OTTERDAME MEOWSBLAB Robert Zijlstra keek zijn ogen uit in Suriname Gevelteken van de Graauwe Hengst staat niet op monumentenlijst vermeld Goeree-Overflakkee door woonwagens overspoeld Bosnegers dansten als bezeten door liet vuur Barendrechts brandweer heeft geduld KLACHTEN Vrijbuiters maken het gemeenten lastig WEEK LANG MET ZWEMPLOEG OP REIS Jachtveld voor archivaris Zwemwedstrijden om de Eilanden-beker Vernielzucht Insluiper le Maassluis Groene ivildernis Bosnegerdorp Maassluizers konden Zwaluwen niet de baas Nederlandse zwemmers wonnen Surinaams goud ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1966 Hoofdagentsehap en Redactie: SCHIEDAM. BROERSVEST 3 - TELEFOON 568091 over bezorging Schiedam: van 18.3019.30 uur en 's zaterdags van 46 uur Tel. 265828, Vlaard.dijk 171 b SCHIEDAM Enkele fraaie bovenlichten1 en geveltekens hebben ver melding gevonden in de voorlopige Monumentenlijst, maar merkwaardig genoeg niet het geveiteken van de Graauwe Hengst, waaraan zo'n aardige legende verbonden is. Het rijtje gevels van Daniel Visser en Zonen, thans de N.V. Likeurstokerij en Wijnkoperij De Wildeman, voorheen Levert Co, gevestigd te Amsterdam, staat als geheel uiteraard vooraan op de nominatie om bewaard te blijven. De panden Lange Haven 22, 24, 26 en 28 dateren voor een deel uit het begin van de achttiende eeuw, al is dan het metselwerk in een latere periode vernieuwd. Wat deze pakhuizen, afgezien van hun „eenvoudige doch harmonische architectuur" en „hun oudheidkundige waarde'' zo aantrekkelijk maakt, wordt niet met name genoemd, maar het is bekend, dat onze stadsarchivaris veel belangstelling heeft juist voor deze niet genoemde details. Dus ook voor het beeldje van de Graauwe Hengst, eeni herinnering aan het verre verleden, toen zich om eenvoudige gebeurtenissen nog sagen en legenden konden slin geren, zoals klimrozen om een nuchter alledaags tuinhek. van Mastrigt. Zeist. 13 October "34". Drie vermoedelijk 18-eeuwse mannen in de buik van dit sierlijke paardje van Trojc. De monumentenlijst noemt vertier nog een paar andere pandjes aan de Lange Ha ven 48, oen pand van Visser Co., distil leerderij en Likeurstokerij De Vink n.v. met het wapen van Zeeland, waarin een cartouche. Het wijnpakhuis Lange Haven 56, eigendom van Joh. Vrijmoetï Zn. nv heeft wederom een bijzonder mooie gevel versiering n.l. ee» bovenlicht in stijl Lodc- wijk XVI. met een allegorische vrouwen figuur een voorstelling van De Hoop met duif en anker. Goeree-Overflakkee is weer eons over spoeld door woonwagens. Flakkee heeft maar weinig plaatsen waar de bewoners van de wagens met hun aanhang terecht kunnen en het ligt voor de hand dat het voor FLakkee en voor de bevolking een probleem is geworden. Sinds een paar jaar is het eiland bijzonder in trek bij de ze mensen, vanwege het werk dat ze hier in de zomermaanden kunnen vinden. Dal werk ligt nu niet meer zo dik opgeschept, omdat de prestaties meestal beneden het gemiddelde liggen en omdat het werk dat zij doen, het betreft het oogsten van lanc- büuwjnv'ciuktcn. veel tarra oplevert. De sommiss: on airs ondervinden hiervan hin der en ze zoeken naar andere mogelijk heden, die blijkbaar al gevonden z:jn. want de meeste woon vager, bewoners kun nen moeilijk of geen werk vinden. Ondertussen zit Flakkee met een scha re mensen.'die alleen maar zorgen baren. De gemeentebesturen hebben hier over Aan dit paard was een oude legende verbonden, daterend van lang voor het huidige bedrijf hier werd gesticht. In de tijd toen Schiedams winkelstraat de Hoogstraat nog zeedijk was, spoelde hier tijdens springtij een schimmel aan. Het dier was er slecht aan toe, maar het leefde nog en dank zij de goerle zorgen der Schiedammers kwam het spoedig weer op verhaal. De schimmel werd gestald in een schuurtje aan de voet van de dijk en dat schuurtje kreeg de naam van het aan gespoelde dier en toen later de firma Da niel Visser hier een pakhuis zette, sprak het vanzelf, dat men dit gebouw de Graau we Hengst noemde. De firma nam de naam tot fabrieksmerk en zo werd het aangespoelde paardje tot gevelteken en kwaliteitsmerk voor een van onze bekend ste distilleerderijen. Het kantoor en de pakhuizen aan de Lange Haven zijn in hun oorspronkelijke vorm bewaard gebleven en behoren tot de mooiste geveltjes aan de Lange Haven. Ze zijn niet voor niets op de Monumentenlijst geplaatst. Ze 'dateren in hun huidige vorm van 1789 en merkwaardig is, dat zij mis- schien het enjge bouwwerk van vier ver diepingen in Schiedam vormen, dat zonder heien op de klei is gezet. Zij zijn op de klei van de oude zeedijk gezet en die dateert, zoals men weet, uit de dagen van Aleid van Henegouwen en graaf Flo ra. V. Het bedrijf zelf is ouder. De naam Da niël Visser kwam reeds voor 1713 in de re gisters voor. In 1714 werd de distilleerderij gesticht, oorspronkelijk in Frankenland, een der polders in de omgeving van de oude stad. De koopakten uit de jaren 1789 tot 1791, toen het bedrijf zich aan de Lan ge Haven vestigde zijn nog aanwezig. Zeldzame bijzonderheid: De firma heeft al haar boeken nog, compleet van de jaren der Franse bezetting in 18D9 af. Een heer lijk jachtveld voor onze archivaris. Tot het jaar 1927 is het bedrijf in handen ge weest van het geslacht Visser, maar toen heeft de enig overgebleven firmant, dr. P. C, Visser, de likeurstokerij verwisseld voor de diplomatieke dienst. Hij was voor dien attaché in Stockholm, consul-gene raal in Calcutta, ambassadeur in Ankara en Johannesburg en tenslotte gezant in Moskou. Zijn naam is bekend in verband met zijn ontdekkingsreizen in de Karako- rum, die hij maakte in gezelschap van Jonkvrouwe Jenny Hooft, zijn echtgenote. Zij overleed in 1940 en dr. Visser is daar op hertrouwd met Jonkvrouwe De Graaff. Toen hij zich uit de distelleeröerij terug trok heeft hij zijn aandeel in de Graauwe Hengst overgedaan aan de familie Klei- pool. Padvinders naar Spijkenisse Padvinders van de eilanden Voorne-Put- ten en Rozenburg gaan weer zwemmen om de eilanden-beker. Voor de vierde achter eenvolgende maal worden dit jaar weer zwemwedstrijden gehouden voor de leden van de padvindersorganisaties op de Zuid hollandse eilanden. In totaal zulten er meer dan 120 jongens en meisjes aan deel nemen. Groepen uit Brielle, Hellevoet sluis, Oostvoorne, Spijkenisse en Rozenburg zul len strijden om de „Eilandenbeker" die nu in het bezit is van de Watersnippen in Oostvoorne- De wedstrijden worden zater dag om 18.00 uur gehouden in het zwembad „De Hoogwerf" in Spijkenisse. Na afloop zal burgemeester P. J. Bliek de prijzen Uitreiken. Tien jaar geleden heeft een stel brood dronken jongelui het paard van. zijn voet stuk gerukt en vernield. Even zag het er naar uit, dat het niet meer hersteld zou kunnen worden. Een plaatselijke metaal gieterij heeft er zich over ontfermd en slaagde et* met oneindig geduld in tie brok stukken weer aan elkaar te voegen. In dc buik van het paardje vond men bij het uit elkaar halen, van de gebroken onderdelen., een briefje, met het volgende opschrift: „R. Veth, Dordrecht, H. Uitenbroek, H. „De ploeg van Nederlandse zwemmers kon de eerste dagen van het be zoek aan Suriname niet naar het oerwoud en daarom is het oerwoud maar naar Paramaribo gekomen", aldus Robert Zijlstra uit Schiedam in zijn verhaal over het sporttoernooi NederlandSurinameAntillen in het kader van de ontmoeting georganiseerd door de Stichting Koninkrijk Sportliga. Het oerwoud had dan de gedaante van een groep bosnegers, rechtstreeks uit de ondoordringbare bossen van het binnenland, die een verbijsterende vmirdans ten beste gaven- „Op vier plaatsen, op het terrein had men vuren aangelegd en onder het geroffel van de begeleidende trommen dansten de negers in extase om het vuur om er tensloitc dwars door heen te springen, te lopen en zelfs te gaan zitten midden in de vlammen. We dachten: dat is glad en al onmogelijk, maar we zagen het met eigen ogen. Een der lui pakte uit het vuur een brandend stuk hout en zette er zijn tanden in. Een ander nam een bijl, die in het vuur gelegen had, in zijn handen en liep er een heel stuk mee weg. Hun wou wen stonden in de buurt en trokken de mannen terug, als ze wat te lang in het vuur bleven staan of zitten. Een zeldzame ervaring, een feest- gebruik dat men daar nog wel eens kan meemaken. Voor ons volkomen onverklaarbaar. In. januari van dit jaar reeds heeft de Barendrechlse gemeenteraad een krediet van. f120.000 uitgetrokken voor nieuw brandweermateriaal. Voor dit geld zou den een hogedruknevel-spuitwagen en trekker-materieelwagen worden aange schaft. Het was de bedoeling dat de beide wagens met uitrusting omstreeks septem ber zouden worden afgeleverd. De wagens zijn echter zelfs niet besteld. Brandweercommandant A. van 't Hof ver klaarde dat de krapte op de kapitaal markt en de centrale financiering ook hierbij roet in het eten hebben gegooid. Hij zei geen idee te hebben wanneer de wag'ens wel zouden worden afgeleverd. •,Ik heb het volste vertrouwen in het col lege van B. en W20 voegde hij er aan toe, „die ongetwijfeld de bestelling zullen doen wanneer dat meer enigszins mogelijk is." Het huidige blusmaterieel bestaat uit een lagèdruk autospuit, uit 1952. een jeep uit 1944 die ook als trekker dienst doet, Het Is ook voor de huisvrouwen in Maassluis geraden, wanneer zij haar huis verlaten, de deur goed te sluiten. Dinsdag middag ging mevr. Sch. even. haar zoon tje naar school brengen, een kwestie van ongeveer een kwartier uit en thuis, ter wijl haar man naar zijn werk was. In deze korte tijd heeft een ongenode gast zich toegang tot de woning verschaft en diverse dingen overhoop gehaald waaron der de linnenkast. Er worden verschillende voorwerpen vermist. Het bleek een onge veer 30-jarige man te zijn, dragende een sik. Een en ander bracht nogal verwar ring in de buurt, waardoor de man kon ontsnappen en met een uitkijk verdween. De politie stelt een onderzoek in. en een tweewielige motorspuit. De jeep en de lage-druk autospuit staan op de nominatie vervangen le worden. De heer Van 't Hof verklaarde dat het bij zijn korps ondanks dit verouderde ma teriaal toch heel goed gaat. „Wat de uit rusting betreft hebben wij altijd voorop gelopen bij het aanschaffen van nieuwe dingen. Verder telt mijn korps gelukkig vier automonteurs en een carrosseriebou wer, zodat alles reilt cn zeilt." DE LUCHTBODE De postduivenhoudersvereniging De Luchtbode vloog met 282 duiven vanuit Creïl, 323 km. De dieren werden om half zeven in vrijheid gesteld: aankomst eerste duif 1059.56 uur; laatste (71e) prijsduif 11.47.28 uur. Uitslag eerste 50: C. v. Gelderen 1 22, M. Goedegebure 2 37, M. v. d. Pijl 3 34 41, Ph. Hoffmann, 4 12 31 32, M. de Wit 5 20 24 25 28 38 45 45 47 48, H. J. de Vos 6 10 39, A. v. Selm 7 23 49, C. Ver wei j 8 17, M. Broek 9 11 15 25 29, Gebr. Kloppenburg 13 14 16, G. Roodenburg 18 40, H. de Willigen 19 36, C. Bakker 21 44, G. v. Vliet Sr. 27 42, G. Brabander 30, G. v. Vliet Jr 33, E. Bravenboer 35 43, W. Tieleman 50. Kampioenschappen: hok, midofon: 1. C. Verwey, 3713 punten, 2. M. Goedegebure 3505, 3. Pb. Hoffmann 3428, 4. J. Bel 3160, 5. C. Bakker 3009. duif, mldfond: 1. C. Verwey 1667, 2. M. Goedegebure 1646, 3. C. Verwey 1515. 4. M. Goedegebure 1488, 5. C. Verwey 1416, Hok, fond: 1. L. Poldervaart 2642, 2. M. Broek 2638, 3. G. Roodenburg 2242, 4. M. Goedegebure 2033, 5. Ph. Hoffmann 1849 Duif, fond: 1. G. Roodenburg 2. L. Pol dervaart, 3. M. Broek, 4. Ph. Hoffmann, 5. b. Poldervaart. Bob Zijlstra heeft een bijzonder mooie reis gehad, Alleen al de reis naar Surina me per vliegtuig is een openbaring. Het is iets bijzonders in zo'n enorm toestel binnen te stappen als een van de honderd en zoveel passagiers. Het was een DC-8, die ons eerst naar Frankfurt en vandaar over het imposante bergland naar Lissa bon bracht. Als je dat landschap zo onder je door ziet glijden, dan pas wordt men zich bewust hoe mooi de wereld is. Van Lissabon over de Azoren en daarna de Atlantische Oceaan: dan is er niet veel meer te zien. We zaten boven de wolken en de zon scheen er op, net alsof je hoog over de ijsbergen vloog. Je moet wel een paar keer slikken wegens de hoogte, maar verder niets: het to eicel ligt volkomen stil; ja hoort zelfs nauwelijks het brommen van de motoren. Ook de aankomst in Suriname is heel mooi: één groene wildernis dat oerwoud en dan plotseling de landing in Paramari bo. De hitte daar slaat je tegemoet erg afmattend die warmte. Zondag zijn we meteen het water in gegaan, maar dat viel niet mee: we moesten ophouden we gens ademgebrek en we waren erg som ber gestemd toen over onze kansen, want de Surinamers zijn immers wel aan die moordende hitte gewend. Maar het is ten slotte best meegevallen. We werden in gekwartierd in hotel Palace tegenover het houten paleis van de gouverneur. Meteen al was er een tropische regenbui van an derhalf uur, die de straten van Paramaribo volkomen blank zette. Wc zaten in zwem broek in de regen en dat gaf wel wat ver kwikking, maar na de bui kregen we het nog benauwder dan eerst. In onze kamer hadden we gelukkig een grote ventilator en het eten in het hotel was ook best: wel geen dingen van Suriname, maar eten zo als je hier ook in een hotel krijgt sla, doppertjes, peultjes en aardappelen etc. het gewone hotelmenu. „Het contact met dc mensen was nog al moeilijk. Ze zijn er best vriendelijk en doen alles voor je. maar op wedstrijdge- bied zijn het chauvinisten van het zuiver ste water. Nogal fanatiek. Op het voet balveld hebben we een match gezien nou, de politie had moeite om de kijkers in toom te houden. Tijdens de 1500 m lie pen een Nederlander en een Antilliaan naast elkaar. De Nederlander herkent de man en roept: He, hoe gaat het met je? Vertel ik je straks wel, zegt de ander, als ik over de eindstreep ben", 's Maan dags zijn we eerst naar de gouverneur ge weest in het gouvernementsgebouw. Mr. Pengel hield een toespraak en zei, dat het niet om de overwinning ging, maar om de sportiviteit cn om de contacten tussen ver tegenwoordigers van de verschillende de len van he Kijk. 's Middags hadden we een barbecue: stuk hen vlees werden bui ten geroosterd boven vuurtjes in de vrije lucht. Blank en zwart heel genoegd ijk door elkaar, bijzonder gezellig. Nee, ras verschillen zijn er in Suriname niet. Geen spoortje van discriminatie gemerkt. Dinsdag na de wedstrijden hebben we een bezoek gebracht aan Afobaka. waar die grote stuwdam is met dat meertje dat zo groot is, als de hele provincie Utrecht. Duizenden mensen hebben voor dat stuw meer plaats moeten maken en zelfs de wilde dieren zijn per vliegtuig geëvacu eerd. Daarna brachten we een bezoek aan Balling-Soela, een bosneger dorp, waar de mensen nog ongekleed rondlopen: nakome lingen van. slaven, die indertijd in het oer woud zijn gevlucht. Ze spreken er 'n soort neger-Engels volkomen onverstaanbaar. Ze wonen in houten hutten met daken van stro en leven van bladeren van arrowroot, die ze roosteren en dan fijnstampen om er brood of pannekocken van. te bakken. De kinderen lopen er naakt om jc heen en vragen Dm geld, maar onze begeleider zei dat we hun niks mochten geven, omdat ze anders aan de bedelarij wennen. In de hui zen wat zelfgemaakte stoelen en een klomp hout bij wijze van tafel. Donderdag zijn we gaan z^vemmcn bij particulieren, dio een eigen bad hebben. Er was een garden-party ten huize van de heer dr. Essed, maar uitsluitend voor officials er» leiders on leidsters van de Nederlandse ploegen. Zelf hebben we ons in het hotel best vermaakt. Er was een casino, een zan geres en gelegenheid tot dansen. Vrijdag hebben we een bezoek .gebracht aan de. Bruynzeel fabrieken. waar 2000 man werken, blank en bruin, alles door elkaar Javanen, Hindoes. Chinezen en negers. Chinezen zitten overigens het meest in het winkelbedrijf. Bruynzeél schilt er 70 cm. dikke stammen tot dunne lappen hout. die dan tot triplex worden aaneengelijmd. Toen kwam er nog een receptie, waarbij de gouverneur aanwezig was. Daar namen wij onze gouden medailles in ontvangst voor zwemmen, atletiek en voetballen. *VVe hebben veel vrienden gemaakt. Onze da mes gaan met hun overzeese vrienden cor responderen. Zaterdagavond is ons nog een feest aangeboden door de heer Ma duro, de stichter van het complex van die naam in Den Haag. Die woont op Curacao. Er ■was een Surinaams beat-band je en Jonk heer L. Feith heeft nog een humoristische toespraak gehouden als voorzitter van de Stichting Koninkrijk Sportliga. Het af scheid op het vliegveld was bijzonder har telijk. Duizenden mensen waren gekomen om ons uit te wiliven en juichten ons geest driftig toe. In Lissabon had ons vliegtuig een kwartier vertraging, omdat er een vo gel in de propeller was gevlogen, na een vliegtocht van dertien uur op de lange duur wat eentonig zijn we maandagraid- dag weer in het koude Nederland terugge keerd. Tja. en dinsdag meteen een stevi ge verkoudheid te pakken..." Dc overwinnende Nederlandse pleeg in Suriname eveneens zorgen, temeer omdat er plan nen zijn om een cent i a ie >:aanylaats te creëren. Die plannen zijn er al een paar jaar. maar men wacht op een verorde ning. De gemeente Numansdorp heeft blijkbaar mets tegen woonwagens cn nun bewoners, want zij zou er prijs op stellen deze mensen binnen hun grenzen to heb ben. Voor Goeree-Overflakkee zou dit een ideale oplossing z;jn. maar ai de woonwa genbewoners hiermede gebaat zijn is niet te zeggen, omdat ?.ij. willen Ze het eiland bereiken, dit alleen via ce tolbrug kan. De gemeenten, na de samenvoeging, moe- - ten nieuwe verordeningen aannemen. Al leen Oost Hakkoe heeft dc verordening in allerijl aangenomen met dc bepaling dat slechts een gericht aanta! wagens een plaats mag 20eken in en Bommel. Wat r niet terecht kan. moet ver de - trek ken cn de eerste staanplaats is in dit ge- al Stad aan 't Haringvliet, waar een mooie plaats .gevonden wordt op dc ios- al san de haven. Aan die haven zijn dc laatste jaren wat bedrijven gevestigd cn de gemeente heeft de zorgen op zich genomen voor de Miigciogoniieid. Hieraan is geld be steed. maar van de mogelijkheid tot ommen kan men geen gebruik maken, omdat de badhokjes gebruikt worden als door de woonwagenbewoners. Er is immers geen enkele sanitaire voorziening. Niet alleen Stad aan 't Haringvliet on dervindt hinder. Vanaf Ooltgensplaat tot Melissant zijn er tal van wagens en lal - van moeilijkheden. De gemeenten zitten er mee en de gemeenteraden breken zich het hoofd, terwijl de bevolking hinder on dervindt van deze vrijbuiters. Voorzien in- - gen zijn er vrijwel niet getroffen voor de ze mensen en in Middeiharnis, die een echt woonwagenkamp heeft, herbergt veel meer wagens dan is toegestaan en daar in feite kan. Zomers oefen voetbal van Excelsior In een vooral na de rust zeer aantrek- kelijke wedstrijd, hebben zowel Excelsior als Zwaluwen een nuttige oefenwedstrijd gehad op deze zomerse avond, waarvoor - in Maassluis behoorlijke belangstelling be stond. Het was in dc eerste speelhelftecn gelijkopgaande wedstrijd met wisselende kansen. Belde voorhoeden wisten echter niet tot doelpunten te komen hoewel De Graaf en Van Gen deren voor Zwalu- wen diverse scoringskansen kregen. Men nam een teveel afwachtende houding aan. hetzelfde kan gezegd worden van de voor- waartsen van Excelsior met name van WItzenburg en 't Hart. Zo kon het dan ook niet anders of de rust moest met blanke stand in gaan. In de tweede helft zoals gezegd aantrekkelijk voetbal maar de afwerking in het bijzonder van Excel- sior liet veel te wensen over. Zwaluwen kwam reeds kort in de tweede speelltelft aan een voorsprong, toen De Graaf een vrije schop nam. Via binnenkant paal ver- - d\veen de bal achter doelman Geurtsen. 1 Excelsior liet het er niet bijzitten cn dacht 2eker aan een gelijkspel, hetgeen cr ook wel inzat, doch de eenvoudigste kansen werden om zeep gebracht en zelfs kou spil Den Boer niet profiteren van cc 11 j strafschop, want zijn schot werd door kee- per Schars keurig gestopt. Excelsior bleef aanvallen, maar kansen geboden aan A. v. d. Sar geen voorhoedespeler» cn C. v. Witzcnburg bleven onbenut, zodat -• er geen verandering meer in de stand kwam. - Excelsior 2 en Zwaluwen 2 deciden de z pur.tcn broederlijk door met 33 gelijk te spelen. -- Bij dc zwemwedstrijden van de Koninklijke Sportliga in Suriname, die dezer dagen in Paramaribo werden gehouden, kwamen de 1 Nederlandse Antillen, Suriname en Nederland tegen elkaar uit. Nederland was ver tegenwoordigd door Ria van de Endc, Enschedé, Ilia Adank van Breda, Carla Jansen uit Haarlem en Ilonka Keus uit Den Haag, verder de heren Gerrit ter Beek uit Enschedé, Peter Heerens uit Eindhoven, Jan Koen Anthonï uit Rotterdam en Robert Zijlstra uit Schiedam. Het is tot een algehele overwinning van de Nederlandse ploeg gekomen. Alle eerste prijzen werden door de Nederlandse zwemmers in de wacht gesleept. De Surlnamers volg den als tweede ploeg en de Antillen sloten de rfj. Na dc wedstrijden be zochten de Nederlanders o.a. een bauxietfabriek en maakten zjj excur sies naar verschillende andere Sari-' naamse bezienswaardigheden. Goed kamp van Rlioonse jeugdclubs De kinderen van de Geref. Jeugdclubs J.n Rhoon hebben een week gekampeerd in het GJO-kamp te Nieuw Millingen. Het weer was goed en dc kinderen hebben volop kunnen genieten van de prachtige natuur op de Veluwe. Naast mooie wan delingen en spelletjes, hebben 2ij zich ook in de avonduren kunnen vermaken. De kinderen hebben b.v, een dropping mee gemaakt in de avonduren» terwijl de week werd besloten met een. kampvuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 1