Tot werkeloosheid gedoemde reddingboot lichtte helikopter Liberiaan Torrey Canyon gestrand op de rotsen bij Landsend Ze hebben het prachtig gedaan De helikoptermannen: Een fijne ervaring" Sportieve samen werking Prachtig samenspel via de boordradio De berging begint n Olie stroomt iveg in Het Kanaal Kapitein Plug van Vikingbank: Vi ROTTEBPAMSCH NIEUWSBLAD - MAANDAG 20 MAART 1S5T Vervólg van pag, i Om half tien ving Schevenm- gen Radio van de sleepboot Vikingbank een noodsein op. De marconist seinde dat de boot dreigde te zinken doordat water in de machinekamer kwam. De "Vikingbank was nog de enige sleepboot die een tros verbinding met de Griek had. De andere sleep boten hadden hun trossen gebroken. Kort daarna vroeg de kapitein van de Vikingbank onmiddellijk assistentie van de reddingboot die daarop uitvoer. Noodsein De berichten die via de radio uit de Waterwegmonding kwamen, waren zeer alarmerend. De reddingboot on- dekte de Vikingbank boven het eind van de Zuiderpier, een zeer slechte plaats omdat die omgeven is door uitgebreide ondiepten. Schipper Graotenboei' zak dat de sleepboot op stuurboordszijde lag onder een slagzij van zestig graden. Bij elke overslaande grondzee stootte het schip zwaar op de pier. De beman ning zag hij op de hoge kant van de boot zitten. Hij voer om de kop van de Zuider pier heen om de "Vikingbank zo dicht mogelijk te naderen, maar de on diepte verhinderde dat. Een rubber boot wilde schipper Grootenboer niet aan een lijn naar de Vikingbank laten afzakken, omdat het een te ris kante onderneming was en hij vrees de dat er ongelukken zouden gebeu ren als de schipbreukelingen zouden proberen met die rubberboot het wrak te verlaten. Hoewel 2ijn stelre gel is „doe in elk geval wat" besloot hij nu voorlopig niets te doen temeer omdat de radio meldde dèt er heli kopters zouden komen. Ik bedacht toen dat ik met mijn zoeklicht die helikopters zou kunnen heipen, vertelde hij later. Grooten boer is toen weer rond de kop van het Zuiderhoofd gevaren en kon de Vikingbank toen tot op 50 meter na deren omdat het water daar dieper is. Er liepen echter verschrikkelijke grondzeeën die op de Vikingbank braken. De reddingboot werd eens plat op de zijde geworpen, een slag zij van 90 graden. Om 11 uur meldde het vliegkamp Valkenburg dat binnen een kwartier een Agusta-Bell helikopter zou op stijgen. Even voor half twaalf ver scheen de machine boven de Hoek. Met een rood knipperlicht rondcirke lend zagen de duizenden, die inmid dels door de radio ingelicht, per auto naar de Hoek waren gekomen, de helikopter bij het eind van de Zui derpier lager zakken en tenslotte op dezelfde plaats blijven hangen. Met TORREY CANYON GESTRAND EnGELANQ Land VHO«K Hoiiond Seilly en Het Kanaal BELG1E RICHTING OLIESTROOM ALKYQNE GESTRAND VIKINGBANK VERGAAN FRANKRIJK Er flitste ren zee een sterk licht naar de plaats waar de sleepboot lao- De reddingboot begon te hel pen. Teon het wat later doofde en het rode knipperlicht zich Weer be gon te verplaatsen, klonk het uit de radio van de reddingboot „Ze hebben de eerste binnen". De helikopter maakte een grote bocht over de rivier, naderde zoe kend naar een landingsplaats de Hoek weer maar bleef ongeveer een kwartier rondcirkelen. Van de grond af werd de piloot per radio ge adviseerd te dalen op het afgeslo ten terrein van de Marine achter het fort Helikopterpiloot, adjudant-on derofficier Heinen zei dat hij de Noorderpier kon zien en men gaf hem aanwijzingen waar het terrein lag. Hij vond het snel en zet te zijn machine zonder aarzeling aan de grond. De gewonde stuurman van de Vikingbank was de eerste geredde Hij werd direct naar het gebouw van het Groene Kruis vervoerd. een goede nachtkijker kon men de als er weer een veilig in de machine Vikingbank op de pier zien liggen. was gehaald. ïn zes vluchten Nog viermaal bracht de helikopter een geredde aan, De sleepboot. Schouwenbank onderhield radio verkeer met de schipbreukelingen en de berichten weer door naar de Seinpost. Daartussendoor zorgde de reddingboot niet alleen voor het goed verlichten van de Vikingbank als de helikopter zich weer liet zak ken maar ook voor de mededeling Het gaat prachtig, klonk het tel kens uit de luidspreker. Om half één kwam de machine voor de zesde maal boven de Zuiderpier. Het duurde wat langer dan daarvoor het geval was en van de redding boot kwam de inlichting: „Ik geloof dat hij ze nu alle vier binnenhaalt". Nog even dreigde een klein misver stand toen de helikopter weer optrok en men op de reddingboot meende dat er drie aan boord waren. Er zou dus nog een laatste op het wrak zijn. Maar de piloot liet weten: „Ik heb ze alle vier". Terwijl de machine voor de laatste maal daalde, begon alles wat aan radio officieel had meegewerkt el kaar te bedanken voor de medewer king. „Wat is dat prachtig gegaan", was de algemene mening, En be dankt. Scheveningen Radio kwam er toen tussen: „Ze zijn er dus alle maal af. Dank voor de hulp en de medewerking. Ik zal het noodver- keer opheffen", Vlieger Heinen bracht zijn laat ste geredden aan de grond. Ze kre gen dekens omgeslagen en werden vlug naar de auto gebracht. Twee mi nuten later trok de helikopter weer op maar nu op koers naar het noor den. vliegbasis Valkenburg. En de Hoek begon leeg te stromen. Bin nen het uur -— de laatste geredden kwamen om zeven minuten over half één aan de grond was de redding voltooid. Zonder helikopter zou deze schipbreuk vrij zeker negen mensen levens hebben gekost. De sleepboot zat op een zeer ongun stige plaats, ook onbereikbaar voor de reddingboot, die tot op vijftig me ter kon naderen. maar ook niet meer dank zij de grondige kennis van de ondiepten, van schipper Groo tenboer. Of geredden }Dc geredden waren:, kapitein E. Plug (28) uit Maassluis, stuurman C Wijnhorst (38), Maassluis, marco nist H. J. van der Zee (37j Maas sluis, le machinist J. Ras <81', Maassluis, 2e machnist L. P. Hazcn- ber <37) Rotterdam, kok P. Rietdijk (62) Maassluis, matroos T, A. Vet (24) Harderwijk, matroos K, van Zanten (29) Hoek van Holland en olieman J, Westra (33) Hoek van Holland. Wanneer getracht zal worden de Abijone vlot te brengen, ts nog nfcï te zeggen. De bergers willen eerst de lading lossen. Het schip is ook lek in de dubbele bodem en verliest olie. Voor de bemanning bestaat voorlopig geen gevaar. De Viking bank is zwaar beschadigd en lijkt verloren. Drie marinemannen zaten er in de Augusta Belt-helikopter die zater dagnacht als een reddende engel bo nen de Vikingbank verscheen: lul- tetiant-ter zee le klas N van Dam (37) uit Valkenburg, adjudant-onder- officier-vlieger C. J. Heinen (38) uit Wassenaar, en korporaal-vliegtuig- maker R. Nawmann (31), „Ik heb wel even moeten dubben", 't Is tot dusver geen gewoonte ge weest om 's nachts met een heli kopter mensen van een schip te ha len, vertelde luitenant-ter zee Van Dam. Het zou de eerste redding bij nacht zijn. Laten wc in ieder geval maar gaan, dan zien we ter plaatse wel verder. Om kwart over tien zaterdagavond kreeg Itz Van Dam van de operatie- Kapitein Plug van de Vikingbank vertelt in dekens gewikkeld zijn hachelijke auonture HOEK VAN HOLLAND. - Van daag zouden de eerste voorberei dingen worden getroffen voor het bergen van de Albyone. De ber gingsblazers Buffel, Zeeleeuw en Bruinvis van Van den Tak zouden 2ware ankers gaan uitbrengen waarop de Albyone moet worden ylotgeirokken. De sleepkracht van sleepboten is blijkbaar niet vol doende. Als het weer wat beter wordt, zal ook een onderzoek worden, inge steld naar de toestand waarin het wrak van de Vikingbank zich be vindt. Tot nu toe was het niet mogelijk de sleepboot te benaderen. Berging zou wel moeilijk maar niet onmo gelijk zijn- Uiteraard heeft men nog geen overzicht van de schade. IJMUIDEN (ANP/Rtr.) Een van de grootste tanksche pen ter wereld, de bijna 120.000 ton metende Liberiaan Torrey Canyon is zaterdag- ochtend in stormweer gestrand op het eiland Seven Stones op tien mijl ten westen van Landsend aan de zuidkust van Engeland. De Nederlandse zeesleepboot Utrecht, die bij Landsend lag gestationeerd, voer onmiddellijk ter assisten tie uit en arriveerde 's middags om twaalf uur, anderhalf uur na de stranding, bij de Torrey Canyon. De tanker bleek zwaar beschadigd ,e zijn. Kapitein PobL van de Utrecht meldde aan zijn rederij Bureau Wijsmuller te Umuiden dat de Torrey Canyon, die 130.000 ton ruwe olie aan boord heeft, ia lekgeslagen in zeven tanks. De bemanning was begonnen met het wegpompen van de lading in de hoop het schip weer vlot te krijgen voordat het door de ruwe 2ee. in tweeën zou breken. Volgens het persbureau AP was gisteravond reeds 20,000 ton olie weggestroomd, Britse marineschepen zyn bezig te trachten het olieveld, dat al zes vierkante km groot is, met che micaliën op te lossen. Van de 35 opvarenden van net tankschip zijn 32 man door red dingboten van boord gehaald, Do kapitein en twee officieren plus twee man van de sleepboot Utrecht zijn nog aan boord van de Torrey' Canyon. De IJmuidense Zeesleepvaart en Bergingsmaatechappij Bureau Wijs muller heeft inmiddels met de Amerikaanse eigenaars en de as suradeuren van het tankschip een contract voor de berging afgesloten op basis van „no cure, no pay". De bemanning van de Utrecht is onmiddellijk begonnen pompen en compressors op de tanker over te brengen. Ook de IJmuidense zee- sleepers Titan en Stentor en de Portugese zeesleepboot Praia da Ad e gr a zullen hun bergingsmate- riaal aan boord van de tanker brengen en assisteren bij pogingen om het schip vlot te brengen. Meet bergmgsmatenaal wordt met vlieg tuigen uit IJmuiden naar Landsend overgebracht De bergers willen i trachten de lekke tanks vol lucht te persen en de machinekamer leeg te pompen. Pas daarna kan een poging tot vlotbrengen worden ge daan. De weerberichten 2ijn. voor de komende dagen nog gunstig. Maar in het zeegebied bij Landsend loopt een zware deining, die het bergingswerk ernstig bemoeilijkt. jw/y «jfeer - V; HOEK VAN HOLLAND De red ding van de opvarenden van de Vi kingbank is er een geweest van zeer sportieve samenwerking. Schipper Grootenboer, die noodge dwongen roet zijn reddingboot op het tweede plan kwam, belde zon dag vliegbasis Valkenburg op en zej tegen vlieger Van Dam: „Ge feliciteerd met deze redding- Het was geweldig". En vlieger Van Dam: „En u bedankt voor de ver lichting. Als die er niet was ge weest had ik het heel wat moeilij ker gehad. Mijn hulde, schipper." En het bestuur van de reddingmaat schappij zond het volgende tele gram naar de vliegbasis: Directeuren van de KZHRM be luigen ii en uw bemanning hun grote waardering voor de kranige redding van de bemanning van de Vikingbank, de eerste helikopter- redding bij nacht en wensen, u cn uw bemanning van harte geluk, met dit mooie resultaat. Vele duizenden belangstellenden waren gisteren naar De Hoek ge togen om naar de gestrande Alcyone te kijken. officier van de vliegbasis de vraag voorgelegd of hij bij nacht de be manning van de omgeslagen Vi kingbank in veiligheid wilde bren gen. Een uur later was het vliegtuig startklaar en de bemanning present. Erg aan toe „We keken er wel tegen op en ik be twijfel het of de mannen van de Vi kingbank het nog enige uren op het schip hadden kunnen uithouden, Zij waren doorweekt en totaal bevangen door de Kou. „We moesten ze naar binnen trek ken. Zélf konden ze niet veel meer doen", vertelde korporaal Naumann, De eersten waren er het ergst aan toe: ze gingen direct liggen en daarom namen we ze in het begin maar één voor één. op." De helikopter heeft zijn laatste vlucht gemaakt. Drie man en de kapitein die nog op het turak tuaren, komen aan land. „Het vinden van de Vinkingbank v/as niet moeilijk", verklaarde de commandant. De schijnwerper van de reddingboot verlichtte het schip. Een bijzondere complicatie was dat het schip steeds heen en weer slin gerde. wel vijf meter bij iedere over slaande golf. De helikopter paste zich. aan de situatie aan en ging ïn hezelfde tempo heen an weer. „We meosten even het ritme vinden", aldus heel nuchter de bestuurder, adjudant Heinen. De korporaal boog zich steeds uit het toestel om van de situatie verslag te doen. Tien tot vijftien meter bleef de helikopter boven het heen en weer rollende schip. Niemand greep mis, niemend is ergens tegen gestoten. De man nen hielpen elkaar bij het aanbren gen van da lus onder de schouder# door. Het was een goed geleide ac tie. Geen paniek: je kon zien dat ze daar beneden rustig de zaken regel den." Het was een fijne ervaring, aldus lte Van Dam. HOEK VAN HOLLAND Toen ze wat op hun verhaal waren gebracht met een. warm bad, droge kleding, hete koffie en cognac heeft kapitein Plug het dramatische verhaal ver teld hoe de zee van zijn sterke schip binnen drie uur een zielig tcrafe maakte. We lagen te trekken toen om kwart voor tien vlak achter de Vi kingbank een zware grondzee op kwam die het hele achterschip on der water zette. Een tweede even zware grondzee sloeg daar direct overheen. Er was geen achterschip meer te zien. Het water liep via de lier kamer direct de motorkamer binnen. Daarbij kwam nog dat de fan die lucht aan zuigt voor de motoren nu water in. de motorkamer begon te spuiten. Al les viel op dat moment uit: de mo toren, het lichtalles. Ik heb toen direct de sleepdraad la ten slippen en geprobeerd voor an ker te komen want we zaten vlak onder de pier en de zee dreef ons er heen. Het anker pakte niet het krabde en toen was ons lot bezegeld. De Vi kingbank verdaagde op de stenen van de pier en werd er dwars op- gesmeten. De slagzij bedroeg al di rect zestig graden over stuurboord, De marconist had nog net op tijd het noodsein kunnen uitzenden dat door Scheveningen Radio werd op gevangen. Het kuststation stelde het noodverkeer in om de radio-verbin dingen niet te hinderen. Het enige wat we konden doen wa« op de hoge kant van het schip te klimmen en ons daar vast te hou den, Veilig en aangenaam was het niet. Voortdurend sloegen grondzee- en over ons heen zodat we doornat werden. De stuurman was gewond. Hij was met zijn hoofd ergens tegen op geslagen. De hoge kant De marconist had nog een draag bare VHF radiosct kunnen meene men en daarmee kon ik in contact komen met Maassluis en later ook met de andere sleepboten. Ik heb to:n gezegd dat onze enige kans d» helikopter was. De reddingboot kon ons niet dicht genoeg naderen door de stenen en de pier was door het overkomende water onbegaanbaar» Zo hebben we anderhalf uur in d« koude wind en telkens overspoeld door wolken buiswater en soms ook grondzeeën daar op de hoge kant ge zeten toen we de helikopter zagen verschijnen. Ze hébben hei prachtig gedaan. Hij hing volkamen stil boven ons als hij de lijn liet zakken. De reddingboot die bij ons was gebleven zette zijn zoeklicht op ons zodat de piloot al les goed kon zien. En met een loud- bailer gaf hij ons aanwijzingen hot wq in de riem moesten stappen. Ik heb aangewezen wie eerst zouden gaande gewonde stuurman en daarna de oudsten. De jongeren het laatst. Bij de zesde vlucht wilde hij ons alle vier meenemen. Ik werd all laatste naar boven gehaald. Het was prachtig werk. Binnen een uur wa:. het gebeurd, uf 4- t- sv, v Z.t£s:iv:. ÜF- IC WBÈ8**

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 2