SCHIEDAM Heemtuin ontsnapte op nippertje aan ondergang Komende huurverhoging kent tal van uitzonderingsgevallen Avondvierdaagse eindigde als fleurige bloemencorso De heer D. Haddeman erevoorzitter benoemd tot Jeugdstuif gaat allerlei bieden aan de wat oudere jeugd WAT WAAR WANNEER? Hermes-DVS staat voor krachtproef Lantaarnpaal brandde dubbel Vele ivoningen vallen in een lagere categorie Voor ivandelaars is nu alle leed geleden Predikbeurten voor morgen ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 24 JUNI 1967 pagina Sch. EROERSVEST 3, TEL. 268091. Klachten öezorging, 18.30—19.30 uur. TeL 26582a Zaterdags 17.30—IC 30 uur. "\7anaf het begin is de Heem- tuin, het smalle strookje na tuur aan. de zuidkant van het Prinses Beatrixpark, een toe vluchtsoord geweest voor alien, die het geraas van de stad wil den ontvluchten. Het was een soort natuurreservaat in het klein, met allerlei botanische avontu ren voor hen die daarvoor oog hebben, ontmoetingen met zeld zame wilde planten en met een ongestoord en ongedwongen vo gelleven. Men vond er, wat de wilde planten betreft; de St. Theunisbloem van onze duinen en de heemst of wilde stokroos van de Zeeuwse eilanden, maar ook de rapunzel uit Limburg en de Kievitsbloemen van het drassige land binnen, de slapers- dijk langs onze grote rivieren. Om niet te vergeten de zelfaan- ge waaide parachutetroepende zult of blauwe asters van de zoute gorzen en de moerasan* dij vie, hier neergestreken van ik-weet-niet hoever. De sierlijke moeder-eendjes vechten hier om de wormen met de zwarte wa terhoentjes en men kan er ge nieten van het duidelijk ver schil in levensgewoonte en mentaliteit: De eendemoeders, haastig en gulzig, schrokken het voedsel op, desnoods vlak voor de neus van hun kroost onder het motto: Help je zelf, want een ander doet het niet. Maar de zwarte waterhoentjes zijn van een voorbeeldige ouderliefde ver vuld: Nooit zullen woerd en wijf je ook maar een kruimel van de broodkorst slikken, voor zij alle snaveltjes zijn rondgeweest met de vraag: wil je nog niet een stukje toe, eet nog wat. Zeldzame planten en beweeg- lijke vogels ze zijn er nog in de Heemtuin, maar één ding is verloren gegaan sedert op nog geen vijftig meter afstand de autobaan Rijksweg 20 is ge opend. Het is gedaan met de hoorbare stilte in het smalle na- tuurparkje. Voortdurend hoort men het brommen van de moto ren", bij zuidelijke wind waait mét het geluid ook de stank uit ce uitlaat van de auto's over. Wij hebben ons tot de heer J. A. 5 verzet, leider van. de Plant- diw. .andienst, gewend en heb- hzi\ gevraagd of misschien een scherm van populieren op de smalle strook tussen Rijksweg 20 en de Heemtuin niet de rust in het natuurparkje zou kunnen doen terugkeren. TTet antwoord is verrassend: „Laten we blij zijn, dat de Heemtuin kan blijven bestaan. Even heeft het er nJ. naar uit gezien, dat dit zeldzaam mooie plekje met zijn drassige grond, zijn moerasplanten en zijn vij vers ten offer zou vallen aan de planologische beslissingen van de stedebouwkundigen. Er is nl. nog een. weg gedacht tus sen. Rijksweg 20 en Heemtuin: de Verlengde Prinses Beatrix- laan, die langs het park en langs de gemeentelijke kwekerij een rechtstreekse verbinding moet geven met Rotterdam. Er is maar weinig ruimte voor de ze lokale verkeersweg en even heeft daardoor de Heemtuin op de wip gestaan. Als wegenbou wers hun. lijnen op papier zet ten, dan plegen zij onverbidde lijk door alles heen te gaan. Later komen dan onzerzijds de bezwaren naar voren". Wfe zijn er dan in geslaagd", aldus de heer Overzet, „om de ondergang van de Heemtuin te voorkomen. De situatie is nu zo, dat we kunnen zeggen: er wordt ons geen meter grond af gesnoept, maar we kunnen ook niet verwachten, dat ons veel ruimte blijft voor een. bescher mende groene strook. We zullen in elk geval daar geen brede stilte-strook kunnen maken. Mis schien zullen we wat kunnen doen in de vertikale lijn, bv. een dichte rand van populieren, maar we zullen dan toch even geduld moeten hebben. We kun nen niet vooruitlopen op de si tuatie, omdat we anders mis schien later weer bomen moeten rooien. Eerst eens zien, hoe de verlengde Prinses Beatrixlaan gaat lopen en dan wij .met onze I plannen. Want inderdaad, de rust van de Heemtuin is wel wat inspanning waard". ZATERDAG 23 JUKI arcade, 8 uur; HX-ïnsluil. APOTHEEK GOTJKA, Groeneiaan 127, tel- 26 80 35. TENTOONSTEI-LIN GEN GALERIE PUJST VIER; werk van Krijn dezen, werkdagen 19.00—21.00 uur, zaterdag en zondag van 14.W—17.00 uur. WIJNHANDEL EN IREPOT. EJzensteeg. werk van Kees Franse. G AI ERIE WIEGMAN; werk van Pottenbak Kers. STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling en EPO-show. BIOSCOPEN: JVQNOPCLE THEATER; als week- it', i „Operatie Opium" ',U jr); „The case oi Patty Smith" (13 ir). PASSAGE THEATER: (J>e Nacht der Generaals" (U jr); dag. i en B uur, za. 2 en 8 uur, zo. 4.30 en uur. Zo. er» wo. matinee 2 uur: „Revolver*1 fceldea" (a-D. VLAARDINGBN Gisteravond tijdens de ledenvergadering van Fortuna werd afscheid genomen van ds heer D. Haddeman, die 20 jaar lang de voorzittershamer heeft gehanteerd en onder wiens leiding Fortuna het betaalde voet bal werd binnengeloodst. Zijn grote verdiensten voor de rood gelen werden gehonoreerd met zijn benoeming tot ere-voorzitter Hier wordt hij met zijn echt genote namens de vereniging gehuldigd door de heer A. Drop, r"- "cm een envelop met inhoud "ouw Haddeman bloemen ROTTERDAM Aaa het Chr. Lyceum- Noord zijn. geslaagd voor hei eindexa men H-B.S.-A: Leo BJok, ArJe Bos, Wleske Drocaar, Henk de Bruin, J&n de Erum. Nick Buslnk, Peter Dorsman Irene van Klburg, Erik Hemmes, Rene Jansen, WSm Kiattcn, Annemarle Kiljtt smit.inek.e Kor bee. Leen van Meer kerk, Hans Moet, Magda Rozen daal, Marjo Swan, Truusje van der Valk, Haas van der Vüst en Cora Zoute wei- Cricket-competitie SCHIEDAM Hermes-DVS staat zondag voor een kracht proef in de uitwedstrijd tegen HCC 2. De inzet van dit duel is de voorlopige bezetting van de bovenste plaats in de eerste klas B. Het Hermes-elftal, dat vorig jaar is gedegradeerd uit de A-afdeling, probeert het verlo ren terrein terug te winnen. De uitwedstrijd tegen HCC 2 zal aantonen of Hermes inderdaad de kracht bezit om terug te ko men. Het elftal, dat vorige week een mooie twee innings-overwin ning behaalde, is als volgt sa mengesteld. Captain G, Meier, J. Beier, J. TV. Engelsman, A. Schippers. J. StahlSe, H. Stolk, R. Stouthandel, J. Willems, G. Willem sen en W. v. Wijk. Excelsior, dat in dezelfde afde ling als stadgenoot Hermes uit komt, treedt zondag op als gastheer van SCHC. Deze wed strijd kan door Excelsior met enig optimisme tegemoet worden gezien, omdat het in de laatste wedstrijden heeft bewezen, er steeds beter in te komen. Bo vendien neemt SCHC geen roos kleurige positie in op de rang lijst. Het elftal dat Excelsior zondag in het veld brengt 2iet er als volgt uit; Captain J. Gouka, W. Schewe, W. Putter, Th. J' -- R. Schewe, TV. v. Gclde- v. Lingen, A. Óuimel, M. «ssenaar, N. Elshc-I, J, v. d. Lee. SCHIEDAM Gisteravond heeft de RET aan de politie gemeld, dat een lantaarnpaal in brand was geraakt op het Stationsplein. De GTB ontdekte dat door een kortsluiting de plastic afdekplaat van de lamp vlam had gevat. De heer G.S.t makelaar van be roep, miste van zijn in de Nas sau Dillenburgstraat geparkeer de caravan een aantal onderde len, zoals lengtestrips en achter licht. SCHIEDAM Van de zijde der gemeente is een mede deling uitgegeven over de per 1 juli ingaande huurver hogingen, waarop uiteraard van toepassing zijn. de lande< lijke regelingen, zoals deze kort geleden zijn gepubliceerd. In de komende vergadering van de gemeenteraad zal de huurverhoging ter sprake komen. Voor Schiedam is van belang, dat hier woningen staan, die onder één der uitzonderingsbepalingen vallen. Voor 36 woningen aan de Van Marumstraat, 47 aan de Ful- tonstraat en 34 aan de Parallel weg geldt, dat zij ruim een gul den per week in huur zullen wor den verhoogd. Zij vallen name lijk in de categorie, die slechts V/s procent in huur stijgt. Anderhalf tot ruim twee gulden per week zullen stijgen de huren van een groot aantal woningen in de Daltonstraat, Oud-Mathenesse, Klein Babberspolder, 168 bejaar- denwonïngen, woningen aan de Lorentzlaan, de Hogenbamveg, 133 Airy- en 100 Welschenwonin- gen, verder woningen in de Dr. SCHIEDAM De tweede gezamenlijke avondvierdaagse van Schiedam behoort weer tot het verleden. Voor ruim. 3000 wandelaars zit het wandelevenement er weer op. Wie gedacht mocht he:dat de intocht van deze avond vierdaagse zou bes» aan uit een lange rij dood-vermoeide wandelaars, die nog n#* Ie finish in de sporthal konden bereiken, kwam bedt uit. Alle blaren, pijnlijke hielen en knellende schoenen y .«.en op slag vergeten bij de feestelijke intocht. Het enthousiaste en uitgelaten wandel legioen liet zich op de slotavond vrijwillig onderdompelen in een enorme bloemenzee. Het was een feestelijk gezicht, die kleurige stoet van wande laars, die door Schiedam trok. In de Stadhouderslaan. de TVesterkade en in de Warande stonden dichte rijen mensen de wandelaars op te wachten om het wei-verdiende bosje bloemen aan te bieden. In de Warande vond de opstelling voor de feeste- Autowrakken SCHIEDAM De politie heeft weer drie autowrakken van de straat verwijderd. Uit de Teer- stoof, P.K. Onneslaan en de Mar conistraat werden de voormali ge auto's weggesleept en naar het wrakkenterrein gebracht. Daar liggen er nu reeds 25, die binnenkort zullen worden ver nietigd. lijke intocht plaats. Omstreeks acht uur zette de stoet zich in beweging. Deze laatste kilo meters telden voor de duizenden wandelaars niet meer mee, In werkelijkheid zijn ze er alleen maar om de veertig kilometer voor de junioren en de 60 kilo meter voor de ouderen rond te maken. Langs de gehele route waren duizenden. Schiedammers op de been om de joyeuse entree, die het traditioneel slot vormt van de avondvierdaagse mee te beleven. De politie had handen vol werk om het verkeer in goede, banen te leiden. Vooral bij de BK-laan ondervond het verkeer veel oponthoud van de overste kende wandelaars. Bloemenzee Omstreeks negen uur kwamen de wandelaars in de sporthal Margriet aan, begeleid door zeven muziekkorpsen. In slechts enkele minuten was de lege hal geheel in beslag genomen door het avondvierdaagse-Ieger, In de hal ontstond een kakafonie van geluiden, voortgebracht door muziekkorpsen, drumbands en juichende kinderen. Massaal Spelenderwijs is de tweejarige Gerard Pijnacker uit de Een- drachtsstraat in het water van de Buitenhaven terechtgekomen. De 29-jarige huisschilder P. van Amen uit de Busken Huerstraat te Rotterdam zag het jongetje in het water vallen en sprong ge kleed in de Buitenhaven. Samen met een Belgische chauffeur haalde hij het jongetje op de kant. Gerard en zijn redders hiel den geen nadelige gevolgen over van het onvrijwillige bad. Een 7-jarig meisje speelde op het grasveld in het Volkspark. Tijdens het spel liep zij tegen, het fietsje van een jongetje op. Het meisje werd met een vermoe delijk gebroken been naar de de Dr Xoletstichting gebracht. Gisteravond om half 9 deed zich op dc Vellevest een ernstige aan rijding voor tussen een brommer en een personenauto. De brom fietser, de 17-jarige L. de L„ keek achterom. Daardoor verloor hij de aandacht voor het overige verkeer en botste tegen de auto van de 22-jarige A. M. H. De jon gen werd met een gecompliceer de Jinkerbeenbreuk, een zware hersenschudding en een diepe hoofdwond jn het gemeentelijk ziekenhuis opgenomen. 1 Zamenhofstraat, alsmede een heel groot deel van Nieuwiand» in totaal 3396 woningen aldaar. De huren van woningen in Niéuw- land, die na 1 januari 1961 met steun van het rijk tot stand ge komen zijn, worden met 10 pet verhoogd, hetgeen neerkomt op een verhoging van ruim f 2 per week. Een complex van woningen in Nieuwiand, omstreeks 1965 tot stand gekomen.,in totaal 179 stuks, blijft buiten deze huurver hoging. Winkels en bedrijfspanden Voor een groep van 351 Elemen- tumwoningen, 231 Nieuwiand wo ningen, en 1092 nieuwe woningen in Groenoord gaat een huurverho ging van 4 pet in op 1 januari 1968 of 1 januari 1969, het betreft hier woningen, die na april 1965 gereedgekomen zijn. Verhoogd wordt verder de huur van een groot aantal winkels, behorende tot bovengenoemde woningcom plexen; de huurverhoging is ge steld op 10 pet. Met uitzondering van een aantal garages aan de Lorentzlaan, de Kogenbanweg en de Dr. Zamenhoflaan, waarvan de huurprijs al verhoogd is, geldt de verhoging ook voor de werk ruimten en garages in genoem de complexen, alsmede voor be drijfspanden en winkelwonin- gen aan Lorentzlaan, Ipenlaan, Perenlaan en Goudenregenlaan. In huur verhoogd met omstreeks 10 pet worden ook winkelpanden, garages en bedrijfsruimten in complexen woningewetwoningen. die de gemeente zonder steun van het rijk heeft tot standge- bracht. Subsidie-bomv Verder wordt een huurverhoging doorgevoerd voor particuliere woningen, door de gemeente ge bouwd met subsidie op basis van financieringsregeling, pre mieregeling, verminderde pre mieregeling of premie- en bijdra geregeling (daterend uit de jaren 1947 tot 1953), o.a. de dokterswo ningen aan de Ruys de Beeren- broucklaan en de woningen aan de Burgemeester van Haaren- laan-en aan de Vlaardingerdijk. Ook voor een aantal bij het ge meentelijk woningbedrijf inge- brachte woningen geldt een huur verhoging van 7Ve tot 15 pet, met uitzondering van een groep wo ningen, die voor 1 januari 1921 tot stand is gekomen, en waar van op 31 december 1965 de huurprijs minder bedroeg dan gingen hier de bloemen de lucht in. De sporthal werd op dit moment veranderd in een bloemenzee. Er was geen wandelaar meer te zien. De heer J. C. Bronneman heeft op het podium in de sporthal de gouden avondvierdaagse kruisen uitgereikt. Na de huldiging volgde de uit reiking van de medailles. Nadat enkele muziekkorpsen in de sporthal nog een kleine show hadden gegeven, was het voorbij. De tweede gezamenlijke avond vierdaagse zat er weer op. De organisatoren konden weer terugkijken op een geslaagd wan- delf eest. Juist op deze avond zagen zij hun tijdrovende arbeid bekroond. Ook de EHBO-ers hebben dit jaar weer veel werk moeten verrichten. Vier dagen achtereen zijn zij in touw ge weest. Behalve de medische verzorging regelden zij ook nog het verkeer op de plaatsen waar dit nodig was. Ook de politie heeft veel werk gehad om de kilometers lange feestelijke intocht door de stad te leiden. Volgend jaar zal de avondvier daagse een extra feestelijk tintje hebbenDe NWB organiseert dan namelijk voor de 25e maal de avondvierdaagseDe organi satie zal er dan waarschijnlijk toe overgaan om een défilé bij het stadhuis te houden In totaal werden vrijdagavond 3185 herinneringen uitgereikt. De gehele sporthal was vrijdagavond in beslag genomen door de wandelaars van de avondvierdaagseMet begeleiding van zeven muziekkorpsen kwam het legioen van de avondvierdaagse de hal binnen. Hier geschiedde ook de huldiging van de wandelaars die voor de tiende maal hadden deelgenomen. f 16.05 per week, alsmede voor bedrijfspanden, van deze catego rie, dit in overleg met de huur der. Voor een aantal woningen in Nieuwiand en in Groenoord heeft de ni euwvastgestelde huur een voorlopig karakter, hangende de definitieve goedkeuring van de bouwrekeningen door de minister SCHIEDAM HERV GEMEENTE, Grote Kerk: 10 en 17 uur ds. A. Hoffman; Bethelkerk: 10 uur ds. K, Blei, Vlaardingen; O; standingskerk: IQ uur ds. J. W. Zim merman, 19 uur ds. T. s. Kamerbei. Rouveert; Vredeskerk: 10 uur ds. D, J. Sparing, 19 uur heer A. Bakker, Delis- haven; Keihei De Rank: 8.30 en I# uur ds. W. Vons, 19 uur ds. J. W. Zimmerman, Schiedam, Jeugddienst. NED HERV GEREF EV', Irene: 10 uur ds. T. S. Kamerbeek, Rouveen: Opstownngskerk: 7 uur, idem. GEREF KERK, Oosterkerk: 10 en i uur ds. J. C, van Veen; Kethel „Dc Ark": S.30 uur ds. J. N. Nammensma, 5 uur kand. H. R. Stroes. Rotterdam; Magnalia Dei Kerk: M uur ds. H, J, Heynen, Den HaaS- 3 uur P. van Oosterhoudt, Capelïe a.d. IJssel; „De Goede Haven": 10 uur ds. P. R. Eve raars, bediening Heilig Avondmaal, 1 uur, Dankzegging; JuPianakerk: 10 uur ds. P. van Oosterhoudt, 5 uur ds. j. N Nammensma. OÜD-KATH KERK: 10 uur II. Mis, feestdag Joh. de Doper, patroon der kerkgemeente. NED PROT BOND; 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. FOORTUGAAL NED HERV KERK: 10 uur dr. J. P van Dooren, Den Haag. HERV kapel: 9.30 en 3 uur hulppred. C. Heijbocr. GEREF KERK: 9.30 uur ds. A. V. Leeuwen, Pernis, 6.30 uur ds. H. Pe per Rotterdam. GEREF GEMEENTE; 10 en 3.30 uur Leesdienst. Veer overbelast door Avondvierdaagse SCHIEDAM —Tijdens de Avon-' vierdaagse heelt rfch gister- avond een moeilijk organisato risch probleem voorgedaan bij het overzetveer De Kandelaar. De organisatoren hadden kenne lijk niet op een grote toeloop gerekend, zodat de veervrouwe zich zag geplaatst voor een onmo gelijkheid. Zij kon slechts acht wandelaars tegel'jk overzetten. Da organisatoren hebben haar taak verlicht door circa 100 wan delaars voortijdig naar huis te sturen. SCHIEDAM De organisatoren van het Jeugd'.estijn nemen, zo als gezegd, dit jaar een proef met een Jeugdstuif, bedoeld voor de jeugd van 14 tot 18 jaar. Deze wordt gehouden in alle zalen van Musis Sacrum, die door de eigenaar de heer R. v.d. Most daartoe geheel belangeloos wor den afgestaan. De commissie Jeugdlestijn vond het nodig om ook de wat oudere jeugd in de vakantie een goed onderkomen te bieden. Men hoopt daar via deze Jeugdstuif in te slagen. De stuif is geopend op 11,12,13, 18,19 en 20 juli. Men heeft het nog niet aangedurfd direct vijf dagen per week te gaan draai- en. Men wil eerst de kat eens uit de boom kijken. De activiteiten zijn natuurlijk aangepast aan de 1 eeftijd van de bezoekers in de stuif. Zo is de kleine foyer van Musis ingericht als handenar- beidlokaal. De jongeren kunnen er onder bekwame leiding boet seren, schilderen, knutselwerk jes maken enz. De zaal De Bron krijgt een rus tiger karakter, alhoewel het er onder het kaarten en biljarten misschien wel eens enthousiast kan toegaan. Bedachtzame dam mers en schakers kunnen hier echter ook terecht. En mocht „mens erger je niet bij de jeugd nog „in" zijn, dan zal ook daar aan meegedaan kunnen worden. Platen draaien De grote zaal zal waarschijnlijk het meest in de belangstelling staan. Daar worden nl. de nieuw ste grammofoonplaten gedraaid, 's Ochtens zijn het verzoekpla ten en 's middags een tot op n»t uur bijgewerkte top 50 van de firma Hakkert. Deze muziekhan del zal in de zaal een complete installatie bouwen, v/aarachter een discjockey plaats gaat ne men. Frans Happel, bekend disc- jockey gaat er de swingehde toon aangeven. Discussie over gedraaide grammofoonplaten is er natuurlijk ook. In de foyer kan men ten slotte, moe van het luis teren naar hits, van het dam men en van het zagen, wat uit rusten. Anders dan het Jeugdfestijn is de Jeugdstuif van 's ochtends 10 tot 's middags 4 uur geopend. De entree zal ook hier een gul den kosten. Het is helaas met mogelijk een groot aanntal jon gens en meisjes binnen te laten. Men verwacht circa 250 jongelui per dag. Mocht deze activiteit in een behoefte voorzien, dan zal ze het volgend jaar nog worden uitgebreid. Het is een verheu- gend teken, dat de organisato- iren van het Jeugdfestijn de zo dikwijls achtergestelde oudere jeugd niet hebben vergeten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 2