Nu lekker spartelen in Klamwaals zwembad m Doekegat lijkt aangewezen voor Groninger zeehaven Door Eendracht Sterk maakte sijn naam waai Rhoon won voetbaltoernooi ïnstructiebad voor de jeugd hoort er eigenlijk nog bij Kerst kleedhokjes Gemeente Klaaswaal kocht srond Steeds minder vliegtuigen met zuigermotor Plannen thans „in de zakelijke sfeer" Elfde lustrum van gemengde sangver Eindstrijd om de Van Overbeekbokaal Oosterscheldebrug in laatste bouwstadium Amerika zien voor zestien dollar per dag ROTTERBAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 19 JULI 1965 De grote belangstelling zaterdag in Klaas waal van jong en oud bU de officiële in gebruikneming van bet nieuwe zwembad heeft overduidelijk bewezen hoezeer ieder een in deze gemeente van 2400 Inwoners meeleefde met de mensen die zo'n kleine tweejaar geleden voor het eerst van zich lieten, horen en nuchter zeiden: „Wij wil len e«u eigen zwembad gaan stichten". Welnu het bad is zaterdag in gebruik ge nomen en de weg dJe bezaaid scheen met alle mogelijke klemmen waarop elke keer de zaak weer vast dreigde te lopen is met één streek schoongeveegd, zodat er alleen maar tevreden gezichten zijn overgebleven. Bij de initiatiefnemers van weleer, maar ook bij de Klaaswalers zelf die er finan cieel het nodige aan hebben gedaan. Een eerste oproep tot daadwerkelijke steun leverde van inwoners en enkele bedrijven zo'n f 11.000.~ op. De tweede oproep van en kele weken geléden kwam. zo is zaterdag bij de opening door de voorzitter van de zwembadvereniging ,,'t Centrum", de heer L. Groenewoud, medegedeeld *s morgens op een stand van f 8.019.- en is nog niet helemaal afgesloten. Al zeer bijtijds was de jeugd present om het bad met een eerste duik in gebruik te gaan nemen maar er moost gewacht wor den op net Muziekkorps „Na lang Streven" dat eerst een rondje door de gemeente moest maken met voorop een schild „Nu Lekker Spartelen", de zeegod Neptunus in eigen persoon en het hele gezelschap ge nodigden dat zich in „De Rank" verzamel de. Ook bij de openingstoespraken kon de lieve jeugd zich nauwelijks bedwingen en moest haar af en toe een duik in het bad gegund worden. Toen iedereen met moeite een plaatsje rond het bad had gevonden, toonde de heer Groenewoud namens de Zwembad vereniging 't Centrum en de Stichting Sport en Recreatie zich zeer ver heugd niet alleen over het moment maar ook over de belangstelling. Daarna was de beurt aan burgemeester S, W. Henry van Klaaswaal die dacht dat als er ooit gespro ken moest worden dat het dan nu moest zijn bij de opening van het bad. want er was een bijzondere .prestatie geleverd waar van gezegd mocht worden dat er Iets onge looflijks gebeurd was. In dit verband wees de burgemeester erop dat er tal van plan nen zijn die niet tot uitvoering kunnen ko men. 0£ het gebeurt mondjesmaat en dan nog in probleem-- of stimuleringsgebieden. Onverbrekelijk zullen, verbonden blijven de onvermoeibare eersten cn de werkers van daarna. De samenleving kent geboden en verboden. Ook bij de stichting van het zwembad is men er tegenaan gelopen, maar alles is opgelost. Sprekend over het aan deel van de gemeente kon de heer Henry mededelen dat juist voor de opening de raad bijeen, was geweest en dat daar beslo- Den Hang geeft geen toestemming om hleedhokje$ te. bouwen bij Kiaös- waals nieuwe zujembad. Van rietmatten Eijft toch nog een paar primitieve kleed gelegenheden vervaardigd, maar dit aantal is niet toereikend. Veel kindereu nnoesten hun kleren onbeheerd tu de open lucht laten liggen O Ecu beeld van de drukte na de tu- SfebruilcwcT«i7i0 ivm KUwswaals nieuwe zwembad. ten was de grond die grenst aan bet bad van de heer J. Kraak aan te kopen en ter beschikking te stellen van de Stichting Sport en Recreatie, behoudens goedkeuring natuurlijk van het Provinciaal bestuur en. dat de raad ook besloten had een subsidie toe te kennen van 1500.- voor de toekom stige exploitatie en erfpachtscanon. Een mededeling die met applaus is begroet. Over de exploitatie meende de burgemeester te kunnen vertrouwen dat ook hier de inwo ners „de zwembadvereniging dragen zui len". Hij hoopte ook dat het bad voor de jeugd zijn nut zou bewijzen. Nadat de heer Henry had uitgesproken dat het op een bewonderenswaardige wijze gedaan is verklaarde hij het bad officieel voor geopend en hees de Klaaswaalse bur gemeester onder tromgeroffel de nationale driekleur naar de hoogste top In de mast, direkt gevolgd door het spelen van. het Wilhelmus, Verdere sprekers waren .de heer A. A. van Brakel namens de plaatselijke midden stand, die ook de opbrengst van een eer dere actie van de middenstand aanbood en zei dat het eerste streven al de sympa thie van de middenstand heeft gehad en dat als er in de exploitatie bijgepast zou moeten worden er weer geprobeerd zal worden een actie op touw te zetten. De beer C. La geve g kwam aan het woord na mens de oorspronkelijke initiatiefnemers en op een schertsende wijze deed de heer Lageweg zijn verhaal. Bij de namen die hij noemde als bijzonder verdienstelijk wilde hij beslist niet vergeten die mensen die de laatste tijd avond aan avond gewerkt heb ben om alles in gereedheid te krijgen. Na mens de KNZS uitte de heer Verwoerd zijn bewondering en was blij dat er zuLke mensen die hier iets gedaan hebben voor de jeugd. Misschien kan er later nog een instructiebadje bij want de jeugd moefc het zwemmen leren. Hij dacht dat de burge meester hier nog wel een „duwtje geven kon". In zijn dankwoord aan alle sprekers stip te de heer Groenewoud in de verschillende stadia van de aanleg de zeer wisselende situaties aan die er geweest zijn en waar- an „de man in de straat" altijd zo geen weet had. Hij roemde de besluitvaardig heid en de wilskracht van hen die bij be sluitvorming betrokken zijn..geweest. Namens de Stichting en de Zwembad vereniging, maar meer nog voor de jeugd, was hij zeer dankbaar voor het aanbod van de nieuwe grond door de burgemeester. Als hij wilde zeggen dat er een topprestatie geleverd is zou er misschien gezegd wor den: „Je kan wel horen dat het geen echte Klaaswaler is, 't Is gewoon een Klaaswaalse prestatie die past in, de roem. die er in de loop der tijden tot stand is gekomen". Hij hoopte te kunnen blijven rekenen op de steun in het belang van de gezondheid en de veiligheid van de kinderen. Nadat de heer Groenewoud nog de stand van de tweede ronde bekend had gemaakt zorgde hij nog voor een verrassing door namens het bestuur en de raad van Toezicht van de Raiffeisenbank in Klaaswaal te kunnen mededelen dat er besloten was een bedrag van f 1000 toe te kennen. Het was 'n mooie afsluiting van de openingsceremonie die daarna de jeugd volop gelegenheid gaf de schade van het wachten in te halen. Mooi gebaar jegens Stichting Spori en Recreatie Op een wat ongewoon tijdstip zater dagmiddag kwam.de raad van Klaas waal bijeen, voor de behandeling van een drie punten tellende agenda. Deze hadden betrekking op grondaankoop, de ter be schikking stellen aan de Stichting Sport en Recreatie van deze grond en het verlenen van een subsidie aan. de Stichting. De heien J. A. de Groot en J. P. Herweijer hadden bericht van verhindering gezon den Burgemeester S. W. Henry stelde voor de punten gelijktijdig te behandelen. De grond waar het om ging grenst aan het terrein waarop de zwembadvereniging 't Cenlmm op de middag het nieuwe bad in gebruik zou nemen en de eigenaar van de aan Ie kopen grond de heer J. Kraak was bereid aan de gemeente te verkopen onder voorwaarde dat deze grond aan de Stichting Sport en Recreatie zou worden overgedragen. Er is een bedrag van 5100.mee gemoeid en het ging om ruim 900 rr2. In het bedrag was schade loosstelling inbegrepen en het bedrag was nog van 2962 bij een eerdere taxatie. Bur gemeester Henry roemde de krachtsin spanning en de offers die in Klaaswaal gebracht 2ijn voor de stichting van het bad. Het gemeentebestuur had zich ..be paald of beperkt" tot het beschikbaar stél len van de grond, zo druklf de voorzitter het uit. Maar in dit stadium kon er iets meer gedaan worden. Er was eerder nog geen methode gevonden. Maar als men iets wil wordt men vindingrijk. De grond gaat in erfpacht weer de deur uit voorlopig voor een periade van 25 jaar tegen canon berekend naar 6% over de grondwaarde met de voorwaarde dat de grond uitsluitend gebruikt mag worden voor Sport en Recreatie en als deze Stich- ting ophoudt te bestaan de erfpacht on middellijk wordt beëindigd. Verder zullen Veilig Verkeer en de Padvinderij in het ongestoord genot blij ven van hun eigen onderkomens die in de direkte omgeving van het bad staan, al zal het gebouwtje van de Padvinderij verplaatst moeten worden. Maar dit bleek mogelijk. Het voorstel van B. en W, om 500,— subsidie te gaan geven aan de Stichting Sport en Recreatie betekende eigenlijk dat de grond ook weer gratia is afgestaan, 300.— komt ervan terug als erfpachts canon en de andere 200,kunnen, dienen als tegemoetkoming in de toekomstige exploitatie van het bad want ook hier de voorwaarde dat de subsidie aan het zwem bad ten goede moest komen. Het leek burgemeester Henry allemaal zeer acceptabel en hij stelde dat het col lege met genoegen de voorstellen deed, want wij menen toch wel iets te moeten doen. Wethouder As Kruithof (agp) wilde de hoop en de verwachting uitspreken dat het bad niet op zondag gebruikt zou worden. Dit was nog wel niet aan. de orde, maar hij hoopte, dat het zo zou blijven, gelet ook op de advertentie die was verschenen. De heer R, P. Graveland (arp) sloot zich hierbij aan. Burgemeester Henry antwoordde dat de Zondagswet zich hiertegen niet verzet. Een verschil maakt daarbij uit of het om gebruik zwem bad of ook instructie gaat, zo dacht de heer Henry. De heer- Kruithof maakte de opmerking bij de bespreking van de sub sidie. Later merkte de voorzitter nog op dat het moeilijk zal zijn later «op de nu gedane toezegging van subsidie terug te komen. Uiteindelijk verklaarde zich geen van de Raadsleden tegen en ging ook de raad naar de officiële opening van het zwembad. Openingstijden zwembad De openingstijden van het zaterdag In gebruik genomen nieuwe zwembad zijn: maandag, donderdag en zaterdag van 9 tot 12.30 uur van 1.30 tot 5 uur en van 6 lot 8.30 uur. Op dinsdag, woensdag en vrijdag zal het bad open zijn van 1.30 tot 5 uur en van 6 tot 8 30. Op de drie laatst genoemde dagen is 's morgens het bad dus gesloten. De I.C.A.O. heeft berekend, dat het aantal bij luchtvaartmaatschappijen met geregelde lijndiensten in gebruik zijnde propeller vlieg tuigen sinds 19.1ft met ruim 30 procent is gedaald. Zes jaar geleden, toen de luchtvaart maatschappijen de eerste straalvlieg tuigen in gebruik namen. werd *s werelds luchtnet bevlogen door 4174 toestellen met zuigermotoren. Dit aantal is inmiddels ge daald lot 2876. Kot aantal straalvliegtui gen is van 12 toestellen in 1958 gestegen tot 1037 in het afgelopen jaar. De aloude Dakota <DC3) waarvan het prototype in 1935 de lucht inging, is bij de geregelde luchtvaartmaatschappijen thans nog met 1053 toestellen vertegen woordigd. In 1958 maakten de 1480 In dienst zijnde Dakota's bijna een derde deel uit van de totale wereldvloot, thans is dit gedaald tot 25 procent. Nu de Provinciale Staten van Groningen dezer dagen hebben besloten het college van Gedeputeerde Staten ruime mogelijk beden te geven om de aanleg van een nieuwe haven aan de Ecms verder tot ont wikkeling te brengen. Is deze zaak zo als terecht door één der Statenleden werd opgemerkt thans van het emotionele vlak in de zakelijke sfeer terecht geko men. Van belaag bij dit alles is te weten waar deze haven uiteindelijk zal komen- Tn het rapport „inzake de mogelijkheden voor een haven aan diep vaarwater aan öc noordoostelijke kust van Groningen", uitgebracht door de Vaste Commissie van de Provinciale planologische Dienst, wor den twee mogelijkheden genoemd, nl, het meer westelijk gelegen gebied aan de Ou«le Westereems cn het Daekegat. Het gebied aan de Onde Westereems komt meer overeen met de gedachten van prof. ir. N. Nairn inga, het Doekegat ia het Idee van wijlen dr. Ir. J, van Veen en van de heer E, T. Vcalamber, oud-havenmees ter van Delfzijl. Op het ogenblik wijzen de onderzoekin gen. zoals tijdens de Statenzitting door het lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. L. van Hasselt werd meegedeeld, meer in de richting van het Doekegat. In een veel verdere toekomst is het evenwel niet uitgesloten, dat beide gebieden haven- en industriegebied zullen worden. Plan -Nminingu Het plan van de heren Van Veen en Vor- ïamber dateert uit de eerste jaren na de oorlog, de gedachten van prof. ir. Nannin- ga zijn van enkele jaren geleden. Hij meent, dat de Oude Westereems beter zou De gemengde zangvereniging „Door Eendracht Sterk" te Klaaswaal bestond begin juli 55 jaar. Nadat al eerder met een groot jubileumconcert dit heugelijke feit was gevierd hield de vereniging in zaal Koster te Klaaswaal een bijeenkomst waar opnieuw aan het „Meer dan Goud" van DES aandacht is geschonken. Na het welkomstwoord van voorzitter Olthuis aan het jammer genoeg niet zo grote gezelschap zong het koor eerst een aantal werken o.Lv. de heer D. Orgers. Daarbij waren enkele verdienstelijke ver tolkingen. Daarna huldigde de heer Olthuis twee dames met bloemen nl. de beschermvrou we van DES, mej, L. den Hollander, en mevrouw L. Andeweg-Pegels. De echtge noot van deze laatste was de vorige week door burgemeester Henry na het jubileum concert de zilveren ere-medaille verbon- De Rhoonse voetbalver. WCR heeft zich in de finale geplaatst van het A.C, van Overbeektoernooi door een fraaie 6—0 overwinning op de W Poortugaal. Het weer was baar en boos, maar ondanks dit vond de wedstrijd toch doorgang. Reeds vijf minutuen na het startsein van scheidsrechter De Ruit maakte Jaap Nol- te het eerste doelpunt door op meester lijke wijze over de t& ver uitgelopen doel- verdedïger te schieten. 15 minuten later scoorde Gerrit Wijntjes het tweede doel punt, terwijl uit een corner door Gerrit het derde werd gemaakt. Even voor het einde maakte Teun Moret een einde aan de illusie van Poortugaal door met een fraaie kopbal het vierde doelpunt te ma ken. Na de rust scoorde in de dertigste minuut Wim Maas op fraaie wijze het 5e doelpunt. Bet onweer was voor Poortugaal niet van de lucht, want even daarna werd de stand op 60 gebracht door Teun Mo ret. Rhoons WCR heeft in deze wedstrijd getoond zijn mannetje te^ staan en on danks het overwirht van .WCR bleef Poor tugaal strijden, wat de wedstrijd aantrek kei ijk bleef zijn. Zaterdagmiddag was de finale tussen de twee Rhoonse clubs WCR en Rhoon. een wedstrijd die, dank zij het fraaie weer, veel belangstelling trok. Bovendien is er bij voorbaat al sfeer ea spanning waa neer deze twee clubs tegen elkaar spelen. "Was het vroeger misschien meer rivali teit, nu toonden de 22 spelers „sportivi teit". Een eerlijke wedstrijd, boewei bei de ploegen nerveus startten. Na hét eer ste doelpunt van Jan Polak in de 20e mi nuut van de eerste helft werd het spel van Rhoon beter, terwijl dit van WCR niet direkt gezegd kon worden. WCR heeft voor de rust een mooie kans gemist, wat echter Rhoon meer moed gaf. Na de pauze was Rhoon meester van het veld. Het spelpeil was beter dan dat, wat Rhoon eerder te 2ien gaf en met uit vallen was Rhoon beslist gevaarlijker dan verwacht In de 35e minuut van de twee- da helft scoorde A. Hattenbach en even later N. de Heer de twee andere doel punten. Jammer, dat er van de scheids rechter soms wat te late reacties kwa men, waardoor het spel wat werd afge broken. Na afloop werd door de heer Van Op stal de Van Overbeekbokaal aan de voet balvereniging Rhoon overhandigd, waar bij hij hoopte en verwachtte, dat Rhoon en ook WCR in het komende sei zoen beide succes zullen hebben. WCR's voorzitter Schenkels heeft allen dank ge bracht aan het welslagen van het A. C. van Overbeektoernooi. den aan de orde van Oranje Nassau opge speld. Maar ook nu zat de heer A. Ande- weg weer op het podium en voor al zijn. werk en trouw aan DES in de2e 55 jaar schonk de heer Olthuis namens Door Een dracht Sterk een fraaie krantenbak en een mooie bloempot. De heer Andeweg is van de oprichters de enige die al deze 55 jaar actief als lid, bestuurslid en vele ja ren voorzitter heeft meegemaakt en is nu 76 jaar. De jubilaris vertelde op de hem eigen wijze over de oprichting en wat daarvan de oorzaak is geweest. Het was echt een zaak van sigarenmakers en dc „blauwe maandag" ^vas er ook al niet vreemd aan. Mede namens zijn vrouw was hij er kentelijk voor de cadeaus en de bloemen. Hij was blij dat zijn vrouw nooit gepro testeerd had b.v. ook niet als er een „don derbui" op komst was en toch de gang naar de repetitie gemaakt moest worden. Nooit was er gezegd „alweer voor die zang". Sprekend over DES zelf meende de jubilaris dat het moeilijk werken is met maar twintig lden, „Doe mij nu een grooi plezier en maak een beetje propaganda voor de zang". Voordat een aantal spre kers namens Klaaswaalse en zustervereni gingen uit de Hoeksche Waard hun geluk wensen kwamen aanbieden was er een overzicht van secretaris J. D. van Hal waarin ook de loftrompet naar dé heer Aandeweg is gestoken. Zijn verslag verte1- de van de glorietijd die DES ook heeft meegemaakt, zeker wel onder leiding van de dirigent J. Kleiberg waarbij een klein groepje het opnam tegen Üe grootste ko ren. Het verslag sprak er ook van hoe moeilijk het is een koor op de been te hou den en dat de samenwerking die gezocht is met andere koren naar buiten ook ef fect zal hebben. Daarnaast de hoop op wel. slagen van concerten met andere koren in de Hoeksche Waard. Van de sprekers was de eerste de heer Korporaal namens de Bond van Bejaarden in Klaaswaal, die de heer G. Bervoets nog een cadeau liet aan bieden en het jammer vond dat de jeugd van tegenwoordig niet te vinden is voor zang. Hun ai maat is niet de "U mant van ons. Namens de Chr, gemengde zang vereniging „Soli Deo Gloria" uit Klaas waal voerde het woord de hr. .M. Schel- ling die zei dat SDG nog niet op de helft van DES is en wat voor inspanning het ge kost heeft op die helft te komen. j Wat een inspanning zal het gekost hebben om een koor zolang in stand te houden. De heer Schelling noemde de samenwerking goed en hij hoopte dat de oproep gedaan om leden gehoor zal vinden want 't zal :i«» dig zijn. Namens de muziekvereniging ..Na Lang Streven" was voorzitter J. D. H. van Eijmeren present. Ook hij toonde net als de zijn dan het Doekegat. waarin verschillen de geulen samen komen die naar zijn me ning aanleiding geven tot een zekere in stabiliteit, terwijl de geul van de Oude Westereems langs het Groninger Wad een holle oever heeft en daarom diep en vol doende stabiel is. Bovendien heeft, aldus prof. Nanninga. dit vaarwater het voor deel, dat het vóór de reeds genoemde on diepte tussen de Meeuwen sta art en de Eemshoorn is gelegen. Anderzijds kan. worden opgemerkt, z.i zegt de Vaste Commissie, dat nu het vroe gere vaarwater door de Eemshom is ver minderd tot een niet doorlopende vloed- schaar, al het water dat de Eemsmonding in- en uitgaat door het Doekegat gaaf. vanwaar het zich splitst en wel zeewaarts in de Oude "Westereems en het Ranselgat langs Borkum. In een rapport van dr. W. Niebuhr, e.a., uitgebracht tijdens het 20e internationale scheepvaartcongres in Baltimore (1961) wordt o.a. gezegd. „Blijkens de ervaringen wordt de oude Eems-meander, die verloopt via de Bocht van Watum, de Eemshorn en de Oude Westereems, steeds meer recht getrokken. waardoor de belangrijkste vaarweg thans loopt via het Oostfriese Gaatje, het Doekegat en het Ranselga- het vaarwater door de Eemshorn is reeds geheel verzand". Doekegat beter Dit zou dan ook kunnen betekenen, wordt tn het rapport van de Vaste Com missie gezegd, dat niet het vaarwater vah de Oude Westereems maar dat van het Doekegat beter op diepte zal blijven, *J ligt dit dan achter de drempel in de over gang naar het Ranselgat. Voorts wordt gezegd, dat over de stabi liteit en daarmee over liuu voor- en nade len van de beide vaarwaters uitsluitsel zal worden, verkregen door het uitvoeren van een modelstudie betreffende de waterbe weging in het Eems-estuarium. In het ka der van de gemengde internationale tech nische commissie, ingesteld ingevolge het Eems-Dollard-verdrag, is reeds tot een zo danige studie besloten. Deze onderzoekin gen worden in Hamburg uitgevoerd, maar het zal nog wel enkele jaren duren alvo rens hierover resultaten zijn te verwach ten. Andere aan de gang zijnde onderzoe kingen wijzen, zoals opgemerktdoor de heer J. L. van Hasselt, overigens wei in da richting van het Doekegat. Deze nieuwe zeehaven aan de Eenis za> in de eerste plaats industriehaven'moeten zijn, een haven geschikt voor schepen van 40.000 ton dvv. Bij de ontwikkeling van een dergelijke haven wordt in eerste aanleg gedacht aan de ontsluiting van 500 hectare terrein. Binnendijks voorlopig, a! worden de landbouwkundige bezwaren door het in beslag nemen van zeer goede landbouw gronden, zeker onderkend. Bij het bestem men van binnendtjkse gronden voor indus triële doeleinden kan eerder worden be gonnen. In een verdere ontwikkeling wordt zeker ook gedacht aan gronden buiten dijks. die voor de industrie in ieder geval een afstandsverkorting betekenen. Bij deze plannen wordt uitgegaan va.» een steigerhaven ioplaats van een traditio nele haven. De Vaste Commissie motiveert dit door op te merken, dat het aandeel van de overheid in de investeringen klei ner kan zijn dan bij een traditionele ha ven, waardoor de uitvoering eerder aan de orde kan komen en omdat de eerst min af meer ongerichte investeringen beperkt kunnen blijven. Voor de binnenvaart zal een aparte viuchthaven moeten worden ge maakt teneinde problemen bij stormweer voor de binnenschepen te voorkomen. De gedachten van de commissie gaan niet uit naar een kanaal voor deze vorm van scheepvaart, gezien de enorm hoge kosten. Binnenschepen zullen gebruik moeten ma ken van de Eems voor hun vaaartnen ken van de Eems voor hun vaart naar en van DelfzljL anderen bewondering voor de heer Ande weg. Volgens de heer Van Eijmeren zouden er altijd moeilijkheden zijn als er wat ge presteerd moet worden maar die zijn erom te overwinnen. Voor „Onderling Genot" uit Westmaas sprak de heer J, Korpei die de prettige samenwerking tussen beide koren memoreerde en met zijnfellcitatiesbewon- dering toonde voor de moed het conce rt van vorige week te organiseren. Dat zou Onder ling Genot niet aangedurfd hebben. Namens ,£ang en Vriendschap" van Schuring Nu- mansdorp sprak nog de heer Kuipers. Ook daarna had de hr Andeweg nog een woord voor de toehoorders en bood een koorwerk aan dat de Klaaswaalse zangverenigingen, dus DES en SDG gezamenlijk zouden instu deren. Verder waren er nog een aantal schriftelijke bewijzen van medeleven met het 55-jarig bestaan van DES, Het verdere gedeelte van de avond is door het „Maas- trio" opgeluisterd. Onlangs is by de firma G. Prout Sons op Canvey Island* in Essex de „Tsulamarctn", 's lecretds op één na grootste „catamaran" te water gelaten* Aangezien het 30 ton metende schip twee rompen heeftwaren er ook twee doopsters de echtgenoten van de fir manten van de werf die tegelijk elk een fles champagne tegen het schip stukgooiden. liet schip botiwprijs ca, 700.000,is bestemd voor Patrick Hall, directeur van een technisch be- drijf in Londen,* het is uitermate luxu eus ingericht 27161 bijvoorbeeld warm en koud stromend water in elk van de 14 hutten en in de vier badkamers en het heeft de nieuwste navigatiemiddelen; het is dan ook bestemd voor de Middel landse Zee en tropische waterenMen ïenuacht dat het zich door zijn vorm rustiger tal gedragen dan veel grotere conventionele zeilschepen; het zeil- oppervlak bedraagt ongeveer 300 m2 en het hulp motorvermogen 100 pk voor een maximum snelheid van 12 mijl/uur. De bouw van de Oosterscheldebrug tussen Kats en Zierikzee bevindt zich nu in het laatste stadium. Alle 150 pijlers voor deze brug zijn nu in de zeebodem geplaatst en de arbeiders zijn bezig met het leggen van de laatste kilometer weg dek van deze vijf kilometer lange brug. Om precies te zijn nog 850 meter en men kan te voet van Noord-Beveland naar S chouv.-e n -D u i vel and- Met het gereed komen 'van de brug zal een vaste verbin ding tussen Zeeland en Rotterdam tot stand 2ijn gekomen. In de herfst, waar schijnlijk in oktober van dit jaar, zal ook de beide toegangswegen tot de brug ge reed zijn. De toegangsweg op Schouwen is al klaar en die op Noord-Beveland nadert zijn voltooiing. Ook de basculebrug, die gebouwd moest worden om de grote scheepvaart doorgang te verlenen door de toch nog negentien meter hoge Oosterscheldebrug, zal binnen kort gereed zijn. Het mechanische gedeel te van deze brug is bij Werkspoor in Utrecht vervaardigd. De beide klappen van de brug, die werkt volgens het zoge naamde rol-sleufsysteem, wegen elk 249 ton. Het wegdek van het he weegbare bruggedeelte is voorzien van 'n zes milli meter dikke polyesterlaag, Deze is slip- vrij en naar men zegt onverslijtbaar. De klapbrug 23I ongeveer tegelijk gereed komen met het verdere wegdek. De reuzenbok Ir Snip, die speciaal voor het plaatsen van de pijlers van de Ooster- scheidebrug werd gebouwd, en die vier miljoen gulden heeft gekost, zal opgelegd worden, omdat het praktisch alleen te ge bruiken is voor het plaatsen van brug- pijlers. Vier vooraanstaande maatschappijen op het gebied van het toerisme hebben een internationaal reisptnn ontworpen, dat be oogt, d:t jaar nog meer buitenlanders naar Amerika te trekken dan in 1964. een record jaard voor het Amerikaanse toeris me. Het nieuwe reisplan stelt de buiten landse bezoeker in staat voor 18 dollar ff58.-) per dag in Amerika te verblijven. In dit bedrag zijn busvervoer, hotelaccom modatie en excursies begrepen. Volgens de vier_ maatschappijen die hun sporen op toeristisch gebied hébben verdiend American Express, Ran American, Grey hound en Hilton Hotels is ie dollar per dag goedkoper dan één dag in vrij wel elk groot toeristencentrum in Europa, „Voor dit bedrag", aldus de organisato ren, „is de buitenlandse bezoeker verze kerd van een onbezorgde vakantie in Ame rika, met de volgende voordelen; Tevoren opgestelde programma's die de bezoeker in staat stellen thuis al te be rekenen hoeveel een verblijf in de V.S. gaat kosten (maaltijden en plaatselijk ver voer uitgezonderd); Teserveren van ver voer en hotels voor vertrek naar de V.S.: alle details worden voor de bezoeker ge regeld. zodat hij onbezorgd van zijn va kantie kan genieten; een grote keuze uit excursies (o.a, acht toers .door verschil lende delen van Amerika, die bijna alle dagelijks het gehele jaar door kunnen wor den gemaakt en meestal zo ongeveer twee a drie weken duren), wat het programma een grote soepelheid geelt; de vier maat schappijen staan borg voor een goede ver binding tussen de V.S, en het moederland. De reis kan worden geboekt bij de Euro pese kantoren van de deelnemende Maat schappijen of bij reisbureaus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1