Christelijk, liberaal en socialistisch kan best in één partij Tram Raffinaderij H., een Boudewijn fatsoenlijke generaal en lastige sex Irak maakt haast om de strijd te kunnen hervatten Radikale doorbraak van partijstructuur nodig WEEK mBLADWIJZER Parachutisten geland in Woehan IN DE KIJKER Rotterdams KVP-raadslid dr. S. W. Couwenberg: Parijs protesteert tegen satirisch jprogramma van BBC 1 België lierziet technische hulp aan Kongo Jordaanse klacht bij de I V-raad O t Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „De partij constellatie in ons land moet los komen van de verouderde tegenstellingen die haar nog steeds beheersen: christelijk, liberaal en socialistisch. Da', zijn etiketten uit de negen tiende eeuw, die het niet meer doen. De tijd is rijp voor een radikale doorbraak van de bestaande partijstructuur" Dat zegt dr. S. W. Couwenberg, voorzitter van het democratisch centrum Nederland, dat vorig 3aar april is opgericht niet de bedoeling als katalysator op te lreden In het proces van de poli tieke vernieuwing m ons iand. Het centrum, waarin leden van alle grote partijen (ook D'GG) sa menwerken, heeft zijn ideeën uit gewerkt in een studie, die over twee maanden als boek zal ver schijnen onder de Ulel „Naar nieuwe politieke verhoudingen"* Daarnaast wil de nieuwe groepe ring in de komende tijd aan de weg gaan timmeren om de ver nieuwing van de politieke, be stuurlijke en maatschapelijke structuur van dc grond te krij gen. Nieuwe partij? Betekent dut een nieuwe partij? DiLouwenoerg: „Dat Is niet di rect de bedoeling. Met de tien uit* gangspunten die we voor een nieuwe partijvorming hebben ge formuleerd, willen we in eerste induwtm ,ian de vernieuwing van het partijwezen een bijdrage le- \eren. Aangezien, de factor macht in de politiek een belang rijke rol speelt, hebben we ons echter gerealiseerd dat we er met deze studie alleen niet ko men. Het centrum zal daarom zeker in een of andere georgani seerde vorm actie gaan voeren. Maar daar moeten we in augus tus nog over praten. Het streven is er op gericht om samen met rndere groeperingen tot een nieU' we partijvorming te komen". De studie van het DCN, waaraan ruim een jaar is gewerkt, rekent in het eerste deel grondig af met de bestaande partijverhou dingen. De tegenstelling tussen christe lijke en niet-christelijke partij- vorming wordt als verouderd ver worpen, evenals die tussen libe ralisme en socialisme. Het cen trum heeft getracht nieuwe ver zamelpunten te formuleren die politiek relevant te maken zijn en onderwerp van politieke strijd kunnen worden. ïn het tweede deel van de studie worden de uit* gangspunten in een politiek pro gramma uitgewerkt. Farizeïsme Dr. Couwenberg, lid van de Rot terdamse gemeenteraad voor de KVP, en vroeger een groot voor stander van een grote christen democratische partij formatie, is nu met vele anderen in protes tants en katholiek Nederland de weg ingeslagen, van de moderne volkspartij, waarin plaats moet zijn voor de dialoog tussen chris tenen en humanisten, tussen libe ralen en socialisten. Hij spreekt van mensen die elkaar in dezelfde politieke houding herkennen en hun visie in een gemeenschappe lijk programma willen omzetten. De christelijke inspiratie die de antithese als basis voor christelij ke partijvorming heeft ver- drongen, verwerpt hij niet, maar hij ziet in het evangelie slechts een richtsnoer voor persoonlijk gebruik en geen uitgangspunt voor een. christelijke partij. „Met de christelijke politiek, zoals die nu wordt gepresenteerd, kan men de meest verschillende kanten uit", is zijn ervaring. „Een der gelijk etiket leidt maar al te ge makkelijk tot een politiek fari zeïsme". Nieiace formule Ook de tegenstelling tussen libe ralisme en socialisme acht dr. Couwenberg verouderd en ver vaagd. Beide stromingen heb ben eikaar naar zijn mening in dit land allang gevonden. Ons economische stelsel is een duide lijke mengvorm van liberale en socialistische principes. Op de keper beschouwd is de Partij van de Arbeid meer liberaal dan socialistisch- Bovendien, meent de heer Couwenberg, is ook in ternationaal de tijd van de grote ideologische tegenstellingen voor bij. Het principe begint aan kracht In te boeten, de pragmati* Van onze correspondent LONDEN Franse diplom ai en in Londen zijn woedend op een donderdagavond door de BBC uit gezonden persiflage op president De Gaulle. De Franse ambassade in Londen heeft bij het departe ment van buitenlandse zaken ge protesteerd tegen een satirische schets over president De Gaulle, die deel uitmaakte van het actua liteiten programma „24 uur". In dit programma werd commen taar geleverd op het bezoek van de Franse president aan Canada len op zijn daar gphouden rede- J voering welke lot grote diploma tieke opschudding hebben geleid. De TV-kijkers zagen de acteur l.lohn Wells gekleed al-s De Gaulle jdie aankondigde d" hij de keizer 'van Frankrijk. Fr. .-Canada, New Orleans en Nev. I Ir ven was. Wells accentueerde zi in speech met enkele van de president's welbekende gebaren. Het slot van de korte schets was, dat De Gaulle in een rolstoel door twee helpers van een inrichting voor geesteszieken (zo beschrijft ten- miste de ambassade het) de studio werd uitgereden. De BBC DOUDEWLIN H. 's vader h u de HAAGSE POST verti heelt rtelci. dat lui de indruk heeft dut ..Den Haag" van het begin af doods bang is geweest om beschuldigd re worden van kia.sseiustitie. ELSEVIERS lijf-psychiater dr ,1111-. F. M. Ha vermans verbaast idat niets. Schrijft hu: „Jarenlang -werd in Nederland de mens op progressieve wijze \genivelleerd; hij is platgestreken tot de eenheidsmens met ver zorging van de wieg tot het o ra;. De nu eenmaal onaantastbare innerlijke ongelijkwaardigheid weigerde commentaar leveren. I-scheen zo goed gecamoufleerd achter een facade van gelijke sche benadering is in de mode. D'66 is een duidelijke reactie op het overspannen denken in begin selen. Toch kan, meent het Rotterdmase raadslid, de politiek het zonder een principiële en theoretische bezinning niet doen. Daarom wil hij een nieuwe poli tieke formule, waarin het begin sel op zijn effectiviteit wordt ge toetst en in een programmati sche visie wordt omgezet. Tradities De uitgangspunten die het demo cratisch centrum heeft gefor muleerd, steunen weliswaar op een nieuwe denkrichting, maar zijn niet revolutionair van karak ter. „We brengen wat nieuws, maar verwerpen de waarden van het verleden niet", zegt dr. Couwenberg, die het programma van zijn centrum nog niet wil prijsgeven. Hij meent dat de ver nieuwing van de politieke con stellatie niet meer aan de be staande partijen kan worden overgelaten. „Zij komen moei lijk los van hun tradities", vindt hij. Volgens dr. Couwenberg zullen de volgende Kamerverkiezingen :eker in het teken van de partij- vernieuvnng stoan. „Er zal de komende jaren dan ook niet meet aan partijsplitsing te ontkomen ■ijn", zegt hij. D'66, in opzet ge vormd om tot partijvernieuwing te komen, ziet hij slechts als een voorlopig alternatief. „Zij moet een middel blijven, geen doel". Van onze correspondent Brussel De Belgische regering is kennelijk niet van plan het bij protesten, tegen het gebrek aan veiligheid van de Belgen in Kongo te laten. Ze heeft besloten haar technische hulpverlening, waar voor nog veie Belgen in Kongo verblijven, te herzien. Premier Vandenboeynants ver klaarde gistermiddag, na de laat ste kabinetsvergadering in Brus sel voor de vakantie, dat de Bel gische regering de betrekkingen met Kongo op de verschillende terreinen allen zal voortzetten, voor zover ook de Kongolese re gering haar verplichtingen na komt. Een fundamenteel punt is hierbij een doeltreffende waar borging van de veiligheid van de Belgen, die in Kongo zijn. De Kongolese regering zal allereerst duidelijk moeten verklaren of zij de Belgische hulp nog wenst. Als dat het geval is zal de zaak worden onderzocht, rekening hou dend met de resultaten van over leg over de veiligheid van de Bel gen, aldus de premier. rechten". Laat vader Drees zich dit voor [gezegd houden. OUD-SS-ERS VEROORDEELD —In Darmstadt zijn vier voor malige SS-officieren tot gevange nisstraffen variërend van drie jaar tot levenslang veroordeeld wegens hun aandeel in de uit roeiing van de Joodse bevol king van Kolomea in Galicië. Twee verdachten werden vrijge sproken, Het proces heeft negen maanden geduurd. (DPA) ADEN Een Britse militair heeft in Kraterstad bij Aden Fatsoenlijk i Af°S even de HAAGSE POST. !- Deze heeft een kapitaal ver- t el ef one er d voor e en inter vi e w met „het nieuwe doelwit" van ,de rode pers. Von K.'s opvolger [generaal Albert Schnez, tot stand kon worden gebracht. Deze ver- telt een sterk staaltje van ziln moed om aan te tonen dat hi i beslist niet 150 pet. nazi was, waarvan hii wordt beschuldigd door ex-collega's. „Of als er een half-jood ïn de staf was. Er waren heel strenge bevelen dat die terstond uit de dienst moesten. Ik heb toen ge vraagd: Wat gebeurt er dan met hem? En toen was het ant woord: Die gaat het niet goed... 11k heb toen gezegd: Nou goed; •dan laten we die papieren ver- 'dwijnen en hij blijft. ïk u.ii maar zeggenop die dingen i hoef je je niet te beroemen. Dat i.s geen verzet, dat is fat soenlijk handelen". Nee, 150 pet. is overdreven: i23l/i pet. en niets meer. Sex (1) Tn VRIJ NEDERLAND ver- hoort Bibeb René Sleeswïjk. Onze Slees brandt zich niet aan .[sex; als de kostuum-ontwerper jiets maakt dat te gewaagd is. ;dan verandert hij dat. „Als wij ons een grapje permit teren, dat een beetje dubieus is, dan zijn ze er direct bij om ons met de vinger na te wijzen. Terwijl 't tegenwoordig bon ton is dat er in een toneelstuk geen fatsoenlijk woord wordt gespro kenEn als in de tweede akte de man de urouw besprinpt. is het meteen een kasstuk". [Uitsluitend Telegraaf en Gooi- !en Eemiander lezende Slees heeft op de TV stukjes uit Franse ..Blote toestanden. Dat vind ik ook met nocba". >'c.v (2) nANORAMA'S hoofdredacteur VernaeuL-n heeft laatst in een commentaar zijn visie gege- 'ven op de homo-s exualiteit: .een afwijking". In de rubriek Hoogachtend beantwoordt hij ,een ingezonden stuk van een 70- iiarige homo oo dezelfde ferme 'toon. De bejaarde man van [christelijke huize schrijft dat het leven van een homo een kruis- iweg is, maar aan het eind staat God hem op te wachten en [zegt: „Kom in mi in Konink rijk". Antwoordt Vermeulen: j.„Eerste deur ïmfcs er staan ituiee mannetjes op". J a mm er. Beter zijn de reporta- j ges met fraaie foto's over JTsjombe en over het negerghetto 'm New York. drie Arabieren doodgeschoten, die verdacht werden van terroris- jfilms gezien. Het loog er niet tische activiteiten. (Rtr) om: Sex (3) r\e NIEUWE LINIE betwijfelt of de Indiase minister die het plan lanceerde om mannen, die een gezin hebben met drie kinderen, verplicht t© laten ste riliseren. serieus bedoeld is. Eerder denkt men aan een shock-therapie om de bevolking wakker te schudden. Het idee om zo'n man een transistor- radio cadeau te doen vindt drs. IJ. Arts niet zo lachwekkend als [het klinkt. j,,Wie daar zo'n klein doosje in loerkinq heeft staat in contact met de wereld„Je bent eigenlijk pas mew met een {transistor". I Dan moeten er natuurlijk ook KRO-RKK uitzendingen in het I Indiaas komen. 1 Klasse-strijd T"|E GROENE vraagt zich af wat de N.II. Synode heeft bewogen om predikant dr. K, Strijd niet als kandidaat te aan vaarden voor dc post van kerke lijk hoogleraar aan de theologi sche faculteit van. de Universiteit van Amsterdam- Het protest van de studenten heeft zin. zo is de conclusie. Strijd staat als links te boek, men heeft hem ook wel een fellow-traveller en een ciyjpto- commwiist genoemd. Het zijn allemaal kwalificaties uit de tijd van de ko«de oorlog, maar ze hebben hun greep op sommige 'mensen nog niet verloren MOSKOU/HONGKONG (AP/Rtr) Parachutisten van het Chinese: volksleger zijn geland in Woehan, waar anti-Maoïstische militaire leiders vorige week de minister van openbare veiligheid Hsien Foe-sjin en een lid van de com missie voor de zaken van de culturele revolutie, "Van Li, arresteerden. Correspondenten van diverse persbureaus hebben gemeld, dat oorlogsschepen de Jangtse zijn opgest^omd in de richting van Woehan. Woehan, dt grootste stad van Midden-China met ruim twee miljoen inwoners, zou met beschieting zijn be dreigd. Inmiddels zouden de mi litaire leiders echter in het open baar schuld hebben bekend. Zij zouden hebben toegegeven, fout geweest te zijn door de pro- Maoïstische linkerzijde niet te steunen. Een half miljoen men sen zou in Woehan hebben, deel genomen aan een demonstratie voor Ma o. VUURGEVECHT AAN RUS- SISCH-TURKSE GRENS Rus sische en Turkse militairen heb ben elkaar aan de grens bij Igdir, in Oost-Turkije, beschoten. Twee Turkse militairen werden ge wond. Men onderzoekt waarom het vuurgevecht is geleverd. (Rtr) TN HET BEGIN van deze ■"■week heeft Rotterdam er eep potige raffinaderij bijgekregen. De minister van buitenlandse zaken is eraan, te pas gekomen om het geval te openen, dus het moest enige moeite waard zijn. Zo zoetjesaan wordt het bij de Maasmond erg druk met deze reusachtige veredelingsbecfrijven, die uit ruwe olie van alles te voorschijn toveren. Het zijn wat eigenaardige combinaties van enorme chemische installaties die als voornaamste eigenschap schijnen te hebben, dat zij in een onbegrijpelijk tempo veroude ren, zodat men er al weer aan be gint te verbouwen en te vernieu wen, nadat het rumoer van de openingsplechtigheid is verklon ken. De installaties worden groter, vergen enorme kapitalen, vra* gen daarentegen verrassend wei nig mensen om alle machines netjes te laten werken, doch schijnen genoeg tot de welvaart bij te dragen om te laten verge ten, dat wij er één van de mooi ste natuurreservaten voor heb ben geofferd en dat zij ondanks alle technische spitsvondigheden nog steeds niet met de fabrieken van reukwateren kunnen concur reren. Wel wordt bij elke ope ning van zo'n chemische masto dont in kleuren en geuren be toogd, dat de lucht amper zal worden verontreinigd en dan trekken de Rotterdammers vrij gemeenschappelijk een gezicht alsof zij het geloven. Voor zover zij er dan belang in stellen. Het is namelijk een van de eigen aardige dingen van onze tijd, dat er daar in de Europoort iets gaande ïs, waarvan men gerust kan beweren dat de doorsnee Rotterdammer er nauwelijks be sef van heeft. In een vorige pe riode was vaak op te merken, hoe betrekkelijk weinig Rotter dammers enig begrip hadden van hetgeen er in de havens omging, Het bekijken van de havens liet men bij voorkeur over aan de vreemdelingen, die de rondvaart boten bevolirten. Er moet al een bijzondere prikkel zijn om een nieuwsgierige Rotterdammer over de kale wegen naar het Europoortgebied te jagen en daar te gaan zien» wat er alles 'uit de grond wordt gestampt. Zelf ben ik er slechts enkele ma len geweest, telkens ter gelegen heid van een excursie, zoals bij voorbeeld het onvolprezen Con tactcentrum op Voorlichtingsge- bied ze heeft georganiseerd om 2ijn leden kennis te laten maken met wat er in deze omgeving ge beurt on steeds ben ik onder de indruk gekomen van dat enorme gebied, waar de onoverzienba re ruimte schijnt te vragen om nog meer fabrieken, havens, en nog eens fabrieken en havens, terwijl in een fantastisch tempo het ene monsterbedrijf na het andere daar van de grond komt. Heel kort geleden ben ik nog eens in Delfzijl geweest, waar nu ook vooral 's avonds dankzij de bijna feeërieke verlichting van eveneens ontzagwekkende moderne fabriekscomplexen ook duidelijk is te zien dat er iets aan de hand is, maar op weinig plaat sen in Nederland wordt zo uitge kraamd dat de toekomst is be gonnen als ïn Europoort en het ia eigenlijk jammer, dat voor zo veel Rotterdammers, om van da rest van Nederland geheel te zwijgen, dit een wat vaag en zwevend begrip blijft, zodat men doodgewoon langs één van da belangrijke moderne ontwikkelin gen heen leeft. Jammer, tevens lang niet zo bezielend als het zou kunnen zijn, maar in een tijd vol haast doe je er weinig aan. Ook echter jammer, -omdat het bekijken van dit gebied iets voor de Nederlander duidelijk moet maken, in positieve zin, omdat het dan toch hier gebeurt, nega tief, omdat zoveel namen daar verkondigen, hoe men er tenslot te met buitenlandse initiatieven j heeft te maken. De bindin- gen met Nederlandse bedrijven [ontbreken niet, er zijn trouwens «ook Nederlandse nationale be- drijven met een internationaal 'karakter die in en om de Euro- poort hun mannetje staan, maar wij hebben kennelijk wel enige moeite met het neertellen van de enorme kapitalen, die voor zo'n groot, modern chemisch bedrijf noodzakelijk zijn, terwijl ook. de buitenlandse know-how, dat we ten hoe het moet, een geducht woordje meespreekt. Toch moet men de kwintessens van hetgeen deze week bij de opening van de nieuwe raffina derij naar voren is gekomen tn een andere richting zoeken. Bij zulke gelegenheden wordt kwis tig met cijfers gestrooid. Nu kan men daarmee goochelen, doch al te bont moet niemand het daarmee maken, want de concurrentie weet precies hoe da kaarten op dit terrein liggen, dus men kan er met gerust hart even ernstig over nadenken, dat hier dan een bedrijf is ontstaan, waarin f 250 miljoen moet zijn gestoken, wat op zichzelf vandaag weinig zegt, doch waarin slechts een bedrijfsstaf van 120 man werkzaam zou zijn. Dat is niet alles. Het onderhoud, dat wordt uitbesteed, zou gemiddeld onge veer nog een man of 60 eisen. Laten we het ruim nemen: daar werken 200 man, en er waren 250 miljoen voor nodig, om dit stuk werkgelegenheid te schep pen, Nu besteedt zo'n oliemaat schappij dit bedrag niet mei zui ver menslievende bedoelingen. De directie moet aan haar trek komen en de aandeelhouders wij len op hun tijd ook resultaten zien. Het is onzin de heren daar- bij ongelijk te geven. Je kunt overigens niet eens zeggen, dat er in zo'n affaire geen risico zit. Denk er maar eens aan, hoe de internationale oliezaken door de oorlogshandelingen bij het Suez- kanaal in de war zijn gestuurd. Niettemin hebben zulke getal len iets te zeggen. In de eerste plaats ziet men, hoeveel geld er vandaag nodig is of kan zijn voor het scheppen van een arbeids plaats, Nu is dat bij de chemi sche industrie altijd een vrij kostbare kwestie geweest, heel anders dan bijvoorbeeld in de textielindustrie of in de douw, of schoon ook daar de machinepar ken steeds duurder worden. In ons land wordt de chemische in- dustrie graag beschouwd als de schone fee, die in de toekomst wonderen zal doen. Voor de mijn streek verwacht men er veel van, om een voorbeeld te noemen. Met deze nieuwe raffinaderij voor ogen wordt dan wel duidelijk dat er steeds grotere kapitalen moeten worden neergeteld om op dit gebied iets van betekenis neer te zetten. Die moeten ergens vandaan komen. Niet altijd staat de buitenlandse belegger met zijn portefeuille klaar, Nederland zal veel zelf moeten doen. Het komt dus op sparen aan. Van alle kanten hoort men dan ook roepen, dat er meer moet wor den gespaard en het is merk waardig hoe de mensen van de \'akbeweglng tegenwoordig in dat koor steeds luider hun stem verheffen. Zij weten drommels goed, waar de industriële Abra ham vandaag de mosterd haalt. Voor de werkgelegenheid ïs ka pitaal nodig. Toch wordt de spaarzin vandaag door de infla tie niet bepaald bevorderd. In dat opzicht zit men echt niet zo gemakkelijk. Het tweede punt, dat bij de nieu we raffinaderij naar voren springt, maar dan uit een heel andere hoek, is de arbeidsbespa ring die door de moderne machi nerie mogelijk wordt gemaakt. Het werd er niet bij verteld, maar het zou de moeite waard zijn eens te weten, hoeveel mensen er tien, twintig en dertig jaar gelden nodig zou den zijn geweest voor dezelf de produktie, die de nieuwe raffinaderij levert. En alweer, in de chemische Industrie is met al lerlei automatische controles en computers veel te doen» maar hier is zelfs frappant gedemonstreerd, dat snel en sterk stijgende lonen de vindingrijkheid aan de andere kant van de streep scherpen. Men wordt zuinig op arbeid. Ten slotte levert dat de meeste wel vaart op, maar zonder schokken zal dit proces, wat weer heel iets anders is dan een chemisch pro ces, niet verlopen. De nieuwe raf finaderij roept ons toe, dat bin nen afzienbare tijd de „verde lende rechtvaardigheid" haar handen vol zal krijgenl 'Jamieer n toevallig in. Noord- holland komt, bezoekt u dan ook eens dc stad Amster dam. Men kan zich daar nog la lt en rondrijden in een vervoer- S middel dat reeds door onze ^overgrootouders werd gebruikt. !öe tram, zoals het. heet. valt te Jvergelijken met een trolleybus •waaraan de stuurinrichting ont- breektDe ontwerpers hebben 'dir euvel ondervangen door voor •kei voer tui q uit twee sleuven te igraren waaruit het zich niet zon- \der grote onkosten kan verwijde ren, Dit systeem spaart weliswaar peen bestuurder uit. maar be~ perkt zijn shitoge. doordat hij niet hoeft te sturen. Het trambedri if -maakte zij ra eerste crisis door toen het trek paard uitstierf en men zich met elektriciteit moest behelpen. Het verlies werd echter ruimschoots vergoed door de opkomst van de 'Amsterdamse tramconducteur. .die m de omvang met zijn passa- •giers een geestigheid ontwikkelde waartegen menig paard het moest i afleggen. i Deze figuur is min of meer le- [gendansch geworden sinds de 'conducteur m een kassa zit. met jals voornaamste taak de mensen 'tot doorlopen te manen. Een on dankbaardere taak is met denk baar.want de Amsterdammer die eenmaal betaald heeft om te rij den laat zich door niets bewe gen om. te lopen. Deze halsstar righeid heeft heel teat jonge con ducteurs het vreemdelingenle gioen ingedreven. Hun lege plaat- Is en zijn ingenomen door hun moeders, die zuchtend berusten in hun moederlijke onmacht te genover het publiek4 omdat ze wel mogen roepen, maarniet slaan. Dat u zich moet haasten wan neer u het verschijnsel tram nog wilt meemaken, valt af te leiden uit het bericht dat er in Amster dam trams zullen gaan rijden zon der conducteur. Wie dan zonder geldig plaatsbewijs meerijdt, ris keert een boete ter waarde van drie geldige plaatsbewijzen. Dit ïs een bijna beledigende on- derschatting van de bereidheid ider Amsterdammers om risico te nemen. De directie moet dus reke- jnera op ee» belangrijke achter- I uitqang van de inkomsten, of ze Imoet alle conducteurs die men jioil afschaffen tot controleur be- j vorderen, wat een aanmerkelijke stijging van de uitgaven bete kent. In beide gevallen stort het trambedrijf zich versneld in de afgrond van het faillissement. Misschien is het dan tochnog de moeite waard Amsterdam te bezoeken. U zult dan zien hoe de passagiers zich tussen de tram sporen opstellen en zich op een fluitsignaal in beweqing zetten voor de enige rendabele vorm van railvervoer, per conducteur zan der Ir am. KEES STLF Paal T'ot slot nog een lachtertje 1 uit VRIJ NEDERLAND. In een stuk over De Tour twijfelt J. van Tijn aan de intelligentie van sommige renners. Voorbeeld: Kees Haast (14e plaats). ..Keesje, zei iemand, moet je vóór de rit zeggen: bij die en die kilo me terp aal moet je uit het peloton weg zien te komen. En als je dan verstandig bent. rij je een kilometer van te vo ren naar hem toe en zegt hem dat het de volgende paal is. En dan is hij in staat om zich bij dte paal nog even om te draaien en te vragen: Hier?, zodat ieder een weet wat hij van plan is". Kamerlid stelt vragen over medische verzorging op Waddeneilanden DEN HAAG De recente moei lijkheden rond De Vlïehors, waar bij de luchtmacht liet weten dat bij een eventuele sluiting van het oefengebied ook de permanente verbindingshelikopter met de vaste wal 20U vervallen hebben de verontrusting gewekt van het VVD-Tweede Kamerlid Zegering Hadders. Hij heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Volksgezond heid schriftelijk gevraagd of er op de Waddeneilanden voldoende medische verzorging aanwezig is voor de tienduizenden vakantie gangers, en of er voldoende trans portmiddelen beschikbaar zijn om ernstige zieke patiënten naar een ziekenhuis -op het vaste land te vervoeren. BEIROET-TEE AVIV {Btr-AFP- AP) Irak heeft besloten zijn leger zo spoedig mogelijk gereed Itc maken voor hervatting van de „erestrijd" tegen Israël. Dit heelt de premier, luitenant-gene raal Taber Yehia, gisteren in een regeringsverklaring bekendge maakt. Om het leger met de beste wape nen te kunnen uitrusten en de lei ding en het technisch peil te ver beteren werden tal van Bezuini gingen aangekondigd zoals beper king van de invoer. Men zal bo vendien maatregelen nemen om de nationale oliemaatschappij te doen herleven. [Volgens het semi-officiële blad Al Yumhuriya is Irak voome- imens het olie-embargo uit te brei dden tot Italië, Luxemburg en Ne- jderland, op grond van de hulp die deze landen hebben verschaft aan KIJKER-Israël. De Israëlische „vredespiloot" Abie Nathan, de veertigjarige hotelhouder uit Tel Aviv Is giste ren van Nicosia op Cyprus naar Cairo gevlogen. Hij wilde daar bij president Nasser pleiten voor vredesoverleg met Israël, maar nadat zijn vliegtuig op het vlieg veld van Cairo was volgetankt, moest hij naar een vliegveld in Israël doorvliegen, waar hij werd aangehouden voor ondervra ging. De vertegenwoordiger van Jor danië bij de Verenigde Naties heeft de Veiligheidsraad de tekst van een brief doen toekomen, die zijn regering aan het Internatio nale Rode Kruis heeft geschre ven. Daarin wordt gesproken van barbaarse behandeling van gevan genen door Israëliërs. De medi sche verzorging en voeding wa ren onvoldoende. Gevangenen hadden bij hun repatriëring niet hun waardevolle bezittingen als horloges, vulpennen, terugge kregen. Zeker twee Jordaanse en een Egyptische officier wa ren onder de mishandelingen be zweken. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1