MBDAMSCH NHWSBLA8 Nieuwe clubhuisleider St. Joris I kortgeleden nog leraar op Doelen LTS Kostelijk Sinterklaasfeest voor de ouden van dagen Subsidiepotje van f3000,- voor het amateur-toneel Kunstcentrum had met Drie hoge hoeden volle zaal Algemene Bank Nederland H. J. van der Weij verwisselt onderwijs voor cliiblmiswerk Voetbalsport in het weekend De films in de komende week kassier KLACHTEN Spannende derbv SVV—Hermes DVS SCHIEDAM AT O AAR ANNEER B. Nouwt adjudant bij de politie Uit het politierapport Burgerlijke Stand Spionagethriller Ipcress File De held Buffalo Bill EOXTEEDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG S DECKMBEK IS65 noofdatKBtschaj, m Kedaciie: SCHIEDAM, BROE8SYBT 3 - TH.EFOON 268091 over bezorging Tel, 26582S, Ylaard.dijk 171 b Schiedam: van 18.30—19.30 uur en 's zaterdags van 4—5 uur SCHIEDAM Tot opvolger van de heer C, A. Hcnrion Verpoorten, hoofdleider van het Clubhuis St. Joris Doelen is benoemd de heer H. J. van der Wty <32 jaar) uit Amsterdam, De heer Van der Weij heeft zijn nieuwe functie per 1 december jl. aanvaard. De heer Henrion Verpoorten za! op 3 januari a.s. afscheid nemen van de clubhuisjeugd, want hij ver trekt naar Leek in Friesland om te starten met een kampeercentrum. Tot deze datum zal hij de heer Van der Weij inwerken. De heer Van der Weij was in Amsterdam leraar natuur- en werktuigkunde aan een lagere technische school in het hartje van de Jordaan. In een gesprek met hem vernamen wij hoe hij er toe is gekomen het onderwijs vaarwel te zeggen en voorgoed het clubhuiswerk als werkterrein te kiezen. „Op de LTS moest ik pet* week twee ëndertig lesuren geven. Elke klas kreeg twee uur natuur- en werktuigkunde per week. Met zoveel leerlingen ktm ïk niet persoonlijk in contact komen"', aldus de heer Van der Weij. „Enkelen vertelden mij wel eens iets over hun huiselijke om standigheden en moeilijkheden, waarvoor jk mij interesseerde. Doch. velen vertelden niets over de omstandigheden thuis. Met zoveel lesuren per week had Ik nooit tijd mij in te laten met -de problematiek van de jongens. Xk heb altijd al veel interesse gehad voor het clubhuiswerk, daar dit de mogelijkheden, schept roet de jeugd per soonlijk in contact te komen. Bij het onder wijs is daarvan geen sprake. Mijn vader, die ook in het ondervijs is, gaat dikwijls op huisbezoek bij jongens die moeilijk heden hebben. Hij is gezinsvoogd en houdt zich bezig met het werk van de Stichting Pro Juventute." „Voor dit werk voel ik wel, heeft de heer Van der We0 contact op genomen met de afdeling Schiedam van de Stichting Pro Juventute. Ook la bij thans gezinsvoogd, „Toen Ik in bet onder- wys zat wilde ik wel eens iets helemaal buiten, mijn vakken behandelen en praten met de jongens over de huidige proble men." t Natuurlijk moet ik nog veel kennis op doen omtrent het werk in het clubhuis. In januari begin ik met een halfjaarlijkse cursus, georganiseerd door de Landelijke Vereniging voor het Clubhuiswerk Utrecht, die veel aandacht aan onderlinge discussie besteedt. Deze cursus is speciaal voor hoofdleiders bestemd. Ik gelooi, dat het jeugdwerk beslist niet gemakkelijk is. Allereerst moet je veel liefde voor hot beroep hebben en. nooit laten merken dat je ergens niet enthousiast voor bent. Als je moet optreden moet je 3treng zijn, doch met een zekere terughoudendheid. Het gaat erom een middenweg te zoeken. Op de dansavonden moet je optreden of je wilt □f niet. Is eenmaal jouw wijze van optre den. bij de jongens en meisjes, die de clubs bezoeken bekend, dan weten ze waar ze aan toe zijn.'' Be toneelgroep „Geren" geeft woens dagavond 15 december ia Musis Sacrum een opvoering van het toneelspel „Een in specteur vraagt belet" van J. B. Priestly. Huizenveiling. Gisteren heeft notaris C. F. Peilt de La Roche, in het Tref punt geveild het woonhuis 's-HerenStraat SO. Door de heer J. Buljnink uit Maas land werd het pand ingezet op f30.000. Geen Jaefctrit. In verband met de slechte terrein gesteldheid is de jachtrit, die a.s, zaterdag zou worden gehouden uitgesteld tot 3 januari. ZELF IMTIATIEF De heer Van der Weij heeft nog geen woning in Schiedam kunnen vinden, maar bet bestuur is daar ijverig naar op zoek. Thans verblijft hij bij de heer Henrion 'v Verpoorten, maar in de weekends gaat hij j naar huis om bij zijn vrouw en zoontje van vier jaar te zijn. De heer Van der Weij zegt, dat zijn vrouw zeer enthousiast is voor het jeugdwerk; zij zal in het club huis wel een of meer clubs voor haar rekening gaan nemen; zij is ook jaren me dewerkster geweest van de Stichting Ons Huis in Amsterdam, De heer "Van der Weij heeft van. het bestuur geen vaste richtlijnen meegekre gen. Hij kan zich volkomen vrij ontplooien in de uitoefening van zijn functie. Wel worden, iedere maand bijeenkomsten met het bestuur en. de medewerkers gehou den. waar het beleid van de hoofdleider wordt besproken. De medewerkers (sters) praten geregeld over de methodiek van het clubhuiswerk. De beer Van der Weij is van mening, dat er tegenwoordig veel aan clubhuiswerk wordt gedaan. „Heel wat geld wordt eraan besteed. Jammer, dat het clubhuis St. Joris Doelen niet in het centrum van de stad. ligt, want dan zouden nog meer kin deren kunnen worden bereikt. De belang- o,'" L Stelling voor de clubs is groot. Vooral de moeder-, kook- en judoclubs hebben enor me belangstelling," Met Sinterklaas is het druk geweest in. het clubhuis. De heer Van der Weij geïntroduceerd door de heer Henrion Verpoorten. De clubhuis jeugd heeft bij do ingang kenni3 kunnen maken met hun nieuweleider, want elke jongen en eik meisje kreeg een. hand van hem. „Als ze je gezicht kennen is er al een bepaalde barrière opzij gezet', meent hij. De beer Van der We0 vindt de ruimte in hei gebouw enorm, „Menig clubhuis is daar jaloers op. Alleen is het jammer, dat alle grote gezinnen naar de nieuwe Wijken verhuizen, waardoor de afstand naar het clubhuis dikwijls te lang Is om de bijeenkomsten te kunnen blijven bezoe ken. De heer Van der Weij xal deze week nog contacten gaan leggen met de Schiedamsc instanties, die op het gebied van het jeugd werk werkzaam zjjn. m Zondagmiddag wordt op Harga een span nende derby verwacht tussen de SVV-ers en de bïauwwjtten. De SWers moeten de volle winst zien te behalen om rich in de kopgroep te handhaven, terwijl het voor de Hermes—DVS zeker belangrijk is het punten aantal te vermeerderen. Alhoewel de SWers momenteel beter draaien dan Hermes DVS zijn er in deze plaatselijke ontmoeting altijd weer facto ren aanwezig, welke een voorspelling bij zonder moeilijk maken- De roodgroenen zullen dan ook op volle toeren moeten draaien en hun stadgenoten geen duimbreed veld prijs mogen geven, indien zij de winst willen behouden. Een overwinning van. SW zou hen tevens wel eens aan de kop van de ranglijst kunnen brengen. Trainer Gosens zal dan ook ze ker zijn elftal trachten te doordringen van de grote belangrijkheid van deze wedstrijd en tevens van het gevaar, dat men zon dag van de blauw witten moet duchten. Er zal In ieder geval zondag op het sportpark Harga een echte derby-sfeer hangen. Leden en donateurs van SW kun nen vanaf l uur aan het speciale loket bun nieuwe kaarten in ontvangst nemen. Ook zaterdagmiddag tijdens de jeugdwed strijd SWFortuna '54. SW 2 NAAR TELSTAR 2 De roodgroene reserves laten het er le lijk bij zitten en moeten zaterdagmiddag in IJmuïden tegen Telstar 2 trachten het •erloren terrein te herwinnen. Op papier s dit SW-elftal zeker sterk alleen moet men in het veld dit ook eens tonen, an ders gaat het er donker uitzien voor de SWers. De Algemene Bond van Bejaarden, af deling Schiedam, beeft gistermiddag met baar leden het Sinterklaasfeest gevierd in gebouw Musis Sacrum. Reeds vroeg was de zaal bezet, want vele bejaarden wilden aan een goede plaats verzekerd zijn. Hon derden bejaarden hebben een gezellige middag gehad. De loten waren al gauw uitverkocht. Hier en daar viel dan ook ïn de Zaal een lichte teleurstelling van laat komers te bespeuren, die nog geen loten hadden. In gebouw Musis Sacrum heerste een tropische temperatuur. Toch hadden velen hun jassen aangehouden, om geen kou te vatten. De aandacht vaa de zaal werd ineens gevestigd op Koos de Kapper, die in vol omaat-gekleed in zwarte pandjesjas met een hoge hoed op zijn hoofd door het middenpad van de zaal schreed. Koos groette iedereen door telkens zijn hoed even van het hoofd te lichten. Hij nam plaats op de rij voor genodigden bij het podium en ging als een prins zitten. Doch stil zitten is voor Koos een onmo gelijkheid. Hij schreed weer door het mid denpad naar de uitgang, terwijl hij toege wuifd werd door lieve oude dametjes. Ver volgens gaf hij zich naar het balkon om na enkele ogenblikken, weer terug te ke ren, maar nu niet met een hoge hoed op zijn hoofd, doch met een alpino-petje. SQHIEDAM Het staat nog te bezien, of bij het intrede van. 1966, de clubs uit het plaatselijk amateurvoetbal de eerste helft van de competitie achter de rug zul len hebben. Drie zondagen achtereen stond deze com petitie zo goed els geheel stop, zodat het nu wel tijd is voor het maken van een tussenbalansje. Bij de'clubs, die uitkomen in de KNVB is derdeklasser DHS de enige die nog on geslagen ia en zelfs niet één puntje heeft verspeeld. Een bijzondere prestatie leverden de mannen van Cock v.d. Tuyn hiermee en zij zullen ongetwijfeld alles in het werk stellen om bij de jaarwisseling het be stuur dit trotse record als een extra pre sentje te kunnen aanbieden. Als de velden de nog resterende weken onbespeelbaar blijven, is deze zaak wel bekeken, maar ondertussen is het te wen sen dat zondag de voetbal weer kan rol len. Gaat deze wens in vervulling, dan wacht de reis naar Dubbeldam, een ploeg die er op gebrand zal zijn on2e stadgenoten ten val te brengen. XJET KUNSTCENTRUM trok woensdag avond met het blijspel „Drie hoge hoe den" van Miguel Mihura, opgevoerd door de Toneelgroep Theater, een. volle zaal; alleen de loge was niet helemaal bezet. Het verhaal heeft niets dan alleen iets in de naam en. de Spaanse herkomst gemeen GEMEENTELIJKE KENNISGEVING. Spreekuur Burgemeester Burgemeester zal op maandag, 27 decem ber a.s. GEEN spreekuur houden. Schiedam. 9 december 1965. DONDERDAG 3 DECEMBER Volksgebouw 8 uur: N V V-bes tuurdersboaü: lezing over arheidsmarKtverhoudingen, VRIJDAG 10 DECEMBER. Arcade, 8 uur: KABO: Vergadering. Irene, 2 uur; EHBO; Wedstrijdmiddag. Irene, 2 uur: Korfbalclub „Succes": Feest middag. Irene, a uur: cefa: Filmavond. Dene, 8 uur; BK Handbal, en Volleybalver- ..UVG"; KantaKtavond, Mods Sacrum, 8 uur; Vara; Feestavond. Th-oll, 8 uur: Harmonie-Orkest ,,OBK": Feestavond. Beatrix, S uur: Reisver. Nooit Gedacht. BIOSCOPEN Passage Theater. 2 en 8 uur: „Het Ypcress- clossier" (18 J.j. Jlonopole Theater: .Buffalo Bill, de held van. het wilde Westen" (14 j.L MUSEA Stedelijk Museum: Gronings® Kunstenaars groep „NU"* Galerie punt vier; Peter Striiycfcen. Galerie Wiegman: Trudy Drescher. APOTHEEK 't Gouden Hert, SmC Ucuinastr. 58a, tel- 268864 met het beroemde El sombrero de tres pi cos, dat zulk een levendige schildering geeft van de Spaanse geest en de toestan den in dit zuidelijke land. De drie hoge hoeden, zijn het motief voor een wat kin derlijk niemendalletje, waarbij geen enkel karakter de nodige aandacht krijgt en elke figuur iu het karikaturale wordt getrokken. Ook in dat vlak is dan nog wel een amu sant spel mogelijk en dat is het dan ook voor vele bezoekers geworden: een licht ertnaak op grond van de onstuimige aard en onderstelde loszedigheid der variété artiesten. Het verbaal gaat over Don Dio- nisio, die aan de vooravond van zijn hu welijk overrompeld wordt door de kennis making met een groep artiesten, meer of minder verliefd wordt op Paula, een van de dames in dit gezelschap. Hij houdt die verliefdheid vol tot in het laatste bedrijf, als schoonvader in spé hem met de koets komt halen vpor de inzegening van het huwelijk. DON DIONISIO wordt niet onaardig ge- speeld door Bemhard Droog, de hotel houder Don Rosario is een alleraardigst rolletje van Wim Kouwenhoven. die er nog best iets van maakt, Paula is een passen de rol voor Betsie Smeels en hiermee zijn de dragende rollen in het stuk voldoende belicht De rest blijft mediocre in een ca- baretachtige opmaak. Het decor en de kos tuums zijn van Herman Gordijn, die het er wat al le dik heeft opgelegd, de regie is jn handen van Wtin Kouwenhoven, Het Kunstcentrum komt 5 januari op nieuw in het Passage Theater: dan treedt het Nationaal Ballet op met het Zwanen- meer op choreografie van Marius Petipa en Lev Ivanov en muziek van Peter II- jitsj Tsjaikofskï. Op 19 januari komt Wim Kan met het AEC-cabaret De Stichting Instuif RK Schiedam houdt op 1 januari in Musis Sacrum een Nieuwjaarsbal, dat om 3 uur begint en ook toegankelijk is voor de leden van da Katholieke Kring. Voor de elf van DHS wordt de spanning met de week groter, zodat veel gevergd zal worden van de zenuwen, nu de men tale instelling van de ploeg de toets der kritiek krijgt te doorstaan. Met Alblasserdam, Hion en Excelsior'20 deelt Dubbeldam bij de rangschikking de tweede plaats, die behouden moet blijven wil een kans op eventueel te spelen pro motiewedstrijden. blijven bestaan. Het belooft dus voor onze stadgenoten een spannende strijd te worden, temeer nu de tegenstander het voordeel heeft op eigen veld te mogen spelen. Ook voor Excelsior'20 is het zaak geen puntje meer uit handen te geven, wil de kans op een blijvende tweede plaats niet verloren gaan. Als alles goed gaat komt Hillegersberg zondag naar het sportpark Thurlede; het Leeft zelf geen enkele illusie meer nog een rol van betekenis te kunnen spelen. Het enig streven van de Rotterdammers is, wat meer weg te kamen uit de staart van de ranglijst, waarin ze terecht zijn gekomen- Bij de vierdeklassers staat SFC er goed bij. Een gedeelde eerste plaats met als partner Aeolus, dat evenwel een wedstrijd minder te spelen had. Zondag komt SFC niet in het strijdperk en raag toezien wat Aeolus er zondag te gen Je bezetter van de derde plaats, RDM van terecht zal brengen. Voor Martinit is in deze afdeling de po sitie op de ranglijst weinig rooskleurig te noemen. Op één na de onderste plaats met FIOS als rode lantaarndrager. Dit FIOS komt zondag naar Schiedam en het is voor Mar tinit noodzakelijk de punten in eigen buis te houden. Een even groot zorgenkind is SVDPW, dat uit zeven wedstrijden slechts vier pun- ten wist over tc houden en dan ook de laatste plaats bezet. Zondag wordt I2TC een tegenstander, die voor eigen publiek bestreden moet worden. Een overwinning betekent geen overtol lige weelde en hier dient SVDPW alles voor in te zetten. Afdeling Rotterdam In de afdeling Rotterdam zijn het de tweedeklassers Scbiedamse Boys en DRZ van wie in deze competitie nog enig heil te verwachten sl. De boys gaan aan de kop met de we tenschap, dat er haaien op de kust zijn, DRZ moet proberen drie punten achter stand op leider Zwart-Wit weg te werken, SCHIEDAM Voor de subsidiëring van amateurt-oneelverenigingen is voor 2965 een bedrag beschikbaar van ƒ3.000. Om trent de verdeling van dit verdrag laat het College van Burgemeester en "Wethouders zich voorlichten door de „Commissie van' advies voor de verdeling subsidie aan amateur-toneelverenigingen". Dit advies is inmiddels uitgebracht. Om voor subsidie in aanmerking te ko- moeten de verenigingen aan bepaalde voorwaarden voldoen. Eén hiervan is, dat zij een in het subsidiejaar te geven op voering laten beoordelen door een provin- ciale toneeladviseur van de NATU of het WKA, of deelnemen aan een door de Sec- tie Toneel van de Stichting Gemeenschap uitgeschreven toneelwedstrijd. Voor 1965 hebben 8 toneelverenigingen een verzoek om subsidie Ingediend. Aan de wedstrijd van de S.C. namen 6 verenigin gen deel, 1 vereniging heeft haar opvoe ring laten beoordelen door een provinciaal toneel-adviseur, terwijl 1 vereniging 2ich heeft teruggetrokken. Op grond van de uitgebrachte jury-rap porten, stelde bovengenoemde commissie aan het College van Burgemeester en Wet houders voor, het beschikbare bedrag ge lijkelijk tussen de 7 overblijvende vereni gingen tc verdelen. Conform werd door Burgemeester en Wethouders besloten. Over 1964 resteerde nog een bedrag van SCHIEDAM Met ingang van I no vember is bij de gemeente-poli tie briga dier B. Nouwt lot adjudant bevorderd. De heer Nouwt kwam in 1941 in dienst hij de Schiedamse politie. Sinds 1946 was hij met een korte onderbreking werkzaam bij de recherche, In 1945 werd hij hoofd agent In 1951 volgde zijn benoeming tot brigadier. De heer Nouwt is 49 jaar en geboren in Vlaardmgen. Een gekneusde linkerhand en wonden in het gezicht liep de bromfietser G. K. op, toen hij op de Singel tegen het portier van een auto botste. De auto werd. bestuurd door de heer De G. uit Rotterdam. Een tegemoetkomende auto kon nog maar net een botsing met de onfortuinlijke bromfïet. ser vermijden. De bromfietser is door de GG- en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Na behandeling aldaar kon hij naar huis terugkeren. Tegen een lichtmast botste de heer A. F. van T. met rijn aut» in de Gerrït Verboon- straat, toen hij in de bocht met de Koe- marktbrug slipte. De lichtmast werd ont- zet. De auto werd zwaar beschadigd. Een diepe vleeswond in het linkeronder. been liep mevr. E. W, S.-S. op, toen zij met haar Solex-bromfiets in de Vlaardinger- straat reed. Zij wilde remmen en gleed van de trappers, waarbij zij zich verwondde. In het Gemeenteziekenhuis heeft men haar behandeld. waarvoor heel wat moet worden gedaan om het zover te brengen. Demos, Ursos en Wilton Fijenoord zul len moeten vechten voor lijfsbehoud, ter wijl Schiedam in de middenmoot zich wat veiliger kan voelen. Het programma voor 2oudag a.s. is; Demps-~Schïeclam, een plaatselijke derby en een return voor het eerste treffen tussen, deze ploegen, dat door Demos is gewonnen. Verder MetroSchiedamse Boys; DRZ- SVO en "Wïlton-FijenoordSt. Lode wijk. ƒ200. Besloten werd dit bedrag aan de ia dat jaar deelnemende verenigingen te ver delen. De uitkering beloopt voor Geron. f457,16 voor Utile Dulci, Intermezzo, Onyx, Het Zuiden en Tot Steun in de Strijd ƒ457.14, voor Othello ƒ428,57 en voor Bredcro 28.57, Aan de subsidieverlening kunnen Burge meester en Wethouders nadere vobrwaar- den verbinden. Voor dit jaar zijn er geen termen aanwezig voor het stellen van voor waarden, maar wel is aan de verenigingen de wens kenbaar gemaakt, het subsidie te besteden voor de verdere verbetering van het spelpeil, waarbij gewezen is op het nut van een goede regisseur of het nemen van raamregied en 'tvolgen van de-vormings cursussen door de spelers. Om voor 19B6 in aanmerking te komen voor gemeentelijke subsidie, moeten de verenigingen voor 1 febrari 1956 schrifte lijk een daartoestrekkende aanvrage bij hefc College van B. en W. indienen. Koos nam de wacht waar bij de ingang" al? een geroutineerde portier. Voorzitter B, Kersen verwelkomde in rijn openingswoord in het bijzonder de echtgenote van onze bnrgemeester, mevr. Koeifsema. De voorzitter deelde mede, dat voor het eerst if do geschiedenis van do Bejaarden bond een burgemeesters vrouw op bezoek is gekomen. In juli van het volgend jaar viert de bond het twin tigjarig bestaan. Als blijk van dank bood de heer Kersen mevrouw Koeifsema eon bloem stukje aan. Vervolgens kon het programma begin nen. Na een Spoetnïk-achtig gepiep, dat de geluidsinstallie produceerde, zongen de Confeite Stars enige bekende melodie- je. Het nummer „Vlooiencircus" sloeg in bij de bejaarden, die deze melodie zach- jes meeneurieden. Veel succes had het kwartet met zang van een lieftallige juf frouw in de potpourri van Duitse schla gers uit de jaren twintig, toen «3e opoe'# en opa's nog huwelijksplannen maakten. De Duitse schlagers van weleer brachten de oudjes in een vrolijke stemming, voor al toen het bekende „Das gïbt nur eïn- naal" len gehore werd gebracht. De con ferencier Andre van Heyst heeft de pro- grammadcien aan elkaar gepraat. Hij deed dit op kolderieke Wijze, met natuur lijk een serie bekende mopven uit de oude doos, die toch wel op de lachspieren van de bejaarden hebben gewerkt De clown Doré Mie veroorzaakte met zijn grappen en komische situaties buikpijn van het lachen bij de oudjes. Verder hebben me dewerking aan de feestmiddag verleend; de artiesten Jane en George, die operette- melodieën ten beste gaven, het Trio Piet van Ouwenland met zang van Clairolïne. The Mallorca's en The Berrie a's. Blijkens een ovationeel applaus, dat na ieder pro- grampjadeel opkïaterde, hebben de ouden van dagen zich kostelijk geamuseerd. In de pauze kwam de hoge gast uit Spanje nog even op bezoek, die bij het bestuur naar de toestand van de vereniging infor meerde. Ook gisteravond hebben honderden be jaarden van het programma genoten. Geboren: Adriaan W. z.v. C. T Versluis en L. den Uijl; Petrus G. z.v. J, Offerman en X. J. M. van Vliet; Marie L. L. G d.v. H. G. M. Arnold en F- P- A. Aerts; Jacobus W. z.v. J. J. Mcure en J. Syriër; Paul z.v. J. van Dijk en M. Vink. Overleden: E. Milikan, 53 jr.; P. Bel- jaars 68 jr.; J. Verhoef!, 65 jr. echtgevan Leeuxven; A, V. Vos. oud 6 weken; J* Smit, 66 jr.; A. M. Nolet, 90 jr.; P. Tons, 75 jr. wed. van den Bagaert; J. van der Laan, 68 jr. wed Schmidt; N. L. Reedijk, jr. echtg de Wolf; B. L. Lagendijk, 77 jr. In de spionage-thriller, filmmode van deze tijd, bestaan alweer twee nieuwe stromingen: één, die het genre reeds per sifleert, en één, die de weg terugzoekt naar de realiteit Tot de laatste behoort .,The lp cress File", ook een produküe van dezelfde Harry Saltzman, die verant woordelijk is voor de James Bond-films. Met deze verfilming van het intrigerende boek door Len Deighton is hij echter op het pad gekomen, dat veeleer naar Hitch cock leidt dan naar de ax'ontuurlijke Fair- banks-romantiek. Alleen blijft de hardheid vrijwel geheel boven de humor prevale ren en zijn bepaalde vormen van sadis me niet uitgeschakeld. De hoofdfiguur, Harry Palmer, werkzaam bij de Gehei me Dienst, is geen onaantastbare held als James Bond; hij ia een dégénéré en zeer kwetsbaar. Hij draagt een bril met zwaar montuur, is blond en ietwat afwezig. Hij schijnt niet tegen zijn opdrachtgevers op gewassen en aarzelt om initiatief te ne men, Hij is duidelijk van. een jongere ge neratie dan de donkere, viriele James Band en de zeer handige beer Saltzman, onder wiens auspiciën de nieuwste Fle- mingverfüming, „Casino Royale" al niet meer plaatsvindt, moet begrepen hebben, dat <le2C „image" beter aan onze dagen aangepast. Ondertussen is „The Ipcress File" op zichzelf een fascinerende film, met groot vakmanschap door Sidney J. Furie ver vaardigd. De manier, waarop hij het cen trum van Londen gebruikt als levend dé cor van de handeling, doet denken aan Dassin's „Naked City", maar nu verleent de kleur er een extra dimensie aan. Met de kleurencamera heeft Ötto Heller won deren verricht; door een curieuze belich ting geeft hij de meest alledaagse tinten een nu eens gloeiende, dan weer vale al lure, al naar gelang de situatie dat ver eist. Hij deinst er ook niet voor terug, het brede scherm slechts gedeeltelijk te be nutten en de rest in het duister te laten; het beeld is vaak met opzet onscherp en door de zon veroorzaakte onderbelichting of vlekjes zijn niet geëlimineerd. Het ver groot in hoge mate de documentaire wer king die van het verhaal uitgaat. Hierin heeft ook Ken Adam een belangrijk aan- (Nederla.iSscno Hundii-Motseheppij Da Twentich» Cftnkj Kantoor SCHIEDAM vraagt voor het binnenkort te openen kantoor aan het Pfein 1940-1945 Leeftijd 25 tot 35 jaar. Opleiding tenminste Mulo-B; boekhoudervaring strekt tot aanbeveling. Wij kunnen hem bieden: een aantrekkelijk aanvangssalaris, tantième, studiekostenvergoeding en by gebleken geschiktheid goede toekomstmogelijkheden. Seiliciiatias met gegevens omtrent opleiding en ervaring te richten aan ons kantoor Koemarkt A te Schiedam, telefoon 010-26S658. deel. die de authentieke décors voor »,Goid- finger" ontwierp (zoals Fort Knox) en nu de kans kreeg een wereldstad zélf in zijn. scèneopbouxv te betrekken. De gebrilde Michael Gaine is uitstekend getypeerd als Harry Palmer, na wat fraude in het leger geprest tot een baan bij de Geheime Dienst, die hem op hel spoor van een ontvoerde professor zet. Deze komt terug tegen een fors losgeld, maar door een hersenspoeling is hij voor de wétenschap verder verloren. Palmer komt mèt de toeschouwer voor de ene onaangename verrassing na de andere te staan, totdat hij in handen van de schur ken valt, die zich van. een geraffineerde hypnose-melhode bedienen. Hoe hij in het hol van de leeuw standhoudt en het „dub belspel" in eigen kamp ontwart, is op de ze wijze uitgebeeld een onverdeeld genoe gen. (In Passage*. Niet alleen door de verschijning van Gordon Scott krijgt men'het gevoel weer met een of andere Hercules. Simson of Maciste-tocr te maken te hebben. En aan gezien Scott opkomt, als niemand minder dan „Buffalo Bill, de held van hefc Wilde Westen", heeft men deze held daar schro melijk tekort mee gedaan. Wat een nieuwe bijdrage tot deze BB- cultus met eerstgeboorterecht had kunnen ziJn, is niet meer dan het meest versleten Wild-West cliché-verhaal. Een wijs India nen-opperhoofd wordt opgestookt door een vechtjasserig onderhoofd dat geweren krijgt van een gexx'etenloze blanke die er goud voor in ruil krijgt. De halsstarrige houding van een garnizoenscommandant (die zelfs zijn dochter niet wil laten trou wen) dreigt een oorlog tot gevolg tc heb ben, maar BB grijpt in. Iedereen brengt bet er goed af, behalve de boeven en de ïndlanenvriend van BB, dit laatste om te tonen dat er ook aan de goede kant of fers vallen. De commandantsdochter mag trouwen en de opperhoofdsdochter ziet door een niet te bedwingen liefdestraan haar B.B. als een stip in de wijde prairie verdxvijnen. Omdat men op deze prairie alles van. ver ziet aankomen, lijkt het net of elke dialoog minuten te laai begint. De enige manier waarop regisseur Solly V. Bianco nog punten scoort, is met actie. Er wordt Hink met paarden gerausd, heftig gescho ten, veel stof opgewaaid en ontelbare ma len dood neergevallen. Dat maakfc tenmin ste iets goed. (Monopoly 14 jr.) Zondag- en woensdagmatiaee „Ik zoek vergelding" <14 jr.). Zaterdagnacht 12 uur; ,,Le Gigolo" <18 jr.) met Al tea Valli en Jean Claude Brialy. XTEILIiSOBERICHTEN BERGEN OP ZOOM, 8 december. Pre: is-tö: savayokooi 10.23: amiijxie 56-91; Witlof j 73-102; spruiten 46-186: waspeen 13-43; breek- peen 2-20; ufea 3.15; sla 6-24- boerenkool Ï3-33: rode kool 53-64; Witte kool 19-30; cox s orange pippin 28-112; goudrrinette 37-52; golden delicious 20-72; jonathan 13-43; st. remy 29-81; gieaer wildeman. 50; comfesse 23-43.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1