Uitgebreide maatregelen ter bestrijding van jeugdwerkloosheid /V J"", f\ ONDER ONS BI CKER SN RUEB vakbekwame schilders LERAREN chef van de montage-afdeling AANKOMEND BOEKHOUDER A VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT administratief medewerker r betontekenaars voor utiliteitsbouw Fa. Gebr. De Jong - Supermarktbedrijven ENERGIEKE JONGEMAN Prettige vaste baan buitenshuis j Nota aan Tweede Kamer Vooral aandacht voor bevordering van migratie Mr. Kolfschoten: Rijk bedisselt ialles maar alleen Bouwvakker gewond r i A i 1 i - A.C.B. TELEFONISTE/ FAKTU RISTE n.v. MACHINEFABRIEK „BREDA" AANTREKKELIJKE KANTOORFUNCTIES handelscompagnie n.v. pagina 16 ROTTERDAUÏSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 7 OKTOBER issy Van onze correspondent DEN HAAG Ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid heeft minister Roolvink van Sociale Zaken samen met staatssecretaris Grosheide van Onderwijs een nota ingediend bij de Tweede Kamer. De maatregelen gelden voor de probleemgebieden. Veel aan dacht wordt besteed aan be vordering van de migratie, waarmee een groot deel van het probleem kan "worden op gelost. De overigens al een maand lo pende verbetering van de oude migratieregeling beoogt een rijks- b;'rage ven 50 procent in pen sionkosten tot een maximum van f per week. De werkgever en de werknemer zouden de ande re -«elft van de kosten voor hun rekening moeten nemen. Het rijk betaalt iedere week een reis naar huis. De regeling geldt voor jeug dige werklozen, die in het westen gaan werken in het kader van het wettelijk leerlingwezen. De beperkte subsidieregeling op het loon van bouwvakkers in het leerlingstelsel (die overigens een mislukking Is geworden,, zo erkent de nota) wordt uitgebreid. De werkgevers, die nu werkloze jeugdige bouwvakarbeiders in dienst nemen, krijgen ter bestrij ding van de kosten een bijdrage van twintig gulden per week per leerling. De bijdrage wordt dertig gulden per week voor leerlingen op speciale leerlingbouwplaatsen. Onder de regeling vallen alle jon geren, die op 1 oktober werkloos waren of die door werkloosheid gedwongen waren ander werkt te aanvaarden dan waarvoor zij zijn opgeleid. De regeling geldt nu ook voor alle bouwobjecten in de werkloosheidsgebieden, Speeiaal voor leerlingbouwplaat sen zal een contingent van 200 woningwetwoningen beschikbaar worden gesteld. Voor leerling- bouwplaatsen ook is een deel van het bedrag gereserveerd voor ob jecten van aanvullende werkge legenheid. De trainingstoeslag voor andere beroepen houdt in een maximale rijksbijdrage van f 1500 op vak opleidingen binnen het bedrijf. De regeling geldt voor jongeren vanaf 15 jaar. De minister wil voorts het stich ten van opleidingsfondsen bevor deren, zoals de bouwnijverheid heeft opgezet. Het betekent de spreiding van opleidingskosten, die nu alleen worden gedragen door die werkgevers, die leer- iïngen opLeiden, De collectieve financiering van de opleidingen, in de bouwnijverheid kan nu 1 januari starten, maar het rijk zal via subsidie de regeling eerder in werking laten treden. Minister Roolvink wijst ook op de behoefte aan jeugdig personeel bij de krijgsmacht. Hij meent dat de recente uitbreiding van de op leidingsmogelijkheden een bijdra ge leveren tot de verruiming van de werkgelegenheid. Tenslotte ziet de minister van So ciale Zaken iets in de drie moge lijkheden, waarbij het werk van de leerlingen uitsluitend is ge richt op het verwerven van vak bekwaamheid (pseudo-werkplaat- sen). Dat kan voor bouwvakleer lingen in de centra voor vakoplei ding volwassenen. Zij krijgen een loondervingsvergoeding en pres tatietoeslagen. Dat kan ook 2n Verhuizing pensioenfonds j Van onze correspondent DEK HAAG Burgemeester mr. t H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag heeft m een aan de minis- ter-president gericht telegram [emMïg protest aangetekend tegen de door de regering gevolgde pro- cedure inzake de voorgenomen [verhuizing van het Algemeen Burgeriijk Pensioenfonds van Den Haag naar Heerlen. (De ver- huizing blijkt inmiddels uitge steld te zijn). Verder heeft burgemeester Kolf- schoten erop gewezen clat hij al eerder in het openbaar stelling neefi genomen tegen de oordeels- vorming over Den Haag als re- jgeringsstad in de tweede nota over de ruimtelijke ordening zon- daarvoor ruimte, apparatuur en instructeurs beschikbaar moeten stellen. De onderneming krijgt een vergoeding van duizend gul den per jaar per leerling. Tenslot te is er een mogelijkheid op de LTSe-n. Praktijk-lessen zouden hier de praktijk-opleiding in het leerlingstelsel moeten vervangen. Voor jeugdige werklozen, die niet voor verdere opleiding of verder onderwijs in aanmerking komen denkt minister Roolvink aan vor mingswerk, Hij zal binnenkort nadere richtlijnen hiervoor geven aan de landelijke organisaties voor het vormingswerk. Extra subsidie omdat de werkgeversbij dragen wegvallen, zal slechts per geval kunnen worden overwo gen. ging ook maar enig overleg met het Haags gemeentebestuur plaatsvond. DAT DEED DE BRANDWEER Geen spreekuur Socia Door omstandigheden moet het spreekuur van onze maatschap pelijke medewerkster SI CIA op maandag 9 oktober a.s. komen te vervallen. DONDERDAG schoorsteenbrand, Golkenesstraai Hd, ramoneur. hlus- ecnheid 413, gereedschaps wagen 12, brandmeester A- Oost er hof; loos alarm, Stationssnigcl, bluf eenheid 224. gerecd- schapswagen i2. hooïdb rand wacht X'. Zagwijn; buiienbrand. Kloinpolder- kade, neteKtraal, bluseenhcld 415, gereedschaps wag en 12. hoofdbrand wacht JC. Zagwijn; gevelbrand. Heem raad ssl raat 48. nevelstraal. bluseenheid 322. gereedschap&wagen U, onderbrand meester II. Snijder; bul ten brand. Schie- weg, rand, taluseenheid 223. gereed- schapb wagen 12. onder brand meester j. de Korte. Ook de KLM houdt een oogje op de toekomst. Deze Boeing 2707 SST is één der supersonische passagiersvliegtuigen, die in de nabije toekomst het reizigersvervoer over grote afstanden nóg geriefe lijker en nóg sneller gaan maken. Het toestel moet een kruissnelheid gaan halen van maar liefst 2.900 km per uur op een hoogte van 20.000 meter. Dat betekent dan, dat de KLM zijn passagiers in enkele uren over rie Atlantische Oceaan gaat zettenVoorlopig heeft de KLM een optie genomen op enkele toestellen van dit type, HET IVVV, het internationaal verbond van vrije vakverenigin gen, heeft in Brussel een aantal resoluties aangenomen waarin o.m. het Griekse bewind wordt veroordeeld en vredesonderhan delingen tussen Israël en de Ara bische landen worden gevraagd. Een speciale werkgroep zal de mogelijkheid en wenselijkheid bestuderen van betrekkingen of contacten met Oosteuropese vak bonden. (ANP). IN WEST-BERLIJN hebben stu denten gisteren een herdenking van de in 1929 door rechtse radi calen vermoorde Duitse minister van buitenlandse zaken Walther Rathenau verstoord om te de monstreren tegen de aanwezig heid van de kranten- en tijd schriftenuitgever Axel Springer. Zij droegen borden waarop Sprin ger een fascist werd genoemd en waarop naasting van zijn concern I werd bepleit. £DPA), 1 Vascomij aansprakelijk voor afwikkeling vordering personeel Van onze correspondent. HEERLEN Het personeel ugjj de bankroete bouwonderneming Vascomij in Heerlen kan al de vorderingen wegens achterstallig loon, sociale premies en vakantie, gelden als preferente vorderingen bij de bewindvoerders van Vas comij indienen. Dat heeft vrijdag de Heerlense kantonrechter gis teren besZist. -De Vascomij-bewindvoerders hadden het personeel eerder met die vorderingen in totaal meer dan drie ton verwezen naar een Vasco-dochtermij. „NV Reumkens Bouwmaatschappij" in Heerlen. Die dochteronderne ming bleek een hol bedrijf te zijn met als enige bezittingen een paar afgedankte vrachtwagens. Al in juli 1964 is al het Vaseoper- soneel meer dan 1000 man naar die dochteronderneming overgeschreven. ROTTERDAM De bouwvak arbeider J. A. van de Vijver (62) uit Den Haag is gistermiddag tij dens werkzaamheden op de Groene Hilledijk - hoek Randweg uitgegleden en bekneld geraakt in een bouwput. In bewusteloze toestand is hij naar het Dijkzigt- ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat hij een gebroken sleutelbeen had, een hersenschudding en ver wondingen aan oog en oor. G*f»gi*weertJ# orbeKhrMWrve van #n «p#n»taaod« oanvrogen o y' fï* X j \j--J 1 Deze grafiek toont duidelijk aan hoe de werkloosheid zich heeft '\>n ,e iir steil omhoog zn voert naar het thans bereikte cijfer van meer dan 90.000 werk lozen. Loven en bieden De eerste dag van dit kwartaal bracht dan de door velen verbei de, vele anderen gevreesde .huurliberalisatie"; weliswaar nog niet van toepassing op de Randstad, en ook niet voor alle gemeenten en alle soorten huizen elders, maar het begin is ge maakt en dat betekent: Er zijn in het algemeen geen wettelijke huurprijsvoor schrift en meer voor de aangewezen gebieden: Vaststelling van de huurprijs van een woning of van een ander pand is daar uitsluitend een zaak geworden tussen verhuurder en nuurder. Dit verandert op zich zelf intussen niets aan de be staande huurprijs; zolang belde partijen tevreden zijn met die prijs en met de andere voor waarden van do bestaande huur overeenkomst, zolang blijft alles bij het oude. Er is dus een nieuwe huurovereenkomst no dig, als partijen wijziging wen sen. Hoe is het nu met de „htmrbe- scherming" op grond van deze nieuwe bepalingen? Het is stellig voor de brede lezerskring van be lang, om aan de hand van het door het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde-' ning uitgegeven vouwblad daar over ingelicht te worden; vroeger of later zal het ook voor onze woongemeenten gelden, terwijL mogelijk tal van hier gevestigde eigenaars-verhuurders van pan den in de betrokken noordelijke en zuidelijke provincies er nu al mee te maken kunnen hebben, ,,Wat kan er gebeuren als men het niet eens wordt? Voor een huurder die een door hem billijk geachte huurprijsvermindering niet kan krijgen, blijft dan niet veel anders over dan uit te zien naar een ander pand en de huur op te zeggen. Daarbij moeten dan ienz.) van de bestaande huurover- eenkomst in acht worden geno men. Omgekeerd kan ook de ver huurder de huur opzeggen aan de huurder die niet in een verhoging van de huurprijs bewilligt" Op grond van de nieuwe bepalin gen kan de opgezegde huurder vooralsnog gewoon blijven zitten en de op dat moment verschul digde huurprijs blijven betalen. De verhuurder zal dan „ontrui ming" moeten aanzeggen, per aangetekende brief. Op deze da tum gaat dan de termijn van wel de bepalingen (opzegtermijn twee maanden in, waarin de huurder zich tot de kantonrech ter kan wenden met het verzoek die termijn te verlengen. Laat de huurder de twee maanden onbe nut verstrijken, dan moet hij zon der meer ontruimen. Heeft hij op tijd, dus binnen bedoelde twee maanden, de kantonrechter schriftelijk benaderd, (onder ver melding van naam en adres, naam en adres verhuurder, adres van het omstreden perceel, be staande huurprijs en gevraagde huurprijs, en de reden waarom uitstel van ontruiming" wordt gevraagd), dan moet de rechter nagaan wiens belangen ernstiger worden geschaad: Die van de huurder bij directe ontruiming, of die van de verhuurder bij ver lenging van de huur, verlenging van het gebruiksrecht. De rech ter mag het verzoek van de huur der alleen inwilligen, als diens be langen naar zijn oordeel het zwaarst worden getroffen- De recbier kan het verzoek afwijzen als mocht blijken dat de huurder zich schuldig heeft gemaakt aan wanbetaling, of aan onbehoorlijk gebruik van het gehuurde, of dat hij de verhuurder en zijn mede bewoners overlast heeft aange daan. Als de kantonrechter meent, dat de belangen van de huurder het zwaarst wegen, dan zal hij het „verzoek om uitstel van ontrui ming" inwilligen en de eerder ge noemde termijn van twee maan den verlengen tot ten hoogste één jaar. De bedoeling hiervan is, de huurder de gelegenheid te geven .een ander pand te zoeken. Lukt dit de huurder niet, dan. kan hij de kantonrechter nog éénmaal oruitstel verzoeken, uiterlijk 4 weken voor het verstrijken van de verlengde termijn. Gesteld, dat termen aanwezig zijn om dit her haalde verzoek in te willigen, dan verlengt de kantonrechter de ter mijn tot in totaal ten hoogste twee jaar voor woningen, ten hoogste drie jaar voor andere panden. Tijdens deze verlengde ontruimingstermijnen wordt de huurprijs, als partijen het daar over niet eens kunnen worden, door de kantonrechter naar bil lijkheid bepaald, op advies van de Huuradviesconimissie. Bij het tot stand brengen van nieuwe huurovereenkomsten na - 1 oktober 1967 in bedoelde gebie den, kunnen partijen ook een men. we huurtermijn bepalen. Dit kan voor de huurder van belang zijn, omdat een lange huurtermijn meer zekerheid biedt. „Loven en bieden", zoals voor heen, en, als men het niet eens kan worden, beëindiging van de huur-en-verhuur; met een huur dersbescherming (behoudens contract) van ten minste twee maanden maar van ten hoogste 2 jaar voor woningen, 3 jaar voor andere panden. dit is het, wat de nieuwe richtlijnen hebben ge- bracht in het raam van de „huur liberalisatie". Luchtkastelen Briefschrijver behoort tot de ve len die week in, week uit hun heil beproeven in de voetbal-toto. Hij speelt met twee vrienden teza men op één formulier. Nog nooil; heeft Fortuna naar hen geglim lacht of ook maar geknipoogd; nog nooit zijn ze in de prijs ge vallen en dus (schrijft hij) „is al les nog koek en ei." Maar hoe zit - dat nu als zij eens een hoofdprijs mochten winnen? Moeten de an deren dan ook niet meebetalen aan de inkomstenbelasting? Alles staat immers op zijn naam? Met dergelijke spoken hoeft men .in het toto-luchtkasteel geen re kening te houden. De fiscus heeft de eerste (flinke!) hap, d.w.z. men ontvangt de prijs na aftrek van de Loterijbelasting. De prijs is geen „inkomen", omdat deze toto een zuivere „gok" is, men hoeft niets aan te geven- SOCIA aannemingsbedrijf afd. Schildersbedrijf, vraagt voor nieuwbouw-, burger- en buitenwerk Aanmelden dagelijks kantoor Graafstroomstraat 35, na 18 uur, Tel. 24.34.32 ter meulen rotterdam vraagt: Praktische kantoorervaring vereist. Leeftijd plm. 20 jaar. Zaterdags vrij. Sollicitaties schriftelijk of mandeling aan onze personeelsafdeling, fiosland 36 (zijstraat Oost- maaslaan) Rotterdam-Kralingen. Telefoon 117680, toestel 55. Welke jongedame wenst een betrekking als op gezellig modem kantoor? Zeer prettige werkkring en goed salaris. ULO-opleiding is vereist. Sollicitaties te richten aan: N.V. ESSOR, postbus 6092, Rotterdam of telefonisch: 15 35 li. Internationaal handelskantoor Jn het centrum van Botterdam zoekt voor haar afdeling Boekhouding: A. EEN MEDEWERKER, Jjjg zaj worejen belast met het zelfstandig behandelen van een deel van de boekhouding. Voor drze functie is het M.U.L.O.-diplama en het praktijk- diploma Boeknouden vereist. Leeftijd tot 23 jaar. B. EEN MEDEWERKSTER vflor het verrichten van lichte administratieve werkzaamheden en het bedienen van de tele fooncentrale, M.UX.Ö.-opIeidrag gewenst. Leeftijd tot 20 jaar. Belangstellenden worden verzocht hun sollicitaties te lichten aan Heeckla N'-V, I-ostboornstraat 12 I), Rotterdam. Tel. 1118 25. Vereniging „Middelbare Handelsavondschool Mercuries" - Rotterdam Aan onze scholen kunnen voor het schooljaar 1967/1968 of later worden geplaatst: HANDELSWETENSCHAPPEN bij voorkeur woonachtig m de provincie Zuid- Holland. Het bezit van de akte MO -f Q of doctorale bevoegdheid is verplicht. Aanstelling geschiedt op basis van de rijks regeling. Brieven te richten tot de secretaris van do vereniging, p.a. Westzeedijk 92 te Rolterdam-2 (tel. 010 -li 36 04). voorheen Backer «n Rueb te Breda Voor onze, zich snel uitbreidende afdeling LIFTEN EN ROLTRAPPEN zoeken wtf een Voor deze interessante en veelzijdige functie komen in aanmerking personen roet een langdurige ervaring die zowel met het mechanische deel van de- lift, als met de moderne schakeltechniek respectievelijk moderne montage-methoden vertrouwd zijn. Daarnaast is van groot belang dat zij goed kunnen leiding geven en organiseren, respectievelijk onze firma op waardige wijze kunnen representeren. Eigenhandig geschreven sollicitaties onder vermel ding van no. SD-1133, te richten aan het hoofd van de Sociale Dienst van onze N.V., Speelhuislaan 173 te Breda. BISCUIT' EH SUIKERWERKFABBIEKEH ROTTERDAM-ZUID Jn enkels afdelingen van ons bedrijf hebben wij voor meisjes met enkele jaren Mulo-opleiding Enige vaardigheid In het machfneschrijYen rs vereist. Leeftijd tot 20 jaar. Zij, die belangstelling hebben, nodigen wij uit een sCiVi/te/IJfcesotf/citofie te richten aan de Personeelschef. Mondelinge sollicitaties zijn mogelijk na telefonische afspraak (te/. GWd90500, toestel 32). Van MeJ/c N.V., Olym- piaweg 10 naast het Feyenoord-stadionRotterdam-27. Wij zoeken een die zal worden belast met kostenbewaking, interne controle, alsmede verzekeringswerk- za am heden. Een goede administratieve kennis op MBA. niveau is vereist. Voor de juiste man wordt hier een goede positie geboden in een groeiend bedrijf roet veel dochterondernemingen. Leeftijd: 25—40 jaar. Sollicitaties worden gaarne ingewacht door de afd. Personeelszaken, Waalhaven O.Z, 1, Botter- dam-22. Tel. (010) 29 20 55. GEMEENTE ROTTERDAM In verband met de voorbereiding- van een aan tel belangrijke werken in de utilitaire sector kunnen bij Gemeentewerken enige wotóen geplaatst. Vereist: Diploma n.t.s. Salarisgrensen: f 582.- - f 1.101,- p.m. (exolu- ?io/\de fjer 1 li®7 ingegane yerboging ad li Leeftijd: 21-35 laar. Aanstelling boven het minimum is afflankelijlE van leeftijd en ervaring. Vakantietoeslag 6% van de jaarwedde. De Gemeente 1b aangesloten bij het Inetitout aiektekostenvoorzieningAmbtenarend.3A..). Sollicitaties binnen 14 dagen onder no403/8134 te zenden aan de chef van het bureau Ferso- neelvoorzlening, stadhuis. Botterdam. Westkruiskade 78, Rotterdam. Telef. 010 - 25 67 OT. vraagt voor zo spoedig mogelijk: Leeftijd: 2225 jaar. Praktijkdiploma Boekhouden vereist. Branchekennis en/of accountantskantoor ervaring gewenst. Als rechterhand van de chef de bureau zal deze met een snel toenemende zelfstandigheid de dagelijkse werkzaamheden gaan ver zorgen. Brieven, die strikt vertrouwelijk zullen worden behandeld, te richten aan ons hoofdkantoor. Zoekt U een: Wij geven U een betaalde opleiding tot verkoper, met vast salaris, provisie en alle sociale zekerheid. Schrijf, omgaand in uw eigen handschrift aan de N.V. Uitgevers maatschappij Succes, Frinsevinkenpark 2, Den Haag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 2