I BEZ0R6F RS( STERS) BOÏÏERDAMSCH NIEUWSBLAD RPO-Jeugdconcert met Smetana en Strawinsky Scholieren gaan liever met Fransman dan met Belg om Hartekreet van Kees v. d. Sar in jubileumjaar van L. en V. I iiilifcii - KLACHTEN „Waarom ik mijn on tslag nam'' F eestprogramma 80-jarig L V Spaarbank had klein spaaroverschot Oeeum, broodmaaltijd op zaterdag 23 april Ver. voor Gezondheidszorg hield jaarvergadering Vlam in de pan Agenda Uil het politierapport ïfr Van Veelen aan leiding in VDV-jubileunitoernooi Feestavond „De Geus" Klaverjassen bij D.O.IT. M PW Wr Geslipt Rel over Sehiedamse „Boerend-kandidaten Geen bekertoernooi zaterdagvoetbal Jeugdige inbreker J. L. van Ouwerkerk heeft nieuwe bunkerboot BELGISCHE OPINIEPEILING IN BREDA Pretentieus dubbel Gallup onderzoek N-V. Rotterdamse!) Nieuwsblad jXjÜWSBLAD WOENSDAG 20 APHIL 1966 Hoofdagentschap en Redactie VlAARDiNGEN, Sm. Hovenstr. 1 -ïeJ. 3229 Redactie TeL 5453 over bezorging in Vlaardingen Smalle Havenstraat 1, tel. 3229 van 9 tot 17 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Zaterdags van 16.30 tot 17,30 uur. De hele sfeer in. de vereniging mist ▼aak enthousiasme, zo constateert Kees van der Sar In het L V-maandblad Krachtig Voorwaarts; in een artikel, waarin hij zich verweert tegen de aantij ging van „Pietje Pruttel", dat de leiding In Liefde en Vrede zo makkelijk ontslag neemt. Uit deze sfeer vloeit de tegenwer king voort voor hen, die wèl vooruit wil len. Kijk eens rond. Kijk naar een AMVJ fn Rotterdam en naar het instulfwerk. De vereniging heeft vernieuwing en durf nodig en m«fct steeds zoeken naar nieuwe vormen omdat de Jeugd zieh ook ver nieuwt. Wat de vereniging mist. dat is een ge brek aan visie op het moderne jeugdwerk De irieeén moeten van do leden komen. De leiding, het centraal bestuur en de sec ties zijn er, om te helpen deze ideeën ge stalte te geven. En niet andersom. Na 7 Jaren jeugdspektakel is bet enige n\it de jubilerende vereniging kan. bieden, een ju belfeest. waarbij nog méér geld opgehaald moet worden dan op vorige jeugdspekta- kels. Hebben de leden zin in een jubel feest? Nee. Geld nodig? Nadelig saldo op de begroting? Hadden we vorig jaar ook. Bleek achleraf wel mee te vallen. Waar om niet de Vlaardingse bevolking na Jaar jeugdspektakel lonen, waarvoor zij baar geld heeft gegeven, door de jeugd in de gelegenheid te stellen, te tonen, wat onder haar leeft? Of durft men dat niet aan? De kleinzieligheid, het niet aanvoe len wat modem jeugdwerk is en wat hei leiden van modern jeugdwerk vraagt heb ben me genoopt uit de leiding en de ver eniging te stappen In het onderschrift wordt Kees van der Sar er van redactionele zijde op gewezen, dat in het jubileumjaar gelukkig we! wa méér uit de bus komt dan een min of meer oudbakken jeugdspektakel. maar toch vooral betreurd wordt dat er tekort ie geschoten in wederzijds begrm in de wil om elkaar te vinden en te verdragen, in liefde voor elkaar en voor hat werk van Liefde en Vrede. We hebben dit uit genoemd maandblad gelicht, omdat Kees van der Sar een on derwerp heeft aangesneden, dat op de 80e verjaardag van Liefde en Vrede wel het meest acute probleem is, waarmee het jeugdwerk worstelt en dus ook Liefde en Vrede, dat 80 jaar lang prachtig jeugd werk heeft verricht. Maar de wijze waar op hiermee "moet worden verder gegaan, opdat het vrije jeugdwerk bij de huidige en toekomstige jeugd blijft aanslaan, daar- 'voor heeft nog niemand de oplossing ge vonden, die het ei van Columbus genoemd mag warden. Ook Kees van der Sar geeft deze allerminst concreet aan. Uit zijn har- tekreten en opmerkingen zou men slechts af kunnen leiden dat Liefde en Vrede na 80 jaren vrij jeugdwerk, deze vorm ovei- boord moet zetten en de richting inslaan van het open jeugdwerk. 2oals het instuif- werk en de AMVJ doen. Al is het ook hierbij een tasten en zoeken naar de juiste Weg en al zou het overdreven zijn het vertrek van Kees van der Sar te verge lijken met het verlaten van het zinkende schip, toch zal het zaak voor onze 80-ja- nge Liefde en Vrede zijn, dit vertrek en de door inzender daarvoor aangegevei motieven als een teken aan de wand te beschouwen, opdat Liefde en Vrede niet alleen de 100 jaar haalt maar ook dan nog er zich op kan beroemen de grootste jeugdvereniging van Vlaardingen te zijn. Dat dit echter niet zonder een grote jaar lijkse overheidssubsidie en steun van het bedrijfsleven kan daarvan levert de AMV.T een sprekend voorbeeld en weet Rotterdam mee te prateq De jubileumcommissie heeft in grote lij nen het feestprogramma bekend gemaakt, dat is samengesteld voor de viering van het 80-jarig bestsan van de christelijke jeugdvereniging Liefde en Vrede. Officieel wordt deze mijlpaal op zondag 13 november herdacht, met een samen komst in de Grote Kerk, gex'olgd op 15 november, de officiële geboortedatum van Liefde en Vrede, door een feestelijke jaar vergadering. Daal mee wordt de viering algesloten, die 2e paasdag begon met een tocht naar de Drunense Duinen in Bia- bant en wordt gevolgd door een jubelfeest m Triangel op 30 april. In juni wordt een week lang gesport, verzorgd door de sport- commissie, die is samengesteld uit de he ren J. Huis, voorzitter; H. Hofman, secre taris, J. v.d. Hoeven, B. Prins en® de da mes N. v. Vliet, penningmeesteresse. JJ. Moerman en M. Moerman. In deze maand staat ook een clansfestijn op hot program- en In de loop van de maand maart is het bedrag, dat de spaarders van de spaar bank Vlaardingen gezamenlijk te goed hadden, maar met een betrekkelijk klein bedrag toegenomen, ni, met f44.536 tegen f 314.380 in maart vorig jaar Er werd een bedrag van f 2.917.562 (vu rig jaar maart f2415.707) ingelegd en voor 12.873.025 ff 2.301.326) terug be bald. Het tegoed bedroeg eind maart f 50.608.703 (f45.300.997) In de loop van de maand maart is het een bedrag van i 11.178.386 fin 1065 f8.420.557) ingelegd en f 9541.355 (f6.704.352) terugbetaald, waardoor het tegoed van f48.972.232 (f43.584.792) met f 1.635.531 (f 1.716.204) toenam iot f 50.603.763 (f 45.300.997) Het aantal boekjes in omloop steeg in in maart met 153 (141) tot 49066 (47045). Van 1 januari tot 31 maart kwamen er 924 (646> boekjes bij. Aan schooispaarzegels is in maart voor f 9,909 (f 2.803) verkocht en in het eerste kwartaal voor f24.495 (f23.950). Evenals verleden jaar belegt de plaat selijke Oecumenische raad van kerken alhier ook nu weer een oecumenische broodmaaitijd en-wel op zaterdag 23 april a,s. om 18 uur. Waar deze maaitijd wordt ma. op een boot of in een hal. Op 3 en 4 gehouden zal nog nader bekend worden september wordt een weekeind doorge bracht in het Betuwse Eist: op ~2i oktober geeft Argus een jubileumvoorstelling met bal na, terwijl op 7 en 8 november en op en lü november het programma is ge wijd resp. aan de junioren en dc Obadja- nen. In haar eigen gebouw aan de Fiores- laan heeft de Vlaardingse Vereniging voor Gezondheidszorg „Het Groene Kruis" „Het Oranje Groene Kruis' dinsdagavond de algemene ledenvergade ring gehouden. In het verslagjaar steeg het aantal loden van 6807 tot 6925 maar van dit toch wel behoorlijke aantal be vond zich geen enkel lid in het gebouw, zodat in feite sprake was van een be stuursvergadering. De aftredende bestuursleden, mevrouw M- de Vries-van der Spek, ds. W. J. Kol- kert en de heer F. H. P. Teding van Berkhout, die herkiesbaar waren, werden dus herkozen. De voorzitter, de heer H. Hasper. arts, zou tussentijds aftreden maar hij ver klaarde zich bereid om als voorzitter te blijven fungeren tot er een goede vervan ger zal zijn. De heer Th. J. C. K. Bauscit trad wel tussentijds af en zijn piaais werd ingenomen door de heer J. A. Belling- wout- De personeelsbezetting js momen teel van dien aard. dat er geen vafcature i*. Uit het jaarverslag van de penning nees ter bleek, dat er een klem overschot was waarmee echter het tekort van het vorig jaar kon tforden aangezuiverd. In ver band met de stijging van de salariskosten geeft de begroting voor het komende jaar een. tekort aan. Toch werd besloten om de contributie niet opnieuw te doen verho gen. Het aantal consulten bleef ongeveer gelijk aan dat van het vorig jaar. Doordat een Pan olie oververhit raakte en de vlam in de pan sloeg, ontstond in de keuken van een woning aan de Johan nes van Bijnnenstraat een begin van brand. Buren slaagden er gelukkig in bet vuur te doven, maar in de keuken^ werd schade aangericht aan verfwerfc, plafond én gordijnen. De schade wordt door dé vérzekering gedekt. WOEXSDAG Weeshuis, clubïrns De Haven. 7 30 uur; Dam- toernooj om jeugdkampioenschap v»n Vlaar dingen- aoerdompstraat 1. 8 uur. Opening door weth. E p r d Veen van lagere scholen as -waalschool (openb.) en ds J D de Sloppe- laarschooi (prot. dir.). iSUdsffekoorzaai, a uurOld Shnterha*d 3) Luxor, 2.30 uur: De boksende kangoeroe la.I j; uur; OSS U7 in Bangkok fi4 J.L PON'DERDAG Stadsgehoorzaal, 3 uur: Toneelavond THeren- bescherming. Volksgebouw, 2 uur: Verg- Co-pp. Vrouwenb. Luxor, 8 uur; Daar komen de tanks 114 J.L TENTOON' STELLIS GEN Het Reedetshttys, tot en met 30 april: Expositie „Oranje en de Visserij". Geopend: dagetijKJ van 10—12. 14—26.30 en 19—21 uur: zonest van 14— to 30 uur. Gajerie VL 65, t.ejn. 24 april. Expositie te keningen van Otto Dicke; geopend op werk dagen van 19—21 uur: zaterdag «n zondag 14—17 uur. apotheken Geopend: Apotheek Bot. Bülltonlaan 66. f* 4729. 21 april Zon n~, ~*>n 0 Nu het Hemapand aan de Hoogstraat in gebruik ts genomen en de er tegenover staande panden door de bouwer zijn ont ruimd, kan een dezer dagen de sloop van deze panden tegemoet worden gezien, om de ruimte ia de doorbraak Westnieuwlantl- Hoogstraat te scheppen voor de bomv van showrooms met bovenwoningen. Maar voor lopig zal de sloop beperkt moeten blijven tot de panden Hoogstraat 183, 185 en 18Ö, resp. het hoekpand, de voormalige winkel van De Gfuyter cn het schoenenmagazijn K. v. d. Kooy Is gevestigd. Aan de Hoog straat moeten nog de panden 191-195 tegwi de gTond. Maar daarmee moet worden ge wacht tot modemagazijn De Ster naar het winkelpand in de viaduktverbreding op het Veerpletn kan verhuizen, met de af werking waarvan zeer slecht wordt opge schoten. Aan het WestnleuwUnd zijn de panden 23, 23a en 24, in gebruik als café cn slijterij, nog geen gemeente-eigendom. Hiervoor loopt een onteigeningsprocedure. En de twee panden daarnaast hebben aöm.. en assurantiekantoor v/h W, van Beyst, het makelaarskantoor L. F. Spnybroek en de gemeentebibliotheek nog in gebruik. Pas wanneer al deze panden zijn ontruimd kunnen de slopers de. ruimte vrijmaken voor het daar geprojecteerde project in de doorbraak, aan de overzijde waarvan het hotel-café-restaurant zal worden gebouwd. Omdat dit sloopobject op het dyklicliaam Hoogstraat staat, moet er bovendien reke ning mee worden gehouden dat slechts in de periode april-november mag worden gesloopt. gem aak: Doel van deze maaltijd is de christe nen van verschillende Sehiedamse kerken met eikaar in aanraking te brengen ter nadere kennismaking en om elkaar in denken en geloof te leren kennen. Tafel gesprekken zullen dienen om dat deel te bereiken. Ook voor deze maaltijd is een eenvoudige liturgie ontworpen 1 De deelnameprijs bedraagt f2,50 per persoon Men kan "zich opgeven bij de heer IV. v.d. Gaag, Vondellaan 13a, tel. 261687. Stort men het bedrag van f2,50 op riji girorekening no. 567499, dan krijgt men de deelnamekaart toegezonden De Occ. Raad hoopt dat velen van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken. Doordat de bestuurder geen voorrang verleende kwam dinsdagmiddag op de hoek Ostadelaan-Jan Steenstraat een brom fiets bestuurd door de 17-jarige pijpfitters- Ieerling F. v.d. W. in botsing met een vrachtauto bestuurd door de chauffeur W. J. D. Met een zware hersenschudding cn een ernstige bekkenfractuur werd bromfietser naar het Gemeenteziekenhuis gebracht Uit een tas van mejuffrouw H. J. v.d. M. hoofdassistente van de Gemeentebiblio theek aan de Lange Haven werd. dinsdag een portemonnee met f 80,- ontvreemd. Doordat zij plotseling de rijbaan van de Burgemeester Hormerlage Gretelaap over stak werd dinsdagmiddag de 6-jarige Syl via Kooijman wonende in deze straat grepen door een personenauto, bestuurd door de 48-jarige lasser G. K. Het meis je werd met schaafwonden door de G.G. en G.D. naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht P.V. DE ADELAAR De vereniging van postduivenhouders De Adelaar hield een wedvlucht vanuit Roo sendaal, afstand 48 km. er waren 156 dui ven in concouzs, een klein aantal, vermoe delijk omdat velen het weer te slecht von den voor hun duiven. De dieren werden om tien uur, met een NO-wïnd gelost; de eerste duif arriveerde te 10.53.15 uur, de laatste prijsduif te 11.11.02 uur. Uitsla; H. Jan te en Zoon, 1, 2, 4, 6r 8, 10, 13, 21. 22. 24, 26; B. v. Beveren, 3. 7, 25; H. Webers. 5, 18; \V. Verbrugge, 9, 27, C. Pille, 11, 12, 16; A, Koevermans, 14. V.d. Berg-Meyer, 15. 23, 29; A. Boo- mert, 17; C. Akkermans, 19, 31; IV. Boog, 20; R. Zeilstra, 30. Zaterdag van half elf tot twaalf uur inkorven voor Duffel, klok ken aanslaan zeven uur. SCHIEDAM De jeugdconcerten, door het Rotterdams Philharmonisch Orkest gegeven in het Passage Theater om 9.30 en 11 uur. mogen geslaagd genoemd wor den. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat niet alle middelbare scholieren met on verdeeld plezier hebben zitten luisteren en kijken, maar na afloop van de concerten werd door vele jongelui gepraat over de uitgevoerde werken. En dat is al een groot voordeel. Daar Let concert heden avond voor Toonkunst wordt herhaald, gaan wij wat dieper op deze uitvoeringen- in. Als eerste werk werd uitgevoerd „Sar- ka" uit „Mijn Vaderland", van de Tsje chische componist Smetana. Dit symfoni sche gedicht vormt met vijf andere, waar onder de bekende „Moldau" de cyclus „Mijn Vaderland" en is doordrongen van nationalistische gevoelens. Sarka is een mooie jongedame, die bedrogen is in de liefde. Zij zweert wraak aan het hele mannelijke geslacht en roept daarbij de hulp in van haar vriendinnen, de amazo nes. Dezen binden Sarka aan een boom h\ In groep 1 van het jubileumtoe mooi van de Vlaard. -Damvereniging plaatste Van Veelcn zich aan de kop van de ranglijst vanwege zijn overwinning op Biel. Niestadt en Van Splunter, die tegen elkaar remise speelden bezitten daardoor thans belden drie punten, Vermeulen maakte in groep 2 geen fout en won van Lucassen. Lansbergen Voogt. die samen de punten deelden ko men echter aardig opzetten, terwijl ook v.d. Akker, die van Van Oudheusden won, aEes in het werk zal stellen om op de bo bovenste piaais te eindigen. In de derde groep behaalde Poot tegen Xorver een be nauwde overwinning, maar toch ruim schoots voldoende om zich aan de kop van de ranglijst te nestelen. Tamboer *en Achterberg speelden tegen elkaar remi se en zijn daardoor iels achterop geraakt, Tenslotte was Lucassen. jr. in groep 4 niet opgewassen tegen, het spel van Ver loop, die ongeslagen de leiding heeft/ Vos won hier van Grooien en Suyker versloeg Elenbaas. Voor de huishoudelijke competitie van VDV werden twee partijen gespeeld. Van Woerden dwong Verburg een punt af en Mast speelde gelijk tegen Boudewijns. Het bestuur van de buurtvereniging biedt nj dagavond de leden van de vereniging "on feestavond aan, waarvoor de zaal Ex- •eliior gehuurd is. Het feest begint om nalf acht- Alle klaverjasliefht bbers zijn riuft-g-* nd i.cbt uur welkom m 2a«J Muzanda -ij k.'i.e-'j ■- O-" n» LO?d i,A .iCti'rt 0 Aan de Geert Grotelaan in de buurt Hoogkamer van de West wijk. nabij de Maaslandse grens, werd jaren geleden een veldencomplex door de plantsoenendienst aangelegd, bestemd voor de korfbalvereni ging Spirit, die, bij gebrek aan een eigen accommodatie, al een lange reeks van jaren zich In bet Oranjepark met een speelweide moet behelpen. De zorgvuldig gekweekte grasmat lag al die tijd ope" voor openbaar gebruik. Maar nu Is er dan Jh een afras tering omheen geplaatst en beeft de plant soenendienst bovendien deze omringd met een heesierbeplantïng. zoals de foto op de voorgrond in beeld brengt. Binnen de om rastering outbreken echter nog alle voor zieningen voor het benutten als korfbal sportpark, waartoe allereerst een kleedge bouw behoort. Op onze vraag, of nu tege moet kan worden gezien, dat Spirit by de aanvang van het volgende seizoen dit nieu we complex zal gaan bespelen, werd van gemeentezijdc geantwoord: dat is nog niet bekend. Rechts op de achtergrond verheft zich het in Simplexsysteem uitgevoerde gymnastiek gebouw, dat Inmiddels, zonder enig officieel vertoon, in gebruik Is ge nomen. 3Vel kon rnqp ons van gemeentewege bevestigen, dat het hockeysportpark naast het gcmecnlelyeeum het komende seizoen door Pollux in gebruik zal worden geno men. Maar wie de grasmat inspecteert, I moet lel de conclusie komen, dat deze wel heel snel radicaal moet verbeteren, wil daarop hockey kunnen worden gespeeld. Op de met open plekken bezaaide, beden kelijk hobbelige, grasmat 15 wel graszaad gestrooid, maar op grote gedeelten heeft het gras zich 20 slecht gezet, dat In feite nog niet van een grasmat ban worden ge sproken, Daarom zijn we zeer benieuwd of Pollux Inderdaad dit jaar nog Vlaardings eerste hockeysportpark zal gaan bespelen, afgezien van de vraag wanneer het kleed- gebouw wordt opgetrokken, mei de bouw, afwerking en inrichting, waarmee diverse maanden zijn gemoeid. Doordat zij met haar bromfiets slipte werd een achttienjarige stadgenote op de Kethelweg aangereden door een personen auto. Het meisje liep hierbij een hoofd en een beenwond op en vermoedelijk ook een hersenschudding. - „Dit is geen ma nier van doen" al dus de verontwaar digde Aad Wiegman, kandidaat voor de gemeenteraadsver kiezingen in Schie dam. De heer Wieg man kreeg precies op de laatste dag een telefoontje van Boerenpartij's kop- man Snoek, die in Rotterdam de twee de plaats op de lijst inneemt. De heer Snoek zei hem, dat de heer Wiegman van de lijst afgevoerd zou wor den, als hij het niet eens blijft met het partijprogram, dat voornamelijk afgestemd is op de kleine middenstanders en de boeren. De Sehiedamse Boerenpartij-lijsttrekkers De Koster, Van der Velden -en Wiegman menen dat een. beleid gevoerd moet wor den dat hoofdzakelijk is afgestemd op de jeugd. Ook zouden de drie B. P.-kandida ten teveel voorkeursstemmen krijgen naar de zin van de heer Snoek. In verband met de lange duur van de huidige competitie heeft bet sectiebestuur Zaterdagvoetbal besloten dit jaar geen be- fcercompetitie. noch wedstrijden om de Bronzen Zwaluw te organiseren. Afgelopen zaterdag is, tijdens afwezig heid. van de bewonerf, ingebroken in een woning aan. de Stationstraat Aan de ach terkant van de woning werd een ruit ver nield, maar er werd niets vermist. Ge bleken is, dat de dader een elfjarige Rot terdamse jongen is geweest, die van huis was weggelopen en daar pas maandag is teruggekeerd. het bos, waarvan rij echter wordt bevrijd door een koene ridder met zijn gevolg. Om zijn liefde voor Sarka te bezegelen richthij een, drinkgelag aan en wanneer hij en zijn gevolg in zeer benevelde toe stand verkeren, worden allen door de ama zones om het leven gebracht. Eduard Fi scher, Tsjech van geboorte en voor het .eerst in Nederland optredend, wist met het orkest de gevoelsmatige elementen duidelijk tot uitdrukking te brengen. HEI V! 'ET ogel" TWEEDE WERK was ,de Vuur* van SLrawinsky balletmuziek, geschreven voor het Russisch Ballet. De ze begeïeidingsmuziek is met zoveel kracht en energie geladen, dat ook een afzonder lijke uitvoering boeit. Het verhaal vap Iwan, die met behulp van een veer van de vuurvogel de toverkracht van de ko ning breekt en zijn uitverkoren prinses be vrijdt, zal velen bekend zijn. Fascinerend in het orkestspel was de enorme kleur schakering, het treffen van de sfeer in da tovertuin, het moment, waarop Iwan da veer van de vuurvogel verkrijgt, 't wiege lied en tot slot de overdonderende finale. Ook vanavond staan, zoals gezegd deza werken, op het programma, tijdens het con cert, dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal geven. Tevens zullen worden uitgevoerd de Symfonie in D.K.V. 504 van Mozart en het Vierde Pianoconcert van Beethoven «met als solist Polo de Haas, op piano pOLO DE HAAS, van deels Nederland* se, deels Frans-Spaanse afkomst, is in 1933 te Amsterdam geboren. Nadat hij het gymnasiumdiploma behaald had, be sloot hij zich geheel aan de muziek te wij den. Zo begon hij in 1955 de pianostudie aan het Amsterdams Conservatorium bij Jan Odé. een opleiding die hij vier jaren later afsloot met het behalen van zijn so- listendiploma met onderscheiding. Nadien studeerde hij nog te Brussel bij Eduardo del Pueyo en te Parijs bij onder anderen Jacques Février. In 1959 was Polo de Haas prijswinnaar van het Ottorino Res- pighi- concours te Venetië; in 1960 werd hij onderschelden met de Zilveren Vrien denkrans van de Vereniging van Con certgebouw vrienden te Amsterdam; in het zelfde jaar werd hem een erediploma toe gekend te Barcelona en in 1962 behaalde hij de eerste prijs van liet pianoconcours van het. Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam. Behalve in Nederland, waar met name zijn concerten met het Concertgebouworkest de aandacht trok ken, concerteerde Polo de Haas tot dus verre reeds in België, Frankrijk, Duits land en Italië Van de week heeft J. L. van Ouwer kerk Scheepsvictualiën N,V. te Rotterdam, een nieuwe bunkerboot in gebruik geno men. Deze vierde boot van de maatschappij de „Rovi 4" heeft een lengte van 58 meter en meet verder 6,50 x 2,50 meter. Het schip heeft een 290 PK Deutz 6 cilinder motor ea een pomp van Houttuin met een capaciteit van 200 kubieke meter. BREDA, 20 april. De Belgisch-Ne derlandse Vereniging te Antwerpen heeft gisteren In de Sinjorenstad de resultaten bekendgemaakt van een In Breda gehouden opiniepeiling onder circa driehonderd scho lieren uit de hoogste klassen van het mid delbaar onderwys. Het betrof hier een zogenaamd dubbel Gallup onderzoek, dat een globaal inzicht moet verschaffen om trent de kennis van de Nederlandse jeugd inzake Belgische aangelegenheden alsmede haar gevoelens ten opzichte van het Bel gische volkskarakter. Eerder heeft de zelfde vereniging in Antwerpen een opinie peiling gehouden, waarbU eveneens drie honderd scholieren hun mening gaven over de Nederlander. De voorkeur van de Belgisch-Nederland se vereniging, die vorig jaar vijftien jaar bestond, ging uit naar de Brabantse plaats Breda. Men refereert bij de argumentering van deze voorkeur aan de uitspraak van prof, dr. De Quay: „Brabant heeft als taak Benelux betrekkingen te verbeteren door als bindmiddel tussen Noord en. Zuid op te treden en tevens omdat Brabant als het ware de markatielijn vormt in de menta liteit". Uit de discussies rondom de be kendmaking van de uitslag van de opinie peiling kwam gistermiddag naar voren, dat deze enquête niet normatief genoemd kan worden omdat de onderzoekingen daar voor te lokaal gericht zijn geweest. Dé opiniepeiling pretendeert geen wetenschap, pelijke gegevens te verschaffen. KENNIS De steekproef die in Breda werd gehou den bestond uit tien kennisvragen en tien sentimentsvragen. Meer dan 38 procent van de ondervraagde Bredase scholieren noemde Lefêvre als Bclgië's eerste minis ter in het begin van 1866; ruim 37 pro cent stemde" op Harmei die het ook wer.. vraagt voor direkt of later Hoog Icon. Aanmelden: Smalle Havenstraat 1 - Telefoon 3229, ketijk was, 19 procent noemde Spaak en ruim vier procent meende dat het Eyskens was. Een Belgische schepen verwarde 53 procent met een reditbaokbijzitter, 25 pro cent wist dat het een /blïtiek mandataris is. Slechts 22 procent van de scholieren wist dat het Verbrekingshof in België sy noniem is aan de Hoge Raad der Neder landen. Ruim negen procent van de on- dervraagden, noemden de vier volwaardige Belgische universiteiten, in Brussel, Luik, Gent en Leuven. Opvallend groot was hun kennis evemvel omtrent Willem Elschot: 65 procent noemde zyn roman Kaas. An- derlecht noemde 94 procent voetbalkam pioen 1965 van België. SENTIMENT Op de vraag; Acht u de doorsnee Belg meer vaderïandsbewust dan de Nederlan der, antwoordde 51 procent met „ja". 29 procent met „nee" en 13 procent had geen mening. Zesenzestig procent van de on dervraagden vond verder dat de Belg zich voldoende in de Nederlandse problemen interesseert, 27 procent vond „te weinig". Heeft u kon takt inet Belgische scholieren, van uw ouderdom, werd door 53 procent beantwoord met „nooit" en 35 procent zei jzeldcn". Ruim 59 procent vond de Belg een middelmatige partner in de Benelux st, 31 procent achtte hem „uitstekend". Ook voelde 59 procent van hen er voor dfr banden tussen noord en zuid nauwer aan. te halen, 28 procent vond dat dit niet nodig was. Zestig procent bracht meermalen een vakantie in België door, 22 procent nooit. Acht u de Belg „vrijgeviger" dan de Ne derlander stemde overeen met de opinie van 90 van de honderd ondervraagden. Niettemin ging de Bredase jeugd voor 50 procent liever om met een Fransman, dan. met een Belg (22 procent) of een Duitser (13 procent). Geen opinie had 13 procent. OPENHARTIG De opiniepeilers tekenen by de beant woording van deze laatste vraag aan, dat men. geen grote politieke betekenis aan dit antwoord mag hechten dan rechtvaar dig is. De percentages bij de meisjes alleen waren: Belg 17,64 procent, Duitser 23,43 procent en Fransman 54,41 procent. Ruim. 46 procent van de ondervraagden meende, t de Vlaming de Nederlander minzaam bejegent, 37 procent gaf zyn stem aan „van op afstand" cn 2,19 procent „laat dunkend". Daarentegen was 67 procent de stellige overtuiging toegedaan, dat de Belg de Nederlander openhartig tegemoet treedt, 26 procent vond het wat „voor zichtig" en 2 procent wantrouwig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2