NAAR DE ZON Afscheid van „Rooie Sien" Achteraf bekeken Met het Nieuwsblad in herfst en winter Utrecht krijgt concertgebouw VIVA MARIA POSTZEGELNIEIJWS The Kinks op toernee r s Dr. J. BUITKAMP WAT DOET li IX DE KOE 633,per persoon Jan v. d. Berg speelde Bach Kunst voor de Jeugd HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1956 Utrecht krijgt een nieuwe concertzaal, „Tlvoli" op het Vreöenbu rg. Met 24 stem men voor en 21 tegen heeft de Utrechtse gemeenteraad hiertoe vannacht om half twee na een urenlange discussie besloten. Het gebouw zal een investering vergen van 12 miljoen gulden, terwijl het jaar lijkse exploitatietekort op 1,2 miljoen wordt begroot. Het niemve Tlvoli zal uiterlijk in I9T5 gerealiseerd moeten zijn. Situering van. het nieuwe concertgebouw in het hart van de stad is mogelijk gewor den door 'het eerder deze week genomen raadsbesluit een driepartijen-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Hoog-Catharijne, •de gemeente en de Kon. Ned. Jaarbeurs, waarbij werd vastgesteld dat de jaarbeurs gebouwen op het Vredenburg zullen ver dwijnen. Waarschijnlijk zal reeds in 1970 een. begin kunnen worden gemaakt met de sloopwerkzaamheden van het jaarbeurs- complex. Een jaar later kan dan gestart worden met de bouw van een nieuwe concertzaal. Utrecht zal dan weer over een behoorlijke accommodatie beschikken voor hot muziekleven, dat zich nu concen treert in het houten nood-Tivoli op het Lepelenburg, dat ongeveer 12 jaar geleden ïn de plaats kwam voor het vermaarde Tivoli aan de Kruisstraat, dat toen in ver band met de brandveiligheid moest worden afgebroken. Tanzania. Kenya cn Oeganda, Het twintig jarig bestaan van de Unesco, de opvoedkundi ge, wetenschappelijke en cultured organisatie van de Verenigde Naties zal op 3 oktober worden herdacht met een serie van vier waarden, 30, 50 c., t sh. 30 en 2 sh. 50. Op alle zegels komt het embleem van de Unesco voor. Vanuit dc diergaarde achter de ca mera is ook voor een giraffe een grote overgang. De overeenkomst tussen hem zelf en de mannequins die de nieuioe wintermode lonen, gepresenteerd door het Duitse. Mode-Instituut, zal het dier woarcchijnlijk niet erg duidelijk zijn. In de komende winter blijven de rokken kort met het gevolg: lange benen. Van daar het plaatje. De nieuwe kleuren: plat'ma-grijs, agaat-beige, smaragd- grenn en granaat-rood. B Err IE NOOY gaat met haar Amster dams Volkstoneel in de Groote Schouw burg in Zuid „Rooie Sien" begraven, onder zoveel belangstelling, hoopt ze in do stad waar Matïus Spree het stuk tot leven wekte, dat ze na de 1150ste voorstelling (op 3 september) kari' komen tot de 1165ste, Zc vindt het dan welletjes. Ze meent dat ze dan maar eens moet ophou den met het stuk van de Rotterdamse walletjes, al gaat het nog steeds op wie letjes, Ze is bang, vertelde zij In een persconferentie, dat de naam Beppy Nooy aliccn nog aan moeder «n erfelijk belaste Sien doet denken. Ze zoekt haar image in de andere stukken die ze uitbrengt en nog uitbrengen zal. Binnenkort „Blanke Bal last", waarin Julia de Gruyter en Elly van Stekelcnbnrg nog geschitterd hebhen. Ze komt daarmee begin oktober In de Zomaar een liedje. De VPRO doet met de betrekkelijk kleine hoeveelheid zend tijd die ze krijgt soms bijzonder aardige dingen. Toegegeven, het is minder moeilijk te woekeren met uren en ervoor te zorgen dat een min of meer select deel van de kijkers een programma krijgt dat naar hun zin is, dan avonden, vullen met mate riaal dat wordt gebruikt omdat beter niet beschikbaar is. Desondanks, de VPRO maakte er iets van, gisteravond via Neder land l. En dat met middelen die toch niet bepaald nieuw zijn: lichte muziek, film en toneel. Dat „Zomaar een liedje" blijkt overigens niet zo'n simpele zaak. De intonatie van Jantine de Jonge, de presentatie van Karin Kent, het nonchalant aan elkaar praten van Ben Rowold zijn beslist nog wel voor verbetering vatbaar, maar als aanloopje was het toch wel plezierig. Oude Draaidoos. Simon, van Collem liet ons voor velen waarschijnlijk opnieuw kennis maken, met Eddie Cantor. In zijn „Oude Draaidoos" had hij ditmaal een van die kleurrijke figuren, die heden en verle den verbinden op een manier die de schrij vers van historische overzichten, zouden moeten gebruiken. Hij is de man die om streeks 1930 in „The Kid from Spaun" staat, daarin zingt op een manier die nauw aansluit bjj die van Al Jolson, maar door Cantors persoonlijkheid toch geen plagiaat wordt, centraal staat in een show waarbij de vindingrijkheid van „Bavaria"' ama- teurwerk is, grapt op de typisch ontwa pende wijze van de jaren dertig, getrouwd ls met de Ida van het „Ida, sweet as ap- plecider", dat een succesnummer werd, zichzelf en zijn geld inzette voor de „bloedbank" en de .strijd tegen de kinder- verlamming in. Amerika, joodse kinderen uit de greep van het nazi-Duitsland kreeg. De begrafenisdlenaar. Als hoofdschotel van de avond was kennelijk Otto Dijks „De begrafenisdienaar" bèdoeld. Dat werd het niet helemaal, al mc-et worden toege geven dat het een aantrekkelijk stukje werk in het moeilijke genre van het een akters-schrijven was, Een originele expo sitie begrafenisverzorger belt op een verkeerd adres en een climax die men wel van tevoren zag aankomen, maar des ondanks voldoende spanning had, werden verbonden door een ontwikkeling die «Potte met alle logica. Nederland 2. De NCRV deed via Neder land 2 een „Literair Kijkschrift" uitgaan, dat duidelijk de sporen van het zomersei zoen droog, maar zulks in aanmerking genomen toch wel interessant was. Bem- lef haakte via opnamen uit de dichter- ttarathons in Londens Royal Albert Hall het Amsterdamse Carré in op enkele verschijnselen van de poëzie van vandaag. (Of zijn het inmiddels alweer die van gis teren?). Het bood hem in elk geval de gelegenheid wat nader in te gaan op een van de essentiële facetten van de poëzie, <he toch nog altijd streeft naar een mini- Mum aan middelen: de analyse van han deling^ en observaties. Het is een w'eg die zeker het exploreren waard is. Het doet er niet zoveel toe van welke kant we doordringen tot de kern van wat ons fysisch of emotioneel bepaalt, als de seg menten ervan maar herkenbaar aan de oppervlakte komen. d Beppie Nooy als regisseuse schouwburg aan de Aert van Nesstraat en dat streelt haar trots, want dan staat ze ook eens In het centrum van Rotterdam. In de loop van de tien jaren dat haar "Volkstoneel nu bestaat heeft ze ettelijke malen haar premières in de schouwburg in Zuid gegeven, o.a. van „De Jantjes" en van „Het kind van de buurvrouw". Ieder jaar nam 2e één. stuk op haar repertoire en „Rooie Sien" tippelde maar steeds mee. Er zijn er die er gek op zijn. 't Moet al voorgekomen zijn dat iemand er 40 keer heenging. Stellig heeft ze vaste klanten, want neem nu Alkmaar; daar heeft ze „Rooie Sien" 50 maal moeten geven Zijzelf, haar moeder Bep Nooy en Frits Engels hebben in alle voorstellingen mee gespeeld. Sien is de dobber waarop het nog steeds ongesubsidieerde Amsterdams Volkstoneel tien jaar heeft gedreven in voile zalen. Spree zelf hield er schoon de Circus-Schouwburg van over. "Wat Beppie Nooy ermee op het droge haalde stak zij in de montering van andere stukken en in haar bedrijf, dat met alle salarissen, so ciale lasten, séjours en. vervoer veel geld opslokt Ze moet 800 mensen in de zaal hebben, anders moet er geld bij. De vrachtauto eist alleen al 150 mensen. Sinds 1960 is om haar volkstoneel een stichting gebouwd en die vraagt steeds subsidie aan. Tot dusver zonder succes. Spree begon in de eerste wereldoorlog met „Rooie Sien" in Rotterdam, maar zij ook, in Zuid. Er rusten nog steeds auteurs rechten op, maar toen ze het stuk spelen wilde was de tekst zoek. Bij bejaarde acteurs vond zij hier en daar nog een uitgeschreven rol, maar na veel zoeken en vragen kon iemand haar de tekst vrij wel kompleet aanbieden. Ze bewerkte het stuk natuurlijk. De tekst, was soms uit de tijd. Ze speelt het ook anders dan vroeger, niet met dat pathos, maar rustig, sec, een voudig, sober, zegt ze. In het cabaret- bedrijf met variété. Nu ze „Rooie Sien" dan eindelijk in Zuid ter aarde gaat bestellen, wil ze twee stukken in één seizoen uitbrengen, waar ze de boer dan mee opgaat, nadat eexst Amsterdam ervan, genoten heeft. „Blanke Ballast" is het eerste, maar dat gaat in Utrecht In première, op 22 september, en gaat dan naar Rotterdam. Daarna zal ze of „Het land" van Emiie Zola In een bewerking van Herman Bouber, of „Onder één dak van Fabricius uitbrengen. Zij regisseert de stukken zelf. T\E DIRECTEUR van de Groote Schouw- ■*-' biirg in Zuid, de heer C. van der Lugt Melsert, voegde hier iets aan toe dat de operaliefhebbers welkom zal zijn: de proef om weer eens met Forum uit Enschede te beginnen is met de „Nabucco" verleden jaar zo goed bevallen, dat nu vier Forum- voorstellingen in Zuid in het vooruitzicht kunnen worden gesteld. Op 15 oktober zal eerst de „Nabucco" weer worden gegeven, en voorts kan men de „Barbier van Se- villa", Mozart's „Cosi fan tutte" en de „Meistersinger" verwachten. Eind oktober zal ook Wim Kan enkele malen in de schouwburg in Zuid optreden. (ADVERTENTIE) Vrijzinnige Hervormden intrede (van Drs. G. Westmijse) Toegang voor een ieder vrij. Zwitserland. D<a Zwitserse Europazegels zul len op 26 septensber verschijnen in de waar den 20 rp. (rood) en 50 rp. (blauw). De zegels dragen het gemeenschappelijke ontwerp van de landten, aangesloten bij de Conférence des Administrations des Postes et des Telecommu nications (CEPT). Op dezelfde dag zal een postzegel van 10 rp. worden uitgegeven, waar op de hoogste berg van de Benier Alpen, de Tinsteraariiorn (4274 meter) la afgebeeld, Portugal. Ter gelegenheid van da Inwijding van de Salazar-ibrug, de enorme hangbrug over de Taag in Lissabon, zijn twee poetzegels veiBchenen. Het zjjn een 2,50 en 4,30 escudo, die elk een ander gezicht op deze brug geven. The Kinks zullen in September een Europese tournee ondernemen. Ray cn Davc Da vies. Peter Quaife en Mick Avo- ry zullen dan Parijs. Berlijn, Den Ilaag. Kopenhagen, Oslo. Stockholm en Brussel aandoen. In Den Haag komen zij op zater dagavond 3 september in de Houtrusthal len. Tn het voorprogramma kan men or.der meer zien en horen de van „Ring. Ring, I've got to sing" bekende protestzanger Ferre Grignard. Uit Nederland zullen op treden Rob Hoeke R en B group, Hu and the Hilltops, Clungels. Zipps en Nederlands jongste ontdekking The Key met de dans groep Don't Touch. Oostenrijk. Medio oktober zal een seria van zes waarden wor den uitgegeven met afbeeldingen van vruchten: 50 gr. aard bei. 1 s. wijndruif, 1.50 s. apel. 1.80 5. braam bes, 2.20 s. abrikoos en 3 s- Rer*. Bonanza, één ncn de fraaie complexen appartementen in Torremclitios. nimimiiiiiiiiuiiniiiiiBiiliimiiüiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifEii We zijn in dit gedeelte van Europa, waarin ook Nederland ligt, de laatste jaren bepaald niet verwend met mooi weer. Zeker, midden augustus heeft ons geen onaardige week gebracht, maar de zomer in zijn totaliteit be zienEn nu staat de herfst al weer voor de deur, de winter. Wat doet u in de kou? is de vraag, die wij stellen aan hen, die zon der enige moeite onder een stra lende zon in een heerlijk warme streek zouden kunnen overwin teren. Men behoeft echt geen brede beurs te hebben om zich een zonnemii- jonair(e) te kunnen voelen aan Spanje's Zuidkust, op Majorca of op de Canarische Eilanden. Er zijn zoveel mogelijkheden, ook wat de tijdsduur betreft, voor het reizen en verblijven in herfst en winter in de zon, dat wij ze moeilijk allemaal kunnen vermelden. We willen u echter graag een voorbeeld geven; U bent met z'n drieën en u gaat naar het fraaie Alcgranza-complex in Torremolinos aan de Costa del Sol. Heerlijk, voor niet minder dan 99 dagen. Weet u, wat dit kost? Ongelooflijk. Alles inbegrepen, vliegen, apparte ment, schoonhouden appartement..» U behoeft geen brandstof te ver stoken, niet naar de dokter te lopen voor winterse kwaaltjes, geen reke ningen voor medicijnen. De zon schijnt al die winterse narigheid weg. Appartementen, bungalows, hotels, u kunt kiezen, te kust en te keur. Vooral voor gepensioneerden is dit de ideale wijze om van donkere (Ne derlandse) dagen zonnige (Spaanse) te maken. Onze reisafdeling heeft zich speciaal georiënteerd ten aanzien van al deze unieke kansen. Begin dit jaar al, waarbij men in januari aan de Costa del Sol de heerlijke temperatuur van 25 graden, kon waarnemen. Zelfs in die lange winterse maand is het in Zuid-Europa goed toeven op de ter rasjes *- Wij raden u aan zo .spoedig moge lijk contact met ons op te nemen om van een deskundige voorlich ting verzekerd te zijn. Men heeft een goede gids nodig om de juiste keus uit die vele mogelijkheden te kunnen bepalen. Wij zulkn u voor honderd procent met raad en daad terzijde staan. Hoe men in een kort tijdsbestek de grootheid van Johann Sebastian Bach kan demonstreren, heeft Jan J. van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delft, gisteren tussen de middag in de Grote of St. Laurenskerk laten horen. Twee grote en twee kleine werken waren vol doende om aan te tonen, wat een groot genie deze componist is geweest, Degivotse pracht van het Preludium en Fuga in D begon met de ten hemel stijgende toon ladders als inleiding tot een hartstochtelijk brok muziek met een prachtig melodieus gedeelte en een kolossaal slot met dubbel- pcdaal. Uit het lange fuga-thema ontwik kelt zich een 2eer levendig stemmen- weefsel, dat door de concertgever briljant en toch stoer werd gespeeld, wat ook het kenmerk was van zijn spel in het prelu dium. Een dergelijk werk besloot het concert: hot Preludium en Fuga in A, melodieus als een Pastorale het korte eerste deel, rustig en innig de fuga. Twee koralen vormden het middendeel van het programma: het rustige, door trillers verlevendigde An Wasscrflüssen Babylon in de zetting voor vier stemmen (in een. vroeger gecomponeerde vijfstem mige versie was het dubbelpedaal toege past, maar die techniek ging in de acht tiende eeuw hoe langer hoe meer verloren) en Vor deinen Thron tret' ich hiermit, fijn melodieus cn prachtig met alle innig heid gespeeld, zoals dat betaamt bij een werk, dat Bach zo niet op zijn sterfbed heeft gecomponeerd, dan toch wel voor een deel heeft opgeschreven en voor een deel aan zijn schoonzoon Altniköl heeft gedic teerd. G. M. Dersjant, De Gemeentelijke Kunstcammissie voor de Jeugd die thans de „Stichting Kunst voor de Jeugd" heet, biedt met een keuri ge folder een Algemeen Programma aan voor het nieuwe seizoen. Dat programma omvat 2 toneel- cn 2 ballettentoonstellin gen, alsmede enkele concerten in De Doe len, Toneel ƒ1,50, ballet f 1 per voorstel ling. "Voorts zijn er „kunsturen" te bestel len op scholen cn in clubhuizen. De teken en schilderklassen worden voortgezet. Het Cultureel Jeugdpaspoort (15 t.m. 21 jr.) geeft voor f2,59 zeer veel voordelen. Verdere inlichtingen, ook over atelier- bezoeken, film en vakantiedagen met cul tuur verstrekt het secretariaat van de Stichting E.N.-gebouw, kamer 265, Cool- singel 6. Het Franse zangeresje Frangoise Har dy weet hoe zij de fotografen moet be- spelen. Ditmaal werd raak geschoten toen zij in mini-ensemble verscheen op een cocktail-party voor de film Grand.", Prixwaarvoor op het circuit van Monza. opnamen worden gemaakt, r ^Qe Vira Maria mode doet nop steeds opgeld. Het lieve, argeloze, jonge van deze Jitmmode bekoort van tijd tos'. tijd de een of andere couturier die ge noeg heeft van het ontwerpen van jurV ken voor geposeerde dames. De laalsteh vormen wel zijn beste clientèle, maar waarom zou hij de jeugd ook niet naar de ogen zien De jeugd is de klant v&n de toekomst. Op onze foto ziet u een allerlie/ste jonge mannequin met ecri, gebreid wit jurkje uit de collectie van- de Deense kapper-modeontwerper Steen-: Nagboel. Het meiske loopt in kaar kamt- zaol-achtig japonnetje door de straten ven Kopenhagen en als iemand haar vraagt: „wat is dit nu voor een creatie dan antwoordt ze bedeesd; „Viva Maria.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 1