Kan jij nou werkelijk niks zien Nou toen werd ik boos mms Tè Gemeente verlaagt tarief voor stadsgas Eerste paal geslagen voor bejaardentehuis in oud-Delfshaven „Over dertig jaar weet iedereen er iets vanaf' St. Clara-ziekeniniis bereikte hoogste punt betadine jodium Jongetje verdronken in zwembad Wethouder Langerak opende clubhuis De echte die niet bijt! ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 2 Ém Pro). Lapenna over Esperanto: ROTTERDAM ,,Over twintig of dertig jaar zal iedereen iets- van Esperanto afweten. Dat zeg ik niet omdat Esperanto mijn hob by t?, maar omdat het mijn diepe overtuiging is. dat het leren van verschillende vreemde talen een complete tijdverspilling is". Prof. dr. Ivo Lapenna (57) heeft er zijn jasje bij uitgetrokken. Ook in De Doelen waar het wereldcongres van de Esperantisten xoordt ge houden is het langzaam heel erg warm geworden. De hoogleraar heeft vanaf half negen in de mor gen met collega-juristen gespro ken over genocide". In Esperan to uiteraard. De hoogleraar, die sedert 1964 president van de wereldassocia tie is, wil helemaal niet voor taal kundige doorgaan. Hij doceert vergelijkend Oosteuropees recht in Londen. Maar omdat zijn wieg in Joego-Slavië heeft gestaan en hij in Zagreb op school heeft ge zeten, spreekt hij nu zeven talen. Ik heb in vijf talen gepubli ceerd", zegt hij. „Dat zeg ik niet om op te scheppen, maar om dui delijk te maken, dat ik wel weet waarover ik praat". In zijn En gels is de Slavische afkomst nog hoorbaar, volgens ..insiders" in zijn Esperanto niet. Ivo Lapenna had, voordat hij in 1964 president van de wereldor ganisatie werd, al tientallen ja ren tussen de Esperantisten door gebracht. De Esperanto-studen- tenbeweging in Zagreb, waarvan hij lid was, bracht twintig hoogle- raen en minstens het tienvoud aan propagandisten voort. Tijdens de tweede wereldoorlog nam hij deel aan de partizanenstrijd. In 1946 was hij deskundige bij de vredesconferentie en in 1947 raadsheer bij het internationale gerechtshof in Den Haag. Hij ves: tigde zich in Parijs, later in Lon den. In al die jaren heeft hij zich tevens kunnen verwonderen over de verwarring tussen de talen en heeft het Esperanto hem diensten bewezen. Neutraal „Alle tientallen talen, die door elkaar in de wereld gesproken werden kosten honderdduizenden guldens en onbeschrijflijke ver warring. Bij alle nationale talen horen landen met nationaal prestige en nationale politieke en economische doelen. De taal zit in de verhouding met andere lan den, midden in de politiek. De enige oplossing voor deze geldver slindende en tijdrovende proble men. is een neutrale taal. die na de moedertaal een tweede plaats inneemt. Wanneer men in elke school gedurende één .iaar twee tot drie uur Esperanto per week zou geven, zouden miljoenen men sen na dat jaar een onschatbaar communicatiemiddel rijker 2ijn geworden". Professor La penna ziet zijn werk, dat hem volgens zijn zeg gen handenvol tijd kost, niet als hobbv. „Hobbies zijn fotografe ren en filmen, maar Esperanto is liet werken voor een overtuiging", zegt hij. „Het is een volledige taal. waar reeds meer dan 30.000 boeken van allerlei aard zijn ver schenen. Ons werk vergt natuur lijk tijd, maar het vordert". „Onze organisatie wordt niet ge- subsideëerd, door niemand. We willen niet anders ook. Grote en belangrijke wereldorganisaties zijn aan het aannemen van subsi diegelden ten gronde gegaan. Dat zal ons niet gebeuren. We nemen graag hulp aan. Maar wc aanvaarden geen enkele con ditie omdat daarmee tegelijker tijd onze vrijheid ophoudt te be staan. Maar toen de gemeente Rotterdam ons „De Doelen" voor half geld gaf, waren we graag be reid 'om het aan te nemen. We hebben met de verhuizing van het congres uit Tel Aviv naar Rotterdam at duizenden guldens verlies geleden, Maar we gaan door, uit volle overtuiging en on afhankelijk". J2V HAAR KLEINE FLAT WONING zegt de blinde mevrouw Karolina Schools (37): ^Wanneer ik weg wil, pak ik mijn stok en dan ga ik gewoonIk loop hard. Ze zeggen wel eens: je lijkt wél een straaljager, zo hard loop je. Dat vind ik ïeuïc. Een vriendin heeft mij, zonder dat ifc het merkte, wel eens ge volgd. Later zei die vriendin tegen mijn manik kon je vrouw niet bijhouden. Die loopt zo hard". Kennissen vragen waar dit of dat in de stad is te vinden. Laatst eentje die vroeg hoe in Vlaardin- pen te komen. Ik vertel ze het precies. Ook de busdiensten. Ik weet precies tvaar hier de bussen stoppen en ook of er een wijzi ging in de dienstregeling is ge komen". -Meneer, u schrijft toch geen gevoelig artikel hè? Niet voor het een of ander, maar geen sentimentele verhalen hoor. De mensen denken toch al dat we zielig zijn. Maar het is niet zo. Waarom zouden we? Natuurlijk je bent wel eens eenzaam. Maar U bent toch ook wel eens een zaam? Zeg?eens eerlijk? Wij heb ben een handicap en daar moe ten we mee leven. Dat is het enige. Hier op de galerij zeggen de mensen wel eens van me: die is altijd vrolijk, die zingt al tijd, En dat is waar. Ik zing veel". Dat je kunt zien merk je ais je met een blinde praat. Ziendcn vinden blinde mensen vaak zielig. Maar is dat zo? Is bijvoorbeeld televisie voor een blinde een absoluut nul punt? Vormt de sterke visua lisering van de samenleving niet een steeds hoger wor dende hindernis voorde blinde op weg naar integratie in die samenleving? Kaakt de blinde steeds meer lengten achter? Aan de Overschiese Blijven- burgstraat hebben wij ge sproken met een. blinde dame. Zo maar een uurtje Thee schenken ]\/|"evrouw Schools schenkt thee i*-L in. (Ze laat de suikerstrooier steunen op de rand van het lege kopje, zodat het schuifje van de strooier boven het kopje komt en drukt dan tweemaal. Vervol gens pakt ze de theepot in haar rechterhand, laat opnieuw de wand van de pot zachtjes tegen het kopje leunen en meet met duim en wijsvinger van haar lin kerhand de afstand tussen het uiteinde van de tuit en de rand van het kopje. Dan laat ze de thee langzaam komen en schenkt het kopje normaal vol.) Even later zegt ze: „"VVat wei vervelend is, dat je wel eens op straat wordt aangesproken. Ik liep een tijdje geleden hier vlak in de buurt. Er komt een dame naar me toe en die zegt: „Kan jij nou werkelijk niks zien?" Nou, toen werd tk boos. Ik vroeg aan haar: „Zeg, heb jij soms een kunstgebit?" Be grijpt u wat ik bedoel? De men sen doen af en toe zo joviaal tegen je. Net als tegen een oud dametje. Zo van: „Moedertje, zal ik je even helpen?" Kijk, dat is niet leuk. Ik vind het heel prettig als ik geholpen word en dat vinden alle blinden, maar ik wil dat ze „u" tegen me zeggen. Ik ben per slot van rekening ge trouwd. Zo is het toch?' Wat voor kleur? Te hebben me wel eens ge- vraagd of ik altijd wist- wat voor kleur jurk ik droeg. Natuur lijk weet ik dat. Dat moet ik gewoon weten. Stel je voor, dat ik met een witte jurk naar een begrafenis zou gaan. Maar ik word wel eens in de war gebracht. Een tijdje geleden heb ik een beige jurk gekocht. De een zegt, wat heb je een leuke le verkleurige jurk aan en de an der zegt, wat staat je die bruine urk goed. Ja, gooi het dan maar in mijn pet. Dan weet ik het ook niet meer. Meneer, u schrijft toch geen sentimenteel artikel hè? Ze krijgt een sigaret aangebo den. Haar man wil haar vuur^ geven. Ze zegt: „Laat maar, ik krijg wel een vuurtje van die charmante cavalier die me net ook vuur gaf (het was de foto- raaf) „Soms benijd ik de mensen die kunnen zien. Maar lang niet 'altijd. Dan zeg ik, al die vergan kelijke dingen. Maar zo af en toe zou ik wel eens een paar ogen willen lenen. Zo voor heel even tjes. Als ik bijvoorbeeld in een boekwinkel ben. Maar dat kan natuurlijk niet. En op dat mo ment, zou ik al die boeken wel willen verbranden. Ja, dat ge voel heb ik wel eens. Helemaal Ï-Ioe ik mijn huishouden doe? Ze denkt even na, dan zegt !ze: „Kijk als ik iets schoonmaak, ;dan moet ik het helemaal schoon maken. Neem een tafel, die afge stoft moet worden. Die moet ik helemaal onderhanden ne men, anders weet ik niet of 'ie schoon is ja o£ nee. Het is wel eens vervelend dat je niks ziet. Ik zal een voorbeeld geven. Een tijdje geleden huur de ik een wasmachine. Goed, ik krijg dat ding en doe mijn was goed erin. Even later komt een vriendin en die zegt: „Er zit I allemaal smeer aan je was- igoed". Wat bleek nu? Er zat bij jdie vin van de machine allemaal iolie. Ja- dat zijn dingen die je iniet kunt voorkómen. Ook met tiet eten is het allemaal wat [moeilijker. Ik ga naar een wat i duurde re groenteboer. Dat moet wel. Ik Lust geen sla waar wor men in zitten. Dus moet ik er ze ker van zijn, dat wat ik koop ook goed is. Begrijpt u wel? „Mijn buren helpen me veel. Als ik, bijvoorbeeld, niet weet wat voor kleur stropdasdk in mijn handen heb, dan stap ik naar de buurvrouw en vraag ik het. Heel gemakkelijk. (Ze voelt aan de wijzers van haar polshorloge, nadat ze het klepje van het horloge omhoog heeft gedaan, hoe laat het is) Ze zegt: „Ik laat u liever niet voelen hoe wij dat doen, want dat heeft me wel eens meer een horloge gekost.-Niet dat u daar wat aan zou kunnen doen, maar wij voelen nu eenmaal anders. Ik kan met gemak mijn Chinese roos bevoelen. Dan gebeurt er niks. Doet. mijn buurvrouw het, dan valt het blaadje eraf". „Ja, mijn buren zijn aardige mensen. Een tijdje geleden heb ben ze geprobeerd met gesloten ogen door het huis te lopen. Ze zeiden: „We lopen overal tegen aan". Een ziende kan zich niet voorstellen wat het is om blind te zijn. De mensen denken wel eens dat het voor ons donker is* hè helemaal donker. Maar dat is niet waar. Ik zie net zoveel door mijn ogen, als u door uw hand". TON SCHUURMANS ROTTERDAM Gistermiddag is in het Sportfondsenbad de negen jarige Marcel Soesman uit Rot terdam in het diepe bassin ge raakt en verdronken. Hij werd door een meisje ontdekt, toen hij op de bodem van het diepe bassin lag. De badmeester heeft hem er uit gehaald en paste mond-op- mondbeademing toe. Daarna gaf de GG en GD hem een zuurstof behandeling en bracht hem naar het Dijkzigtziekenhuis, waar hij bleek te zijn overleden. Wethouder Langerak bij het nieuwe clubhuis. ROTTERDAM In plaats van het traditionele hijsen van de vlag is gistermiddag op de dertiende verdieping van het nieuwe St. Claraziekenhziis de laatste met een spandoek getooide spant van 19 meter geplaatstten fefcen dat het hoogste punt is bereikt. De eerste paal was geslagen op 10 mei 1965. Er is, zei de voorzitter van de St. Clarastichting mr, G. P. Kor- tenhorst, met een versneld tempo een zware wissel getrokken op al le medewerkers. Dat zijn momen teel 150 man, die tot dit gunstige resultaat zijn gekomen in 421 werkbare dagen. Ook één der ar chitecten, de heer C. Campman, dankte de medewerkers. Het ..pannebier" was niet vloeibaar, maar omgezet in klinkende munt die verpakt in een geldkistje, door een hijskraan van de hoog ste verdieping naar de begane ond werd getransporteerd. Bij bet slaan van de eerste paal was er op gerekend dat het nieu we ziekenhuis in mei 1970 in ge bruik zou kunnen worden geno men. Door het opvoeren van het bouwtempo is de opening al in ok tober volgend jaar. Het nieuwe ziekenhuis telt 13 bouwlagen, waarvan tien verdie pingen voor de verpleging van patiënten. In totaal komen er ruim 500 bedden. Eert standaard afdeling bevat vier G-persoons, twee 2-persoons en twee 1-per- soons of isoleerkamers. Op de elf de verdieping zijn de operatieka mers. Het bouxvwerk omvat een hoofd gebouw van plm. 48 meter hoog en een voorbouw van drie bouw lagen. De totale frontlengte van ROTTERDAM Nu de over schakeling op aardgas voor 75 pet. is bereikt hebben B. en IV". zich beraden over <le invoering van het aardgastarief in het ge hele verzorgingsgebied. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dal het aanbeveling verdient daartoe vóór hei komende stookseizocn over te gaan De aanpassing van het stadsgas- tarief aan het tarief voor aard gas betekent een daling van de gemiddelde opbrengstprijs van 17.8 ct. per kubieke meter tot 9,8 ct. per m3. Voor de laatste viermaanden van dit jaar leidt dit tot een lagere opbrengst van .1570.000. Voor de eerste vier j maanden van 1968, waarin nog J stadsgas wordt gedistribueerd, jzal de opbrengst f240.000 minder jh«.lmgen, dan geraamd. Ver- wacht wordt dat de overschake ling op 17 april 1968 voltooid zal 'zijn. Hoewel B. en W. zich bewust zijn, dat een mindere opbrengst van rond f 810.000 slecht past in. het huidige tijdsbestel, zijn zij van oordeel, dat het tegenover de groep verbruikers, die het laatst op het aard gasnet wordt aangesloten niet billijk zou zijn on grond hiervan van het invoe- fén van de tariefsverlaging af te zen. De aanpassing van het stadsta- [rief aan dat voor aardgas zal igeschieden op caloriebasis, waar- ibij 1 ml stadsgas 4.500 kcid ver tegenwoordigt en 1 m3 aardgas (7.980 kcal. In de laagste tarief- groep betekent dit bijvoorbeeld Naar een ontwerp van het Bureau ;c{at j stadsgas bij een gelijk voor architectuur en stedehauw (vastrecht van f 12.- per jaar Van den Bosch-Hendriks en i I4,iu cent zal kosten, tegenover Campman wordt het werk uitge- t mg aardgas 25 cent. het hoofdgebouw en de keuken bedraagt 172 meter. De totale bouwkosten, inclusief de techni sche apparatuur, wordt geraamd op 30 miljoen gulden. De St. Clarastichting begon eind 1949 in een verbouwde villa met een verloskundige inrichting, waarvan de capaciteit 20 bedden was. Binnen twintig jaar zal dit aantal met het cijfer 25 kunnen worden vermenigvuldigd. De be staande paviljoens van het thans 18 jaar oude ziekenhuis zullen na voltooiing van de nieuwbouw waarschijnlijk worden ingericht voor psychiatrische verpleging. Een klein deel wordt ingekort of a at geheel verdwi jnen in ver bond melde verbreding van de verkeerswee, voerd door het Aannemingsbe drijf Van Hoorn N.V. te Capelle a.d. Usael. Voor de betoncon structie zorgt het Adviesbureau ir. P. P. H. Duncker c.i. te Rot terdam. 'B. EN W. stellen de gemeentc- jraad voor een nieuw tarief voor 1de levering van gas vast te stel- jlen en het huidige tegelijkertijd [in te trekken. ROTTERDAM - Een ogenschijn lijk geheel herstelde heer R. Lan gerak, wethouder van Sport en Recreatie, heeft gisteravond het nieuwe clubhuis van de Amateur Tuinders Vereniging „Nut en Ge noegen" aan cle HoninperdijJc (naast Kralingse Zwembad) ge opend. Maar, zo zei de wethouder, hij was er niet in zijn officiële kwaliteit van gemeentebestuur der, maar privé. Nadat de voorzitster, mevrouw J. Groot, hem welkom had gehe ten zei de heer Langerak dank baar te zijn jegens alle Rotter damse volkstuïnders voor de hui- de en het meeleven tijdens zijn ziekte en zijn langzaam herstel. Hij noemde het terrein van „Nut en Genoegen" (een van de klein ste Rotterdamse complexen met ongeveer 30 tuinen) een eldorado voor gezinsrecreatie. Tevens bracht hij het voorlopige krediet van vijf miljoen in herinnering, bestemd voor de recreatiemoge lijkheden in het gebied Honinger- dijk. Toe pad tot aan de Van Brie- nenoordbrug. Ver^n!«ens s«rpkpi r'ps. D. P. I. O. Stornebrink, adjunct-secretaris van de Raad voor Lichamelijke Opvoeding, en de heer C. Louwer, voorzitter van de Rottere!arnsche Bond van Volkstuinders. De heer Louwer bood de voorzitster vijftig gulden aan, te besteden voor het 'nieuwe clubhuis. ADVERTENTIE i ROTTERDAM Op een his torisch stukje grond in oud-Delfs haven. tussen de Havenstraat en de Oranje Nassaustraat, waar vermoedelijk Piet Heyn nog eens langs de waterkant van de Acb- terhaven heeft gespeeld, is gis termiddag de eerste paal gesla gen voor een verzorgingshuis voor bejaarden van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente „Delfs haven". De voorzitter van de Stichting tot bejaardenverzorging de heer fj. v. d. Wel. die tevens voorzit ter is van de bouwcommissie, mocht deze eerste van de 70 be tonnen puien de grond inslaan, [Hij heeft daarna in het zaaltje hij de oude Kerk op het Piet Hevnsplein verteld hoe blij en dankbaar hij was, dat deze mijl paal na twee jaar van voorbe reiding kon worden bereikt. Hij was wel tevreden, maar ook on tevreden, omdat het tehuis ruim te biedt aan slechts 95 bejaarden, terwijl er wel duizend aanvra gen voor zijn, ook al, omdat het aantal bejaarden in Delf.shaven tien procent hoger ligt dan el ders in de stad. Voor zijn hei en ander voorbereidend werk werd de heer v. d. Wel door de directie van do N.V. Aanneming M i j J. Pvan E est e r e n b el o o nd met een prent van oud-Delf.sha ven. Aan dankbare gevoelens, spe ciaal jegens de Dienst van Volks huisvesting gaven nog uiting de architect ,j. Noorlandcr, tls.'W. o-. namens de Centrale Kerkb rand, tie lieer P. Hogervorst, na mens de kerkvoogdij en de heer ;G. J. van Es namens de Diaco nie Delfshaven. De heer H. K. 'Duhoux nam de dank voor zijn Het nieuwe bejaardentehuis, \dat in Oud-Delfshaven moet komen. [dienst (van Volkshuisvesting) gaarne in ontvangst, opmerken- jdc dat de verleenae medewerking [geenszins uniek genoemd mag (worden. •Over twee jaar komt het stand beeld van Piet Heyn in de scha duw te staan van het twaalf ver diepingen hoge gebouw, dat 77 éénpersoons- en negen tweeper- saonKkamecs, een ziekenafdeling m zes kamers voor inwonend jpersoneel zal bevatten en in de tlaagbouw een grote recreatie- l/.aaï met daarónder een parkeer ruimte. Er wordt ongeveer drie miljoen gulden besteed aan dit in de premiesector te realiseren bouwwerk. ADVERTENTIE BATTERMEK leakproof zeer lange levensduur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1