieerd en aantrekkelijk programma voorgeschoteld, maar reeds au de trein li oorden zij. dat ook een bezoek aan de Deutsche Bundeswehr op het programma stond. Enkelen voelden daar aanstonds al bijzonder weinig voor, maar toen het eenmaal vrijdag was, namen ze toch alle aan de excuisie deel. Met twee buseen van de Duitse stmdkrachten wer den zij naar Böbblmgen gebracht, ongeveer 30 km buiten de stad Esslingen. Onze cor respondent geeft van het bezoek de vol gende opmerkelijke beschrijving. „In de filmzaal werden wij door de commandant van de pa ra-troepen welkom geheten. Hi| deelde ons mede. dat wij een film over de training van para's ie zien zouden krijgen. Het licht ging uit en wat zagen wij als eerste beeld? Een vliegtuig met een levensgroot hakenkruis.. Daar bleef het niet bij: al gauw zagen wij zwer men van vliegtuigen, die para's dropten en wel bij de Moerdijkbrug tijdens de mei dagen van I94Ü. Deze beelden werden zon der commentaar vertoond en de gehele film duurde ongeveer vijf minuten. Wij zagen dus de verovering van de Moerdijk- brug en de hopeloze striid van onze landge noten. Het was ons alsof wij een klap in ons gezicht kregen. Wii hebben de ver schrikkingen van de tweede wereldoorlog wel niet meegemaakt, maar wjj hebben er In ieder geval voldoende over gelezen en gehoord om de algemene afschuw over deze aanranding van onze nationale vrij heid te delen. Wij schrokken bij de ge dachte. deze beelden heel vanzelfsprekend aan elke Duitse rekruut worden vertoond. Verder volgden nog beelden zij het heel oude over de training van par ach u te - springers, maar voor ons was het pleziei dat toch al niet groot was er helemaal af". had kunnen lopen, dan had deze niet zo heel jonge majoor stellig de weg van de minste weerstand gekozen. Tf:AT is UW BEDOELING met hel ver- tonen van deze oude oorlogsfilms zo vioegen wij en: „lijkt u de overval op een onvoorbereid land werkelijk zulk een heldhaftige daad, dat u deze film nu nog aan de Duitse soldaten moet laten zien Het antwoord van de majoor was verras send: „Wij hebben geen rekening ge houden mei de mogelijkheid, dal Hollandse gasten de film zouden herkennen. Zt» liet inderdaad een gedeelte van de strijd bij de Moerdijkbrug zien. Onze soldaten hebben ei beslist geen erg in, dat dit stukje film uit de oorlog stamt. Wij laten graag onze eigen trainiugsfilms zien". Wij vroegen: „Is het ontwikkelingspeil van de "Duitse soldaat dan zo laag, <i?t hij een oud stukje film niet kan herkennen of slapen zij misschien, als zij in de filmzaal zitten V De majoor wenste hierop geen antwoord te geven. Wel wilde hij zijn verontschuldiging maken voor de tak li ache fout, maar hij dacht er niet over om de film ou te bergen en door een moderne ts ainingsfilm te vervangen. De majoor nam beslist geen hoffelijk af scheid van de ademloos luisterende bui tenlandse jongens en meisjes. De leider van de Engelse groep, de burgemeester van Nealh, kwam de vraagsteller van de Schie- damse groep zijn adhesie betuigen. Hij deed dat met de kernachtige uitdrukking. „lt 's quite a bloody shame!" Na nog wat heen cn weer gepraat namen wij met ge mengde gevoelens afscheid van de Bundes wehr. TVfATUURLÏJK DRONG dit incident door tot Esslingen en op de receptie van de Europa Union sprak de burgemeester van Esslingen, dr. Roger, zijn spijl over het gebeurde uit. Hij betreurde het incident en hoopte, dat in het vervolg de bezoeken aan de Bundeswehr zouden vervallen, daar zo'n bezoek toch geen enkel resultaat zou op leveren. Daarmee heeft hij echter de por tee van het incident niet geraakt, naar onze mening. Niet alleen di\ Roser sprak echter schande over net gebeurde, maar ook verschillende vooraanstaande zaken lieden en ook de Duitse mensen, waarmee wil regelmatig in contact kwamen. Er wa ren er. die er hun onbehagen over uil- spraken. dal er bij het leger van 400.000 soldaten zuveel vrijwilligers waren, t.w. ong. 200,000. Sommigen gaven vice-adini- raat Heye gelijk in zjjn beweringen over de mentaliteit van de Bundeswehr. Deze vormt een staat in de staat, zo was de niet is tc verstane uitspraak. Wij constateerden dus bij vele voor a au di- Duitsers, dat zij niets, maar dan ook niets van deze gang van zaken moesten hebben en met hen hopen wij, dat de lei ding van de Bundeswehr tijdig haar fouten zal inzien en haar bakens zal verzetten. "VfA AFLOOP BLEKEN ook de Engelsen 1 het eerste deel te hebben herkend en ook zij spraken schande over zo weinig tact tijdens het".bezoek van Nederlandse gas ten en over detze ontstellende voorlichting aan de Du»tse soldaat. Men deelde ons mede, dat na afloop van de rondleiding gelegenheid tol het stellen van vragen zou worden gegeven. Enkelen onzer groep na men zich voor heil incident zeker niet als sfgedaan ie beschouwen en wel degelijk een paar vragen tc stellen. Maar aan onze verbazing werd nqg meer voedsel gegeven; bij het betreden van de woon- en slaap- ruimte der officieren kwamen wij in een ruim vertrek. Aan een der wanden waren prachtige schilderijen opgehangen, aan de andere kant stonden alle wapenfeiten vermeld, maar dan ook alle, in de tweede wereldoorlog door het bataljon verricht. Op de muur gegrift stond; Polen 1939. Hol land 1940. Denemarken 1940, Noorwegen 1940. België 1940 IJet enige wat eigen lijk nog ontbrak was een portret van AdoU Hitler. Tijdens het middageten waven wij in de gelegenheid met verschillende official en te praten. Zo hoorden wij. dat volgens hert de tijd van Hitier voor de Duitse soldaten toch niel zo slecht was geweest en dat Haler vooor de soldaten altijd /o veel mo gelijk heeft gedaan. Nee. zij vonden de verschrikkingen van de tweede wereldoor log allemaal met zo erg. Wij probeerden nog over iets anders dan over hel onder werp „Leger"' te praten, muur zii waren eenvoudig niet in staat een normaal ge sprek te voeren. Zi| herleidden alles tot hun eigen militaire maatstaven. Tijdens het vragenuurtje kregen wij het min or meer met de majoor aan de stok. Als hij weg O ml dorp xljii de kampeerterreinen overvol en de gemeenteraad zou er goed aan doen, voorzieningen te treffen voor meer kampeergelegenheid", aldus de voor zitter van de plaatselijke VVV te Ouddorp, de lieer J. C. Komtehedde. tijdens, de ope ning van liet nieuwe recreatie- en verzor- gingsgebomv op het VVV-terrein. De hoer Komtebetlde kon verder mededelen, dat én zesde van de gasten die in Ouddorp zijn, op het VVV-terrein zijn, hetzij ïn een bungalow of In. «en tent. Ongeveer 35 jaar geleden kocht de VVV hei terrein aan de Oudeland se weg. Er was toen geen enkele voorziening getroffen. liet was weliswaar een prachtige gelegenheid om te kampeven. Terrein ba as Hein Hoek had de oppervïsie en in zijn eentje wist hij de orde te handhaven. Mensen, die er toen kampeerden hebben tie beste herin nering aan de vrijheid in Oud dorp cn de saamhorigheid op het terrein Als «f tien tenten stonden was het al veel. De WV heeft er telkens grond bij ge kocht en evenzo snel werd het beschikba re gedeelte voor de houw van huisjes, ge vuld Het tentenkamp hield gelijke tred. Tot verleden jaar heeft men als onderko men vuur kampeerders bij noodweer, ais opbergruimte enz. zich tevreden moeten stellen met ui? de oorlog overgebleven bun kers, De VVV heeft geen moeite nagela ten om zo \lug mogelijk een recreatiege bouw te kunnen bouwen. Drie jaar zijn de goedkeuringen uitgebleven en drie jaar is door het bestuur geijverd de begeerde ver gunning in bezit le krijgen. De bunkers zijn verdwenen en daarvoor in de plaats is een aantrekkelijk stuk ter rein gekomen. Op en naast het vroegere parkeerterrein is nu een riant gebouw ver rezen. waarin het kantoor ts gevestigd, een woning voor de kampbeheerder een ruime recreatiezaal, voor onverwachte zieke gas ten een zieken kamertje, ruime waslokalen voor dames en heren, toiletten en douches De heer Komtehedde, zei bijzonder blij te zijn. dat er weer een stap gezet is naar de vervolmaking van het terrein. „De bes te accommodatie is voor onze gasten nog maar net goed genoeg. Ze voelen zich hier thuis en het bestuur van VW zal alles in het werk stellen om van het terrein een gezellig oord te maken", aldus de heer Komtehedde die hiermede het fraaie ge bouw voor geopend verklaarde. Burgemeester J. A. Keijnenberg. die op de fiets-naar het terrein was gekomen vermoedelijk vanwege het tekort aan par keerruimte in Ouddorp prees het be- Parkweg 371 - Schiedam - tel. 61997 vraagt Leeftijd 30-40 jaar Met jarenlange ervaring Na 6 uur. - Aanmelden bij v. d. Waals Parkweg 245 Schiedam div, modellen v.a. f 54.30 Korte Singe 1stryat 11 a-b, telefoon 69628, Schiedam. stuur om hot gevoerde beleid. „Jullie zijn lang tevreden geweest met de bunkers en ook de gasten hebben het blijkbaar, on danks de te geringe accommodatie, hier toch prettig vertoeven gevonden. ïk kan u mededelen, dat het recreatieplan in onder delen is goedgekeurd. In de toekomst zal er voor hen die hun vakantie in Ouddorp door willen brengen, gelegenheid zijn een bungalow te bouwen en voor hen die wat dichter bij de natuur willen staan, en zelfs willen leven als nomaden, is er ruime gele genheid. Ongetwijfeld zal er alles gerlaan moeten worden om de stroom vakantiegangers op te vangen, Er is een vaste oeververbinding en aan een vaste plaats, waar men kan verblijven, wordt gewerkt Er is nu reeds een goed samenspel lussen kampleiding kampeerders en bestuur Er staat nog veel te gebeuren en ook het gemeentebestuur zal haar medewerking willen verlenen aan de toekomst van Flakkee". beloofde burge meester Kleijnenherg. Namens de Streek VVV Goeree-Over- flakkee voerde gemeentesecretaris Jonk hoen te Goedereede het woord. Een groot aantal re creatie-zoek en den. waarvan velen reeds meer dan een kwart eeuw de vakantie doorbrengen in Ouddorp en op het VVV-terrein kwamen hun geluk- cn op het VVVterrein kwamen hun geluk en sen aanbieden Het is een gezellige middag geworden en de kampleiding, de heren Br een en Van Bloois, waren die middag gast met de gas ten. 7 7 f TER AARD BESTOND bij de uitzending van een groep Schiedamse jongens en meisjes naar Duitsland aanstonds de moge lijkheid, dat men daar deze gelegenheid zou benutten voor een ongewenste beïnvloe ding. De Duitse gedachteicereld is nu een maal geheel anders dan die van ons. Het peratr tras. dat de jongelui bij hei om helzen van de zo smakelijk opgediende Europese geduchte, daarb'j de zorgvuldig erbij verpakte Duitse grootheidsgedachien en machtsoverwegingeii zouden moeten slik ken. Gebleken is. dat onze jeugd toch u-el verrulcf is vnn een kritische democ fisclie gezindheid Zij kan het dorre hout en de groene 1 ooi van elkaar onderscheiden en weet haar woordje te doen. Vermoede- Rjk zijn hieraan niet vreemd de gedachten, die de Nederlandse tongens en meisjes tegenwoordig bij het verlaten van de lagere school ?neekrijgen tijdens de toe spraak van de burgemeestersals zij sym bolisch het boekje uitgereikt krijgen, ge titeld „Volk in strijd en verzetDeze utt- reiking en die toespraak hebben dus hun effect niet gemist. Hei heeft hen icaafczöam gemaakt tegen alle ondemocratische be ïnvloeding. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde afd Schiedam gaat zaterdag 29 augustus op reis en wel naar Enkhuizen voor een boot tocht langs de bLoembolIenvelden. een be zoek aan een proefveld en bij minder gun stig weer een bezoek aan het Zuiderzee museum. Inlroducées zijn bij onze excur- 'i1 van harte welkom. Bij de in juli 1904 te Delft gehouden Mid. denslandsexainen slaagden voor het diplo ma „Algemene Handelskennisde dames; D, Bikker v.d- Muelen. H, .T Bezemev; M. H. Bruijn; A. W. Bijl; M. D. Dirks; A. M. van Dorp; M. M. van Dijk; Y. F, van. Geerenstein: G. Groeneweg; H. M. Haenraets; M. D, J. Hersbach: C. M. van Koogdalem-Bcrgkotte: HJ. Koolstra; F. Korsten: A. Mackay; C. L. Mieloo: E. Noordijk; E. A. O verdijk; Quart"! v. d Marei. M. J D. L. Rebers: A. A. Rosnian; .T. J van Saus; T. Vermeer en A Vermeer en de heren: Th. Ba an vinger; M. van Ber- kel: R. Berkel; J.P.B. Biemans: J. P, Blom; II. Bode: J. B reu gem: Br kling; G. de Bruin; L. W. Burger; F. van Duy- venbode;Th. W. J A. Engering; A. J. Fran, ken; C. J. Gerritse: B. .J Hartendorp; J M". Hesselberth: J. Hoogendoorn; T. var 't Hof; P. van Hoogdalem; H. J. Jansen X. P. C. Juyn; P. J. v. tl. Kloet; A. J. Lan geveld: J. Lensi-eld; E. H. Lepolder; N. Louis; M. Meulstee; H. M. J. J. Meijpr; J. A. Nooteboom: G. Pappers: F. J. Fouts- ma: F. J. Siwers; B. J. Siemonsma: P. Smit; A. J. Snijders: H. Steenbergen; A. Streng: H. P. Thoen: D, Verhey; .1. D. Vis ser; L. van der Wal B. ;C. J. v. d, Wal en J. J, L. A, M. Willcms, allen cursisten van de Middenstandsopleiding van Meyers en De Paler, Schiedam. LECER DES HEUS WACMT ENGELSE CASTEN Ook het Leger des Heils te Schiedam 2al binnenkort weer buitenlandse bezoekers ontvangen, Op zondag 20 september zal het Leger des Heils nl. gastheer zijn van h<»t uit 40 man bestaande muziekkorps van het Leger des Heils uit het Engelse plaats je Iïendon. Kapelmeester daarvan is Ro nald Cobb die tevens de eerste cornetso- LUt is van het vermaarde internationale slafmuziekkorps van het Leger des Heils te Londen, 's Morgens om tien uur zal ge noemd korps optreden tijdens de Wijdings- dienst die in de Legerz.aal aan de Lange Haven wordt gehouden, "s Middags zal "n groot festival plaatsvinden in de Hervorm de Opstanrimgskerk in Nieuwland, waar van de aanvang gesteld is op 15.09 uur. Het Engelse korps maakt een tiendaagse tournee door ons land. Op zaterdag 19 sep tember hoopi het korps vanuit Goes naar Schiedam te komen vanwaar het maan dag weer naar Engeland vertrekt. De muzi kanten zullen logeren bij de Schiedamse collegae van het Leger des Heils. Bij do lezer* van dit dagblad zfjo er velen die hij U kopen aJa zij U kermen. Met Uw ad vertentie wordt U bekend Maak daar gebruik wmn Vergroot «w omzet WIN NIEUWE KLANTEN RIDDERKERK Niet minder dan 125 deelnemers meldden zich maandagmiddag op het Dr. Colijnplein om te kunnen deel nemen aan het ringrijden op'de fiets. Het ging hier om weer een activiteit van de Commissie Vakantie Besteding, die in Rid derkerk in de vakantiemaanden juli en auguslus overal in de uitgestrekte gemeen te worden gehouden. Er werden zeven prijzen uitgereikt, waar van de eerste werd veroverd door een meisje: Joke Roest. De tweede prijs ging naar Leo v. d. Spoel, de derde naar Ger Blaak en de vierde weer naar een meisje: "Willy van der Linden. De overige drie prij zen werden weggehaald door Dick, B raven- boer, Henk Vogelaar en Chris Kooi. Voor het ringrijden bij de speeltuin De Vriendschap in Bolne3, kwamen zich gis teren 45 deelnemers aanmelden. Ook hier bleken de meisjes sterk favoriet. De eerste en tweede prijs gingen n.i. naar Gerrie van Sintmaartensdijk en Loes de Ruiter. Daar na volgden nog vijf prijzen door jongens gewonnen. Zij werden behaald door Jan v. d. Spoel t3L Teus Middelkoop (4). Piet Lagerwaard <5>, Wim Blok cn Bolic Mood 47 De behendigheidsrit die in de Tarwe- siraat in Oostendam werd verreden door deelnemertjes van het vakantiewerk, werd een succes voor Jan de Koning. Zijn naaste concurrenten op de fiets waren Jan van Woensdag begint "s morgens om tien uur het ringrijden op de fiets in de Tarwestraal in Oostendam. Eveneens om tien uur Is er een poppenkastvoorstelling in de speeltuin Marijke tc Bolnes. Om twee uur begint in Oostendam m het clubgebouw van de speeltuin Oostendam een tekenwedstrijd Voorts is er om twee uur een poppenkast voorstelling in het clubgebouw van de speeltuin De Vriendschap in Balnes. Kooten en Paul Blok. Er traden 22 deel nemers aan. Voor de jongere deelnemers was 's morgens nog een behendigheidsrit op de autoped geweest irv de Tarwestraal Daar aan deden 17 jongens en meisjes mee. en ook hier won een meisje (behendig) de eerste prijs: Irene Hoornweg. De tweede en derde prijs gingen respectievelijk naar Harry ter. Hov© e» El$ van Kooten. Burgemeester en Wethouders van Rid derkerk zijn van mening dat een aantat straatnamen rondom het Raadhuisplein kunnen vervallen, In een voorstel aan de raad. dat vrijdagavond zal dienen, sugge- reert het college om Baljuwstraat tc laten vervallen, de Koninginneweg voor het ge deelte gelegen tussen de Jan Steenstraat en de Rembrandtweg, de naam Lagendijk, waar het het gedeelte tussen de woningen 31 en 41 betreft en ten slotte de naam Kerkpad voor zover gelegen tussen de Schoutsstraat en de Baljuwstraat. In overweging wordt gegeven al deze gedeelten bij het Raadhuisplein te rekenen. Daarmee zal ook het raadhuis eindelijk aan het Raadhuisplein gesitueerd, zijn. De voetbalvereniging MVV '27 heeft de crgimning voor de bouw van een nieuwe voetbalkeet ontvangen. Er zal spoedig met de houw worden begonnen. Er moet echter wat geld komen, want de keet gaat f 10,000 kosten. Men kan nu renteloze aan delen kopen, waarvan er maandelijks vier worden uitgeloot. TV/" AN NEER ZE MIJ vier jaar geleden verteld zouden hebben, dat tk me thuis zou voelen tussen de koeien, dan zou ik er hard om hebben gelachen", zo ver klaart de oud-Schiedamse mevrouw J. L. Vaarwerk-v. d. Putten en ze lacht nu nog bij die veronderstelling. Al is deze dan tot werkelijkheid geworden, het bewijst hoe zeer het leven van een mens ortder ver anderde omstandigheden, zich wijzigt en kan aanpassen. Mevrouw Vaarwerk woont nu met echt genoot en dochtertje op een eenzame farm in het achterland van de Australische Staat Nieuw Zuid Wales. Dat is een heel verschil met de Rotterdamsedijk in Schiedam, waar zij eertijds woonde. „De mensen die denken dat emigreren voor Iedereen is, hebben niet het minste inzicht in hetgeen onder zulke omstandig heden wordt vereist", luidt het oordeel van de heer Vaarwerk. En hij kan er over mee praten. Hij was kantoorbediende en heeft zich omgeschakeld tot „farmer". Dat is hem zo maar niet komen aanwaaien, er is heel wal aan vooraf gegaan. „Degenen die een gemakkelijk leventje willen, moeten beslist niet gaan emigreren", zou luidt zijn advies, „het zijn de mensen met spirit «n ondernemingsgeest, die in een nieuw land kunhen slagen. Men weet in Nederland n-iet voor welk een, soms welhaasl onoplos baar schijnende, problemen men komt te staan. Neem alleen, maar eens de kwestie van de taal. Je kunt zo goed schocl-Engels spreken als je wilt. doch dan kom je in het andere land toch voor heel wat groter moeilijkheden te staan, dan waarop je hebt gerekend. En alleen dat reeds is een strui kelblok voor velen", aldus de heer Vaar werk. IJ ET ECHTPAAR VAARWERK heeft samen het nieuwe bestaan opgebouwd, dal wil zeggen, ieder had een baan. De heer Vaarwerk begon als magazijnbediende in één van'de enorme warenhuizen, welke Sydney rijk is en zijn echtgenote werd er Het was zondag 2 auguslus voor de heer N. J. Alsemgeest een bijzondere dag. Hij was 59 jaar organist, waarvan 34 jaar van de r.k. kerk tc Maasland. De heer Alsem geest wilde deze belangrijke dal urn laten voorbijgaan. Hij had echter buiten de pastoor van Schipluiden gerekend, die de aanstelling van de heer Alsemgeest als organist van de r.k. kerk te Schipluiden ontdekte. De heer Alsemgeest word name lijk op 13-jarige leeftijd organist van die kerk. De toenmalige organist, de heer Van Leeuwen, moest in verband met de mobili satie onder de wapenen komen en de heer Alsemgeest verving hem als 2odanig. Van Schipluiden ging hij als koster-organist naar Delft. In 1934 kwam hij als koster naar Maasland. Zondagmorgen na de kerkdienst kwam bet kerkbestuur hem feliciteren. De be zoekers hadden een taart, waarop een orgel was gespoten, bij zich. Ook vele anderen onder wie de voorzitter van de r.k. kosters hond, kwamen gelukwensen aanbieden. Zij brachten o.m, sigaren en bloemen mee. De eerste busreis in dit seizoen die de hoerL. de Regt in het kader van de \-a- kantiebesteding ondernam, bleek een groot succes te zijn. Reeds vroeg in de morgen stond de jeugd, begeleid door ouders die ook in de gelegenheid waren gesteld de eerste reis van hun spruiten mee te ma ken, gereed. Natuurlijk hadden zij voor deze dag de nodige proviand en snoep mee gekregen. De jeugd die Voor de 2de keer deze tocht mee maakte (vorig jaar is de heer de Regt begonnen met het organise ren van deze jeugd tochten) voelde zich in de Efteling, waar de reis heen voerde, reeds kind in huis cn genoten volop van al wat er te zien en te beleven was. Moe maar voldaan, keerden zij 's avonds te rug. 9 Het echtpaar Vaarwerk-v. d. Putten prefereert het Australische buitenleven. verkoopster. „Dat hielp ons binnen het jaar door de grootste taalnarigbeden heen", verklaar^ het echtpaar. „Maar het was alles zo vreemd in de eerste tijd", luidt de aanvul ling, „Er komt zoveel aanpassing bij; veel emigranten denken dat zij het hier weleens even zullen vertellen, maar zo ontdekken al gauw, dat dit er niet bij is. In een stad met ruim twee miljoen inwoners zoals Sydney, valt voor een Nederlander wel veel te leren, maar beslist niet omgekeerd. Daarvoor is de Amerikaanse ontwikkeling te snel gegaan", aldus de heer Vaarwerk. Hei vreemde bestond bovendien uit he! feit, dat je in veel opzichten voor jezelf ieert zorgen en niet, zoals in Nederland, maar op anderen kunt steunen. En zou bouwde het echtpaar Vaarwerk later zelf hun huis in het prachtige berg gebied aan de buitenrand van Sydney. „In Nederland heeft men de mond vol over vakantiereisjes naar Spanje, Italië of Zwitserland, doch van. de pracht der na tuur aan dit einde der wereld, weet men niets", onthulde ook de Keer Vaanverk. „Het stadse leven trok ons al spoedig niet meer aan, want met een enorme metropool als Sydney is, raak je „lost", zo vervolgt de heer Vaarwerk. Om die reden trok het echtpaar dan het achterland ia. ..Daar behoef je in Nederland ook al niet over te praten; daar zit het overal even vol met mensen", merkt hij op. In de buurt van Nowra, een stadje enige honderden kilometers van Sydney verwijderd, werd een stuk ,.bush" gekocht, dat wil zeggen land. dat voor een deel moest worden ont gonnen, *jy|"AAR BERST VERBLEEF het echtpaar rond een jaar op een veefokkerij in clie omgeving en daar werd de wijsheid opgedaan van het nieuwe beroep dat was gekozen. „Nog dit jaar hopen we onze eigen farm te gaan betrekken", zo ont vouwt de heer Vaarwerk zijn toekomst plannen. „De Australiërs zijn fijne, behulp zame lui en de farmer waar we nu zijn, heeft toegezegd dat hij regelmatig ons zal bijslaan als er moeilijkheden zijn. En als dat wordt beloofd, dan gebeurt het ook." Nu is het „boerenbedrijf" in Australië op heel andere leest geschoeid dan in Nederland. Men vindt hier de meest moderne bedrijfswerktuigen en. de weten schappelijke voorlichting cn hulp is groot. Bovendien wordt ook financieel alle hulp gegeven, indien men althans de rechte man voor een bedrijf wordt bevonden. En dat schijnt met de heer Vaanverk het geval te zijn. „Uiteindelijk heb ik toch ergens boerenbloed in mijn aderen", zo heeft hij nagegaan, want zijn voorouders bezaten een boerderij, „Emigratie geeft je een breder kijk op het leven. In de nauwe Hollandse straatjes waarin iedereen loopt, krijg je daar geen kans voor: iedereen let op iedereen ep heeft er zijn kritiek op. Hier bemoeit een ieder zich met zichzelf en is ook aange» wezen op zichzelf. Dat wil zeggen, hij moet aanpakken en pas wanneer hij toont dat te kunnen, wordt hij geaccepteerd cn op genomen in de gemeenschap, Geen wonder dat vrijwel een ieder die hier is geweest en terugkeert naar het oude vaderland, al spoedig boordevol heimwee zit", aldus de beer Vaarwerk. En zijn echtgenote consta teert: „Dit is pas leven hier, ruimte, zon, vrijheid en rust. Dat op zichzelf is al S®" noeg reden om te emigreren!" Gehuwd: Albert Keimpe Drexhage, 24 jr. en Yvonne Geraldine Jeekel, 21 jr; Aart van Unnik. 25 jr. en Wilheimina Gog. 22 jr; Huibert Kauffeld. 26 jr. en Adrians Johan na A nth on ia Everaart, 19 jr. Overleden: Adriaan Theodorus Hooge- veen. 66 jr, echtg. van M. P. Ouwembroek. Hofsingel 14.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 2