ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Zijn woninkjes nog zelf geschikt te maken als ateliers voor kunstenaars? Tuberova-onderzoek tot dusver bijzonder gunstig Politiehonden zeer geschikt voor de bewakingsdienst Bestuur van „De Speurder'9 oneens met heer De Bruyn KUNSTENAARSCENTRUM KRITISCH BEKEKEN Waardevolle oude gravures bij Diet Wiegman KUCHTEN Comité meer mans DHS gaat zelf tribune bouwen nnsaag waren er geen ongelukken Uit het politierapport Bewijs op tafel STRENGE KEURING HARDE ZOLEN „Valt aeteren te leren?" in Zakkendragershuisje Kamperen langs de Oude Maas Een gouden medaille voor D. v. d. Munnik Burgerlijke stand KOTTERDASffiCH NIEUWSBLAD DONDSBDAtt U SOU 1966 Soofdajentschap n Redactie: SCHIEDAM, BftOEfcSVEST 3 - TH.EFCON 268091 over bezorging Schiedam: van 18.30—19.30 uur en 's zaterdags van 46 uur Tel. 265828, Vlaard.dijk 171 b gn toen heb ik gezegd", aldus de cineast Jan Schaper over het plan om van de omgeving van het Zakkendragershuisje een kunstenaars centrum te maken: „als er dan geen miljoenen voor zijn, schakel dan de jeugd in. Maak een landelijke actie ervan. De vrijwillige werkers gaan thans naar Kythera in Griekenland om daar waterleidingen te leggen. In Zwitserland leggen jonge vrijwilligers hele wegen aan. In het Berner Oberland hebben zij in drie jaar tijd zoals u zelf zoeven zei een goede autoweg aangelegd van het geïsoleerde plaatsje lesenfluh op 1300 meter hoogte naar Lauterbrunnen. in het dal van de Lutschine. Drie jaar lang hebben zij met onverflauwde geestdrift een rijbaan uitgehakt in de rotswand, bomen gekapt en bitumen gestort. De Nederlandse jeugd wacht op een seintje om even enthousiast te beginnen hier: in ons eigen land. Lukt het in één seizoen niet, dan drie of vier. Je zou je kunnen voor stellen, dat hier in de vakantiemaand vijftig of zestig jongens en meisjes neerstrijken om de boel op te knappen, net zo als mijn medewerken» hebben gedaan in het Zakkendragershuisje. Ze kunnen zolang ze hier werken wel onderdak vinden bij Schiedamse gezinnen, die voor het plan voelen." Dê eigenaar van liet Scephuis, die het plan „geroken'' heeft, zou de prijs van het oude gebouw, waarover wij dinsdag spra ken, inmiddels reeds hebben verhoogd. Laat hij daar niet te snel mee zijn, want er sullen ook bezwaren tegen de revalidatie van deze oude buurt zijn aan te voeren. Het is prachtig als een enthousiasteling telkens weer een idee aan de orde stelt en er op blijft hameren, waar het heeft zin wat dieper op de mogelijkheden in te gaan, een inventaris te maken, een werkschema uit te werken, maar vooral ook het voor en tegen rustig te overwegen. Dat is de bedoeling van deze beschouwingen. We hebben gezien waarom het gaat: een stukje Prinsensteeg. een stuk Verbrande Erven, een hoekje Achter de Teerstoof, een Soep huis. een pleintje met een paar aardige geveltjes. En. nu de plannen. Misschien is er veel bij dat technisch onuitvoerbaar is. Maar enkele goede gedachten blijven wel licht hangen. Er is een comité Kunstenaarscentrum, waarvan de jonge kunstenaar Aad Wieg man een bestuurslid is. Veel actie heeft dit comité tol dusver niet ontwikkeld. Het zou moeten worden aangevuld en in dit ver band noemt men enkele bekende Schie dammers, t.w. de heren J. J. van Woerkom en drs. J. Houtman, die beide voorstanders van het Plan. Kunstenaarscentrum zijn; voorts een figuur als de leider van de Kunstklassen in het Stedelijk Museum, Henk Scholten, die kort geleden Schiedam heeft verlaten, de lieer H. 3. Wey, leider van het clubhuis Smt-Jorisdoelen, maar ook Rotterdammers. zoals de heer A. D. Steensma en de architect Beid. Hun aan wezigheid ia het comité zou er een Rijn mond-a sngelêgenheid van maken. Wij me nen dat bovendien een technisch ambte naar van Schiedams Gemeentewerken in het comité zou moeten worden opgenomen, misschien zelfs de directeur van Gemeente werken, ir, J. C, Broeyer. om ervoor te waken, dat de plannen tot revalidatie van deze oude bouwvallige wijk niet in con flict komen met bestaande bestemmings plannen of met de nieuwe stedebouwkun- dige plannen van Rein F1 ebderus, Onder de heer Broeyer ressorteert uiter aard ook de Plantsoenendienst, die voor wat aankleding kan zorgen. Aan bet eind van de Schïe, bij het Sluisje, zouden enkele hoog opschietende populieren het aardig doen. Wat bloembakken, zoals de Plant soenendienst overal zo kwistig neerstrooit, zouden de wijk een levendig en voor de toeristen aantrekkelijker aanzien kunnen geven. Ook indien de zaak zo zou worden aangepakt als dan Schaper zich dat voor stelt, d.w.z. door jonge vrijwilligers,, die bereid zijn er een paar weken arbeid in te steken, zal deskundige leiding van Ge meentewerken en plantsoenendienst daarbij \an de grootste betekenis zijn- voor het werk v*n de kunstenaar. Het schijnt dat deze huisjes omstreeks 1869 «tfn gebouwd bij wijze van noodwoning. Zy zijn niet onderheid en opgetrokken met één- steensmuurtjes. Ze voldoen ook wat de ruimte betreft maar nauwelijks aan de nor men, of schieten zelfs helemaal tekort. Voor vele van deze oude gevalletjes zou herbouw nodig zijn en dat tril zeggen: een stevig fundament «n nieuwe muren en is het dan niet beter helemaal opnieuw te beginnen misschien met handhaving van de gedachte er een kunstenaarscen trum van te maken, maar dan aangepast aan de moderne tijd, aan de moderne be hoeften een frisse behuizing temidden van een frisse stad. SCHIEDAM Het naar de tweede klas KNVB gepromoveerde DHS gaat de ter rein-accommodatie m overeenstemming brengen met de nieuw verworven status van lijstaanvoerder m het plaatselijke amateurvoetbal. Dit omvat in de eerste plaats de bouw van zitlribunes, waan er reeds een op stapel staat. Het wordt een open-tribune, te plaatsen aan de lange zijde vóór de kantine en kleedloka len. Opnieuw zullen de leden zelf onder leiding van Jac. Karserneyer, de hand aan de ploeg slaan en proberen het werk nog voor het begin van de nieuwe compe titie tot een goed einde te brengen. Als dit klaar is wacht de bouw van een overdekte tribune aan de o\er2ijde van het speelveld; een vijftraps, die evenmin lang op zich zal laten wachten. Als de vakanties achter de rug zijn zal trainer Cock v.d. Tuyn zijn mannen intensief gaan voorbereiden op hun entree in de tweede klas. een volkomen nieuw milieu voor DHS, dat zo in de loop der jareti wel ge toond heeft gemaakte plannen te kunnen realiseren. Het zal er nu weer om gaan een goed figuur te slaan wat de terreinaccommoda- tié betreft, maar tevens om het goed doorstaan van de wachtende vuurdoop in dé tweede klas. SCHIEDAM. Dinsdag 12 juli Is voor de Schiedamse politie een ge denkwaardige dag geweest- Er heeft n.I. op die dag geen enkel verkeer«- ongeluk plaats gevonden, hetgeen jaren niet is gebeurd. Dagelijks heb ben in Schiedam ongeveer tien ver keersongelukken plaats, wat dus neer komt op ruim SOM per jaar. De familie Van Rö wonende aan dé Thomas a Kempisstraat 15b ondervond woensdag veel last van lekkage. veroor zaakt door een in werking zijnde was machine bii de bovenburen. Deze waven niet thuis en hadden vergeten de wasma chine stop te zetten. De gewaarschuwde politie is toen via ecu balcon aart de ach terzijde de bovenwoning binnengedron- aen en heeft de taak van de bewoners overgenomen. Gisterenmiddag stak de 17-jarige me juffrouw M. V. plotseling de rijbaan over op de Rotterdamsedijk, waardoor 2y werd aangereden door de 21-jarige bromfietser H. P. uit Rotterdam, van beroep kelner. De G.G. en G-G.D. bracht het meisje, dat klaagde over duizeligheid, met kneuzingen naar huis. De 9-jarige, die vorige week door de politie werd aangehouden wegens diefstal van t 460.- uit een woning aan de Burg. van Haarenlaan, bleek ook nog f 200.- ont vreemd te hebben bij Garage Koster op de hoek Damlaan—Burg. Honneriage Gretbelaan. SCHIEDAM „Tot op dit moment heb ben ruim 41.000 Schiedammers aan onze eerste oproep gehoor gegeven. Tot zater dag 12 juli gaan wij door met de mensen, die om de een of andere reden niet op deze oproep hebben gereageerd. Het is echter soms wel moeilijk om *e op te spo ren. Hun aantal js niet hoger dan tussen 10Ö0 en 1400. IVij dringen er wel op aan, dat ook mensen, die helemaal geen op- roepkaat hebben ontvangen en dat is b.v. door verhuringen heet goed mogelijk, xlch t»ch voor het onderzoek zullen melden", Dit zegt de heer J, M. Waaijer uit Rot terdam, die in de afgelopen maanden be last is geweest met de technische leiding bij het bevolkingsonderzoek van de Stich ting Tuberova. Op drie plaatsen in de stad. te weten op de Broersvest. in Kethel en nu aan de Burgemeester Honneriage Greta- laan. heeft de groenwitte barak gestaan Gedurende zes maanden hebben "n. tiental dames erx heren vrijwillig medewerking verleend, bij het administratieve werk, Op 16 juli gaat het vaste personeel een maand met vakantie, terwijl op 16 augus tus weer wordt gestart. Op 27 augustus verwachten de mensen van Tuberova al. Schiedammers een beurt gegeven te heb ben. De stichting verplaatst dan haar ba rak naar Maasland, daarna omen aan de beurt Rozenburg, Brielle en een gedeelte van het eiland Voorne en Putten. Om streeks half november zal dan met het b< volbingsonderzoek in Vlaardmgen begon nen kunnen worden, waar men evenpens een half jaar nodig denkt te hebben SCHIEDAM Ter onderbreking van de serie moderne exposities van. de laatste tiid heeft Diet Wiegman in de Passage ditmaal eens een collectie gravures ïn zijn etalage geplaatst, die zeer de moeite van bet beschouwen waard zijn. De collectie is afkomstig uit de nalatenschap van een verzamelaar en Diet Wiegman, overigens de moderne kunst warm toegedaan, meent dat de oudjes het toch ook maar prima hebben gedaan. Men vindt bij de collectie Bijbelse prenten van Jan Luylien. w.o. De plagen van hagel en vuur over Egypte, waarin een anekdotisch en .-.termachtig bewogen beeld gegeven wordt van de teistering der Egyptische scharen, met brokken hagel, die uit de hemel vallen en mensen, paarden en kamelen, d-ie daar onder bezwijken en kreperen. Een tweed: prent, groot formaat geeft de ondergang van Sodom: hier is het vuur dat Uil hemel valt: mensen springen uit de bran ie- Aan de andere kant dient het comité te zorgen voor bewijzen, dat er van de kant van de kunstenaars inderdaad belangstel ling voor een woning in deze oude buurt bestaat. Met schilderachtigheid alleen zijn ook deze kunstenaars niet gediend. Er zijn «reden in Nederland die moderne geriefe lijke woningen voor de kunstenaars bou wen, waarin een goed verlichte atelier ruimte voorbanden is Voorlopig lijkt ons 1 het bewijs nog niet geleverd, dat Schie damse kunstenaars inderdaad naar de om geving van het Zakkendragershuisje zou den willen verhuizen, laat staan, dat zij bereid zijn deze oude woningen zelf te verbeteren door aan te pakken, te schuren, te timmeren, te metselen en vooral ook door er geld tegenaan te gooien, zoals de «childerachtige term luidt. Men zal het met ons eens zijn, dat het hele plan staat en valt met de belangstelling, die er van de kant van de kunstenaars voor bestaat. We zouden het zelfs krachtiger willen zeggen: indien niet op korte termijn het bewijs wordt geleverd dat er gegadigden voor deze ..kunstenaarswoningen" zijn, zou Schiedam goed doen het hele plan te laten varen en de wijk met de schilderachtige straatnamen rustig aan zijn onvermijdelijke lot over te Ja ten. Want hei blijft nog «Mijd de m»f of de woningen hier wel geschikt te maken rijn Jn het artikel ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de Eerste Schiedamse Bewakingsdienst van jongstleden zaterdag zegt de heer P. de Bruin, directeur van deze onderneming, zijn mening over de bruik baarheid van honden voor de nachtveiligheidsdienst. Daarin wordt de naam genoemd van de hond Leo en ook van de eigenaar van deze hond, de heer S. van Houwelingen. Deze is voorzitter van de Schiedamse Poli- tehond Vereniging De Speurder en tevens lid van de Dierenbescherming, Hij treedt op als keurmeester van de Koninklijke Nederlandse Politie honden Vereniging. Ook de secretaris van de Schiedamse Vereniging, de heer G. van Dijk, heeft bij het lezen van' de beschouwingen van de heer De Bruin enige bezwaren voelen rijzen. De beide heren zouden hun be vreemding willen uitspreken over de zienswijze van de heer De Bruin t.a.v. politiehonden in de veiligheidsdienst, aangezien de heer De Bruin nog kort voordien contact met de heer Van Houwelingen heeft gehad over de waarde van politiehonden in het algemeen en hun bruikbaarheid bij de bewakingsdienst in het bijzonder. Een politiehond is wat men zou kunnen noemen oen ..geprogrammeerde hond" en hij krijgt zijn certificaat niet, wanneer hij niet volledig aan de eisen voldoet, die het keuringsreglement aan een politie hond stelt. Terecht legt de heer De Bruin er de nadruk op, dat man en hond een hecht team. moeten vormen. De mensen van de bewakingsdienst moeten dus des kundig zijn. fc.a.v, de mogelijkheden en het juiste gebruik van de honden. De heer De Bruin zou derhalve zijn mensen gron dig op het werken met politiehonden moe ten voorbereiden en „wij kunnen ons voorstellen", aldus de heren, „dat daar toe heel vaak de tijd ontbreekt, maar bovendien ontbreekt, vermoedelijk de des kundige bij het eigen korps, die de men sen zou kunnen opleiden". Op 15 augustus as. zal de heer Van Houweli ngen m et uog drie andere keurmeesters weer honden moeten keuren. Het keu ringsreglement om schrijft nauwkeurig, waartoe een hond in staat moet zijn om het certificaat poli tiehond te krijgen. Een der clausules is, dat uit het optreden van de hond moet blijken, dat het dier met liefde en ver stand wel met dwang, maar niet met slaag ia afgericht. Kan de keurmeester uit het gedrag van de hond afleiden, dat het dier met slaag en schoppen r f ge richt, dan is dat geen dressuur, maar mis handeling van de hond geweest. Sommige honden komen desondanks tot goed ge drag, andere reageren echter verkeerd en worden onbetrouwbaar. Een hond met een good karakter en goed afgericht is io staat de toestand te overzien. Het ib een hond die „staartzwiepend door het leven gaaf'. De heer De Bruin spreekt over een hond, die in verzet was. maar hij heeft verzuimd naar de oorzaak van die ver zetshouding te zoeken. "Was de hond ziek? hoe had hij de hond de vorige dag be handeld? had het dier eten gehad? had hij vergeten de hond uit te laten? TT"an de eigenaar op een bepaald moment de oorzaken van de prikkelbaarheid niet vinden, dan. mag hij de oefening niet doordouwen. Hij moet de hond tijd geven om eiover heen te komen. Dan met de gedachte: ..zien wie de baas is" het dier mishandelen, is uit den boze. Een goed afgerichte politiehond is, zottïs gezegd een geprogrammeerde hond". Dat wil zeggen dat hem bepaal de gewoonten zijn geleerd o.o. dat hij in. actie -moet komen als een "uoonoerp waarop hij gezet is. wordt bedreigdWie haalt het in zijn hoofd een aldus ge programmeerde hond af te leggen by een fiets en dan zelf naar de kerk te gaan? Dg hond mag niet eerder aanvallen, dan wanneer het voorwerp toordt wegge haald. Iemand die niet de opzet heeft het voorwerp weg te halen, vioet onge hinderd op twee meter afstand kunnen passeren. De bewaker heeft dus een heel ernstige fout gemaakt, Men legt geen geladen revolver neer op de tafel in de speelkamer der kinderen en gaat niet met een stengun de kermis Op. ■jViet goed van de afgericht was de hond heer Wilton senior. Dat was met een politiehond, want zulk een hond had van onbekenden nooit vlees ge accepteerd. Een hond met het certificaat politichond kan we! met de bewaker mee op zijn rondgang. De bewaker is niet acht uur achtereen in touw maar heeft zijn rustpozen: uiteraard krijgt de hond die dan ook, Bovendien zijn de zolen van een politiehond, gehard. Tot de africhting behoort het lopen naast de fiats, eerst vijf minuten, later tien minuten en ten slotte driekwart uur, zowel over zandwegen, over gras. stenen of verharde wegen. De poten worden gecontroleerd. Ziin ze niel hard genoeg, dan worden ze besmeerd met ruwe teer. Dat hoort bij zijn algemene verzorging, zoals het borstelen van zijn vel. De politiehond is er voor preventief ge bruik. De mensen zien de ambtenaar met de hond komen en weten*. Nu. is het uitkijken geblazen. De hondenliefheb bers hebben het dier opgeleid tot het revieren, d.w.z. het bewaken van een man zonder bera l» bijten. Het publiek dient te weten hoe een hond daarbij doet, Als men zich overgeeft en blijft staan, bijt de hond niet. Wij hebben b.v., aldus de heer Van Dijk, eens een hond gezet op bet spoor van een aanrander. Het dier ont dekte de man. De man bleef stokstij'd staan en de hond beperkte zich tot blaffen, maar beet niet. Algemeen is men van mening, dat een politiehond vals is. Niets is echter minder waar: een politiehond is onder de honden een héér: er is aandacht besteed aan zijn opvoeding, elk ogenblik van de dag, De heren hadden dan ook kritiek op de wijze, waarop de heer De Brum een inbreker tot staan heeft gebracht: Hijzelf had de arrestatie moeten verrichten en daartoe niet de hond moeten gebruiken. Eerst als de arrestant probeert té ontvluch ten, had de hond mogen worden ingezet Zo staat er meer in de uiteenzettingen van de heer De Bruin, dat voor de dres- seurs van de politiehonden onaanvaardbaar is. De meeste politiehonden, aldus de heer mr. J. Ch. Louett Feisser, officier van Justitie te Breda en voorzitter van de KNPV, worden door burgers afgericht en bet Is dus niet zo. als de heer De Bruin het stelt, n.I. dat men slechts een hond kan africhten als men lid is van het poli tiekorps van een grote stad. Een politie hond richt men af door voortdurend aan dacht te besteden aan zijn gewoontevor ming en niet slechts op het oefenterrein. Als de heer De Bruin er niet van over tuigd is, dat politiehonden niet alleen bruikbaar, maar zelfs waardevol kunnen zijn voor de veiligheidsdienst, dan is de heer Van Houwelingen bereid, zo ver namen wy, elk aangevochten punt toe te lichten en demonstraties met de Schie damse honden te geven. Er ook een film, die men voor dit doel met genoegen ter beschikking zal stellen. Wil de heer De Bruin na het rien van deze film en het horen van de uiteenzettingen der heren dresseurs ertoe overgaan, politie honden bjj de bewakingsdienst in te scha kelen, dan is daar van de kant van de Vereniging De Speurder, aangesloten en erkend door de KNPV, niet het minste bezwaar tegen, om hem en zijn mannen een demonstratie te geven. Er zijn aan stonds een aantal honden voor bewakïngs- dneleinden beschikbaar. cende hulzen en vluchten in paniek, midden van een ohaos van worstlende paarden crj ineenzafckefftde voertuigen omkomend in het vuur, Van Ja« Luyken vindt nien er ook de bekende serie beroepen: de visser, de kaarsenraker, de doodgraver, de astn loog en de papiermaker. Verder ligt oen serie veel oudere blokdrukken, on. lèend aan een oal bijbeltje, formaat 5 bij t» omgeveer de invloed verradend van Durer, maar tceb van Hollandse makelij, Er zit o.a, een aard'ge dodendans bij. Een opvallende pret van B. Picart, groot to: maat, stellen de terechtstelling voor va de Gebroeders De Witt Boze koper- gravure uit het jaar 1723 geeft een ver schrikkelijk beeld vaa de beestachtige Wijie» waarop het lichaam van de ver moorde staatslieden werd geschonden en uiteengereten door het gepeupel, de raakte figuren vastgesjord met het hoofd tan- laag. Nog een plaat, ditmaal van een on bekende meester, geeft de terechtstelling van drie Spaanse edelen in Vlissingen in bet jaar 1572. wat strakker en statiger vati uitvoering, beter beheerst van lijn en minder anekdotisch vertellend. Verder hangen er nog zes Bijbelse pren ten van I. Goeree, de verdorrende mos terdboom, prachtig van detail, de be kerm;, van Saulus. de gelijkenis van h.et verloren, schaap, Christus met de twee moordenaars en de apocalyptische ruiters, welk laatste oas het best heeft bevallen.. Van Picart. anno 1728, zijn ook drie afbeeldingen van Pring Fred rik Henrik, Prins van O ran. ie, en de beide zeelieden Tromp en De Ruj-ter. ais historische prenten niet geheel onbekend. Een oude iandkaar; toont de vermeende ligging van het Para dijs tussen EuphïSrat en Tigris, waarbij Allerlei aardige dingetjes in de kaart 2ijn 'ngetekend: de berg tan Sfn&ï, met kleme figuurtjes, uitziend over de -woestijn, de tocht van het Joodse volk naar Egypte, de ceders van de Libanon, de engel die het eerste mensenpaar uit h«t paradijs ver dreef alles met tekstaanduiding er bij. Ver-der nog een paar oude modeprenten en een paar gravures, groot formaat en ongesigneerd, met afbeeldingen van een lèreformeer-de ha gepreek uit liet jaar 1586 ergens buiten Antwerpen dn de bestorming van Maastricht door de Prins van Pax ma in 1579, beide compositorisch bijzonder goed van toon en niet overladen van detail. Wij wensen Diet Wiegman met dezt expositie veel succes. SCHIEDAM. „Is acteren een zaak van geluk of talent ofvalt het ook te leren Aan deze zaak zal 2aierdag. avond 16 juli in het Zakkendragers- huisje een werkavond gewijd wor den. Daarbij zal in hot bijzonder het licht vallen op de activiteiten van de „Actors' Studio" in New York, In deze beroemde studio werd in de af gelopen jaren een aantal acteurs en actri ces opgeleid, die bijzonder snel als filmster beroemdheid verwierven, zoals Marlon Brando, Carol Baker. James Dean, Paul Newman, Karl Malden Shelley Winters en Rod Steiger. De opleiding in de „Actors' Studio" gaat volgens een bepaald systeem, dat in de Verenigde Staten van 2ieh deed spreken als „The Method", Aan deze methode van de Actors' Studio, waarvan in Nederland slechts enkele ingewijden, iets weten, zal op de vierde werkavond aandacht worden be steed. En wat belangrijker is: Er zal ook mee gewerkt worden, zodat 2ïjt die hiervoor- belangstelling hebben, zicli eens aan een paar eenvoudige acteer-oefeningen kunnen wagen. De aanvang is gesteld op 3 uur. kaar- ten vooraf verkrijgbaar in het Zakken dragershuisje. Een andere 9- ja rife had uit een woning aan de Donker Curtitisstraat een transis- forradio ontvreemd en tezamen met *en 3- jarige ook nog f 65.- uit een woning aan de Loeffstraat. VerkeerainatalUtie In werking. Vanoch tend om 10 uur Is op de hoek Parkweg— Bur gem- Van Haarenlaan de verkeerstich- fen-mstsllstle in werking gesteld. Na de installaties op de 's-Gravenlaudseweg en de Nieuwe Damlaan is dit de derde. De opkomst is, zoals steeds, bijzonder gunstig en dan niet alleen in Schiedam, maar in het gehele westen. De meeste mensen zien het nut en de noodzaak van het bevolkingsonderzoek terdege m en het percentage van de bevolking, dat verstek laat gaan, ligt evenals in vorige jaren tus sen de vijf en zes procent. Hieronder be- vindon zich clan nog de mensen, die perio diek op de bedrijven worden doorgelicht Tijdens het onderzoek m Schiedam heeft de stichting Tuberova nieuwe apparatuur in gebruik genomen, die uitmuntend heeft voldaan. Het formaat van de foto's is nu 70 cen timeter en dit heeft het lezen, zoals de ;akterm luidt, aanzienlijk vergemakke lijkt. Dr. F, de Stoppelaar. die aar» het consultatiebureau aan de Stadhouderslaan. de scepter 2waait, heeft de medische lei ding bij het onderzoek m handen, Daar het ondei2oek nog niet geheel is afgesloten kon hij nog weinig mededelingen doen om trent de resultaten. Hij noemde echter het verloop van het onderzoek bijzonder gun stig. Dit bevolkingsonderzoek brengt met alleen tbc aan het licht, doch ook hartaf- w' iki ngen. Het wordt niet alleen in ons tand toege past. Amerika en de Scandinavische lan den waren ons wal dit betreft reeds ver voor. Ook in België en Frankrijk kent men dergelijke instellingen als de Tuberova bij ons. Met man en macht wordt thans gewerkt in de ..restauratie" van de oever van de Oude Maas. Zoals bekend is het Recreatie schap ,.De Oude Maas" enkele jaren gele den in het leven geroepen om de noorde lijke oever van deze rivier geschikt te ma ken voor recreatie. En als de xmorlekenen niet bedriegen woTdt het een fraai geheel tussen de gemeenten Poortugaal en Zwijn- drecht: er komen rijwielpaden, gazons, bossaaes en wat dies meer 7iii>. »i oe er zelf loopt thans langzaam af. Hierin zijn grote hoeveelheden grind aangebracht, waarover grond zal komen. Daarna wordt gras ingezaaid. Van het water af ge<-ft her geheel een prachtig aanzicht. Maar de vele recreanten aan de kant zullen daar nog veel meer plezier aan beleven Zeer binnenkort hoopt men de oever te kunnen opleveren. Op de terreinen van de Jacht haven ,,De Waterman" bevindt zich ook een kampeer- en earavanterreui, dat wèl blaar is en waar thans tientallen tenten en caravans staan. De camping is echter nog maar half vol; er kunnen immers wel zo'n 200 tenten en wagens staan. De plaats van het kamp is buitengewoon gunst,g. na melijk vlak aan de oever van de Oude Maas. Men heeft daar een goed Uitzicht op de scheepvaart en alles wat er op en bij de rivier gebeurt. Do camping is goed geoutilleerd. Er zijn o.a. ren paviljoen met toiletten warm en koud water, een kamp winkel. epn havencafé, kortom het is goed toeven op de camping van „De Water man", Vergeleken bij vorig jaar hebben we al vooruitgang geboekt, vertelde heer Meeu- sen. Toen wisten zeer weinig -mensen van he* bestaan van dc?e «eed geoutilleerde camping. Onze camping moet echter nog meer bekend worden in ons goede x ader- land. Wij hebben nu dc ANWB-erkennmg en steeds komen er nog nieuwe kampeer ders bij. Als de mensen to ons land van het bestaan van deze camp mg afwisten, wa ren wc snel volgeboekt. De oever van de Oude Maas is nog met helemaal klaar, maar het is nu al te zien. dat het ér fantastisch kamperen is. Schiedam Vanochtend om 11 uur, ic-eft loco-bureemeester, wethouder H. Sa bel op het stadhuis tijdens een korte plech- jsheïci de ere-medaille in goud. verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. uit gereikt aan de heer Daniël van der Mun nik. wegens trouwe en langdurige dienst. De heer Van der Munnik viert op 14 juli 1966, zijn 40-jarig jubileum bij de NV erf Gusto, waar hij werkzaam is als hoofdcontroleur bij dc afdeling machine bouw. De jubilaris werd geboren op 29 mei 1910 te Hardinxveld én woont thans aan le Alphons Ariënstraat 83. Geboren; Robertus z.v. B. G. P van GjIs en G. Haesakkers, Marchinus J. z.v. N, G. P, van den Bos en G. Vuijk Adriaars C. z.v. C. M. P. de Brabander cn G. C, Smit. Rein a M. d.v. W. Rijsdijk én M. Vlot. Geboren: Norbertus J. W. z,v. A. M- M. Vcringmeier «m E. A, M. van Veen; Diana d.v. J. v.>tt Suijlekom en S. M. Verhaar; PetroneUa H, d.v. W. van der Have en H. J. Robart; Corine C- d.v. J. Jansen en H. Verslui js: Patricius A. 1VI. z.v. W. L. A. Hosman en M. M. vaa der Moezel. Overleden: A. J. de Hoop, 44 jr. echtS- an Buuren: L, J. de Wit, 59 jn H- W. P. Jansson, 61 jr; P. van der Most. 67 A. van Bokhorst, 74 jr; G. J. Elzmaa. 59 ir; V. van Rossen. 65 jr. Overleden: Maria M. Kerdel oud 14 jaar. E. M. Leeuwensteïn» 65 jr. M. J. Dek kers, 86 jr. wed. Knijper.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2