Die goeie ouwe tijd is echt geen goeie tijd geweest RET staakt dienst op nieuw van oud op acht lijnen V erkeerst uinen: ideale speelplaatsen J. H. Teulingenvoorzitter RET: AANTAL PASSAGIERS GERING Vijfde Chinese kernbom ontploft AOW met een lintje? Friese provoleider stal ƒ40.000,- Door auto geschept AUTODIEF SLIEP IN ZOMERHUISJE VRIJE AVOND VOOR 36 RET-ERS Praktische verkeerslessen lelijk in de knel KIND DOOR ROTJE ERNSTIG GEWOND Slager s geven gehakt nog steeds kleurtje Rode Garde arresteert gewezen minister RQTTERDAMSCH MElBKSgLAD DONDERDAG 29 DECEMBER 196S „Het is nog vreemd. Vanmorgen is net m'n eerste AOW op de giro gekomen. Ik ben niet van plan voor de ramen te gaan zitten, maar wer ken doe ik niet. Ik ben niet werk schuw. Helemaal niet. Maar op mijn leeftijd werden twee diensten wel wat te veel. De late dienst was niet erg. Maar de vroege dienst. Daar voor moest ik om kwart voor vier op. En ik ben niet als mijn schoon zoon die 's avonds om acht uur kan gaan slapen als hij vroege - dienst heeft. Ik blijf altijd lot een uur of twaalf op. In elk geval blijf ik tot volgend jaar september voorzitter van. de sportvereniging. Met drie clubavon den per week zwemmen en elke avond klaverjassen,, kan je je nog eens laten zien". Eén achtennegentig TTET IS duidelijk: al is hij 65 jaar ge- worden, voor Eerste Hoofdeon.troleur J. H. Teulingen kan daarmee niet plotse- ling het gordijn vallen tussen hem en de »aak waar hij zich tientallen jaren hart stochtelijk aan heeft gewijd, de H.E.T. Niet dat bet E.E.T.-schau nou direct een roeping voor hem was. „Ik ben geloof ik door mijn lengte aan de tram gekomen. Hoeveel? Nou, een me te i- achtennegentig. Eind 1929 kregen ze nieuwe wagens bij de tram en daarvoor wilden ze conducteurs die aan een zekere lengte onderhevig waren. Ik was blij eens in de buitenlucht te wer ken. Daarvoor was ik magazijnbediende geweest Altijd kunstlicht. Het begon met een belletje en je schee er mee uit met een belletje. Ih die periode was de ge meente een mooie baan. Dan had je vas tigheid, noemden ze dat. Het is niet zo als nu een doorgangshuis, Ma*ir die vas tigheid viel wel tegen want in 1933 werd ik ontslagen, wegens een reorganisatie. Er was geen geld. Door de crisis was er te weinig publick en waren er tp veel mensen. Vier jaar ben ik. toen kruidenier geweest in een filiaal van een Kennis, üp de fiets de hele week er op uit door de hele stad. met die grote manden van Van Nelle. In september 1937 hebben ze me weer aangenomen, als poetser-conducteur. Daarna werd ik hulp-conducteur, conduc teur-bestuurder, chauffeur, waarnemend hoofdconducteur-bestuurder-chauffeur eerste hoofdcontroleur, het hoogste wat men kan bereiken als je geen behoorlijke diploma's hebt". Centrale ALS U nou vraagt wat er In die j; ^ren is veranderd, dan vind ïk het typische dit, dat een heleboel mensen zeg gen: Ik za! blij 2ijn als ik vijfenzestig ben. Dat vind ik verlangen naar de ouder dom. Vroeger was er meer een amicale sfeer. De jongeren van nu zijn in een an dere sfeer grootgebracht. Alles is meer bekrompen. Minder reserves, minder rij tijd. Ik kan niet zeggen dat de baas ver velender wordt, bij wijze van spreken. Maar de meeste zeggen Vroeger, vroe ger... -. Misschien ligt het aan de men sen die ouder worden, dat je daar veel mee spreekt. Maar je moet niet zeggen Die goeie ouwe tijd want het is be slist geen. goeie tijd geweest. Voor de werkman vooral is het nu een - betere tijd". ,,Het is niet meer na te vertellen, zo'n ellende was het in die crisisjaren. Ieder een liep aan de paal. In de steun zoge zegd. Maatschappelijk hulpbetoon Is een fraaie naam. maar ik bedoel maar. Je had werkelozen-elftallen, ,,Land van Ho boken" en noem maar op. Die speelden hele competities. Je voetbalde zowat elke dag. Ook in die vier jaar dat ik kruidenier was. ben ik voorzitter van de RET-sjort- vereniging en van de feestcommissie ge- (Van onze correspondent) GRONINGEN. 29 dec. —De 21-jarige A. B. M. uit Leeuwarden, hoofdredacteur van het provoblad „Dingetje", heeft be kend een geldkistje uit de boerderij van een firma in Boel ens.1 aan (Friesland) te hebben gestolen. De inhoud van de kist, een aantal waardepapieren, een gouden horloge en een bedrag van ƒ40.090, is bij hem thuis teruggevonden, De provoleider kwam kórt geleden door de opheffing van zijn bierkelder in Leeu warden zonder inkomsten. Zaterdag voor een week bracht hij een bezoek aan de familie B. in Boelenslaan. Toen hij even alleen in huis was ging hij aan het zoe ken en vond een geldkist die hij mee nam. De bewoners merkten pas enkele dagen later dat het kistje verdwenen was. In de Graaf Florisstraat is vanmorgen de 59-jarige procuratiehouder J. A. A. Harmse van de Beukelsdijk bij het over steken. door een auto geschept. Met o.m. gebroken benen, en hoofdwonden is hij naar het Djjkrigtziekenhui* gebracht. bleven. Van 1930 af lot nu, We doen van elles. Een keer zijn we bijvoorbeeld met twaalf bussen onze vierdaagse-lopers gaan inhalen. We hebben ook een tram- en bus- competitie met Amsterdam, Leiden, Haar lem, Utrecht, Zeist en Rotterdam. Als ik naar voetballen ga kijken, ga ik meestal naar Varkenoord, Overmaas, DHZ en Te- öiro. Ik heb veel meer interesse voor de amateurbeweging". Voetbal TN VIER jaar ben ik niet naar -*■ Feyenoord geweest Als je daar op de tribune staat, heb je zo'n hoop chau vinisten voor en achter je. Ze staan de scheidsrechter te kraken en kraken de spelers op een verschrikkelijke manier. Daf vind ik minder leuk. Ik bert een man die zijn mond op een gegeven moment niet meer zo kan houden en daarom ga ik er niet naar toe. Bij amateurs heb je dat ook wel, maar niet in die mate. We hebben ook jaarlijks een sportuitwis seling met DortmundEssen. Ik heb het een tijdje tegengehouden, maar ieder een 2ei dat het aangename mensen wa ren. Toen we begonnen heb ik wei tegen die mensen gezegd dat we over alles kun nen praten maar dat ze natuurlijk niet moeten zeggen dat ze zo zwaar getroffen zijn in. de oorlog. Het is leuk werk maar Over bet algemeen geen dankbare taak. Nooit declaraties. Als ik alles bij elkaar had gehouden wat ik besteed heb aan de vereniging, had ik een mooi landhuisje gehad". „De laatste acht jaar heb ik op de cen trale post gezeten; dat huisje dat eerst op het Weena stond en nu op het Kruis plein. De meeste mensen hebben geen idee wat daar allemaal gebeurt. We heb ben vier toestellen staan en ik schat dat we tussen de zes- en zevenhonderd tele foongesprekken hebben per dag, als bet een beetje loopt. Allereerst krijgen we daar natuurlijk alle storingen binnen. Er belt een. buschauffeur en die zegt Ik sta daar en daar en ik heb ccn aanrij ding. Dan bellen wij de meldkamer van de politie en sturen we een van de twee RET-mobilofoonwagens die in de stad klaar staan. Als het ernstig is, roepen we de takelwagen, of bij een draadbreuk de bovenleidingwagen. Als er veel vertra ging dreigt, moeten we omleggen. Een op stopping in de Van Oldenbarneveltstraat bijvoorbeeld, dan op de Blaak linksaf de Witte de Withstraat. Je moet blijven rij den. hoe, dat doet er niet toe. Kan je niet omgooien, dan moeten er pendelbus sen komen. Dan bel je naar de remise en als het helemaal niet anders kan, haal je een- bus uit de dienst. Een opstopping in de Oranieboomstraat? Dan over het Stieltjesplein. Verder moet je natuurlijk ingrijpen, bij ziekte, bij overlijden en bij bevallingen. Moet er een chauffeur naar huis omdat zijn vrouw bevalt dan kijk je op de werktijdindeling waar hij zit, en stuur je er een reserve naar toe. Laatst stonden er vier vrouwen tegelijk op bevallen. Nou, toen heb ik gezegd IX weet het niet, maar ik geloof dat het negen maanden geleden een. tochtige dag is geweest Ik herinner me nog eens een man die af gelost wilde worden. Toen ik vroeg wat er aan de hand was, zei hij Mijn vrouw moet na^sr de kapper En dan Ajax- Llverpool natuurlijk. In Amsterdam heb ben ze er een vergadering voor verzet. Dat gaat allemaal wel spaans toe. maar bij ons weet je nu eenmaal: Als een an der kennis heeft, moet jij rijden". „Ja, en nu ben ik op eerste kerstdag vijfenzestig geworden. Een kerstkindje. Vanmiddag neem fit afscheid vtm een tot zés uur, want met al tlie vroege en late diensten bij ons moet je dat overdag doen. In Spes Bona, hier in zuid. Wacht ik zal u een kaart geven. En morgenoch tend kom ik bij de directeur op zijn ka mer. Een lintje? Misschien, maar eigen lijk krijg je het alleen als je veertig jaar in dienst bent. Ik ben er niet weg van Als het er is za! ik het aanpakken. Als het er niet is, zal ik er geen slapeloze nachten van hebben". a4WM&-^ In het Hilversum Gemeentelijk Sportpark ligt een beeldengroep 60.000 gulden, voorstelling: een sportman- j en vrouw. Zolang de groep daar ligt, een I 77iooi speelabject voor de Hiluersmnae lieverdjes. De 24-jarige J. van T., die donderdag nacht 23 december op het Heemraadsplein een auto had gestolen, is gisteren voor de officier van justitie geleid. Hij werd ge vonden in Hoek van Holland» vraar bij in een zomerhuisje lag te slapen. Hij had met de auto zeshonderd kilo meter door Nederland gereden en bij ver schillende benzine-stations met ongedekte giro-cheques betaald. Een Hoekse politieman heeft de auto in Hoek van Holland bij het gemeentelijk kampeerterrein gevonden. De papieren van T. lagen erin. Om het zomerhuisje binnen te komen, had hij een ruit vernield. Uit het huisje bleek niets te zijn gestolen. Op Oudejaarsavond!, vrijwel de stilste 1 avond van het jaar voor het openbaar ver voer, gaat de RET, evenals vorig jaar, zijn diensten enigermate Inperken. Een van de meest opvallende maatregelen is, dat op 8 van de 48 lijnen na 31 uur de diensten worden gestaakt. Het zijn lijnen die, naar in de praktijk in voorgaande jaren is ge bleken. per rit niet meer dan één of twee passagiers opleveren. De lijnen zijn zo ge kozen dat op betrekkelijk korte afstanden van de haltes of zelfs aan dezeirde hal tes alternatieve vervoersmogelijkheden worden geboden. In de eerste plaats heeft de RET deze maatregelen uit een oogpunt van efficiency genomen. Andere belang rijke bijkomstigheid is. dat 38 RET-ers 13 conducteurs. 13 bestuurders en 10 chauffeurs oud en nieuw In huiselijke kring kunnen doorbrengen. Daarover is oveleg geweest met personeel en vakorga nisaties. Trams en bussen zjjn op Oudejaarsavond bijzonder slecht bezet. Een cijfer van vó rig jaar: na 24 uur vervoerde de RET op zijn totale net niet meer dan 3000 passa giers, die slechts 1.000 opbrachten. Met behoud van een zo groot mogelijke dienst verlening heeft de RET gezocht naar een. regeling, die wat meer is aangepast aan de behoefte. Acht lijnen, waarvan de routes voor grote delen ook door andere lijnen Het verkeer wordt steeds drukker Er komen meer en meer auto's. Om zich in deze chaos te kunnen voort bewegen, moet men bepaalde regels kennen. Die ver keersregels worden de kinderen tegenwoordig op school bijgebracht. Op de kleuterschool het begin, cp de mid delbare scholen het slot. Op de lagere school had men tot voor kort naast de theorie-lessen ook de praktijk lessen, midden in de stad op de fiets. Dat kan niet meer. Dat is te gevaarlijk geworden. Wat nu, dacht men bij de verkeerspolitie, de Bond voor het Veilig Verkeer en bij de afdeling Onderwijs. Een verkeerslum leek de oplossing. Men ging poolshoogte nemen in eigen land, in Assen en in het buitenland, in. Duitsland. Men vond het wel wat, maar de financiering bleek moeilijk. Een oliemaatschappij wilde de turn wel inrichten, het materiaal ervoor leveren, maar wilde in ruil daarvoor ergens in de stad een ben zine-pomp. Dus ging het plan niet door. Inmiddels had wethouder Dangersk, de wethouder van Onder wijs, Volksontwikkeling, Spoort en Recreatie van verschillende zijden het advies gekregen geen verkeerslum aan te leggen voor de praktijklessen van het verkeersonderwijs omdat zo'n tuin. juist nu de verkeersdrukte op straat zo toeneemt, op geen enkele wijze de realiteit weergeeft. Geen verkeenstuin dus? ja toch wel. Er zijn verschillende plekjes in de stad vastgelegd, om wanneer de financiële toestand van de gemeente dat weer toe laat verkeerstnlncn aan 4e leggen. Dan echter niet om te leren, maar zuiver om te spelen. Want daarvoor zyn verkeerstulnen ideale plaatsen. Een oplossing voor het ge-ren van de praktische verkeerslessen heeft men tot op heden niet gevonden. De verkeerscommissie, die met het onderzoek is belast heeft nog geen bevredigend alterna tief gevonden. De taak van de ouders voor wat betreft de ver keerslessen van hun kinderen is door het wegvallen van de prak tijklessen weer zwaarder geworden. De Bond voor Veilig Verkeer die nog steeds zoekt naar een vorm om tóch de verkeerslessen in de praktijk te geven, en die i enorm vóór de aanleg vaar een verkeerslum was, ziet de realiteit van het besluit van de wethouder wél to en dringt ook niet meer te hard aan. worden gedekt, worden dus stilgelegd. Con sequentie voor de passagiers is, dat zij wellicht een keer meer moeten overstap pen of wat verder naar een halte moeten lopen. Trams en bussen, die na 21 uur niet meer zullen rijden zijn 5, 9, 11, 17, 42, 43 en 44. Voor deze routes geldt, dat omstreeks kwart over acht voor de laatste maal van de beginpunten wordt vertrokken voor het maken van een volledige rit. Daarna ruk ken de trams en bussen in. Voor auto buslijn 31 is een tussenregeling getroffen. De nor male dienst vervalt om kwart over acht. Daarna wordt een 20-minutendienst uitge voerd tussen het Prinsenhoofd en de halte Blaak—Korte Hoogstraat. De veertig andere RET-lïjnca rijden overdag hun normale zaterdagse diensten, 's Avonds na halfacht worden de frequen ties iets verminderd. De tussentijden, die nu over het algemeen al een kwartier be dragen, worden met enkele minuten ver lengd. Op alle lijnen vertrekken bussen en trams om half twee voor een laatste vol ledige rit. Op Nieuwjaarsdag rijden trams en bus sen de normale dienst, zij het, dat de diensten op enkele lijnen (o.a. 4A en 4B) tussen twaalf en zes uur worden versterkt. Op de lijnen 15 en 22 wordt de gehele dag met tweemansbediening gereden. Voorbeelden van de vervangende moge lijkheden op de na negenen, wanneer-ieder wel op zijn plaats van bestemming kan zijn, te vervallen lijnen, zijn: voor lijn 5; 3; voor lijn 9; 3, 50 en 52; voor lijn 11: 14 en 45; voor lijn. 17: 4, 18 en 22; voor lijn 42: 35, 36, 60, 52, 58, 62 en 63; voor lijn 42: voor lijn 43: 48 over op 56; voor lijn 44: 4. De wijzigingen worden in trams en bus sen per meeneembiljefc aan het publiek medegedeeld. (Het is begrijpelijkdat de RET weinig voor voelt op Oudejaarsavond met vrijwel lege trams en bussen door de stad te gaan toeren. Voor de beper kende maatregelen kan men alle be grip hebben. Niettemin is het natuur lijk te betreuren, dat de dienstverlening op 8 lijnen ffocb ruim 15 procent uan het lijnennet) in het gedrang komt. Mogelijk zou men voor de toekomst nog eens kunnen overwegen de dienst tuel op alle lijnen te handhavenmaar met een nog geringere frequentie, die dan niet beperkt behoeft te blijven tot de nu stilgelegde 8 Redactie RN.). Speelterrein, maar peen werkelijkheid. ROTTERDAM, S3 dec. Gislermiddae IS de achtjarige Johan C. Roozendaal uit de Ruivenstraat door een ontploffend rotje geraakt. Zijn kleding vloog in brand. Hij liep derde graads brandwonden aan het rechterbovenbeen op. De gewonde Is in het K rgwegziekenhuis opgenomen. Tijdens controle vanmorgen is bij een zaak in huishoudelijke artikelen aan de Crooswijkseweg tien kilogram vuurwerk inbeslaggenomen, die teveel aanwezig was boven het toegestane maximum. Op de Peppelweg en in de Amazonelaan heelt de politie gisteren vuurwerk afgeno men van vijf jongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Ook eergisteren had de politie dat daar reeds gedaan. Op de Sehammenkamp werden rotjes af genomen van een 15-jarige jongen, die ze daar liep af te steken. Gistermiddag is een rotje ontploft in een automaat met versnaperingen aan de Nederhorsl. Het vuurwerk, dat een 15- jarigc jongen, die het rotje had gegooid, nog bij zich had, is afgepakt. Een grote hoeveelheid vuurwerk, waar bij ruim honderd rotjes is ia de Schepen- straat inbeslaggenomen van vier jongens '12 tot 14 jaar). WASHINGTON, 29 dec. (AFP/Rtr) In China is gisteren weer een kernbom tot ontploffing gebracht, Het was de vijf de. Dit is bekendgemaakt door de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie. De kracht van de explosie stond gelijk met enkele honderdduizenden tonnen TNT, Het Chinese persbureau Nieuw China heeft een communiqué uitgegeven, waarin het succes van de proef werd toegeschre ven aan „ccn juiste toepassing van de gedachten van Mao Tse-Toeng". De Amerikaanse regering heeft ver klaard dat zij de explosie betreurt. Er blijkt uit. dat China vastbesloten is zijn entwikkeiingsprogram van kernwapens voort te zetten. Dit in weerwil van de wens van honderden landen, die het eens zijn met het kernst op verdrag van. Mos kou. Hoever het Chinese kermvapenprogram in feite gevorders is kan men in het Westen nog moeilijk beoordelen, aange zien men daartoe niet over de nodige gegevens beschikt. Een belangrijke vraag is hoe ver het Chinese raketprogramma gevorderd ïsf m.a.tv of men over de mid delen beschikt om "de bom operatief te maken. De vorige kernbom werd met een draagraket tot een hoogte kan 700 <i£ 120Q km in de atmosfeer gebracht. Men weet nog niet hoe dit bij de proef van gisteren is gedaan.. CONSUMENTENBOND DEN HAAG, 29 dec. De Neder landse Consumentenbond heeft in Den Haag een steekproef genomen om de kwaliteit van het verkochte gehakt te on derzoeken. Funcionarissen. van de bond kochten op een vrijdag en de daaropvol gende woensdag bij 30 Haagse slagers 6 supermarkten overal een half pond gemengd gehakt. Volgens de consumen tengids, waarin het resultaat van het on derzoek is gepubliceerd, maakten 15 van de 3fi zaken zich op woensdag of vrijdag schuldig aan toevoeging van mooïe-kleu* rend, doch om gezondheidsredenen bij de wet verboden, sulfiet of nitriet aan bet gehakt. - Deze „knoeierijen" deden zich niet in het bijzonder bij goedkope, maar min stens even vaak bij dure slagers voor. „Wie vrijdags knoeide, deed dat woens dags niet, of omgekeerd", aldus de con- usmentenbond. „Kennelijk beschikte men in het ene geval over verse en in het an dere over enkele dagen oud gebakt en werd alleen in het laatste geval wat aan de kleur gedaan De slagers voeren, tegen het wettelijks verbod van kleurstoffen aan dat de klant bleek verkleurd gehakt er niet smakelijk vindt uitzien en het daarom niet koopt. PEKING» 29 dec. (Rtn De Rode Gar de heeft de gewezen minister van defen sie Pen Teh-Hwai, die m de Koreaanse oorlog de Chinese troepen aanvoerde- arresteerd. De Rode Garde beschuldig hem van verzet tegen de denkbeelden van Mao Tse-Toeng. is van 1954 lot 1959 vice-prentier en minister van defensie geweest. Hq werd vervangen door de tegenwoordig rechterhand van Mao, Lm Pao. Men ver» moedt dat de 64-jange Peng zich hee# verzet tegen verscherping van bet ge schil met de Sowjet-Unie als dat de mo dernisering van het leger zou belemme ren- Kort voordat de benoeming van hin als zijn opvolger bekend werd gemaakt) erdween Peng van het politieke tortel-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2