SCHIEDAM Eerste bejaarden Humanistisch bejaardencentrum Brandje op de Garoet bij Wilton Fijenoord K. J. Heyboer (85): Het is hier een paleis medewerkster Filmkring eigentijdse biedt films Via intercom direct contact tussen bewoners en personeel Cultureel Jeugd Paspoort wordt een CJP voor het hele land Geschenk bij afscheid K1tt- «z°rging- Het nieuive Ideaal iconen voor 192 bejaarden in Thurlède Thurlede in cijfers 4 SÉÉm Hermes-DVS zondag tegen AGOVV GEMEENTE SCHIEDAM Inwonertal van Schiedam is thans 82.680 Dubbel jubileum pagina Sch. BROERSVEST 3, TEL. 268091. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 3! AUGUSTUS 1967 18.30—19.30.uur. Tel. 255828. Zaterdags 17.30—18.30 uur. SCHIEDAM Hoe wordt het dagelijks leven voor de be- woners van het Humanistische bejaardencentrum Thurlede, wannéér straks alle 192 be jaarden er hun intrek hebben genomen? Er zijn 128 een- persoonsverblijven met keukenruimte en toiletten. Dat keukentje is er niet om alle maaltijden te bereiden, maar wel voor thee of koffie en voor het klaarmaken van het ont bijt. waarvoor de bewoners zelf moeten zorgen. In een kleine koelkast is ruim te om de melk, de eieren en broodbeleg te bewaren. Overi gens .krijgen de bewoners 's mor gens koffie op de kamer, die om tien uur boven wordt gebracht. Om twaalf uur komt in driedelige schaaltjes de warme maaltijd uit de keuken; het eten wordt in ge sloten wagentjes vervoerd en het temperatuurverlies tussen cen trale keuken beneden en de bo venste verdieping is niet meer dan drie graden. Dertig procent van de bejaarden volgt een dieet, maar dat is uiteraard geen be zwaar. De beide koks leveren be halve de algemene pot acht of negen verschillende diëten af. En men is er enthousiast over: da gelijks komt het voor, dat de be jaarden met de vuile vaat een briefje mee laten gaan waarin ze de koks bedanken voor hun goede zorgen... en dat het weer best ge smaakt heeft. Een kijkje in de keuken van Thurlede SCHIEDAM Dc eerste plan nen voor de totstandkoming van het Humanistische Bejaardencen trum Thurlede werden in 1962 uit gewerkt, op 9 maart. 1965 werd de ■eerste paal geslagen o.n op 10 de- \ccmber 1966 werd het hoogste punt bereikt. Op 15 augustus werd de eerste bewoonster verwelkomd. Thans herbergt het gebouw al 60 bejaarden en eind sept. hoopt men, dat atles bezet zoi zijn. Near venoachting zal de officiële ope ning geschieden in de loop van no vember, In februari is de heer R. 'Bazem tot directeur van Thurle debenoemd. De belangstelling voor het centrum is groot: er is een wachtlijst van 900 tot 1000 per sonen, alle uit niet kerkelijke kring of leden van kleine kerkge nootschappen. Uit de gegadig den wordt een keuze gedaan op grond van sociale en medische in dicaties: binding met Schiedam is daarbij eerste voorwaarde. De totale bouwkosten van het een- i rum waren f 5.400.000. Deels is dit tegen de hoge rente van 7 procent opgenomen. Aan rente en aflossing moet jaarlijks ruim 4 ton worden opgebracht, Voor ren te en afschrijving moet 35 procent van de pensionprijs worden be steed, 35 procent is bestemd voor personeelskosten thans 30 man. De pensionprijs is 500 per per soon en per maand: per 1 janua ri ivordt de prijs opnieuw bekeken. Een echtpaar betaalt hetzelfde bedrag, dus samen duizend gul den. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is op het ogenblik 74Vi jaar. Er is een ziekenafde ling met elf bedden voor tijdelijke patiënten. Het ligt in de bedoeling de ruime recreatiezaal beneden niet alleen te gebruiken voor de „eigen" bejaarden, maar er een ontmoetingscentrum van te ma ken voor de bejaarden uit de om geving. Verzorging Yoor vele bejaarden, die mis- schien jarenlang al wat vereen zaamd zijn, is de geboden ver zorging inderdaad een openba ring. En dat met behoud van de vrijheid: de bewoners mogen doorlopend bezoek ontvangen. Er bestaat zelfs de mogelijkheid om gasten te ontvangen, daar voor is een logeerkamer beschik baar. 's Avonds wordt de koffie geschonken in de recreatiezaal. Het hoofd van de huishouding, de heer Valk, weet precies wie bene den is geweest en wie niet. Isole ment en eenzaamheid zijn er dus' niet bij. De bewoners die moeilijk ter been zijn worden door het perso neel in rolstoelen gehaald en ge bracht. Wie het gebouw voor een wandeling of een boodschap ver laat. kan dat op een uit- en thuis» bord aangeven. Voorts is er op de benedenverdieping van het ge bouw een toko, waar men wat kleine boodschappen kan doen. De kamers van de bewoners heb ben een afmeting van 3,20 x 3.40 meter en zijn ongemeubileerd. Het keukentje is 1.40 x 1.80 meter groot. De wc oneenheid wordt ge completeerd met een kubieke me ter bergruimte. Op elke verdie ping is een badkamer ingericht. Aan de zuidzijde zijn wat'ruime re woningen voor de bejaarde echtparen met eigen balkon en badkamer. Een.oorspronkelijk plan om er woningen met'zelf ver zorging van te maken, heeft men laten varen. Een enquête wees uit, dat er een overwegende vraag is naar woningen met ver zorging. SCHIEDAM Hermes-DVS speelt zondag een wedstrijd te gen AGOVV in het sportpark Har ga, Hermes-DVS heeft vijf punten uit de eerste drie wed strijden. Het enige verliespuntje moest het zondag in Zwolle in casseren. Het B-elftai van Her mes, dat tot op heden uit drie ontmoetingen slechts twee gelij ke spelen behaalde, speelt zater dagmiddag om 2 uur op Harga tegen de reserves van Helmond Sport. Zondagmorgen om 10 uur gaat de derby Hermes-DVS 4 SVV 4. De heer en mevrouw Heyboer SCHIEDAM „Vergeet niet", al- ;dat ze het zien als een deel van SCHIEDAM Aan de modern ste eisen voldoet het contact-sys teem tussen de bewoners van het bejaardencentrum Thxirlede, dat de Standard Electricin Den Haag tegelijk met de liften, in het ge- jbouw heeft geïnstalleerd. Dit communicatiesysteem heeft de naam „Intercom". Het bestaat uit drie sectoren. In de eerste plaats is er het contact vanuit de hal met bepaalde bewoners in het huis. Bezoekers kunnen door de centrale post in de hal beneden worden aangekondigd. Ook is er een algemene oproep, die eenzij dig vanuit die centrale medede lingen aan de bewoners kan la ten uitgaan. En voorts een draad loze personenzoekinstallatie. Het spreek vanzelf dat in de ka mers van de bejaarden boven het bed een knop zit, waardoor zij con tact kunnen krijgen met de cen trale. 's Nachts komen dergelijke seintjes door bij de nachtzuster, die zich dan met de betrokkene kan verstaan. Staf en verple gend personeel overal in het ge bouw zijn bereikbaar dank zij het miniatuur ontvangertje, dat ze bij zich dragen, waarbij 's nachts de nachtzuster hen naar de kamer kan verwijzen, waar om bijstand is gevraagd. De be woners van het gebouw hebben voor dit doel 220 knoppen tot hun beschikking. Oproepen kunnen per etage worden doorgegeven of voor het heie gebouw tegelijk, zodat een nauw contact tussen bejaarden en personeel is verze kerd. dus de 85-jarige heer K. J. Hey boer oud-bestuurslid van de Schie- damse gemeenschap, die met zijn echtgenote thans ook zijn intrek heeft genomen in het Humanisti sche Bejaardencentrum Thurle de, „aan je lezers te vertellen, dal het hier een paleisje is. Het is hier tip top ingericht. Je bent vrij in je doen en laten. Er wordt goed voor je gezorgd. Het is een eldo radoze hebben letterlijk over al aan gedacht. En vergeet voor al niet er bij tc zeggen, dat dit eert humanistisch tehuis is. Hele maal van de humanistische geest doortrokken. Door humanisten hier ter plaatse iti hun vrije tijd voor elkaar gebokst". Het is de trots van de heer Hey boer, die zelf zoveel voor anderen heeft gedaan, dat zijn geestver wanten zich, al net zoals hij zelf het jarenlang heeft gedaan, in spannen voor andere mensen: Waarom doen ze dat, vroeg me een dominee, die hier op bezoek iocs. Met om het een of ander, sei ik, maar omdat ze dat helpen hun eigen wezen. Zij hebben er eenvoudig geen gebod meer vooi nodig". Met de heer Heyboer hoopt het bestuur van de Stichting, dat er in Schiedam nog velen zullen zijn. die het bejaardencentrum in de moeilijke beginperiode willen steunen. Straks in oktober of nov. is de officiële opening. Al is er aan veel gedacht in het tehuis, alles is er nog niet in Thurlede. De heer N. C. Kerk, C. H, Th. Storkstraat 70 en tel. 263073 heeft nog een verlanglijstje, dat voor iedereen te raadplege,n is. Éen paar wensen zijn: de hobby-ka mer voor de bejaardebewoners van het centrum heeft nog geen [materiaal en geen gereedschap j voor de houtbewerking, er is leen platenspeler, maar er zijn j nog te weinig platen. Op het lijst- jje staat ee?i piano, een biljartta fel, een kleurentelevisie, een pro jector met filmdoek, een volière. \een paar mooie aquaria voor de SCHIEDAM Op het motor schip Garoet van de Rotterdam- ise Lloyd, dat bij Wilton Fycn- joord in reparatie ligt, is woens dagmiddag omstreeks half vijf brand uitgebroken in één der ruimen, vermoedelijk als gevolg van laswerkzaamheden. De be drijfsbrandweer kreeg na korie tijd assistentie van de Schiedam- se brandweer o.l.v. de heren D. de Jager en Keuzenkamp. De mannen gingen het vuur te lijf, gewapend met persluchtmaskers. Het brandje werd vrij spoedig en met gering materiaal bedwon- BOMMEJNi OP CORSICA, In nog gen. Na een half uur kon de geen twaalf uur tijd zijn op Cor- brandweer al weer inrukken, het sica twee kneedbommen ontploft, nablussen overlatend aan de be- De politie gelooft dat Het werk jdrijfsbrandweer van Wilton. De van gangsters is. (AP). 'schade bleef beperkt. Bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken kan een worden geplaatst voor in hoofdzaak typewerk en eventueel voor de bediening van de boekhoud machine. Eisen: goede algemene ontwikkeling en typevaar digheid. Mulo-diploma strekt tot aanbeveling. Salaris per maand: voor meerderjarigen f344, tot f 531,(rang van typiste) of f378,tot f 651,(rang van schrijf ster) en voor minderjarigen van f205. tot f531,afhankelijk van leeftijd en opleiding'. De vakantietoeslag bedraagt 6% p. jaar. A.OW.A.W.W.-premie wordt niet in gehouden. Sollicitaties worden binnen tien dagen na het verschijnen van deze oproep ingewacht bij de directeur van de dienst, postbus 197, Schiedam. van anderen in zich hebben. Om- een broeikasje voor planten ■.en wat mooie plantenbakken. SCHIEDAM Het bulletin van het Cultureel Jeugd Paspoort deelt mede, dat het Cultureel Jeugd Paspoort met ingang van 1 september gaat gelden in het hele land. Er wordt met die da tum een nieuw landelijk CJP in gevoerd, dat de naam Cultureel Jongeren Paspoort gaat krijgen, De oude CJP's zullen dus met in gang van het nieuwe seizoen niet meer geldig zijn. Tegen inleve ring van het oude, overlegging yan een nieuwe pasfoto en beta ling van f 2,50 kan men het nieu we paspoort in ontvangst nemen en wel op werkdagen tussen 9 en 12 en 14 tot 17,30 uur, bovendien i in september elke donderdag- i avond van 19 tot 21 uur op bureau' Jeugdzaken. Oude Kerkhof 19a. Hiermee is dan eenheid gebracht in de CJP's voor geheel Neder land. Overal kan men dus met het paspoort culturele evenemen ten tegen gereduceerde prijzen bezoeken. Wat Schiedam betreft is er in de eerste plaats het cultu rele leven voor zover zich dit in het StedeJijk Museum manifes teert: de concerten kamermuziek van de Vereniging Vrienden van jhefc Stedelijk Museum, die tegen jgereduceerde prijzen kunnen wor men bezocht, de exposities: die jgratis toegankelijk zijn, de speci- jale CJP-avonden waarvan cïe eer- jste valt op 4 oktober, een dia- avond met lezing van de heer J. Paalman over Van Cobra tot Op- Art. toegang gratis. Tn het museum zullen dit seizoen ook weer de bekende kunstklas sen worden gehouden. Verder zij dan gewezen op de avonden van .de Algemene Schiedamse Kunst- jkring Cullura in Vlaardingen en Schiedam in het Passage Theater. de eerste op 19 september in de Stadsgehoorzaal en op 18 oktober de Toneelgroep Ensemble in het Passage Theater, voorts op de eerste avond van de Schiedamse Filmkring met de Franse film Le Soupirant van Pierre Etaix on 19 september, en tenslotte od avonden in de Doelen en de Rot terdamse Schouwburg. SCHIEDAM Op 31 juli was de bevolking van onze stad tot 82.680 gegroeid, een toename met 44 se dert 30 juni. Er werden in deze maand 116 kinderen geboren, van wie 52 van het vrouwelijk ge slacht. Desalniettemin blijft de vrouw in onze stad in de meerder heid: er ziin er 334 meer dan mannen. Er stierven 59 personen, waarvan 28 inde leeftijd boven de 70 jaar, zes onder de veertig en daarvan 3 onder de 15. Tegen over de 59 huwelijken stonden zes scheidingen. De jonggehuwden kregen in 27 gevallen eigen woning of eigen kamer, elf paren trokken in bij ouders of familie, en in zeven ge vallen bleven man en vrouw af zonderlijk wonen. Dit laatste cij fer markeert hoeveel gunstiger de woningtoestand thans is ver geleken bij een jaar of tien gele den. Toen was het aantal ca 25 procent. Maximum-kaarten in Kocfe-Kruisstaiid SCHIEDAM In de Rode-Kruis- postzegelstand in het hoofdpost kantoor worden maximum-kaar- ten voorzien van postzegels en het stempel van de Rode-Kruis-posV auto verkocht. De stand is iedere dag van 9 tot 12 uur geopend. Burgerlijke stand Schiedam BURGERLIJKE STAND SCHIEDAM GEBOREN: Mirjam AC. d v M J van foor en P Penters. OVERLEDEN': A Schoonrok, fll jaar. Causerie voor P-v.d.A.- vrouwengroep over werkgelegenhei d SCHIEDAM „Werkgelegen heid in het Nieuwe Waterwegge bied" zal het onderwerp zijn ivaarover.ï. Hoogcarspel, direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau, op 12 september zal spre ken voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. Deze bij eenkomst wordt gehouden in zaai 1 van het Wijkcentrum Nieuw- land en begint om acht uur. Op 21 september zullen de dames naar Naaldwijk gaan om daar de bloemenveiling te bezichtigen. SCHIEDAM De heer en me vrouw Van Vuuren-Holswiider hopen op 14 september het 35- jarig bestaan van hun fotohan- del te herdenken. Op deze dag j zullen zij tevens hun 35-jarig hu welijksfeest vieren. Ter gelegen- I heid hiervan wordt op die dag een receptie gehouden van vier tot zeven uur in het Jeugdhuis op de Lange Haven. SCHIEDAM De Schiedamse j Filmkring zal op dinsdag 19 sep tember het nieuwe seizoen ope nen met de Franse film „Le Soupirant" in het Monopol e thea ter. In het seizoen '67-'GS zal de Filmkring, meer dan voorheen, de aandacht vestigen op de korte film. Zo wordt gedacht aan een speciale avond met de meest re cente korte Nederlandse fiims, die men niet in bioscoopprogram ma's kan aantreffen, f Een film van de Zweedse cineast j Ingmar Bergman neemt een eer volle plaats in op de „lijst", evenals de zogenaamde fiïm-li- térair ..L'année dernière a Ma- rienbad"' van Alain Resnais. De kring wil films vertonen, die reprensatief genoemd kunnen worden voor verschillende „stij len" en „richtingen". Vele eigen tijdse films staan ook op het pro gramma. Zoals o.a. de nog niet in Rotterdam vertoonde films Prima del la Rivoluzione van Ber- tolucci en Salvatore Guiliano van Francesco Rosi. Voorts zal een keuze worden gemaakt uit Oosteuropese films. Na de eerste filmvoorstelling in september volgt in oktober in Izaal Irene een avond met korte j films, die het onderwerp „Ero- itiek in de film" zullen behande len. Drs. W. de Vogel, directeur i van de Stichting Film en Weten schap, zal daarbij een deskun- dige toelichting geven. Tijdens de e/scfteiderecepHe van de heer S. Kuiper, hoofd van <le Prinses Manjlceschool, die ijicms met pensioen gaal, overhandigde de heer Snoep hei scheidende schoolhoofd een platenspeler. Mr. H. Snoep overhandigde de platenspeler namens de Vereni- I ging tot Bevordering van het i Christelijk Onderwijs, waarvan jhij voorzitter is. Dit gebeurde in [Irene na een zeer druk bezochte receptie, waar de burgemeester I en echtgenote, mr. M. Blok, de gemeentesecretaris. de xvefhou- jders Eykenaar en mr. P. van Bochove, alle fractieleden van de Protestantse proepen uit de raad en de heer Houtmanfractievoor- j zifter ven dc VVD, aanwezig j toeren, alsmede dc inspecteur van het gemeentelijk onderwijs. j de heer C. A. Kamp. Namens de Hervormde schoolhoofden ovcr- handiffde de heer G. de Raad de scheidende collega enkele platen- 1 bonnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1