ROÏÏilMm MEBUI Nieuwe fabriek van Sprij in voorjaar afgebouwd Jeugdgemeenteraad besprak huidige politieke situatie Ned. Heidemijlevert V HB 400 kilo kweekkarper Diertekenares J. Bottema exposeert in de Visbank SLOOP VAN DE OEROUDE PEPERSTRAAT BEGONNEN KLACHTEN De heer D. J. v. d. We ij de 11 neemt afscheid Prinses Beatrix Fonds Jubileum-collecte Beatrixviert feest Agenda Programma commissie jeugdvoorstellingen Toneel niet hal na ZRO-waterpolo Afscheid havenmeester W. C. van der Eem R.K. Instuif Opgetrokken met IJsselsteen HöiS Volgende maand snoekbaars Nieuwe CitograaE helpt bij verkeersonderzoek Gee 11 voorransr verleend HOTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 Hoofdagentschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Hovensfr, 1 - Tel. 3229 Redactie: TeL 5453 over bezorging in Vlaardingen, Smalle Havenstraat 1, tel. 3229 van 9 tot 17 uur en van 18.30 tot 19.3Ü uur. Zaterdags van 16.30 tot 17.30 uur. ïn Cuijk aan de Maas en omgeven door liet mooie NoortDlmburgse landschap, wordt gestadig -gewerkt aan het grote nieuwe fabriekscomplex waarin B. Sprij's Hout- en Meubelindustrie N.Y. vrijwel alle prod oktieaf deling en uit de 'fabrieken in Vlaardingen en Khindert gaat onderbren gen. De eerste paal voor <fezc nieuwe fa briek werd op 7 januari 1965 geslagen door de oudste directeur, de heer B. Sprij Sr. en op 18 augustus vorig jaar werd de vlag gehesen op het hoogste punt van het complex, het ketelhuis, De bouw verloopt voorspoedig en de verwachting is, dat de hele fabriek, met een vloeroppervlakte ran meer dan 20.«00 m2, in de eerste helft van 196? gereed zal zijn. Overigens wordt met de ingebruikne ming niet gewacht tot -de hele bouwerij achter de rug is. Als eerste productieaf delingen werden de bom enz a gerij en de fi- ueerschillerij naar Cuijk overgeplaatst t*n inmiddels is daar ook de zagerij in be drijf gekomen, evenals enkele kleinere on derdelen van het bedrijf. Deze week wer den de eerste geheel gemonteerde meube len door de nieuwe fabriek afgeleverd, zij het voorlopig nog onafgewerkt, zodat deze eerste produkten voor de laatste hand naar Klundert vervoerd moesten worden. Alles bijeen is in de Cuijkse fa briek van Sprij momenteel al ongeveer 70 man personeel aan het werk. waarvan een deel werd overgeplaatst Uit Vlaardingen en Klundert. De beslissing, in Cuijk een geheel nieuwe fabriek te stichten, is geno men omdat het niet mogelijk bleek op een uit een oogpunt van bedrijfsorganisatie verantwoorde manier de produktie Vlaardingen en Klundert uit te breiden. De logische consequentie was het besluit één nieuwe fabriek te bouwen en als plaats van vestiging werd Cuijk gekozen om zijn gunstige ligging aan water cn spoor lijn op een vrij centraal punt in de Euromarkt. om de gunstige arbeidsmarkt om zijn aantrekkelijkheid als woongebied, en om de financiële voordelen van de omstandigheid, dat Cuijk een ontwikke lingsgebied is. voor vestiging waarin het rijk subsidie beschikbaar stelt. Het ligt in de bedoeling in de toekomst de fabriek in Klundert geheel te sluiten; in Vlaardingen blijft de verkoopafdeling gevestigd en bo vendien zullen hier enkele speciale af de ilngen aan het werk blijven, t.w. die voor speciale meubelen (op bestelling) èn vóór beiimmeringen. Ondanks het feit, dat de toekomst voor de Nederlandse meubelindustrie ais geheel niet onverdeeld optimistisch wordt beoor deeld, heeft de directie van de N.V, Sprij toch het volste vertrouwen in de toekomst var. het eigen bedrijf. Zij streeft er naar een te sterke specialisatie in de produktie re vermijden, om zodoende door een, 2ij bet op grote schaal toch vrij ambachte lijke manier van werken de mogelijkheid open te houden van een voortdurende en soepele aanpassing aan de markt. Met dit streven hangt samen, dat de N.V. Sprij geen massameubelen maakt, maar zich op het wat exclusievere genre gericht heeft. De nieuwe fabriek in Cuijk wordt door het aannemingsbedrijf L. K, H. Oudenho ven uit Venray gebouwd naar een ontwerp van de Vlaardingse architect A. D, de Vos (B.N.A.)^ met ais medewerker voor dit project dé heer D. Elzinga, De heer D. J. van der Weijden, chef van da afdeling plantsoenen en begraafplaats van gemeentewerken gaat met pensioen m heeft met ingang van 1 december eer vol ontslag gekregen. De heer v. d. Weij den is sinds 1 mei 1933 onafgebroken in dienst geweest van de gemeente Vlaardin gen; hij bereikte de rang van technisch hoofdambtenaar le klasse A. In de plaats van dc heer v. d. Weijden i#, met ingang van eveneens 1 december, tot chef van genoemde afdeling benoemd d» huidige waarnemend-chef, de heer G. I. Davidse- De leden van de jeugdgemeenteraad te Vlaardingen hebben zich gisteravond met een vrij actueel onderwerp beziggehouden. !De bespreking van de Troonrede duurde slechts kort maar de discussiepunten die daarna aan de orde kwamen leverden vol doende stof op tot een langdurig gesprek over d.e rijks studietoelagen, de vervroeg de inning van de inkomstenbelasting en verhoging van de omzetbelasting en het punt wegenbelasting. Men kwam niet toe aan het discussie' punt Ontwikkelingshulp wegens het late tijdstip, maar wel had men in plaats daar van de huidige politieke situatie ter hand genomen. Het prn en contra van diverse' facetten werd onder dc loep genomen en zelfs kwam het tot een motie om de'KVP op te hef ren. Deze motie werd échter ver worpen met 5 tegen 4 stemmen. Met de vervroegde inning van de in komstenbelasting en de verhoging van de omzetbelasting was men het niet altijd met elkaar eens. Deze vervroegde inning heeft namelijk betrekking op mensen, die Op zaterdag 22 oktober zal in Vlaar dingen de jubileum-collecte van het Prjn- ses Beatrix Fonds worden gehouden. Het collecte bureau is die dag gevestigd in de foyer van gebouw Triangel in de Fran senstraat. Collectanten kunnenvan zater dagmorgen 8.00 uur af hun collectebus daar at komen halen. Eventuele giften kan men storten op de girorekening van de bankiers Mees Hope te Vlaardingen (Nr. 1021) ten name van de jubileum actie van het Prinses Beatrix Fonds. De buurtvereniging Beatrix geeft vrij dag in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse feestavond, waar deze keer het program ma verzorgd wordt door het gezelschap Tnnny Leerink. Onder het motto: „Lach iedere dag een blijde lach" komen dan op het toneel The Luckberries. The Handy Fools, Alice Williams, Tonny Bakkenes, Trudi Dilé. Aty van Paers en Tonny Lee- rink. Het feest begint om acht uur; na af loop is er bal, waarvoor de muziek ver zorgd wordt door de WF-band onder lei ding van de heer Kok. Van vrijdag, 21 oktober tot en met zon dag 6 november, zal in De Visbank een tentoonstelling te bezichtigen zijn van diertekeningen. vervaardigd door de teke- nares-schilderes-HIustratrice Johanna Bot- temat dic in het bijzonder bekendheid ge niet door haar tekeningen van dieren. Deze kunstenares woont in Amsterdam, wérd bi Laren geboren en groeide op in Katwijk. Na haar mulo-opleiding bezocht zij de Academie voor Beeldende Kunsten !n Den. Haag, waar zij, na het behalen van de akte MO-tekenen, lessen kreeg in schil deren en beeldhouwen. Hoewel zij dus DONDERDAG Triangel, 8.15 uur: Alg. ledenvergadering Visard, Kunstcentrum. Luxor, 8 u: Doelwit voor twee revolvers 14 J.u VRIJDAG Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond ouurtver, Beatrix, Triangel, 8 uur: CJV Instuif speJgroep Argus met „u spreekt met uw moordenaar". Visbank, 8 uur: Opening tentoonstelling dier tekeningen Johanna Bottema. Harmonie, soc. zaal, 8 uur: Lezing Club Salut les Diables. Luxor,.8 u: Doelwit voor twee revolversI* 1). Geopend: Apotheek Backer. Hoogstraat 228. telefoon 2162. *i oktober eerste kwarücr Zon op 7.14 uur, onder 17.34 uur Maan op 15.29 uur, onder 23.Q1 uur haar opleiding kreeg aan de Haagse aca demie, leerde Johanna Bottema daarnaast ook veel en vooral het illustreren van haar vader, de bekende illustrator schilder Tjeerd Bottema. De kunstenares specialiseerde zich in portretten en diertekeningen. Al op vijf tienjarige leeftijd zocht en vond zij haar studieobjecten in de dierentuinen van Den Haag en Wassenaar en tegenwoordig is zij een regelmatig bezoekster van Artis. Langzamerhand heeft Johanna Bottema een basiscollectie opgebouwd, waaruit zij het werk selecteert, dat al in. Amsterdam, Den Haag, Lare^, Hengelo en Parijs werd geëxposeerd en dat nu dus vanaf vrijdag ook in Vlaardingen te zien zal zijn. Uit deze collectie ook koos een bekend dames weekblad een serie van acht diertekeningen voor publikatie. De expositie ia de Visbank wordt vrij dagavond geopend: zij zal op alle werk dagen 's avonds van zeven tot negen uur te bezichtigen zijn: op zaterdagen boven dien 's middags van twee tot vijf en od zondagen alleen van twee tot vijf. Op deze expositie i3 de rijkssubsidieregeling voor aankopen door particulieren van toepas sing, wat betekent, dat wie voor eigen re kening een werk van. Johanna Bottema koopt, aanspraak kan maken op een rijks subsidie van 30 pet van de koopprijs. Do expositie in de Visbank is georganiseerd door de commissie voor Beeldende Kun sten. een eigen zaak hebben, die zulks zeker niet prettig zullen vinden, De heer Smit fP.v.d.A.) was van mening dat verhoging van omzetbelasting inflatie in de hand zou kunnen werken. In vele gevallen werd de huidige econo mische situatie in de gesprekken betrok ken en daarbij bleek, dat de P.v.d.A.- fractie van de jeugdraad het helemaal nie: eens was met de A.R.-fractie die was ver tegenwoordigd door de heren O. v. Boon 511 M. H. L. Weststrate jr. Het wös maar goed. dat voorzitter, de heer I. A, v. Leersum de vergadering goed in handen had want vooral de heer Van Roon hield er van om steeds opnieuw in de rede te vallen. Opheldering kreeg hij ove rigens niet van zijn „tegenstander* Smit, ook niet toen men overeen was gekomen om het tijdens de pauze onderling te re gelen. Het was al biina 11.30 uur toen de jeugd gemeenteraad de Burgerzaal van het stad huis verliet Als onderdeel van het programma van r!,:- commissie jeugdvoorstellingen voor het komende seizoen is vorige week onder lei ding van mevrouw L, van Haghe in de Dr. A, Plesmanschool weer de jaarlijkse de clamatiewedstrijd begonnen, waarvoor zich in eerste aanlog zestien deelnemers heb ben gemeld. Op uitnodiging van de commissie komt op 27 oktober de toneelgroep Harlekino uit Den Haag in de Stadsgehoorzaal twee voorstellingen gegeven van ..Het geheim van het Kokoseiland", voor leerlingen van 4e en 5e klassen der laeere scholen. Op 10 november komt het Scapinoballet naar Vlaardingen om voor dc zesde klas sen van de lagere scholen en de eerste e klassen van het voortgezet ondenvüs enkele balletten uit zijn uitgebreide reper toire fe dansen. De toneelgroep Proloog uit Eindhoven zal op 23 november, even eens in de Stadsgehoorzaal, een voorstel ling voor jonge mensen verzorgen van Mo lière 's ..De schelmstreken van Scapino". De eerste helft van het seizoen wordt dan op 9 december besloten niet een con cert, eveneens voor jonge mensen, van nel Utrechts Studenten Orkest, dat werken zal uitvoeren van Hellendaai, Bach cn Ravel cn tevens een modern Nederlands werk ten gehore zal brengen. De C.J.V. speigroep Argus en de C.J.V Instuif hebben voor vrijdag een toneel avond met bal na 'georganiseerd. Argus brengt die avond in Triangel het stuk ,U spreekt met uw moordenaar'" op de planken en de Instuif verzorgt het bal na met muziek van het AMA-kwartet. ,,U spreekt met uw moordenaar" werd geschreven door Frederik Knott cn ver taald door Gerard Rakers. De voorstelling wordt geregisseerd door Cees Romers. De avond die onderdeel vormt van de viering van het 80-jarig bestaan van L. en V., is toegankelijk voor jong en oud en be gint om acht uur. Voor de ZRO-wimerp.olocompetitie ïs het le herenzevental van VZC in de afdeling A ingedeeld met Merwede 1. SZC 1. Maas ZPB 1, Rotterdam 2, Rotterdam 3 en SVK 2. Op woensdag 28 oktober opent VZC de competitie met een thuiswedstrijd tegen Merwede, aanvang 's avonds 9,45 uur. Bij de dames is het 2e zevental van VZC in afdeling A ingedeeld met SZC 1, Merwede J, Rotterdam 1, RDZ 1 en ODZ 2. Het 2e herenteam van VZC in afdeling C. het le herentea mvan WIK in afdeling D. De heer W. C. van der Eem, haven meester bij het Havenbedrijf VJaardingen- Oost, is 65 jaar geworden en heeft daar om donderdagmorgen afscheid genomen van het bedrijf. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het restaurant Vulcaanha- ven. De heer Van der Eem is bij HVO ne gen jaar werkzaam geweest als haven meester en als schade-expert. Zaterdagavond zuilen The Lightnings da gasten zijn van de RK Instuif, op een bij eenkomst in zaal Muzanda, die om acht uur begint. Dinsdag is het RIjswijkse sloopbedrijf P. van Zundert met de sloop van een der alleroudste straten In Vlaardingen begon nen: de van de Hoogstraat naar de Kui perstraat leidende en alleen voor voetgan gers toegankelijke Peperstraat. Voorlopig alleen de eerste drie panden aan. de voet van de Kuiperstraat en grenzend aan het parkeerterrelntje Jangi de Waalstraat tegenover het stadhuis. Staande dus in de zuidelijke wand van de Peperstraat, die gisteren, door de slocpaettvitelten, ook voor voetgangers was afgezet. Deze panden zijn, zo toonde ons een der slopers, uit IJ ssclste entjes opgetrok ken. die grif aftrek vinden in West-Duits- land voor de restauratie van historische gebouwen. De slopersbedrijven verdienen er goud aan, zo vertrouwde hij ons toe. VDoal aan de haodbewerkfce Usselstenen, waarbij hij ons op de muren van de aan grenzende panden wees, die nog bewoond zjjn'maar naakt tegenover het stadhuis oprijzen en daarmee schril afsteken. De oudste plattegrond op het gemeente archief dateert van vóór 1572. Daarop ko men voor de waterkering Maas&luissedijk- Hoogstraat - Kortedijk - Schiedamsedijk, de Markt met de kerk, de Blersloot, de Waal- de Schoolstraat, de Smalle Haven straat en de Westhavenkade vanaf de Samlle Havenstraat tot de Kerksteeg, Maar nog niet de Peperstraat. Doch reeds in 1594 wordt de Pepersteeg genoemd, die pas in 1930. op verzoek van de bewo ners, officieel wordt omgedoopt in Peper straat. Genoemd naar Aryën Claesz Pe per,- als eerste bewoner en eigenaar van de 'aangrenzende gronden. Dat huls stond 1596 aan de zuidzijde van de Peper- steeg, die in de archieven ook met Peper straat wordt aangeduid. In dat jaar werd een acte van transport van dit huis met erf gepasseerd. Op de plattegrond van 1619 staat de Pepersteeg aangegeven, maar zonder opstallen. Op die van 1632 is dat wel het geval. De zuidzijde staat daarop van de Hoogstraat tot de Kuiperstraat be bouwd en op dezelfde wijze als thans: in noord-zuidrichting. Aan de noordzijde stonden toen slechts enkele opstallen, ge bouwd 3n oost-westelijke richting. Dus niet loodrecht erop. maar in de lengte richting. De eerste acten van transport aan deze zijde dateren uit 1600, 1606 en 16118. De Kuiperstraat heette in die dagen Jokweg. In het archief is niet terug te vinden, .vanneer dc panden zijn gezet, die thans worden gesloopt en die verder deel uitma ken van de zuideiije wand. Wellicht is dit nu, bij de sloop, met een onderzoek ter plaatse, na te gaan. De sloper ichatte de ouderdom op enkele eeuwen. Aan de hand van de staat, waarin de IJsselsteen en het metselwerk zich bevinden. Dc Peperstraat blijft bestaan, zo ver zekerde wethouder De Bruljn ons enkele jaren geleden, Maar breder en met ver vanging van de huidige panden. Zoals reeds bekend gemaakt, is er een winkel- bouwplan. Een wittkelrij van de Peper straat tat aan café 't Raadhuis, grenzend aan de Kuiperstraat! en <le Waalstraat- Na de sloop zal met de uitvoering hiervan kunnen worden begonnen. Jgj»®»" Van tic kweekvijvers ïn Valkenswaard arriveerde gistermorgen iti Vlaardingen epn tankauto van tie Ncd, Heidemij met IV: ton één- en tweezomerige karpers. Hiervan werd 400 kilo, oftewel ca. 1350 stuks, in Vlaardingen „gelost". Het over grote deel werd in dc kweekvijver bij het Kolpabad langs dc Burg. Prulssingel uitge zet. Dc rest op de Vlieten bij Schenkelveld. Karpers van gemiddeld 20 centimeter, dite tot 35 cm moeten uitgroeien om aan de maat te zijn. Met welk groeiproces ca. 2 jaar gemoeid gaan. Op 1 oktober is dc Hei demij met de aflevering begonnen. Deze duurt 6 weken. Dan zal 70,000 kilo karper aan de Nederlandse viswaters zijn toege voegd, Ongeveer 280.000 stuks. Momenteel wordt de karper nog overwegend in de kweekvijvers In Valkenswaard „opge- Tokt" mot een oppervlakte van 150 ha. Maar steeds meer zal van de nieuwe kweekvijvers ïn Oostelijk Flevoland wor-. den betrokken, die een oppervlakte van 226 ha bestaan. Van dn 70 ton, die thans wordt „uitgereden" ïs 55 ton van Valkens waard en 15 tori van Oostelijk Flevoland afkomstig. Uitsluitend spiegel karper. TWEEDE LEVERIKC Dit is dit jaar de tweede levering van de Ned. Heidemij aan de Vlaardingse Henge- laarsbond. In mei maakten we ook mel ding van de uitzetting van 3000 jonge snoe ken op het buiten- en binnen viswater in Vlaardingen. Volgende maand volgt nog een derde levering van snoekbaars. Deze vig beeft dit jaar in de kweekvijvers van de Ned. Heidemij zeer slecht gedijd. De VHB hoopt ca, 1000 stuks te kunnen betrek, ken, die alleen, in het buitenwater (vaart en vlieten) za! worden uitgezet. Het waren ditmaal Hans Boomert en Henk van der Kuij], die de vis voor de VHB in ontvangst nament Secretaris-pen ningmeester Arie Stigter kon er wegens ziekte niet bij zijn. Voor de aankoop van deze kweek vis krijgt de VHB een subsidia van de Organisatie voor de binnenvisserij, de OV8. Deze subsidie wórdt bekostigd uit de opbrengst van de vergunningen. Arie Stigter hevestigde een klacht van een VHB-litl, dat de kosten voor dc ver gunningen dc laatste drie jaar met spron gen zijn gestegen. Met 100 procent en meer. Iedereen, vanaf 14 jaar, die de hengelsport wil1 beoefenen, moet een bijdragebewijs be zitten. Dat is in enkele Jaren van f 1,50 op f 2,75 gebracht. Daarmee kan men op wit- vis in de buitenwateren vissen. Wil men in de binnenwateren vissen, dan is het lid maatschap van de VHB vereist. 5>e jnar- contributic hiervan is al vele jaren onver anderd, f 10,-. Zij Is f 7.50 geweest, maar toen moest men een aparte vergunning va de Brïelse Maas hebben. Deze is nu bij de coutributieprijs inbegrepen. Van deze f 10,- moet de VHB f 2,50 aan de Stichting Brici- se Maas afstaan en f 2,50 aan het Centraal Ned. Hengelaarsverhond. Van de resteren de f 5,- moeten de loop- en paefatrechten, de aankoop van kweekvis, materiaal en de administratiekosten bestreden worden. Het lidmaatschap van de VHB is ook verplicht voor snoekvissen, waarvoor de hengelaars bovendien dc kleine acte moei bezitten. De prijs hiervan is de laatste drie jaar meer bracht. Een hengelaar, die wil snoekvissen moet dus jaarlijks aan contributie en ver gunningen een bedrag van f 20,25 betalen- Drie jaar geleden was dat nog f 11,75. maar dan zonder Brielse Maasvergun- ning. De heer Stigter wilde hierbij graag benadrukken, dat deze kostenstijging uit sluitend wordt veroorzaakt door hogere overheidstarleven en dat de VHB, ondanks de steeds stijgende uitgaven, al in een reeks van jaren de contributie niet heeft verhoogd. Hij Is de enige in de VHB, die ook dc grote visacte bezit, waarvan de prijs van f12 op f22 is gebracht en waar mee men het recht heeft met de zegen fo vissen, wat nodig is bij bet overbrengen van de vis uit de kweekvijvers cnaar het viswater. Genoemde tarieven geiden voor dc ge meente Vlaardingen. Per gemeente kun nen zij verschil tend zijn. V/anl op de door de O VB bepaalde prij s komt nog het leges dat in elke gemeente anders kan zijn. Voor het bijdragebewijs helt Vlaardingen 0,50 leges. Het landelijk tarief voor deze ergunning is f 2,25. De afdeling bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezingen van de gemeentesecretarie heeft de nieuw Cito- graf-installatie in gebruik genomen, waar voor de gemeenteraad in maart een kre diet van f 32.710 verstrekte- De nieuwe machine krijgt ais eerste op dracht het selecteren en afdrukken van bc-paalde gegevens van alle personen van 12 tot en met 64 jaar, in combinatie met de gebruikelijke kwartaaltellingen van de ge hel e bevolk) n g. Van bovengenoemde categorie krijgt de helft een enveloppe met een vragenlijst en het verzoek daarop in te vullen op welke tijden en op welke manier men op donder dag, 27 oktober, heeft deelgenomen aan het verkeer. Deze vragen houden ve:* and met een verkeersonderzoek, dat in opdracht van het gemeentebestuur wordt uitge voerd door hot adviesbureau voor ver keersonderzoek en verkeersplanning ir. H. M. Goudappel. O Een 52-jarige bromfietser verzuimde op het kruispunt Van der Duyn van Maas damlaan - Aór. Pauwstraat voorrang te geven aan een personenauto. Bij de aan rijding, die daardoor ontstond liep de bromfietser vermoedelijk een gekneusd been op, zodat hij voor onderzoek naar hot Holyzickenhuij gebracht moest wor den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 1