fmDAMSCH NIEUWSBLAD Weer reehtzaalslag tegen gevaarlijke autowrakken Personeel Chinees - Indisch - Restaurant Vaart- en Vlietengebied is nog niet geschikt als stedelijk recreatieoord Eerste bewoners betrokken 7e verdieping Spaland Orpheus zet onder Verhooy nieuwe koers in Eerste Schied. Papiervernietïging Chinees - Indisch - Restaurant HONGKONG I SCHIEDAM, BROasVKt 3 - TH.EFOON 24809» KLACHTEN VOOR DE KANTONRECHTER Goud voor directrice van St. Jacobs Gasthuis Burgerlijke stand gpfci-rr,? Iü een PAGBIAUÏ met uw voor pa kh nis werk Aanstaande zaterdag openen wij ons geheel vernieuwde - - mmm Ontoegankel ij k voor auto's I m mstmsmmsmm té Ml Mil «USUI Hooffegsniscfeap ea Bodactie: HOTTEEDAMSCH NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2a AUGUSTUS 1966 over bezorging Schiedam: van 13.3D~19.30 uur en '3 zaterdags van 46 uur Tel. 265323, Vlaard.dijk 171 b D« Vliardinger A. v. V. stond woensdagmorgen voor de kantonrechter omdat hij had laten rijden met een wagen, die te iwoar geladen was. Het was maar Iets te zwaar, begon V verontschuldigend. Iets te iwaar.vroeg mr. W. E, van Vloten verbaasd, Hier staat, dat er meer dan 1ZQQ kilo le veel op lag. Noemt u dat iets te veel? Een wagen die los gestort Is, mag alttfd meer hebben dan het aangegeven maximum ge wicht, verdedigde V. zich. Het argument sneed geen hout voor de kantonrechter. Mogelijk is iets toegestaan, tfci hij, maac dan natuurlek geen 1200 kilo. Er rijn meer gevallen geconstateerd, zei de officier van justitie in zijn rekwisitoor, en nooit is er een proces-verbaal opgemaakt. Maar nu moest het er toch maar eens van komen, want overbelastingen als deze worden toch te gek. Hij eiste tegen de verdachte een hoet van 20 gulden of vier dagen. V. werd conform veroordeeld, maar kreeg Vin mr, W. E. van Vloten de ernstige waar schuwing mee dat er tegen hem andere maatregelen worden genomen wanneer hij nog- maal voor een dergelijk feit moet verschijnen. De Vlaarriicger M. L. en de Maaslaucer 2. v. S. moesten zich woensdagmorgen verantwoorden omdat ze een automobiel hadden bereden of laten rijden waarvan öe stoplichten niet werkten, de ruitenwissers onbbraken en de carrosserie zodanig verrot was. dat er gaten van. 40 bij 35 centimeter in de bodem, zaten, waarbij nog kwam dat het voertuig onverzekerd was. Deze wagen reed goed, begon L., en het werk dat w ermee hadden te doen. moest af en daar om. hebben we voor dat dagje deze wagen maar genomen- Zo. zei mr, "W. E. van Vloten, reed de wagen nog goed. Ik kan het me nauwelijks voorstellen, als ik allee wat hier staal bekijk. We hebben bij de politie precies uitge legd 'boe het zat. viel S. zijn medever dacht® bij. Die wagen werd alleen maar die dag gebruikt, want hij stond op de nominatie om te worden gesloopt. Maar je.er was een. beetje werk te doenf dat snel gebeuren moest en aangezien we geen andere auto meer tot onze beschikking hadden, hebben wb deze maar even ge bruikt Alles goed en wel, vond de officier mr. G. G. AbeLn in zijn rekwisitoor, maar tegen dergelijke wrakken moeten de mensen, be schermd worden. Zo n wagen, richtte hij zich., tot de verdachten, mag in geen geval de weg op. Het is een rondrijdend gevaar voor iedereen die zich in de buurt bevindt. Hij eiste tegen L- boeten van 20 gulden of vier dagen, voor de remlichten, zevenen- c-enhalve gulden of twee dagen voor de ontbrekende ruitenwissers en 60 gulden of twaalf dagen voor de toestand waarin, de wagen had verkeerd. Tegen S., die de eigenaar van de wagen was, vroeg hij voor dezelfde feiten 25 gulden of vijf dagen, tien gulden of twee dagen, tien gulden of twee dagen, 60 gulden of twaalf dagen plus 100 gulden of 20 dagen met een voorwaar delijke hechtenis van veertien dagen we gens het onverzekerd rijden. Ik schrik er een beetje van, begon S. nadat de officier van justitie zijn rekwisi toor had beëindigd. Ik kan het me voorstellen, merkte de kantonrechter op. Maar, vervolgde hij. stelt u zich eens voor wat er gebeurd was, als u iemand had aangereden en die per soon was ten gevolge daarvan levenslang invalide geworden. Wie.betaalt dat dan. Ik, zeiS, Als u dat kunt opbrengen, antwoordde de kantonrechter. U moet niet vergeten, besloot hij, dat hst misdadig is ten opzich te van uw medemens. Wanneer iemand anders door uw schuld iets overkomt en u bent niet verzekerd, dient u daarvoor op te brengen en het is de vraag of u dat kunt". Hij veroordeelde de beide verdachten tot boeten van 15, 7,50 en 50 gulden, te ver vangen door vijftien dagen en 15, lö, 60 en 100 gulden of 37 dagen, plus een voorwaar delijke hechtenis van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. Nog bonter had J. P. van Z. uit Schie dam het gemaakt. Evenals zijn voorgangers had hij gereden in eer» wagen die niet in behoorlijke staat verkeerde en-die niet ver zekerd was, maar bovendien had hij in zijn karretje getoerd zonder in het bezit te zij li SCHIEDAM Bij Koninklijk Besluit j, in rr.ej. A, Scholten, directrice van het St. Jacobs Gasthuis, de gouden eremedail le toegekend, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zr. Scholten nam vanmid dag om drie uur afscheid als directrice van 't St. Jacobs Gasthuis, tijdens 'n bij eenkomst met 't college van regenten van het St. Jacobs Gasthuis. Burgemeester Roelfsema. voorzitter van liet College van Regenten, heeft de- scheidende directrice toegesproken en haar de toegekende Ko ninklijke onderscheiding uitgereikt. Zr. Scholten neemt afscheid in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Geboren: Guido. z. v. H. van der Wal en J. van Eijk: Cornelia M.,.*d, v. G. van de Bel'- en J, A. Doejaaren; Hendrikus B. 7.. v. B. Laarhoven en G. Stieber: Inger P. d. v. C. P. Hagger en T. H. Dieters. Overleden: V/ A de Jong, 67 jr, wed. van Litsenburg; J. J. H. Hendriks, 83 jr.; M. C. Meijer, 84 jr., wed. de Roo. £lké dog fcijfet men er nacr uit J. v. d. Waal en Zn., Westmolenstraat 27, Schiedam vraagt: Goed loon. - Pensioen vrij. Tel. 267556, na 6 uur 263687. -fc ruime parkeergelegenheid. •fa bushalte naast onze deur. ■je; gezellig ingericht je afhalen van diners ook mogelijk. Geopend van 12.00 uur tot 23.00 uur. Kembranrftlaan 4 Schiedam, Te!. 010-26582? p van de vereiste papieren. Hoeveel heeft die wagengekost, vroeg mr. Wï E. van Vloten. Tweehonderd gulden, antwoordde Z. Dan kun je natuurlijk opk weinig ver wachten, merkte de kantonrechter op, maar om dan nog te gaan rijden zonder hem te verzekeren, zonder in het bezit te zyn van een-rijbewijs, zonder kentekenbe- wij en zonder de belasting, te hebben be taald is natuurlijk wel heel kwalijk. Z. moest toegeven, dat het allemaal wel. wat erg veel van het kwade was. Maar. had hij tegen de politie gezegd, 'hij was alleen maar van plan om hem even te proberen. Er echt in rijdenwilde hij nog niet. De officier van justitie noemde de zaak in zijn rekwisitoor een bijzonder kwalijke combinatie, waartegen scherp moest wor den opugetreden. Hij eiste tegen Z. boeten van 75 gulden of vijftien dagen, 100, gulden of 20 dagen, plus veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar' en 60 gulden of twaalf dagen; een totaal van. 235 gulden of 47 dagen, hetgeen de kantonrechter verminderde tot 200 gul- den -of 40 dagen, plus de geëiste voorwaar delijke hechtenis, Een iets andere zaakwas die tegen mevrouw J. W. de K. uit Vlaardingen, wier zoontje niet altijd stipt de lessen had ge volgd. Mevrouw De K. verdedigde zich voor dé kantonrechter door te zeggen, dat haar zoontje niet al te best meekon en nogal eens last had van hoofdpijn, waarom de juffrouw haar eens gezegd had dat ze hen» dan maar beter kon ihuishouden. En voor de rest, aldus de lezing'van mevrouw De K.r deed hij-voor de juffrouw boodschap pen en moest hij koffie zeten. En toen dacht ik, besloot ze, dat hij dan evengoed oor mij thuis koffie kon zetten. Dat is dan "wel de manier, merkte de officier van justitie op, om goede burgers voor de maatschappij te kweken. Mevrouw De K. ging er niet op in. Er wordt gezegd, zei mr. IV, E. van Vlo ten, terwijl hij - op het dossier wees, dat uw kinderen wel heel gemakkelijk van school houdt. Mevrouw De K. knikte ont kennend. Ik,; zei ze verontwaardigd. De twee zusjes die bij mijn zoon In de klas zitten.'gaan/altijd keurig netjes naar school en blijven rooit thuis, maar -hij hóeft -op echoot toch niets anders te doen dan' bood schappen eh die kan hij voor mij ook doen. Daar hoeft hij niet voor naar school. •Ik begrijpt, niet, onderbrak de officier van justitie de wassende woordenvloed, dat u zich niet schaamt. Ik krijg hier vaak mensen, diein moeilijke omstandigheden, verkeren en die soms best willen maar niet' beter kunnen of weten, maar dat. is-met u niet het geval; U hebt geen enkele reden' waarom u uw 2oon thuis houdt béhalvë het koffiezetten, waarvan u vindt -dat hij dat thuis even. goed kan doen als op'school. Hij eiste tegen mevrouw De K, een boete van 75 gulden of vijftien dagen,-waartoe zij conform werd veroordeeld. Onder de rook van Vlaardingen, Delft en Maassluis strekt zich het Vaart en Vlietengebied wit. Je waant je er mijlenver van de bewoonde wereld. Je voelt jer er volledig in de rust en natuurpracht van dit unieke recrea tie-oord van water en vlietlanden opgenomen. De plotselinge overgang van het stadsleven naar dit door natuur-, hengel- en watersportliefheb bers zozeer gezochte natuuxoord in het weidegebied van Midden-Delf land, is zo groot, dat je als stedeling wordt overstelpt door het gevoel, in een paradijs te zijn beland. ders en bromfietsers toegankelijk koolas- paadje, dat van uit de richting Vlaardingen en Delft toegang tot het recreatiecentrum biedt. Weliswaar wordt dit pad van uit Vlaardingen tot een 20 meter brede re- ereatieberm met fietspad verbreed, die de recreatiemogelijkheden langs dit gedeelte van de Vaart aanzienlijk zal vergroten. Maar betere toegangsmogelijkheden tot. het centrum van hét recreatieoord biedt deze berm evenmin, omdat; hij yoorlopig yer er voor eindigt. In Randstad Holland is dit ongetwijfeld een van de zeer weinige recreatieoorden, die voor het automobilisme nog niet zijn ontsloten. Het hart van dit recreatieoord is voor het autoverkeer practisch nog volko men ontoegankelijk. Met aan de ene zijde van De Vaart het Schipluidense weidege bied en aan'de andere zijde de Maaslandse vlietlanden. Dit vlietlandengebïed. met Boonerviiet, Middelvliet, Trekvliet ert Mi<3- delwetering met het Bommeer, biedt,, via rijksweg 20, vanuit Vlaardingen en Maas sluis alleen over water gelegenheid lot dit centrum door te dringen. Vlaardingen. heeft er voor gepleit deze^situatie op ie heffen door de. aanleg van een autoweg langs de oostelijke oever van de Booner viiet. Maar na de grenswijzigingen tussen Vlaardingen, 'Maassluis en Maasland, die 1 september van kracht worden, blijft de strook tussen de geprojecteerde Verlengde Doeokade en de Boonerviiet, waar deze autoweg is gedacht, tot Maasland behoren. En Maasland wil van een dergelijke auto weg niets weten. Het wenst zijn grondge bied niet voor stedelijk toerisme, maar alleen voor landelijke recreatie, open te stellen.. Weliswaar zou de Verlengde Doen- kade deze ontsluiting kunnen bewerkstel ligen, maar de aanleg hieryan ligt nog. in een yen verschiet. A an de andere zijde van de Vaart loopt de Trekkade als voormalig jaagpad voor de scheepvaart tussen Vlaardingen en Delft. Een alleen voor voetgangers, wielrij- US-IBS MS SCHIEDAM De eerste bejaarden heb ben woensdag Huize Spaland, een bejaar dentehuis van de Nederlandse ^Hervorm de Diaconieën van Schiedam en Kethel, in Groenoord betrokken. De ingebruikneming van het bejaardentehuis is in alle stilte ge beurd, omdat het tehuis pas eind septem ber of begin oktober officieel zal worden' geopend. De eerste bejaarden heeft meh op de bovenste, de zevende verdieping een woning toegewezen. Totaal kunnen er ill Huize Spaland 130 alleenstaanden en 13 echtparen onderge bracht worden. Gisteren zijn de eerste vier: woningen betrokken. Morgen zullen er nog maals vier door de bejaarden worden be zet. Het ligt in de bedoeling telkens de eer ste drie dagen van de week zes nieuwe woningen in gebruik te nemen en vrijdags nogmaals vier. Het tehuis zal dan eind september geheel bezet zijn. waarna dan de officiële opening volgt. Een deel van het personeel is reeds en kele dagen in dienst. Totaal zijn er onge veer vijfentwintig tot dertig mensen nodig om het bejaardentehuis draaiende to hou den. Het bestuur van Huize Spaland hoopt half september al het' personeel te hebben aangetrokken, zodat de bejaarden dan naar behoren van de nodige hulp 2ijn voor zien. Twee dagen later dan de bedoeling was, is Huize Spaland in gebruik genomen. Dé oorzaak - hiervan is "de bouwvakvakantie, waardoor alles stil kwam te liggen en men weer even moest wennen om snel aan de slag te komen. Op bet ogenblik zijn de bo venverdiepingen geheel-klaar, alleen op de begane grond moeten nog enkele dingen afgewerkt worden. De bejaarden zullen er ecbter .zo goed als geen last van ondervin den. In de Grote-Kerk is er zondag een spe ciale afscheidsdienst voor de bejaarden, die in verband met hun verhuizing naar het Hervormde Rusthuis Spaland, de stad Schiedam zullen gaan verlaten. Tn het hart hiervan komt wel de enige voor auto's toegankelijke Gatweg uit. Een door het Schipluidense weidegebied lopende emalle landweg, die op de Vaart doodloopt, en er op de Trekkade uitmondt, om de door de melksehuitaangevoerde melk naar de zuivelfabriek te kunnen, ver voeren. Een laad- en losplaats dus voor de melkauto en. een zeer beperkte ruimte, waar slechts, enkelen hun auto kwijt kun nen. Het is er zomers een groot gedrang. Wie niet onverrichter zake terugkeert, loopt het risico zijn geparkeerde auto met deuken of krassen beschadigd terug te vin den. Gf verkreukeld, als hij van de situatie niet op de hoogte is. Ai geruime-itijd tracht het Schipluidense gemeentebestuur hier een parkeergelegenheid, te scheppen. Maar tot op heden heeft het tevergeefs getracht de hiervoor -benodigde percelen weiland van de boeren, aan te kopen. an weerszijden van deze parkeerplaats" staan wat verderop aan de smalle Trekkade de enige drie uitspanningen in. dit recreatieoord. Althans, aan 'de-Vaart. Aan de andere zijde ligt 2eer afgelegen, in het hart van het Maaslandse vlietengebied, het Jachthuis aan de Middenwetering "te dromen. Een voor de watersportbeoefe naars bestemd en nagenoeg alleen over water te bereiken ontspanningsoord. Ia de laatste jaren 'geheel gemoderniseerd en uitgebreid met moderne zomer- en. winter stalling voor de jachten. Niet voldoende om de steeds groeiende behoefte op te van gen, maar met geen verdere uitbreidings mogelijkheden. Een oord van landelijke re creatie voor natuurminnaars, overeenkom stig de wens .van Maasland. TTan de drie uitspanningen aan de Vaart staan er twee naast elkaar. Dc tot café- restaurant verbouwde boerderij De Rei- De smalle Gatweg is dc enige voor auto's toegankelijke vjeg, die naar liet recreatiecentrum leidt, maar nauwelijks enige parkeergelegenheid, 'biedt, Vanaj de Gatweg moet men over het koolas- paadje naar de uitspanningen en d£ woonboten, zoals hier mevr. Werner. gershof op Schipluidens en café Halfweg van Willem Keijzcr op Vlaardings grond gebied. Het er achter als een zilver lint door het polderlandschap kronkelende ri- viertje De Zwet yprmt er de grens. De ex ploitatie van De Reigershof is al jarenlang afgestemd op het houden van. partijen ea nauwelijks voor het toerisme beschikbaar Het levert koddige tafereeltjes op, wan neer gezelschappen, in deftig feestgewaad temidden yan het „naakt" in dit water sportoord,, over het smalle koolaspaadja schrijden.'Café Halfweg, is van hulsuit een dorpscafé, dat gepensioneerde Lever's "Zeepmij-employé Willem Keijzer (66) al bijna 35 jaar als bijverdienste exploiteert; Hij heeft er ook een roeibotenverhuur bij. Een .tiental jaren geleden heeft bij zijn 20 houten roeiboten door IÖ ijzeren vervan gen, wat in de seizoen tijd een volkomen ontoereikend; aantal is; Er is yoor.het café een terrasje gekomen, maar het café zelf heeft, rijn dorpskarakter behouden en fun geert alszodanig nog steeds voor de dorps jeugd. As Avonds tijdens de weekeinden en in de wintertijd. Hetzelfde geldt voor Riet- zicht aan de Schipluidense zijde van da Gatweg. Waar Leen Schenkelveld de waard is en dat ook bij de hengelsportliefr hebbers grote bekendheid geniet. A Herminst yermaaksoorden dus .voor ste- delijke recreatie. Wat als een gemis wordt gevoeld door de stedelingen, die ia dit recreatieoord overnachten en dit, bij het volkomen ontbreken-van andere over nachtingsgelegenheid in hun boten moeten doen. En daarvoor slechts hier en daan kunnen afmeren. Want niet alleen gaan de oevers vrijwel overal achter dicht riéC schuil, zij bestaan ook vrijwel uitsluiten*! uit moerassig yliellanrf. Behalve aan de Bommeer is er in dit uitgestrekte recrea tieoord bijna nergens gelegenheid to];, neverrecreatie en is men genoodzaakt aan; boord te blijven. Tot de enkele uitzonde*; ringen behoort het stukje oevergebied te- genover de uitspanningen Halfwegen De Reigershof, waar vroeger een boerderij heeft gestaan en. het grote zeilmeer van Vlaardingen moet komen. Daar liggen een. vijftal woonboten -gemeerd. Y/aarvan de een vrijwel nimmer wordt benut en de andere vier toebehoren aan twee Schie- damse en twee V laar din gse gezinnen. \Va£ de laatste twee betreft: aan de gezinnen van Jaap Poldervaart en Gerard "WernerJ De laatste nodigde ons gastvrij aan boord uit en vertelde ons van zijn ervaringen,' waaruit we voor dit artikel hebben geput. CEDERT HET Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus zijn repetities op dinsdag heelt gesteld en daarmee een bij- h onder dj ar ig. traditie me: het oog op de TV-uitzendingen van woensdagavond ueeft verbroken, staat hel onder leiding van de dirigent Chris Verhoog. De heer Verhoog is nog jong; het is een 33-jarige Hagenaar met een gav<; bariton, die nog herhaaldelijk optreedt ais solist. Hij heeft bij de repetities zo zijn eigen manier van werken. Hij begint cer?t de stemmen los te maken door de leden tien minuten te laten oefenen. Dat gaat dan de toonlad der op en neer, met bepaalde klanken er bij, de ie's en de oe's, want Chris Ver hoog 'houdt van een zuivere- uitspraak en articulatie. Hij componeert zelf ook en heeft voor dit jubileum drie liederen ge maakt, een drinklied, een toostlied en een Orpbeuslied ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan. Ook voor het bejaardènkoor van Orpheus heeft hij zo een en ander gemaakt. De tekst van het toostlied is gedicht door Jan de Vogel, een oud Orpheus lid. In. zijn contact mot zijn zangers is dc heer Verhoog waar nodig ter zake. maar soms ook genoegelijk, zodat er meest een gezellige sfeer ontstaat. Dat is overigens ook zijn op2et, want hij is de overtui ging toegedaan, dat het Mannenkoor in het algemeen in ons land een verkeerde koers is gegaan. Men mist maar al te zeer de gezellige liedjes, dig rechtstreeks aanspreken. Orpheus heeit voor dit eeu\vfee*t niet minder dan drie originele composities tot- zijn beschikking. In de eerste plaats heeft; 't Culturele Fonds Schiedam "t koor met een compositie van dé componist Monni kend im vereerd, dat in oktober tijdens het concert zal worden gezongen. Vervolgens een lied van Cos Monster, dat door een aantal ingezetenen van Schiedam wordt aangeboden en volgend jaar 2al worden gezongen door 't bejaardenkoor Senectule. Tenslotte is er dan het splinternieuwe werk Magnifica, dat ook in oktober wordt ge-! zongen, en wel tijdens de uitvoering op de zevende in de Grote Kerk, samen met' Sanger Einheit 1872 uit Vternheim. Het werk van Monnikendam, is vierstemmig en zeer motorisch, zoals -de meeste van zijn composities. „Naast de speciaal voor ens geschreven compositie van Monsteraldus de heer Verhooggullen wij het volgend, jaar al- lerlei andere dingen zingen. Het moer wat speelser worden. De gastveremgingen ko men met kwartetten en dubbelkwartetteri. voor de dag;, daarop moeten aoij kunnen antwoorden en dan niet met de mond vol tanden staan". Nog een detail in de jubileumviering is bet aandeel dat het damescomité erin heeft. Dit comité heeft gelden ingezameld en is voornemens het Mannenkoor volgende week zaterdag tijdens de receptie ecu ge schenk te overhandigen. Wat dit zal zijn i« uiteraard nog niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2