eOTTERDMSCH NIEUWSBLAD Voorlopig geen kijk op uitbreiding Vlaardings grondgebied Ombouw van apparaten kan. zo nodig. al over een half jaar beginnen De datum van omschakeling is nog steeds niet bekend KLACHTEN Maaslandse argumenten AGENDA Fico in kerstvakantie AARDGASBEGROTING NAAR VERWACHTING TOEREIKEND Voorlichting op korte termijn Een voorbeeld Er is.ook een algemene ri steldimet.betrekking tot het z.g. inruilvergoedingen en. B- de raad goed te vinden, dat ook inVlaardingen wordt toej geling is gebaseerd op de ov bet voor het gasbedrijf er gemeente het voordeligst 20 groot mogelijk aantal a over bezorging: I VlurdmgeD: 13.30 tot 19.30 nur: InstriindociDgel 33 - Telefoon 6637 IN OKTOBER van dit jaar heeft minister Toxopeus de Tweede Kamer zijn wetsontwerp over de grenswijzigingen van Maasland, Maassluis, Naaldwijk en Vlaardingen, aangeboden. Het betekende, dat dit ontwerp de ministerraad, de Raad van State en de Koningin reeds was gepas seerd. Maar wanneer kunnen we nu de openbare behandeling ervan in de Tweede Kamer tegemoet zien, zo zal menigeen zich afvragen. Het heeft vooral grote beroering onder de bevolking in Maasland gewekt en een vete tussen Maasland en Maassluis doen ontstaan. "Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan wordt niet minder dan 686 ha. van het Maaslandse grondgebied geamputeerd. VJaardingen slokt er 322 ha. met 185 bewoners en rond 40 landbouwbedrijven van op; Maassluis 329 ha. met 422 inwoners, rond 35 landbouwbedrijven en het 40 ha. beslaande landbouwwerktuigen- bedryf C. van der Lely; Naaldwijk 25 ha. met 31 inwoners. Maaslands burgemeester heeft bepaald niet onder stoelen of banken gestoken, dat bij de motivering van'de minister, neerge legd in diens Memorie van Antwoord bij het ingediende wetsontwerp, uitermate zwak vindt en deze geenszins de noodza kelijkheid van de voorgestelde grenswij zigingen aantoont. Vlaardingea heeft, zo is zijn. oordeel, de 332 ha. van oris grond gebied niet nodig voor stedelijke recrea tie. Vlaardingen kan zijn stedelijk recrea tiegebied onderbrengen in de ondergespo ten Broekpolder, waar, na de voltooiing van wijk Holy, toch geen behoefte meer zal bestaan aan verdere stadsuitbreiding. Ged. Staten kunnen bovendien op de duur niet tegenhouden, dat de bufferzone, zoals die door de Prov. Planologische Dienst van Zuid-Holland tussen de agglomeraties van Rotterdam en Den Haag is vastge steld om samenvloeiing van deze agglo meraties te voorkomen, voor stedelijke recreatie zal worden benut. Ook daar zal Vlaardingen voor stedelijke en streekrecre- atie zijn toevlucht kunnen zoeken. OVERDRUK VERPLAATST Ged. Staten hebben, toen zij dit wets ontwerp, voorbereidden, zich verrekend in de Rotterdamse overdruk naar het westen. Br althans onvoldoende rekening mee ge houden, dat deze druk zich naar het oosten heeft-verplaatst, waar in de Prins Alexan- derpolder een stad van 275.000 inwoners wordt gecreeërd. Schiedam kan nog een druk opvangen van 55.000 bewoners, Vlaar dingen van 85.000 en Maasslute van 25,000, zonder dat er grenswijzigingen plaats vin den. Tegenover dit gezamenlijk aantal van 440.000 kan het getal van 7.000 tot 10.000 bewoners, waarmee Maassluis zijn inwo nertal kan vergroten door annexatie van de Weverskade, geen enkel gewicht in de schaal werpen en stellig niet rechtvaardi gen, dat daarmee het bestaan van het landbouwwerktuigenbedrijf Van der Lely en van de daar gevestigde 27 landbouw bedrijven, waaronder tal met glas bedek te tuinderijen, op het spel wordt gezet Da in de ogen van Maaslands burgemees ter overbodige grenswijzigingen zou boven dien betékenen, dat 44 landbouwbedrijven in de Maaslandse Zuidbuurt worden opge offerd en het weidegebied van Midden- Delfland van 7.000 ha. tot 4.000 ha.-wordt ingekrompen, waardoor dit gebied- als agrarische gemeenschap geen levensvat baarheid meer zal hebben, en ook niet meer als bufferzone zal kunnen fungeren tussen het Westlandse kassengebied en de opdringende stedelijke bebouwing van uit het oosten. PUBLICATIE VOORLOPIG VERSLAG Het door de minister ingediende wets ontwerp ligt thans ter studie bij de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken. Alle door Maasland aangevoerde bezwa ren en belichte aspecten zullen daarbij uiteraard onder de loep worden genomen. Alsmede de met deze grenswijziging sa menhangende streekplannen Voome en Putten, Rechter Maasoever, het Westland en het bestemmingsplan -en recreatieplan van Maasland. Deze vaste kamercommis sie gaat daarbij niet over één nacht ijs en pleegt zich ook zelf op de hoogte te stellen bij de gemeentebesturen, die wj de grenswijzigingen zijn betrokken, alvo rens zijn voorlopig verslag aan de minis ter uit te brengen. Dit voorlopig verslag wordt aan de openbaarheid prijs gegeven. als de WOENSDAG Iitixor, B uur: De onverzoeniyken (14 Jij-- Staasgepoorraal, 3 uur» Geluidloos nacht (14 Jr,)- Geopend: apotheek Bot, BUlJtonlaan 65, tel. 4720. DONDERDAG Geopend: Apotheek v. d. Corput, Schiedamse- weg B3, tel. 3224, 21 december Afnemende maan Zon op 8.48 uur, onder 15.30 uur Maan op 6.39 uur, onder 14.51 uur 0 Bewesten de ENCK en Delta Chemie bevindt zich tussen de Maas en de Maas- sluisedijk tot aan het NAM-haventje nog 10 ha grond op Vlaardings gebied, dat. Rot terdams bezit is. De ENCK zou deze 10 ha gaarne willen benutten voor verdere «it- breidinp, maar aan deze zijde van de Delta Chemie, loopt een. 100 meter, brede strook naar de Maas', die gereserveerd moet bltj- ven, omdat in de toekomst ook hier een tunnelver binding met de overlcant nodig kan zijn. Voorts bestaan er nog steeds Vlaardingse plannen hier een rioolwater zuiveringsinstallatie te bouwen. Wat we in 1865 dus het éérst aan nadere bijzonderheden over deze grenswijzigings- affaire tegemoet kunnen zien, is derhalve de publicatievan dit voorlopig verslag. OPENBARE BEHANDELING Wat gebeurt er dan. verder?. De minister beantwoordt dit voorlopig verslag met een Memorie van Antwoord::zonod i g met een nota van wijziging, waarna de vaste ka mercommissie voor binnenlandse zaken het eindverslag opmaakt. Dan pas volgt de openbare behandeling in de Tweede Ka mer. Daarbij kan de Khmer met.de indie ning van amendementennog de nodige wijzigingen in het wetsontwerp bedingen, waarbij de minister deze kan overnemen, de beslissing aan de Kamer overlaten of ze onaannemelijk verklaren, met. de dreiging af te treden. Dit laatste is onwaarschijn lijk, want daartoe vond de minister zelfs geen aanleiding bij zijn nederlaag, die hij in de Kamer met de Bijlmermeerkwestie kreeg te incasseren. Maar deze kwestie heeft wel geleerd, dat wetsontwerpen over grenswijzigingen niet zonder meer als een formele aangelegenheid tot wetten wor den verheven. Daarvoor zijn aan dergelij ke wetsvoorstellen te veel problematiek, belangenafweging en achtergronden ver bonden. die op de korrel moeten worden genomen. VERDERE HAKEN' EN OGEN Is bet wetsontwerp al of niet. gewijzigd dé Tweede Kamer gepasseerd, dan gaat aan de openbare behandeling in de Eer ste Kamer dezelfde procedure vooraf, als na indiening bij de Tweede Kamer. De Eerste Kamer kan echter alleen maar het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp an zijn geheel bekrachtigen of ver- werpen. Is het eerste het geval, dan. ïs het wetsontwerp toi wet verheven, die door de Koningin, en de betrokken minister wordt ondertekend en naar de minister van jus titie gezonden voor afkondiging in het Staatsblad, waarna de wet 20 dagen later in werking treedt. Dit kan allemaal vlot verlopen, zoals dat met de anii-Remwet is geschied. Waar schijnlijker is echter, dat hiermee zoveel tijd gemoeid zal gaan, dat het zelfs de vraag ia, of in de loop van 1965 d« aan hangig gemaakte grenswijzigingen door de wet zuilen worden bekrachtigd. Wanneer het zover is, dan p<** kan Vlaardingen overgaan tol aankoop van de 332 ha. Maaslandse en 202 ha. Maassluis* geannexeerde grond en de daarop slaan de behuizingen, met een onteigeningspro cedure als stok achter de deur. Dat daar mee veel tijd gemoeid zaJ e»an- ber.oe'.i geen betoog. Met name bij de aar.koop van dc talrijke boerderijen in de Maas landse Zuidbuurt. waarvan dc boeren hun bezit stellig even fel met hand e:i rana zullen verdedigen, als het Maaslandse ge meentebestuur dit heeft gedaan. NOG VEEL GEDULD Daarom kan verwacht worden, «at het nog een reeks van jferen zal duren, alvo rens Vlaardingen een daadwerkelijk begin kan maken met zijn stedelijk recreatieoord op het huidige Maaslandse grondgebied en evenzeer met het bouwrijp maken -van in- dustricgrond op het te annexeren Maas sluis? grondgebied, dat zich tussen de Nieuwe Maas en de spoordijk tol aan de geprojecteerde Verlengde Doerkade uit strekt. Omdat Vlaardingen. na de u.tgiXle van de percelen in het industriepark De Vergulde Hand, met 2ijn induntriegrond volkomen is uitgeput, op het stukje wei land na, dat thans nog door de taanderij U40i waardoor, bij annexatie, bouwrijpe iri- wordt gebruikt, blijft het voor oos een dustriegrond voorhanden zou zijn geweest, raadsel, waarom Vlaardingen niet op het Want dat deze aan Vlaaxdingen. toe te wij- vele jaren geleden, door de burgemeester zen strook Maassim se grond tussen de van Maassluis gedane voorstel is ingegaan Maas en de spoordijk in. zijn geheel een in gezamenlijk overleg een uitbreiding*- recreatieve bestemming zal krijgen, moet, plan te maken voor het te annexeren naar onze mening, naar het rijk der fabe- Maasslulse grondgebied. Maassluis beeft ien worden verwezen, gegeven de situatie immers nimmer tegen annexatie van dit dnt Vlaardingen zijn industriegrond heeft gebieddat aansluit op het nieuwe Vlaur- opgesoupeerd, terwijl dc vmag hiernaar dingse industriepark en voor Maassluis zo bepaald met uitgeput is. En vooral ook excentrisch ligt, bezwaar gemaakt. De.bur- gelet op het door de Vlaardingse burge- gemeester van Maassluis heeft met zijn meester bereden stokpaardje van even- voorstel Vlaardingen daarbij een^ handje wicht tussen wonen en werken ïn zijn ge- willen helpen. Met er een uitbreidingsplan meente, die, volgens de huidige prognoses op te leggen, had Vlaardingen de grond tot een stad met I6E7.000 bewoners moet alvast kunnen aankopen en- laten opspui- uitgroeien. [Jet bi; het wetsontwerp gevoegde kaartje, waarop gearceerd staan aange geven, wélke gebieden Maasland van het noorden naar het zuidoosten moet af staan aan resp. Naaldwijk, Maassluis en VlaardingenDe Verlengde Doenkade zal de 'toekomstige grens vormen van Vlaardingen met Maasland en Maas sluis, Maasland zal' in het zuiden be grensd worden door de Verlengde Doen- kade en rijksweg 20 en t» het westen door rijksweg 20 en de Burg. Elsenweg. Het gearceerde gedeelte tussen Vlaar dings westgrens en de Verlengde Doen kade en tussen de rivier en de spoordijk zal Maassluis aan Vlaardingen moeten afstaan. Zaterdag vorzorgtde filmcommissie van Liefde en Vrede Fico in zaal Tri angel een aantal extra voorstellingen. Om twee uur en bij voldoende belangstel ling ook om vier uur is er een open bare jeugdvoorstelling met films speciaal voor de leeftijd van acht tot veertien jaar; kaartjes kunnen 'ft morgens tussen tien en twaalf uur al aan de zaal gekocht worden. Voor de leden x'an de Fico zijn 's avonds twee voorstellingen, nt om half zeven voor jongelui tot zestien jaar en óm kwart voor negen voor de ouderen. Burgemeester en -wethouders hebben de raad een uitvoerig toegelicht voorstel doen toekomen, waaruit o.a. blijkt hoe momenteel de stand van zaken is bij de voorbereiding van de toekomstige levering van aardgas. Van de raad wordt gevraagd in te stemmen met hetgeen tot nu toe is gedaan en verder o.m. regelingen goed te keuren met betrekking tot het ombouwen van bestaande apparaten en het verstrekken van een financiële tegemoetkoming bij vervanging van oude apparaten door nieuwe. Ook blijk, uit de toelichting, dat Vlaardingen op 1 juli van het volgende jaar met het voorbereidende werk zo ver gevorderd zal zijn, dat met het ombouwen begonnen kan worden. Aan de Gemeentelijke Gasveorziening Zuid-Holland (GGZH) is gevraagd met deze datum rekening te honden hij het opstellen van een ombouwschema voor de hele provincie. Er is dus nog niet hekend, wanneer aan onze stad aardgas geleverd zai kunnen worden, maar B. en W. geven de verzekering, dat zjj alles in het werk zullen stellen om de omschakeling op aardgas zo spoedig mogelijk te laten gebeuren. Vooral hebben zij er reeds sterk op aangedrongen voor de nieuwe wijk „Hoiy" zo spoedig mogelijk aardgas te leveren. In november 1963 verleende de raad voor de omschakeling op aardgas een z,g- „startkrediet" van één miljoen gulden; de totale kosten werden, toen geraamd op 15-050.000. Binnen de toen opgestelde ra ming hebben zich sindsdien wel verschui vingen voorgedaan, maar het college gc- Zodra men op de Zuidbuurtseweg van Vlaardingen in Maasland belandt, tnordt getroffen door de schrille tegenstelling tussen de Vlaardingse stedelijke bebouwing het Maaslandse landelijke karakter, zo over de Vlaardinger grens. Nietminder dan 44, landboutobedrycen zijn aan de Zuidbuurtseweg gevestigd tussen Vlaardin gen en Maassluisdie alle het veld moeten ruimen voor stedelijke recreatie, als het als bij dit Maaslandse tafereeltje direct aanhangige wetsontwerp kracht van wet krijgt. looft, dat genoemd bedrag ook nu nog als juist beschouwd mag worden. Het Havenbedrijf Vla»rdingen-Oost NV heeft de hoofd- en dienstleidingen in de gemeente op lekkage onderzocht en de daaraan verbanden kosten waren uiteinde lijk vrijwel gelijk aan het geraamde be drag. Er werden in totaal 142'Hekken ge vonden; een Icïein aantal, clat reden geeft aan te nemen, dat het hoofd-- en dienstlei- dingnet xlch. zeker niet in een slechte-staat bevindt De gevonden- lekken werden,door eigen personeel hersteld, maar er,moet nog veel gedaan word en, zodls hetaanpassen van dc buisverbindingen aan denieuwe eisen. Er zuilen zeker ook weer lekkages optre den als het aardgas onder hogere druk gedistribueerd wordt, maar de -voor dit deel van het werk geraamde bedragen zul len, naar nu verwacht wordt, aan de rui me kant zijn en dus wat reserve vormen voor tegenvallers elders. De samenwerkende Vlaardingse installa teurs zullen alle huisinstallaties gaan keu ren. De leidingen worden eerst beproefd op de druk, die zij in de huidige omstan digheden moeten kunnen verdragen en als dan lekkages optreden, zullen die op kosten van de huiseigenaren verholpen worden. Daarna worden de leidingen beproefd op een druk, die driemaal zo groot is en dan mogelijk optredende gebreken worden voor rekening van de gemeente gerepareerd, De kranen zullen tevoren vervangen worden door andere, die bij de hogere druk van het aardgas grotere veiligheid bieden. Tot-.au toe bleken bijna alle installaties, die vol doen aan de nu geldende eisen, ook dicht heratelkosten voor de gemeente gering zullen zijn. De kosten van dit-alles zullen dan ook «iet hoger worden dan geraamd was. TEGENVALLER Met betrekking tot de gasmeters,is ge- bleken, dat er meer afgekeurd moeten worden dan aanvankelijk gedacht was, nL ca. 5.500 terwijl er ongeveer 8.000 bruik baar gemaakt kunnen worden. Het kopen van nieuwe meters is echter-geen eenvou dige zaak aangezien de vraag groter is dan de productiecapaciteit van de meterfabrie- ken. Gerekend kan worden, dat in Vlaar dingen alle te vervangen gasmeters in een periode van drie h vier'jaar inderdaad ver vangen zullen kunnen worden; de levering van meters voor nieuwbouvv'Ss daarbij-ver zekerd. Mocht Vlaardingen. al eerder aard gas krijgen, dan verwachten B. en W, op medewerking van de fabrieken om de me ters in een kortere periode te vernieuwen. Het. revideren van gasmeters is moei lijker, aangezien de fabrieken het zo druk hebben met het maken van niéuwe meters dat ze geen reparatie-opdrachten meer aannemen, Er wordt nu 'n proef genomen met het opknappen van meters in de GSW- werkpla-ats en het college acht de kans groot, dat die proef 2al slagen. Toch zal er met het revideren van meters enkele Jaren gemoeid zijn. Hoewel de meters, zo lang ze niet gerevideerd zijn,, meestal pas na enige tijd afwijkingen gaan vertonen, zal er toch. zo veel mogelijk spoed betracht moeten worden om. het verlies door onjuis te aanwijzing van de meters zo klein mo gelijk te houden. Het bedrag van 1550,000 dat voor dit on derdeel geraamd was. zal waarschijnlijk belangrijk groier moeten, worden, maar niettemin gelooft het. college, dat het to taal van de oorspronkelijke aardgasbegro- ttig groot..genoeg zal. zijn! Het ombouwen van gastoesteHen voor gebruik van aardgas is een bijzonder pro bleem, dat op landelijk niveau bekeken te, aangeziendaar uiteraard alle gemeenten mee te maken krijgen. De besprekingen hebben er toe geleid, dat een door de NV Werkspoor'speciaal voor dit doé! in het le ven geroepen organisatie de N.V,: Gas con op 2ich wil nemen in maximaal vier., jaar l.OQO.OOO aansluitingen in Nederland om te bouwen als zij de garantie krijgt, dat zij er ook inderdaad zo veel te behan delen krijgt. B. en \V. willen op grond van deze overeenkomst de NV Gascon opdracht geven-in Vlaardingen 22,000 aansluitingen om te "bouwen. egeling opge ver! enen van en. B- en W. vragen dat die regeling toegepast. De re. dc overweging, dat en dus voor de is indien een afnemers een nieuw apparaat aanschaft. Dan worden immers de kosten van ombouw bespaard. Op grond van o.a. deze overweging zijn in ruil vergoedingen vastgesteld, die variëren van £11 bij inlevering èn aankoop van een 1-vhuns komfoor tot f 125 bij inle vering én aankoop van een fornuis of muur kachel. Nieuwe gastoestelleh zuilen door het. gasbedrijf rechtstreeks worden geleverd en geplaatst en dat betekent voor de betrakken installateurs dus een vermin dering van omzet. Daarom zal aan hen een uitkering worden gedaan voor gederfde winst. Inlevering van de oude toestellen 3® no dig, enerzijds om ongewenste manipula ties tussen verbruikers onderling te voor komen, maar daarnaast ook omdat het gasbedrijf die oude toestellen, na ombouw, kan gebruiken in gevallen, waar gastoe- stellen zijn, die niet meer kunnen worden omgebouwd en waar de eigenaar niet in staat of bereid Is een nieuw te kopen. Het ombouwen-van toestellen in woonhui zen geschiedt geheel voor rekening van het gasbedrijf evenals in andere gebouwen, waar het aardgasverbruik kleiner zal rijn dan 1.200 m3 per jaar. Boven die grens aan de ïloflaan..^ Een enkel voorbeeld met cijfers kan' j enig inzicht verschaffen betreffende de tWfloedino, waarvoor de verbrui ker iri aanmerking komt, die b.v. een gasfornuis bezit en dat door een nieuvi wil vervangen. De gemiddelde kosten 1 van het veranderen van een fornuis worden geraamd op f 100 en daarvan kan 80 To of f89 de verbruiker ten goede komen. Dat is bovendien het 1 geval met 15% van J300, het bedrag 1 dat berekend is als de g-jniddelde aankoopkosten van een nieuw fornuis. De Vergoeding kan in dit geval dus bedragen f 80 plus f45 f125, zodat, op basis van die gemiddelde aankoop prijs van f300 tie koper voor het nieuwe fornuis ƒ275 be faalt. Voor 1 laatstgenoemd bedrag kan eventueel ook nog een finanderlngsrcgeUng getroffen worden. Voorwaarde by dit 1 alles is echter, dat het oude 'fornuis wordt ingeleverd. moet de verbruiker de kosten van ombouw betalen en. in „gemengde" gevallen, zoals b.v. woonhuis met winkel, zal moeten wor den bezien hoe de kosten te verdelen val len. Bij de beoordeling of een toestel ai of met kan worden omgebouwd zal niet naar de. ouderdom worden gekeken, maar uit sluitend naar die technische mogelijkheden Indien het gasbedrijf ombouw op grond van technische of economische overwegin gen bezwaarlijk, vindt en de eigenaar wenst niettemin zijn toestel gewijzigd te zien, dan zal hij daarvoor onder controle van het gasbedrijf zelf moeten 2orgen en in dat geval komt hij niet voor een vergoe ding van kosten in aanmerking. Na 1 april 1964 zijn jn Gaardingen al leen nog maar nieuwe toestellen geplaatst 1.445 met z.g- norm-gasbranders, die op eenvoudige wijze geschikt kunnen wor den gemaakt voor gebruik van aardgas. Met betrekking tot het rechtstreeks door het gasbedrijf leveren en plaatsen van toe stellen wordt in de toelichting bij dit voor stel met grote nadruk gesteld, dat dit al leen toestellen betreft, die als vervanging dienen in verband met de overgang op aardgas. Het gaat dus slechts om een zeer tijdelijke en dan nog beperkte afwijking van een jarenlang gevolgde gedragslijn en beslist niet om een -principiëleombuiging van het beleid in deze. Aan installateurs en winkeliers zal, in dien zij geen bemoeienis hebben met de le vering en plaatsing van een nieuw toestel, een vergoeding worden toegekend van 10 pet. van de verkoopprijs, maar dat geldt niet voor toestellen, die door de gemeente gratis ter beschikking worden gesteld. In dien de installateur in enkele gevallen wel zelf een toestel bezorgt, plaatst en contro leert wordt een vergoeding van 15 pet re delijk geacht. Voorde omschakeling ,op aardgas is de stad verdeeld in sectoren met elk ca. COO verbruikers, welke sectoren één voor één van stads- op aardgas zullen overgaan; tenzij het mogelijk mocht blijken meer dan één sector tegelijk te bewerken. Die verde ling in kleine sectoren heeft bovendien het voordeel, dat bij het eventueel toch nog op treden van lekken het te onderzoekenge bied zo klein mogelijk ïs, VOORLICHTING Omdat het voor een goede gang van za ken nodig is, dat het publiek tijdig wordt voorgelicht omtrent de mogelijkheden bij het grbvnik van aardgas en over de rege ling van de inruUvergoedingen is het da bedoeling binnenkort een voorlichtingscen trum in te richten, over de plaats waar van echter nog niots met zekerheid gezegd kan worden. Ook nu is het overigens Af mogelijk informaties te krijgen in het voor lopige voorlichtingscentrum bij het bedrijf Hoofdagentschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstr. 1 -T«f. 3229 Redactie: TeL 5453 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1964

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 1