llffilMffl iilfSlMl Proef met plastic vuilnisemmers als mislukt te beschouwen Maassluis breidt aan alle kanten uit Kraanmachinist Leen Taf fijn kroop ongedeerd uit 250 ton brokken AIS. FAKTDRISTE Emmers woeien om en werden zacht bij warm zomerweer at <n Gisteren werd met houw van 873 woningen begonnen KLACHTEN DIRECTEUR E. T. KRAAN: IS Slechte cijfers bij de korfballers AAR. C ANNEER Reeks van voorzieningen Co-op Nieuwe Waterweg Burgerlijke stand Muziekschool houdt Instrumentenparade Hoe de duiven vlogen Amstelbron heropent 71 1* i r. T I lëFilfiT w V NQRBERT TEURLINGS VERF- en VERHISFABRIEKEH N.V. Jos Vranken neemt afscheid van Orpheus HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 Hooffogc.ntscliap en Kedactie; SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 263091 over bezorging Schiedam: van 18.3010.30 uur en *s zaterdags van 46 uur Telef. 262857, Parkweg 138 SCHIEDAM Bij wijze van experiment plaatste de Gemeentelijke Reiniging*- en Oniswettingsdienst in november van bet vorig jaar 200 plastic vuilnisbakben bij particulieren in Schiedam. De gemeente raad had een krediet beschikbaar gesteld van t 2000,- voor de uitvoering van deze proef,, die een jaar moest duren en over enige maanden zal aflopen. De eerste twaalf bakken werden in Kethel uitgezet. Cp het huidige moment kan de proef niet een doorslaand succes worden genoemd. De directeur van de Reinigingsdienst, de lieer E. T. Kraan, is niet helemaal tevre* den over de plastic bakken. ,,De plastic emmer heeft naast vele voordelen ook nadelen", zo deelde de heer Kraan ons mede". Deemmer weegt twee- crteenhalve kilo, terwijl de metalen emmer zes kilo weegt. Dat ver scha in gewicht is een groot voordeel en tevens een na deel. Als de emmer vol is met vuil is er geen „vuiltje" aan de lucht, maar in le dige staat en bfj slechte weersomstandig heden met enige wind waaien de emmers om. Resten daarin kunnen'dan. de straten bevuilen. De plastic emmers zijn licht en daardoor gemakkelijk te dragen, èn voor de bewoners èn voor de mannen van de gemeente, die met de vuilniswagens da bakken ledigen. Ook een voordeel, in te genstelling tot de metalen emmers is de geluidloosheid bij neerzetten en schuiven over de vloer. Als men een plastic emmer in huis heeft bestaat de kans, dat men niets beschadigt aan deuren en vloeren, terwijl de metalen emmer meer schade kan veroorzaken. Tevens zijn de emmers,- die van plastic vervaardigd zijn, roestvrij. Het is niet bekend hoe lang de emmers het uithouden, dat is eerst na verloop van enkele jaren te zien. De metalen emmers gaan 10 6 15 jaar mee en hebben daarna nog een restwaarde. Als de plastic em mers het ook zo lang uithouden en daar over bestaat geen zekerheid is de rest waarde practisch niets. Deze laatste heb ben een kostprijs van f9,- terwijl de me talen bakken een aansebafwaarde hebben van f 10. Bij eventuele grote bestellingen is de aanschaf van de nieuwe bakken een kostbare bezigheid. ,,In Rotterdam en En schede is men ook aan een proef bezig, maar ik geloof, dat men daar niet enthou siast is over deze nieuwe vorm voor het bewaren van huisvuil", aldus de heer Kraan. ,,De constructie is nog niet zo, dat we in een hoera-stemming verkeren. Bij warm weer is nt. gebleken, dat de emmers zacht worden én dan niet gemakkelijk han delbaar zijn. Dit geeft moeilijkheden met het ophalen van het huisvuiL Ket laadmechanisme van de vuüniswa- gens is voor hun. lediging niet te gebrui ken. De plastic emmers zijn niet bestand tegen as-afval, hetgeen smelting tot ge volg heeft van de materie. Daarom zijn in de emmers door middel van een plaatje aanwijzingen gegeven, betreffende de hit- te-bestendigheid van het plastic materiaal. De emmers, die een grijze kleur, hebben en waarvan de vorm praktisch gelijk is aan die van de metalen emmers, zijn door de hele stad geplaatst, ook in Kethel, Tweehonderd Schiedammers hebben me dewerking aau de proef verleend door voor een jaar een plastic emmer in huis te ne men. Om de twee maanden zijn enige per soneelsleden van de Reinigingsdienst be zig meL een enquete, waarbij de bewoners, die een dergelijke emmer in huis hebben. SCHIEDAM Zoals te verwachten was hebben vele korfbal velden het moeten af teggen tegen de regen van de laatste tijd. Van het omvangrijke eerste korfbal programma is daardoor vooral m de la gere regionen niet veel terecht gekomen, Slechts drie wedstrijden vonden doorgang waarbij twaalftallen waren betrokken uit onze stad. De enige overwinning daarbij werd door ODI 2 ingebracht. De Kappel len werden op eigen veld met 7-—O ver slagen. Succes speelde twee wedstrijden in Gouda, maar kon daar bijna geen voet aan de grond krijgen. Het eerste verloor met niet minder dan 132 van Ter Gouw en het tweede kreeg met 4—1 klop van Ter Gouw 2, Esperantistoj Merkredon. la loan de septembro klubvespero. Ni konversacios i-.e kado H. Letsch sr, Lekstraat 100 b. V] estos bon vena j, ni certc povas muite rakonti pri la ferio. rw DINSDAG 14 SEPTEMBER Musis sacrum, 7-30 u-: He Grote Bridgedrive. Arcade,.8 uur: RK EHBO: Inschrijving van nieuwe leden en cursusavond. WOENSDAG 15 SEPTEMBER Volksgchouw, 8 uur: Vrouwengroep PvdA, Kont akta vond. MUSEA Galerie Honger: Expositie Daan van Golden. Stedelijk Museum: Keuze uit eigen collectie ..Moderne kunst". Galerie Wiegman.: Expositie RLen Poortvliet. Galerie CCC: Expositie Oskar Lens. FILMS Passage Theater: James Bond in Goldlinger, 18 j., dag. 2 en 8.13 utir. Monapoio Theater: De Sabynse maagdenroot, 14 jaar, dag- 2 en 8 uur. APOTHEEK Nieuwland. Dr. TVibOutplcin 17, tel. 387532. aan de hand van een formulier vragen moeten invullen. „Helaas valt de mede werking van het publiek tegen. Alles wat met huisvuil te maken heeft, interesseert de mensen niet, het is een uithoek. Wij krijgen nooit enthousiaste reacties om trent het gebruik. Blijkbaar voldoen de metalen emmers meer. De resultaten zijn niet gunstig genoeg om de metalen em mers door plastic emmers te vervangen. De proef xvas dan ook geen urgente zaak, maar een nuttige bezigheid", aldus direc teur Kraan. „De plastic emmers hebben misschien wel nut voor intern-gebruik in zieken- en bejaardentehuizen. In grote flatgebouwen is de vuilafvoer geen pro bleem, want dit wordt gestort in verticale buizen, die uitlopen in grote vaten, welke 750 liter vuil kunnen bevatten. Dank zij de afvoer per container vormt dit geen pro bleem voor ons. In november wordt de proef besproken in de raads-eommissie voor deze dienst, waarna behandeling plaatsvindt in- de Ge meenteraad. De Gem eentereiniging schaft op het eind 9 in Duisburg; (Duitsland) hebben de vuilnisbakken hun vaste plaats in aan gebrachte betonnen ringen buiten de ■woningen. Misschien zouden de plastic emmers ïn onze stad in dergelijke heton- van dit jaar een nieuwe persvuilnLswagen ®en vormen geplaatst kunnen worden, aan, merk DAF, die het huisvuil in de de Duitse stad is het systeem overi- woonwijke» zal gaan ophalen. De Reini- Éfens geen probleem. Daar brengen de glngsdienst heeft reeds twee wagens van bewoners iedere morgen hun emmer met dit type in gebruik voor het ophalen van vuil In de bakken, die een vaste plaats bedrijfsvuil, De nieuwe wagen gaat f 70.000 hebben in de ringen. De Directeur van kosten. De wagen, die de gemeente Ame- de Gemeentelijke Reinigings- eti Ont land heeft gehuurd in het zomerseizoen, is smettingsdienst, de heer E. T. Kraan ziet weer terug gekeerd op het terrein van de niets in dit laatste systeem, want htf Buitenhavenweg. De gemeente Ameland is te bang, dat de bewoners het vuil had de wagen gehuurd van de Gemeente naast de bakken zullen deponeren, het- Schiedam voor de zomermaanden en niet geen iveer nieuwe problemen zou schep- verkocht, zoals een bericht deed Yeronder- pen. stellen. O Voor het project van 540 woningen in de Steendijkpolder heeft burgemeester W. J. D. van Dijck gistermiddag de eer ste paal geslagen. Gadegeslagen door de leden van de gemeenteraad en de hoof den van dienst met hun dames, voor wie IV/E STAAN bij Leen Taffijn in de huïs- kamer. Hij zit daar, nog een beetje verfomfaaid en met een oude bril op zijn neus, want de ander is hij de val ver dwenen. „Die ligt misschien met kapot glas tussen de kromgebogen ijzeren bal ken van de kraan". Hij zit met het hoofd in zijn handen cn nog een misselijk ge voel van de spanning in zijn maag. Onze fotograaf laat hem de foto zien van de ravage. Voor een vaarde van ongeveer 800.000 gulden aan oud ijzer. Ja. zegt htj een beetje beduusd tegen zijn vrouw die toch wei echt onder de indruk en vol zorg naar hem kijkt daar ben ik uit gekropen. Het ging allemaal zo gauw. Ze hadden me gevraagd wat slangen in het schip te gooien. Nou, dat is een klusje van niks. Ik rij naar het midden van de helling, gooi ze aan boord van de Diade- ma en keer terug. Duizend keven heb ik die gang gemaakt. Nou zou ik samen met mijn maat in de andere kraan een sectie een stuk voordek op het schip zet ten. En daar zakt hij ineens voorover. Ik dacht: het is gebeurd. Voor je zilveren jubileum (april 1966) de pijp uit. Ik zette mijn voeten schrap, zag in het voorbij gaan ook die andere kraan vallen en was beneden voordat ik het wist. Even dacht ik: nou de rest nog en dat doet je de das om. Die andere kraan en het contra gewicht van 55 ton. Maar *t was al bekeken en ik ben er uit gekropen, pC VRAAG ME AF of ik tegen de L huid van de Diadema ben aange- kleund. want dan ga je natuurlijk. Of je haalt de huid van het schip open. Maar ze zeien me later: nee, niets! En dat klopt dan wel. want dat moet je voelen als je d'r tegen aan zit. Maar ik heb niets gevoeld. En ook niks gezien. Mijn maat en ik hebben het er vaak over ge had". We kunnen net in de ruimte zwen ken en ik kan' met mijn arm net over die kleine kraan heenkomen. Dat is mil limeterwerk, maar dat weet je precies. En als je ergens tegenaan kleunt met zo'n zwaar lichaam, dan voel je dat. Ik kijk altijd goed uit. Dat ik een van de SCHIEDAM De coöperatie „D.E.S." te Schiedam en „De Voorloper"' te Vlaar- dingen vormen per 12 september 1965 een nieuwe coöperatieve vereniging ouder de naam „Co-op Nieuwe Waterweg", waar- van het werkgebied behalve Schiedam en Vlaardingen, ook Maassluis omvat. De zetel van bestuur, directieven admi nistratie znl gevestigd zijn in de Kethel- straat 10 "te Schiedam. Het kantoor in Vlaardingen, 2e Van Leyden Gaelstraat 14 blijft gehandhaafd. Daar zullen de Co-op Spaarbank, de leden administraties van Vlaardingen en Maas sluis. de verkoop van textielgoederen, de bedrijfsadministratie van het levensmid- delenbedrijf en afdeling brandstoffen gehuisvest blijver» De bedrijfsleider van het levensrüiddelenbedrijf behoudt 2ijn standplaats in de 2e Van Leyden Gael straat 14. Hetzelfde geldt voor het Cen traal Magazijn van deze afdeling. In hetzelfde pand zijn tenslotte nog-A.de productie en distributie van brood onder gebracht. De Scliiedamse vestiging, Kethelstraat 10, huisvest de boekhouding, ledenadmini stratie Schiedam, Co-op Spaarbank, brood bakkerij, banketbakkerij, melkinrichting en de bedrijfsleider van het melk- en bak kersbedrijf. beste kraanmachinisten van Wilton word genoemd, vind ik dan wel aardig na dit van vanmórgen. Het is een heel onplezie rige gewaarwording want het is wat ais je dat hele spulletje zo voorover ziet ko men'. Het weegt zo'n 250 ton. Ik kan me niet voorstellen hoe het gebeurd Is. Ik zit maar te prakkizeren: ik heb niets ge voeld en niets gemerkt. De grond ïs. dit jaar zo doorweekt. De rijbaan zit wel op palen. Ik heb die baan al eens eer inge drukt en toen hebben ze het weer opge hoogd. De ba an is gebouwd voor een klei nere kraan en nou rijdt er die zware op. Aan de andere kant: dat is al achttien jaren goed gegaan, dus waarom nou niet. Dat heb je ook wel met huizen. 2e staan jaren en beginnen dan plotseling te zak ken. i/VF IK ER STRAKS weer in kruip? Ja, waarom niet? Weet je, iedereen wordt wat hij in zich heeft. Dat Is heel wonder lijk: een mens weet dat vooruit en ver wezenlijkt om zo te zeggen zijn bouwplan. Het vak van de kraanmachinist kun je niet leren, dat moet je zien. Er zijn dui zenden dingen bij. De hele dag is het op passen. Soms moet je sectics hanteren met twee man. Je moet helemaal inge werkt op elkaar zijn. Als er één een fout maakt, ga je allebei het schip in. Ik zit al een 20 jaar op de2e kraan. Ongeveer 25.meter hoog. Ik zit erop van na de Be vrijding. Ik ben met het werk begonnen in Duitsland. Dat waren, daar nog eens kranen. Ik zat 70 meter hoog op een 280 tons kraan. Je tilde daar hele onderzee- ers mee uit het water. Ik voel het nog best in mijn zij. Het doet nou toch wei pijn. Een rib gekneusd misschien. F,ven in observatie gelegen bij" Wilton en toen naar huis met een bedrijfsbusje. Wat moet Gehuwd: J H A Groeneweg, 31 jr en A Metselaar, 17 jr. PJW Guns. 26 jr en M A Tuinman. 24 jr. G H Dessens, 21 jr en 3 M Futselaar, 21 jr. T van der Linden, 30 jr en N M Bamen. 18 jr. A van Willi- genberg, 37 jr en M van de Kooij, 22 jr. J Leur, 29 jr en A J Beukers, 18 jr. AM J Peters, 32 jr en J T de Rooij. 29 jr. J T Brands, 25 jr en E U Poot. 22 jr. L G M Mostert, 23 jr en T Kouwenoord, 21 jr. C Heilbron, 19 jr en C I Hogentoren, 18 jr. G J van Eijk, 25 jr en A C Kerklaan, 22 jr. M G M van den Bosch, 24 jr en L S M C Westhuis, 24 jr. C Duvaloois, 23 jr en G C de "Waard, 21 jr. G Garretsen, 26 jr en C M van Engel sdorp Ga stel aars, 27 jr. F Barendregt, 29 jr en J Nagtegaal, 22 jr. Ondertrouwd: J Biesheuvel, 30 jr en M van Noort, 22 jr. R M J Hclsinger, 22 jr en F van. der Hoeven 21 jr. G M L Kin negen, 23 jr en M M Ruttcn. 19 jr. H Kool, 22 jr en A Witsel, 21 jr. J B F. Oran je, 22 jr en H E Padberg. 19 jr. FC Pe terbroers, 26 jr en J H M Peters, 25 jr. A Romijn, 25 jr en WA Zegers. 19 jr. Geboren: Richardis FM z.v. J M Lauw- rier en W J M Grocnendaal. Maria A A d.v. A Harkema en M Kok. Peter A z.v. A J Braak en A M Cambeen. Cornells 3 z.v. G J Wij2enbroek en C B Groen. Geboren: Tonny zoon van K. M. Chris tiansen en A. M. A. Wigmans; Laura doch ter van F. W. Verhoeven en. P. Oprei. Overleden: A van der Gaag, 61 jr. Overleden: J. J.van der Drilt, 57 jaar. echtge. van Vliet: T. Bloemendaal, 57 jaar echtge De Keijzer. Reeds anderhalf jaar geleden werden besprekingen geopend tussen de Industriële Bouwmaatschappij Elementum N.V. te Maassluis en de Kleine Water wegcom- missie voor de bouw van 2000 industriële woningen in negen woonlagen boven de onderbouw. Dit eerste hoogbouwproject voor Elementum-Larsen Nielsen- wonïngen moest aansluiten op de bouw van 1980 ELN-woningen in de vier ge meenten, die met Rotterdam de Kleine Waterwegcommissie vormen: 576 woningen in Vlaardingen (reeds alle bewoond), 621 in Maassluis (eind 1965 gereed), 432 in Spijkenisse en 351 in Schiedam. Van deze laatste twee projecten komt het eerste blok eind van dit jaar gereed, terwijl er in totaal reeds 1400 zijn gemonteerd. Maar in deze aansluiting, noodzakelijk voor de continuïteit in de produktie van industriële woningen, trad kortsluiting op door de nieuwe bepalingen, welke de ministerraad heeft uitgevaardigd en die geheel andere en hogere eisen aan de woningwetwoningbouw steLen. Om deze kortsluiting te vermijden stelde Den Haag een extra contingent van 873 ELN-woningcn beschikbaar, dat Maassluis in de wacht heeft gesleept, omdat daar <le bouwgrond hiervoor voorbanden is: in de Steendijkpolder voor 540 en in de Dijkpoïder voor 333 woningen. het gisteren een excurstedag is geweest Onder leiding van de burgervader hebben zij zich 's morgens op de hoogte gesteld van alle woningbouwaspecten in de ge meente, gevolgd door een samenkomst in de Ridderhof, waar de op stapel staande, maar nog niet voor publicatie geëigende bouwplannen werden toegelicht. Na do burgervaderlijke handeling op het bouw terrein in de Steendijkpolder, waarnaast de oogst op een uienvcld werd binnenge haald, kwam het gezelschap opnieuw ic De Ridderhaf bijeen. Toen wilde burge meester Van Dijck wel het een en an der- aan de openbaarheid prijsgeven. De raad had 's morgens de maquette in ogenschouw genomen, van het nieuwe politiebureau. Voor dit door de Zwolse ar chitect Mastenbroek ontworpen project is de aanvraag voor de rijksgoedkeuring in zee. De verwezenlijking hiervan is even dringend als de bouw van een nieuw raad huis, geprojecteerd langs de Weverskaös ïn Maassluis-West en waarvoor het Rot terdamse architectenbureau ir. H. M. en E. Kraayevanger een schetsplan heeft ge maakt, Tussen het nieuwe raadhuis en de langs de Weverskade gesitueerde fiatblok- ken van de in uitvoering zijnde 621 ELN- woningen zal een gereformeerd bejaarden centrum verrijzen, bestaande uit 50 een gezinswoningen en een flatgebouw van s verdiepingen met in totaal ruim 100 bed den. In. het stadscentrum, op de hoek van de Zuid vliet en de P. C. Hooftlaan, komt een gemeentelijk bejaardencentrum, bestaande uit een verzorgingscentrum en rond 100 woningen: 41 één-, 41 twee-, .17 driekamerwoningen en 3 of 5 logeerka mers. Daar zal ook een NW-gebouw ge stalte krijgen. Zo snel mogelijk wordt ge tracht van Maassluis-West een leefbare nieuwe stadswijk te maken. Daartoe kan de raad binnenkort of in de loop van dit jaar de volgende voorstellen tegemoet zien de bouw van een serie van 9 schoolge bouwen in Simplexsysteem voor 6 lagere en 3 kleuterscholen, met bovendien dc bouw van I of 2 gymnastieklokalen; de bouw van een winkelcentrum en de aan leg van tennisbanen. Acht buurtwinkcls zijn er ..in aanbouw, die in de loop van 1966 gereed komen. Verwacht mag worden, dat de ijsbaan de komende winter in gebruik genomen kan worden; dat de rijksgoedkeuring voor een nieuw zwembad, als hoogst urgente voorziening, volgend jaar afkomt en dat iu de naaste toekomst nieuwe sportvelden zullen worden aangelegd. Een geheel nieuw plan voor een cultureel centrum heeft de instemming van het hogere ge zag verworven. Dit zal niet in de put bij het oudo raadhuis, maar in het nieuwe centrum van Maassluis-West verrijzen. Het nieuwe pompstation voor de waterlei ding nabij De Ridderhof In Shiispolder- Oost. een project van 1.2 miljoen, wacht op de officiële opening. NIET IN VLAARDINGEN Met de 540 woningen, waarvoor burge meester Van Dijck gisteren de 3e paai sloeg, zijn er thans in Maassluis tussen de 1400 en 1500 woningen in uitvoering. Op 15 stuks na, alle in Maassluis-West. Daar zijn inmiddels tussen de 500 en 600 wonin gen bewoond. Alle koopwoningen zijn er bijzonder vlot verkocht. De vraag over treft het aanbod. Op de bouw van de 540 Elementumwoningen in de Dijkpoïder, zui delijk van het Excelsiorsportpark. Volgend jaar wordt op 1 mei met de montage en op 1 oktober met de oplevering begonnen. Het gehele project van 873 woningen komt september 1967 gereed en een maand la ter volgt de oplevering van het eerste blok van 108 woningen van het hoogbouwpro ject. Deze in 9 verdiepingen verrijzende woningen worden 3.50 meter oreder dan de tot op heden gebouwde Elementum wo- SCHIEDAM De Muziekschool is aan de laatste cursusmaand van het school jaar *64-65 begonnen. Voor liet nieuwe schooljaar zijn-36 lage re scholen door leden van de oudercom missie bezocht, aile kinderen van de 2e eti 3c klas hebbeneen folder voor het Al gemeen. Vormend muziekonderwijs entvan- .gen. In totaal zijn er meer "dan 3000 uit gereikt. Voor degenen, die na twee jaar AVMO hebben gevolgd en voor de keuze van een instrument staan, wordt donderdag 16 sep tember. des avonds om half acht, in ge bouw Arcade een instrumentenparaöe ge houden. Zoveel mogelijk instrumenten zullen hier worden bespeeld. Ieder kan ze daar na van dichtbij bezichtigen. Daarbij kan men met de leerkrachten over tal van za ken van gedachten wisselen. Deze instrumentenparade beoogt de leer lingen'te helpen bij het maken van hun keus en tevens hun belangstelling te wek- ken, voor de grote verscheidenheid van in strumenten. De 53-jarige Leen Taffijn uit Schie dam die bij Wilton-Fijenoord met een 44 meter hoge kraan is neergestort, zon der. er veel meer dan een paar blauwe plekken aan over te houden. hij thuis? vroeg mijn vrouw? O,, niks zei den ze. hij is alleen maar door de kraan gereden. En daar zat ik zonder jasje, zon der bril, mijn portemonnee nog tussen het puin. Maar ik ben er dan nog. De Schied. Ver. „De Vrijheid" hield met 21G duiven een wedvlucht vanuit Mons. 168 km. 1 4 6 31 41 44 4G P. Vertinde; 2 7 L. Wijne: 3 J. Westèrholt: 5 12 27 22 M. Putters: 8 13 17 28 35 40 48 J. Doejaren; 9 D. Bakker: 10 30 A. van Limborg; II 18 25 J. Kabenbrood; 14 42 H. Hagen; 15 J. v.d. Ent; 16 G. Barzilaij; 19 32 Th. Juijn; 20 «3 J. Bakker; 21 W. Poort: 24 39 W. de Winter; 26 33 H. v.d. Steen; 29 F. Verhaal; 34 L. Lems; 36 Ph. Willems; 37 C. Rigters; 38 C. Koog je. SCHIEDAMHet café-restaurant ,.De Amstclbror", een trefpunt voor vele Schie dammers, zal op vrijdag a.s. na een in grijpende verbouwing haar poorten weer openen voor het publiek. De avond tevo ren geeft eigenaar Rinus van de Most voor vrienden en relaties een receptie ter gelegenheid van de heropening. nangen. Deze grotere breedte zal vooral aan de keuken ten goede komen, welke de gedaante van een keuken-kamer 'Aal krij gen. Tot de hogere eisen behoort ook de verdubbeling van het aantal kasten. Ver moedelijk zal Vlaardingen niet meedoen aan de bouw van deze 2000 hoogbouwwo- ningen en zal Spijkenisse het grootste aar* deel hierin nemen. CENTRAAL VERWARMD Vanaf l augustus zijn alle Elementum woningen centraal verwarmd. De 576 wo ningen in de Vlaardingse wijk Holy wa in de laatste zonder deze voorziening. De eerste met deze voorziening zijn de 621 woningen in Maassluis-West, waarvan cr thans 280 zijn bewoond en welke bestaan uit drie-, vier- en zeskamerwoningen. Mee inbegrip van de stookkosten doen de f-ka merwoningen een maandhuur van 137,, de vierkamerwoning en ƒ147, en de zeska- merwoningen ƒ164,-, waarbij alle kamers van. centrale verwarming zijn voorzien. In ruimtelijk opzicht steekt de situering van de woonblokken van dit complex gunstig af bij die in Vlaardingen, waar de niet centraal verwarmde 4-kamerwoningen in Holy een maandhuur van rond f 107.- doen. MODERNER VAN OPZET De paal, die burgemeester Van Dijck voor de 540 Elementumwoningen in de Steendijkpolder sloeg, was 27 meter lang, wat de gemiddelde lengte is van de 1600 Vibropalen. die voor dit'project moeten worden geheid. De langste zijn 32 meter. Voor een waarde van meer dan 1 miljoen verdwijnt op deze wijze kï de grond. Dit extra contingent van 873 woningen is moderner van opzet. De scheidings wand tussen de woonkamer en de slaap kamers bestaat uit een kastenwand, die compleet wordt gemonteerd. Geheel com pleet worden ook de deuren en kozijnen gemonteerd. Eveneens compleet gemon teerd worden de zwevende stalen keukeus, met wand en kasten van zincorplaat en roestvrij stalen aanrechtblad. De kleine slaapkamer is een meter langer en de lavette is vervangen door een douche met wastafel. a Hiermee wordt zoveel mogelijk het pro bleem bestreden, dat de afbouw bij de industriële bouw vormt, welke aan onder aannemers moet worden overgelaten en die per blok een tijdsduur van 4 maanden vergt. Dc produktie en de montage van de elementen, met 4 woningen per dag, verloopt even systematisch als net produk tie- en montageproces in «en moderne autofabriek. Sedert begin 1963 is er een constante stroom van rond 1000 Elemen tumwoningen per jaar. Het bedrijfsterrein van de womngtabriek beslaat thans 32.000 m2 en de fabriek be schikt nu over een eigen spoorbaan voor de cementaanvoer, die onder de grond door wordt geperst. Voor het vervoer van de elementen, via öc pont, naar Spijkenisse. zijn nieuwe wagens in gebruik genomen, die bestaan uit een vrachtwagen met aan hangwagen, welke per keer 36 ton, ofte wel een halve woning, vervoert. De bouw som. der woningen van het extra contin gent bedraagt ƒ22.338. inclusief centrale verwarming. Zij worden gebouwd in blok ken van. 63 en 54 woningen en de huur prijs zal tussen de f 30 en f 32 per week komen te liggen, met inbegrip van stook kosten. In Kloostertille wordt 7 oktober de woningfabriek NBI officieel door de minister geopend. In Leeuwarden is reeds begonnen, met de bouw van 486 Larsen Nielsen woningen. KEERPUNT IN 1957 Burgemeester Van Dijck memoreerde, dat in de periode 1945-.1957 in Maassluis, met 35 tot 40 woningen per jaax*, nog geen 500 woningen werden gebouwd. Van 1957- 1964 was de produktie 3050 woningen, waarvan 1646 in de woningwet, en 1404 In de particuliere sector. De woningbouw in 1965 geeft 65 pet. ia de woningwet- en 35 pet. in de particuliere sector te zien, In de laatste 8 jaar werden 248 woningen ge sloopt, waarvan vorig jaar 79 woningen. De bouw van 1900 woningen behelzen de plannen, die zijn ingediend en binnen 2 jaar tot uitvoering komen. Van de 6000 tot 7000 woningen in Maassluis zijn er ruim 2000 Elememumwoningen, oftewel ca. 30 pet. De bevolking is bijzonder met de Elementumwoningen ingenomen. De woningzoekenden prefereren overwegend deze woningen, zo is de ervaring op het gemeentelijke huisvestingsbureau. Elementum-directeur ir. F. Brouwer was een geestdriftige gids hjj hei rondlei den vau het gezelschap in de woningen, die behoren tot het complex van 621 Ele mentumwoningen, die in Maass!ais-West ïn Uitvoering zijn en de eerste, voorzien van centrale verwarming. Gevraagd voor spoedige indiensttreding (resp. aank. fakt. v. halve dagen). Sollicitaties: Kommiezenlaan 22, Schiedam. OAGBLADREKLAME niet te vervangen SCHIEDAM De voormalige dirigent van het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus, Jos Vranken, zal op woens dagavond 15 september officieel afscheid nemen van deze vereniging in de foyer van gebouw Arcade. Afscheidsgeschenken zullen worden aangeboden, terwijl iet behulp van de bandrecorder van dc üter Kats, die een zorgvuldige seïektie heeft gemaakt-, voor muziek zal worden gezorgd De heer Kats is bibliothecaris van Orpheus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1