Kunstijsbaan Schiedam wordt gekoppeld aan een vrieshuis Heeft plan van f50 miljoen kans? uit Zweden: wast wol en alle fijne was in koud water Binnen acht minuten na waarschuwing zijn ziekenauto's bij ongeluk Schiebroekse winkeliers laten eigen bus rijden Lions Club gaf kerstfeest voor gehandicapten Eigen auto voor de SVZ Evangeliestichtiiig Filadelfia gaat bouwen in Zuidwijk Nog veel haken en ogen Kalkoenenmeslerij Aanvaring op Nieuwe Maas bi j Eemhaven hetWAS-wonder P. J. van Helden gehuldigd pecTi" beider irm an Kooten Openbare les over statistiek IRISH COFFEE* ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 en Claus von bezoek giste- genbosch. Vrolijk wapperde gistermiddag de vlag j var- het kantoor van Cornells S'.varttomv Stuwadoors Maatschappij, ter gelegenheid van het feit dat de heer P. J. van Hel den, adjunct-directeur, 40 jaar aan het be drijf is verbonden. De heer Cornells j Swarttouw jr. prees de vele goede eigen schappen van de jubilaris en overhandig- I do hem namens de directie een gouden j polshorloge en. een geschenk Ln couvert, bestemd voor een reis met zijn echtge- j note naar Israël. Dr. A. D. J. Brantenaar, lid van de I directie roemde de wijze waarop de heer Van Helden altijd voor zijn eigen mening was uitgekomen. „U was eigenwijs, maar dan in de goede zin van het woord". De heer J. den Boer, adjunct-directeur j overhandigde namens het voltallige perso neel een bandrecorder, Daarna volgde tot ver in de middag een. geanimeerde recep tie, die door talrijke relaties en. bekenden van de heer Van Helden werd bezocht. Uuisjesöijk-Doklaan een open laadbak ee kisten met mo et een gewicht van kisten waren niet ere manier vastge- kisten viel in een werd beschadigd, p de weg en ver elft. Een uur later jderd. rrbrider uit Breda n boord van het Bakke" met zijn ten tussen een hys door hij zijn arm lag aangemeerd in .vijl uit het ruim i" werden overge- Iggende lichter. Op kantelde een hijs. die juist vanonder ggetrokken. en viel Deze is ter ver- ;n zieken hu is opge- overgekomen uit teravond om acht zijn bevestigd door urg uit Gouderak, ikant van de Chris- Hemeente von Rot- opvolger is gewor- willcrt. zich veel bewogen ruventute en op dat i is scriba van de telijk Gere form eer- •espondentie met de jk Besluit is aan mr. •zoek met ingang van jlag verleend uit zijn terdam. Half Den Bosch had kennelijk een vrijde dag genomen. In dc week tussen Kerst en Nieuwjaar is er nieuws te verwachten over een kunstijsbaan te Schiedam, waarvoor, zoals tijdens de Schiedamse begrotingsdebatten bleek, de Koninklijke Nederlandse Schaatsrijders Bond vergevorderde plannen heeft. Een bestuurslid van het gewest Zuid- Holland, de heer Jac. van Dissel, directeur van een technisch bureau in Delft, deelde ons mede, dat er omstreeks de jaarwisseling een conferentie kan worden verwacht, waarin details over het enorme, voor het Rijn mond-gebied zo belangrijke plan zullen worden bekend gemaakt. Het gaat hierbij om de stichting van een ijsbaan van 400 meter op de kruising van de toekomstige Beneluxweg en de Rijksweg ten westen van het Hargapark of in het westelijke gedeelte van dit tot Schiedams Groene Gordel behorende sportparkencomplex. De baan is daar bijzonder op zijn plaats, omdat er behalve de schaatssport ook ijshockey zal worden be oefend. De plaats staat overigens nog niet definitief vast. De aanvankelijke bezwaren tegen een. kunstijsbaan, op deze plaats, die bij het Rijk bestonden de verlichting het verkeer over de rijkswegen in gevaar zou kunnen brengen bestaan niet meer sinds de commissie uit de KNSB, bestaande uit burgemeester Smolders uit Alkemade en de heer Jac. van Dissel, de Rijkswaterstaat hebben meegedeeld, dat men over een overdekte baan denkt en niet over een open terrein, -waarvan de verlichting hin derlijk zou kunnen z|jn voor het verkeer. Een open oor vond de commissie kenne lijk ook b|j Provinciale Staten, waarmee de heer Van Dissel contact heeft opgeno men, ,.Ik hen huiverig daarover positieve mededelingen te doen,"' aldus deze zegsman, ,maar het plan is er in. leder geval niet ongunstig ontvangen." Het gaat hier om een plan van enorme omvang. Er komt bij dc kunstijsbaan nl. een vrieshuis, dat de benodigde lage tem peraturen moet leveren, een koelpakhuis. dat inclusief de ijsbaan ongeveer vijftig miljoen, gulden gaat kosten. Het ziet naar uit. dat de planologische dienst om trent dit deel van het project nog wel het een en ander zal hebben te zeggen. Com mercieel schijnt het plan evenwel rond te zijn; juist de verbinding vrieshuis en Ijsbaan maakt de zaak klaarblijkelijk com- mercieel aanvaardbaar. De besprekingen met het gemeen tebe stuur van Schiedam, enkele weken gele den hebben onthuld wat wij al lang wis ten, nl. dat de gemeente Schiedam enthousiast voor is en dat het college van B. en W. niets liever wil, dan dat Schie dam een Mekka wordt voor de Zuidhol landse schaats ryders. Tijdens de begrotingsdebatten noemde wethouder mr. P. van Bochove liet een plan met veel haken en ogen. De heer Van Dissel, secretaris van de Zuidholland- se commissie zegt: „Wij moeten over de financiën nog spreken, maar de zaak is al safe." Wethouder W. van Schooneveid ver klaarde: „ïk ben al drie jaar bezig met plannen voor een kunstijsbaan en er grond voor gereserveerd. Maar let er wel op: het plan moet acceotabel zijn in het kader van de hele Rijnmcndaggloraeratie." Deze wethouder was over de kansen van het grote project nog al pessimistisch ge stemd, maar hij had nog niet gehoord van de gunstige resultaten, die de beer Van Dissel bij de officiële instanties schijnt te hebben bereikt. „Het kan best zijn, dat ik er grond voor reserveer, maar dat men in Den Haag zegel: Zijn jullie gek! En zo zijn er tientallen dingen Een van de sombere kanten van het probleem noemde hij, nl. de voor grote bouwwerken zeer ongunstige grondslag in de driehoek Sehie- dam-Kethel-Vlaardingen. waar de Kunst ijsbaan zou moeten komen. Naar het schünt Gistermiddag zijn 110 gehandicapte kin deren onthaald op een feestelijke kerstbij- eenkomst, him aangeboden door Lions Club Rotterdam. In de loop van de morgen waren de kinderen, die uit diverse tehui zen afkomstig zijn, per auto afgehaald en naar Lommerrijk vervoerd. Kinderen, die met per bus konden komen, werden in particuliere auto's naar de feestzaal ge bracht. Personeel van het Rode Kruis was aanwezig om de kinderen te verzorgen en ook leden van. de Lions Club maakten zich verdienstelijk. Om een uur of twaalf werd de lunch gebruikt. Daarna trad een keur va» arties ten op. Zo waren er de Pico's, And ré van De landbouwcoöperatie Cebeco en de Handelsraad van de aartsdiocesane^ boe ren en tuindersbond gaan zich via de pluimveeslachterij Wezep NV, waarvan zij de enige twee aandeelhouders zijn, op het gebied van de kalkoenenmesterij begeven. Wezep NV heeft een overeenkomst ^geslo ten met een Brits kalkoenenfokbedrijf, die het uitgangsmateriaal zal leveren. In het begin van het volgende jaar hoopt men in Nederland met de mesterij te beginnen. Het Twelioose bedrijf van "Wezep NV waar nu onder andere kippen en kuikens wor den geslacht zal nu ook worden ingericht voor het slachten van kalkoenen. Het Engelse fokbedrijf werkt nauw sa men met het grootste Amerikaanse kal koenenfokbedrijf Nicholas. Deze combina tie heeft in do Verenigde Staten 30 pet, ïn Canada 50 pet en in Engeland 30 pet. van de markt. In Nederland had zij tot nu toe geen. afzet Duyn, Handy Fool. Al Preston, de Spel brekers en de Bario's. Vóórdat deze beken de artiesten op het podium verschenen heeft de Jeugd Drumband Dominique een gced verzorgde show gegeven. De zaal van. Lommerrijk, was leuk versierd; ca deautjes, kerststukjes en nog enkele ver snaperingen werden uitgedeeld. Elk kind kreeg een pakketje met 50 speldjes. Kor tom, de Lions Club heeft ook dit jaar rijn traditie in ere gehouden. Om over vieren werden de kinderen dolgelukkig thuis afge leverd. heeft de commissie zich ook tot Vlaardin- gen gewend, maar daar had men geen gronden voor deze plnanen beschikbaar. Volgens burgemeester Smolders, hoofd der gemeente Alkemade. is er voor het grote plan thans geen enkele andere gegadigde meer dan Schiedam. Burgemeester Smolders is voor Schiedam geporteerd, omdat het beoogde terrein bijzonder gunstig gelegen is en per auto en trein gemakkelijk kan worden bereikt voor bewoners van Zuid- Holland en. dc eilanden. Deze zegsman deelde nog mede, dat de commissie uit de Zuidhollandse Schaatsbond binnenkort met enkele technische leden zal worden uitgebreid cn dat binnen enkele maanden de beslissing zou moeten vallen. Het kruis punt Beneluxweg-Rljksweg 20 geeft een ideale aansluiting voor de miljoenenbevol- kïng van de Rijnmond-agglomeratie, Gisteravond was op de rivier de Nieuwe Maas ter hoogte van de Eemhaven een aanvaring tussen het uit zee binnen komende Duitse m.s. „Cop Paknas", £942 ton, geladen met 5000 ton stukgoed, en het Poolse m.s. „Josef Conrad", 8370 ton, dat vertrok. De „Cap Païmas" lag nagenoeg stil, om dat ongeveer 500 m, vóór dit schip een ander, eveneens binnenkomend schip stil lag. Bovendien moest op een havenloods en sleepboten worden gewacht. Om het schip uit dc zuidelijke oever te houden, werd bakboord roer gegeven en langzaam vooruit. Hierdoor kwam het schip met de voorsteven ln de richting van de Merwe- Iiaven te liggen. Op dit moment voer de „Josef Conrad" aan zijn stuurboord wal in de richting van zee. Waarschijnlijk van mening dat de ..Cap Palmas" naar de Merwehaven moest, ging de „Josef Con rad" bakboord uit en wilde de „Cap Palm as" aan zijn stuurboordzijde pas seren. Hierdoor kwamen beide schepen met de voorsteven tegen elkaar en voeren met de stuurboordzijde schampend langs elkaar. Van dc „Cap Palmas" werd de voorsteven aan stuurboordzijde over een afstand van ongeveer acht meter inge deukt en werd het dek opgebold. Daar de „Josef Conrad" naar zee is doorgevaren, is geen schade van dat schip bekend. (Advertentie) Y3 ETUI met 3 zakjes f. 0.75 Huishoudverpakklng, 15 zakjes f.3.25 Voor do handels O2307-5S45 Drs, W. Begeer, die is benoemd tot lector in de Statistiek aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool, heeft vanmiddag een openbare les gehouden onder de titel „Duel met onzekerheid". In de statistiek wordt voortdurend gedacht in termen van onzekerheden, wordt aan deze onzeker heden een bepaalde interpertatie toege kend en wordt getracht aan deze geforma liseerde onzekerheden het hoofd te bie den met behulp van daarop gerichte technieken, zei hij. Pc heer H. W. Jettlnghoff, wethouder Open bare Nutsbedrijven cn Algemene Personeels zaken spreekt morgenavond te 8 uur an een zaaj van het Beursgebouw voor de Debating club Rotterdam over de drinJcwatervoorzienmg van de gemeente Rotterdam. Gemiddeld zeveneneenhalve minuut, nadat de Geneeskundige- cn Gezond heidsdienst gewaarschuwd is, is er een ziekenauto op de plaats van het onge luk. Het is een gemiddelde tijd, het kan dus korter zijn, maar ook langer, met excessen als het geval, waar 45 min. op een ziekenauto moest worden gewacht. Dit gemiddelde is niet slecht, als men dit vergelijkt met bijv. steden als Lon den en Moskou waar dit acht minuten is. Aldus zei gisteren wethouder G, Z. de Vos van Sociale Zorg en Volksgezond heid bij de openbare commissieverga dering ter behandeling van de beleids nota van Volksgezondheid. Op den duur zullen er ziekenauto's ge plaatst worden, in dc verschillende wijken. Maar belangrijker dao de auto's nog is de bemanning er van, waar nog een groot tekort aan is. De Scheepvaart Vereniging Zuid krijgt binnen afzienbare tijd een volledig bemande ziekenauto, die dag en nacht paraat zal zijn. Uitvoerig is er over vele onderwerpen, de gezondheidszorg betreffend, gesproken. De doorlichting van onderwijzend per soneel geschiedt thans eenmaal in de twee jaar. Er is een nieuwe regeling in voor bereiding. Buitenlandse arbeiders die in gemeentedienst werken worden driemaal per jaar op tbc onderzocht zo mogelijk. Op het bedrijfsleven wordt een beroep ge daan zoveel mogelijk het personeel te laten doorlichten. De GG en GD heeft het afge lopen. jaar bij 6 a 7 Spaanse arbeiders the ft esmetting geconstateerd. Het probleem van de havengezond- heidszorg zal in januari in de commissie voor de GG en GD worden behandeld. Terwijl er nu drie commissies van bij stand zijn (Deltaziekcnhuis, geneeskundige dienst en overige ziekenhuizen), wil wet houder De Vos, naar hij zei één commissie voor alle ziekenhuizen, met sub-commissies voor geestelijke volksgezondheid en voor het Delta-ziekenhuis. REGIONALE RADEN Wethouder De Vos sprak zich ook uit voor raden die in een bepaald gebied de gezondheidszorg coördineren en beheren. Hij zag deze centralisatie niet vóór de jaren '70 verwezenlijkt. Ook voor gr oeps- praktijken voor artsen voelde de wethou der wel, maar hij twijfelde er aan of de artsen zelf er op,korte termijn aan zullen meewerken. Momenteel voert een com missie met artsen besprekingen om. te komen tot een periodiek geneeskundig onderzoek van de bevolking. Over de totstandkoming van nieuwe verpleeginrichtingen toonde de wethouder zich tevreden. Er zijn de laatste tijd heel wat goedkeuringen afgekomen van de over heid, terwijl andere binnenkort volgen. Eind 1966 is de goedkeuring te verwachten van de inrichting aan de Asserweg. Toch blijft er een wachtlijst voor met name geestelijk gestoorden om opgenomen te worden Momenteel zijn dat er 327, 0 Wat de Medisch Opvoedkundige Ad vies. en Bchandelingsbureaus betreft bleek dat er èn te weinig bureaus zijn èn er een groot gebrek is aan specialistisch personeel. Aan de wethouder werd na een langdurige woordenwisseling een nota hierover ont futseld. De jeugdpsychiatrie in Rotterdam is zodanig uitgebreid dat er nu slechts 25 procent aan personeel is. Voor Hoogvliet is in liet eerste kwartaal van 1966 rüksgoedkeuring aangezegd voor de bouw van een gezondheidscentrum. LAWAAI Dr. J. H. Lamberts (PvdA) waar- chuwdc "zowel tegen het lawaai als tegen de luchtverontreiniging. Hij viel burge meester Thomassen aan, die gesproken had over „leren leven met het geluid van een straalvliegtuig". Het lawaai, aldus dr. Lamberts, is gevaarlijk voor de geestelijke co lichamelijke gezondheid. Lawaai is van grote invloed op Jiet hart- en vaatstelsel. Met de- sehooltandverzorging is het slecht gesteld door gebrek aan tandartsen. Wal een georganiseerde tandverzorging voor kleuters betreft zag wethouder De Vos de eerste tien a vijftien jaar geen mogelijkheden. De gemeenteraad krijgt nog een nota over de toekomst van het Dijkzigtzieken- huis. VERPLEEGSTERS Er is in de Rotterdamse ziekenhuizen slechts een structureel tekort, 6 procent, aan verpleegters. Geen verontrustend tekort, zei wethouder De V03 in antwoord op vragen van dr. Lamberts, die beweerde dat in Dijkzigfc er bijv. een bezetting van 0,!) per bed is en in Leiden twee verpleeg sters per bed zijn. Een bepaalde mechani satie zal personeel kunnen besparen. Hoe wel er de afgelopen tien jaar 10.QOQ ver pleegsters in ons land bijgekomen zijn is het tekort nog toegenomen, omdat de be hoefte steed groter wordt. Morgen zal een nota de wethouder bereiken waarin voorstellen gedaan worden over de bouw van een kliniek voor 200 diep zwakzinnigen achter de kinderkiiniek Beatrix-Irene in de Wielewaal. Een boer derij die daar ligt moet weg evenals een school, die zal moeten komen op het terrein van de kliniek Margriet aan de Charloise Lagedijk. Tevens zal er op den duur een kliniek voor 300 personen moeten komen, die dan buiten Rotterdam moet worden gebouwd, xvegens ruimtegebrek binnen de gemeentegrens. Over de instelling van daghospitalen wordt overleg gepleegd met enkele zieken huizen, waaronder Ikazia. In opdracht van de Volle Evangeliestich- ting „Filadelfia" is gistermiddag aan de Zuiderparkweg, hoek Espelo Jn Zuidwijk, een begin gemaakt met de bouw van een Evangelisch centrum. Het oudste lid der gemeenschap, de 82-jarige heer J. H. Weyntje, viel de eer te beurt de eerste paal te slaan. Het gebouw zal zonder verdiepingen worden opgetrokken in geel-grijze steen, afgezet met sier-betonplaten, over een op pervlakte van 23 bij 32 rneter. De ruimte wordt verdeeld in een grote zaai, die plaats biedt aan 304 personen- Deze zaal, die S'/s meter hoog wordt, zat aan beide zijden worden geflankeerd door twee klei nere zalen met elk 120 plaatsen. Ze wor den gescheiden van de grote zaal door vouwwanden, zodat de totale capaciteit der drie zalen kan worden gebracht op 544 plaatsen. Dit zal o.a. nodig kunnen zijn bij congressen. Achter het podium, van welke plaats de Evangelist F Quist zijn gemeenteleden zal voorgaan, komt een doopbassin, dat 6.000 liter water kan bevatten. Behoudens de drie genoemde zalen is plaats inge ruimd voor een ontmoetingshalcatechisa tielokalen, twee bidkamers, garderobe en toiletten. De hoofdingang van het gebouw- komt aan de zijde van de Espelo, met daarbij een auto-parkeerterrein van 250 M2. De Evangeliestichting, die thans bij eenkomt aan de Oranjeboomstraat 52, hoopt het nieuwe centrum in december van het volgend jaar in gebruik te kun nen nemen. Het werk, waarvan de bouwkosten, in clusief orgel en verdere inrichting, 2ijn begroot op f 900.000,- zal worden uitgevoerd door de N.V. Aannemings mij. I.G.B, te Breda, naar een ontwerp van het architec tenbureau ir. J. J. Tuynenburg Muys te Zeist. Morgen om tien uur zal van het Rhodon dendronplein In Schiebroek een particulie re bus vertrekken, waarmee de bewoners van deze Rotterdamse wijk zich gratis kunnen laten vervoeren naar de vier win kelcentra. De indienststelling van deze particuliere bus is het resultaat van een initiatief van het reis- en reclamebureau And Warby. dat een groot aantal winke liers bereid heeft gevonden in de kosten van dit gratis vervoer te delen. Besloten is, dc I "is iedere vrijdag en zaterdag te laten rijden. Het initiatief dankt zijn ontstaan aan de recente maatregel van de RET, die de riute van buslijn 45 tot ongenoegen van veel Schiebroekenareu -*r::ï.lisch heeft in gekort, waardoor de inkelcentra voor veel mensen moeilijk berencbaar zijn ge worden. De RET heeft de initiatiefnemers laten weten geen bezwaar tegen dit particuliere vervoer ie hebben. De autobus heeft gisteren een proefrit gemaakt langs het vier kilometer lange traject, dat stopplaatsen heeft bij de drie bejaarden- en de vier winkelcentra van Schiebroek. Met inbegrip van het opont houd bij de halten zal de rit een kwartier a twintig minuten duren. Intussen is voor de heer Aad Warby vast komen te staan, dat vooral bij de Schie broekse bejaarden veel belangstelling voor do gratis bus bestaat. Niet zozeer om het feit, dat het vervoer gratis is, alswel in verb&nd met het bekorten van de lange wachttijden, waarmee men bij het ver voer per RET moet rekenen. Onafhankelijk van de animo voor dit vervoer, zal de bus tot het eind \ran het jaar rijden. Dan zal worden bezien of de busdienst definitief zal worden. Wanneer blijkt, dat het vervoer zeer in trek Is, is het, aldus de heer Warby, niet denkbeel dig, dat een tweede bus zal worden, inge schakeld. De bus van de Schiebroekse winkeliers zal vanaf morgen de volgende route rij den: Rhodondendronpleïn - Peppelweg Meidoorn singel - Wilgenlei - Donker sin- ge! - Teldersweg - Asserweg - Meijers» plein - Kastanjeplein - Edelweisslaan -Spiraeastraat - Rhodandendronplein. KERST ACTIE IN LIJNBAAN ..Winkelpromenade Lijnbaan" houdt ook dit jaar weer een kerstactïe. De geschen ken en het geld, dat van 21 december af bij het beeld van de beertjes wordt ver zameld, is nu bestemd voor het Prinses Beatrix Fonds en de Stichting van de Bouwnijverheid voor Bijzondere recreatie van Polio- en Spastische Patiënten. (Advertentie) MAAKT ALLEEN MET JOHN JAMESON IfiISK WKISWT, OOK "ON THE ROCKS" VOORTREFFELIJK •VRAAG RECEPT BIJ UW SLIJTER! [MFORT:SCHaEF£nswBRDEMANNN.V.-AMSTEBDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 2