iTBH NIEUWSBLAD Rust doet de vier molens op Schiedamse wallen „roesten''1' 558.- boogaard BEZORGERS (STERS) w Molen De Vrijheid gaat weldra in restauratie Ir. Adriaanse, oud-directeur GTB, ging met pensioen Burgemeester houdt bij Orpheus tafellede morgen IVLAARDINGEN m Groeiend aantal leden voor de Nederlandse Protestantenbond limUMSd HU s KLACHTEN Scliiedamse koren met Kerstmis in de Sporthal AT AAR. ANNEE& De hoogste Laat draaien l mé M'pi-: ■PL Predikbeurten Kaarten voor Delftse Taptoe bij de VW Alles intact DE Als U warmte-wilt RÜTTERDAMSCH KIEUWSBLAD ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 Uo-.fdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 TH.EFOON 268091 over bezorging Schiedam: van 18.3019.30 uur en 's zaterdags van 46 uur Tel. 265828, Vlaard.dijk 171 b TNfOG STEEDS PRIJKEN op de Schiedamse wallen de vier ko renmolens, de Walvïsch, de Vrijheid, de drie Koombloemen en de Noord. De molens op deze vesten, die vroe ger de stad omsloten, bepalen reeds van verre het silhouet van de stad Schiedam. Eens was de oude bin nenstad omgeven door achttien mo lens; in de loop der tijden zijn de meeste verdwenen era van de ge hele reeks zijn er slechts vier be houden gebleven. Wanneer we de geschiedenis van de nu nog bestaan de Schiedamse molens naslaan, blijkt dat zij allen regelmatig ge' restaureerd moesten» worden. De oorzaak hiervan was in vele gevallen brand- of stormschade. Hiernaast zijn veel restauratiewerkzaamheden verricht, omdat de molens verval len waren. Bij de molen De Vrij heid is dit momenteel ook het geval, vooral de stelling en de roeden ver keren in zeer slechte staat. Een der Schiedamse nieuwsbladen deelt mede dot alle Schiedamse zangkoren met Kerstmis een massale kerstzang in de Sporthal Margriet zullen verzorgen. De ge. zongen foeteren zuilen volgens het plan var sporthal directeur, de heer C. J. M, Buhners, worden opgenomen door de Zie kenomroep Schiedam en worden uitgezon den in he: gemeenteziekenhuis en de Dr. - Xoletstichting. ZATERDAG 2D AUGUSTUS Irene, 7 uur: St. Hulp Buitenlandse Werkers: Contactbijeenkomst. Marijke, 8 uur; Reisvereniging Driehoek: Contactbij eenkomst Tuin laan, 2 uur: Wielerronde. Irene, 3.30 uur: Guillaume, dansavond. Maasboulevard, 9 u: Vuurwerk SG-feestweek BIOSCOPEN Passage Theater Thurtderball. dag. 2 uur en 8.15 uur. z&. en zo. 21.1579-15 uur: Monopoie Theater: Beach Party, vrijdag 2, 7 9.15 uur, zaterdag 2, 7, 9.15 uur, zondag 2, B. 15 uur, dinsdag 2 en 8 uur, woensdag 8 uur. Tankbataljon, zondag 2 en 4.15 uur, woens dag 2 uur. Meisjes zonder kamer, zaterdag 24 uur. MEDISCHE DIENST Jn he: week-end en voor spoed gévallen zjjn de volgende artsen te consulteren: W. J". franke. BK-laaii 30, lel. 268163. iïouthuysen. Marconistraat 93. tel. 26B516. F Jungexius. Jac, Catalaan 8, telefoon 267355 APOTHEEK Apotheek ïv#T*. Lange Haven 81. **1. 20O42. Apotheek Kcthel, Schiedamsew. 41f, lel, 269927 De molen De Vrijheid werd in 1785 ge bouwd en Is wellicht de hoogste van Euro. pa. Dit in tegenstelling met de algemeen heersende mening dat de Walvischmolen de hoogste is. Van de stelling tot de straat heeft de korenmolen De Vrijheid een hoogte van 18,5 meter (twee meter meer dan de Walvischmolen), do lengte van de vlucht, dit is de afstand van. wiek tot wiek, is bij beide molens 26,7 meter. In 1926 werd het wïekenhuis van de mo len De Vrijheid zwaar beschadigd door een storm. Vanaf die tijd is de molen steeds meer in verval geraakt. Nog juist op tijd, in 1936, greep de gemeente in en. ging men de molen restaureren, waarmee men in 1939 gereed kwam. Sindsdien is de molen in gebruik als opslagplaats van een distil leerderij en kwam de molen, als molen tot rust. Sedertdien hebben de wieken niet meer gedraaid, slechts eenmaal in de laat ste vijfentwintig jaar is de kap naar het zuiden gekruid en wel ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de distilleerde rij» die nog steeds de eigenaar van de molen is. Sedert die laatste restauratie in 1939 is de molen De Vrijheid dan ook weer lang zaam maar zeker achteruit gegaan, alleen het „gaande werk" is nog geheel intact. Over enige tijd wil men beginnen met het herstel van de stelling en de roeden. Het restaureren van de roeden, betekent dat het gehele wiekenkruis opgeknapt zal moe ten worden. Hopelijk zal men het niet al leen bij het restaureren van roeden en stelling laten, want ook de vloeren zijn slecht, de ramen kapot en de gevel ziet er niet zo best meer uit. De molen bezit een gevelsteen met het jaartal 1785; de ze steen bevindt zich onder een vrouwen figuur met Griekse helm en een schild; de erbij behorende spies met hoed is jaren geleden afgebroken en nooit meer her steld. Wanneer de molen De Vrijheid op dezelfde manier gerestaureerd zou worden als de molen Zandweg in Botterdam of de molen Aeolus in Vlaardingen, waarbij gro te aandacht is besteed aan bet voegwerk, dan zou Schiedam weer trots kunnen zijn op deze oude molen. Laat men echter de molen vijftig a hon derd dagen per jaar draaien, dan doet men al aan onderhoud. De kap moet dan regelmatig gekruid worden en dus ook ge smeerd. Het fijewicht van de kap draagt daarbij telkens op andere punten, zodat de staartbalken minder te lijden hebben. TJTELE INWONERS van Schiedam zullen deze grote draaiende molen als een. curiositeit gaan beschouwen, terwijl de molen tevens toeristisch aantrekkelijk wordt. De V.V.V. in Schiedam heeft drie jaar geleden al geprobeerd om de vier mo lens te laten draaien en te versieren. Dit jaar nog heeft de heer H. Tenwolde, di recteur van de V.V.V.-Schiedam, getracht de molens in de vakantieweek te versieren. Dit stuitte echter op moeilijkheden, omdat De Vrijheid moest worden gerestaureerd en de molenaar van De Walvisch met va kantie was. Zodoende ging deze versiering niet door, maar misschien zal de VW het volgend jaar het nog eens proberen. Wanneer de nu ruim 180 jaar oude molen De Vrijheid geregeld draait, kun nen kleinde onderhoudswerkjes, zoals het teren van het houtwerk e.d., gesubsidl- terd worden door rijk, provincie en ge meente en wel voor zestig procent tot een maximum van zeshonderd gulden per jaar. Wanneer de molen in de toe komst gerst en graan zou malen, zullen de kosten toch echt niet hoog zijn, om de molen In bedrijf te houden, ter wijl grote restauraties minder voor zul len komen. Ook Monumentenzorg heeft uitdrukkelijk gezegd, dat het om deze re denen van het grootste belang is om die molens weer te laten draaien, zoals dat ook in de Zaanstreek gebeurt. De molen De Noord draait sinds zijn restauratie ook haast niet meer. In 1962 heeft deze molen weer zijn kap, wieken en balie teruggekregen. Voor deze molen geldt bovenstaande in. gelijke mate. Zou het nu niet mogelijk zijn dat alle bedrijven die graan en peulvruchten moe ien malen dit van tijd tot tijd ih de vier verschillende molens laten doen? Daarvoor zou dan Iisschien een molenaar aange steld kunnen worden. De Schiedamse mo lens blijven dan behouden. Ten slotte zijn zij niet meer uit het Schiedamse stads beeld weg te denken. Walvisch, een van 's werelds groot ste molens De Drie Koornbloemen is soms nog in functie Stadsbeeld met De Vrijheid en De Noord ZONDAG 21 AUGUSTUS 1966 A. D, SCHIEDAM De heer Ir. D. J. Adriaan- oud-directeur van Schiedams Tech nische Bedrijven en sinds augustus I960 directeur van het gemeentelijk gasbedrijf van Groningen gaat de dienst verlaten. Hij heeft van het college van. B. en W. van Groningen op de meest eervolle wijze ontslag gekregen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In verband daarmee zal hem op vrijdag 26 augustus middags van vier tot half zes in de raadszaal van het Groningse gemeentehuis een afscheidsreceptie worden aangeboden door het gemeentebestuur van Groningen. De heer Adriaanse is voor Schiedam van grote beteke nis geweest, omdat onder zijn leiding belangrijke veran deringen in Schie dam konden wor den gerealiseerd. Hij had o.a. een werkzaam aandeel in de elektrificatie ™w—_-=r xan. Schiedams straatverlichting. Ook zette hij zijn krachten achter de invoering van de gas geiser in iedere Schiedamse woning. Krachtig was zijn aandeel bij de Invoering van het afstandsgas. Tn 1955 brak hy in de 80e vergadering van de Vereniging van Gasfabrikanten een lans voor het gebruik van een nieuwe gaseenheid, de Megacal, die thans algemeen als uniforme warmte- eenheïd Is aanvaard. De heer Adriaanse zat in allerlei landelijke gasorganisaties en -commissies, en heeft als lid van de Com missie Van Iterson van 1945 tot 1950 ge holpen aan het voorbereidende werk voor de moderne gasvoorziening van Nederland, welke thans uitmondt ia de landelijke aardgasvoorziening. Hij was in Schiedam bekend als een warm voorstander van de Morele Herbewapening. Ned. Frot. Kond 10.30 uur ds. Klaassen. Hervormde Gemeente: Grote Kerk JA uur ds. A. Hoffman, 5 uur ds. G. Sanucni Rotterdam; Bethelkerk 10 uur ds. j, Zimmerman; Opstandimgskerk 10 uur dt D. Broers, Amsterdam; Vredeskerk 10 uur ds. C. van der Steen: Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons (H. Avondmaal); De Rank 8.30 uur ds. A. Hoffman, 7 uur cs W. Vons (Jeugddienst). Gereformeerde Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. P. A. Bohlemeyer te Maassluis, o uyr kand. H. K. Stroes te Rotterdam; Kcthel „De Ark"' 9.30 uur ds. C. de Ruyter te Rotterdam-Feijenoord5 uur kand. J v- d. Linden te Huizen; Magnolia Deï Keri 10 uur kand, J. v. d. Linden 5 uur ds. G, van Duinen te Wassenaar;' „De Goed» Haven'' 10 uur ds. M. de Wit te Rotten dam, 5 uur ds, P. A. Eohlmeyet; Juliana- kerk 10 uur ds. G, van Duinen, 5 uur prof, dr. A. Troost te Rotterdam. Geref. Kerk Vrijgemaakt 9.30 ert 4S0 uur dienst Leger des Heils, Lange Haven 71, m uur heillgia-gssamenkomst, 6.30 uur open bare samenkomst Koemarkt. 7,30 uur ver- lossiagssamehkomst. Leiding majoor «j mevr. Van. Gestel-Verrijk, Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, 10 uur ds, J. Batelaan, Den Haag, 4 uur ds. J. Kruijt, Hillegersbei^, Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugdhuis, Lange Haven 97, 9 en 3.45 uur dienst. Oud-Kathoiieke Kerk, Dam 28, 10 uur Heilige Mis. Hersteld Apost. Genootschap, Stadho®. derslaan. 9.30 en 4 uur dienst. Evangelisch Luth. Gemeente, 20 nuj dienst. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw (zaal 3), Tuinlaan 50( 6 uur openbare toespraak, 7.30 uur Wachttorenstudie. Vrjje Chr. Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, gebouw Irene, 7 uur Evangelisatie-avond, ds G. Vegter. Chr. Geref. Kerk, Warande hoek B. K.- taan, 10 en 5 uur dienst. Missions to Seamen, AngUkaanse dienst kantine Wilton-Fijenoord, iedere le, Se en 5e zondag der maand vm. 9 uur Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67, dienst. SCHIEDAM Ook dit jaar verleent de VVV Schiedam haar bemiddeling voor de kaartverkoop tb.v. de Delftse Taptoe, waaraan dit jaar ook het fietsende mu ziekkorps der artillerie deelneemt. De Tap toe begint des avonds om 9 uur en eindigt om half elf. Plaatsk-aarten kunnen voor een van de avonden van 25 augustus tot en met 3 september ook telefonisch wor den besteld bij de VW, onder nummtr 286.000. Ook nu weer worden tochten georgani seerd met autobussen, die 's avonds kwart voor acht van het WV-gebouwtje vertrek ken.- De kaarten, inclusief entreebiljet, te gen zeer aanvaardbare prijs beschikbaar, kan men verkrijgen bij het Reisbureau Broere, Hoogstraat 53a, tcL 128731, Wat Schiedam betreft kan men de kaarten be stellen via de VW, De belangstelling voor deze tochten in Schiedam is zeer behoor lijk. SCHIEDAM - In het jaarverslag van OPHANDEN ZIJNDE restauratie des te belangrijker, omdat De Vrijheid terecht kan worden beschouwd als een van de mooiste molens van Schiedam, Van. binnen is-alles nog in zijn oorspronkelijke staat. De buitenkant heeft in de loop der tijden geen. verandering ondergaan; de gro te deuren, waardoor men in en uit kan rijden zijn nog precies als vroeger. Bij de andere molens is dat niet meer het geval. Ook de drie koppelstenen bevinden 2ich nog in de molen. Anders dan bij de an dere Schiedamse molens heeft men hier nooit enig mechanisch maalapparaat aan gebracht, zodat er geen grote dieselmotor en geen drijfriemen zijn, die de andere molens in feite wat ontsieren. Wat zal er na de restauratie met de mo len gebeuren? Zal hij dan weer blijven rusten, of zal men hem af en toe laten draaien, zoals dit nu ook met de Walvisch molen gebeurt? De molen De Walvisch kan men tegenwoordig regelmatig op zaterdag zien draaien. Wat de capaciteit betreft is dit de grootste molen van Europa. Hij is in het verleden vaak door het noodweer beschadigd; in december 1938 werd hij door brand verwoest, waarbij niet minder dan vier verdiepingen uitbrandden. In I960 werd hij voor het laatst gerestau reerd en men heeft hem sindsdien regel matig aan het draaien gehouden. Wanneer De Vrijheid na de restauratie blijft rusten, dan vervalt hij weer lang zaam maar zeker. In rusttoestand moeten de wieken van de molens steeds naar het westen staan omdat het uit die hoek het hardst waait. Wanneer de kap nu geruime tijd zo blijft staan, zakt hij, naar men ons verzekert, op den duur iets in door het eigen gewicht, waardoor het kruiwerk vast gaat zitten. Na verloop van tijd zal de mo- i len dan weer ©nbrnürtmar «ij*. de Nederl. Protestanten Bond afd. Schie dam, wordt nogmaals gewezen op de gro- de betekenis van het jaar 1965, dat immers de opening van het Francois Haverscbmidt- huis op 23 oktober 1965 heeft te zien ge geven. Waarderende woorden worden uit gesproken t.a.v. een der Initiatiefnemers, de eerste penningmeester van het Stich tingsbestuur, wijlen de heer Alewijn de Groot. Zijn naam zal aan het bejaarden centrum aan de Prins Bernhardlaan ver banden. blijven. Het aantal leden van de N.P.B. nam toe en wel tot 918. Hiervan behoorden tot de Ned. Herv, Kerk 383 per sonen en tot de Remonstrantse Broeder schap 56, tot de Doopsgezinde Sociëteit 21 en tot de Evangelisch Lutherse Ge meente 19. Uitsluitend van de NPR zijn 439 personen, of 47 procent. Hierbij zitten 247 kinderen tot 15 jaar, 200 leden in de leeftijd van 16 tot 24, 370 in de groepen van 25 tot 49 jaar, 307 in de leeftijdsklas se 49 tot 64, 155 personen van 64 tot 70 jaar en 296 leden die ouder zijn dan 10. Ter verklaring van dit laatste cijfer kan een 2insnede in het jaarverslag dienen, volgens welke door het gereedkomen van het bejaardentehuis het aantal leden iets toenam. In de vacature» ontstaan door het ver trek van mevr, Schipper-Feenstra naar Haarlem werd voorzien doordat mej. M. Verveen tot bestuurslid werd gekozen. Aan bet einde van het jaar heeft de penning meester, de heer H. M, de Baan, zijn func tie neergelegd. Ook in 1965 is op verschil lende openbare scholen godsdienstonderwijs in IKOS/NPB verband gegeven. De samen werking, ook met de gemeentelijke auto riteiten, was daarbij bijzonder hartelijk. De nog jonge koorvereniging is opgehe ven wegens het te geringe ledental. Ook het aantal kinderen, dat de zondagsschool bezoekt is weinig bevredigend. De secreta resse van deze onderafdeling, mevr. Van Oordt-Vervoort, legde aan het einde van 1965 haar functie neer. De stille arbeid van de commissie Hulp in Nood gaat on onderbroken voort. Orpheus begon zijn bestaan met een (aspirant) burgemeester, de heer H. L. Honnerlage Grete, één der oprichters, die vele jaren burgemeester van onze goede stad Schiedam is geweest, en in 1949 overleed, met het voor ons land en voor misschien de hele wereld opmerkelijk re- kord van een lidmaatschap van 83% jaar. Orpheu3 eindigt zijn eerste eeuw weder om met een burgemeester als lid, te we ten burgemeester H. Roelfsema, die on middellijk bereid was, het ere-voorzitter- schap te aanvaarden en die op zich heeft genomen, tafelpresident te zijn bij het feestdiner in Europoort, dat op 3 septem ber a.s. zal worden gehouden. Orpheus voert reeds een halve eeuw het predikaat „koninklijk"» nl. sinds 1916. Het bestuur is vast van plan, de twee de eeuw aktïef in te Zetten met nieuwe komposities, die voor het eeuwfeestjaar bestemd waren, maar vanwege de grote drukte in dat jaar, moesten worden uit gesteld. Hoe ver de huidige leden en be stuursleden in die tweede eeuw komen, ligt inderdaad nog in de echoot der go den verborgen. Driejarig meisje verongelukt KETHEL Een driejarig kind is vrij dagmiddag om 6 uur aangereden door een auto en daarbij zo ernstig gewond, dat het 5 uur later in het Gemeenteziekenhuis is overleden. Het slachtoffertje Cora Post, Harre weg 32, speelde met twee andere kinderen voor de ouderlijke woning op de weg, waar op dat moment een wegenwachter eert repa ratie verrichtte aan een defecte motor, die al 2ijn aandacht opeiste. Met betrekkelijk geringe snelheid na derde de auto van de 48-jarige Delftenaar J. W., die bij het zien van de kinderen ook nog vaart minderde. Cora stak echter plots ei ing de weg over en liep daarbij legert de auto op, waarbij zij dodelijke kwetsuren heeft opgelopen.1 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 't 4 4 4 4 4 '4 4 4 4 4 4 4 j 4 4 '4 4 ■4 oorra*4 erb&ar Electromagneiïscbe ontsteking 10.000 kco!. Standacrd- uitvoering met thermostaat 618.» SctetMsmllt Vtanlinsiii-öLlillMi.JliÓ Uüjurt lick i: Ittilttttua VMtliftiftabil IMiMBjsjj) 4} p Speci^alraak vópr stijlvolle sfeeryerlichting -* -J I Korte Hoogstraat :i5 - I KAPSALON HELENS ö8 saloo voor de beter* permanent. Stroomloos voor ieder haar geschikt £7,50. Helens tiède perma nent ls cle meest Ideale na tuurlijke permanent fio.^ 1.- reductie op vertoon van deze advertentie. Gratis halen en brengéi. per luxe auto voor perma nent. KAPSALON HELENE Rem brand tl aan 22 Schiedam TeL 2871 70 Het KOTTEKDAMSCH NIEUWS- BLAD heeft direct plaats voor endge aktieve GOEDE BIJVERDIENSTE. Aanmelden tussen 9 en 17 uur, Smalle Havenstraat 1 t/o de Vis- bank of telefoon 3229.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2