ARGUS' HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Zeventig man van Werf Gusto terug van booreiland in Perzische Golf Zwaar werk op de Scashell bij temperaturen van 45 gr. C. ARGUS Veertiende vogelexpositie in Arcade een succes GARAGE PAKHUIS AT C) AAR. C ANNËER. Klimaatverschil Ploegendienst Bevolking Burgerlijke stand PREDIKBEURTEN Wateroverlast door vogelnestje Harpe Davids via loten naar nieuwe drums Eerste prijs Fiboco- actie op lot 25894. Eerste Schfedamse Bewakingsdienst helpt U aan de JUISTE BRIL ORANJESTRAAT O SCHÏEBAM Uit het politierapport KLACHTEN Sjeik op bezoek Svraagd welke SCHIEDAM. Op 14 juli j.ï. vertrokken zeventig werknemers van Werf Gusto per vliegtuig naar Quatar aan de Perzische Golf, 67 vak mensen en drie leden van de staf. Een moeilijk karwei moest worden ver richt, dat wisten; de mannen van Gusto wel. Het aantal vrijwilligers voor reparatie aan het booreiland „Seasheli", dat al zes jaren in gebruik is, was groot. In het bedrijf te Schiedam werden de gegadigden onderwor pen aan een zware medische keuring. Velen van hen werden afgewezen. De overigen werden ingeënt tegen tropische ziekten eni uitvoerig ge ïnstrueerd over de toestand in het land,, waar zij naar toe Zouden gaan. Het booreiland „Seasheli" is enige mijlen uit de kust gelegen voor Qua- tar-Doha in de Perzische Golf, Sinds 1959 is de „Seasheli" hier in gebruik bij het boren naar olie op ondiepe gronden, maar deze zijn nu afgegraasd, zodat men over wil gaan naar de diepere gronden. Om dit mogelijk te maken moest iets veranderd worden aan de acht palen, waarop het boor eiland rust/Deze dringen uiteraard altijd wat in de zeebodem door e» dit beperkt de diepte, waarop men kan. werken. De palen van het eiland zijn 67 meter lang. Door ze van z.g. „donuts" te voorzien vierkante stalen „schoenen" met een gewicht van ongeveer 30 ton kan men het wegzakken in de weke zeebodem grotendeels voorkomen. Het gewicht dat de zeebodem te dragen krijgt, wordt door die schoenen over eers groter oppervlak verdeeld, waardoor de pijlers nog maar heel weinig in de zeebodem zullen verzakken. Geen oosterse slangenbezweerder, maar één van de lassers op Seasheli, die vanwege de lasvtmken stevig in de kle ren moet zitten bij een temperatuur van 45 tot 50 graden Celeïns. ZATERDAG 27 NOVEMBER Tivoli, B.3Q uur: SJS GuiUaume. Arcade, 2 uur Cleton St. Wicolaasmiddag 8u- SVXN, dansavond. Chr- Süc. Belangen, 4 uur: Swarttouw Sint Nicolaasmiddag. Irene, uur; Veveo: Sint NicolaasmitMag en 2 uur: ODO Sint Nicolaasmicidag. Musts Sacrfcm,* 8 uur: The Trifids dansavond. ZONDAG 2S NOVEMBER Marijke, 2 uur; Singelkwartier, iilmmidüag. Arcade, 8 uur; RK instuif, dansavond. BIOSCOPEN passage Tïieateit „Laatste duel in Gun Hill" (18 jaar) 2. 4.W. 7 en 3.15 uur. Monopole Theaterf Eddie slaat alles" (14 J-) 2, 1 en 9,15 uur;, zaterdagnacht 12 uur: Vrouwen klag*n aan" (18 j.}; zondag- matinee 2 eo, 4-W uur: „Kogels voor een moordenaar" (14 - 6SUSEA Galerie punt vier: Fer Hakkaart. Stedelijk Museum: Groningse Kunstenaars groep „NU". Café Spinnewiel, Grote Markt: Galerie De Spin, werk van debutanten- MEDISCHE ZONDAGSDIENST CJM> Vlootman, Singel 151, tel 267750; P. van Santbrink, v. Hcuven Goedhart straat 97-111: E. H Ceerdcs, Veenlantstr. 2. tel. 268357. APOTHEEK Gouka, Groenelaan 127, tel. 26803S. .&-• In ruim. acht weken hebben de mannen van Gusto dit karwei geklaard. Dit tem po viel niet mee bij een temperatuur van 40—50 graden Celsius, Telkens trok men een poot van het eiland omhoog en bracht men aan de voet een schoen aan. De on derdelen waren reeds lang1 voor de aan komst van de mannen op de „Seasheli", met schepen venzsonden. In arde ploegen dag en nacht werkend, heeft men het werk uitgevoerd. De mannen moesten wen nen aan de temperatuur, doch zij hebben in hechte teamgeest samengewerkt. Er hebben zich nauwelijks ongevallen voorge daan, aldus de heer J. Olde Monnikhof, veiligheidsinspecteur van Werf Gusto, die deel uitmaakte van de staf in Quatar. Bij -aankomst In Doha was het voor de werknemers een vreemde gewaarwording in de straten gesluierde vrouwen te zien. De huizen blakerden, in de felle zon. Voor velen van hen betekende de reis naar Qua tar een eerst luchtreis. Bij de komst in het Arabische land wees de stal de man nen erop niet te veel ie drinken, daar zij de klimaatsomstandigheden moesten ver werken. Het was geen uitzondering, dat zij tien zouttabletten per dag slikten om fit te blijven. De eerste dag waren alle mannen, ziek door de hoge temperatuur en de andere voeding, doch na enkele dagen hadden zij geen last meer daarvan. Met medewerking van de Shell en Werf Gusto in Schiedam werd een „Dutch club" opgericht, want de mannen moesten zich in hun vrije tijd niet vervelen- Do club was gevestigd in twee etages van een uiterst modern flatgebouw, dat de Shell daar voor haar personeel had neergezet. Hier konden de mannen een. potje kaar ten en wat zingen om de tijd door te ko men. Daar drank In de Arabische wereld verboden is, stond voor de deur een. po litieagent ona te voorkomen dat drank bui ten de club zou geraken. Alle medewer king verkreeg de staf van politïe-commis- saris Alice. Op de Beashell zelf was geen plaats om alle mannen onder te brengen- Daarom, werden kamers gehuurd in het Palace en Oasis Hotel in Quatar, Bij dit laatste hoorde een prachtig strandbad, waarin de mannen, naar hartelust konden zwemmen. Een appartement in een flat gebouw gebruikte men als kantoor. Het telefoonverkeer verliep vlot. Radioverbin dingen bestonden tussen de vaste wal en het booreiland. De 67 werknemers waren in drie ploegen verdeeld. Deze waren twaalf uur per dag in de weer op het booreiland. Dc mannen werkten drie dagen, achtereen, waarna hun een rust van 36 uur ward gegund. Hun vrije tijd brachten zij door aan de vaste tvaL Het was echter te warm om de hele dag op straat te lopen. De vroege ochtend brachten zij dikwijls door op de markten, die een kleurige aanblik bie den. Ook werd de vrije morgen gebruikt om te zwemmen ia het zilte water of ia het zwembad van het hotel. Niet alleen hebben zij schoenen gezet aan de poten van de „Seasheli", maar tevens gebruikten zij het verblijf in Qua tar om het eiland een opknapbeurt te ge ven. De roest werd er afgehaald. Het me taal werd gezandstraald door werknemers van een Rotterdams Zandstraalbedrijf, die aan Gusto waren uitbesteed. Dit bedrijf heeft zand moeten aanvoeren uit Neder land, hpewel in de woestijn een zee van zand ter beschikking was. Dat zand echter niet voor het doel geschikt, daar er te weinig kwarts in zit. In. het Nederland se zand is dit wel te vinden. De schilders hebben het eiland een nieuwe verfbeurt gegeven. De lassers hebben het vooral heel warm gehad, want bij een tempera tuur van 4550 graden Celsius is lassen een extra heet karwei. De mannen heb ben het moeilijk gehad, want dikwijls moesten zij in het binnenwerk van de pa len klimmen om een of andere reparatie te verrichten. Onze Schiedammers hebben veel contac ten gehad- met de bevolking. De Quatara- nen zijn vriendelijke mensen. Zij wonen al eeuwen lang in dit gebied onder het bewind van. hun ajeiken, Vroeger was Qautar een roversnest, doch sinds er olie is gevonden heeft de welvaart hier haar intrede gedaan. Allerlei mensen vind men in de hoofdstad, dia er volop gelegenheid vinden om geld te verdienen. Dit zijn Arabieren, Jemenleten, Libanezen e.a. De sjeik heeft ziekenhuizen laten bouwen voor zijn onderdanen, die daarin geheel gratis verpleegd worden. De vele krotten worden vervangen door moderne flatgebouwen of vrijstaande huizen. Daar tussen vindt men de enorme inoskeëen en paleizen van de sjeiken. Eén sjeik heeft meer dan tien vrouwen en een boy. Dat is daar gewoon. Iedere sjeik bezit een uitgebreid wagen park. Het is de gewoonste zaak van de wereld hen te zien rondrijden in kapitale Rolls Royce-auto's. De bevolking is gro tendeels analfabeet. Op de hoeken van de Voor de kinderen van employe's van de Shell zijn er speciale scholen. Van over- heitlszfjde bestaan er gouvernements scholen. Er is met de mensen van de Shell en de andere oliemaatschappijen uitstekend samengewerkt. De staf heeft de sjeik, in zijn buiten verblijf temidden vim een oase boaouht. Daar zijn zakelijke gesprekken gevoerd, waarvan het resultaat was, dat sjeik Yasaif In het voorjaar van 1966 een be zoek zal brengen aan werf Gusto In Schiedam. Kijken de mannen terug op deze tien weken In het Oosterse klimaat, dan zijn zij alle van mening, dat dit voor hen een bijzondere ervaring is geweest, die zij niet graag zouden willen missen. De ver zorging was uitstekend. Bij een tempera tuur van 45 graden C hebben zij zuur kool met worst gegeten: hetgeen hun goed heeft gesmaakt. Lamsvlees, vis en fruit stonden dikwijls op het menu naast bief stuk erj aardappelen. De werknemers zijn.' enkele weken, geleden per vliegtuig naar ons land teruggekeerd. Enige dagen rust hadden zij wel verdiend,Gusto ver leende hun dan ook enkele dagen extra verlof. Geboren: Theodorus J. L, z.v. T. J. L. van den Berg en I M. SÖrensen: Jean- nette F. d.v. J. L. Keijzer en C. M, Paal vast. Overleden; j. J. Graven,, 65 jr; C. Son- neveld, 60 jr; J. van Teijlingen, 75 jr. wed, van Veghel; A, M, van der Vossen, 43 jr. Geboren: Monique'd.v. L. A, van der Kemp en A. Troost; Lucienne J. d.v. G, P. Knijf en L..^T, Schenau; Johanna A. d.v. T C. Kars en A. M. L. van Keulen Arendje F. M. d.v. P. H. de Koster en M. F. A. Saez; Gerardus W. z.v, H. M, van Schendelen en P. Birkhoff; Regina C d.v. M. J. de Jonge en G. Heukels; G.erda S d.v. J. V. de Rijke en S. Mi ede ma Fritz z.v. P. J. Hörter en M. M. Henrug Martinus J, Z.v. A. Koene en A, P. Lek. SCHIEDAM Voor liefhebbers van vo gels is de komende dagen in de bovenza len van gebouw „Arcade" veel schoons te zien en te genieten. Hier houdt tot en met zondag de afdeling Schiedam van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers haar 14e tentoonstelling, voorafgegaan door een keuring, die de kampioenen onder de kwe kers moest aanwijzen. Zes keurmeesters t.w. de heren H. G. Oorschot, Pernis; P. Rook, Capelle a.d, IJssel; C. A, Akkerman, Bergen op Zoom; J, van 'Liempt, Breda; W. van Bemmel, Clinge en John. van Pelt uit Rotterdam zijn hier donderdag een volle dag mee doende geweest. De kwaliteit van de in gezonden kanaries is ook ditmaal weer bij. zonder goed. Ook onder de tropische vo gels zijn er van bijzondere kwaliteit. Daar echter de exoten. moeilijk in conditie zijn te houden, kwamen hieronder afwijkingen voor wat echter de fokkers en houder3 niet al te zwaar mag wqrden aangerekend. De verzameling tropische vogels is groter dan die welke in voorgaande jaren bijeen werd gebracht. Bijzondere exemplaren met prachtige kleuren die goed uitkomen in de vitrines waarin ze tijdelijk zijn on dergebracht. -Door deze te verlichten en hierin groen aan te brengen, zijn het le vende schilderijen geworden. Exclusief is ook de collectie kleurkana- ties, ondergebracht in een eigen afdeling. Hier verblijven ook de vorm- cn postuur kanaries, die het aanzien ten volle waard zijn. Bijzonder groot is het aantal kleur- variaiies en nog steeds blijven de fokkers zoeken naar nieuwe formules om weer iets anders fe brengen. Er is nu een catalogus «n aangezien de vitrines en kooien van nummers zijn voor zien, kunne# de bezoekers de vogels op nasm en soort herkennen. Tot kampioen van de kanaries (stam men) is uitgeroepen de voorzitter van de afdeling, de heer H, J. Veerkamp. Kam pioen eigen kweek 1965, de heer P. Ver- straaten. Over 1964, de heer G.Munster. Bij de postuurkanaries ging de hoogste lof naar de heer M. Spiertngh, wiens be kroonde vogel tevens de derby-prijs van .de tentoonstelling kreeg toegewézen. 'Bij de tropische vogels gaat het kampioen schap naar de heer J. Montfoört jr. De beste jeugdinzending komt uit de volières van Mari v.d. Water. ZONDAG 28 NOVEMBER. Ned. Prot. Bond 10.30 uur prof. dr, T. Jansma, Leiden. SCHIEDAM Veel wateroverlast hebben bewoners ondervonden van vier flats aan de Hogenbanweg 17. Bet bleek, dat een vogelnestje in de regen pijp was geraakt op de hoogste ver dieping, waarna de regenafvoer niet kon werken. Op dat moment stort regende het. Het balkon op de vierde verdieping was weldra gevuld met veertig centimeter water. Toen de be woners van deze flat, de familie Ni- quet. de balkondeur in de achter- slaapkamer openden kregen zjj een voetspoel in g, doordat tientallen liters water naar binnen stroomden. Via plafonds en muren stroomde het wa ter naar de beneden gelegen verdie pingen en veroorzaakte veel water schade. Uren zijn de bewoners bezig geweest om het water op te dweilen. Werknemers van Gusto broederlijk verenigd met Quataraanse mannen op het booreiland. SCHIEDAM De drumband van de Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids' dringend toe aan een vernieuwing van het instrumentarium. Het bestaande kan. nog goede diensten bewijzen bij het opleiden van nieuwe tamboers. Hiermee is onge veer duizend gulden gemoeid en een derge lijke uitgave laat de toestand van de ver enigingskas helaas niet toe. De leden vaat de drumband gaan nu zelf deze duizend gulden bijeen garen door middel van een te houden loterij. Het moet een bliksemactie worden nu de trekking op 20 december is gesteld. De prijzen bestaan uit bout, voornaamste een konijn met een waarde van vijfentwintig gulden. De trekking wordt op die datum gehou den in het gebouw Christelijk Sociale Be langen. Kopers van loten kunnen hierbij desgewenst zeil tegenwoordig zijn. SCHIEDAM Ten kantore van notaris Schaberg heeft j.l. donderdag de trekking plaats gehad voor de prijs in de tweede serie van de verloting die de financiële commissie voor de bouwplannen van de hervormde gemeente organiseert. De prijs, een televisietoestel, ter waarde van. dui zend gulden, is gevallen op lót no. 25894. De gelukkige bezitter o£ bezitster van dit winnende lot kan zich ter verkrijging van de prijs melden bij de secretaris van de Fiboco, de. heer W. v. d. Gaag, Vondellaan 13a, telefoon 261687. De loten voor de derde serie, met weer een serie-prijs van duizend gulden, zijn bij het secretariaat resp. via giro no 558500 verkrijgbaar. 1 Hervormde Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. J. W. Zimmerman, 5 uur ds. C. van der Steen; Bethelkerk 10 uur ds. R. H- "Wissink, 5 uur ds. D. J. Spaling; Op- Standingskerk 10 uur ds. D, J. Spaling, 7 uur ds. A. Hoffman; Vredeskerk 0 en 10,45 uur ds. H. W. Hemmes, 7 uur ds. C. van. der Steen en pastoor Plouvïer; Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. W, Vons; De Rank S.30 uur ds. W. Vons, 7 uur ds. W. Vons (Open Deur-dienst). Gereformeerde Kerk: Oosterkerk. 10 uur ds. J. Coüvée> 5 uur ds. J. N. Nam-': mensma: Kethel „De Ark" 9.30 uur ds. J. N. Nammensma, 2.30 uur P. B. Everaars; Magnalia Dei Kerk 10 u. ds. H, J. Heynen. te Den Haag, 5 uur ds. P. R. Everaars; „De Goede Haven" 10 uur ds. P. R- Eve raars, 5 uur ds. H. J. Heynen; Juliana- kerk 10 uur ds. J. D. Koers te Den Haag, 5 uur ds. J. Couvée. Leger des Heils, Lange Haven 71. IQ uur heiligingssamenkomst. 6.30 uur open bare samenkomst Koemarkt 7.30 uur ver- losslngssamenkomst. Leiding majoor ea mevr. Drijver-Salotnon. Ned. Herv* (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven, 10 en 4 uur ds. A. Wisgerhof, Veenendaal. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugdh*s. Lange Haven 97, 9 en 3,45 uur dienst Oud-Katholieke Kerk, Dam 28, !0 uur Hoogmis, 5 uur Vespers. Hersteld Apost. Genootschap, Stadhou- derslaan, 9.30 en 4 uur dienst Evangelisch Lutb. Gemeente 10 uur dienst Jehovah's Getuigen, Volksgebouw (zaal Tuinlaan 50. 6 uur openbare toe spraak, 7.10 uur Wachttorenstudie. Vrije Chr. Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente Schiedam (aange sloten bij 'de Unie), Lange Haven 129, 19 uur samenkomst voor iedereen. Chr. Geref, Kerk, Warande hoek BK.~ taan, 10 en 5 uur dienst. Missions to Seamen, Angllkaanse dienst kantine Wiiton-Fijenoord, iedere le, 3e 5e zondag der maand v.m. 9 uur Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. leer, Lange Nleirwstraat 67, dienst zondag 10 en 5 uur. Geref. Kerk Vrijgemaakt, Westvest 30, 9,30 en 4,30 uur dienst KAPSALON HELENE de salon voor de betere permanent. Stroomloos voor ieder haar geschikt 7,50. Helene tiède perma nent la meest ideale na tuurlijke permanent f 10,- r 1,- reductie op vertoon van deze advertentie. Gratis halen en brengen per luxe auto voor perma nent, KAPSALON HELENE RembrandtJaan 22 Schiedam - Telefoon 67H0 (omgeving Rubensplein") te huur of te koop (of) als garage voor 1 a2 auto's is te gebruiken. AANMELDINGEN: KORTE SINGELSTRAAT 16 b SCHIEDAM Telefoon 26 90 86, na 18 uur 26 8111 DE NIEUWE COLLECTIE .ARGUS" BRILLEN IS BIJZONDER FRAAI Een die past bij; de vorm van Uw gelaat de stand van TJw ogen de kleur van Uw huid Hoofdagentschap en Eedaetie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 268091 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 Een linker enkel fractuur liep de 53- jarige mevr. J. F. op, die met haar brom fiets geen voorrang had verleend voor een auto, bestuurd door de 54-jarige directeur M. J, uit Rotterdam. Het ongeval had plaats op het kruispunt van de Burg. Hon- nerlage Gretelaan en de Parkweg. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. Het slachtoffer is door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. over bezorging Tel. 265828, Vlaard.dijl: 171 b Schiedam: van 18.30—19.30 uur en 's zaterdags van 46 uur straten kunnen de mensen, naar de tele visie kijken. De bevolking is pro-Nasser, omdat hij een groot Arabisch rijk wil scheppen en dat vleit hun zelfrespect. De televisie is voor de machthebbers een mid del om de bevolking te overvoeren mei politieke propaganda. De stadsopruimings- dienst bestaat uit kooien en geiten, die de rommel langs de straten opeten. Sanitair kent men niet. B

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 2